Een werkelijke tractatie voor uw a 8 en 16 cent. W. KESTER, Fijn en solied J.F, rr Verspreide berichten. Binnenland. Koloniën. Advertentiën. S. C. van Waalwijk van Doorn, mag bij de a.s. feestdagen op tafel niet ontbreken. mende en moedige burgers gegeven om in on bekende, dikwerf «mgezonde landstreken te dringen en deze altijd moeilijke ondernemingen met onzekere winsten aan te pakken en veel te wagen wat de Staat zelf niet aan durft of niet kan uitvoeren Zij die de concesslën verkrijgen, mogen alleen op hun eigen risico ze exploiteeren zonder hunne hulp bleven de millioenen hectaren onbewerkt welke soms groote rijkdommen be vatten, maar natuurlijk alleen ten voordeele van hen die ze weten te zoeken en daarbij soms den ondergang of den dood, zonder eenige andere vergoeding voor al hun streven vinden. Om een voorgaarde van landgenooten te vinden, welke in die streken de Fransche vlag doet wapperen en er enkele malen fortuin zal maken, is een acte van beide zijden noodigden duur en de werkelijke beloften vermeldende, dat in het aangegeven domein, hij die het con tract teekent, zekerheid verkrijgt van niet wil lekeurig bemoeilijkt en van zijn goed, noch de vruchten zijner onderzoekingen en werken be roofd te kunnen worden. De concessies door den Staat in de Fransche Congo gegeven zijn uit eene noodzakelijkheid ontstaan welke onder alle koloniseerende volken herkend wordt. De eerste Fransche koloniënvormers trokken nooit naar die onbekende verre streken dan van deze wettige voorrechten voorzien en de Engelsche en Duitschers zijn aan deze traditie, welke onder de beschaafde natiën niet meer betwist wordt, getrouw gebleven. Thans vraagt Jaurès, dat de Fransche Kamer de aangeboden en ge- teekende overeenkomsten zal annuleeren, welke door de ministers, die daarbij de eer en de goede trouw van Frankrijk engageerden, zijn aangegaan. Indien 't ooit zoover kwam, wie zoude dan zoo dwaas zijn op een contract af te gaan, waarvan de plechtige onderteekening van geen gewicht is en geen kracht of crediet bezit? Den dag dat zulk een verval door de vertegen woordigers der natie werd aangenomen, zoude de geheele wereld met Frankrijk den spot gaan drijven en zijn weinig angstvallige buren zouden de beste redenen hebben, Frankrijk te ontnemen wat het zelf niet geven of bewaren kan. Bij de discussie in de Kamer had de minis ter van Koloniën gezegd „De heer Jaurès vraagt „ons ook al de tot heden aangegane verbinte- „nissen nietig te verklaren. Indien wij dat „moesten doen, zouden wij den heer Jaurès „moeten uitnoodigen hier onze plaats in te „komen nemen." Jaurès: „Daar ben ik toe bereid. (Gelach.) De ministerDaar het ongeluk echter wil dat wij aan 't bewind zijn, zoo volgen wij onze en niet uwe staatkunde- En hiermede liep deze aanval op 't wettig bezit af, doch 't had weder een nieuw bewijs aangebracht, dat de collecti- visten hier even als overal alleen oppositie kunnen voeren doch nooit zullen kunnen regeeren. De beruchte Pataud presideerde eenige dagen geleden een bijeenkomst, waar de meerderheid uit werklieden bestond en waarin de burger Javion een hevigen aanval tegen de franc-maqo- nnerie en het cosmopolitisch jodendom deed. De anarchist Sebastiaan Faure smeekt in een openbaren brief zijn vriend Pataud tot betere in zichten te komen en Gustaaf Hervé neemt on der de handteekening van „Een Vaderlandlooze" in de A Guerre Social", welke de moniteur van het antimilitarisme, de anarchie en de sabotage is, onbewimpeld de verdediging der vrijmetselarij. Hij noemt haar rondweg een der krachten van den vooruitgang, de toevlucht der vrijdenkers en de roemrijke wegbreekster der volken in den intellectueelen opstand tegen de dogma's. De gezel Hervé, de man van de vlag op de mesthoop, is als advocaat der Loges in de lo- giek van zijn leer en plannen. Wanneer 't op den Tempel gaat regenen, doet Gustaaf Hervé zijn parapluie op en deze best-hermende en broe derlijke beweging is vol beteekenis en vereerend voor de sectie, die zoo vaak de orde en goede ze den, onder het masker van ontwikkeling bestrijdt. De steeds meer overweldigende macht der Loges, heel wat geniepter en tyrannieker dan de inge beelde clericale overheersching valt in de laatste jaren niet meer te ontkennen en vooral de la- tijnsclie lauaen zooals Frankrijk, Spanje en en Laltondervinden er dagelijks de nood lottige gevolgen van. Koning Victor Emanuel II heeft op het Capi- tool de inbezitneming van Rome in 1861 ver heerlijkende woorden van een diepzinnige his torische waarde gesproken. De oude en nieuwe grootheid van Rome vergelijkende, zeide hij Met de eerste had men het Romeinsch Italië en met de nieuwe heeft men het Italiaansche Rome. Niets is juistervroeger heerschte Rome over Italië thans heerschi Italië over Rome 't Is de revanche der Volskes, der Samnieten, der Ci- salpijnen en andere Italiaansche volkeren welke het oude Rome onder het Caudijnsche juk ge bracht had, en eeuwenlang deed zuchten. Dezen hebben thans hun tenten op het Ca- pitool en het veld van Mars opgeslagen en zelfs de joden welke men, in dienstbaarheid gebracht, onder dg Boog van Trajanus vond, hebben hunne ketenen verbroken en spreken en handelen nu als meesters in dat zelfde forum, waar zij onder de zweepslagen der vrijgemaakten als slaven werkten, den heiligen weg bezemende en de riolen schoonhoudende. De geëmancipeerde stammen vieren hunne zegenpraal op het Rome der Camillas, der Cesars en der Pausen, die van de tad de hoofdplaats der heidensche en christesn Wereld gemaakt hadden. „Urbi et or bi". Het ontkroonde Rome heeft zijn wereldka rakter, dat zijne grootheid uitmaakte, verloren. Zijn Capitool is niets meer dan een praatzaal van afgevaardigden, een ambtenaars-bureau, een vrijmetselaarsloge, een jodensynagoge. Het Ita liaansche Rome is nog slechts een provinciestad, minder uitgestrekt dan Napels, minder schoon dan Florence, omgeven van moerassen en met ruines overdekt, 't Bezit niet meer de bijlbun dels der zegenvierende legioenen en het wereld- kruis van Christus. Er blijft nog slechts van deze heilige stad wat steenen zonder ziel over en zijn onttande wolvin geeuwt van verveling in haar beschimmeld hok. 't Zijn de vuurwerken niet welke Rome zijn glans, waarmede 'tschitterde, zullen weergeven 't was het symbool van burgerlijke deugd en godsdienstig geloof, en 't is niet meer dan de hoofdplaats der volkeren welke 't overweldigd en beroofd hebben en aan de vrygemaakten overleverden, die 't exploiteeren, aan de oos terlingen die 't uitzuigen, aan de sophisten en godsdiensthaters die het atheisme prediken en aan de barbaren van het socialisme, die zich wel zullen belasten aan koning Victor Emanuel de waarheid van het gezegde van Marcus Aure- te bewijzen, dat, een slechte daad nooit een goede berekening kan worden. Parijs, 12 April 1911. Fidelius. BULGARIJE. Koning Ferdinand van Bulgarije heeft van den Keizer van Oostenrijk de orde van het Gulden V lies gekregen. De Weensohe correspondent van de „Kölnische Zei lung" merkt naar aanleiding van deze onderscheiding -o.p, dat de ontstem ming, die Ferdinand's optreden bijt en na de in lijving van Bosnië en Herzegowina te Weenen heeft veroorzaakt, tot dusver een beletsel was voor deze onderscheiding. Het laatste bezoek, dat Ferdinand incognito aan het Weensche Hof heeft „gebracht, heeft echter de ontstemming in de ver houding tusscheo de beide vorsten doen wijken, zoodat de orde, waarop Ferdinand zeer gesteld was, thans verleend kon worden. MAROKKO. De correspondent van de „Times" te Tandzjer den toestand duister inzien. Hij steint, dat van de regeeringétroepen, die zich in het gebied van de Sjerardas bevinden, de verbinding met Fez verbroken is. Glawi, de grootvizier, zet zijn intrigues voort en de verdeeldheid in de regee- ringspartij maakt de positie der Fransche in structeurs zeer moeielijk. De correspondent seint verder, dat de Fran- schen en alle andere Europeanen, evenals in vloedrijke Marokkanen, alles doen wat ze kun nen, om de gemoederen tot bedaren te brengen, maar dat de Spanjaarden op het Rif zeer on voorzichtig zijn en op incidenten schijnen aan te sturen, die inmenging onvermijdelijk maken. Offi cieren met klein escorte en in uniform bewegen zich builen het hun aangewezen gebied en een Spaansc'h kolonel is van Ceute naar Tetoean door hel gebied van den zeer gevaarlijken An- jeras gereden. PERZIë. Uit Teheran wordt gemeld, dat d© Russische onderhandelaar over de spoorwegöo-nciessie, Dsjul- sa-Tabris gisteren is vertrokken. De Perzische regeering1 heeft verklaard, dat het spoorwegyraag- sluk voor zoover Perzië betreft, in z-ijtn geheel moet worden opgelost, dat duidelijk omschreven plannen móeten worden uitgewerkt en dat de regeering over gedeelten van het spoorwegtra ject, voor concessies, moet kunnen beschikken. Eerst, alsdan kan een welwillend onderzoek van het, spoorweg-ontwerp door den Ministerraad wor den toegezegd. Dit antwoord der Perzische regeering staat der halve gelijk met een weigering'. MEXICO. Blijkens een telegram uit Aqua Prieta (Mexico) is daar gedurende den g'eheele-n Dinsdagnamiddag gestreden, met het gevolg, dat de opstandelingen het stadje hebben veroverd. In den loop van het gevecht trokken Amerijraan'scbe troepen de grens -over e,n maakten een einde aan het gevecht, nadat te Douglas in Arizona drie personen wa ren gedood en verschillende gewond door dwa lende kogels. len, dag De Koning en de Koningin van België zul- volgens „La Bourse Egyptienne", op Maan. 17 dezer per bijzonderen trein uit Kaïro vertrekken naar Port-Saïd, waar zij naar Europa zullen inschepen. Koning George V van Engeland heeft ge scheiden vrouwen den toegang tot zijn Hof ver boden en daarmede niet geringe opschudding' on der de aristocratie veroorzaakt. Dezelfde bepaling gold reeds onder koningin Victoria. Van het Loo. Men meldt ons H. M. de Koningin zal den deelnemers aan den terreinrit van de Militaire Sportvereeniging op Vrijdag 21 April op het \ardhuis", te Hoogen- Soeren, een déjeuner aanbieden. Nabij het »Aardhuis" is het eindpunt van den terreinrit. Ongeveer tachtig officieren zullen aan dezen rit deelnemen. Kon. Bezoek aan Amsterdam. Het »N. v. d. D." kan thans mededeelen dat het jaarlijksch bezoek van de Koninklijke Familie aan Amsterdam ditmaal later zal geschieden dan gewoonlijk, te weten in de eerste week van de maand Juni. De minister van Koloniën. De lichte ongesteldheid van den minister van Koloniën, den heer De Waal Malefijt, is zoo goed als geweken, zoodat de minister binnen enkele dagen zijn werkzaamheden aan het depar tement zal kunnen hervatten. Mr. G. van Tienhoven. De toestand van mr. G. van Tienhoven is alleszins bevredigend. De nachten zijn rustig en het hoesten vermindert. (O. H. Ct.) Algemeen Nederl. Zouavenbond. Gaarne verleenen wij de noodige plaatsruimte van de volgende circulaire, door het bestuur van den Alg. Ned. Zouavenbond toegezonden Aan de Katholieken van Nederland, Drie en veertig jaren zijn vervlogen, sedert het Katholieke Volk van Nederland der wereld een schitterend en overtuigend bewijs gaf van zijne liefde en offervaardigheid aan den Plaatsbekleeder van Christus. Van 1867—1870 toch trokken ir eer dan 3000 zijner zonen op naar de Eeuwige Stad, bereid om hun jeugdig leven te geven voor de verdediging der rechten van Kerk en Paus en bezield met den vromen geestdrift en het vurig verlangen der Kruisvaarders, die togen naar het H. Land om Christus H. Graf te ontrukken aan den Sarrecenen macht. En fier hebben zij gehand haafd tegenover Christus Stedehouder de ongerepte trouw en het onwrikbaar geloof hunner vaderen, gepaard met oud Hollandsche leeuwenmoed. Zij hebben Holland's naam doen liefhebben en troost vol doen klinken om den troon van Rome's wet tigen Koning, zij hebben een schoone bladzijde geschonken aan de geschiedenis van Nederland's Katholieke Kerk. Drie en veertig jaren zijn vervlogen. De strij ders voor het Eéne Italië hebben hunne helden geëerd; zij hebben Garibaldi verheerlijkt, zijn standbeeld troont op den Monle Janicule te Rome en prijkt op de pleinen der voornaamste steden van het Koninkrijkde namen der landskinderen gevallen op de slagvelden van Castelfidaido en Mentana in den strijd tegen het recht, het dank baar Vaderland heeft ze gegrift in het marmer, dat de wanden bedekt der gangen en voorportalen van de stadhuizen zijner steden of monumenten zijner Godsakkers. Dat heeft het liberale Italië gedaan voor zijnen held, dat heeft een dankbaar volk gedaan voor zijne zonen. Maar wat hebben wij gedaan voor onze helden, die Neerland's Ka tholieken naam met glorie omkransten en strijdend zijn gevallen voor hun heilig geloof. Zullen hunne namen aan de vergetelheid worden prijs gegeven op Vaderlandschen bodem Of wil men ons hel pen om een hun waardig monument op te rich ten, zij het dan ook in bescheiden vorm, opdat ook hunne namen mogen bewaard blijven, doch hier tot stichting en opwekking, het nageslacht ten voorbeeld, en tevens tot blijvend protest tegen den brutalen roof van P.etrus Erf en tegen het juist dit jaar te vieren halve eeuwfeest van Italië's eenheid. Ons vertrouwen op U is groot, want de oude geestdrift vlamt nog onverminderd voor Rome's wettigen Koning in de harten van Neerlands katholieken en in Uwe zonen leeft nog de geest, waarvan Schaepman zong in zij »Lied des Ko- nings" ïGeen nood, er gaat door 't hart des jongelings [een trilling »Die naar gevaren hijgt, als naar der lusten [stilling ïEn die met ied'ren tocht, die van zijn lippen [vliet »Des kruises glorie zingt en Pius Konings lied". Daarom rekenen wij er op dat dit plan U sym pathiek zal zijn en gij ons grootmoedig zult hel pen tot het stichten van zulk een monument. Ook de kleinste giften zullen dankbaar worden aanvaard, opdat ieder Katholiek, arm of rijk, zijn offer kunne brengen, en het een monument worde van geheel het katholieke Nederland uit eerbied en bewondering opgericht ter nagedachtenis der jonge helden, gevallen in den strijd tegen de on gerechtigheid en voor de eer van Kerk en Paus. Het Bestuur v. d. Algem Nederl. Zouavenbond. Uitvoerend Comité, August Wils, President, Ridder in de orde van St. Gregorius. Fr. van Soest, Vice-president, Ridder in de orde van St. Sylvester. H. E. Robijns, Secretaris. P. Harkx, Penningmeester. Mgr. L. E. Jansen, Deken van Amsterdam. Geestelijk Adviseur. Giften daarvoor bestemd zullen gaarne in ont vangst worden genomen door den eerstonderge- teekende, den weledel, gestr. heer Aug. Wils, oud luitenant der Pauselijke Zouaven, Nieuwe Haven 73 te Dordrecht, of bij opgave van welk bedrag per postkwitantie kan worden beschikt. Zutphen's burgemeester. Met ingang van 1 Juni heeft de burgemeester van Zutphen, de heer C. Storm Buysing zijn eer vol ontslag aan IE M. de Koningin aangevraagd. (Zutph. Ct.) Debietrecht op tabak. De afdeeling Arnhem van het Christ, werklie denverbond Patrimonium heeft ter behandeling in de a.s. bondsvergadering een voorstel ingediend, dat het verbond zich zal uitspreken tegen de in voering van een debietrecht op tabak, en zal aan. dringen op intrekking van het desbetreffend wets ontwerp. Oost-Indië. Uit de mail.) Cholera. - Er hebben zich te Tandjong Poe.ra nog een drietal gevallen voorgedaan, waar van 2 positief zijn gebleken. O-ok de onderzoe kingen ingesteld naar aanleiding van gjevatlen, die op Kwala Mentjirim voorkwamen, vielen po sitief uit. (Deli Ct.) Ongeregeldheden in Dj am bi. De resident van Djambi heeft 17 Maart geseind: Op het bericht uit de Ajer-itam-strteek dat godsdienst ijveraars trachtten onrust te stoken, vertrok de controleur van Moeara.-Tambesi met een militaire patrouille uit Djambi den llden Maart daarheen; 10 onruststokers werden gearresteerdopruiende geschriften geconfisqueerd en de rust geheel her steld. (Dö]i ct.) D e kolonisatie met Javaansche emi- g r a n t e: n. We vernamen, schrijft de „Suma tra Post", dat, het gouvernement, evenals eenige jaren geleden, zich weder tot de vertegenwoor digende lichamen der Oostkust-planters heeft ge wend met de mediedeeling, dat het gaarne zou zien, dat door de planters van Sumatra's Oost kust maatregelen werden overwogen om te ko men tot de vestiging' van een blijvende bevolking van Javaansche immigranten in dit g'ewest. We hadden gelegenheid, zegt het blad verder, om e'r ons terzijde van te vergewissen, dat van dezen wenk van het hooge bestuur door de plan ters goed nota is genomen, en dat zijl zich met ijver aan de bestudeering van de mogelijkheid van blijvende kolonisatie van Javaansche immigranten ter Oostkust en van de daartoe te nemen maat regelen hebben gezet. De resultaten van die bestudeering alsmede heil. verdere verloop van de behandeling van dit vraagstuk hier ter kuste dienen nog' afgewacht te worden. Heerenhuizen, Woon- en Winkelhuizen, Fabriekspanden, Terreinen voor Handel en Industrie, Bouwgrond, enz. Inlichtingen verstrekt makelaar Singel 64 (hoek Tweede Tuinsingel). Momenteel Particulier- en Bankkapitaal tot elk bedrag beschikbaar voor eerste hypotheek tegen billijke rente. Aanbevelend, Broersveld 81. SINGEL 103. Telefoon 300. Schoenwerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6