voor 34ste Jaargang. Dinsdag 18 April 1911. No. 9995. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. De man in 't grijs. Verspreide berich ten. ABONNEMENTSPRIJS; ün blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 - per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- trast 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. ENGELAND. De vlootrevue te Spithead ter gelegenheid van de kroning van koning: George V, belooft onge meen indrukwekkend te worden. 382 Oorlogssche pen van allerlei aard zullen de linies vormen, waar tusseben door het eskadertje van koninklijke jachten zal stoomen. Onder de schepen, die de Britsche admiraliteit naar Spithead zendt, bevinden zich 36 slagsche pen, w.o. 10 Dreadnoughts, 32 gepantserde krui sers, 33 beschermde kruisers, 149 torpedover nielers en torpedo-booten, 60 onderzeeërs en 15 kanonneerbooten, enz. enz. Opgemerkt dient te worden, dat bij deze 382 oorlogsbodems zich niet bevinden een groot aan tal schepen van het Middellandsche Zee-eskader, van de divisies uit de verre zeeën, en van de vierde divisie van de Uhujsvloot. Aan de vlootrevues van 1887 en 1897 namen 109 en 165 schepen deel. De plaats, die deze enorme vloot inneemt, laat weinig ruimte over voor de gasten. Volgens de „Echo de Paris" zal dan ook ieder land slechts één schip zenden. Frankrijk zendt een van dé slagschepen van 23,000 ton, de „Danton" of de „Condorcet". BELGIë. Het proces door prinses Louise van België in gesteld tegen de stichting Niederfulbach en den Belgischen Staat, zal den 8n Mei i-hor liet ge rechtshof in eersten aanleg een aanvang nemen, in dien ten minste voor dien tijd niet een min nelijke schikking getroffen wordt. Niets doet een dergelijke schikking voorzien; maar 't blijft mo gelijk dat zij op 't laatste oogenblik getroffen wordt, zelfs nadat de vijandelijkheden voor de balie begonnen zijn. De Belgische staat neemt intusschen zijne ver dedigingsmaatregelen. De administrateuren van bet fonds hebben zich door artikel 4 der akte, welke zij den 8n Januari 11. geteekend hebben, verbon den zich te voegen naar de instructies van den Belgischen staat ter zake van de houding aan te nemen bij elk proces ingesteld ot nog in te stellen door derden of aan derden. Het proces, waarin ook verschillende buiten- landsche rechtskundigen, o.a. onze Nederlandsche professor Asser, zullen optreden, zal een veertien tal zittingen in beslag nemen en men vermoedt) dat de uitspraak niet voor het eind van de maand Juli zal kunnen gegeven worden. FRANKRIJK. De president der republiek de heer Falliéres, is vergezeld van de ministers Delcassé, Pams en Chaumet, Zaterdag-avond 9 u 38 m naar Toulon vertrokken om van daar de reis naar Tunis te aanvaarden. De overige leden van het ministerie deden hem aan het station uitgeleide. 50) «Neen, mesieur Albert. Ik heb nog heel wat andere dingen in m'n mars Zoo is men eindelijk te weten gekomen, wie die vermoorde weduwe Walker eigenlijk was." De tuinmansknecht Albert vloog met een ruk in de hoogte en vergat voor een oogenblik totaal zijn innemend lachje. Verbluft staarde hij Jean aan en herhaalde verstrooid... swie die vermoorde weduwe eigenlijk was! Weet men dat?" Ook bij de overigen bracht dit nieuws alge- meene sensatie te weeg. Jean werd met vragen bestormd. En hij vertelde «Jelui moet namelyk weten, dat men de Grau- ensteins niet enkel daarom in hechtenis nam, omdat de zoon op dien bewusten nacht van den 13en Augustus hier gezien is. De politie was ook te weten gekomen op welke wijze is mij on bekend dat de oude heer, ongeveer een week vóór dat juffrouw Walker vermoord werd, met haar te Graz op de straat had staan praten, oorts, dat hij haar wilde bezoeken, wat zij hem echter weigerde. Onder de papieren van den majoor werd een brief gevonden van haar, dien zij op den dag van haren dood geschreven had en waar in zjj hem ronduit verzoekt, haar geen bezoek te SS J PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regeh Voor herhaaldelijk adrerteeren worden uiterst bib lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Met 't oog op den tegen woord igen toestand in Marokko heeft de regeering besloten, de troe pen in Chaonia te versterken door vier balaljons koloniale troepen daar heen te zenden. De troe pen zullen in den kortst mogelijken tijd van Tbulon naar Casablanca vertrekken. Naar de jóngste berichten te verstaan geven, schijnt het oproer grootendeels te zijn gedempt, althans hebben, op enkele uitzonderingen na, g!een nieuwe onrustbarende voorvallen meer plaats gé- hiad. Een gevaarlijk oogenblik was toen te Ven- beuil een dter aanvoerders, Dubois, wiens arres tatie wij, reeds meldden, gevangen gé nomen moest Worden. Hij protesteerde hevig, dat men hom op een artillorie-*fou ragewagen wegvoerde, en hit ste de massa op. De vrouwen tr.acjhit.ten Dubois aan zijn begeleiders t,e pntrukkën, en wierpen de militairen mei stóenen. Lag'achë gaf zich zelf aan; twee andere aanvoerders wedden opgepakt in verband met, de in December plaats gehad hebbende onlusten. Intusschen worden talrijke hevelen tot in hechtenisneming van aanvoerders uitgevaardigd, reeds zitten er zeven goed en wel opgeborgen, allen aangeklaagd van plundering, een vergrijp waarop tuchthuisstraf stapt. De1 comités te Barsuf-Aube en te Bax sur-Scine hebben besloten, dat de gemeenteraden, in afwach ting van het weeropnemien van Aube in het champagnegebied, opnieuw ontslag1 zullen indie nen. Gedurende den door de wet vastgestelden termijn zal in de gemeentielijke diensten voorzien worden. De administratieve diensten zullen ge schorst wiordien. De comités manen de bevolking tof- f-1mte aan Te Trépail zijn 9 personen gearresteerd. Ge durende hun veevoer naar Reims hebben kleine opstootje© plaats gehad. Er zijn steenen naar heit rijtuig van den onderprefect geworpen, toen deze naar Trépail ging'. Een wiel van het Tijtuig brak, maar de onderprefect wierd niet geraakt. De Oosterspoorwegen maken een mededceling1 der autoriteiten bekend, waarin dezen den toe gang tot Ay verbieden. van de bescherming door een vreemde mogend heid misbruik maken, om tegen het wettige ge zag te stoken. MAROKKO. De berichten uit Marokko zijn zeer ongunstig. De Ti mes" bericht, dat de Beni Warins, die in Fez waren gekomen, zgn om den Sultan te hel pen, de bezetting van het paleis van den Sultan verraderlijk hebben overvallen en daarna gedeel telijk met de tenten, de uitrustingstukken en levensmiddelen, die de Sultan hun had verstrekt, de vlucht hadden genomen. Dit geschiedde op 1 April. Op 12 April trokken de troepen, die in het gebied der Sjirardas gelegerd waren, de hoofdstad binnen. Hooggeplaatste inlanders schrijven zeer pessimistische brieven. Te Toulon heeft een transportschip order ont vangen zich gereed te houden, naar men zegt om versterking naar Marokko te zenden. De Fransche legatie heeft haar beschermelingen verboden zich met politiek in te laten. Deze maatregel is genomen, omdat de inlanders dikwijls brengen, daar dit nutteloos zoude zijn. Zij wist van de betreffende zaak niemendal af." «Welke zaak vroeg Albert met spanning. «Dat weet ik niet Voor zooveel ik van het ge houden gesprek kon opvangen ik was in de zijkamer, toen de rechter van instructie van mor gen vroeg dit alles aan de gravin vertelde weet ook iemand anders daarvan want de majoor wei gert éénvoudig daaromtrent eenige opheldering te geven..." »Ah!" Albert wierp zich met een diepen zucht achterover in zijn stoel. «Ga voort, asjeblief!" «Kort en goed, de majoor gaf onomwonden toe, dat hij met de juffrouw gesproken had en haar van vroeger kende. Toen hij nog luitenant was en kort te voren getrouwd, woonde zij in 't zelfde huurhuis als hij, doch achter. Zij heette destijds Marie Dengier. Zij vertelde, dat zij gouvernante in rijke huizen was geweest, in een daarvan ken nis gemaakt had met den rentmeester van haar patroons, en met hem verloofd was. Haar ver loofde heette 1' erdinand Backerdeze was mid delerwijl van standplaats veranderd en tegenwoor dig rentmeester geworden op het kasteel Graue- n egg..." a Hi er 1,.. Wat je zegt 1" «Ja Dat was 2(3 jaar geleden Over drie maan den zouden zij trouwen. Voorts verhaalde de majoor, Jat hij en zijne echtgenoote al spoedig jullrouw Dengier zeer lief gekregen hadden en haar als kind des huizes beschouwden en behan delden. Ook na haar huwelijk had zij vaak en gaarne bij hen een bezoek gebracht en zich steeds MEXICO. Eein telegram uit Mexico-City aan de „New- York Times" meldt, dat dé macht van den honds- staat aanmerkelijk verzwakt. Feitelijk stijgt in iederen Mcxicaanschien staat de vloed van de «evolutie, wat wordt veroor'zaakt door het zich vereenigén van verschillende muitende troepen, die in geen verbinding staan met de partij1 van Madero. Uit Los Angelos (Californiê) wordt gemeld, dat de gebeele troepenmacht van de opstandelingen met de troepen van den Staat bij Aguprieta, in ecu vreeselijken slag is gewikkeld sedert half zeven dezen morgen. Te Donglas (Arizona) zijn twee Amerikanen gewond door verdwaalde kogels. De toestand vair oen van hen is zeer ernstig. Uit Neiw-York wordt nog geseind: De strijd te AgUa Prieta heeft gister heel tien dag geduurd. Vijftienhonderd man rogeeringstroe- pen vielen de stad aan, die door duizend opstan delingen, die zich hadden verschanst, verdedigd word. De regéerinigstroefpen werden herhaaldelijk met zware verliezen teruggeslagen. De rebellen schatten hunne eigen verliezen op iets meer' dan twintig man eln die der régteeringtetroepen op 200 do oden en gewtand'en. Die Amerikaansche troepen te Douglas in Ari zona hielden de toeschouwers op ©enigen afstand «fan de -grens. Toch werden drie of vier toeschou wers gewond. De Fransche bureaucratie js niet gélukkig diein laats ten tijd. De leerling-consul Roueit,' die aan buitenlandscbe zaken werkt, levert stukken uit aan een internationalen spion; Haimon, die aan hetzelfde departement met de comptabiliteit is heiast, verwart die op hoogst compromittee- rende wij'ze met zijn eigen financieel© aange legenheden, en nu, tres faciunt collegium, ontpopt maitr© Guillaume Valensi, advocaat hij1 het hof van appèl te Parijs, zich als koopman in onder scheidingen en meer bepaald als leverancier van de palmes aeadémiques, die hij voor het niet onbelangrijke bedrag' van 6000 fres. beschikbaar stelde. Het spreekt vanzelf, dat hij daartoe niet in staat zou zijn zonder hulp aan het ministerie van onderwijs, en dat dus een of meer ambte naren bij deze onverkwikkelijke geschiedenis be trokken zijn. Intusschen, de kwestie wordt er niet minder belangwekkend door, rijzen er vermoedens, dat mr. Valensi een man is met internationale con necties, dat hij o. m- niet geheel vreemd zou zijn aan die duistere kwestie van bedrag met ridderordes, waarin onze landgenoot Van Langen te Hamburg en de heer Meulemans, de redacteur van de Revué diplomatique, betrokken zijn. Maim on, de thans te Parijs gearresteerde spion, is, naar men weet, in Turkije een goede bekende. Het is nu, naar de „Tanin" meldt, be kend geworden, dat hij ook stukken van het Turksche ministerie van buitenlandscbe zaken in banden heeft gehad. Welke zijn die stukken ge- woest, vraagt hef blad, en wat zal de regeering doen. i Koning Peter van Servië, wiens ontvangst door den Keizer van Oostenrijk langen tijd een onvervulde wensch voor hem is geweest, krijgt nu zijn zin. Nadat de Koning van Servië te Petersburg, Constantinopel en Rome is ontvan gen, heeft rnen te Weenon langer geen bezwaren willen maken. Ec'hter niet in de Oostenrijksche hoofdstad, doch te Budapest, zal de Keizer van Oostenrijk, die aldaar in -Mei vertoeven zal, als dan Koning Peter, in kwaliteit, als gast ontvan gen. Naar uit Milaan aan de „Echo de Paris" wordt geisoind, blijkt uit het verslag van het bureau der statistiek, dat bij d'e aardbeving van Messina 317,000 menschen het leven hebben ver loren. - Naar aan de „Frankfurter Zeitung" uit Lissa bon wordt gemeld, zijn de moeilijkheden, betref fende de eigendommen van de geestelijke orden in Portugal, nog niet opgelost. De Portugoesche regeering zou bereid zijn, de kwestie aan de be slissing van het scheidsgerecht in den Haag te onderworpen. Uit Johannesburg wordt aan de «Daily Expres" gemeld, dat er anarchie heerscht te Lourenco Marquez. De revolutionairen hebben besloten de ambtenaren en de inwoners de sym pathie betoonen voor de royalisten uit te sluiten- Talrijke inwoners blijven nog trouw aan de oude Portugeesche monarchie en moeten niets van de nieuwe bewindvoerders hebben. Ontplofbare stoffen moeten aan den Rand zijn gekocht en de bommen- fabricatie wordt te Lourenco Marquez openlijk onder leiding van een Italiaansche specialiteit, voortgezet. Duitsehe bladen melden, dat de Tsaar van Rusland dezen zomer met zijn gezin weer te Friedborg zal komen. Volgens de «Vossische Zei tung" worden de gasten begin Juni verwacht. Mgr Sambucetti de voormalige pauselijke nuntius te München en aartsbisschop-titulair van Corinthe, is te Rome in 73 jarigen ouderdom overleden. Volgens de «Temps" brengt de commandant van het Italiaansche eskader, dat president Fal liéres te Bizerta zal begroeten een eigenhandige brief van koning Victor Emanuel mede, waarin deze den President zou uitnoodigen de tentoon stellingen te Turijn en te Rome te komen bezoeken. De Russische minister van Financiën heeft den ministerraad een wetsontwerp voorgelegd) volgens hetwelk alle niet dienstplichtige Russen gedurende vier jaren na den datum, waarop zij van dienst werden vrijgesteld, een jaarlijksche belasting van 6 roebel moeten opbrengen. een oprechte vriendin getoond, tot dat op zeke ren dag aan dat alles plots een einde kwam. «Zij was weinig-mededeelzaam, achterhoudend geworden, kwam zelden *en toen zij de laatste maalden majoor en diens vrouw een bezoek bracht deelde zij mevrouw mede, dat zij met haren man Grauenegg ging verlaten en kwam afscheid nemen. »Zy zeide niet, waarheen zij van plan was te gaan en maakte overigens een achterhoudenden, baast ontstelden indruk- Reeds weinige dagen daarna vernam de majoor, dat Biicker en zijn vrouw inderdaad Grauenegg hadden verlaten. Niemand wist waarom en waarheen zij vertrokken waren. Daarna hoorde hij niets meer van hen, totdat hij haar nu toevallig in Gratz wederzag en terstond herkende. Aanvankelijk wilde zij volstrekt loochenen, dat zij Marie Biicker van vroeger was, maar gaf dit toch eindelijk toe. De majoor wilde daarop met haar in connectie treden hij beweert echter haar naderhand niet meer te hebben gezien." Wat is me dat 'n ingewikkelde geschiedenis," zeide Rieke hoofdschuddend, «nu snap ik ten minste, van waar Hanna juffrouw Walker heeft gekend, alleen vat ik het niet, dat de gravin haar dan niet ook herkend heeft..." «Daarom juist was de rechter van instructie van morgen bij haar. Maar de gravin kan zich den rentmeester Backer en diens vrouw in 't ge heel niet meer herinneren zij waren trouwens slechts korten tijd op Grauenegg en begrijpt maar niet, dat men van haar kon verwachten »zulk volk" in de gedachten te zullen houden „Dat is juist een uitdrukking van haarWie trouwens niet een »von" voor zijn naam heeft, dien kijkt zij in 't geheel niet aan. Ik geloof het dus gaarne, dat zij juffrouw Walker niet herkend heeft. «Maar" Rieke schudde verwonderd haar hoofd «waarom woonde die vrouw dan hier onder een aangenomen naam En hoe komt zij aan al dat geld, hetwelk men bij haar heeft ge vonden? Hanna heeft mij toch verteld, dat zij een zeer arme vrouw was..." Maar Jean lachte weder geheimzinnig. Toen zeide hij met een gevoel van meerder heid «Voor crimineel-ambtenaar ben je niet ge schikt, lieve Rieke, dat kan men wel merken, anders zou een en ander wel je opmerkzaamheid trekken." «Nu, wat dan «Bij voorbeeld, dat het immers niet waar kan zijn, hetgeen de majoor vertelt. Mij althans komt die zaak hoogst verdacht voor..." «Zoo, wat denk jij er dan van, Jean «Hm het zou immers kunnen gebeuren, dat de majoor eens lust gekregen had, in zijns broe ders plaats zelf majoraatsheer te zijn Dat hij met de echtelieden Backer onder één hoedje speelde en hen als werktuigen wilde gebruiken, om zijn broer uit den weg te ruimen, dat onze graaf evenwel die zaak op 't spoor kwam en misschien bewijzen daarvan in handen had Het echtpaar Biicker moest eensklaps Grauenegg ver laten. De broeders leefden in bittere vijandschap - nu komt die vrouw terug en wordt vermoord. (Wordt vervolgdj, I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1