BtssefilABi Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Officieele berichten. Bij Kon. besluit van 13 dezer is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-N.assa.il, Th. de Rot. re te-lid van het Algemeen NederlandSch Werkliedenverbond te Rotterdam, Ken brief in het Koninklijk rijtuig geworpen. Uit Den Haag wordt gemeld Toen H. M. de Koningin met Prinses Juliana gisterenvoormiddag in een open rytuig van een rijtoer naar het paleis terugkeerde, liep, juist terwyl het koninklijk rijtuig, komende uit de richting van de Heulstraat, naar het voorplein van het paleis zwenkte, een juffrouw plotseling op het rijtuig toe en wierp er een brief in. Een op een fiets gezeten rechercheur van politie, die de beweging van de juffrouw had bemerkt en het werpen met den brief bad willen voorkomen, schoot aanstonds toe en reed daarbij de vrouw omver, terwyl hy zelf ook viel en het achterwiel van het rijtuig over zijn fiets ging. De politiebeambte bracht de juffrouw, die zich aan de beenen bezeerd had, naar het commissa- raat van politie aan de Riviervischmarkt. Het gebeurde ging zoo snel in zijn werk, dat het Koninklijk rijtuig geen noemenswaardig opont houd ondervond. Ook waren Koningin en Prinses niet merkbaar verschrikt door het voorgevallene, dat trouwens, ook omdat het zulk een snel ver loop had, weinig opschudding verwekte. De juffrouw schijnt niet wel bij het hoofd te zijn. Zij stond vroeger in betrekking tot een buitenlandschen consul, die thans overleden is, hetgeen zij maar niet wil gelooven. Vandaar dat zij steeds requestreert om nader onderzoek. Reeds vroeger moet zij getracht hebben een brief in het rijtuig van de Koningin te werpen. De afgevaardigde van Ridderkerk. De heer R. baron van der Boréh van Ver- welde, Kamerlid voor Ridderkerk, is reeds sedert ©enigen tijd ongesteld. Bronchitis, gevolgd door longontsteking', maakten het hem onmogelijk de Kamerzittingen van den laatsten tijd bij te wo- neb. Thans is, naar de „Stand." verneemt, het gevaar gewekentoch zal de heer van der Borch nog gieruimen tijd niet in staat wezien zijn ge wonen arbeid te hervatten. .dank vjaor al hetgeen hij in de z.even jaren van zijn burgemeestersambt voor de peis' heeft g'e- daan. Na zich geruimen tijd met do Men van het bestuur te hebben onderhouden, verklaarde de burgemeester e.n hij verzocht, den president, dit aan de leden zijder vereeniging mede te doelen dat hij zeer dankbaar was voor den steun en de waardeering, welk hij over het ge heel gedurende zijd burgemeesterschap van dte zijde der pers heeft ondervonden. Betuiging van aanhankelijkheid aan Z. II. den Paus. Do Bond van Roomsch-Ratholieke vereenigia- gem va,n den Handeldrijvenden en Induslricelen middenstand in het bisdom Haarlem heeft den volgenden Italiaanschen brief glezonden aan Zijne Heiligheid den Paus. „De Centrale Raad van „De Hanze" Bond van Roomsch-Kathoiieke Vereenigingen van den Hun- deldrijvenden- en In dust rieden Middenstand in het Bisdom Haarlem heeft in zijne jongstleden te 's-Gravenhage gehouden vergadering' ons opge dragen aan Uwe Heiligheid over te brengén de gevoelens van Liefde en Trouw die zijne leden bezielen en aan Uwe Heiligheid mededeel ing te doen van hunne protesten tegen de feestelijke herdenking, in Italië van de droevige gebeurte nis dat 50 jaar geleden bet éé'ne Italië ten koste van 's Pausen wereldlijke Souveraniteit werd uit geroepen. Dat zij blijven eischen het herstel van de onschendbare rechten van den Heiligen Stoel, nederig vragende om Uw apostolischen Zégen. van Uwe Heiligheid de gehoorzame zonen Voorzitter en Secretaris van de Hanze J. J. A. VERBEEK, Voorzitter. C. M. M. v. d. BERG, secretaris,'f i. Volksliederen. 2. Einzug der Gladiatoren, Jul Fucik. 3. Concert Ouverturen, O. Hauser. 4. L'amitie Durable Valse, C. K. L. Burg- doffer. 4. Allasandro, tradella, F. von Flotow. Kaiser Parade, R. Eilenberg. 7. Lon Dra Marsch, G. Fabiarie. aan Z o n d a g-a vond werden hier het politiebureau gebracht drie meisjes, twee van 8 en een van 3 jaar, die hier zwervende en schreiende werden aangetroffen, daar zij den weg niet meer konden terugvinden. De kinderen werden nog den eigen avond naar Vlaardingen teruggebracht en daar door de politie aan de ouders weergegeven. Gister-avond ontstond in de vestibule van «Musis Sacrum" een kwestie tus- schen den kastelein en een paar personen die daar binnen waren gedrongen. Een broer van den kastelein, die hem voor mishandeling wilde vrijwaren, bekwam daarbij een slag van een dier personen tegen het rechteroog, waarop hij tegen den grond sloeg. De daders namen daarna ijlings de vlucht. 't Bleek dat de man een verwonding aan het rechteroog had bekomen en de linkerpols ernstig bezeerd had, zoodat daardoor een bloeduitstorting was onstaan. En onderzoek wordt ingesteld. Gister-middag is do 16-jarig© f jets er V. D. op de Vellevèst in botsing gekomen met een wagen, waarbij de fiets geheel vernield werd. Consulaat-geuerau! van Rusland. Reuter seint tkl. gistellen uit Petersburg, dat de Ministerraad besloot het consulaat-generaal van Rusland in Nederland naar Rotterdam te ver plaatsen. Debietrecht op tabak. Te .Leeuwarden is in een vergadering van bij dien tabaks- en sigarenhandel en de sigarenfabri cage belanghebbenden besloten aan de Tweede Kamer een adres te zenden, houdende het ver zoek, het voorstel tot heffing van een debietrecht op tabak niet aan te nemen. Het adi'es, dat reeds door pl.m. 800 belang hebbenden uit alle deelen der provincie is onder- t eek end, zal mede opgezonden worden a.an den minister van financiën. Na. afloop der vergadering weid opgericht een afdeeling Friesland van de Neder]. Vereeniging van sigarenwinkeliers, wier voorzitter ter verga, deaing tegenwoordig was. Pest op Java. Een regeeringstelegram van 15 dezer luidt drie koortsgevallen in Penanggoengan bleken pest te zijn. Eergisteren (13dezer) vyf gevallen, drie doodengisteren (14 dezer) 10 gevallen, zes doo- den. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 April 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.0 te Memel. Laagste barometerstand 738.9 te Valencia. erwachting tot den volgenden dag matige tot krachtigen, zuidelijken tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien, daling van temperatuur, kans op on weer. Gemeenteraad. Vergadering' van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 25 April, 's namiddags 2 ure. Volksbadbois. In de week van 9-15 April 1911 werden genomen 282 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 24 kuipbaden 40 regen 25 regen 181 school kinder j> a 5 ct. 12 Prov. Statenverkiezing. DELFT. De liberale kiesvereenigïngi Burgerplicht alhier stelde tot candidaat voor de Staten (vaca- turle-L. A. Vreeburg), den heer H. P. Bok, lid van den raad van Delft. Re Centrale A. R. Kiesvereeniging in het district Delft heeft gisteren besloten, den door de roomscth-katholieken gestelden candidaat voor den vaeanten Statenzetel, prof. G. J. van Swaay, te steunen. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Bjj het a.s. bezoek van H. M. de Koningin aan onze gemeente, dat, naar vviji indertijd' heb- ben meegedeeld, begin Juni tegtemoet gezien kan worden, zal naar „De Standaard" meldt, het Rembrandthuis op de Jodenbreestraat officieel door Haar geopend worden. Afscheid burgemeester Sweerts. Men meldt ons did. 15 April uit Den Haag: Van d© gelegenheid om den scheidenden bur gemeester van deze gemeente ten stadhuize de hand te komen drukken, werd hedenmiddag door zeer velen gebruik gemaakt. Deputaties van de ambtenaren van alle takken van gemeentedienst, van de politie, van de Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, van de Kamer van Koophandel en van tal van andere corporaties werden achtereenvolgens door baron Sweerts in de burgemeesterskamer ontvangen. Ook de Haag. sche journalistenvereeniging' door haar bestuur vertegenwoordigd, kwam afscheid nemen van den burgemeester, en do president dier vereeniging, jpr. Plemp van Duiveland, bradht den heer Sweerts Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Het Bestuur der «Vereeniging tot bestrijding der tuberculosealhier, zond ons onderstaande circulaire ter plaatsing: Den 9den Maart jl. heeft een aantal stadge- nooten het besluit genomen tot oprichting van de «Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Schiedam", daartoe gedrongen door het besef, dat ook Schiedam niet mocht achterblijven bij een beweging die zich steeds verder en krachtiger uit breidt en ook in ons land alom weerklank heelt ge vonden. De strijd tegen de tuberculose is moeilijk en eischt zware offers aan werkkracht en geld. Maar hij is een noodzakelijke plicht geworden sinds de wetenschap ontdekte, dat deze meest moordende volksziekte vermijdbaar en geneesbaar is. Het bestuur onzer jonge vereeniging verwacht dan ook dat het haar aan sympathie en steun niet ontbreken zal zoodra deze wetenschap ook in onze gemeente wat meer zal zyn doorge drongen. Het leek daarom doelmatig om door een bevoegden spreker een voordracht met licht beelden te doen houden om de kennis omtrent de tuberculose te bevorderen en tevens een denk beeld te geven van doel en werking der vereeni ging. Op verzoek van het bestuur verklaarde Dr. I. C. Idenburg uit Delft zich hiertoe bereid. Zijn lezing, waarvan het eerste gedeelte het wezen en de verschillende vormen der tuberculose, hare verspreiding, de biologische werking der witte bloedlichaampjes, de geneeswijze, de bestrijding der kwakzalverij en de werking van consultatie bureau en huisbezoek; het tweede gedeelte de maatregelen ter voorkoming van besmetting be handelt, zal blijkens achterstaande advertentie op Donderdag 20 April te 8 uur precies in «Musis Sacrum" worden gehouden. Moge een talrijke opkomst den spreker voor zijn moeite loonen en ons het bewijs leveren dat wij niet te vergeefs uw belangstelling hebben ingeroepen. Namens het bestuur, M. L. Honnerlage Grete, voorzitter, Jhr. Dr. N. van Suchtelen, secretaris Secretariaat Hoogstraat, 178. Programma van de uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 19 April, 's avonds 8 ure, in de Plantage te geven. Aan dein Overschieschen weg' had gister-middag een botsing plaats tusschen twéé wielrijders, tengevolge van verkeeald uitwijken. Het gevolg was dat een fiets brak en de berijders er met eenige wondjes afkwiamen. aan het emplacement - van het Maasstatipn ie Rotterdam aangespoeld, een afstand van drie kwartier waren van de plaats des onheils, wat verklaard wordt door de sterke ebbe. Het lijk is naar de begraafplaats te CroosWijk overge- bracht. De „Paula" maakte eveneens water. Men slaagde er echter in deze door pompen boven te houden, terwijl Zondag uit Rotterdam een andere boot gezonden werd om de lading over te nemen. Op de „Paula" stond ook een wagen van an Gend en Loos en naar het beweren van deskundigen zou daaraan het ongeluk te wijten zijn, omdat deze het vrije uitzicht voor de. be stuurders belemmerde. Ten dienste der justitie zyn ter plaatse foto's genomen. Be firma W. A. v. d. Tak te Kralingen heeft zich belast met het naar boven brengen van de gezonken boot. Aangehouden. Op bevel van den Rechter commissaris tei Utrecht werd aldaar aangehouden de heer R. van W., kassier, wonende te Woerden, als zijnde verdacht zich schuldig gemaakt te heb ben aan verduistering van gelden ten nadeele van verschillende personen. DIT ROTTERDAM. In den namiddag van den eersten Paaschdag tusschen 2 en 4 uren, is er ingebroken in den goudsmidswinkel van den heer J. Sanders aan de Hoogstraat no. 196a. Met een zeldzame brutali teit is men te werk gegaan. Naast den winkel bevindt zich de deur van het onbewoonde bovenhuis Hoogstraat no. 194b. Die deur is met een valschen sleutel geopend. In het portaaltje achter deze deur is een luik, dat toe gang geeft tot een kolenkeldertje en in dit kel dertje zijn de inbrekers afgedaald. Daar hebben zij een gat gebroken in den muur, die hen van den goudsmidswinkel scheidde. Zij zijn daar door gekropen en kwamen toen onder de uitstalkast van dien winkel terecht, waartoe zij zich vervol gens met geweld toegang verschaften. Hoewel het ijzeren blind niet nedergelaten was voor het winkelraam en een ieder dus van af de straat een vrij gezicht in den winkel had, is de étalagekast daarvan toch zoo goed als leeggeplun derd, zonder dat iemand iets bemerkt heeft. De waarde van het gestolene wordt door den heer Sanders op ongeveer f8000 geschat. Vermist worden o.m. 32 gouden horloges, een groot aan- gouden armbanden, broches, oorknoppen en oor bellen met diamanten, briljanten en andere stee- nen bezet, 12 diamanten broches, elf gouden col. liers met edelsteenen, 99 heerenringen van 14 karaats goud, 27 gouden dasspelden, verschillende gouden heeren- en dameszegel- en andere ringen met diverse steenen, een partij gouden en doublé penhouders en potlooden enz. De heer J. Sanders, die tegen inbraak verze kerd is, ontdekte de inbraak, toen hij met de zynen, na een afwezigheid van enkele uren, thuis kwam. De Rotfeidamsche politie is thans in het gienot gesteld van een jaarlijksch verlof van 6 dagen. Tot nu toe bedroeg' d'it 4 dagen per jaar. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dindag 18 April. 8 u. S. O. V. Concert »L. v Beethoven". Donderdag 20 April. 8 u. «Musis Sacrum" »Ver. t. b. der Tuberculose". Een verschrikkelijk ongeluk. Zater dagavond kwam de vrachtstoomboot „Reserve' groot. ca. 100 ton van den dienst op Luik der firma W. H. Muller Co. te Rotterdam van Luik naar Rotterdam. De kapitein had ©en oogen- bljk 'L roer toevertrouwd aan den dekknecht, aan gezien zijn vrouw die in gezegende omstandig heden verkeerde ongesteld' werd. Om die reden werd ook de reis bespoedigd ten einde te Rot- terdam geneeskundig© hulp te kunnen bekomen. Aan boord bevonden zich tien personende kapitein, diens vrouw, vief kinderen en nog twee kinderen van kennissen die1 wegéns de Pasehen een reisje mediemaakten en eindelijk de machinist e:n dekknecht. Van Rotterdam kwam de vrachtboot „Paula" der firma Berger thuisbehoonende te Venlo, toen ter hoogte van Slikkerveer een aanvaring tus schen beide booten plaats had. De „Reserve" wielid aan stuurboordzij ingéloo- pen en zonk dadelijk. De machinist en dekknecht wisten zich nog in tijdis te redden. De kapitein, diens vrouw en de zes kinderen zijn allen ver dronken. Het lijk der vrouw* is Zondagmorgen 7 uur De aanranding in de Schevening- s c h e B o s c h j e s. De »N. Ct." schrijft nu Omtrent de aanranding welke Woensdagmid dag in de Scheveningsche Boschjes, achter Prome nade moet hebben plaats gehad, is nog niets naders bekend geworden. De oproeping van den commissaris van politie te Scheveningen, had tot dusver geen resultaat; er heeft zich nog geen dame aangemeld, die door twee individuen, als heeren gekleed, van haar taschje zou zijn beroofd, dat haar later door een te hulp komend jong- mensch weder werd terugegeven. Het jonge mensch, een leerling van de H.B.S. aan de Stadhouderslaan, studeerend voor zijn eind examen, heeft voor de politie zijn lezing van het voorgevallene gehandhaafd en heeft, nadat hem er nadrukkelijk op gewezen was, welke straf er staat op het doen van een valschen aanklacht zijn afgelegde verklaring onderteekend. Echter weet men niet welke agent het jongmensch ten slotte ter zijde gestaan zou hebben en daarna een der aanranders zou hebben gearresteerd en er is ook niet een dergelijke arrestant aan een dei politiebureaux gebracht. »Het" jongemensch is met tal van agenten, in de eerste plaats met die in de Boschjes dienstdoende, geconfronteerd, doch herkende in geen hunner, den agent, die den aanrander arresteerde. Het jongemensch verklaarde voorts niet te weten wie de dame was, die hij te hulp kwam dat in dezen mevr. R. v. N. genoemd werd, berustte, naar hy mededeelde, op een vergissing. Deze zaak is dus wel geheimzinnigen eenig licht erin zal alleen gebracht kunnen worden door de dame, die aldus aangerand werd men hoopt nu natuurlijk, dat zij gevolg zal geven aan de oproeping der politie om zich zoo spoedig mo gelijk aan een der politiebureaus bekend te maken. Een relletje. Het gebouw van de Haag- sche Tramweg-Maatschappij aan het Lange Voor hout te 's-Gravenhage staat onder politic-bewa- king, wijl de ontslagen concierge en diens vrouw het den directeur en eenige hoofdambtenaren zóó lastig maken, dat deze heeren niet dan per auto of rijtuig zich van of naar het bureau begeven kunnen. Zoowel tegen den man als tegen de vrouw is door de politie proces-ver baal opgemaakt tegen den man wegens bedreiging, tegen de vrouw wegens mishandeling en beleedi- ging en omdat zij geweigerd heeft, zich uit een volksoploop te verwijderen, maar op de stoep bleef van het gebouw der H. T. M. toen haar dit door de politie werd verboden. De brand te Wil sum. Uit Zwolle wordt nog gemeld aan het »Vad." dat in het geheel 13 huizen, waaronder een winkelhuis met café en eene groote boerderij, een prooi der vlammen werden' Midden in het dorp is een groot opper vlak zwart geblakerd 't geheel leverde een droe- vigen aanblik, Niets dan puin is overgebleven. De brand ontstond bij G. de Groot, des namiddags omstreeks 3 uur, terwijl door den hevigen Z. W, wind de nabijgelegen groote boerderij van den heer van Hasselt eveneens vlam vatte. Met het huis ging de inboedel en een hooiberg met onge veer 35000 pond hooi verloren. Gelukkig konden de 30 stuks vee worden gered. Daar de meeste huizen met riet zijn gedekt, stond weldra de kom van het dorp in lichte laaie. Men kon zelfs geen huisraad of sieraden redden. Waarschijnlijk is de brand ontstaan, doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld in een hooiberg of in de onmid dellijke nabijheid daarvan. Alles ging zoo vlug, dat de bewoners niet eens bemerkten, dat ook° hun buis reeds vlam had gevat. Vijftien gezinnen zyn plotseling dakloos geworden zij werden bij buren en kennissen ondergebracht. De brandspuit uit Wilsum, bijgestaan door die uit IJsselmuiden, hebben dienst gedaan, doch aan blusschen viel niet te denken. Men moest zich bepalen tot het dooven van het vuur onder de puinhoopen. Door het flinke optreden van verschillende in woners, werden ongelukken voorkomen. Slechts een hond, een varken en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Het grootste gedeelte was niet verzekerd, zoo dat vele menschen al hun have en goed hebben

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2