Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Woensdag 10 April 1911. iNo. 9996. Baitenlaadsch Nieuws. FEUILLETON. De man in 't grijs. Binnenland. Ywspreide berichte ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.36, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- str&at 60 en bg alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. RUSLAND. Volgens de „Novoja AVremja" is de jongste Btemxning van den Russische Rijksraad, naar aan leiding der interpellaties over de zemstwo-wet- ten, als zoodanig van geen belang, uit een zui ver staatsrechterlijk oogpunt, aangezien deze raad det vraag, of do handelwijze van Stolypin al dan niet Wettig was, aan den tsaar had behooren voor tie leggen. Uit een politiek oogpunt is zij' echter hoogst gewichtig, daar zij1 een nieuwe phase in het staatkundig leven van Rusland inwijdt. Tot nu toe kwam het nimmer vopr, dat dit lichaam openlijk negeeringsdaden afkeurde en was er ern stig conflict tuss'dhen de wetgevende en uitvoe rende machten nog zonder precedent. Het orgaan der oppositie, de „Rjetsj", doel opmerken, dat de jongste zitting1 van den Rijks raad beschouwd kan worden a]s een triomf der oppositie, aangezien het aantal uitgébrachlte stem men, ten gunste van een protest, niet voldoende is gebleken om te verooriooven den tsaar in kennis te stellen met de afkeurende uitspraak van den Raad omtrent de handelwijze van mi nister Stolypin, zulks door afvaardiging van den voorzitter van het bewuste lichaam en zonder Stolypin's inmenging'. Intusschen blijft Stolypin's zege een Pyirhus- overwinning want na zij'n jongste triomf, zijn het verzet en het wantrouwen van den Rijksraad, tegenover hem aan den dag gelegd, er niet min der op geworden. ENGELAND. Het Lagerhuis is na het Paaschreces gister weer bijeengekomen. Winston Churcill, de mi nister van binnenlandsche zaken, heeft een wets ontwerp ingediend betreffende afdoender controle van misdadige vreemdelingen en voorkoming van misdaden door vreemdelingen. De minister betoogde, dat de bepalingen van de wet het aantal uitzettingen van veroordeelde vreemdelingen belangrijk zou verhoogen en den duur van de gevangenisstraf zou verlengen, die hun bij terugkeer na uitzetting zou worden op gelegd. De minister bepleitte nadrukkelijk de noodzakelijkheid, het asylrecht te handhaven, dat Engeland zoo lang heeft toegestaan aan hen, die een schuilplaats zochten voor vervolging en onder drukking in het buitenland, en geen beroering te veroorzaken onder de vreemde bevolking, die voor de overgroote meerderheid bestaat uit vreedzame lieden, die de wet eerbiedigen. Om misdaden te voorkomen, zullen zekerheids maatregelen worden voorgesteld, zelfs voor zekere gevallen, waarin geen misdaad is begaan, maar waar bewezen was, dat de man zich met mis dadigers heeft afgegeven. Deze bepalingen zouden echter niet worden toegepast op lieden, die 5 jaar in Engeland hadden gewoond zonder zich aan misdaden schuldig te maken. MAROKKO. De „Times" verneemt uit Tandzjer, dat een karavaan uit Elksar, met wapens en sthielvoor raad op weg naar Fez, gedwongen is geworden terulg te koeren door vijandig'» stammen. De stam men uit Gharb, ten zuiden van Elksar, hebben zich bij de opstandelingen aangesloten. Canalejas heeft verschillende journalisten te woord gestaan en hun verzekerd, dat aan Spanje geen voorstel is gedaan om een gemengd leger te vormen om tegen Fez op te rukken. De Spaan- sehe regeering heeft slechts van gedachten gfe. wisseld over den ernst van den toestand on over mogelijke maatregelen., om leven en belan gen der Europeanen te verdedigen. Een telegram uit Fez d.d. 12 dezer meldt: Do Boni .AIlirs, Waraïns en DjamaaS zijn om 3 u. voor de stad verschenen on hebben de wachtposten aangevallen. De geheel» strijdmacht der regeering is uitgetrokken en 's avonds om 7 u. weer in de stad gekomen. De vijand was met zijn dooden teruggetrokken. De troepen had- den twee dooden en zeven gewonden. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewgsnummer, Elke regel daarboven 16 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 26 cent per regel] Voor herhaaldeljjjk aüregttiersn sro'rden uiterst Sil ly k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. MEXICO. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Douglas in Arizona, zendt bijzonderheden over do bij Agua Prieta geleverde gevechten, die vol gens dien correspondent de ernstigste zouden zijn, drie er tot dusver plaats gehad hebben. Twee duizend opstandelingen stonden tegenover duizend man 'troepen van Diaz, wier omtrekkende beweging taalde, wegens gebrek aan ruiterij. Van de op standelingen beschikte de overste Garcia alleen over zeshonderd: ruiters. Opstandelingen en regee- rings troep en hadden heidien machine-kanonnen Die zoon van den staats-piresident, RaynaMe Diaz, voeirde de rcgieering'stroepen aan, wier geschutvuur telkens de stad Douglas1 trof. Naar het heet, zou den er eenige Amerikanen door gedood zijn. De aan die grenzen geposteerde Amerikaansche troe pen hadden moeite, aan glewapenden te- beletten de grens over te gaan. Hun taak was tie moei lijker, omdjat do inwoners van Douglas één lijn trokken met de (Opstandelingen. Een g'roote hoe veelheid schietvoorraad, voor de, opstandelingen bestemd; wetfd in beslag genomen. Ooggetuigen verzekeren, dat vele vrouwen medestr'eden aan dé zijde der .opstandelingen. De correspondent te New York van de „Daily Mail" vernam, dat een der aanvoerders van do opstandelingen een Engelsc'hinan is'. Dei „Morning Post" verneemt uit Washington, dat de 'stokebranden in het Congres, samen met de sensatiepers, er op uit zijn de openbare mee ning dermate op te hitsen, dat dfe Amerikaansche regeering .gedwongen zal kunnen worden tusschen- beide te komen. Taft en de Amerikaansche re- geering zouden zulk een ingrijpen inderdaad reeds tegemoet zien en in stilte reeds de no dage krach tige maatregelen voorbereiden. De militaire auto riteiten zouden van oordeel zijn, dat do twintig duizend man troepen in Texas voor een inval olitoereikend zijn. Het zoutten er op zijn minst vijftigduizend moeten wezien. De correspondent vernoemt venter, dat deze troepen zonder moeite bijeen te brengen zouden zijn. Congresleden, die het vertrouwen van Taft genieten, verzekerden den correspondent, dat do Amerikaansche regee rt ng, indien ze voor mocht stellen een inval in Mexico te doen, den v.olledigen steun van het Congres zou hebben. Blijkens een lel eg ram uit Douglas (Arizone) heb ben de opstandelingen Agtua Prieta gistermorgen vroeg heimelijk verlaten. Do regeeriugstraepen hebben de s tad met zonsopgang bezet. De verliezen cijfers voor den strijd bij Agua Prieta, zijn slechts bij benadering opgegeven. Het heet, dat de regecring'stroepen 5 dooden en 20 gewonden, de opstandelingen 8 dooden en 4 ge wonden hebben verloren. Maar er is reden te ge- lQiOvein, dat deze cijfers veel te laag zijn. De Mexicaansche regeering heeft aan president Taft verzekerd, dat gebeurtenissen als te Agua Prieta niet herhaald zullen worden, omdat zij be stelen is, aan de grens een bepaalde, beperkende politiek te voeren. Mr. J. Linthorst lloman. De commissaris der Koningin in Drente mr. J. Linthorst Ifoman zal Woensdag geheel hersteld het academisch ziekenhuis te Groningen verlaten. 51) Tegelijkertijd wordt de graaf vermoord, hm, wat zeg je er nu van, m'n lieve Rieke? sDat gij de schranderste mensch bent, dien ik in heel mijn leven heb ontmoet 1" zeide de keu kenprinses met de diepste overtuiging. Albert lachte spottend. »Jean discht ons waaischijnlijk de wijsheid van den rechter van instructie op, die hij even goed heeft afgeluisterd als al het andere »Oho 1" stoof Jean driftig op. »Steekt het jonge mensch, dat pas hier komt kjjken, z'n mond er weer tusschen Ik herhaal volstrekt hier niet het gevoelen van den rechterDie is integendeel een geheel andere meening toegedaan en gelooft, dat de majoor het geld, waarom het hem eigenlijk te doen was, slechts door toeval niet heeft gevonden, omdat hij gestoord werd. Van den diefstal in het paleis wil hij heelemaal niets hooren. Wat ik zooëven gezegd heb, was zuiver mijn eigen vin ding. Let er maar eens op, hoe die twee gevallen op elkander gelijkenop beide personen werd een moord gepleegd en bij beiden zocht de dief naar iets, maar niet naar geld. Op beide plaatsen trachtte hij den schijn van diefstal te wekken by juffrouw Walker door de schrijftafel open te breken, in het grafelijk paleis door kleedingstuk- ken mee te nemen. »En nu vraag ik jelui: wanneer het zoo is, als ik geloof, had de majoor er dan niet belang bij, den graaf uit den weg te ruimen, die hem kon aanklagen, en vrouw Walker te vermoorden, die getuigenis tegen hem konde afleggen Moest hij n,et trachten, zich de schriftelijke bewijzen, welke er konden zijn, toe te eigenen, om die te vernietigen De spottende glimlach op Alberts gelaat werd breeder en dieper. ïU vergeet slechts één ding, waarde heer. Uw ijzingwekkend verhaal moet vóór ruim 25 jaar zijn voorgevallen. Juffrouw Walker heeft hier tien jaar gewoond en nu zou de majoor pas 'n veertien dagen geleden op 't idee zijn gekomen dat zij gevaarlijk voor hem was?" »Hij ontmoette haar immers onlangs en heel toevallig. Vroeger was hare aanwezigheid hier in de streek hem totaal onbekend." i'Goed Maar zij wist van hem af en zijn broe der wist van hem af - waarom hadden die twee niet vroeger kunnen spreken ingeval zij iets te zeggen hadden Waarom heeft de graaf niet reeds '_o jaar geleden zich tot de politie gewend Y60,1. watr'eP Dieke triomfantelijk uit, »de oude Hanna is al meer dan dertig jaar hier in huis, zij kende de echtelieden Blieken en zal nauwkeurig weten te zeggen, wat er destijds is gebeurd en wat er is voorgevallen, alvorens die Backers weg moesten. Laten wij met ons allen Den eersten Paaschdag is te Rome overleden Zijne Eminentie kardinaal Beniamino Chavicchioni. De kardinaal behoorende tot den rang der kardi naal-priesters, was geboren te Veiano op 27 Dec. 1836 en in het H. College opgenomen den 22en J ni 1903. Naar 'het „Neues Wiener Tageblatt" ver neemt, zal koning Peter van Servië in Mei a.s. ten bezoek brengen aan keizer Frans Jozef. Mocht de keizer, gelijk waarschijnlijk is, hét groot ste gedeelte van deze maand te Budapest door brengen, dan zal hij1 koning' Peter aldaar ontvan gen. Anders zal de ontvangst op den Hofburg plaats hebben. De dezer dagen veelgenoemde Maimon heeft in Konstantinopel herhaaldelijk getracht, de stuk ken, die hij had weten te ontvreemden, voor af dreiging le gebruiken. Hij' dreigde nl. ze te pu- bliceeren, wanneer bijl de verlaagde spoorweg en andere concessies niet kreeg. Maar het schijnt, dat hij niet veel succes heeft gehad. De koning van Spanje, eergisteren te Bor deaux aangekomen, heeft gisteren een wandeling gedaan in de omstreken. De commissaris-generaal heeft Dinsdagavond te 5 uren in de omstreken van het Zuiderstation, waar koning Alfonso verblijft, een Spaansch an archist doen arresteeren, zekeren Fernandes Francisco, inwoner van Bordeaux, die rondzwierf in de omstreken van het station. De koning is met den Zuid expres weer naar Madrid vertrokken. Daar het Beurscomité te Libau een besluit beeft genomen krachtens 't welk de duur van het werk der havenarbeiders met een uur wordt ver lengd zonder vermeerdering van loon, hebben de werklieden den arbeid gestaakt. naar boven gaan en het haar vragen Dit voorstel vond stormachtigen bijval. Lisette vulde een glas met wijn en deed een paar koek jes op 'een schoteltje. En nu begaven zich allen naar boven, naar het torenkamertje De blinde zat in haren leuningstoel den rozen krans te bidden, zooals zij iederen avond gewoon was. Toen zij zooveel personen boorde binnenko men. verschrikte zij aanvankelijk, doch bedaarde weldra, daar Rieta haar zeide, dat men haar een poosje gezelschap kwam houden en den tijd al pratende wilde verdrijven. Jean begon nu zijn geschiedenis van juffrouw Walker, die eigenlijk Marie Biicker heette, nog maals te vertellen. Hoe verder hij met zijn verhaal kwam, des te zenuwachtiger werd de blinde Meermalen tastte zij om zich heen, als zocht zij iets, streek dan weer met de hand over haar voorhoofd en mompelde bij zich-zelven onver staanbare woorden. Toen Jean gedaan had en Rieke nu aan de oude vrouw vroeg, wat zich destijds had toege dragen en hoe het kwam, dat de Backers het kasteel moesten verlaten, toen werd Hanna's ge laat plotseling vaal en zij hief, hevig verschrikt, afwerend hare handen op. sfleilige Maagd 1" stamelde zij, „wat willen jelui dan van mij 1 Ik weet niets... gaat heen... goede menschen gaat heen en laat mij alleen ik ge voel mij van daag erg zwak... toe gaat heen, asjeblief..." En eensklaps, alvorens iemand het kon verhin- De Pauselijke internuntius. De bij het Nederlandsche Hof te accrediteeren internuntius (wiens benoeming nog moet volgen) zal te Brussel standplaats blijven houden, alleen bij bijzondere gelegenheden naar Den Haag komen waar het beheer der pauselijke legatie door een zaakgelastigde wordt bestendigd. Mgr. Gualtierie zal waarschijnlijk als zaakge lastigde aan de Pauselijke Legatie verbonden blij ven, daar Mgr. van een eerlang vertrek uit deze residentie nog niet vernomen heeft. Mgr. Gualtierie heeft in den avond van Paasch- maandag bij het afstappen v n het balcon van lijn 3 het ongeluk gehad te struikelen, waardoor hij zijn pols brak. De fracture is gisterenmorgen met Röntgen stralen belicht en daarna gezet. Mgr. zal zijn hand enkele weken in verband moeten dragen. Kardinaal Mereier. Een onzer Belgische correspondenten schrijft Onze geleerde en vrome Primaat kardinaal Mereier, heeft een uitnoodiging ontvangen, om bij gelegenheid van het Internatinaal Congres tegen het alcoholisme, te 's Hage, de aldaar vereenigde katholieke drankbestrijders toe te spreken. De katholieke anti-alcoholisten van alle landen willen in die dagen in de Ilollandsche Residentiestad een groote openbare vergadering beleggen. Zoo iemand dan is voorzeker de welsprekende kerkvoogd de aangewezen redenaar voor dezen Internationalen Katholieken Drankbestrijdersdag. Als de Kardinaal niet belet is door de zes we- kelijksche retraiten, die Z. Em. ieder jaar aan zijne geestelijkheid geeft, dan zal hij zeer wvaar- schijnlijk de uitnoodiging aanvaarden. De toestand van Kardinaal Mereier is thans uitstekend. Geen enkel verschijnsel is er nog geconstateerd, waaruit zou moeten gevreesd wor den, dat Z.Em. iets uit het ongeval houden zou- De vrome Prelaat is wonderlijk gespaard gebleven en inderdaaad aan zeer groot levensgevaar ont snapt. De Paaschdagen bracht Z.Em. rustend door in zijn geboorteplaats Braine-L'Allend. (Tijd.) Prov. Statenverkiezingen. DELFT. Officieel zijn thans candidaat gesteld gesteld voor den vacanten zetel in de Provinciale Staten de heeren H. P. Bok (lib), J. C. va.. Dijk (S.D.A.P.), en prof. G. J. van Swaay (R.-K.). De stemming zal 28 April, de herstemming, zoo noo- dig, 12 Mei plaats vinden. deren, gleed zij kermend van haar stoel en bleef onbeweeglijk op den vloer liggen. Dat hadden de dienstboden natuurlijk noch gewild noch verwacht. Ontsteld senreeuwden allen dooreen. Jean en Albert tilden de oude vrouw op en legden haar te bed. De meiden liepen om water, de tuinbaas zette de ramen open, Rieke trachtte al jammerend de kleederen van de bewustelooze los te maken. De geheimzinnige rentmeestersvrouw hadden allen vergeten. Den volgenden morgen hadden de meiden op het kasteel de handen vol, om het huis vóór de terugkomst der gravin weer in orde te brengen. Overal werd geschrobd, geschuurd, gewreveiT en stof afgenomen. Rieke was druk in de keuken bezig met bakken en braden. Allen hadden een ontzaglijk respect voor hunne meesteres en deden hun uiterste best, om zich van hare tevredenheid bij de terugkomst te verzekeren. Alleen Albert slenterde op zijn gemak door de lange gangen, als ging de algemeene opgewonden heid hem niemendal aan. Nu stond hij in de geopende keukendeur, met de handen in zijn broekzakken en een spottend lachje om den mond. Wel, juffrouw Rieke, wat maakt ge het u druk vandaag. Komt soms de stadhouder op visite »Och, wat stadhouder Mevrouw de -ravin komt en dat is nog vee! erger! Zij kan te twaalf uur hier zijn - ik heb al hare lievelingsgerech ten op t menu gezet, en dus zal ze mij wel-een zuur gezicht toonenWordt vJ-volgd.J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1