Stads- en Gewestelijk Nieuws. De aannemers en onteigeningsproceduren. Door het hoofdbestuur van den Nederlandschen aannemersbond is aan de ministers van Water staat en van Oorlog, aan de provinciale besturen, spoor- en tramwegmaatschappijen en verder aan verschillende autoriteiten, een adres gezonden, waarin er op wordt aangedrongen, ora hetzij geen werken te doen aanbesteden, alvorens alle even- tueele onteigeningsgeschillen geregeld zijn dan wel in de bestekken een bepaling te doen opnemen, op grond waarvan de aannemer, indien de uit voering van het werk vertraging of moeilijkheden mocht ondervinden tengevolge van het niet gere geld zijn der onteigeningsprocedures, voor schaden, daaruit voortvloeiende, volledige vergoeding kan eischen. R.-K. Handelsreizigers. Naar het «Centrum" verneemt, is Maandag avond te Yenlo onder voorzitterschap van den heer Willem van Hest, een voorloopige bijeen komst van afgevaardigden van R. K. Handelsrei- zigersvereenigingen gehouden. Het doel der vergadering, 't welk volgens het blad in hoofdzaak is bereikt, was, om te komen tot één groote R. K. organisatie van Handelsrei zigers, agenten, zelfreizende patroons enz., in Nederland. Rykshebistingkommiezen. Gister is te Utrecht, onder voorzitterschap van den hoer J. Huykman, van Amsterdam, de jaar- lijksche vergadering gehouden van de Vereeniging van Kommiezen bij 's Rijks belastingen in Neder land Op voorstel van het bestuur werd de heer Hor- peling, van Amsterdam, tot eerelid benoemd Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental der vereeuiging eenigszins was gedaald in het afgeloopen jaar, n. 1. van 2464 op 1 Januari '1910 tot 2448 op 1 Januari 1911. Over dit verslag werden uitvoerige discussies gevoerd. Op voorstel van de afdeeling Middel burg werd er een motie aangenomen, waarin de houding van het hoofdbestuur werd goedgekeurd. Zondagsrust. De agenda voor de op Donderdag 27 dezer te Leiden te houden algemeene vergadering van de Nederl. Vereeniging tot bevordering van Zondags rust vermeldt o.m. Voorstel van de afdeelingen 's-Ilertogenbosch en Rotterdam Na de uitspraak van den Hoogen Raad, betreffende het gesloten zijn van apotheken des Zondags, ga, ingeval van veroordeeling der betreffende apothekers, van het hoofdbestuur een krachtige actie uit, om te komen tot wijziging van art. 8 der wet op de artsenijbereidkunde in dien geest, dat van elke vier tot zes apotheken er des Zondags slechts één geopend behoeft te zijn. Voorstel van de afdeeling Utrecht Het hoofd bestuur dringe er bij de regeering op aan, Zon dags die treinen, die weinig vervoer hebben, te laten uitvallen, om zoodoende het personeel op Zondag meer vrij te geven. Bespreking propaganda, in te leiden door den voorzitter van het hoofdbestuur. De algemeene vergadering zal worden gevolgd door een operbare vergadering in de Stadsgehoor zaal, waar het woord zullen voeren de heeren dr. J. A. Beijerman, predikant bij de Remon- strantsehe Gemeente, en dr. G. A. Klap, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente, beiden te Am sterdam- Vereeniging van Uhmeezen. Te Amsterdam heeft Zaterdag een vergadering plaats gehad van de in Nederland gevestigde Chineezen, waarin besloten werd tot de oprichting van een Chineesche vereeniging, waarvan het doel is omschreven in artikel II der statuten, luidende a. Bij de Chineezen in Indië op te wekken den lust om na volbrachte studie zich verder in Nederland intellectueel te ontwikkelen, hetzij door de hier gevestigde handelsscholen te doen bezoeken of aan de uhiversiteiten een graad te behalen b. de Chineesche ouders behulpzaam te zijn in alles, wat zij noodig hebben te weten als zij besluiten hun kinderen naar Holland te sturen c. het bevorderen van den vriendschappelijken omgang tusschen Chineezen, hetzij studeerende, gestudeerde of met verlof als anderszins in Europa verblijf houdende d. het houden van cercle-avonden, het vieren van Chineesche feesten. Tot voorzitter werd verkozen de heer Tjoen Hwai Tan, tot le secretaris de heer Ch. Sim Zecha, tot 2e secretaris de heer Hong Liang Ko, tot thesaurier de heer Kong Tam Tan. April 1911, de n, m. 2 uur, staan o.m.. de volgende voorstellen 1 Benoeming van een Onderwijzer aan School F. 2. \oorstel van B. en W. tot aanvulling van den rooster van aftreding der raadsleden in ver band met de a.s. vermeerdering van het aantal raadsleden. 3. Wijziging der Gemeente-begrooting, model len B. en C., dienst 1910 en 1911. 4. \oorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier der belasting op de gebouwde eigen dommen, dienst 1911. 5. Bezwaarschriften tegen de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910/11. 6. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van- een erediot ten behoeve van de uitdie ping der Scbie. i oorstel van B. en W. tot wijziging van bet Reglement voor de Openbare Middelbare Scholen. 8. Voorstel van B. en. W. tot wijziging dei- Verordening op de heffing van schoolgeld aan de Openbare Lagere Scholen met uitgebreid leer. plan. 9. Adressen van mej. E. van Biene eft G. Schuurman, om vergunning tot het wonen buiten de Gemeente, met advies van B. en W. 10. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan min vermogenden te Schiedam om de erfpacht van den grond, waarop de woningen in het «Nieuw- sticht" zijn gebouwd, om te zetten in een uitgifte in vollen eigendom, met advies van B. en W. Prins Hendrik. Heden viert Z. K. II. de Prins der Nederlanden, de geëerbiedigde gemaal van H. M. onze geliefde Koningin, weder zijn verjaardag te midden van het volk, waar onder Hij nu reeds zoovele jaren leeft en dat Hij in betrekkeljjken zin het zijne mag noemen. De blijde dag van heden wekt dan ook hoog gestemde gevoelens in de harten van allen die Vaderland en Vorstenhuis lief hebben. De fiere Prins der Nederlanden, die heden in de volle mannelijke kracht van 35 jaren voor ons staat, is recht dierbaar aan het Nederlandsche volk. Hij die toont in alles wat land en volk betreft, het hoogste belang te stellen, die het wel en wee van ons volk medeleeft en daarbij menigmaal voorgaat en leidt, is geheel een der onzen geworden ook in onze taal die Hij voortreffelijk spreekt. Worden den sympathieken Prins der Neder landen nog vele gelukkige levensjaren geschonken Moge Hij zich bij het toenemen der jaren ver heugen in steeds hooger echtelijk geluk I Blijve, mèt H. M. onze geëerbiedigde Koningin en de geheele Koninklijke Familie, de verjarende Prins- Gemaal nog zeer vele jaren voor land en volk ge spaard I De vaderlandsche driekeur wapperend van to rentrans en molenkap, de openbare gebouwen, de schapen in onze havens en uit de huizen van eenige ingezetenen verkondigt ons heden den blijden, nationalen feestdag. Orgels, met de natio nale kleuren getooid, doen feesttonen hooren. De «hope des Vaderlands" zingt den verjarenden Prins ter eere haar hoogste lied. Aan het eind van den zoelen, blijden voorjaarsdag, zullen, naar we hopen in den heerlijken avondstond, van uit de muziektent in de Plantage de nationale hymnen door het Stedelijk Muziekkorps uit te voeren, worden gehoord. Zoo viert Schiedam op beschei den wijze den heuglijken geboortedag van Hem- dien wij als de geliefde Gemaal onze hoogvereerde Vorstin eerbiedig eeren. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 19 April 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.8 te Horta. Laagste barometerstand 731.2 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag krachtige tot matigen, zuidwestelijken wind, aanvankelijk zwaarbewolkt, later opklarend, waarschijnlijk nog regenbuien, koeler. Gemeenteraad. Op de agenda voor de vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Dinsdag 25 Wjjziging Schoolgeld verordening M. U. L. 0 Scholen. B. dn W. zeggen in een schrijven aan dein Raad: 1 Wij hebben die eer hierbij1 tor tafel te brengen een voorstel tot wijziging' van de verordening op die heffing van schoolgeld aan de M.U.L.O. Scho len. De aanvankelijke toepassing dezer verorde ninig heeft on.s de overtuiging geschonken dat deze .op twee punten aanvulling en verbetering behoeft en' wij meenden waar deze overtuiging eenmaal vaststond goed te doen ten spoedig ste met. een wijzigingsvoorstel te komen. De pun ten waar het om gaat zijn de volgende: lo. Het komt voor dat Sehiedamsoh© ingeze tenen een kind Ler verzorging' in hun huis opne men, waarvoor door de elders wonende vader, moeder of voogd weinig1 of niets Vergoed wordt. Voor zulke Kinderen moet volgens art. 4 juncla art. 2 Se lid der bestaande verordening steeds f 50.schoolgeld (het maximum) betaald worden. Burgemeester en JV el houders meenon dat het bil lijk is voor de berekening van het schoolgeld van zulke kinderen in aanmerking te doen ko men het belastbaar inkomen dier verzorgers, ook al zijn zij niet wettelijk verplicht tot het on derhoud hunner pupillen. Vandaar de voorge stelde wijziging van het 2e en 3e lid van art. 2. 2o. Zooals Uwe- vergadering1 zich zal herin noren behelsde het eerste voorstel tot heffing van een proportioneel schoolgeld, aan de M.U.L.o! Scholen de bepaling dat, voor onvermogende en minverincgc'nde leerlingen door Burgemeester en Wethouders tiet schoolgeld kon worden kwijt ge scholden of verminderd. Dit was niet naar ge noegen van Z.Exc. den Minister van Binnenland- sche Zaken. Deze was van meaning dat art. 50 van de Lager Onderwijswet eischt dat- ieder type van onderwijs gratis toegankelijk moet zijn voor Onvermogend en zo nder eenige restrictie en de reeds door Uwen Raad vastgestelde verordening werd dientengevolge ter fine van wijziging' gere tourneerd. Do door don Minister gegeven uitleg van art. 50 Lager Onderwijswet werd toen door Uwen Raa.l geaccepteerd en do verordening daar mede in overeenstemming gebracht. Zon' is dan nu bepaald dat van onvermogenden geen school geld wordt geheven en als norm van onvermogen is gesteldgemis aan hel vereischte belastbaar in komen om in de inkomstenbelasting te worden aangeslagen (art. 2 laatste lid). In verband met den aftrek voor kinderen en het vrijlaten van de eerste f 100.—- van het be- lastbaar inkomen, brengt dit echter de mogelijk heid mede dat zelfs personen met een inkomen van 4; f 750.— op geheele vrijstelling van school geld voor deze scholen aanspraak kunnen ma ken. Dezulken nu zjjrn in het algemeen niet te achten onvermogend te zijn tot het betalen van school geld en op de scholen C—II wordt dan ook van tal van niet-aangeslagcnen in die inkomstenbe lasting schoolgeld geheven. Itet, springt in het oog dat heit g'een gezond© toestand is de zooveel duurdere scholen A en B gratis vpor deze cate gorie van ingezetenen toegankelijk te stellen. Het is niet onmogelijk te achten er deed zich reeds een geval voor dat een niet-aangesla- ge-ne die zijn kinderen heeft gezonden naar een der scholen CH en daarvoor schoolgeld moet betaien, deze plaatst op een der schoten A pf B, om zoodoende vrij te komen van het betalen van schoolgeld. Gegeven de opvatting van den Minister dat voor onVermogenden deze scholen zonder betaling' van schoolgeld toegankelijk moeten zijn, blijft dus niets anders over dan een verandering van den norm van onvermogen. De nu aangeboden re dactie van het laatste lid van art. 2 zal naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders geen bezwaren bij dien Minister ontmoeten en aan de boven ontwikkelde "bedenkingen tegemoet komen. Het bedrag van f500.— sluit aan bij de heffingsschaal van art. 3. Om nu hen te treffen die meer inkomen hebben dan f500.— en toch niet zooveel da,t zij' in de inkomstenbelasting' zijfi aangeslagen, wordt voorgesteld een nieuw lid aan dit artikel toe te voegen (tusschein liet 5ei en het 6e) luidende: Ontbreekt de aanslag1 in de inkomstenbelasting op grond van gemis van het vereischte belastbaar inkomen, dan geschiedt de heffing van het school geld op den voet va,n het laagste belastbaar in komen. om de kennis omtrent de tuberculose te bevorde ren, zij daarbij op een groot gehoor zal mogen rekenen. Voor den uitnemenden geneesheer dr. Idenburg, die van de tuberculose een bijzondere studie heeft gemaakt, zal t zeker te meer voldoening geven voor een talrijk auditorium te mogen spreken, ook al wordt zijn leerzaam woord door de plaatselijke pers veel verder gebracht. Dat dan talloozen morgen (Donderdag) avond opgaan naar Musis' zaal, zij zullen zich zeker aan het eind van den leeilijken avond de kleine moeite en opoffering daarvoor getroost, niet beklagen. Wijziging Reglement M. scholen. Eetn nog in den laatsten tijd voorgekomen ge val heeft weder aangetoond, dat de regeling van do voorziening in de tijdelijke waarneming van lessen bij verhindering van leeraren aan de open bar© middelbare scholen onvoldoend© is. Voor die scholen toch bestaat niet een bepaling als geldt voor het Gymnasium, die B. en W. bevoegd verklaart zo.o noodig iemand buiten het personeel met die waarneming te belasten, hetgeen bijv. bijl een eenigszins langdurigle ziekte, of vacature bepaald noodig kan zijn. Etcin aanvulling op dit punt van het, reglement voor bedortde scholen, wordt thans door B. en W. voorgedragen. Aanvulling rooster van aftreding leden Ge meenteraad in verband met a s. vermeer dering aantal Raadsleden. Ter voldoening aan art. 30bis der Gemeente wet in verb,and met de a.s. vermeerdering van het aantal raadsleden, hebben B. en W. den Raad ter goedkeuring' aangeboden een ontwerp-besluit ter aanvulling van den rooster .van aftreding van leden van den Gemeenteraad, zulks in over eenstemming met d© regeling door heeren Gede puteerde Staten naar aanleiding van art. 5 der Gemeentewet getroffen bij hun besluit van 13 Februari 1911. Het eauig artikel luidt aldus Die roosier van aftreding in het hoofd dezer bedoeld wioidt aldus aangevuld, dat het aantal ledon dat in 1915 in kiesdistrict II en in 1917 in kiesdistrict III zal aftreden, ieder met éen zal vermeerderen, zoodat de aftreding zal plaats heb ban in de volgende orde: in 1913 in dist. I 2, in dist. II 2 en in dist. III3 leden 1915 13,» II3 III2 leden" «1917» 12,» 113 III3 leden Tuberculose- bestrjj ding. De wetenschap dat de tuberculose, de ver schrikkelijke ziekte die een goed deel ook van ons volk sloopt, vermijdbaar en geneesbaar is. heeft terecht tot een krachtige algemeene actie om dit verheven, heerlijk doel te bereiken, geleid. Mannen en vrouwen van uiteenloopenden stand en richting hebben zich aaneen gesloten om, op verschillende wijzen, vooral ook door meerdere kennis te verspeiden omtrent de oorzaak en den aard der ziekte, de middelen ter harer voorkoming aan te wijzen en de wijze waarop zij kan genezen woiden, verder na te sporen, tot bestrijding der tuberculose werkzaam te zijn. Nu zich ook in onze slad eene vereeniging heeft gevormd, die beoogt in bedoelde, hoogst heilzame richting de belangen van het Neder landsche volk te behartigen, verdient die zekej- den steun en de medewerking van alle weldenken de stadgenooten. Daarom vertrouwen wij, dat nu zij een voordracht met lichtbeelden aankondigt Dilettanten Symphonie-Orkest. Het Dilettanten Symphonie-Orkest, »L. van Beethoven", gaf gister-avond met medewerking van het kwartet «Harmonie" het aangekondigd concert iu de zaal der Officieren-Vereeniging, die door een vrij verscheiden publiek geheel bezet bleek. Een wel gevarieerd en gelukkig gekozen program werd te dezer gelegenheid uitgevoerd. Allereerst bracht het Symphonie-Orkest ten ge- hoore de »Kriegsmarsch der Priester aus Athalia" van F. Mendelssohn Bartholdy. Onder de voor- ti ettelijke leiding van den directeur, den heer J- C. M. leltzer, werd dit bijzonder opgewekt nummer wel verdienstelijk ten gehoore gebracht de muziek die ons als het optrekken der priesters ki ijgslieden uitbeeldt, werd door deze uitvoering alleszins tot haar recht gebracht. Ook de uitvoe ring van »L Arlésienne", van Georges Bizet, bleek aan deze dilettanten wel te zijn toevertrouwd. De verschillende schoone gedeelten van dit uitgebreid nummer,'o a. de »prélude" met saxophone-solo en bet »adagietto" (voor strijkorkest), werden door de voortreffelijke uitvoering naar volle waarde genoten. Het kwartet «Harmonie," bestaande uit een viertal welbekende zangers, bracht daarna aller eerst een drietal nummers ten gehoore. Zoo schoon als wij t ooit gehoord hadden, hoorden wij het zalvingvolle «Ave Maria" van J. D. v. Ramhorst vertolken. En daarna hoorden wij ook zeer ver dienstelijk het heerlijk «Avondlied" van Verhulst uitvoeren. De menschelijke stem blijft toch maar immer het schoonste instrument. Zoo deed zij zich ook weder kennen in den zoo schoonen en juisten samenzang dezer nummers, die met hun geleidelijk pianissimo en aanzwellend fortissimo zooveel schoone momenten bieden. Ook in het laatste zangnummer voor de pauze »Hymne a Ia Nuit van Laurent de Rillé, een nummer met zeer eigenaardige finale, kwam dit bijzonder uit. Na de pauze gaf het Symphonie-orkest ons nog de overture zur Oper. «Martha" van F. von Flotow, waarbij in het geweldig fortissimo de groote kracht van dit orkest bijzonder bleek, hoe wel eenige mistasting wat het samenspel betreft, niet te ontkennen viel, waarna het kwartet «Har monie ons nog een paar nummertjes deed ge nieten na het bekende concoursnummer «Bekeerd" van Bart Verhallen, nog het weemoedig schoone «Verbeidend" van Georg Rijken, dat bij het op getogen publiek zoo in den smaak viel, dat 't de verdienstelijke kwartetzangers niet liet gaan voor zij nog een bisnummertje hadden gegeven, waarvoor zij kozen «Die Vespers" van Beethoven, welk nummer, met zijn heerlijk «Jubilate", zij nog' eens in al den rijkdom van verrukkend pianissi mo deden genieten. De dilettanten gaven ons daarna nog een paar nummertjes voor strijkorkest van C. Latanna het zoetvloeiend «Wiegelied nog eens «op ver zoek" de zoo vroolijke «Pizzicato gavotte" om met den militairen wals «La Housarde" van Louis Ganne te besluiten. t Was een recht genotvolle avond en de krachtige bijvalsbetuigingen, waarvoor de Direc teur herhaaldelijk had te danken, bewezen dat het publiek ook den heer Feltzer een goed deel van het succes van den avond toekende. Trou wens hij had dit wel verdiend. Onder zijne be zielende leiding is deze kring van dilettanten toch gevormd tot een orkest, dat alleszins mee mag tellen onder de orkesten die het veelvuldig beoefenen der instrumentale muziek in onze stad aanduiden. Het Dilettante n-Symphonie-orkest »L. van Leethoven" verdient zeker alleszins den steun en de medewerking onzer kunstlievende stadgenooten en zij die 't met een minimum-donatie van fl per jaar als donateur steunen, dienen zeker de kunst, die in onze stad zoo tal van trouwe ver eerders telt. Moge «Van Beethoven", door veel- zijdigen steun, steeds groeien en bloeien 1 Zaterdag 2 2 April a.s. zal door Gus to's inuziekvereeniging, dir. d© heer J. K. C. Karaseboom, in, de zaal der Of f i eieren - Ve reen i gi n g1 een feestavond gehouden worden, welke uitslui tend toegankelijk zal zijn voor leden, donateurs eirt genoodigden. Tc i afwisseling' van. het muziek-programma, door „Gusto" uit te voeren zal door de Schie- damsche tooneel-club „T. A. V. E. N. U welke welwillend hare medewerking toezegde, eenigo voordrachten ton beste wonden gegeven en een t(Toneelstukje worden opgevoerd Heden-morgen 9i/2 uur werd in de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden de 16-jarige L. Hagen, wonende Schie, wien met een steen een bloedende wond aan het hoofd was toegebracht. Ten 10 ure heden-morgen kreeg bij het voetballen de 16-jarige F. de Goederen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2