Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Donderdag 20 April 1911." No. 9997. Officieele berichten Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON, De man in 't grijs. Yerspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad versckgnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen en kost voor Schiedam per -3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en' per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaa Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau BOTERSTRAAT 50, DRANKWET. Burgemeester en Wethoupers van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van ADRIAN US AKKERMAN, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenvoorlokaal van het pand aan de Hoog straat no. 165; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van ADRIANUS FRAN- CISCÜS MOONEN, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in het pand gelegen aan den Dam no. 42 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk hij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. drankwëtT zullen begeven om daar langen tijd te vertoeven. Gedurende het verblijf yan keizer Nikolaas in Duitschland zal, naar men thans reeds weet mede te deelen, een ontmoeting plaats hebben tusschen tsaar en keizer op het slot WilhelmshÖhe, bij Kassei, en wel op het tijdstip, waarop de hertog van Connaught, de oom van koning George van Engeland, de gast van den keizer van Duitschland op W ilheimshöhe zal zijn. De ontmoeting zou voorafgaan aan een bezoek van keizer Wilhelm aan den Tsaar te Friedberg. PRIJS DER ADVERTENTIëNjj Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip ran bewflsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingon 25 cent per regel] ,~?oor herhaaldelyk adTettaeren wo'rden uiterst Kil- Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. TURKIJë. Bij1 de bespreking van de beigTooting van bui- 'tanJandschc zaken verklaarde Rifaat paisja, d'e minister van buitenlanidseho zaken, dat dte be- trekkingen van Turkije met de mogendheden goed zijn. De betrekkingen met de Balkanstaten han gen af van de houding, die zij1 tegenover Turkije aannemen. MAROKKO. Een telegram uit Rabat meldt, dat Fez geplun derd js tengevolge van een opstand binnen do muren der stad. 1 Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij ben een ver zoek is ingekomen van JACOBUS MULDER, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het pand aan de Lange Haven no 62; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking, tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, X. SICKENGA. RUSLAND. Uit Friedberg komt het bericht, dat de Tsaar en de Tsaritsa zich reeds a. s. Juni naar Friedberg 52) „Ben je dan zóó bang voor haar? Ik heb haar wel is waar maar één dag lang gezien, maar zóó Ijselijk ziet zij er waarachtig toch niet uit 1" Rieke, die zooëven een snoek van de schubben had ontdaan en hem nu sierlijk met sardellen lardeerde, hield even met haren arbeid op en deed een kort, schel gefluit hooren. »0 jé, m'n beste Albert, ge moest eens zien wat voor oogen de gravin kan opzetten 1 Zoo oud als ik ben, heb ik nooit gebeefd voor eenig ster veling, maar zy heeft mij geleerd kippenvel te krijgen, waarachtig eens, toen ze kwaad was. Dien blik vergeet ik nooit, zoo lang als ik leef I" «Had u dan iets ijselij-ks gedaan, dat de gravin zoo boos werd niets ijselijks gedaan? Volstrekt nietEigenlijk kan ik het heden nog niet begrijpen, wat haar destijds zoo woedend maakte..." «Wat was dat dan «Och, iets van zeer geringe beteekenis. Hanna, die zich niet meer alléén buiten het kasteel durft begeven hier binnen is zij met eiken voetstap vertrouwd verzocht mij op zekeren avond, haar te brengen naar het huis van juffrouw Walker, MEXICO. Het prijsgeven van Agua Prieta is, naar luid van bericht uit San Antonio, door de opstande- lingen geschied uit gebrek aan munitie. Het is dan ook geen overwinning der bondstroepen te noementoch wordt de toestand er eenigszins beter op, daar de Mexicaansche regeering thans eerder in staat is aan het verzoek van president Taft te voldoen om den strijd van de grenzen te houden. Voor een ingrijpen van Amerika wordt dan ook voorloopig niet gevreesd. Het vredes-gezantschap, bestaande uit leden der fa- milie-Maders, is te Chihuahua aangekomen, doch heeft den aanvoerder der opstandelingen, Fran cisco Madero Jun, nog niet kunnen vinden. Het gerucht loopt zelfs te San Antonio, dat hij niet in Mexico is, doch in Canada. Het antwoord der Mexicaansche regeering in zake den voorslag van een wapenstilstand, behelst eemge voorwaarden van geringe beteekenis, waar tegen de opstandelingen denkelijk geen bezwaar zullen maken. Men gelooft derhalve dat ook over de voorwaarden voor een duurzamen vrede spoe dig overeenstemming zal kunnen bereikt worden. Wat de vredesvoorwaarden door de opstandelingen gesteld aangaat, moeten dezen o.m. den eisch bevatten dat president Diaz aftreedt, dadelijke wijziging der kieswet en benoeming van de la Barras tot voorloopig president. Aan heit \merikaa.nsche departement van bui- tenlanidsche zaken is bericht ontvangen, dat d'e Mexicaansche opstandelingen Santiago en Papas- quinos hebben ingenomen. Aan beide zijden zijn meter dan 100 man gevallen. Te. Lincho.w, in do provincie Kwangtoeng, zijn verscheidene gevallen van pest voorgekomen. Al en daar ik juist niets te doen had, deed ik haar dat genoegen. »Ah, u waart zelve eens bij die juffrouw ginds Dat is zeer interessant." «Neen, ik ben nooit bij baar geweest en kende haar maar alleen van aanzien, llanna liet zich dooi mij tot aan het huis brengen en verzocht mij toen, haar na verloop van een half uur te komen halen. Het kwam daar echter niet toe en dat was de schuld der gravin." Hoezoo «Ik was ternauwernood een paar passen van huis af, na Hanna te hebben verlaten, toen de gravin mij tegenkwam «Hoe ging dan de gravin ook naar juffrouw Wal kei Ik dacht, dat het voetpad ginds nergens anders heen leidde en niet meer gebruikt werd »Neen. De gravin wilde dan ook zeker niet naai de weduwe, die zij in t geheel niet kende, maar zij bracht dikwijls de kleine van vrouw Stojan een bezoek, die ziek was, en dan zal zij dat pad wel genomen hebben. Kort en goed, toen zij mij in 'toog kreeg, werd zij vuurrood van kwaadheid en vroeg mij vinnig, wat ik hier te maken had. Ik zei natuurlijk de waarheid, maar in plaats dat zij daardoor bedaarde, werd zij nog oorniger, viel uit over Hanna, omdat die bij vreemde menschen ging babbelen, en verbood mij stieng, my ooit meer hier in ()e buurt te laten zien, als ik niet op staanden voet weggejaagd wilde worden. J «Een vreemde reden voor ontslag 1" dei telegrafisten Lebben don arbeid neergelegd, zoodat er geen verbinding bestaat en nadere bij zond orbed on ontbreken. Op de pestconferentie te Moekden verklaar den de Engelsche en de Chineesche ver tegenwoordiger, dat voorzorgsmaatregelen bij ]ongpest slechts weinig waarde hadden. Professor Saboletny wees echter op de schitterende resul taten, die men te Charbin had verkregen. Pro fessor Vitasato betoogde, dat men het te .Charbin gegeven voorbeeld te Dairen had opgevolgd, eveneens met gelukkig resultaat. Hij legde daarop den nadruk op de wenschelijkheid van voorzorgs maatregelen, omdat hij vreesde, dat van den zomer builenpest in Mantsjoerije zal optreden. Het resultaat van de volkstelling van 5 Maart 1911 is dat Parijs 2.846.986 inwoners télt, zijnde eene vermeerdering met 124.255 vergeleken bij het eindcijfer in 1906. Een draadbericht uit Tunis meldt, dat presi dent Faillières gister-ochtend in het paleis Bardo den Bey is gaan bezoeken. Deze is hem tegemoet gegaan en heeft hem in de troonzaal geleid. Na eenige oogenblikken met hem te hebben gespro ken, heeft de Bey den president gezegd, dat hij bem beschouwde als lid van zijne familie en hem de Orde van het Bloed toestond. -- Uit Reims wordt in zake de ongeregeldheden iri de wijnbouwende streken nog gemeldTe Epernay zijn een vijftiental jonge lieden betrok ken in de feiten van plundering te Ay gevangen genomen. Men telt niet minder dan 150arrestaties die sedert tien dagen zijn uitgevoerd in de arron dissementen Reims en Epernay. Ook gister na middag zijn te Epernay nog enkele personen gearresteerd. Naar uit Perm wordt geseind, heeft een sneeuwval de parochiale k,erk van het dorp Petro- paylovsk vernield. Drie personen zijn daarbij omgekomen en drie andere zijn ernstig gekwetst. Een draadbericht uit «Buenos-Ayres" meldt, dat de «Fram" terugkeerende uit de Poolstreken, gisteren aldaar is aangekomen. De verjaardag van Prins Hendrik. Men meldt d.d. 19 April uit Den Haag Ter gelegenheid van 's Prinsen verjaardag heeft de stad weer het gewone aanzien, dat zij op na tionale feestdagen biedt van de gezantschapsge bouwen wapperen de vlaggen, van de openbare gebouwen en vele particuliere huizen waait de driekleur. Ook de trams hebben aan den beugel weer den gewonen vlaggentooi in de nationale, Mecklen- burgsche en Haagsche kleuren. Een paar ambulante muziekkorpsen trekken de stad door en verhoogen met vroolijke marschen de feestelijke stemming, waartoe ook de Imet vlaggen en oranje getooide straatorgels het hunne bijdragen. Op Prinsengracht 'en Brouwersgracht is de «kleine kermis" weer verrezen, waar draaimolens en poffertjeskramen ook nu hun aantrekkings kracht vooral op de jeugdige feestgangers uit oefenen. De parade in de Maliebaan kon niet worden gehouden, wegens het ontbreken van voldoende geoefende manschappen. De avondfeestviering ter eere van Prins Hen drik te 's-Gravenhagè kenmerkte zich door weinig anders dan het buitengewoon gunstig weer en tengevolge daarvan een overweldigend groot aan tal feestvierenden, die, na alle kerken en zalen, waar het Haagsche comité voor volksfeesten de hand op kon leggen, te hebben gevuld, nog heel het centrum van Den Haag zóó vol konden ma ken, dat men slechts uiterst langzaam en drin gend vooruit kwam. De feestverlichting, die met geen windje te kampen had, bleef van het begin tot het eind in volle pracht, maar was overigens nagenoeg dezelfde als alle andere jaren, de enkele uitzon dering, die wij constateerden, namelijk die van de Witte Sociëteit, had destemeer de aandacht van het publiek. Men zag daar thans voor het eerst boven den ingang een aantal bloemvazen door lijnen van electrische gloeilampen aangegeven en in het midden een groote bloemenkelk bin nen de lichtlijnen ontwaarde men levende bloe men. In hoofdzaak onveranderd werd ook het program van het Haagsche comité voor volksfeesten, zoo als dat gepubliceerd is uitgevoerd. Nederlandsche missie naar Italië. Jn voorbereiding is de samenstelling1 van de buitengewone Nederlandsche missie, die namens de koningin, de koning van Italië ter gelegenheid van hel jubileum zal gelukwenschen. H. M de Koningin naar België. Men meidt ons: Hel tijdstip van bet bezoek der koningin aan het koninklijk echtpaar te Brussel kan eeröt vast gesteld worden ina den terugkeer j— legen bet einde van April van de Belgische vorsten van de reis naar het Oosten. Het bezoek zal echter voor afgaan aan de komst begin Juli van president Fallieres hier te lande. De burgemeestersvacature. Onder de namen van hen, die genoemd wor den als ernstig in aanmerking komende om dén heer Swoerts op te volgen als burgemeester der residentie, traden in de laatste dagen meer op den voorgrond de hoeren jhx. mr. Tjarda van Starkenbor'gh Stachouvver, burgemeester van Gro ningen, en jhr. mr. dr. Van Karnebeek, referen daris aan liet Departement van Koloniën. Naar men ons mededeelt, zou de laatstge noemde de man zij'n, wiens benoeming tih-ns het meest waarschijnlijk kan worden geacht. (Vad.) Bestrijding der vivisectie. De Nederlandsche Bond tot bestrijding der Vi- Vindt ge niet? Maar ik zweer u, Albert, dat ze mij daarbij met zulke fonkelende woeste oogen aankeek, dat ik liever naar het schavot dan naar het huis van juffrouw Walker ware gegaan." «Hoe kwam dan Hanna later thuis?" »De gravin zelve bracht haar een half uur daarna weer op 't kasteel. De arme oude had roodgeweende oogen I En de gravin is sedert dien tijd haar zoo vijandig als een spin." «Wanneer is dat dan gebeurd?" «O, nog niet zoo heel lang geleden. Misschien een week vóór den moord op juffrouw Walker." Albert staarde een paar minuten peinzend naar de lucht. Toen nam hij weder zijn gewoon, opge ruimd voorkomen aan en lachte. »Hoor eens, juffrouw Rieke, ik had gedacht, dat ge meer moed bezatZich zóo op den kop te laten zitten I Dat moest iemand eens bij mij pro- beeren I" «Nou, nou -y als ge eerst maar, zooals ik, vijf tien jaar hier in huis geweest zijt 1 Dan wilde ik wel eens zien, of ze ook u niet onder den duim gekregen had 1" Albert trad een weinig dichter bij Rieke «En de graaf? Zat die ook zoo onder den pan toffel Men zegt toch, dat hun huwelijk zeer ge lukkig moet zijn geweest. ltieke haalde minachtend de schouders op. «Gelukkig? Nou!.. Denk je dan, dat hij het ooit waagde te kikken ïk weet trouwens niet, hoe dat onder die groote lui gaat... zij leefden zoo naast elkaar en voor het dienstdoend personeel heette het natuurlijk altoos «lieve Demeter" en «dierbare Renate," maar overigens?!... Dat weet ik wel, als ik ooit trouw, dan zal het er heel anders toegaan 1" Albert lachte. »Ja, ja, dat spreekt van zelf - Jean zal zich niet maar zoo op den kop laten zetten «Dat zou ik ook niet willen IRieke wierpeen blik op de klok. «Hemelsche goedheid, al half elf wees zoo goed, Albert, nu heen te gaan, an ders kom ik waarachtig niet klaar «Ik ga al. Hoe gaat het tegenwoordig met Hanna Is zij weer geheel hersteld «Ja, dat geloot ik wel. Zij stond vroeg op en was van plan eens te gaan wandelen, wanneer iemand tijd had, haar te vergezellen. Maar vandaag heeft iedereen de handen vol, zoodat er wel niets van komen zal." «Ik wil eens naar haar toe gaan; ik heb den t|jd.'' Albert knikte Rieke goeden dag en klom toen de trap op naar Hanna's torenkamertje. Hij vond de oude vrouw midden in de kamer staan zij had haren stok in de hand en een doek over het hoofd en schouders geslagen. Toen hij binnentrad hief zy luisterend het hoofd op. «Wie is daar? Dien voetstap ken ik niet" «Een goede vriend, beste Hanna, die u komt vragen, hoe het met u gaat en of u neraon* b« kneclit."03" "ebL Ik be" de (W-Ordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1