Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaarsraiiir. Vrijdag 21 April I91J. 9998. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Uit de Pers. FEUILLETON. De man in 't grijs. Buitenlamlsch Nieuws. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dft blad verschqnt dageijjks, uitgezonderd Zou- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2— per kwartaaj Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Sciiiedam) Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de N.V. Maatschappij van Onroerende Goederen «Het Anker" te Rotterdam en hare rechtver krijgenden vergunning is verleend tot het oprichten eener distilleerderij ca., kuiperij en smederij, benevens een transportinrichting op het terrein aan den Buitenhavenweg, kadaster Sectie L. nos. 158, 159, 160, 161 en 162, met twee diesel motoren, elk van 65 P.K., leverende de drijf kracht der fabriek. Schiedam, 20 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. PRIJS DER ADVERTENTISNi t7an 16 regels f 0.92 met inbegrip van Oewysnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Yoor herhaaldelijk adve*t«eren worden uiterst bib jjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. Nederlandsche Oliefabrieken om vergunning tot het oprichten eener fabriek voor het vervaardigen van veekoe. ken en de daarmede in verband staande uitwin* ning van olie (ter vervanging van de voorloopige vergunning, verleend d.d. 28 April 1910), voor het drogen van maïs en het malen van granen, peulvruchten en lijnkoeken, met een stoom machine van 100 P IC. en een stoomketel van 60 M2 verwarmingsoppervlak, in de panden staande aan de Nieuwe Haven nos. 107 en 109, kadaster Sectie M. nos. 1078 en 1679'; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 4 Mei a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe- i staan van dat verzoek in te brengen en die mon deling of schriftelijk toe te lichten datgedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Sociale wetten. De (c.-h.) Nederlander schrijft onder dit opschrift 53) „Inderdaad Hanna schudde ietwat onge- loovig het hoofd. „Dat had ik niet gedacht. Tuinlui hebben een lichten, voorzichtigen stap Zij zijn gewoon, op elk klein plantje acht te geven. Gij loopt als iemand, die groote stappen doet, als een, die weet, wat hij wil. Uw voet stap is heerachtig en vast." „Best mogelijk- Ik was ook niet altoos tuin man en wil het ook niet altoos blijven. Rieke vertelde mij, dat ge wildet wandelen, Hanna; wanneer u het goedvindt, wil ik u gaarne ge leiden Woudt ge naar Grünau?" Hanna aarzelde een oogenblik met het ant woord. Toen zeide zij„Neen, zóóver niet. Alleen maar tot aan het kerkhof. Maar dat moet dan dadelijk gebeurenik zou gaarne terug zijn, alvorens mevrouw thuis komt „Dan zullen wij onmiddellijk opstappen." Het was een koele herfstdagde zon scheen niet. Een scherpe wind blies van uit het ge bergte over het dal, en Hanna, die zwijgend naast haren geleider voortstapte, trok huiverend den doek vaster om hare schouders. Zij liepen den rijweg op naar Grünau, waarop In de laatste dagen treft men ook in de recht- sche pers voortdurend beschouwingen aan, over de houding die de Christ. Historischen zullen aannemen tegenover de sociale wetgeving, en over de noodzakelijkheid van samenwerking. Hoe die houding tot dusver geweest is, kan ieder weten, die, indien hij het begrip sociale wetgeving in ruimen zin neemt, de Kamerdebatten gevolgd heeft. Men schijnt echter meer speciaal het oog te hebben op de wetten betreffende den verzekerings- dwang en die betreffende de regelingen van den arbeid. Herhaaldelijk wordt, ook in De Standaard, er op gewezen, dat de verwerping van die wetten politieke gevolgen aftreding van Kabinet of Ministers ten gevolge kan of zal hebben. Over leg is daarom zoo noodzakelijk, zegt men. Nu behoort, ook naar ons inzien, in een politiek lichaam als de Tweede Kamer is, op politieke gevolgen te worden gelet, weshalve wij het ook zeer hebben afgekeurd dat de antirovoltionnaire partij daarmee geenszins heeft gerekend bij het amendement gericht tegen het beleid van minister Cool. Wij meenen evenwel, dat bij gewichtige wetten, die een blijvende werking op de volksontwikke ling en de volkswelvaart zullen uitoefenen, de politieke gevolgen niet den doorslag behooren te geven. Indien ten slotte ons land of ons volk in zijn welvaart gekrenkt wordt, is geene partij er af met te zeggenPolitieke noodzakelijkheid, begeerte om eigen macht te handhaven, heeft ons gedwongen land of volk dit kwaad aan te doen- Wij zullen ons niet veroorlooven voor te schrijven, wat een minister, wiens wet verworpen wordt, behoort te doen; al doet De Standaard dit nu en dan, wij meenen dat wij ons daarmede niet heb ben in te laten, in 't algemeen zijn wij van oor deel, dat verwerping van voorstellen van socialen aard geen aanleiding moet geven tot politieke moeilijkheden, zoolang vaststaat dat de partijen hetzelfde doel beoogen, Daarom keurden wij het indienen van een nieuw ontwerp door het Kabinet- Pierson, na verwerping van het eerste ontwerp Ongevallenwet door de Eerste Kamer, goed. Niet, alsof de sociale wetten soms niet gewich tige beginselen raakten. Maar waar nog zooveel onzekerheid heerscht, waar zoowel rechts als links de meest tegenstrijdige beweringen worden gehoord, daar kan van geene regeering verwacht of verlangd worden, dat zij kant en klaar met een stelsel gereed staat, en moet het zoeken naar het juiste pad niet worden uitgesloten. Het eenige wat verlangd mag worden is ernstig overleg. Dit ontbreekt somwijlen; althans overleg met de Christ. Historischen. Een sterk sprekend voor beeld daarvan levert de jongste Nota van minister Tal ma, besreffende het ontwerp-Bakkerswet. Van den aanvang af had de heer Snoeck Henkemans gewezen op wat zijns inziens een gebrek was in dat wetsontwerp, nl. dat alleen de nachtarbeid verboden werd, inplaats dat, in ver- halverwege het kerkhof lag. Toen zij bij het hek ervan gekomen waren, vroeg Albert„Naar welk graf wildet gij eigenlijk, Hanna?" „Naar... naar het graf der overledene, aan wie het huis daar ginds toebehoort"... mompelde Hanna bedeesd en wees over de velden heen naar het huis met de groene luiken. Albert kon een gebaar van verwondering niet onderdrukken. „Daarheen?!" Toen stapte hij voort. „Dat 's waarRieke heeft mij verteld, dat u die ver moorde juffrouw heeft gekend," voegde hij er op onverschilligen toon bij. Hanna gat geen antwoord. Na eenige schreden bleef zij weder staan en wees naar een grafmo nument van wit marmer. „Hier moet gravin Sydow begraven liggen is het niet zoo Ik zie een glimp van een witten engel, die zich treurend over de groeve heenbuigt. „Ja „Eveline gravin Sydow" staat er op den steen, Eu hier links van het pad schuins tegenover is ook het graf van juffrouw Walker - of Backer, zooals zij eigenlijk heette." Hanna hief verwonderd het hoofd op. „Zoo dichtbij mompelde zij min of meer ontsteld. „Liggen zij zoo dicht bij elkaar?" Zij trad langzaam naar het graf, dat slechts een Jos opgeworpen aardterp was, met een eenvoudig houten kruis er op, vouwde de han den en bleef eenige oogenblikken in stom gebed er naast staan. band met den nachtarbeid, beperking van den arbeidsduur werd ingevoerd. Ook andere Christ. Historischen plaatsten zich op dit standpunt. De sociaal-democraten, die gaarne den schijn willen doen onstaan alsof elke goede regeling en elke verbetering uit hun koker komt, stelden nog vóórdat het amendement van den heer Snoeck Henkemans in behandeling kon komen, eene motie voor, in haar laatste redactie luidende De Kamer, van oordeel, dat opneming van een regeling betrekkelijk den arbeidsduur in of nevens het ontwerp-Bakkerswet wenschelijk is. verzoekt den minister, in verband met de des betreffende amendementen, vóór de hervatting der beraadslaging nadere wijziging of aanvulling van het ontwerp te willen overwegen, en gaat over tot de orde van den dag. Uitdrukkelijk en opzettelijk was in die motie melding gemaakt van de «desbetreffende amen dementen". Verwacht mocht worden, dat ook daaraan 's ministers aandacht zou worden gewijd. Leest men echter de nota van minister Talma, dan ontdekt men daarvan geen spoor. Hij geeft toe, zooveel maar eenigszins doenlijk, aan hetgeen de sociaal-democraten bij monde van den heer Schaper hadden verlangd met hen alleen treedt hij in het debat. Maar van de zoo rationeele oplossing als door den heer Snoek Henckemans was voorgesteld, wordt met geen woord gerept, Natuurlijk duiden wij dit den minisler niet euvel. Wil hij zijn wetsontwerp liever aangeno men zien met de hulp der sociaal-democraten d.t'' roet die der Christ-Historischen, acht hij zich met eerstgenoemden meer homogeen dan met de laatsten, waarom zou hij dan niet hun in het gevlij komen, de Christelijk-Historischen latende voor wat ze zijn Maar men kan nu ook van de Christelijk-His torischen zeiven geëischt worden, ter wille van de «coalitie" over hun bezwaren heen te stappen Wordt het Bakkersontwerp aangenomen, dan zal dit waarschijnlijk geschieden met behulp van de sociaal democraten en voorts met behulp van de antirevolutionairen, wier woortvoerder echter tegen het wetsontwerp principieele bezwaren heeft, en die niet onduidelijk te konnen geeft, dat zijn partij in deze de eischen der politiek stelt boven haar beginselen. Welnu, laten de Kamerleden die dit geoor loofd achten, aldus handelen. Maar wij voor ons hopen, dat de Christelijk-Historischen iets verder zullen zien dan den dag van heden, en dat zij bij de beoordeeling van een zoo gewichtig ontwerp als de Bakkerswet zich de vraag zullen stellen, of niet, een meer met hun beginselen overeenko mende, beter de volkswelvaart bevorderende re geling mogelijk is, en dan met het oog daarop hunne stem zullen uitbrengen, gedachtig aan het Doe wèl en zie niet om. PORTUGAL. Costa's scheidingswet is gister in den tot in den Twee tranen rolden langzaam over de inge vallen wangen. „Arme Marie!" fluisterde zij, in 'tgeheel er niet aan denkend, dat Albert naast haar stond, voor zich heen, „ik kan je niet helpen, en wat je wilt moet onvervuld blijven... nu lig je hier onder de aarde en ook hij is dood.., en God alleen weet, waar zijn lijk ligt." „Heeft juffrouw Walker vroeger den graaf bemind „Zij hem bemind?" Een gillende hoonlach, die akelig over de stille kruisen en graven gleed, vergezelde die woorden. „Mijnheer als zij geen vrouw ware geweest week van hart en versaagd van hand, dan zou zij hem misschien al lang hebben gedood..." Hanna brak eensklaps af, hulde zich huiverend in haren doek en wierp nog een beschroomden blik op het graf. Toen keerde zij zich om, ten einde het kerkhof te verlaten. „God geve je den vrede, arme Marie, dien men je hier beneden heeft ontnomen prevelde zij- „Kom, vriendlief! Albert volgde haar hoofdschuddend. Toen zij het kerkhof hadden verlaten en tusschen de velden voortstapten, bleef hij eensklaps staan en zeide vastberaden. „Hanna - je weet meer van het leven en den dood dezer vrouw, dan je wilt zeggen. Wie was zij en waarin bestaat het geheim, dat haar bestaan versomberde Ik vraag dat niet uit ijdele nieuwsgierigheid, Hanna. Ik wil de overledene gerechtigheid verschaffen en nacht voortgezetten ministerraad niet goedgekeurd en zal in de volgende vergadering wederom ter sprake komen, waardoor de afkondiging der wet natuurlijk vertraging ondervindt. De Staatscourant meldt, dat de bisschop van Beja uit zijn ambt is ontzet wegens het onder teekenen van den bekenden brief der bisschop pen. Bij een oproer der studenten in de zendelin- genschool te Sernache, zijn de professoren uit het gebouw geworpen en de lokalen verwoest. ITALIê. Naar aan de »Koln. Volksztg." uit Rome ge seind wordt, scheen de H. Vader, die reeds sedert eenige dagen aan een aanval van jicht lijdende was, bij de audiënties van Woensdag zeer ver moeid. Hij zegende de pelgrims, zonder hen» geljjk gebruikelijk is, tot den handkus toe te laten. De lijfarts Petacci schreef daarop rust voor. De 11. Mis in de Pauselijke kapel, waarbij aan de toegelaten vreemdelingen door den H. Va der de H. Communie wordt uitgereikt en de audiën ties werden tot het begin der volgende week uit gesteld. De kardinaal-staatssecretaris breng1 echter als gewoonlijk bij den Paus rapport uit. MEXICO. blijkens een telegram uit El Paso weigert Madero, de leider van de opstandelingen, een wapenstilstand toe te staan. Uit Washington wordt geseind President Taft heeft heden met Knox, den minister van buitenlandsche zaken, en verschil lende congresleden, onder wie leden van de com missie voor buitenlandsche zaken uit het Huis van Afgevaardigden, een onderhoud gehad over den toestand aan de Mexicaansche grens. Naar men zegt, heeft Taft ver klaard, dat moeilijkheden verwacht moesten worden, met het oog op de gevechten, die vlak bij de Amerikaansche grens weiden geleverd. Maar, zeide Taft, er zijn twee partijen noodig om oorlog te voeren, en ik ben overtuigd, dat de Mexicaansche regeering haar uiterste best doet, om aan de grens zoo voor zichtig mogelijk te zyn. Ik ben niet bang, dat er zich een geval zal voordoen, dat ingrijpen of iniriengirigin Mexicaansche aangelegenheden rioodig zal maken. Het congreslid Sulzer zeide bij het verlaten van het Witte Huis: Wij zijn overeengekomen zoo te handelen dat binnendringen op Mexicaansch grondgebied of ingrijpen vermeden zullen worden. Officieele berichten. Bij Kon. besluit van 10 dezer is dr. P. P. C. Hoek, wetenschappelijk adviseur in visscheriizaken, aangewezen tot gedelegeerde en zijn assistent, dr. H. C. Redeke, tot plaatsvervangend gedelegeerde der Nederlandsche regeering bij het in de maand Mei a.s. te Rome te houden internationaal vis- scherij congres. haren wil vervullen." Er ging een schok door het lichaam van do blinde. Zij vestigde hare uitgedoofde oogen op den tuinmansknecht, alsof zij zijne trekken nog konde zien. Schrik en voldoening streden op haar gerimpeld gelaat om den voorrang. Maar haar mond bleef gesloten. „Welnu, Hanna, antwoord mijGij zijt een brave vrouw en moet de waarheid hulde doen Zij schudde langzaam het hoofd. „Neen, vriendlief. Er zal geen woord over mijn lippen komen. Ik heb het den dooden en den levenden met een heiligen eed gezworen te zullen zwijgen, en hadde ik geweten... wie gij waart, ik zou u niet verzocht hebben mij naar het kerkhof te geleiden „Hanna, heb je niet zooeven aan het graf van juflrrouw Backer gezegd: „Arme Marie, watje hebt gewild, moet onvervuld blijven Waarom wil je mfj niet helpen, dezen wil der overledene van wie je toch zoo veel hieldt, te vervullen „Ik heb er ook bij gezegdArme Marie, ik kan je niet helpen I" Neen, mijnheer, van mij komt ge van dit verschrikkelijk geheim niets te weten. Wanneer God het wil,, dan zal Hij zelve alles wel openbaren. Ik heb er het recht niet toe." „Maar God wil het! Als Zijn werktuig kwam ik naar Grauenegg... OVordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1