Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. nog slechts in schijn eenige macht bezit en dat het ook daarmee spoedig gedaan zal zijn. Hij is de eerste sultan, die de bescherming van Christe nen inroept. Indien Frankrijk er in slaagt hem op den troon te handhaven, dan zal hij toch nooit meer zelfstandig kunnen regeeren. MEXICO. Mades o, de leider der opstandelingen, heeft geseind, dat hjj toestemt in het sluiten van een wapenstilstand voor het onderhandelen van den vrede. Men gelooft algemeen, dat de Mexicaansc'he regeering in den wapenstilstand zal toestemmen. CHINA. De ïAgence d'Extrêmie Orient" meldt, dat 7000 Chineesche studenten in Japan 90 afgevaar digden naar China hebben gezonden, om verzet te preeken tegen de Russen, Engelschen en Japan ners. De Chineesche minister van oorlog, wien ter oore was gekomen dat zich ook leerlingen der krijgsscholen onder de genoemde 90 afgevaardig den bevonden, heeft den leerlingen der krijgs scholen in China streng verboden zich met de propagandisten in verbinding te stellen. Een draadbericbt uit Rijssel (Frankrijk) meldt, dat een schrikkelijke ontploffing groole verwoesting heeft aangericht in eene distilleerderij te Allennes-les-Marais. Een kuip, bevattende een gistend mengsel van 20.000 kilogram rijst en mais, is ontploft. De muren zijn onzet en de overblijfelen van het verwoeste gebouw alom verspreid. Er zijn 4 dooden en 3 ernstig gewon den. De aangerichte schade bedraagt meer dan 150.000 francs. Een Amerikaansch eskader, bestaande uit vier kruisers en een kleiner schip onderadmiraal Freeland zal in Juni Libau aandoen. Het hangt van de Russische regeering af, of ook Kroonstad zal worden bezocht. Daarna'zal het eskader zich naar Engeland begeven met oog op de kronings feesten. De Tsaar en de Russische keizerlijke familie zullen begin Juni te Kopenhagen aankomen, en eenigen tijd te Fredenborg vertoeven. Daarna zal Nicolaas II, volgens een officieel bericht, een bezoek brengen aan Christianin. Pater Steph. Beissel, de vermaarde kunst historicus, die vooral door zijn werk »Die Madon na in der Kunst" bekend werd en over de christe lijke kunst talrijke geschriften publiceerde, vierde Vrijdag zijn 70en verjaardag. Te Turijn zijn 50 anarchisten gearresteerd, waarvan de meesten verdacht worden van mis- dadigen aanslag op de aldaar gehouden tentoon stelling in den zin to hebben. t Het proces van prinses Louise van België egen den Belgischen staat begint op 8 Mei en zal waarschijnlijk 15 zittingen in beslag nernen tegen einde Juli verwacht men de uitspraak. De Belgische staat wordt vertegenwoordigd door de advokaten Leclerq en Hanssen. De minister van justitie, die aan het proces groote beteekenis hecht, heeft het advies van verschillende voorname buitenlandsche rechtsgeleerden, denjNederlandschen staatsraad den heer T. M. C. Asser in zijn hoe danigheid als oud-hoogleeiaar te Amsterdam, den Franschen hoogleeraar te Esmein en den Duit schen prof. Laband gevraagd over sommige rechts kwesties, die door het geding worden opgeworpen. Uit Toulon wordt bericht, dat bisschop Guilbert een herderlijken brief tot zijn diocesanen heeft gericht, waarin hij ertegen protesteert, dat op Paaschzondag in tegenwoordigheid van den president der republiek feestelijkheden zijn ge geven, waarbij troepen tegenwoordig waren en waardoor dus tal van soldaten in de uitoefening hunner godsdienstige plichten waren verhinderd. De Nederlandsclie zending naar Italië. De buitengewone Nederlandsche zending bij den koning van Italië vertrekt in den loop van Mei naar Rome ter vervulling van haar opdracht. De Haagsche burgemeestersvacature. Het »Vad." zegt, van gezaghebbende zijde te vernemen, dat mr. D. Fock, thans gouverneur van Suriname, hehoort tot hen, die in aanmerking komen voor de betrekking van burgemeester van 's-Gravenhage. Mr. D. L. N. Pauly In den ouderdom van bijna 87 jaren is te 's Gravenhage overleden de heer Mr. D. L. F. Pauly, oud-president van het Hoog Gerechtshof, in Ned. Indië. Oud-minister Rochussen. Naar »De Rotterd." verneemt, is jhr. mr. W. F. Rochessen, oud-minister en oud-lid van den Raad van State, ernstig ongesteld. Mr. F. J. Bolsius. Mr. F. J. Bolsins, lid van de Tweede Kamer voor het district Roermond, benoemd tot president der rechtbank te Roermond, houdt bjj de aan vaarding van dit ambt op lid der Kamer te zjjn, maar is herkiesbaar. De Kazerneterreinen te 's-Gravenhage. Naar de »N. Ct." verneemt, zjjn sedert eenigen tijd tusschen het gemeentebestuur en het depar- ment van oorlog de onderhandelingen hervat over terugkeer van de kazerneterreinen in vrije be schikking aan de gemeente. De onderhandelingen moeten vooral loopen over de waardebepaling der terreinen en de eventueele bijdrage door de ge meente in de kosten van het bouwen van nieuwe kazernes en militaire etablissementen in de Oost duinen. De pest in Indië. Een regeeringstelegrarn van 22 April betreffende de pest op Java meldt, dat drie koortsgevallen op 20 dezer pest bleken te zijn, waaronder één longenpest. Vrijdag (21 dezer) kwamen dertien gevallen voor en vijf dooden. Pror. Statenverkiezing. ZOETERMEER. Gekozen bij enkele candidaat- stelling in de vacature J. Krap (aftr., 1913) de heer J. Scheer, landbouwer te Znetermeer (a.-r. Een standbeeld voor den koningstadhouder Willem III. Onder leiding van jhr. Repelaer van Driel heeft Vrijdag te 's-Gravenhage een vergadering plaats gehad van het plaatselijk comité tot oprichting van een standbeeld voor den koningstadhouder Willem III. Behalve de secretaris en de penning meester, de heeren mr. A. E. baron Mackay en H. C. Vegtel, waren aanwezig de heeren F. M. van MalseD en jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeye. Na voorlezing van een schrijven van de gewes telijke commissie voor Zuid Holland d.d. 4 April I.1., waarbij kennis gegeven wordt van 't besluit dier commissie om de in Zuid-Holland ingezamelde gelden ter beschikking van het hoofdcomitè te stellen onder ernstig protest tegen en afkeuring van de handelwijze van het hoofdcomité inzake de vaststelling van de plaats, waar het standbeeld zal worden opgericht, werd met de kleinst moge lijke meerderheid van stemmen besloten om onder hetzefde ernstig protest en gelijke afkeuring het ingekomen bedrag had f3.239.75 af te dragen aan de gewestelijke commissie, uitsluitend met het oogmerk om verdeeldheid te voorkomen. De min derheid motiveerde haar stem door te wijzen op de houding van den secretaris van het nationaal comité, den gep. generaal-majoor J. T. T. C. van Dam van Isselt, die reeds in November 1904 door het plaatselijk comité, aldaar, beleefd aangezocht om eenige inlichtingen te geven betreffende de vooruitzichten voor de residentie inzake de plaat sing van 't standbeeld, dit schrijven onbeantwoord liet, en ook na een tot tweemaal toe in Novem ber 1905 herhaald schrijven gemeend heeft deze vraag, voor het welslagen der inzameling aldaar van zoo grooten invloed, onbeantwoord te mogen laten. nog millioenen in dien bodem, alvorens daarroip de houw werken kunnen verrijzen. En dan komt het nog dikwijlls voor, dat een bestaand gebouw, na jaren, toch nog aan het verzakken gaat en het een duwtje opwaarts moet hebben. Zoo is er (hans een interessant wede te Schie dam te. zien. 't Enorme verkeer op de lijn Rot terdamDen Haag eischt daar ve.el zor'g. Vooral tusschen Rotterdam en Schiedam zijn de spoor banen geen kwartier vrij van verkeer. Geen won der dat op onzen weeken bodem de gevolgen van zwaarte en snelheid zich doen gevoelen en dat ondervindt in hooge mate het station Schie dam, Langzaam maar gestadig zakt het over z'n geheele oppervlakte dieper in onzen bodem. Men is nu voor de derde "maal bezig1 met het interes sante werk, het over z'n 'geheele lengte 20 c.M. (sommige gel eelt en zelfs 40 c.M.) hooge r te brengen. Een gedurfd stukje werk, dat veel zorg vereischt. Door vijzels woriden de verschillende gedeelten geleidelijk opgedraaid en wanneer de vercischte hoogte is bereikt, wordt tusschen fun dament en top der heipalen een dwarsbalk ge schoven. Simple comme le bonjour! Een ander werk dat nabij Schiedam de aan dacht trekt, is de eigenaardige spoorbrug over de Delf sha ven sche Sehie. Ingericht voor vierdubbel spoor, wordt zij gemakkelijk door electrisefi© be weegkracht geopend en gesloten, terwijl de bouw van een nog onbekend systeem is voor ons land". 13e Katholiekendag: in Lintburg. De 13e Katholiekendag van Limburg zal dit jaar te Sittard gehouden worden op Pinkster-maandag 5 Juni onder beschermheerschap van mgr. J. H. Drehmanns, bisschop van Roermond. In de afdeelingsvergadering van den Limb. R. K. Volksbond zal de stelling worden uitgewerkt dat in den tegenwoordigen strijd der beginselen krachtige medewerking der katholieke leeken een onafwijsbare eisch is. Voor den R. K. Onderwijzersbond in het bis dom zal de lieer Absil uit Kerkrade stellingen inleiden over de noodzakelijkheid van een diep- geloovige overtuiging bij den onderwijzer. Voor den Limb. Landbouwbond zal de heer VV intermans uit Eindhoven spreken over de wyze waarop de landbouwer mede kan werken aan de bevordering van het stoffelyke, zedelijke en godsdienstige belangen van het volk. De heer H. F. A. Donné uit Blerick zal stel lingen inleiden voor het R. K. Secretariaat van Spoor- en Trampersoneel. Tot de R. K. Mijnwerkersvereenigingen in Lim burg zal de heer J. P. van Term uit Maastricht het woord voeren. De heer O. StafTmanns uit Helden spreekt voor het Limb. Kruisverbond en de weleerw. heer A. van de Venne uit Rolduc voor den Mariabond. Van eenige afdeelingen is dienaangaande nog niets bekend. In de algemeene vergadering zal als spreker optreden de in Limburg welbekende vurige rede naar Karei Beyaert te Brugge. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht n den morgen van 24 April 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.0 te Coruna. Laagste barometerstand 743.4 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, westelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Een stout stukje bouwtechniek. Op „eern stout stukje bouwtechniek" vestigt Eigen Haard" de aandacht met drie afbeeldin gen. ,Er wordt, thans te Schiedam, weer een dier meesterstukjes van bouwtechniek volbracht, waar over de leek de handen van verbazing ineenslaat en dat uen vakman veel studie en vooral veel kennis en ervaring kost. In onzen slappen Néderlandsehen botdem is het soms een wanhopend wierken met fundee ringen en hoewel die bodem onzen ingenieurs eCn wereld roem 'heeft verschaft, gaan er toch „Gusto's Muziekvereeniging". Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Zaterdag gaf »Gusto's Muziekvereeniging", di recteur, de heer J. K. L. Karsseboom, een feest avond voor hare donateurs, begunstigers en ge- noodigden, waarbij de Schiedamsche Tooneelclub »T.A.V.E.N.U." hare welwillende medewerking ver leende. Onder het talrijke publiek, dat de zaal der Officieren-Vereeniging bijna geheel vulde werden ook verschillende heeren, aan de fabriek verbonden, met hunne dames opgemerkt. Te on geveer 8 uur trad de heer Wiekenkamp, voor zitter van G. M., naar voren, en heette de aan wezigen hartelijk welkom, dankte hun voor hunne opkomst en wenschte allen een aangenamen en prettigen avond toe, waarna de uitvoering dadelijk begon. Na den marsch »La Chancharde" werd »Cas- sandre I antaisie, van P. André, ten gehoore ge bracht, het verplichte nummer in den wedstrijd te Capelle a/d Use!, op Hemelvaartsdag a.s.- waaraan door G. M. zal deel genomen worden. Zeer mooi werd dit werk uitgevoerd en wij durven voorspellen dat, wanneer de nog voorhanden zijnde oefeningstijd goed benut, en er nog flink gepolijst wordt, G. M. een geduchten concurrent zal zijn. De wals »une Confidence" con amore ge speeld en de dPotpourri populaire" van Renaud viel blijkbaar, wegens de vele bijvalsbetuigingen van het publiek, zeer in den smaak enkele on effenheden uitgezonderd, werd dit nummer, even als de Marsch nHomnae contre Homme", zeer goed uitgevoerd, een extra nummer: de Marsch »Sans- Soucci" werd nog ten beste gegeven. Na de korte pauze, die nu volgde, werd nog de Marsch »1' Audacieusse" uitgevoerd. Het instrumentaal ge deelte was biermede ten einde en zeker kan G. M. te vreden zijn; behalve enkele afwijkingen en kleine fouten was de uitvoering zeer verdienstelijk en is sterke vooruitgrng bij dit corps, dat steeds zuiver van stemming en correct en flink van uitvoering is, allezins waar te nemen. Den wakkeren enijve- rigen directeur Karsseboom en zijn flinke schare, die hij door zijne bekwame en kalme leiding steeds hooger opvoert, een welverdiend woord van lof. Het doek, andermaal omhoog gaande, was het voor de Tooneelclub sT.A.V.EN.U", die achter eenvolgens eenige luimige voordrachten en een tweetal tooneelstukjes ten tooneele voerde. Het succes wat zij hiermede bereikte, kan 'I.A.V.E.N.U" gerustelijk als dank voor hare welwillende medewerking in ontvangst nemen. De goede en wel verzorgde uitvoeringen, die steeds door deze club gegeven worden, gaven ook voor dezen avond het bewijs dat die aan een goede leiding is toevertrouwd. Na beëindiging ook van dit gedeelte van het programma, ving het slot, het bal aan, hetwelk onder leiding van den heer L. van Brink met een polonaise, en vooropgegaan met de banier, het prachtige geschenk van de heeren Smulders, ge opend werd. De heer van Brink wist onder de talrijke draaiende en zwevende paartjes de leiding te hebben, wat wel een enkele maal noodig bleek, niet om or.willigen op hun plaats te zetten, maar meer om de danslustigen in partijen te scheiden. Z a t e r d a g-a vond is door den mach i- nist van den watertoren aldaar aangetroffen een zesjarig jongetje, dat aldaar schreiende liep te dwalen. Bij onderzoek bleek het kind in Rotterdam thuis te behooren. Nadat de ouders gewaarschuwd waien, is de vader het kind komen afhalen. hond aangevallen en geheten, tengevolge waarvan hij een winkelhaak in zijn broek bekwam. W. J., gesignaleerd in'het »A 1 g. Po litieblad" voor fl boete, subs. 2 dagen hechtenis, is te dezer zake door de politie alhier aange houden. Bedoelde persoon heeft de boete betaald. Giste r-a vond werd door ra ej. wed. D. Krabbendam, broodbakster wonende Singel 101, bij de politie aangifte gedaan, dat uit hare woning een bedrag van circa f 180 uit een les senaar was ontvreemd. Bij het daarop ingestelde onderzoek bleek, dat ook van een inwonenden knecht een bedrag van 1 39 uit een koffer was gestolen De politie heeft te dezer zake een nader on derzoek ingesteld. Zaterdag is uit Kuilenburg naar hier overgebracht de 15-jarige C. A. K., wiens opsporing door de hier wonende moeder was verzocht. Giste r-m orgen is de berijder van een motorrijwiel op het Stationsplein door een DIT ROTTERDAM. Straataanleg in den Boschpolder. Nadat in de Raadsvergadering van 10 Novem ber j.l. de beslissing gevallen was, dat de Bosch- polder niet als plaats van vestiging van het Abattoir in aanmerking zou komen, hebben B. en W. van Rotterdam aanstonds tot de commissie voor de plaatselijke werken de uitnood!ging ge. richt, een plan tot exploitatie van hlet beoosten den naven spoorweg gelegen gemeenteterrein te maken. Is hot toch uit financiëel oogpunt uiter aard van gewicht, dat met den afzet van dit kostbare bezit thans zoo spoedig mogelijk worde begonnen, nog te meer is dit van belang, nu nagenoeg al het bij Raadsbesluit van 28 October 1909 voor exploitatie beschikbaar gestelde ter rein onmiddellijk bewesten de Schans in merk waardig korten tijd van de hand is gezet en daarmede het best© bewjjs is geleverd van de behoefte aan bouwgrond, die in dit gedeelte der gemeente bestaat. 'Ti *le commissie voor de plaatselijke werken ontvingen B. en W. naar aanleiding van hunne uitnoodiging twee plannen, waaromtrent de direc teur j.n zijn rapport o.m. het volgende opmerkt: „Ter toelichting van deze plannen moge die nen, dat het terrein ten noorden begrensd wordt door den nieuw aangelegden weg naar Schiedam (Schiiedamsvbeweg), ten oosten door fie Span jaards Iraat, ten zuiden door do Hudsonstraat en ten westen door de 19 M. breede straat langs het onlangs vastgestelde stratenoomplex voor goedkoiopen woningbouw in den' Boschpolder. Met den aanleg van laatstgenoemd straatcomplex is een aanvang gemaakt, zoodat dit onveranderd is aangehouden. De breedte van de omringende stra ten .is dus reeds vastgesteld, met uitzondering van die van de Spanjaardstraat, waaromtrent die; definitieve vaststelling indertijd aangehouden is in afwachting van dn bmslieeing' in zako hot abattoir- en vmr.arktvriaagstnk „Dieze Spanjaardstraat is door mij bij1 beide plannen aangehouden op 25 M. breedte, omdat zij een hoofdverbindingsweg blijft tusschen de Hudsonstraat en den Schiedamscheweg; Welke ge bruikt moeit worden voor het wagenvenkeer en eventueel tramverkeer tusschen de Ruigeplaat- sluis en Aelbrechtsbrug, tertvijl deze straat zich, wat richting en ligging1 betreft, in de toekomst ook het beste eigent, om doorgetrokken te worden naar de Delfshavensche Schie tot tegenover de Hooidrift. „Hel plan van straataanleg bepaalt zich dus tot het traceeren van de nopdige straten in dit, tusschen vier belangrijke wegen ingesloten, ter- rein en wel zoodanig1 dat gloed verkoopbaar bduW- tcnein verkregen wordt en een zoo aangenaam mogelijk woon kwartier tot stand kan k-omen. „Doordat het terrein aan de zuidzijde geheel ingesloten is door den havenspooi'weg en deze geen anderen uitgang verkrijgen kan dan over de Ruigeplaatsluis, is het bijna als vanzelf aange wezen om in hoofdzaak te rekenen op bebouwing meit arbeiderswoningen. Alleen langs de omrin gende wegen zal wat betere bebouwing kunnen worden venvacht. „Eene van de eerste vragen, welke zich bij do traceering van de straten voordoet, is wel, welke de meest gewenschte diepte van bouwblok- ken is voor de bebouwing met arbeiderswoningen. „Ik heb gemeend dat, waar de bouwblokken tusschen de Schans en de Spanjaardstraat 36 M. breed zijn en die van het laatst vastgestelde plan voor straataanleg voor goedkoop e woningen ten westen van het terrein op 35 M. zijn bepaald, het ivoor dit complex het beste is do bouwblokken te laten va.riecren tusschen 38 en 45 M. diepte en wel de diepste langs de omringende hoofdwe gen, terwijl verder door minder reohthoekigten aanleg hier en daar bouwterreinen met af oris- selomde diepte kunnen wodden verkocht. „Op deze wijze zal in alle opzichten aan de vraag naar bouwterrein daar ter plaatse kunnen worden voldaan." B. ie,n W. voegen aan het bovenstaande toe, dat hij beide plannen in het centrum der be bouwing een plein is ontworpen mot eenvoudige beplanting met boomen, terwijl in aansluiting daaraan in een der projecten een terrein is ge reserveerd voor de stichting van een openbaar gebouw (kerk, school), hetwelk door zijn uiter lijk aanzien tot verfraaiing' dezer nieuw te slich ten wijk zou kunnen bijdragen. Voor schoolter rein en opslagplaats voor de afdeeling) plaatselijke werken zijn de noodige binnenterreinen gereser veerd. Hoezeer de verwezenlijking van het laatxtgo. 4-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2