Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang Woensdag 26 April 1911. No. 10002. Officieele berichten, Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. De man in t grijs. Verspreid© berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS ui veischjjns dagelijks, uitgezonderd Zon- en feestdagen, en Schiedam per 3 maanden f 1,85, per maand 45 cent en per Int blad lest voo: mm weelt 10 cent Franco per post door geheel Nederland f 8. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter ■trant 50 e? bij alle Boekhandelaren Postdirecteuren en Brievengaarders per per kwartaal Bureau BOTKRSTRAAT 50. PRIJS Dl» ADVERTENTISNj Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voorherhaaldeljjk adrertderen worden uiterst Iqke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier no. 7 van de Persor.eele Belasting dezer gemeente, over liet dienstjaar 4911, door den heer directeur der directe belas tingen te Rotterdam op den 25sten April 1911 executoir verklaard, op heden aan den ontvangei der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemde kohieren voorkomende, belmoren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2Gsten April 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. IIONNERLAGE GRETE, LANDWEER ZAKBOEKJES. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de circulaire van den heer Commissaris dei- Koningin in deze provincie, Noodigt de in deze gemeente aanwezige Verlof gangers van de Landweer en van het Reserve- personeel beneden den officiersrang, ingedeeld bij de Landweer uit, vóór den 4den Mei a. s. bun Zakboekje in te leveren aan de afdeeling Militie (Schoolstraat 12) alhier. Schiedam, 20 April 1911. De Burgemeester voornoemd, 2 0 M- L- IIONNERLAGE GRETE. De politie vestigt de aandacht van belangheb benden er op, dat het verboden en strafbaar is personen, beneden den leeftijd van 14 jaren, na 9 uur des avonds loopwerk te doen verrichten. FRANKRIJK. De voorzitters van de raden van beiheer en de directeuren der F ranse he spoorwegmaatschap pijen hebben gisteren een gemeenschappelijke ver gadering gehouden, om pver dei eischen der re geering, in zake het weder in dienstnemen der ontslagen spoorwegambtenaren te beraadslagen. Omtrent '1. Ier vergadering verhandelde, wordt medegedeeld, dat een definitief besluit eerst na een aigemeene vergadering van aandeelhouders kan genomen worden. De Minister-president en de Minister van Arbeid, hebben den wensch te kennen geg'even eerstdaags de vertegenwoordigers der maatschappijen te ontvangen. Dezen nu zul len aan de Ministers .al d!e noodige ophelderingen in zake de houding der maatschappijen geven, en ook blootleggen, .waarom zij1, in het belang der veiligheid van het publiek, in haar welwil lendheid jegens de ontslagenen niet zoo> ver kun- 57) Een zonderling weeke, vreemde stem, vol angst en hartstochtelijk smeeken. Was dat Rita Onmogelijk I Zij bezat niet zulk een diepe stem... maar het kon toch nog minder de stem zyner moeder zijn Herbert liep de eetzaal door. De dikke smyr- nasche tapijten maakten zijne schreden onhoor baar. Nu stond hy voor de portiére- Wat hij nu zag, was zóó ijselljk, dat hij on willekeurig bleef staan en naar zijn hoofd tastte Midden in den wintertuin stond Rita von Sy- dow met strak gelaat, dat zoo krampachtig was dat hy haar ternauwernood herkende. Haar blik bezat een ijle, schier waanzinnige uitdrukking en staarde in de verte. Voor haar lag de gravin op hare knieën en stamelde in doodsangst onsamenhangende woorden. En het was hare stem, die zoo week en vreemd geklonken had. »Rita," hoorde Herbert haar zeggen, «spreek toch, al is het maar één enkel woord... nu weet je alles... kijk niet zoo ontsteld... niet waar, je begrijpt nu, dat het zoo moet zijn... Rita... lie veling... hoor je dan niet, wat ik zeg nen gaan als de regeering en blijkens hot bekende Kamer-votum, ook de volksvertegenwoor diging -- het zou willen. ENGELAND. In het Lagerhuis werd gister eien interpellatie gehouden betreffende het optreden der Fratischen in Marokko. Mc Kinnon Wood antwoordde en Beide: „de regeering is niet van plan eenige actieve maatregelen te nemen, daar zij1 van mei», ning is, dat de schikkingen onder Franseh toe zicht getroffen de noodige bescherming voor de Engoi'Scfae onderdanen zullen verschaffen". ITALIë. Die Zweedschë souvereinen zijn gisteravond om kwart voor elf te Rome gekomen. Zij werden door die Italiaansche majesteiten, de- ministers en verschillende au tori lei ben ontvangen. Het volk bracht den majesteiten een ovatie. PORTUGAL. Aangaande, de thans in Portugal gepubliceerde wiet op de scheiding van Kerk en Staat is door een Portulgeesch geestelijke, aan den correspon dent van het „Bert. Tagebl." o.a. het volgende miedegtdetod,. Deze nieuwe wiet is gansch verschillend van d-e in Frankrijk en Brazilië ingevoerde seheidings. wiet, daar de geestelijkheid van het land er door in een vernederende en onwaardige positie ge plaatst wordt. Nooit is in eenig land ter wereld zulk een controle over die kerk uitgeoefend. De republiek trekt niet alleen het tegenwooirdigiei eigen dom der kerk tot zioh, maar ook alles wat aan deze in de toekomst mocht komen ten deel val len. In de uitnoodiging der regeering aan de priesters om het celibaat te verzaken, onder toe kenning van ondersteuning aan hun weduwen en kinderen, is een aanstichting tot vergrijp gelegen tegen de kerkelijke discipline. De geheele wot levert de Disschoppen jen de geestelijkheid aan d;e genade en pngenade van het leeken-element over. De Portugeesche bisschoppen beschouwen dan ook de wet als een aanslag op de gevoelens e;n de waardigheid der kerk. koor 2 Mei n.s. is oen vergadering van het Portugeesch episcopaat bijeengeroepen. Deze zal te Lissabon, onder voorzitterschap van den pa triarch, in diens paleis Sao Vicente, bijeenko men, om over de houding te beraadslagen, welke de bisschoppen tegenover d'e wet op de scheiding zullen aannemen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer Frans Jozef maakt het volgens berich ten in verschillende bladen, uitstekend. De Kei zer heeft een w.eldadiglieidsvoorstelling bijge woond, verschillende personen in audiëntie ont vangen en ziet or voortreffelijk uit. MAROKKO. Die toestand in het Marokkaansc-he rijk is alles behalve rooskleurig. Zij wilde Rita's hand vatten. Toen sprong -het jonge meisje driftig achteruit en strekte beide armen afwerend voor zich uit. «Ga heen... ga heen... raak mij niet aan ik... haat u Ge zegt, dat uit liefde te hebben ge daan O neen neen uit liefde begaat men geen misdaad., en..." eensklaps brak zij met een woesten, akeligen lach af en week, altijd maar lachend als een krankzinnige, terug tot in den uitersten hoek van het vertrek. Herbert trad fluks naar binnen. «Mama wat gebeurt hier in 's hemels naam De gravin stond verschrikt uit hare knielende houding op en wierp hem een killen, vijandigen blik toe. »Ga laat ons alléénsnauwde zij hem toe. Maar Herbert ging niet. «Eerst moet ik weten, wat hier gebeurd is!" Hij trad op Rita toe, die had opgehouden te lachen en hem met verdwaasden blik vreemd aankeek. «Rita, lieve Rita, wat scheeltje?" vroeg hij zacht. Ilita keeide den blik niet van hem af, maar 'dj zag wel, dat zij hem niet herkende. Ati, je bent de... de... de...," fluisterde zij vreesachtig, »ik weet het niet... 1 «Ik ben je naam vergeten... Ben je Walter?" otseiing slaakte zij een gil en viel bewuste loos op den vloer. Oogenblikkelijk knielde de gravin naast haar en trachtte met trillende vin gers de japon van Rita los te maken. Al het bloed I Reuter seint thans eenige nadere berichten om- trent hetgeen te Fez in de laatste dagen is voor- j gevallen. Uit Tangier ontving' Reuter een depêche, waarin gemeld woódt, dat de Engelsdhe legatie aldaar berichten uit Fez heeft gekregen, die dataeren van 20 April en waarin gehield wordt, dat daar kleine hoeveelheden levensmiddelen zijin binnen gekomen. De weg door het gebied der Ouledjama is virij. De vreemde consuls hebben besloten de Europeanen, die Fez wensc'hen te verlaten, weg te zenden. Rondom Fez werden lop 19 dezer verschillende gevechten gevoerd, maar zij hadden geen re sultaat. Aan bride zijden werden slechts kleine verliezen geleden. Op 21 dezer vielen, de Sje- rarda's de mehalla. aan. De mehalla slaagde er in de rebellen terug te drijven, maar zij heeft gebrek aan wapens en munitie. Uit Fez wordt dd. 19 April gemeld: De Ouled jama hebben ten getale van 2000 de stad aan de Noordzijde aangevallen, doch zij werden na een geweervuur versterkt door de kanonnen van het maghzen Iciugg'eslag'en. De verliezen van de troe pen van den sultan zijn onbeduidend. Met het ontzet 'van Fez schijnt thans snellen voortgang te worden gemaakt. De vlieigtende co lonne uit hel gebied der Sjawia bevindt zich al een goed eind op weg. Daarentegen schijnt de vorming van de Marokkaansehe hart a op moei lijkheden Ie stuiten. Inmiddels vordert het samen trekken van 1500 man Marokkaansehe politie- Cr.oepen bij Ucd Bu Regreg, goed en zullen déze overmorgen gereed zijn, den opmarsch naar het noorden aan te vangen. Hot doel is, om met vermijding van 't gfebied den oproerigfe Beni Kas sein en Semours, zich met de' troepen van com mandant Bremond to Yereenigen. Van. uit Frankrijk zijn de troepen-afzendingen thans in vollen gang; ook zal een scheeps-divi- sie, bestaande uit de kruisers „Du C'hayla", „Fri- anl" en „Forbin", door een scherpe bewaking eter kusten, de troepenbeweging te tand onder steunen. Een transport,stoomschip is bij1 deze di visie ingedeeld en zal dien dienst tusschen Algiers, Oran en Casablanca waarnemen. Wat de Orón- divisie betreft, wordt nog gemeld, dat de troe pen toot den spoorweg van Oran naar de Marok kaansehe 'grens worden overgebracht. De 170 kilo meter van de grens naar Muluja. zal in vijf eitapes worden afgelegd. Waarschijnlijk zal men Debdu bezetten en daar overeenkomstig de Marok- kaansch-Fransche overeenkomst de politie inrich ten. Generaal Toutée, de opperbevelhebber d'er Oran-divisie, zaj binnenkort naar Taurirt ver trekken. Uit Rabat wordt dd. 24 April nog gemeld, dat Motelai Ed Zin te Mequinez tot sultan is uitge roepen. Magazijnen werden leeggeplunderd en vele Jo den gedood. scheen uit haai gelaat gekeken. Toen wenkte zij Herbert. «Maar help mij dan toch... daar op de sofa.., en een dokter... gauw.,, gauw... o God, straf mij niet zoo wreed... zij zal toch, hoop ik, niet sterven..." De diepe, sidderende angst, welke zich in den toon van hare stem deed hooren, greep Herbert meer aan, dan al het andere, wat hij gehoord en gezien had. Zwijgend droeg hij de bewustelooze op de sofa en snelde naar buiten, om de bediende te hulp te roepen. Terwijl Herbert de trap afvloog, om voor zich een paard te laten zadelen en zelf den dokter uit Grünau te halen, klauterde daarbuiten Silas Hem- pel langs een overouden klimopboorn, die arm dikke takken tot aan den glazen wand van den wintertuin uitstrekte, voorzichtig naar beneden. Zijn gelaat was even bleek als dat der bewus telooze boven, maar de blik van zijne oogen be zat iets schitterends. Hij had slechts gedeeltelijk kunnen verstaan, wat daarbinnen gesproken werd, want in den aanvang had de gravin schielijk en zachtjes ge sproken, doch het was genoeg, om te weten, dat hij nu ten minste het begin van een leiddraad in handen had. En dezen keer, dat gevoelde hij, was het de juiste draadLangzaam en peinzend begaf hij zich naar zijn kamer, die in een nevengebouw lag. In het kasteel heersehtö grootè verwarring. Men had Rita, die nog altoos bewusteloos bleef, naar CHINA. In een decreet der Chinoesehe regeering wordt bekend gemaakt, dat de pest is geweken. Het totaal der slachtoffers wordt- op 60.000 geschat. Koming Alfonso heeft te Carabanchcl een militair station voor draadloozn telegraphic ge opend; de Koning zond de eerste twee telegram men naar Keizer Wilhelm en Keizer Frans Jozef. Uit Parijs wórdt bericht, dat de prefect te'Orleans aan den burgemeester aldaar verklaard beeft, dat Lij in den optocht ter eere van Jeanne d'Arc dit -aar geen enkelen priester zou dulden. Het Centraal Comité van alle handels- en industrie- vereen i gingen, belast met de opstelling van den stoot, beeft daarop, als protest tegen liet besluit van den prefect, zijn mandaat nedergelegd. Naar de „Lokal Anzeiger" uit St. Petersburg verneemt, gaat Sasonof, do minister van bui ten- la ndscfoe zaken, in tiet geheel niet vooruit. Men acht bet daarom mogelijk, dat hij nog in den loop van deze week ontslag zal nemen. Zoodra bij iets vooruit gaat, zal hij naar het Zuiden gaan. j Naar het rijtuig van den bisschop van Agon is te Plume, waar hij- zou prediken, in de huurt van de gendarmeriekazerne, een hagelbui van steenen geworpen. De ruiten van het rijtuig zijn vernield en een bediende van den bisschop is ernstig gewond. Hij1 is onder geleide van gen darmes verder gereden. Sociale Week. Met goedkeuring van Z. D. H. Mgr. J. H. Dreh- manns, Bisschop van Roermond, zal dit jaar de Sociale Week gehouden worden te Maastricht. Als algemeen onderwerp zal behandeld worden «de Encycliek Rerum Novarum". Deze veel ge noemde Encycliek is voor velen een klank, een leuze geworden, maar de werkelijke inhoud ervan is de treurige ervaring leert het dagelijks slechts aan weinigen bekend. De bedoeling is, den inhoud der Encycliek over de 20 spreekbeurten der Sociale Week te ver deden, en dan telkens een degelijk commentaar op het behandelde gedeelte te leveren Legertoestanden. De Staatscommisssie voor de legertoestanden zal heden en volgende dagen dezer week eenige garnizoenen, o.a in Gelderland en Utrecht, be zoeken, om zich ter plaatse op de hoogte te stel len van verschillende aangelegenheden betreffende de administratie van het leger en bepaaldelijk de voeding van den soldaat tot een punt van haar onderzoek te maken. Baron van Pallandt Neerynen. Het Haagsche gemeenteraadslid, baron Van Pallandt Neerijnen, opper-ceremoniemeester dei- Koningin, is sedert eenige dagen ongesteld. De hare kamer en te bed gebracht. Naast haar zat de gravin met een gezich, dat tot steen scheen te zijn verhard, terwijl zij het oog niet van de bewustelooze afkeerde. «Men zou bang wordenfluisterde Rieke de blinde Hanna toe, die onrustig op de corridor heen en weer liep, «als men haar aanzietzij lijkt zelf wel doodziek! Je zult zien, dat loopt nooit goed af eerst de graaf en nu de comtesse Een ongeluk komt trouwens nooit alléén!" Een half uur later kwam de dokter. Hij onder zocht Rita en zette een zeer bedenkelijk gezicht. «Zware zenuwkoorts," zeide hij. «Ik kan op 't oogenblik er nog niets van zeggen, hoe het zal afloopen in elk geval moet er terstond om een verpleegster worden getelegrafeerd. Wanneer mevrouw de gravin zulks verlangt, zal ik daar wel voor zorgen Maar de gravin weerde haastig af. «Neen, neen, ik zelf zal haar oppassen..." «Dat is onmogelijk, gravin I" «Hanna zal mij aflossen, als liet mij te moeilijk valt. Maar ik wil geen vreemde menschen om haar heen hebben.En daar bleef mevrouw bij. De dokter verwijderde zich schokschouderend na zijne voorschriften te hebben gegeven. Hij koesterde geen hoogen dunk van het vothardings vermogen en de bekwaamheid van zulke deftkm verpleegsters. (Wordt vervolgd ,l""" 1 II WIIIIHIWIIM II «III II II III IIIIHI II ■ItWWIIMtCTMBlMMtMMWMWreil i Iir^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1