Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rechtzaken. in onze Vroedschap. Wordt de: gevraagde audiëntie toegeat&am, dian zullen de heeren H. J. van Zadelhoff, te Doo- tinchem, Rex winkel, te Varsseveld, en Semine- link, te Gendnngen, de belangen der veehouders bif den minister bepleiten. Vrijdag zullen veehouders in liet Ka'merkies- distried Seboteriand een protestvergadering hou den tegen het afmaken van vee bij mond- en klauwzeer. Op verzoek zal het Kamerlid voor dat district, rar. Limburg, deze vergadering hij- wonen. i' Yacantiekaarten H. IJ. S. M. Naar de »Tel.". verneemt, staat het thans vast, dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschap pij in de maanden Juli, Augustus en September van dit jaar vacantie-kaarten zal uitgeven, geldig voor al hare lijnen. De prijzen zullen voor de le, 2e en 3e klasse respectievelijk f 4, f 3 en f 2 per reis bedragen. Huldeblijk aan ons Prinsesje. Een boerenvrouw uit Ooes is, na daartoe door tusschenkomst van den burgemeester dier ge meente, verlof te hebben bekomen van II. M. de Koningin, naar het Loo vertrokken, teneinde Prinses Juliana bij gelegenheid van haar tweeden verjaardag als huldeblijk een groote pop in Zeeuw- sche kleederdracht aan te bieden. Zij is Dinsdag tegen halt drie bij de Koningin en de Prinses toegelaten. De Koningin zei tegen de Prinses: «Daar is nu de juffrouw, die die mooie pop gebracht heeft (de pop was nl. dadelijk na aankomst bij H. M. binnengebracht), zeg nu maar eens vriendelijk dank." Prinses Juliana zeide nu herhaaldelijk «dank, danken maakte een sierlijke buiging voor de schenkster der pop. Daarop vroeg de Koningin aan de vrouw of zij die pop zelf gemaakt had, gaf hare groote be wondering te kennen over het werk en deelde o.a. mede dat de Prinses dadelijk bijzonder inge nomen geweest was met haar nieuw kindje. Na ten slotte nog een photo van de pop van de vrouw te hebben aangenomen en nogmaals dank te hebben betuigd voor het geschonkene, trok het hooge gezelschap zich terug. Prinses Juliana nog telkens wuivende met haar handje, en reed kort daarop uit naar het Koninklijk park. («Midd. Crt.") Prins Hendrik op jaelit. Hedennacht te 2 uur reden Prins Hendrik en graaf Fück von Fückenstsin per auto van het Koninklijk Paleis Het I.oo naar de bosschen tusschen Beekbergen en Loen voor een jacht op korhoenders. Ter toelichting diene, dat in dezen tijd van het jaar de broedtijd der dieren is. Voor het begint te dagen stellen de jagers zich in hin derlaag op. Gewoonlijk worden daarvoor kuilen gegraven, waarin zij onbeweeglijk blijven liggen om vandaar uit dc overtollige hanen'te kunnen dooden. Is het eenmaal dag geworden, dan kan men wel huiswaarts keeren, daar deze dier A zeer schuw zijn. hij benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Zwolle Gister-avond half elf is door de politie aangehouden en in bewaring gesteld de 20-jarige G. V., wonende alhier, die moedwillig van eene woning in de Zwaansteeg een glasruit had verbroken. Hij is heden-middag na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Prins Hendrik le Arnhem. Men meldt ons uit Arnhem: Den 15en Juni a.s. zal hier ter stede gehouden worden de algemeene vergadering van den Ko ninklijken Nationalen Bond van Beddings wezen, de Eerste Hulp bij ongelukken sliet Oranje Kruis" onder voorzitterschap van Z. K. 11. den Prins der Nederlanden. Met het oog op deze gebeurtenis en ten einde meer bekendheid aan deze nuttige stichting te kunnen geven, heeft de burgemeester van Arnhem het initiatief genomen om te trach ten aan de deelnemers dier vergadering een feest avond aan te bieden, waarvan de netto opbrengst aan den raad van beheer van het «Oranje Kruis" zal worden aangeboden. In de bedoeling ligt een uitvoering te geven alleen door dames- en heeren dilettanten, waardoor de uitvoering een speciaal Arnhem's karakter zal dragen. UIT SCHIPLUIDEN. Do kleine Oor Breufcel, alhier, wilde gisteravond half acht. een stokje tusschen de valbrug steken, toen deze werd neergelaten. In plaats van het stokje kwamen de twee vingers van den kleine er echter tusschen, met het gevolg, dat zij geheel verminkt werden. Dr. Folmer verleende genees kundige hulp. Een afsluitboom voor die brug zou meer dan gewenscht zijn. Eergisteravond 7 uur vergaderde de raad der gemeente. Afwezig was de heer Th. Am- merlaan. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Tal van ingekomen stukken werden allo voor kennisgeving aangenomen. Benoemd werd tot plaatsvervangend voorzitter van het stembureau, ter verkiezing van een ]jd voor de Prov. Staten, de heer J. J. Schellings, tot leden v. Vliet en TJi. Amrnerlaan, tot plaats vervangende leden N. F. Amrnerlaan cn v. Oos- ten. Het voorstel tot af- en overschrijving op de begrooüng, dienst 1911, wordt goedgekeurd. Tot dit voorstel had ook aanleiding gegeven het feit, dat Haring', die op kosten der gemeente in Me- deniblik verpleegd werd, naar Venraay is over gebracht. Voor die overbrenging (met drie andere patiënten) was een rekening ingeleverd, waarop f3.50 voorkwam voor het gebruik van een... om nibus te Venraay. De heer Schellings vond dat schandelijk hoog, daar het vervoer met. dien om nibus 12 cent per persoon kost. B. en W. stelden voor, afwijzend te beschik ken op het ad res van de wed. DiederikKas om pensioen en wel op de volgende gronden a. omdat er geen regeling voor pensioneering van gemeente ambtenaren te Schipluiden bestaat, wat te nostbaar zijn zou; b. omdat de ambtenaren dit weten, als zij hun betrekking aanvaarden; c. omdat er verder geen bijzondere redenen zijn voor het toekennen van een personeel© toe lage. Het- Voorstel werd aldus aangenomen. Eveneens stelden B. en W. voor afwijizend te beschikken op het verzoek van A. Wed man (ont slagen veldwachter) om pensioen en wel: a. omdat door adressant nog geen hiojogen ouderdom is bereikt en hij zijn betrekking dan ook niet om invaliditeit- of lichaamsgebreken heeft moeien verlaten; b. c. en d., als vermeld bij het antwoord aan de wed. DiederikKas. De Raad vereenigde zich met algemeene stem men met dit voorstel, waarop de vergadering ge sloten weid. B, en W. hebben in de jongste geheime ver gadering van den raad dezen brief voorgelezen en de raad heeft toen besloten, den brief te publiceeren in de bijlagen zijner handelingen. De zaak-Killinger e. s. Naar de «Surinamer" verneemt, hebben Killinger en zijne medeveroordeelden een verzoek om gra tie by den Gouverneur ingediend. Wy twyfelen er niet aan, zegt het blad, of de Gouverneur zal clementie betoonen en de straf zoo danig wijzigen als ware zij opgelegd onder vi- gueur van de nieuwe strafwetgeving, welke bin nen weinige maanden, uiterlijk 1 Januari 1912, in werking zal treden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 April 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.0 te Horta. Laagste barometerstand 742.9 te Dunrossness. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, tot krachtigen zuidwestelijken tot weste lijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regen buien, zachter. By Kon. besluit van 25 dezer isin- getrokken de benoeming van den ontvanger der invoerrechten en accijnzen M. IJ. Sauer, te Schie dam, tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Scheveningen, gedaan bij Kon. besluit van 11 Februari 1911 no. 44 en is UIT DELFT. Uit Delft wordt gemeld De gemeenteraad heeft het vorige jaar tweemalen geweigerd subsidie te verleenen aan den handels cursus van «De Hanze", le. omdat de gemeente een haudelscursus onderhoudt, waarvoor zij sub sidie geniet2e. omdat in het laatste verzoek van «De Hanze' de nadruk werd gelegd ophetsecte- karakter der school. Ged. Staten, na kennis genomen te hebben van op de behandeling dezer aangelegenheid betrek king hebbende stukken, hebben thans tot B. en W. een brief gericht, waarin zij er op wijzen, dat het niet wenschelijk is, dat wanneer een school, welke eenmaal steun geniet van gemeente, piovincie en rijk (De Hanze had eenmaal, toen de raad in zijn meerderheid rechts was, subsidie genoten) een van partijen zich aan het verleenen van subsidie onttrekt. Ged. Staten hebben daar om, in afwijking van hun regelen voor subsi- dieering, besloten, dezen handelscursus van De Hanze toch te blijven subsidieeren. Het college geeft hiervan kennis, omdat -de raad misschien daarin aanleiding zal vinden zyn besluit in te trekken. Nog om een andere reden deelen Ged. Staten hun besluit mede Voor overheidsvakscholen geldt niet den regel, dat provincie en rjjk moeten samen werken voor het geven van subsidie. Ten aan zien van den gemeente-handelscursus is daarop uitzondering gemaakt. Deze geniet provinciaal en rijkssubsidie. «Nu schijnt" zeggen Ged. Staten «de mogelykheid niet denkbeeldig, dat in de Staten na kennisneming der feiten, stemmen zich zullen doen hooren en weerklank zullen vinden, om bij eenzijdige intrekking der gemeente van steun aan den particulieren handelscurcus, ook de uitzonde ringstoestand voor uw gemeente te doen ophouden en dus den verderen provincialen steun aan uwen gemeentelijken handelscursus niet te bestendigen en dit te eer, waar de particuliere handelsschool De Hanze door lagere eischen van toelating een ander soort leerlingen, althans ten deele, tot zich trekt dan de gemeentelijke school." Ged. Staten verzoeken B. en W., zoo zij dit wenschelijk achten vertrouwelijk, den raad met een en ander in kennis te stellen en vernemen gaarne spoedig, of dat college zijn besluit ten aanzien van De Hanze blijft handhaven. UIT ROTTERDAM. Aan boord van het in de Rijnhaven Nz. te Rotterdam liggende stoomschip «Benlawers" heeft de bemanning een man betrapt, die zich tot de hut van den 3en stuurman toegang had verschaft. Met zijn mes had hij den zak van een in die hnt hangende broek opengesneden en zich van de portemonnaie van den stuurman, waarin f7, meester gemaakt. Toen hij zich ontdekt zag, nam bij de vlueht. Een gedeelte van het geld wierp hij te water, een ander deel is op het pri vaat aan boord teruggevonden. Agenten van de rijwielbrigade, die gewaarschuwd werden, achter haalden den scheepsdief en brachten hem naar het politiebureau aan de Nassaukade. De brood- en banketbakker J., aan den Westzeedyk, te Rotterdam, zag niettegenstaande zijne zaak goed gaat, zijne inkomsten gestadig verminderen. De verdenking viel toen op zijne 21-jarige dienstbode, die reeds een paar jaar bij hem in dienst was. De politie werd in den arm geno men en nu bleek, dat de dienstbode in het bezit was van een uitstekende garderobe, gouden en zilveren sieraden en f100 aan contanten, terwijl zij tevens herhaaldelijk geschenken aan kennissen gaf. Het bleek nu dat zij zich 't geld toeeigende uit de toonbanklade, waarop geen contróie ge houden werd en naar schatting moet dat in die paar jaar wel f1000 beloopen. Zij is gearresteerd en proces-verbaal is tegen haar opgemaakt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 28 April. 8 u. Bondsgebouw L. Haven- Jaarverg. «Volkshuisvesting." Vrijdag 28 Apjril 8 u. S. O. V. Cancelrt. „Orpheus". Rotterdam. Vrijdag 28 April. 8 u. Doele. Mij. t. b. d. Toon kunst. «Missa Solemnis". Een belangrijke kwestie voor distillateurs. De arrondissements rechtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in een voor distillateurs belangrijke kwestie, waarvan de pleidooien ge houden zijn op 22 Maart 1911. Een herbergier (Klopper) had van de firma H. Hellebrekers en Zonen vóórdat de nieuwe accijnswei was aangenomen, oen groote hoeveel heid jenever en brandewijn gekocht tegen de toen geldende prijzen. De rirma H. leverde op dit koopcontract ge regeld af, doch weigerde verdere aflevering na in-werking-lreding der nieuwe accijlnswet, tenzij K. de verhoogde accijns betaalde. K. weigerde on sommeerde H. tot levering en vroeg toen ontbinding en schadevergoeding- Do rechtbank verwierp alle verweermiddelen van gedaagde (de firma II.), deze waren: de reiziger was niet be voegd bot het sluiten van dit contract; het koop briefje bevatte een verkorte schrijfwijze nl. tir zou in bedoeld zijn de verhoogde accijns, en dat geen koop zou zijn gesloten. Het contract word ontbonden verklaard en de tinna H. veroordeeld om aan K. schadevergoe ding te netalen en in alle proceskosten. Voor eischer K. trad ,op mr. J. Winkel en voor gedaagde, de firma H„ mr. Th. A. Fruin, te Rotterdam- Verduistering. Mr. Van E. hoeft hon ger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de I laags eb e rechtbank, waarbij hij werd ver oordeeld lot 3 jaar 'en 6 maanden gevangenis straf, wegens het voortgezet misdrijf van ver duistering, gepleegd door een curator, die als zoodanig hel geld onder zich had. Ziekenhuis-kwestie Inkomsten belasting Nieuwsticht-exploitatie Archivaris-benoeming. 'ie Raad dezer gemeente, eergisteren na ver loop van drie weken sinds de laatste zitting weer vergaderd, vond ter afdoening eene agenda, die bij den eersten aanblik geen langdurige vergade- 'ing deed verwachten. Toch is 't met het comité, waarvoor een poosje geschorst werd, nog omstreeks vier ure geworden en heeft 't met de geheime zitting, die nog na heropening en wedersluiting werd gehouden, nog langer geduurd. De omstan digheid toch dat meerdere leden bij ingekomen stukken en agendapunten eene discussie uitlokten die men te dezer zake over 't geheel niet had verwacht, deed de vergadering niet alleen aan be. langwekkendheid winnen, maar ook tot een on- verwachten omvang uitdijen. Zoo heeft vroede De Bruin in de vermelding van het ingekomen verslag van de commissie van ar ministratie van het Stads-Ziekenhuis aanleiding gevonden de Ziekenhuis-kwestie nog weer eens ter sprake te brengen. Hij meent daartoe te meer reden te hebben, omdat in het verslag met geen enkel woord van nieuwen ziekenhuisbouw ge waagd wordt. Daarom stelde hij de formeele vraag Blijft de commissie diligent of laat zij de zakeu maar loopen Uit het korte zakelijke ant woord van den voorzitter bleek, dat de commissie wel degelijk diligent blyft, dat zij reeds zelf plan nen heeft ontworpen, die reeds een heel eind ge vorderd zijn. Maar de heer Evers kwam terecht op tegen het stout beweren van den roode vroedrJ dat de gebreke van het Ziekenhuis hier door den heer Ris opgesomd, onaangetast zijn gebleven. Hij herinnerde er aan. dat bij ze in de zelfde zitting heeft weerlegd en bleef dat volhouden ook na het wederwoord van De Bruin, die de tegenspraak al leen tot het door den lieer Ris gesprokene wilde beperkt zien en ze niet tot bet rapport van den Di recteur uitgestrekt achtte. Vertrouwen wij, dat de gevoerde discussie de Ziekenhuiscommissie en haren voorzitter in het College niet van den iechten weg zal afbrengen, dat zij kalm het Zieken- huisvraagstuk zullen blijven bekijken en, zonder zich door den 'drang van de bekende zijde te laten beïnvloeden, een ontwerp ter tafel zullen brengen, dat, mét de belangen van het Ziekenhuis, de draagkracht der gemeente en van hare belas ting plichtige ingezetenen in 't oog houdt. Na dit korte voorspel en behoudens de onver wachte discussiën werd overigens de agenda vrij coulant afgwerkt. Na de benoeming van een onder wijzer voor school F. werd ditmaal in een enkele stemming (17 st.) mevr. Van der Schalk-Nieuwhof tot vrouwelid der Commissie van toezicht op liet Middelbaar Onderwijs benoemd. Enka van der Vlies kreeg weder een stem van welbekende zijde, maar op de tweede aanbevolene, mevr. De Groot Dupont, werd zelfs geen enkele stem uitgebracht. Toen nog enkele andere voorstellen zonder discussie den hamer van den voorzitter waren gepasseerd, deden weder de bezwaarschriften ter zake van de Inkomstenbelasting de stroom van welsprekendheid onzer vroeden vloeien. De heer Van der Drift wees hierbij terecht op een onbil lijke bepaling in de betrokken verordening, die, gebaseerd op de Gemeentewet, voor 't oogenblik nog moeilijk schijnt verbeterd te kunnen worden Iemand die als forens (uitwonende) in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, als hij daarvoor in de termen valt, wordt aangeslagen, wordt nog eens belast als hij in den loop van het belastingjaar in onze gemeente komt wonen. Be doeld Raadslid bleef, ook na de uitvoerige toe lichting van den wethouder van Financiën, met hem de ontegenzeggelijke bepaling van den letter der wet erkennende, volhouden, dat 't nooit de bedoeling van den wetgever kan geweest zijn, iemand tweemaal te belasten, zooals hier werke lijk geschiedt, en bepleitte de billijkheid van de restitutie der helft van het belastingbedrag aan den gewezen forens. Na verdere discussie, waarin zich ook de Voor zitter en de heeren Koopmans en Ris mengden, kwam men tot het besluit dat hier geen andere weg openstond dan eene gebeurlijke wjjziging der Gemeentewet af te wachten om te trachten hierin verandering te brengen. Toen bet crediet voor de uitdieping van onze moddervolle Schie was verleend, een uitgave die men zeker niet onder de weeldezaken mag reke nen, en de wijzigingen in de verordeningen op de heffing van schoolgeld, resp. bij het middelbaar en lagei onderwijs, slechts met een enkele opmerking den hamer van den voorzitter waren gepasseerd, gaf «Nieuwsticht nog tot uitvoerige discussie blijk baar overvloedige stof. Een der beide laatst inge komen Raadsleden, die in deze vergadering veel vuldige gelegenheid vond zijn maidenspeech te houden, zag in het verzoek van de betrokken vereeniging met blijkbaar ver ziend oog iets dat nog geen der andere vroeden er in had kunnen ontdekken, nl. een sociale maatregel, een streven om de inwonde arbeiders van «Nieuwsticht" aan een eigen woning te helpen. Hij was voor dat streven zoo enthousiast, dat hij het vuur zijner geestdrift, zelfs bij een medelid ontstak de heer V\ ittkampf, die ook wel wat democratisch gevoelt, kwam voor het denkbeeld in vervoering. Jammer was 't dan ook dat de wethouder, de heer Van Westendorp, op dit heet geblakerde vuur der geestdrift een koud waterstraal kwam storten door de besliste mededeeling dat 't hier geen sociale maatregel maar een nuchtere speculatie gold: de «Vereeniging tot het verschaffen van goede wonin gen aan minvermogenden" heeft aan de Hagastraat eenige pandjes verkocht en wil nu het vrijgekomen kapitaal, f 10 a f 12000, besteden om den erfpachts- grond van «Nieuwsticht" in eigendom te ver krijgen en de woningen aan den meestbiedende te verkoopen I Opmerkelyk was 't wel, dat zij die anders het monopolie van democratisch gevoelen beweren te bezitten, bij het verheven denkbeeld van den heer De Jong zou koud bleven. Dokter Ris zag daarin niets wat op het Raadsbesluit zou kunnen beinvloedenwant «Nieuwsticht" heeft een vlot tende bevolking, meerendeels van glasblazers, die geen eigen huisje op afbetaling koopt. Vroede De Bruin deed, wellicht zijns ondanks, uitkomen, dat de arbeiders over het geheel een eigen woning zoo weinig waardeeren, achtte het beheer nu >n goede handen en was lang niet zeker, dat dooi de kleine bezitters aan de hygiënische eischen zou worden voldaan. Hij had er wel bij kunnen voegen, dat gebleken is, de bezitters van een aldus verkregen eigen woning meermalen zoo spoedig hun eigendom verschacheren. Na deze belangwekkende discussie, waarbij wij nog tot onze verrassing door den heer De Jong erfpacht met pinkpillen hoorden vergelyken eigenaardig in den mond van een vrijzinnig democraat van nature voor erfpachtsuitgifte gezind - werden nog het zaakje van den verkoop van den in voorkoop gegeven grond aan de Van Smaleveltstraat en het crediet voor de nieuwe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2