Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Vrijdag 28 April I9IJ No. 10004. Officieel© berichten Kennisgeving. FEUILLETON, De man in 't grijs. Bnitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dili blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 4ö cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter straat 50 en bjj alle Roekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau BOTERSTRAAT 50. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. 59) „Hij is hetriep Hempel levendig. „Ik zou er op durven zweren, dat hij onze lang gezochte man in 'tgrijs is!" „Ik ben van hetzelfde gevoelen." Hempel dacht na. „Hij is derhalve niet naar Australië vertrok ken Waarom niet^? Wegens zijn wonde of om een andere reden?" „De vraag is nu, wat er gebeuren moet. Zal ik er heengaan?" „Maar dat spreekt immers van zelf! Wacht even Hempel haalde zijn horloge uit den zak - „het is nu tien uur. Tegen half twaalf vertrekt er een sneltrein, dien gij nemen moet." „Ik heb mij daarop geprepareerd. Morgen tegen den middag kan ik te Venetië zijn. „Goed. Je zoekt den man op en wijkt niet meer van zijne zijde. Dood of levend ik moet hem hebben! En sla nauwkeurig acht op alles, wat hij doet. Vooral, of hij brieven schrijft daarnaar moet je vooral in 't ziekenhuis onder zoek doen Zijn medeplichtige is waarschijnlijk hem vooruitgereisd, op de een of andere manier ?ullen die twee met elkaar in betrekking blijven, Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van W. J. M. Nolet om vergunning tot het oprichten eener graamnaaldery in het pand Nieuwe Haven no. 141/143, kadaster Sectie M no. 762, gedreven door een gasmotor van 30 P.K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 11 Mei a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mon deling of schriftelijk toe te lichten datgedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zyn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. Groot opzien is te Petersburg verwekt door het bericht, dat de rijkspolitie te Kroonstadt er in ge slaagd is, het bestaan van een sociaal-revolution- nairen bond te onthullen, die ook in het Russi sche leger revolutionnaire propaganda voert. Bij de omvangrijke huiszoekingen, die op grond dezer ontdekking zijn verricht, kregen de autoriteiten ook den voornaamsten aanlegger van deze propa- ganda.in handen. Hij werd gearresteerd, en tevens werd een groote hoeveelheid gewichtig materiaal, documenten, adressen, enz. in beslag genomen. In het geheel werden 18 personen gearresteerd, waaronder ook eenige jeugdige matrozen. Alle samenzweerders werden naar Petersburg gebracht en daar in de militaire gevangenis opgesloten. In verband met deze arrestaties te Kroonstadt, had te Petersburg een huiszoeking plaats bij de leden van den Russischen Esperantistenbond, die tot arrestatie van twee heeren en twee dames leidde. Op het bureau van den bond nam de politie talrijke documenten in beslag. NOORWEGEN. Het Storting heeft 500,000 kronen toegestaan als eerste bouwsom voor een derden torpedojager 2,400,000 kronen voor het voortzetten van den bouw van den tweede en het op stapel zetten van de 3e en de 4e onderzeeboot; 200,000 kronen voor mijnen materiaal. Een credietaanvrage van 1 millioen om een 5e pantserschip op stapel te kunnen zetten is mei 78 tegen 43 stemmen verworpen. PRIJS DEB ADVERTBNTlëNs Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk advertaeren worden uiterst bi Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ITALIë. Een telegram uit Rome aan de »Köln. Volksz." meldt Pater Pfeiffer, de generaal-procurator van de Salvatorianen, werd gister door den II. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. Na de audiëntie deelde pater Pfeiffer mede, dat het den Paus Paus moeite kostte op te staan. De II. Vader was als gewoonlijk zeer opgewekt en hoopte bin nen enkele dagen weer geheel hersteld te zijn. Toen de pater bij het heengaan den Paus beterschap wenschte, antwoordde de H. Vader wij moeten wat geduld hebben". OOSTENRIJK-HONGARJJE. Het uitstel van het bezoek dat koning Peter van Servië te Boedapest aan Keizer Frans Jozef zou brengen, wordt in de Duitsche bladen druk besproken en men beweert vrijwel algemeen dat van dit uitstel hoogstwaarschijnlijk afstel zal komen. De uLokal Anzeiger" komt met wetenswaardige bizonderheden, waaruit blijkt, dat de stemming te Belgrado, zooals men wel wil laten voorkomen, niet uitsluitend schuld is aan dit opzienbarende feit. De gerundheidstoestand van den Keizer, die nog door een lichte laryngites een weinig heesch is, is uitstekend, daarover zijn de medici het eens. Professor Chiari, een bekende specialist voor keelziekten, is het nog eens komen bevestigen. De Keizer moet niet te veel stof inademen en daarom nog eenigen tijd te Gödöllö.een landgoed in de buurt van Boedapest, verblijf houden, maar werkelijke bezwaren tegen het ontvangen van den Koning van Servië veroorzaakt 's Keizers gezond heidstoestand niet. De betoogingen te Belgrado hebben bij de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering groote ont stemming gewekt, dat wordt door de bevoegde autoriteiten aan het ministerie van buitenlandsche zaken openlijk toegeven. Maar, vervolgt de »Lokal Anzeiger", de ontvangst was eenvoudig onmoge- lijk geworden. Te Boedapest was men zeer be zorgd over de houding, die de bevolking tegen over den gast zou aannemen. Het is bekend ge worden dat een plan, om Koning Peter in den Hoi burg te Weenen te ontvangen, langdurige besprekingen met de politie noodig heeft ge maakt. Koning Peter toch wilde liever te Wee nen dan te Boedapest komen. De Weensche politie verklaarde echter tenslotte dat zij niet kon instaan voor de handhaving van orde en rust gedurende het bezoek. Toen besloot men het te Boedapest te probeeren. De Hongaarsche pers kwam echter onmiddellijk met artikelen voor den dag, die reden gaven te vermoeden, dat de be volking van de Hongaarsche hoofdstad bij het be zoek allesbehalve welwillende betoogingen zou houden. Bovendien bleek nog, dat er groote kans bestond, dat terwijl keizer Frans Jozef koning Peter te Boedapest ontving, te Belgrado heftige anti-Oostenrijksche demonstraties zou houden. De ontdekking, dat koning Peter geenszins de groote meerderheid van het Servische volk zou vertegenwoordigen, maar dat hij zijn bezoek zou brengen als vertegenwoordiger van een lijdzame minderheid en van zijn eigen dynastieke belan gen, deden de waarde van dat bezoek en daardoor het offer, dat de Keizer zich getroostte, belangrijk dalen. Ook kon men reeds sedert eenigen tijd op merken, dat aan het Weensche hof een sterke partij tegen de ontvangst van koning Peter ge kant was. De »Reichspost," het orgaan van den troonopvolger, was in de laatste dagen slecht over her bezoek van koning Peter te spreken. Het is zeker, dat het bezoek van koning Peter aan het Oostenrijksche hof door dit incident voor- loopig van de baan is geschoven. Wanneer de Ko ning te Belgrado openlijk met gewelddadige ver hindering van zijn reis, door opbreken der rails en met dynamietbommen, die naar den koninklij ken trein geworpen zullen worden, wordt bedreigd is deze houding van het Servische volk weinig geschikt, om het Oostenrijksche hof te bewegen tot; het offer, om als eerste van de niet verwante hoven den Koning van Servië officieel te ontvan gen. Het is waarschijnlijk, dat de Koning in het geheel geen buitenlandsche reis meer zal maken gedurende dit jaar, en de Serviërs kunnen het als een gevolg van hun eigen politiek beschou wen, wanneer in plaats van koning Peter, koning Ferdinand van Bulgarije met koninklijk eerbewijzen aan het Oostenrijksche hof ontvangen wordt, ter wijl koning Peter het weer niet zoover heeft kun nen brengen. De sLokal Anzeiger" bericht dan nog, dat ko ning Peter van plan was een bezoek te brengen aan het Duitsche hof. Hoewel over dit plan nog geen officieele onderhandelingen zijn gevoerd, is men er in leidende Duitsche kringen van op de hoogte. al is die ook nog zoo vaag. Ik vermoed, dat hij zoo spoedig mogelijk het hospitaal verlaten en zich naar Napels begeven zal. Over een paar dagen vertrekt van daar een stoomboot naar Sydney. Je moet in elk geval beletten, dat hij zich inscheept. Als het niet anders gaat, legiti meert ge u bij de politie en eischt zijn arrestatie. Doch ik zou gaarne zien, dat je alleen in 't alleruiterste geval tot ^ien stap overgaat. Zoodra gij stellig overtuigd zijt, dat het onze man is, telegrafeer je mij „Ja mijnheer Hempel." Hempel ging naar een kast en haalde er een aanzienlijke som contanten uit. „Zoo^— hier heb je geld. Wees er niet zuinig mee, Kockstein en laat in 's hemels naam den man je niet ontglippen!' „Wees daaromtrent onbezorgd Ik zal mij als een bloedhond aan zijn hielen hechten. Is u hier nog iets nieuws te weten gekomén, m'neer Hempel Een eigenaardig lachje omgaf den mond van üen seherpzinnigen detective. niets Een heelen hoop. m'n waarde Kock stein Ontzaggeiyk veel! Maar ik kan het ver- and nog met vinden tusschen al die verschil lende deelen. Het is al het ware een stukgereten ketting. Wanneer ik met den man in 'tgrijs gespioken heb, dan zal hij goed ineensluitend voor mij liggen. „En als de man in 't grijs niet spreken wil „Dat moet hij, want zijn geheim Is in mijn MAROKKO. Ge overwinning, die majoor Brémond den 21 en April op de Sjerarda's behaalde, heeft geen blij vende gevolgen gehad. Brémond zag zich genood zaakt, den 22en met zijn kolonne in de richting van Fez terug te trekken. Dientengevolge werd de positie van de door den consul Boisset met de proviandeering der colonne Brémond belaste af- deeling zoo hachelijk, dat deze van de Seboe. rivier, waar zij reeds was aangekomen, weer naar El Kassar terugkeerde. Uit Casablanca komt thans het bericht, dat de Fransche colonnes, door in alle stilte door hulp troepen ondernomen marschen, tot 6000 man is aangegroeid, die thans ook het noodige geschut te hunner beschikking hebben. Men vermoedt, dat de colonnes zich waarschijnlijk op ongeveer 120 kilometer van Casablanca bevinden, en acht handenMaar ga nu, Kockstein, opdat je den trein niet mist!" Kockstein nam zijn hoed. „VVat ik nog zeggen wilde... de echtgenoote van majoor Grauenstein zou u gaarne willen spreken, m'neer Hempel. Ik heb haar, zooals u mij bevolen hebt, ingelicht omtrent uwe positie in deze zaak, en zij verlangt nu zelf met u daarover te spreken." „Goed. Ik zal haar morgenmiddag een bezoek brengen. Ik was dat trouwens toch van plan." Hempel begaf zich andermaal naar de kast. „Hier heb je nog een lantaarn, Kockstein; het regent en het is buiten pikdonker." „Niet noodigIk ken den weg naar het sta tion op m'n duimpje!" ,,'tKomt er niet op aan, pak maar aan. Het zou beroerd zijn, als je van den weg afraakte en den trein miste. Heb je geen bagage?" „Alleen een valiesje Ik heb dat aan't station in bewaring gegeven." „Nu, wel te rusten dan 1" Hempel bleef nog een poos staan en keek in de schier ondoordringbare duisternis naar bui ten. Van tijd tot tijd flikkerde het kleine lichtje van de lantaarn tusschen de boomen, maar overigens was alles om hem heen zwart, zwart. XVI. De volgende dag was helder en zonnig. De wind, die sedert zonsopgang van uit' het ge bergte waaide, dreef al spoedig de nevelen in een treffen met de Berberstammen onvermijde lijk. Volgens een te Tanger ontvangen brief van den 21en, afgezonden door sergeant Bolding, die be hoort tot de mehalla Brémont, was de aanval op dienzelfden dag, door de Sjerarda's gedaan, bij zonder hevig. Slechts met moeite slaagde men er in, hen terug te slaan. De mehalla heeft geen ammunitie meer en zij verkeert dan ook in een zeer kritieken toestand. De Fransche regeering schijnt niet voornemens te zijn, een opperbevelhebber over de troepen in Marokko te benoemen. De koloniale brigade, die daarheen vertrokken is, zal onder commando ko men van generaal Ditte. Generaal Tontée heeft zijn troepen aan de Algerijnsche grens samenge trokken. Zij zullen slechts dan in het veld tre den, wanneer de toestand in het Marokkaansche zulks gebiedt. De correspondent van de »Kölnische Zeitung" te Tanger meldt, dat de bezetting van Tetuan, de organisatie van het Spaansch-Marokkaansche politiekorps aan de Rifkust en de uitbreiding van het door Spanje ten zuiden van Melilla bezette gebied, gelijken tred houdt met den opmarsch der Franschen naar Fez. In Spaansche militaire kringen wordt toegegeven, dat de tocht naar Fez als een voorteeken beschouwd moet worden van de bezetting der hoofdstad door de Franschen. Minister Canalejas heeft nogmaals uitdrukkelijk verklaard, 'dat Spanje geen exjfditie op het oog heeft, doch slechts de noodige maatregelen neemt om, in geval van nood, gereed te zijn. De hou ding van dit land mag men dus, ondanks het in de laatste dagen onvermijdelijk geworden krijgs- vertoon, gerust afwachtend noemen. Uit Parijs wordt gemeld De minister van oorlog heeft aan den minister raad gister meegedeeld, welke maatregelen hij genomen heeft, om de Europeesche kolonies te hulp te komen, en den sultan, die in Fez belegerd wordt en de mehalla van majoor Brémond uit hun positie te verlossen. Hedenochtend zijn de Marokkaansche goums (inlandsche ruiterij) uit het Sjauja-gebied de Boe- degreg overgetrokken. De eerste afdeeling van de vliegende colonne zal morgen volgen. Generaal Moinier blijft commandant van alle troepen, ook van die, welke nog ontscheept worden» Het gerucht loopt te Tanger dat comman dant Brémond zou gedood zijn. Reuter voegt er aan toe het was ons onmoge lijk om bevestiging van dit gerucht te krijgen wij deelen het daarom onder alle voorbehoud mede. PERZIë. Nadat langen tijd de verhouding tusschen Turkije en Perzië zeer koel is geweest, heeft de Perzische regeering thans het initiatief genomen tot een toenadering tusschen de beide lande.». Zij heeft de Porte voorgesteld een gemengde com missie tot vasttelling der grenslijn te benoemen. Mochten de partijen het niet eens kunnen wor den, dan zouden zij zich verbinden eventueele ge- lustige dwarling naar alle richtingen uiteen en tegen den middag zag de lucht er uit, alsof zij was schoongeveegd. Rïta von Sydow lag nog altijd bewusteloos en de oude gravin zat met dezelfde uitdrukking van versteende wanhoop naast hare legerstede. Zij had niet eens deelgenomen aan den lunch (het tweede ontbijt) en toen Herbert haar om een onderhoud liet verzoeken, sloeg zij dit af met te wijzen op Rita's toestand, welke al hare zorgen vereischte. Alleen de blinde Hanna mocht het ziekenver trek betreden. Met haar was de gravin plotse ling weer één hart en één ziel geworden. Lizette, die in de voorkamer zorgde voor het verwisselen van de guttapercha ijszakken en allerlei kleine handreikingen verrichtte, kon zich niet genoeg verwonderen over de neerdalende vriendelijkheid van de gravin tegenover de oude blinde. Al dat hoovaardige, vijandige scheen in een ommezien als weggeblazen. Tegen twee uur kwamen twee professoren, die de gravin uit Graz had laten ontbieden. Zij hadden dezelfde meening als de dokter uit Grünau, schreven eenige kleine maatregelen voor en hulden zich omtrent het vermoedelijk verloop der ziekte in een geleerd stilzwijgen (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1