Terspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingon. schillen aan het Hof van Arbitrage te 's-Graven- hage te onderwerpen. De Porte heeft dit voor stel aangenomen. De gedelegeerden van beide landen zullen ten spoedigste worden aangewezen. MEXICO. Uit Mexico City wordt gemeld, dat de Mexi- caansche regeering niet bevreesd is, dat ook maar de geringste onaangenaamheid zal voortvloeien uit de aan de Britsche regeering gezonden protest nota, naar aanleiding van de landing der beman ning van het Engelsche oorlogsschip «Shearwater'' op de Mexicaansche kust. Mr. Delabane heeft verklaard, dat deze nota in vriendschappelijke termen is gesteld. Een telegram uit El Paso meldt, dat de wa penstilstand tusschen de opstandelingen en regee- ringstroepen opnieuw met vijf dagen is verlengd, De koning van België zal, bij zijne terugkomst, den afgezant benoemen, die hem bij de kroningsfees ten te Londen zal vertegenwoordigen, schrijft het «Handelsblad van Antwerpen.". De overste van dit bijzonder gezantschap zal al die kosten ervan uit eigen beurs moeten betalen en die kosten loopen tot 30 a 40,000 fr. Dat kostte ongeveer de zending, die prins Ka- rel de Eigne bij de kroning van koning Edward VII vervulde. Men begrijpt, dat de postulanten niet zeer tal rijk zijn. Uit Karow is te Weenen bericht ont vangen, dat in eerstgenoemde plaats aan de Oost grens van Galicie reeds geruimen tyd twee Ru- theensche partijen vijandig tegenover elkander staan. De laatste buitensporigheden evenwel zyn niet aan deze geschillen, maar aan den door de Paaschstemming gevoeden haat tegen de Joden in de omstreken te wijten. Reeds eenige dagen geleden werd een Jodin mishandeld, die thans aan de gevolgen harer verwondingen is bezweken. Zaterdag 1,1. hadden de boeren twee joden mishandeld. Zondag daarop werden twee joodsche vleeschhouwers uit Uhnow overvallen, met knuppels geslagen en van hun hebben en houden beroofd. Te Uhnow, waar reeds in 1902, ter gelegenheid van een brand, zeer ernstige handtastelijkheden jegens de joodsche inwoners plaats vonden, is door de voorvallen te Karow onder de Rutheensche bevolking groote opwinding verwekt. Tot herstel van de orde zijn afdeelingen gendarmerie naar Karow gezonden. De door trompetsignalen gealarmeerde boeren ontvingen de gendarmen echter met steenworpen en verklaarden, dat zij de arrestatie der raddraai ers in geen geval zouden dulden, waarop een ernstig handgemeen volgde. Toen de rabbijn Rockach uit Uhnow voorbij reed, werd hij door de opgewonden boeren uit zijn rijtuig gesleurd, zijn koetsier zakte onder de slagen der boeren bewusteloos in elkaar, waarop de oproermakers, meenende, dat zij den man ge dood hadden, uit elkaar stoven. Door het doen aanrukken van militairen gelukte het weder een weinig orde te scheppen, waarbij 8 man gearresteerd werden. Te Uhnow is de Rutheensche bevolking door deze voorvallen ter zeerste opgewonden. Te Orleans heeft een vergadering van 2000 kooplieden en handelaren plaats gehad, om te protesteeren tegen het optreden van den prefect in zake den feeststoet ter eere van Jeanne d'Arc. Zij hebben een schrijven aan de regeering ge richt, waarin zij vragen, den prefect aan zijn plichten tegenover de belastingbetalenden te her inneren. Zooals men weet, heeft de prefect verboden, dat Zestien gevallen elf doodem De hoofdplaats Kediri is met ingang van heden besmet verklaard wegens pest. Het eerste optreden van de ziekte aldaar dateert van ultimo Maart j.l. Daarna zijn er successieve lijk dertien verdachte gevallen bijgekomen. Acute- sterfgevallen op 21 en 23 dezer deden tot pest concludeeren. Totaal vijf overleden. Tusschen de gevallen te Kediri en die in de afdeeling Malang is geen verband gevonden. Strenge isolatie is van liet eerste geval af toege past. De resident van Kediri is gemachtigd om dezelfde maatregelen tegen het verkeer te nemen als in de afdeeling Malang zijn toegepast. Een wandeling met den Prins. De Rott. geeft een aardige anecdote van Prins Hendrik. Z. K. H. houdt er van om incognito, slechts vergezeld van zijn hondje, wandelingen te doen in de Residentie, daarbij zich beperken tot de hoofdstraten, maar ook meermalen een bezoek brengende aan de volksbuurten, ten einde het leven daar eens gade te slaan. Zoo gebeurde het, enkele dagen geleden, dat de Prins op een dier wandelingen, in de omtrek van het station der Holl. Spoor (een echte volksbuurt) was aangeland en al wandelende ten slotte in de Van Ravesteijnstraat arriveerde. Hier w:st de Prins geen weg meer en daarom richtte Hij zich tot een voorbijganger, een werk man, met de vraagKunt ge mij ook den weg wijzen naar de Groenmarkt? O, jawel, mijnheer) antwoordde de man, maar dat is een heel eind. Toevallig moet ik ook dien kant op, laten wij dan samen gaan. De Prins vond dit goed en beiden wandelden naar de Groenmarkt. Hier aangekomen liet Z. K. H. den arbeider eens opsteken, bedankte hem vriendelijk en nam joviaal afscheid. De man keek vreemd op, toen hij later hoorde» dat hij met Prins Hendrik had gewandeld. Afdeeling I. Godsdienszin in het huisgezin, Voorzitter Mr. A. M. A. Smits te Amsterdam. Inleider Dr. Cl. Meuleman te Leiden. Afdeeling II. Godsdienstzin in het openbare leven. Voorzitter de heer A. C. A. van Vuuren te 's-Gravenhage, Inleider Mr. P. J. M. Aalberse te Leiden. Afdeeling III. Godsdienstzin in het sociale leven. Voorzitter de heer Jos. Tlv J. Cuypers te Amsterdam. Inleider Z.E. heer Rector P. Stroo- mer te Amsterdam. In de algemeene vergadering zal als spreker optreden de Z.E. Pater Fr. Hendrichs S.J. De gemeenschappelijke maaltijd zal op nader aan te wijzen plaats gehouden worden, terwijl ook de uren, waarop de H. Mis opgedragen en de verschillende vergaderingen gehouden worden, nader zullen worden medegedeeld. Tot Penningmeester van het Uitvoerend Comité is gekozen de heer J. H. M. Schmedding, Singe' 134 te Amsterdam. ook maar één priester aan den feesstoet zou deel nemen. Het eiland Palmas. Aan het Departement van Buitenlandsche Zaken was gisteren nopens het in bezit nemen van het eiland Palmas door Hollanders niets bekend, doch het is mogelijk dat door een defect aan een stuk kabel vertraging in de mededeeling heeft plaats gehad. Ook aan het Departement van Koloniën had men geenerlei bericht ontvangen. Over de souve- reine rechten van Nederland op dit eiland, is reeds geruimen tijd diplomatieke gedachtenwisseling gaande. Bij de jongste begrooting heeft de Minis ter in de Memorie van Antwoord verklaard, dat de diplomatieke gedachtenwisseling over de sou- vereiniteit plaats heeft. Het eiland zelf is reeds sinds de 16e eeuw Neerland's grondgebied. Er is een kampong van 40 huizen op gevestigd aan het hoofd waarvan een Inlandsch Hoofd staat aange steld door den president van Menado. In het contract dat de Vorst van Kandhar Taroena van 22 November 1899 gesloten heeft is de bepaling opgenomen dat het landschap van dien Vorst o.a. bevat de groepen der Manoeza eilanden waaron der ook het eiland Miangas op Palmas. Op het eiland waait de Nederlandsche vlag. De pest in Ned -Indië. De correspondent van de «Tel." te Batavia seint d.d. 27 April Kediri is besmet verklaard wegens pest. Een egeeringstelegram van 27 April, betreffende de pestgevallen op Java van 26 dezer, luidt J. L. Ie Bron de Yexela. f Te Maastricht, waar hy eenige dagen vertoefde is overleden de heer J. L. Ie Bron de Vexela, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, De thans ontslapene, die den leeftijd van ruim 73 jaren bereikte, maakte gedurende meer dan 30 jaren deel uit van het officierskorps van het Ne derlandsche leger, alvorens hij in 1892 benoemd werd tot lid van de Rekenkamer. Op 22-jarigen leeftijd werd hij in 1859 benoemd tot 2e-luitenant Als kapitein maakte hij deel uit van onze expe ditionaire krijgsmacht tegen Atjeh, in de jaren "3'74, en onderscheidde zich bij de gelegenheid zoodanig, dat hem de Militaire Willemsorde werd toegekend. Tevens was hij gerechtigd tot het dra gen van de Atjehmedaille en het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. Teruggekeerd bij het leger in Nederland, was de heer Le Bron de Vexela bijna onafgebroken geplaatst bij het regi ment Grenadiers en Jagers, bij welk korps hij in 1890 opklom tot den rang van luitenant-kolonel. Twee jaren later werd hij benoemd tot lid van de Alg. Rekenkamer, bij welk staatscollege hij in 1908 jhr. mr. S. M. de Savornin Lohman, als voorzitter opvolgde. De heer Le Bron de Vexela was o a. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en te vens versierd met eenige buitenlandsche ridder orden. Uit het leven van wijlen den heer J. H. le Bron de Vexela vertelt het «Vaderland" de volgende herinnering «Op den bekenden Zondagmiddag in den zomer van 1870, toen 'nFiansch oorlogsschip de kust van Scheveningen nadfcrde en een bemande sloep naar wal zond, werd ijlings de veld-artillerie uit de kazerne in de Frederikstraat opgecommandeerd. Het was de luit. Le Bron de Vexela, die den aan wal stappenden Franschen officier op eigen initia tief tegemoet trad en, ter voorkoming van diplo matieke verwikkelingen, wist te bewegen zich voor het ontvangen der gewenschte inlichtingen te wenden rechtstreeks tot de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog. Zijn wijze van optreden werd zoo tactvol geacht dat Prins Willem, de toenmalige kroonprins, hem persoon lijk daarover complimenteerde. Le Bron bleef steeds in den vriendenkring van den Prins ver- keeren en bij zijn vertrek naar Oost-Indië tydens den Atjeh-oorlog in 1873, begeleidde de Prins hem tot Nieuwendiep om daar van hem afscheid te nemen." De Damplannen te Amsterdam. Naar de «Telegraaf' verneemt, duren de onder handelingen tusschen de gemeente en de verte genwoordigers der Engelsche combinatie, die op door de uitvoering der Damplannen vrijkomend Damterrein te Amsterdam een hotel-restaurant bouwen wil, voort. Zijn we goed ingelicht, dan zou, volgens het voorloopig schema der onder handelingen, de gemeente bereid zijn, een terrein van 2500 M2., waaronder de door het afbreken van het Commandantshuis vrijkomende oppervlak te, voor 100 jaren in erfpacht uit te geven, tegen een jaarlijksche erfpachtsom van f46.000. En onder de voorwaarde, dat op dat terrein een eer ste klasse hotel-restaurant zou verrijzen, archi tectonisch in overeenstemming met het gansche Damplan. Wanneer uiterlijk op 1 Mei door de vertegen woordigers der combinatie aan bepaalde voorwaar, den wordt voldaan, zal hun voor hun principalen op dat terrein 3 maanden optie worden gegeven, binnen welken tijd definitieve bepalingen worden vastgesteld. Tot zoover de «Telegraaf". De »N. R. Crt." kan aan dit bericht toevoegen, dat de internationale onderhandelingen in verband met het bedoelde plan zeer omvangrijk zijn, zoo dat de datum van 1 Mei voorbarig gesteld schijnt. Vermoedelijk zal de maand Mei dan ook nog wel verstrijken aleer de zaken hun beslag kunnen krijgen. vernieuwing, zal binnen enkele dagen weder zijn gewonen dienst kunnen doen. Het zullen ditmaal zijn vaderlandsche liederen die het klokslaan van het heel uur vooraf zullen gaan en wel a. Wilhelmus, b. Wien Neêrlands bloed, c. Vlaggenlied (gij schitterende kleuren) en d. Wij leven vrij. Het halfuur zal aangekondingd worden door «Beiaarlied" uit de Rubens Cantate van Benoit. «Dan zal de beiaard spelen". Door B. en W. dezer gemeente zijn definitief tot klerk ter gemeente-secretarie Afd. A. benoemd de totnogtoe aldaar werkzaam zijnde tijdelijke klerken F. Timmermans en P. Meyer. Indien mocht blijken, dat hij geneeskundig ge schikt bevonden wordt, is tot klerk, in de plaats van den heer Vermaas, die eenige tyd geleden de secretarie heeft verlaten, aan deze zelfde afdeefmg benoemd de heer D. F. Nieborg te Bleiswijk. Bij het te 'sGravenhage gehouden akte-examen lager onderwijs slaagde o.m. de heer G. H. Sterk alhier. R. K. WJjkverpleging. De van 2123 April te Tilburg gehouden fancv- fair, ten bate der R. K. Wijkverpleging, heeft een batig saldo van ruim f5000 opgeleverd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 April 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 te Biarritz. Laagste barometerstand 740.9 te Kopenhagen. Verwachting tot den volgenden dagmeest stormachtige tot krachtigen, westelijken tot zuid westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. In den Raad van State is Woensdag behandeld het beroep van G. W. J. v. d. Sloot, alhier tegen de weigering van vergunning voor het overbrengen van zijn lompenbewaarplaats aan het pand Lange Achterweg no 21 naar het naast liggende pand no. 19. Over deze zaak rapporteerde Staatsraad mr. De Nerée van Babberich, dat de provinciale hoofd ingenieur ongunstig voor appellant adviseerde. Het beroep werd toegelicht door appellant en bestreden door den heer Van Luik, gemachtigde van het gemeentebestuur, die nader uiteenzette het gevoelen van dit bestuur, dat de Hinderwet het overbrengen van een inrichting als in die wet bedoeld van het eene perceel naar het andere niet kent. Mr. A. P. R. C. Baron van der Borch van Verwolde. Naar wij vernemen, is de heer Mr. A. P. R. C. Baron van der Borch van Verwolde, het lid der Tweede Kamer voor Ridderkerk, thans weer ge heel hersteld, en hoopt hij over enkele weken zijn werkzaamheden te hervatten. («Std.") De vierde Diocesane Katholiekendag te Amsterdam. De indeeling van den 4e Diocesanen Katholie kendag in het Bisdom Haarlem, die op Maandag 23 October a. s. te Amsterdam zal worden gehou den is als volgt: Des morgens zal door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, in de Parochie kerk van de H. Catharina aan het Singel, een H. Mis worden opgedragen. De Afdeelingsvergaderingen, zoowel als de Algemeene Vergadering zullen alle gehouden worden in het Concertgebouw (van Baerlestraat). De verjaardag van Prinses Juliana. De verjaardag van II. K. H. Prinses Juliana valt ditmaal op Zondag. De viering van den dag waarop het Prinsesje voor de tweede maal ver jaart, wordt daarom uitgesteld tot aanst. Maan- dag op nader te bepalen wijze. De ingezetenen worden dus uitgenoodigd dien dug de vaderlandsche driekeur van hunne wo ningen te doen wapperen. Grondbedrijf. Aan het verslag der Commissie voor het Grond bedrijf is het volgende ontleend In 1910 werd aangekocht 1.13.20 H.A. land van de gemeente Rotterdam, voor f56.600 en een bouwmanswoning c.s van de erven Kilsdonk voor f7000. Veikoeht werden 15 perceelen bouwgrond tot een totaal bedrag van f91.383, terwyl 495 c.A. aan de Ambachtsschool en 3295 M2 aan de Mij. Oxygenium in erfpacht zijn uitgegeven. Het geheele grondbezit der gemeente bij Grond bedrijf in beheer bedraagt 223.81.54 H.A., waar van de huuropbrengst (voor zoover ze zijn ver huurd) een bedrag van f 20.039.50 bedraagt. Aan de gemeente werd uitgekeerd voor het intrestsaldo 1909 ad f 11.007.03 en het winstsaldo 1909 f 2556.34. De opbrengst van het aan de firma Brice Whyte Sons verkochte terrein ad f36.286.25 werd aan de firma D. Volker Az. uitgekeerd in mindering harer vordering. Over 1910 moet aan de gemeente een bedrag van f41.882.41 aan rente worden uitgekeerd, waarvan reeds een bedrag van f 27000 op reke. ning was gegeven en het bedryf nog schuldig bleef f 14.882.41, en aan zuivere winst heeft de gemeente nog te vorderen f 9.100 09.i/2 alzoo te zamen nog f23.982.50i/a De balans over 1910 sluit in ontvangst en uitgaaf op een totaal van f2.198.160.47. Het klokkenspel. Het speelwerk op den grooten toren, dat sedert geruimen tyd heeft stil gestaan van wege Gisteren is het zesjarig dochter tje van J. van Poppelen, wonende Roosbeek, op de Hoogstraat aan en omver gereden door een onbekend wielrijder. Het kind bekwam een buil aan het hoofd, echter niet van ernstigen aard. Giste r-m iddag 3 uur viel de 10- jarige L. Molendijk van een handwagen op den Overschieschen weg, tengevolge waarvan hij zijn pols brak en eene ontvelling aan het gelaat be kwam. De knaap werd door een dokter verbonden. II e d e n-o chtend 7 ure geraak te v. d. Heijden, in dienst bij den melkslijter Poot, met zijn fiets, beladen met 3 kannen melk, in botsing met den wagen van den steenkolenhandelaar Scholte, waardoor de fiets vernield werd. DIT ROTTERDAM. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad is een belangrijk voorstel van B. en W. ingekomen, nl. om over te gaan tot verderen aanleg van de Waalhaven. Volgens het plan, wordt verkregen S3 H.A. meerdere havenruimte van 9 M. R.P., waardoor de Waalhaven voorloopig 133 H.A. zal beslaan, een bassin derhalve ruim tweemaal de Maashaven. Behalve de vaargeul van 200 M., wordt een ligplaats verkregen voor 33 grootere en 35 kleinere zeeschepen, benevens langs de oevers plaats voor Rijnschepen en opliggende zesschepen. Tot uitvoering van het plan, zal 10.367.000 Ms. grond moeten verwijderd worden. De kosten van het plan worden geraamd op f4.500.000. Verder zal er toe noodig zijn ontpoldering der polders Robbenoord en Plompert en verder wyziging van verschillende provinciale reglementen. DIT DELFT. De gisteren te Delft gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, be paalde het dividend over 1910 op 21 0/o (v. j. 20 °r). De heeren W. Rueb en dr. J. R. Tutein Nolthenius werden als commissarissen herkozen. De gisteren te Delft gehouden jaarvergade ring van aandeelhouders in de Delftsche dis tilleerderij en roomgistfabriek, voorheen Vlek Co., bepaalde het dividend over 1910 op 4 (v- J- 4%) en gaf aan de meerdere winst de by de statuten voorgeschreven bestemming. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 28 April. 8 u. Bondsgebouw L. Haven. Jaarverg. «Volkshuisvesting." Vrijdag 28 AP)ril 8 u. S. O. V. Concert. „Orpheus". Rotterdam. Vrydag 28 April. 8 u. Doele. Mij. t. b. d. Toon kunst. «Missa Solemnis". Het alkoholmlsbruik wordt terecht als een zeer dikwijls voorkomende oorzaak van indigestie aangemerktUit proefnemingen, in de medische kliniek der Budapester universiteit gedaan blijkt dat bij drinkers die door een langdurige maag ziekte den eetlust reeds geheel verloren hadden, na een dagelijksch gebruik van het natuurlyke FraDZ JoS0f*bitterwater in waarlijk verras send korten tijdde eetlust bijna volkomen was teruggekeerd. Vraag steeds bij apothekers en mineraalwater-handelaren vooral echt Franz Josef-bitterwater, en niet anders! (8) i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2