Ingezonden. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Uitlotingen. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. een Zaak Te huur: Waarom Model maidenspeech van een Vrjjzinnig- Democratiseh Raadslid. Mijnheer de Voorzitter, Naar aanleiding van de benoeming van den lieer Dresch tot Gemeente-Archivaris moet ik liet Dagelijksch Bestuur er attent op maken, dat ik, die een blauwen Maandag in Schiedam woon, die mijnheer Dresch in 't geheel niet ken, maar dit doet niets ter zake, want mijne Vriendjes hebben me mèegedeeld, dat er bekwamere sollicitanten geweest zijn. Hoe zij weten dat ze bekwamer waren, kunt U vinden in artikel 1 van ons pro gram luidendealleen wij en onze vrienden heb ben verstand. Daarom verzoek ik het Dag. Bestuur beleefd, nooit meer iemand te benoemen, dien het zelf 'tgeschikst oordeelt, maar alléén en uit sluitend hem, dien mijne vrienden als zoodanig aanwijzen. U moet niet vergeten, M. d. V., dat wij jaren lang al de postjes, waarmee wat te ver dienen was, met volkomen onpartijdigheid onzen geestverwanten hebben toebedeeld, (zelfs de pro fessoren zullen dit dankbaar getuigen). Wij heb ben ons daarbij altijd wèl bevonden, en nu is 't voor ons zeer onaangenaam te moeten ondervin den, dat er in ons goede Vaderland bestuurders zijn, die op 'tpunt van benoemingen zooveel eerlijker zijn dan wijIk heb gezegd. Met dank voor de plaatsing, Uw Abonné. De Archivaris-benoeming. Mijnheer de Redacteur Ik heb met verbazing in het Raadsverslag de interpellatie gelezen, door het nieuwste Raadslid, den heer de Jong, jl. Dinsdag gehouden. Vooral trof mij hetgeen door hem is gezegd ten aanzien van de wenschelijkheid, dat een jurist hier archivaris moet zijn. Er is in onze stad vóór dr. Heeringa archivaris werd, een jurist met de zorg voor het archief belast geweest, n 1. mr. Humalda van Eysinga. Deze jurist was echter geen paleograaf. Nu gebeurde het weieens, dat de gemeente of een der gemeentelijke instellingen een oude akte ont cijferd wilde hebben. Wat geschiedde er dan Wel, de archivaris-jurist stuurde het manuscript naar dr. Brugmans te 's-Gravenhage, die het dan overzette in gewoon schrift. Toen moest dr. Brugmans voor dezen arbeid betaald worden en daarover werd natuurlijk niets gezegd. Dit geschiedde nu onder het liberale régime. Wel opmerkelijk, dat de liberalen in hun bloei tijd geen bezwaar hadden aan een jurist, die van paleografie (een hoofdvereischte voor een archiva ris) niets afwist, het beheer van het archief toe te vertrouwen. Alleen onder de liberalen vindt men immers de knapste menschen, niet waar U, Mynheer de Redacteur, dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Een Schiedammer. De Parse val VI komt niet. Het is thans beslist, dat het groote bestuurbare luchtschip, dat Vrijdag jl. op weg naar Amsterdam verongelukte, niet naar Holland komt. In plaats daarvan zal de «Luftschiffahrt Gesellschaft" een ballon van veel kleinere afmetingen per trein naar de hoofdstad sturen, waar het gedurende een paar dagen bij gunstig weer te Amsterdam zal opstijgen. Dit vaartuig zal echter slechts 3 passagiers mee kun nen voeren, terwijl de Parseval VI er 10 mee kon nemen. Nog zij gemeld, dat dit kleine luchtschip 's avonds niet zal kunnen varen, aangezien het niet van een lichtapparaat is voorzien. Het mijnongeluk te Hoensbroek. Men schrijft nader omtrent de ernstige mijnramp te Hoensbroek Op het oogenblik dat de stijgbuis van de af- dieppomp, welke op een diepte van ongeveer 280 meter in de schacht hing, over haar geheele lengte naar beneden stortte, werkten in den schachtbodem 25 man, waarvan twee gedood werden, vier personen werden zwaar gewond en tien licht, waaronder de opzichter Postma, ter wijl twee personen worden vermist, welke ver moedelijk onder het water liggen. Zoo spoedig mogelijk waren de leden der directie en de be- drijfsingenienr op de plaats van het onheil aan wezig en werd met het reddingswerk begonnen, dat echter door stijging van het water wegens het met meer werken der pomp zeer werd be moeilijkt. Geneeskundige en geestelijke hulp uit de naburige gemeenten waren onmiddellijk ter plaatse. Dokter De Wever van Heerlen en de pastoor van Amstenrade daalden in de mijn af om zoo mogelijk hulp te verleenen, maar moesten onverrichter zake terugkeeren, daar het water reeds tot ongeveer manshoogte was gestegen. Omtrent de oorzaak van het verschrikkelijk ongeluk ontbreken nadere bijzonderheden. De slachtoffers, wier lijken zijn opgehaald, waren beiden ongehuwd; de vermisten, de arbeiders Gerards van Hoensbroek, en De Bije, van Heer- leiheide, gehuwd en resp. vader van drie en vier kinderen. Vijf gewonden weiden naar het hos pitaal te Heerlen vervoerd, waar hun toestand gistermorgen bevredigend weid geoordeeld. Aan het reddingswerk werd deelgenomen door de reddingsbrigade der Wilhelminamijn. Men tracht de lijken der vermisten te vinden. Gisteren heeft een duiker pogingen aangewend om deze lijken op te halen, echter zonder resultaat, daar deze bekneld zaten tusschen balken. Nader vernemen wij dat de toestand dei ge wonden gunstig is en alle hoop op behoud bestaat. Ptntrent de slachtoffers deelt de »N. Limb. K. volgens geneeskundige verklaring mede dat de mijnwerker Bus werd boven gebaald, terwijl hij nog teekenen van leven gaf. Toen hij echter in de verbandkamer was ge bracht, gaf hij den geest. Zijn borstkas was ingedrukt. Griens was reeds overleden toen hij werd bovengehaald. Het leven van H. M. de Koningin in gevaar. Onder dit opschrift lezen wij in De Fiets" een ingezonden stuk, waaraan wij het volgende ontleenen «Zooals bekend is, heeft II. M. de Koningin twee automobielen gekocht van de Nederlandsche fabriek «Trompenburg", en zijn een paar mannen van het stalpersoneel aangewezen, om daarop dienst te doen als chauffeur. Aangezien deze mannen geheel onbekend wa ren met het besturen van motorwagens, zijn ze naar nen particuliere chaufleursschool gezonden, om daar te worden afgericht in het besturen en behandelen van een automobiel, waarna zij zich nog een korten tijd practisch geoefend hebben in de fabriek «Trompenburg", 't Is mij echter per soonlijk uit goede bron bekend, dat men zich daar heeft geërgerd over de onbekwaamheid der toekomstige automobiel-bestuurders. Er zijn veel slechte chauffeurs in Nederland, en dat is begrij pelijk de automobiel is een nieuw voertuig, dal slechts in de laatste 5 jaar eenigszins in tel is. Goede chauffeurs zijn zeldzaam, er zijn echter wel goede te krijgen in Nederland, en het is mij dan ook onverklaarbaar, waarom men menschen van een stalpersoneel een-twee-drie in dit nieuwe vak moet bekwamen. Ware het een chauffeur voor een privé persoon, het liet mij koudieder moet voor zichzelf weten, of hij zijn leven in gevaar wil brengen, maar daar waar het onze Koningin betreft, vind ik het onverantwoordelijk, dat men stilzwijgend genoegen neemt met de onbekwaam heid van de toekomstige chauffeurs van H. M. Een ernstig verwijt treft den directeur van de school, die menschen aflevert, welke niet bekwaam zijn voor de taak, die hen wacht. De menschen hebben op die sehool niet genoeg gereden. Wel schrijft de heer S. in «De Auto" van 21 April, dat zijne ervaring hem geleerd heeft, dat het rijden in een tiental goed gegeven lessen ge leerd kan worden, ik weet echter dat aan de door de N A.C. geautoriseerde chaufleurschool de chauffeurs in den laatsten tijd meer dan 30 lessen krijgen. Wanneer de veronderstelling van den heer S juist is, dat iemand, die in tien lessen nog niet goed een automobiel kan besturen, het nooit leert, dan zijn er maar twee dingen mogelijk: bfdatde dat de heer S. het niet aandurft om den toekom - stigen chauffers van H. M. de Koningin een brevet van onhekwaamheid te geven, óf, bij is niet vol doende op de hoogte. In ieder geval, dat is zeker, dat de man, dien ik zag rijden, op het oogenblik een onbetrouwbaar chauffeur is. Voor den dienst op een locomotief van een trein, zal men nooit een koetsier nemen, die eens een paar weekjes in een locomotievenwerkplaats heeft rondgezwaaid, of die eenige lessen in theorie heeft gehad, omtrent locomotieven. Een automobiel nu is een nog gevaarlijker voertuig. Wanneer H. M. met den trein reist, wordt een ingenieur naast den reeds bekwamen machinist gezet voor de groote zekerheid. Ik vind dit te apprecieeren, daar inderdaad het leven van eene Koningin zooveel mogelijk be schermd moet worden. Nu echter zal H. M. in een voertuig rijden, dat in onbekwame handen zeer zeker het meest gevaarlijk is. Aan het Hof zal precies de tijd gereden moeten worden. De tijd van een Vorstin is precies inge deeld. Een Koningin komt nooit telaat. De chauf feur moet dus aliijd precies op een vastgéstelden tijd aankomen. Dit levert vooral bij een minder bekwamen chauffeur een groot gevaar. Indien de schutspatroon der automobilisten H. M. de Koningin niet beschermt, dan zijn onge lukken te verwachten." De redactie teekent bij dit schrijven aan, dat zij over de chauffeurs van H. M. de Koningin niet kan oordeelen, doch dat zij den inzender van bo venstaand stukje kent als een man van groote vakkennis, die niet over gevaar zal spreken, als er niet inderdaad gevaar is De brand te Schaarbeek. Men weet dat de bevolkingsregisters te Schaarbeek door den brand van 17 April zijn vernield. Enkel de boeken van den burgerlijken stand bestaan in dubbel exemplaar. Deze staat van zaken kan nog al onaangename gevolgen hebben. Voor de huwelijken zal het moeilijk zijn, te bewijzen dat de bruid of bruide gom zes maaanden verblijf te Schaarbeek hadden en dus zal men de roepen niet kunnen doen. Voor den miliciedienst zal het moeilijk zijn de familie dossiers in orde te brengen en in zake belastingen, rechterlijke opzoekingen, vragen naar inlichtingen van wege openbare besturen of bijzonderen is dit een echte warboel. De vernietiging der archieven van den burger lijken revisieraad zal ook tot veel moeilijkheden aanleiding geven. Hoe zullen vele jongelingen het bewys leveren dat zy vrijgesteld werden van den dienst nu dat de documenten hiervan niet meer bestaan De moeilijkheden die men te Schaarbeek tege moet gaat zullen denkelijk andere gemeentebestu ren aansporen de noodige maatregelen te nemen onn documenten van dergelijk belang buiten het bereik der vlammen te houden. (Hbld. v. Antw.) Een aviateur verdronken. Een tele gram uit. Juouval (Eugelsch-Indië), meldt den dood van den 28-iarigen Gen lachen vlieger Emm. de Hcinjplinnc, die met zijn vliegmachine in oen rivier viel en verdronk. Mac hl der techniek. De grootste hoe veelheid dynamiet welke men tot dusver hoeft doom ontploffen, was die, welke diende om den Duivelspas bij New-York voor de scheepvaart vrij te leggen. Met de aanlegging der mijn waren 5 jaar gemoeid; 13290 patronen, te zanten 150.000 K.G, springstof bevattende, werden gebruikt. Een deel der patronen werd tot ontploffing gebracht, waardoor ook de overigen sprongen. Een proef van zoo geweldigen omvang is lot dusver nog niet herhaald. Echter geweldig is ook do hoe veelheid dynamiet, voor -enkele dagen in België gebruikt, bij: 't maken van een tunnel. Men bracht n.l. niet minder ,dan 2125 patronen tegelijk tot ontploffing. Men maakte -gebruik van draden, die zich zijwaarts vertakten en tot den bodem van elk boorgat, reikten. Aan beide einden der h-oofd- draad was een detonator bevestigd, die, tot ont ploffing gebracht, op .hetzelfde moment de ont ploffing door den ganschen tunnel voortplantte. Als merkwaardigheid mag hierbij wel veFmeM worden, dat geen enkele patroon weigerde. De gebruikte hoeveelheid dynamiet wo-og 3210 K.G. n de lengte der lontdraden bedroeg in totaal 7 K.M. De door de ontploffing teweeg gebrachte aardbeving plantte zich .slechts ettelijke honder den. meters voort. Een museum voor de geschiedenis van Londen. Het lang gekoesterde plan om, maar 't voorbeeld van 't Parijsche Carnavalet- nmseum, ook te Londen een museum te stichten, dat de ontwikkeling van England's hoofdstad van af de oudste tijden tot heden in beeld brengt, staat thans op 't, punt om verwezenlijkt te wor den. De koning1 heeft reeds een commissie be noemd, belast met het beheer van 't nieuwe aanslaande museum, voor 't welk een groot aan tal zalen van Kensington-castle zijn ingeruimd. Ook is de hand gelegd op een kostbare anti- flu i t ei te n-ve rz-ameling van Hilt on Price die- naast velp or onzen en steenen voorwerpen uit. den Romeinschen tijd een keur van zeldzaam oud- Engefeche ceramiek en vaatwerk bevat. Het ko ningspaar staat in bruikleen af alle voor de geschiedenis van Londen belangrijke voorwerpen, welke zich in zijn bezit bevinden terwijl de ko ningin-weduwe een reeks reliquiën, op koningin Victoria en koning Edward betrekking hebbende, heeft afgestaan. Tevens is door een onbekend nutt eenas een vorstelijke gift geschonken ten he- bo eve van 't museum, welks toekomst dus wel verzekerd is. Ernstig ongeval. Overste Pieper uit Amersfoort is te Maasbergen van het paard gevallen. Hij werd bewusteloos opgenomen, waarna de geneesheeren zware in wendige kneuzingen en hersenschudding consta teerden. Hoog bezoek. Men seint ons uit Apeldoorn De Hertog en de Hertogin van Brunswijk wor den van 3—9 Mei op 't Loo verwacht. LONDEN, 28 April. Aan de «Times" wordt uit Peking geseind, dat de vier bankinstellingen, die het contract voor de Chineesche munt-leening hebben onderteekend, overeen zijn gekomen Mr. Vissering, den president der Javasche Bank, uit te noodigen als financieel adviseur der Chineesche regeering op te treden. Het is zeker, dat het Chineesche gouvernement zich met deze keuze zal vereenigen. PAU, 28 April. De Nederlander Fritz Lütge, is hedenochtend 7 uur met zijn Blériot-monoplaan, vergezeld van Alfred Leblane als passagier, van Puil vertrokken voor den raid Pau—Breda. Hij zal trachten heden nog Poitiers te bereiken. Het ook door ons aan de »N. K ontleende be richt omtrent het vergezellen van den pelgrims tocht naar Lourdes in Mei aanstaande door Z. D. H. den Bisschop van Roermond mist allen grond. Gister werd in de R. K. Arm- en Wees huizen te Rotterdam het twaalf-en-ha!f-jarig ju bileum gevierd van zuster Alberta als priorin. - Bij decreet van 22 April heeft Z. H. de Paus benoemd tot priorgeneraal van de congregatie der Broeders van den H. loannes de Deo den hoogeerw. pater Benedetto Manui, van Milaan, voorheen apostolisch visitator. Oud Holland te Parjjs. De correspondent van de N.R.Ct. te Parij3 meldt In tegenwoordigheid van den minister van on derwijs en den onderstaatssecretaris van schoone kunsten en van tal van leden van het corps di plomatique en van het Instituut, had gistermid dag de inwijding van de tentoonstelling van oud- Hollandsche meesters plaats. De aanwezigen wer den ontvangen door den Nederlandschen gezant en den commissaris-generaal, den heer Dayot. Algemeen werd bewondering over de mooie en belangwekkende tentoonstelling uitgesproken. LOTEN PANAMAKANAAL van 1888. Trekking 15 April. - Betaalbaar 15 Mei e.k. No 1125210 fr. 500,000 No. 1725601 fr. 100,000; Nos. 235055 en 1758086 elk fr. 10,000; Nos. 878116 en 1110520 elk fr. 7000Nos. 65169, 176937, 251554, 1364479 en 1896832 elk fr. 2000. De volgende 50 nummers met fr. 1000. 70861 320722 578418 942690 1347415 1710036 82087 336692 634646 1069403 1348629 1773448 88473 405281 666860 1109765 1350174 1795754 113654 412963 069033 1111569 1437709 1870926 155329 428257 693933 1141932 1544249 1871616 199759 440639 715312 1151024 1579420 1892778 262775 471157 907201 1257643 1608903 1907369 285022 543914 927393 1303946 1679723 1925631 293001 571573 Geboren: 26 April. Lambertus Philip, z. v. P. W. v. Brake! en A. Jansen, Fabristraat Gerardus Wouter, z. v. J. Meijer en P. Buitelaar. Singel. Theodora Johanna Cornelia, d. v. A. van Wassenaar en S. de Lange, Ged. Broersvest. Emma, d. v. E. H. Diest en A. P. Goedvolk- L. Kerkstraat. 27. Willemina, d. v. M. Koen- derman en G. J. van Waardenburg, Groenelaan- Overleden: 26 April. Hendrik Gijsbertus Mout. oud 9j. en 4 mnd., N. Haven. Ondertrouwd: 28 April. G. C. J. Smit( 36 j., en M. A. van Vonderen, 44 j„ J. Klinken berg, 56j., en S. W. Belmer, 48 jA. Voor winden, 32j., en A. C. G. van Waas, 28j. C. W. de Jong, 32 j., en J. G. C. Huyskes, 21 j. BEURS VAN SCHIEDAM, 28 Apr. 1911. Officieele noteering van de Commissie ait de Kamer van Koophandel voor de Beurs. M o u t w jj n i 25 Apr. 26 Apr. j 27 Apr. 28 Apr. f 6(4 f 6i/2 j f 7 ft7i/a per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de j noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs! 27 Apr. 28 Apr. Moutwijn: Je never Amsterdamse lie proef.: Spoeling: Stemming op hedenwillig. 9y» 13'/, 15— 1.— ANTWERPEN 27 Apr. Petroleum, Amerik. in loco April Mei Juni/ Juli stemming kalm, fr. 19*/4 1919'/4 19'/j. PARIJS, 27 Apr. Spiritus prijsh.; per hectoliter: per April fr. 62.50 betaald, per Mei fr. 63.a 63.25, per 4 md. van Mei 63.75 a 64.—, per 4 laatste md. fr. 50.50 a 50.75, per3 md. van Oct. fr. 47.75 betaald. NEW-YORK. Mais Western in loco 27 April59i/2; 26 April 59y2. CHICAGO. Mai s Mrt. Mei Juli Sept. 27 April. 511/, 5134 52 53 26 April. 52i/4 521/2 52y„ 53i/2 Rogge prijsh. Loco 27 April. 97- 26 April. 97— Beurs van Amsterdam. Vrijdag 28 April. Carren 511/,Steels 733/4Atchisons 1077/,; Den vers 3072; Eries 29'3)|e Kansas gew. 33s/aRoc- ky's 287. South Pac. 1131B/)6South Rails S8/,; Unions 174—; Wabash Gr. Trunk gew.; Marine gew. Marine pref. VorstelandenHandeim. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 96'4; Krapoh Langk. A.Medan N. Asahan 61 '/4R'd Deli 385. Kon Petr 447'/,; Enim 216'/, Perlak Sumpal l67'/4 Z. Perlak Prolongatie 4' g. Wegens sterfgeval ter overname aange boden in boter, kaas en Geldersche waren, benevens kruideniers- en grutterswaren, te bevragen liefst spoedig. Groote Markt 7, alhier. Adverteert in de Kleine Advertentiën. Een net en geriefe lijk ingericht woonhuis, bevattende 3 kamers, waarvan 2 ensuite, keuken, ruimen kelder, werkloods en tuintje, op goeden stand. Te bevragen Lange Kerkstraat 36. verkiest men het heer lijk Krop- en Kneipp- brood uit SMIL's Bakkerij, boven alle anderen Omdat t zoo voedzaam en smakelijk is. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven. 9i/, 13'/, 15- 0 90.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 3