Vwspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit de Pers. den bond Het Volk en de Oranje-Unie vereenigt en rust op gelijke gronden als de bestaande in stellingen met een hoofdcomité enz. Het ontwerp zal in September of October aan de conferentie worden onderworpen. MEXICO. De opstandelingen hebben Nasaplan en Sinaloa omsingeld. Een Amerikaansche kanonneerboot heeft de opstandelingen gedurende eenige oogen- blikken onder vuur genomen, maar toen het con sulaire korps daartegen protesteerde, heeft zij weer zee gekozen. De treinen kunnen de steden niet meer berei ken, wijl de rebellen de bruggen hebben afge broken. De reis van President Fallières door Tunis is eer gisteren beëindigd. De President moet zeer vol daan zyn over het geziene. Bij een galadijeuner te Soek el Arba, -hem door den resident aange boden, bracht het Fransche staatshoofd met eeni ge diepgevoelde woorden de taak in herinnering der Tunesische soldaten, die thans voorden veld tocht in Marokko zijn aangewezen. Fallières is var. Ferryville vertrokken voor de terugreis naar Toulon. Te Petersburg komen in de laatste weken een aantal ziektegevallen voor, die veel op chole ragevallen lijken. Hoewel een bacteriologisch onderzoek negatieve resultaten opleverde, heeft de overheid toch de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. In het Turksch'e vilayet Janina zijn on geveer 600 Grieken van Korfu en uit Grieksohe steden, waar zij1 tot dusver als arbeiders bezig waren, aangekomen, om daar benden tö gaan vormen. Zij hebben reeds schermutselingen met do troepen geleverd. De landingsplaatsen aan de kust, tegenover Korfu en aan de Grieksche grens in het vilayet Janina zijn door militairen bezet. Sterke benden Albaneezen vielen Don derdag in de buurt van Puka en biji Tuzi Turk- Scho troepenafdoelingen aan, maar werden in beide gevallen door de artillerie met groote ver liezen teruggeworpen. De Madrileenscbe opperlieden en metselaars, die. in staking zijn, hebben hun eischen aan premier Canalejas kenbaar gemaakt. Zij vragen: toestemming om den eersten Meidag' met een optocht te mogen vieren, de instelling van den achturigen werkdag, afschafing van nachtwerk, dienstplicht voor allen en herziening van' het Ferrer-proces. Men vreest dat de staking een zeer ernstig karakter zal aannemen, althans Ca nalejas verklaarde aan een journalist, dat de toestand veel slechter is en nog slechter schijnt te worden, dan tijdens de staking te Bilbao. De Belgische koningin, die te Londen is, heeft een koude op het oor gevat, en zal eenige dagen haar kamer moeten houden. De terugreis naar België is uitgesteld. Koning Albert zal wegens staatsbezigheden eer der lerugkeeren en zou zich gisteravond om elf uur te Dover inschepen. Het Engelschc marine-luchtschip, No. 1, dat sedert twee en een half jaar in aanbouw is bij de firma Pickets en Co., nadert einde lijk Èzijn voltooiing. Dat de bouw* van deze lucht- dreadnoug'ht zoo lang geduurd heeft, wordt daar door verklaard, dat herhaaldelijk wijzigingen wer den gebracht in de constrtictieplannen, om liet luchtschip te doen profiteeren van de allernieuw ste uitvindingen op hel gebied der vlieg-techniek. De afmetingen van den Engelschon marine-lucht- ballon No. 1 zijn enorm. Het is 511 voet lang en 50 voet breed. Volgens de „Standard" bestaat het takelwerk en de gondel uit hard aluminium, een metaal, dat even sterk is als staal, doch slechts de helft daarvan weegt. Het omhulsel zou uit zijde vervaardigd zijn, dat door een bij zondere bewerking niet alleen kogelvrij zou zijn, maar bovendien de eigenschap zou bezitten, die Da/win voor het eerst in het dierenrijk waarnam en waaraan hij den naam „'mimicry" gaf. Evenals sommige vlinders en kevers, door het verinogen de kleur hunner omgeving aan te ne- meSn, aan het spiedend oog kunnen ontgaan, zal het maririe-luchtschip No. 1 door een „geheim procédé" de kleur van den hemel kunnen aan nemen. Terecht noemt de „Lokal-Anzeiger" dit bericht eenigszins fabuleus cn spreekt ironisch den wepsc'h uit, dat het te hopen is, dat het schip dan maar altijd mooi weer zal treffen. De gemeenteraad van Brussel heeft, als dank voor het te Pa rijs genoten onthaal, be sloten tijdens het verblijf van Fallières een de putatie van den Parijzer gemeenteraad te noo- cligein. De uitgenoodiigden zijn de heer Bellan, voor zitter, en de leden van het bureel van den mu- ïticipalen raad, alsook de heer Galli, voorzitter van den algemeenen raad van het Seine-depar- tement. Woensdag 10 Mei zal er aan de Parijzer „tnu- nicipalen" een banket in een bijzonder hotel der Wetstraat aangeboden worden, waarna zij door de Brusselsche gemeenteraadsleden naar het stad huis zullen geleid warden. (Hbld. v. Antw.) 'Do New-Yorkor correspondent van het „Berl. Tagebl." verneemt van goed ingelichte zijde uit Washington, dat. "als gezant te Berlijn de voor- rpalige gouverneur van Ohio, Herrick, gedood verfd woidt- Herrick is aan intiem vriend van president Taft en beschikt over groaten politieken invloed. Reeds vroeger heeft het opzien gebaard, dat Hqrriek als ombrenger van een particulieren brief van den president aan keizer Wilhelm naar Berlijn reisde en daar in buitengewone audiëntie door tl egt keizer werd ontvangen. Te Cheltenham, waar de verkiezing van dein lioeraal onlangs ongeldig is verklaard, is een tussehentijdsebe verkiezing gehouden. Thans is de unionist Gardner met 4013 stemmen ge kozen. De liberale, candidaat Mathias kreeg er 4039. i Aan de rechtbank te Lemberg zijn eergis teren de gebroeders Mozes en Leo Weisman en een zekere Steinberg overgeleverd, die beschul digd zijn van militaire spionnage in dienst van Rusland. Zij onderhielden, via de Russische grens plaatsen, een drukke conversatie met de Russische autoriteiten, wie zij plannen en schetsen van Oostenrijksche grensforten leverden. Bovendien staan de gearresteerde spionnen onder verdenking dat zij Russen, in den reuk van revolutionarisme staand, en die over de Oostenrijksche grens wa ren gevlucht, weer in handen der Russische over heid hebben gespeeld. Reeds is vastgesteld, dat zij minstens '200 politieke emigranten voorgoed geld aan de Russische autoriteiten hebben verkocht. De «Statistische Korrespondenz" bevat een vergelijkende statistiek met betrekking tot de in komens in Pruisen in 1910 en in 1896, het eerste jaar, waarvan betrouwbare gegevens beschikbaar waren. Er blijkt uit, dat er in veertien jaar tyds een groote verschuiving in de richting van de groepen met hoogere inkomens is geweest. Ter wijl in 1891 nog 67'2 op de duizend zielen van niet meer dan 900 mk. hadden, waren dit in 1910 nog maar 428.4 op de duizend. Tezelfdertijd is de verhouding van hen die inkomens van .900 tot 3000 mk. hebben, van 291.7 tot 512.8 op de duizend, en van hen, die inkomens boven de 3000 mk. hebben, van 36.3 tot 58.9 op de duizend ge stegen. De welvarendste provincie is thans Westfalen waar 9lechts 267.1 op de duizend (in 1896 518.5 ten duizend) tot 900 mk. in te komen hebben, de armste Oost-Pruisen waar 715,8 op de dui zend (in 1896 823.4 ten duizend) ten hoogste 900 mk. inkomen hebben. Provinciale Staten. DELFT, De gister gehouden verkiezing van een lid van de Provinciale Staten, had dén volgen den uitslagAantal kiezers 5651, uitgebracht 3486 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren H. P. Bok (lib.) 828, J. C. van Dijk (S. D. A.P.) 701, en prof. G. J. van Swaaij (R. K.) 1957 stemmen. Zoodat gekozen is prof. G. J. van S w a a ij Het Debietrecht op tabak. Hief „Hbld." verneemt, dat een algemeene adres beweging van winkeliers en handelaarls in tabak en sigaren tegen het on twerp- tabak s'wet in voor bereiding is. Volkshuisvesting. Bij Kon. besluit is aan do gemeente Gronin gen verleend een voorschot van f137.000 ten behoeve van de Naaml. Vennootschap „Volks huisvesting", ten behoeve van den aankoop van grond en den aanbouw van 39 huizon met 78 Woningen en aan de gemeente Castricnm een voorschot van f 1200 voor den bouw van een arbeiderswoning'. De afgevaardigde voor Roermond. In strijd met het bericht, dat mr. Bolsius niet meer in aanmerking wenscht te komen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, schrijft thans de „Nieuwe Koerier", dat dit op een misverstand moet berusten, wijl mr. jB-olsius dienaangaande nog geen besluit heeft genomen. Enzelsche tuiniers op bezoek. Te s-Gravenhage is een gezelschap aangekomen uit Engeland om de bloem bollen velden te bezich tigen. Het is een deputatie van the Worship ful Company of Gardeners, een tuiniers gil de, dat in 1345 werd opgericht en in 1605 Gildebrieven kreeg ais the Master, Wardens, Assistants and Commonalty of the Company of Gardeners of Londen, en welke privilegiën later zijn verzekerd bij Koninklijke Besluiten van 9 November 1646; 3 December 1634 en. 9 Juni 1905. Het gezelschap is gisterenochtend via Harwich Hoek van Holland aangekomen en wordt gedu rende zijn verblijf geleid door de RijkstuinbiouW- leeraren R. P. Bonthuis, te 's-Gravenhage en K. Volkersz, te Haarlem. De heeren zijn afgestapt aan hotel Levedag te Leiden en maakten gisteren per rijtuigen een toer .over1 Rijnsburg1, Katwijk en Wassenaar naar den Haag. Op Oud-Wassenaar weid geluncht. In den Haag werd een bezoek gebracht pan het gemeentelijk museum, waar veel belang ,werd gesteld in de attributen der oude gildon, pn aan het Maurits- huis. Om halfvyf vertrok het gezelschap wher per rijtuigen naar Leiden. Heden zal de burgemeester van Leiden de hee ren op het stadhuis aldaar, ontvangen, waarna een motortocht wordt gemaakt naar Haarlem. Zondag wordt Aalsineor bezocht. Maandag het p;hy tapathologisch. instituut te Wageningen. Maan dagavond keert het. gezelschap weer terug naar Engeland. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 April 1911. ntodegedeelo door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.2 te Horta. Laagste barometerstand 740.6 te Shields. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tot krachtigen, westelijken tot zuid-weste lijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regen buien, zelfde temperatuur. Verlofgangers Landweer. Gaarne herinneren wij ook nog te dezer plaatse de verlofgangers van de Landweer en van het Reserve-personeel beneden den officiersrang, inge deeld bij de Landweer, aan hunne verplichting om vóór den 4n Mei a.s. hun zakboekje in te leveren aan de afdeeling Militie der Secretarie, Schoolstraat 12 alhier. Orpheus' concert. «Schiedams Mannenkoor Orpheus" heeft, aan den vooravond, in ruimen zin gesproken, van zijn 45-jarig bestaan, dit jaar te vieren, en bij het scheiden van het seizoen, dat zich meer bij zonder Yoor zaalconcerten leent, een concert ge geven, dat zeker den ouden roem van dit voor treffelijk mannenkoor alleszins bevestigd en ver meerderd heeft. De zaal was desondanks slechts matig door de buitengewone leden van «Orpheus'' met hunne dames bezet. Het vry gevarieerd program ook aan de instrumentale muziek was een goed deel inge ruimd werd aanvankelijk uitgevoerd met een paar nummertjes van F. Schubert, die gloed en wijding aan deze bijzondere uitvoering gaven Eerst werd met ware toewijding gezongen «Gott ist mein Hirt" (Psalm 23), waarin Orpheus'leden aan tekst en muziek alle recht deden wedervaren en daarna werd ook aan het zalvingvolle «Salve Regina" van denzelfden componist alle eer bewe zen. Dit nummer vooral werd zeer mooi gezongen. Het zoetvloeiende van den verheven tekst in de Latijnsche taal werd door de voortreffelijke uit voering alleszins tot zijn recht gebracht. Na de uitvoering van deze beide Schubert- nummertjes, betrad de reeds gunstig bekende jeugdige solo-violoncellist, de heer Hans Kindier, uit Rotterdam, onder applaus het podium. Aller eerst deed hij ons het «Largo" van F. Chopin in al zijne treffende schoonheid genieten maar in de plaats van het «Rondo" van L. Boccherini, gaf hy volgens mededeeling van den heer Bijken, de zesde «Sonate" van den zelfden componist. Het krachtig applaus, dat na de uitvoering, vooral van dit laatste nummer, volgde, deed hem even op het podium terugkeeren, maar hij liet zich vooralsnog niet tot een bisnummertje verleiden. Nu waren Orpheus' werkende leden weder aan de beurt en zij gaven ons allereerst «Op 't Kerkhof," de bekende compositie van den eere-directeur, den heer C C. A. de Vliegh, waarbij de verdienstelijke uitvoering, bij den treffenden tekst, zoowel het weemoedig pia nissimo als het hoopvolle fortissimo alleszins voldoende deed uitkomen In Ullrich's Waldesrauschen" bewonderden wij de goede uit spraak, yooral van het Duitsch. Het in-lieve bekoorlijke «Doch wer dies Rauschen will verstehn, der muss im Wald zu zweien gehn werd door de voortreffelijke uitvoering in al zijne verrukkende schoonheid genoten. Daarna werd in dezen heerlijken lentetijd terecht nog het schoone «Frühlingsmorgen", van Fr. Abt, gegeven, dat mede een wel verdiend succes had. Na de pauze vervolgde «Orpheus" zijn deel van het program met de uitvoering van «Sauls Lierzang" van F. A. Gevaert, waarbij, onder de bezielende leiding van den dirigent, vooral de juiste samenzang van het koor zoo zeer was op te merkenhet nummer werd zeker onberispelijk uitgevoerd. Toen gaf Hans Kindier nog een drie tal nummertjes«Le Cygne" van C. St. Saens «Serenade" van F. Drola en «Tarentella" van D. Popper, welk nummers, na de uitnemende uit voering, een zoo krachtig applaus uitlokten, dat het publiek, nadat hij reeds eens terug gekomen was, hem niet liet gaan, voor hij nog een bisnum mertje had gegeven, waarna hij «Tre Giorni" van Pergolese nog tot aller voldoening uitvoerde. Ten slotte werd nog door «Orpheus" gezongen »I estgesang an die Kunstier" van F. Mendelssohn Bartholdy, een echte feesttoon bij het naderend 45-jarig feest. Vooral in dit nummer, met zijn geweldig fortissimo, kwatn de groote kracht van dit koor uit. 't Was een waardig, zeer toepasse lijk slot van den over 't geheel zeker genotvollen, kunstrijken avond. «Orpheus" heeft dezen avond nog eens, alvorens wellicht anderen op zijn nade rend feest aan 't woord komen, doen zien, wat hy zelf na het min of meer vieren van acht lus trums nog vermag. Dat in den ouden bard nog het jongfe vuur der geestdrift blaakt, was bij de uitvoering op dezen avond wel op te merken. Moge 't bij het steeds meer naderen van het nieuwe jubilé steeds hooger stijgen en het tiende lustrum gevierd worden niet voor een halve leege zaal, zooals nu, maar voor de groote massa van Schiedams kunstlievende ingezetenen, die zich met «Orpheus" in zijn nieuwen roem zullen verheugen Ned. R. K. Volksbond. Wij herinneren onze lezers, leden en donateurs van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, aan de maandvergadering, welke morgen- (Zondag) middag half een wordt gehouden. In deze vergadering moet de verkiezing van acht leden voor het bestuur plaats hebben en wordt dus aller opkomst dringend verzocht. Candidaten zijnW. Blok, J. H. den Boer, Th. Groenhorst. G. W. de Groot, P. B. de Haas, Th. Hickendoiff faftr.), L. Kroskinsky, A. A. Marrevee (aftr.), Th. J. H. Mouwens (aftr.) en 11. Voorwald (aftr.) Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat v. Politie Vs D.G en R. K. Kerkboekje. Bij de volgende personenvischnet, Kloosi Westmolenstr. 19 sok, Houtbraken, W. Frankenl. Laan 7lorgnet, Ripet, L. Kerkstr. 26 hoed, Steenhouwer, Nieuwsticht midden 27vulpen houder, Vermeulen. Ooievaarsteeg 6gouden me daillon met 2 portretten, Kolf, Broersveld 60bov. damesceintuur, Geloven, Raam 20knipmesje» Bijl, Singel 1098twee vrouwenschorten, Osephuis* Spoorstr. 6. «Fidueia'' Zooals uit achterstaande advertentie nader blijkt, zal de Gem. Zangvereeniging «Fidueia," dir. de heer A. H. de Leur, den 24n Mei 1910 opgericht, op Dinsdag 2 Mei a.s., 's avonds 8 uur, in de Bonds- gehoorzaal een concert geven. De welwillende medewerking, zoowel van den heer Jan van Rijsselberg (bariton) als van het Dilettanten Symphonie-Orkest »L. van Beethoven") dir. de heer J. C. M. Feltzer, waarborgt ons, dat er waar kunstgenot zal gesmaakt worden. Wij kunnen dus, het bezoeken van Fiducia's concert alleszins aanbevelen. De Tuberculosebloem. De Verkoop van de Tuberculosebloem, nog altijd nagenoeg op den verjaardag van Prinses Juliana, al 'heeft de bloem ook niet mieer de Oranjekleur, die haar tot Ju li ana bloem stempelt, ging! heden, nog vrij vlot. Velen hebben blijkbaar, om het hooge. prijzenswaardig doel, de weinig vereerende redenen die de vereeniging' een andere kleur voor de bloem deed kiezen, voorbij' doen zien. Da verkoopstertjes, hoewel zij vele weigeringen ontvingen, mochten toch een massa bloempjes aan den man brengen. Talloozen zag men met de witgele bloem getooid; velen hadjdem er zelfs meerdere in of nabiji het gebruikelijke knoopsgat zitten. De tuberculoselijders zullen er, naar wij hopen, wel bij varen. Heden-morgen kwam de eerste electrische tram eerst halfzeven hier aan, doordat er eene ontsporing nabij de Hooge Boomen had plaats gehad. Gister-middag kreeg een 45-j a r i g man, die hier niet woont, in de West-Franke- landsche laan een toevalalthans hij nam al de allures daarvan aan. Toch was 't twijfelachtig of hij aan dat euvel leed, daar hij verleden jaar in dezelfde straat ook door een toeval werd getrof fen en van medelijdende bewoners nog een aan zienlijk bedrag wist los te krijgen. Na bijgebracht te zijn, werd hij buiten de gemeente geleid. Programma der Uitvoering op 1 Mei 1911, des namiddags ten 8 ure, op de Markt. 1- Volksliederen. 2. Banier Marsch, H. H, van Vleuten. 3. Fest-Ouverture, A. Richter. 4. Weaner Mad'ln, C. M. Ziehier. - 5. Der Pos tillon van Lonjeumeau, A. Schreiner. 6. Polka pour 2 Pistons, A. Parlon. 7. Marsch. De emmerbaggerinolen nAldosivi" die den 18 Maart j.l. van de werf Gusto alhier naar Talcahuano vertrok, is weibehouden te Bahia (Brazilië) aangekomen. UIT ROTTERDAM. Vier Duilschers, die in de Hofstraat te Rotter- dam werden aangehouden in het bezit van tele- found raad, zijn uit Hillegersberg, waarheen men hen bracht op vermoeden dat het draad onder die gemeente gestolen was, te Rotterdam terug gebracht ,efn nu voorlo opig opgesloten op het politiebureau in de Witte de Withsbraai. Inmid dels was gebleken, dat het telefoondraad, ter lengte van 2000 meter, gestolen is aan den Ma- tlbenesserdijk, ten nadecle van d« Ned. Bell Te- 1 efoonm a a tsc'h app ij. Uit de Delfshavonsche ,Schie is gisteren namiddag opgehaald het daar drijvende gevonden en in staat van .ontbinding verkeerende lijk van een onbekend man, volgens schatting' iemand van ongeveer 45-jarigten leeftijd. Het is naar de alge meene begraafplaats op C roos wijk te Rotterdam gebracht. - De Surinaamsche samenzwering. Het »Hbl." is getroffen geworden door de on verschilligheid waarmede toen hier te lande de Killinger-samenzwering heeft laten voorbygaan, een feit dat, stond het in een jaartallenboekje vermeld als 100 jaar geleden gebeurd, wellicht door onze schoolkinderen zou worden van buiten geleerd. Het blad ziet in de fantastische Killin- ger-figuur het type van den idealistischen politie-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2