Dagblad voor Schiedam en Omstreken 34ste Jaargang. Woensdag 3 Mei 1911. No. 10008. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. De man in 't grijs. Verspreide berichte*?. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschat dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en" per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 --- oer kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- Btr&At 50 ei» bg alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. RUSLAND. De Rijksdoema beraadslaagde gister over het regeeringsvoorstel betreffende de arbeiders-onge- va 1 ten ver z ekeri ng. De rapporteur baron Tiesenhausen wees er op, dat die geheele; Doema-connnissie vóór inmenging van dien staal in de betrekkingen tusschen kapi taal en arbeid was. Pokrofsky verklaarde, dat de sociaal-democraten vóór de verzekering wapen, maar dan moesten de kosten, die het voorstel meebracht, door be lasting der werkgevers warden opgebracht; daar het voorstel der verzekering echter in handen dier werkgevers ligt, zouden de sociaaI-democraten er tegen stemmen. De kadet Stepanoff was van oordeel, dat de Do ema com missie het regeeri n.gs v oor s tel had om gewerkt op een wijze, die tegen de belangen der arbeidere streed. DUITSCHLAND. De geheele Duitsche vloot voor de volle zee is uit Kiel uitgeloopen, om een oefeningsreis van vier weken te ondernemen. De vloot staat onder bevel van admiraal von Holtzendotrff en zal om Skagen heen naar de Noohizee stoomen, waar in de zoogenaamde Duit- sclie Bucht oefeningen zullen gehouden worden. In dien tijd zijn Helgoland, Cuxhaven en Wil- hdinsiiaven hare steunpunten. Om Je nieuwe oeverwerken voor de verb ree- ding van het Noord-Ooslzee-kanaai te ontzien, maakt die vloot ditmaal den omweg om Skagen been. De zware deining, die de g'roote oorlogs schepen maken, zou aan die oeverwerken licht schade kunnen toebrengen. Aan 'de oefeningen nemen 16 linie-schepen, ondier welke voor het eerst een voltallige divisie (4 schepen) dreadnoughts is vier' g'rooite krui sers met inbegrip van de invincible „von der Tann" en zes kleine kruisers deel. SPANJE. De Parijsche «Intransigeant" verzekert zeer stel lig, dat koning Alfons van Spanje ernstig ziek is. Op verlangen van de Koningin zijn een aantal medici in consult geroepen, die geconstateerd zou den hebben, dat er reden is om aan tuberculose te gelooven. De Koning zal den volgenden win ter niet in Spanje, maar in Zwitserland te Eysin doorbrengen, waar reeds grond isgekocht, waarop een huis voor den Koning gebouwd zal worden- MAROKKO. Brieven uit Alcazar, die 1 Mei zijn verzon den, melden, dat de Iskaris in dat district, die ondeir Fransche instructeurs staan, in opstand zyn gekomen en deserteerden, daa,r zij' weigeren, onder de Franschen te dienen. Het bericht van het vertrek eener Fransche colonne, die uil Casablanca en Rabat naar Fez is vertrokken, heeft groote opwinding veroorzaakt onder a.le stammen van Glrarb, die dien Heiligen Oorlog hebben uitgeroepen. In bet Engelsche Lagerhuis stelde het lid' Dil lon die vraag, of de Engelsche door de Fransche logee-ring geraadpleegd was, ten aanzien van de voorgenomen militaire operaties tegen Fez, en °f de Engelsche reg'eering deze aanranding' van die onafhankelijkheid van het Marokkaanse he rijk goedkeurde, of er zich verantwoordelijk vóór stelde. Minister Grey antwoordde, dat de Engelsche regeering door de Fransche regeering was in gelicht, aangaande de maatregelen, die toege past worden, om de Europeanen binnen Fez ter hulp te komen. De Engelsche regeering heeft vernamen, dat deze inlichting eveneens aan de ondiere rrgoeringen is verstrekt. De actie, door 1' rankrijk ondernomen, heeft niet ten doel, om den politieken staat van zaken in Marokko te 'wijzigen, en de Engelsche reg'eering kan niet inzien, waarom hierop eenige aanmerking zou kunnen worden gemaakt. PRIJS DER ADVERTINTIëNs Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels ƒ0.92; elke regel daarboven 15 cent. Urtemaal plaatsen wordt tweemaal beretenu Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldeljjk adrerteeren worden uiterst bik igte overeenkomsten aangegaan Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Hier bleef de nachtelijke wandelaar besluiteloos staan, overlegde een poos en besloot eindelijk ten leste toch den zijweg te nemen, dje midden door Werndorf leidt, nadat hy eerst zijn hoed nog wat dieper in de oogen had getrokken. s llempel volgde hem met kloppend hart. Te Werndorf waren straatlantaarns. Wanneer hij erin slaagde, onopgemerkt den man voorbij te komen en een blik op zyn. gezicht te werpen 1 Hij verhaastte zijne schreden, en toen de man in 't grijs de eerste huizen van vv erndorf bereikte, bedroeg de afstand tusschen hem en zijn vervol ger amper twintig passen. Hempel zag zeer dui delijk de omtrekken van die sierlijke figuur, zelfs de snit der kleeding was te herkennen, maar niet het gelaat, dat de vreemde met zorgvuldige op lettendheid verborg. Er kwam hem een boer tegen. Juist onder de groote lantaarn van de herbeig moesten zij elkan der ontmoeten. Maar de vreemdeling voorzag dat, schreed de straat over en liep in de diepe scha duw der huizen aan den overkant verder. Hempel werd hoe langer hoe nieuwsgieriger. Waar ging de man naar toe Waarom ontweek CHINA. Uit Moekden wordt gemeld, dat groote massa's revolutionnairen op Kanton aanrukken, om zich bij de rebellen daar aan te sluiten en de dynastie ten val brengen. Om Kanton wacht een talrijk gepeupel slechts een gunstig oogenblik af, om de stad binnen te trekken en te plunderen. Uit Wladiwostok wordt geseind, dat de Chi- neescbe regeering radicale maatregelen neemt om aan den Russischen invloed in Mantsjoerije, die oorzaak is van alle ontevredenheid een einde te maken. Aan den nieuwen resident in de provin cie III, generaal Sjif-sjoen-ko, is een krediet van 3.000.000 toegestaan om de banken en den han del in het algemeen te reorganiseeren. In de piovincie Si-tsjoen-tsjoc-li is een oproer uitge broken van 20,000 hongerlijders, die roovend en brandend het land doortrekken. Zij staken de gevangenissen in brand om de gevangenen te be vrijden. Militaire hulp werd ontboden en bij de botsing, die ontstond tusschen de troepen en de rebellen, vielen aan weerszijden tal van dooden en gewonden. De Duitsche kanonneerboot »Itis" is te Kanton aangekomen. De strijd in de Chineesche wijk duuit nog steeds voort. Uit de provincie zijn be richten ingekomen over aanvallen door revolution nairen. De vice koning heeft hulptroepen uit Swatof gerequireerd. Tot nu toe is de regeering den toestand meester. on mariniers een scherpen aanval vain de op standelingen op Meza.tlan helpen afslaan. Een getracht wil, dial de opstandelingen Du rail go heb ben ingenomen. Naar de correspondent van het „Berl. Tage- blatt te New-York uit goede bron zegt te ver nemen, omvatten de vredesonderhandelingen in Mexico, die denkelijk in den loop dezer week beëindigd zullen worden, de volgende punten: Algemeen, vrij kiesrecht. Voor alle ambten van gewicht een wet, die de herkiezing' van den pre sident, den vice-president, de gouverneurs enz. na ver.oop van een zekeren termijn verbiedt, Algc-nieeue amnestie voor alle rebellen, die op •een nog nader te bepalen dag de wapens zullen ncderlegigen. De reg'eering neemt de door Madero aangegane iinancieele verplichtingen over, tot een bedrag, waarover nader zal worden overeenge komen. Met dit geld moeten de uitgebreide re~ quirecringen, door Madero's troepen sinds maan- den den burgers op de schouders gelegd, worden vergoed. Madero verplicht zicih van zijn kant, zijn invloed op de niet onder zijn bevel staande rebellen aan te wenden, opdat dezen eveneens de vredesvoorwaarden aannemen. De door Madero aangevoerde troepen zullen grootendeels tot versterking1 voor de onder den na,am „Rurales" bekend staande plattelands-gen- darmerie worden aangewend, pn dus in dienst der regeering treden. Iedere discussie omtrent het afdanken van pre sident Diaz is uitgeschakeld, daar er een slil- zwijjinde overeenkomst bestaat, dat Diaz na het plaats hebben eener vrije verkiezing yan een vice-president een langdurig verlof naar Europa nciemt, en. niet naar Mexico zal terugkeeren. Daar door het oproepen van groote troepen- afdeel in gen tegen Madero liet movers bedrijf in het binnenland zich buitengemeen heeft ontwik keld en de onveiligheid sterk is toegenomen, doel zich de noodzakelijkheid gelden, dat de vrede zoo spoedig mogelijk wordt gestoten, waardoor, met inbegrip van Madero's manschappen, dade lijk 8000 man disponibel zouden komen. W iinrschijnlijk zullen de revolutionnairen Ma dero s vader, Gomez en Juarez in de regeering kiezen. MEXICO. Naar d,e „New York Herald" uit de stad Mexico verneemt, houden opstandelingen de passen be zet, die uit hot dal, waarin de hoofdstad ligt, na,ar het Z.W. voeren. De regeeringstroepen in die staten Morelos en Guerrero zijn daardoor van de hoofdstad afgesneden. V ei dei hebben de kanonneerboot „Tampico" Drins Friedrich Wilhelm von Preussen is gister van een prinsesje bevallen. Moeder en kind bevinden zich in goeden welstand. Friedrich Wilhelm von Preussen, derde zoon uit het eerste huwelijk van prins Albert van Pruissen (die in 1830 huwde met Mariane, prin ses der Nederlanden, in 1849 van haar scheidde en in 1853 morganatisch hertrouwde met Rosalie, gravin van Hohenau) huwde in Juni 1910 met Agatha, prinses van Ratibor en-Yorcey Red. De 1ste Mei heeft te New-York verscheide ne groote werkstakingen ingeluid. Van het machinepersoneel der fabrieken, legden 9000 man den arbeid neer, om voor den 8-urigen werkdag te strijden. De mogelijkheid bestaat, dat er een sympathie-staking uitbreekt, die 200.000 man: electriciens, ketelmakers, modelmakers en vormers omvat. Twee duizend Joodsche bakkers staken eveneens. Het Duitsche keizerpaar is gistermiddag, met prinses Viktoria Luise van Korfu naar Duitsch- land vertrokken. De Koningin der Belgen is Maandag te Lon den voor de eerste maal uitgereden sedert hare ongesteldheid. De Koning is lang uitgegaan en de hertog van Connaught, die hem in Carlton Hotel een bezoek kwam brengen, trof hem niet aan. Later werd de Koning met een officier van zyn huis ontmoet in Pall Mall, zich interesseerend aan tentoongestelde scheepsmodellen. Niets is bepaald voor den terugkeer Hunner Majesteiten te Brussel. (Ilbld. v. Antw.) Kardinaal Capecelatro, de 87-jarige aarts bisschop vanCapua, vierde Zondag zijn zilveren jubilé als kardinaal. Z. H. de Paus zond den hoogwaar- digen jubilaris een eigenhandig geschreven brief van gelukwensch. Van het Loo. In liet Koninklijk Park op het Loo hadden gisteimiddag van 2 tot 4 uur feestelijkheden plaats door het stalpersoneel aangeboden aan H. M. de Koningin en Prins Hendrik en den opper stalmeester, baron Bentinck. Schitterende proeven van rij- en dressuurkunst werden gegeven, onder commando van de majoors Baay en Ahrendt. Op de afrij baan was voor de Koninklijke Fa milie en Hofhouding een tribune opgericht, welke eenvoudig, doch smaakvol was versierd, terwijl de Harmonie'van Apeldoorn, directeur de heer G. J. Peters, zich deed hooren. Verschillende num mers werden uitgevoerd, die een en al bewonde ring wekten. Monteering, zoowel van rijders als paarden,* was alles in gala en gaf een prachtig schouwspel, vooral bet carousselrijden met vier spannen, van den bok gereden, was prachtig. hij de menschen Het dorp was bijna ten einde en hij maakte geenerlei aanstalten om het een of andere huis binnen te gaan. In zijn ijver en bezield door het verlangen het gelaat van den man te zien, was Hempel nu dicht achter hem. Plotseling echter bleef deze met een scherpen i uk staan, diukte zich tegen den muur van het huis, dat geheel en al in de schaduw lag en wachtte daar, tot dat zijn vervolger hem voorbij was. Daarbij hield hij het hoofd zoo diep in den kraag van zijn overjas gedoken, dat Silas niets zag, dan de witte punt van een neus en twee fonkelende oogen, die scherp op hem gevesttod waren. Oogenschijnlijk onverschillig, met het onschul digste gezicht van de wereld, slenterde hij den man voorbij en sloeg onmiddellijk daarop een smal steegje in, dat aan zijn rechterkant tusschen de huizen doorliep. Achter een hoek bleef hij luisterend staan. Juist de man liep voort en veel schielijker ni«nJr0e8er' hoorde zijne kletterende voet- l1MiP7^n een P00sje op het plaveisel voor de bet eind ,vers^omden zij plotseling. Hij had »'bS„ gfond verderf - toch^nffewonnpn ,'/eniPel door deze manoeuvre wandeinar neg» ,7^7;,^ Ko7ksS7?7ve7eM'm1'lS|i.',aS- De"lfde' di* In 't voorbijgaan had hij zeer duidelijk een sterken carbolreuk bespeurd, welke van dien man uitging. Het was derhalve zoo goed ais zeker, dat het de patient uit het hospitaal met de nog niet genezen schotwonde moest zijn. Terwijl hij nu fluks, eveneens door de schaduw der huizen gedekt, weer de oude richting hervatte brak Hempel zich het hoofd met zich af te vra gen, wat de man hier kwam doen. In plaats van, gelijk zijn veiligheid zulks drin gend vereischte, zoo spoedig mogelijk Napels te bereiken en zich daar naar Australië in te sche pen, keerde hij na afwezigheid van eenige weken naar de plaats zijner misdaad terug, waar iedere minuut voor hem noodlottig kon worden. Hij had niet eens de moeite genomen, zijn uiterlijk te veranderen 1 Deze handelwijze scheen zoo krankzinnig en onbegrijpelijk, dat Hempel zich afvroeg of hij wellicht ook te doen had met iemand, die niet wel bij 't hoofd was. Door zulks aan te nemen zou inderdaad ook menige andere zaak verklaard zijn. Inmiddels was de vreemdeling andermaal aan een kruispunt gekomenlinks ging het over vel den naar Wildon, rechts langs een beek naar Grünau. Zooals Hempel had verwacht, sloeg de man in 't grijs dezen laatsten weg in. Maar reeds na een korte poos nam hij een smal voetpad, dat, gelijk Silas wist, om Grunau heenliep, een stuk van het Grauenegger bosch doorsneed en ten leste op den Koninklijk bezoek ami Utrecht. Naar het »U. D." verneemt, hebben B. en W. van Utrecht, ingevolge een door den gemeente raad genomen besluit, namens den raad tot H. M. de Koningin het verzoek gericht, om ook aan de stad Utrecht als zoodanig de eer te gunnen van het bezoek, dat H. M. voornemens bleek in de maand Juli a. s. te brengen aan 's Rijks Munt, en alsdan H. M. en Z. K. H. den Prins tot een eere-maaltijd te mogen uitnoodigen. Bij B. en W. is thans het bericht ingekomen, dat H. M. met erkentelijkheid de uitnoodiging namens den gemeente tot Hoogst Dezelve g. icht, heeft ontvangen. H. M. zal zeer gaarne gevolg geven aan deze uitnoodiging, doch stelt er prijs op, het eerste officieele bezoek aan de gemeente Utrecht te bren gen met Z. K. H. den Prins. weg uitkwam, die van Grunau naar het huis van de vermoorde vrouw Backer leidde. Silas aarzelde, of hij hem volgen zou, of den meer korten, rechten weg over Grunau zou nemen, en besloot eindelijk tot dit laatste. Daar waar het voetpad op den veldweg uitliep stond een kleine kapel, omgeven door vlierstrui ken. Dat gebouwtje vormde een uitmuntende schuilplaats. Hempel koos een plekje onder de vlierboomen uit, van waar hij het voetpad tot aan zijn uitloop in het bosch kon zien. Naar zijn berekening zou hij hier ongeveer vijftien minuten moeten wachten. Het duurde echter ruim twintig minuten, eer de gedaante van den onbekende verscheen. Toen •hij nader kwam, merkte Hempel op, dat hij klaar blijkelijk reeds zeer moede moest zyn, want hg liep langzaam en struikelde van tijd tot tyd. Met een diepen zucht zeeg hij neer op de knielbank voor het kapelletje en steunde het hoofd op beide handen. Zoo bleef hij ongeveer vijf minuten-onbeweeg lijk zitten. Ook nu kon Silas zijn gelaat niet zien ofschoon hij slechts weinige passen van den on bekende in het kreupelhout lag. Eindelijk stond de vreemdeling weer op en ver volgde zijn weg. Hij ging regelrecht op het huis at met de groene luiken. s CWordt vervolgd). 63i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1