Stads- eo Gemengd Nieuws. Daar Z. K. H op den 23sten Juni as., den dag •waarop II. M. eemge oogenblikken te Utrecht denkt te vertoeven tot het slaan van den eersten gouden stempel in het nieuwe gebouw van 's Rijks Munt, als II. M. vertegenwoordiger bij de Kro ningsfeesten van den Koning van Groot-Britannië en Ierland, te Londen zal zijn, geeft H. M. er de voorkeur aan, van het eerstvolgend verblyf ten paleize Soestdijk gebruik te maken, om met Z. K. H. een bezoek aan de gemeente Utrecht te brengen. De pest in Indic. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië heeft gister alsnog het volgende aan het departement van koloniën geseind Afdeeling Malang 1 koortsgeval van eergisteren (30 April) bleek pest te zyn. Gisteren (I Mei) 1G gevallen, waarvan !2dooden. Van de lijders van '29 April en eergisteren zijn resp. nog 1 en 2 overleden. Te Kediri eergisteren 1 geval, geen dooden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 3 Mei 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.4 te Ilorta. Laagste barometerstand 737.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: roeesf matige tot krachtigen, zuidelij-ken tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk tegen met kans op onweer, aanvankelijk warmer- Het standbeeld van Tsaar Peter. Men meldt ons uit Zaandam Gistermiddag had op het ruime en nog geheel onbebouwde Damplein alhier de plechtige ont hulling plaats van het standbeeld van Tsaar Peter. Het standbeeld staat op een voetstuk van grijs graniet, terwijl het beeld zelf, dat in brons is gegoten, een groene kleur heeft. Het plaatsen van het beeld, dat een gewicht heeft van 2000 kilo gram, vereischte veel geduld en beleid, wijl gebrek aan het voor zulk zwaar werk benoodigde mate riaal en de ongewoonte het tot een zeer moeilijken arbeid maakten. Vooral het opbrengen van het bovenstuk van het voetstuk dat een gewicht van 13000 kilogram heeft en waarmede men gister gereed kwam kostte heel wat moeite, vooral ook omdat er voor gewaakt moest worden, dat het opschrift niet beschadigd werd. Op het monument is met donker bronzen letters de volgende inscriptie aangebracht aan de eene zijde in de Nederlandsche, aan de andere in de Russische taal, met het Russische wapen daar boven Tsaar Peter leert den scheepsbouw in Zaandam 1697. Geschenk van Keizer Nicolaas II aan de stad Zaandam 1911. TentoonstelIingsplanneH in Groningen. Men meldt ons uit Groningen In een gisteravond gehouden vergadering van commissieleden der tentoonstelling te Groningen in 1913, is besloten een oproep aan Groningens burgerij te doen met uitnoodiging om voorloopig een kapitaal van f40.000 bijeen te brengen, waar uit kan blijken, dat een groote tentoonstelling in 1913 of 1914 gewenscht wordt. Prins Hendrik. Prins Hendrik bestelde bij de firma Grundt) te Arnhem, eene tweede auto en wel eene 20-30 H. P. Renault, model carosserie-landaulette. Het gemeentebestuur van Urk heeft bericht ont vangen, dat Z. K. H. Prins Hendrik dit eiland op 3 Juni zal bezoeken. Bakkerswet. Verschenen is het nader af deelings verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen en van den arbeidsduur van bak kersgezellen, Visscherij-Tentoonstelling te Parijs. In verband met de wenschelijkheid, dat Neder land op de in November en December van dit jaar te Parijs te houden internationale tentoon stelling van vischteelt, oestercultuur, visscherij enz.» waardig vertegenwoordigd zal zijn, heeft de Neder landsche Vereeniging van Exposanten belangheb benden bijeen geroopen tot eene vergadering op Woensdag den lOden ei a. s. te Amsterdam te houden, om tot een collectieve inzending te komen V erzekeringswetten. Naar men ons meldt, is het wetsontwerp be treffende de invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring dezer dagen door den minister van landbouw, nijverheid en handel van den Raad van State terug ontvangen en kan thans de indiening van dit ontwerp bij de Tweede Kamer zeer binnen kort worden tegemoet gezien. R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel. Door den heer F. Nivard te Rotterdam, secre taris van het Ned. R. K. secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael is op het te legram van hulde, tijdens de vergadering van St. Raphael op Zondag 1.1, in het gebouw der St- Jozefs-gezellen vereeniging te Rotterdam, aan H. M. de Koningin gezonden, telegrafisch het volgende antwoord ontvangen «Nivard, Kruiskade 7 c, Rotterdam. Hare Ma jesteit dankt U allen voor aangeboden gelukwen- schen". Adjudant van Tuyl". De Tuberculose-bloempjes. De bruto opbrengst van den verkoop der tuber- culose-bloem bedroeg voor Leiden f 2023,27i/2 te Enschedé bracht de verkoop f2100 op; Baarn- Soest f317; Tiel f334; Bussum f600. Fiducia's concert. De gemengde zangvereeniging »Fiducia," dir. de heer A. H. de Leur, 24 Mei 1910 opgericht, gaf gister-avond het aangekondigd concert in de Bonds- gehoorzaal, die dooi een vry verscheiden publiek ongeveer voor de helft bezet was. De Burge meester, de edelachtbare heer M. L. Honnerlage Grete, vereerde de uitvoering van deze zangver eeniging, die hem ter gelegenheid van zijne be noeming eene serenade bracht, met zijne tegen woordigheid. Het zeer gevarieerd program, dat de welwil lende medewerking van onzen bariton, den heer Jan van Rijsselberg, en van het Dilettanten-Symphonie- Orkest»L. van Beethoven,"dir. deheer J.C.M.Feltzer, deed uitkomen, werd aanvankelijk uitgevoerd met een paar nummertjes door «Fiducia" te zingen «Kleine Kleuters" van H. W. J. Hegeraat en «Avond- vrede van N. van Thienen. Het eerste mooi- naïve nummertje werd door het nog zwakke koor zeer mooi gezongen, beter nog dan het tweede, terwijl toch bij beide de zuivere, beschaafde voor dracht en de goede uitspraak was op te merken. Onze bariton Jan van Rijsselberg zong aanvan kelijk een tweetal nummertjes«Recitativ en Ai ia uit het Oratorium: Die Jahreszeiten" van Jos Haydn, en «Le Credo du Paysan" van G. Goublier, waarbij wij al 't eerst opmerkten, dat de uitspraak van het Duitsch hem beter dan die van het Iransch, welke niet onberispelijk was, afgaat. Ook nu bewonderden wij het geweldig, krachtvol orgaan van onzen barit®n, haast t e krachtig voor deze beperkte ruimte. Maar wij konden althans in dit eerste programdeel niet bemerken, dat onze Jan er op vooruit was gegaan en meenden hem vroeger wel eens beter gehoord te hebben. loen de bariton-solist toch tot blijkbare tevre denheid van het publiek zijne taak tot zoover had volbracht, werd nog door Fiducia's leden zeer mooi het «Ave Verum" gezongen, waarin zij de heerlijke muziek van Mozart alle recht deden wedervaren, waarna zij nog «Popule meus'' van Palestrina ten gehoore brachten, waarin vooral het dameskoor zeer veel tot het suc ces van dit schoone, doch moeilijke nummer bij droeg. Het Dilettanten-Symphonie-Orkest, dat voor de pauze reeds de ouverture «Martha" van Flottow en «Rosen aus dem Süden" van R. Strauss zeer verdienstelijk ten gehoore had gebracht, gaf in het tweede deel nog «Ein Waldconcert" van R. Eilenberg, waarin vooral de trompetsolo van den heer L. Krabbendam bijzonder de aandacht trok, en daarna nog de gavotte «J'y pense" van denzelfden componist, waarna 't, met eene kleine wijziging van het program, nog de «Eureka-marsch" van den directeur, den heer J. C. M. Feltzer, uitvoerde. Blijkbaar vielen deze nummers, waarin het korps zich weder op bijzonder gunstige wijze deed ken nen, zeer in den smaak van liet opgetogen pu bliek. «Fiducia" voerde daarna «Karthner Volkslied" van Ihomas Koschat uit, zoo schoon als we 't ooit gehoord hebben en zong daarna voortreffelijk «Een nieuw lied van een meisje en een schipper") van Otto W. de Nobel, een lied uit het volle, rijke leven, waarin tekst en muziek om deneere palm dingen. Nu was Jan van Rijsselberg weer aan de beurt. Beter dan voor de pauze beviel hij ons in dit tweede deel «Panis angelicus" van Cesar Frank, zong hij, de Italiaansche uitspraak van het Latijn volgend, met veel gevoel en ware toewijding, toen «In t Woud" van Philip Loots, waarin zijn vol, melodieus orgaan bijzonder uitkwam, en eindelijk na De Leur's «Lente", Hullebroeck's «Marleentje". Het guitige Marleentje", als gewoonlijk door on zen bariton uitstekend voorgedragen, verplichtte hem, na herhaald terugroepen, tot een bisnum- mertje, waarna hij «Kermis in het land van Ru- pelmonde", mede van Hullebroek, nog tot blijk bare voldoening voordroeg. Daarna besloot «Fiducia" de uitvoering van het groot program met Fcirster's» Mandolinen-Serenade", en «Meidans" van A. H. de Leur, waarbij de directeur-componist den dirigeerstaf voor de piano begeleiding liet varen. Het lied werd, zonder het bekende stokje, zeer coulant gezongen. «Fiducia" heeft het in haar gestelde vertrouwen niet be schaamd en doen vermoeden, dat zij, onder leiding van haren bekwamen directeur, bij volhardend pogen eene schoone toekomst tegemoet gaat. bijgedragen. Deze Pater de Groot was steeds een voorbeeld van werklust, tot op hoogen leeftijd bleef hij zijne bedieningen uitoefenen en wees hij aangebodene medehulp van de hand." Tot zoover de »Graafsche Ct." Uit haar bericht blijkt dus, dat onze zoo algemeen bekende stad genoot op 25 Mei aanst. Hemelvaartsdag - zijn zestigjarig priesterschap hoopt te herdenken. Velen die na de ernstige ziekte van pater De Groot onlangs 'van zijn onverwacht herstel ver namen, zullen zeker van dit feit met genoegen kennis nemen. Van ganscher harte zullen zeker velen, die den 87-jarigen grijsaard zich nog bijna dagelijks in onze straten zien bewegen, wenschen, them gegeven zij, dit diamanten jubilé in vol doende gezondheid te beleven. Pater De Groot. In de «Graafsche Courant" lezen wij het vol gende bericht uit Langenboom «De Z. Eerw. Pater Dominicaan Dorainicus de Groot, thans rustend Pastoor te Schiedam, hoopt op 25 Mei e.k. zijn diamanten priesterjubilé te vieren. Z. Ee'rw. werd in 'tjaar 1851 priester ge wijd, en in 1864 benoemd tot Overste van het klooster en Rector der kerk alhier. Tot derzelver bouw en versiering heeft Pater de Groot veel „Katholiek Leven." Men zendt ons het volgende verslag ter plaat sing van de Vrijdag gehouden vergadering der vereeniging «Katholiek Leven" De voorzitter opent de vergadering met den Ghristelijken groet en heet den leden en vooral den spreker hartelijk welkom. Hierna geeft hij het woord aan den heer F. J. Smit voor zijne le zing «Liefde tot de stad onzer inwoning." Het onderwerp, dat spr. heden-avond wensclit te be handelen, begint met een woord dat is als de adem Gods. Een woord, waarin wij allen leven en hopen te blijven leven tot in eeuwigheid. En dit woord is: «Liefde", waarna spr. in gevoelvolle bewoordingen de groote en verheven beteekenis van het woord «Liefde", uiteenzet. Behalve de drie Goddelijke deugden, welke God ons heeft uitgestort, bestaan er ook nog andere deugden, van welke laatste, de liefde tot onzen geboorte grond vooral uitmunt. Die liefde tot onzen ge boortegrond heeft in den loop der eeuwen reeds velen het leven gekost om hem te verdedigen te gen vreemde overheersching. Vaderlandsliefde is de schoonste natuurlijke deugd van elk rechtgeaard Staatsburger. Wij leven tegenwoordig in een tijd van feilen strijd, van strijd, die als grondtoon heeft de erkenning van Gods opperbestuur in al de geleidingen van ons Stads- en Landsbestuur tegen de opper macht der menschelijke rede. En hoewel van vrijzinnigen kant dat Godsbestuur en daarbij ieder gezag zooveel mogelijk wordt neergehaald, toch wappert nog op onze nationale feestdagen de driekleur van kerk en torentrans, dan siert ook menig vrijzinnige borst, de Oranjestrik, ja zelfs de sociaal-democraten in Duitschland stem den vóór het budget van oorlog omdathet Vaderland moet verdedigd worden. Elk land en ook ons land riiet minder, heeft een eeuwenlange geschiedenis, maar behalve die geschiedenis, heeft ook ieder volk zijn eigen taal, waaraan het gehecht is. Hoe is het hem te moeden, aldus gaat spr. voort, die in een vreemd land zijnde, uit onbekenden mond de Hollaudscbe taal in de ooren klonk Van deze gewaarwording haalt spr. uit eigen ondervinding een typisch staaltje aan. Wij beseffen niet genoeg de waarde van een eigen taal, omdat zij rnet bestreden wordt. Ten bewijze hiervan gaat spr. na hoe de verhou ding op dit punt is in Polen, Hongarije en België, hoe vooral liet Fransche element de Vlaamsche taal tracht te verdringen. Hier haalt spr. nog aan de woorden van Guido Gazelle, wat deze groote man zegt tot behoud van zijn taal. Iedere medaille, aldus spr., heeft echter hare keerzijde- Bij ons, Hollanders, is een keerzijde op dit gebied, ondanks de opophemeling van onze vaderlands liefde, en dat is de geringschatting van ons Va derland waarbij spr. aanhaalt uit een tijdschrift eene verzuchting over die geringschatting. Deze geringschatting komt voort uit gemis aan zelf vertrouwen. De gewettigdheid van deze bewe ring leidt spr. af uit een mooie schets, welke spr. geeft uit het maandblad van de K. S. A- Ook Schiedam heeft een dichter voortgebracht, met name Penning, die al zijn gaven heeft ten beste gegeven voor Stad en Land. Al wat ik hier heb gezegd over de Vaderlands liefde, aldus gaat spr. voort, is ook van toepassing op Schiedam en zijne bewoners. Hierna gaat spr. ovei tot eene bespreking in den breede over de liefde tot de plaats onzer inwoning en zet hij in een helder en duidelijk betoog uiteen, hoe ieder een, deel van de gemeenschap uitmakende, ver plicht is voor eikaars belangen te werken. Hier schildert spr. de innige vreugde van hem, die na lange afwezigheid wederom eens de stad, waar een maal he^ouderhuis stond, terugziet, de plaats, waar men van kind tot jongeling de schoonste dagen des levens in onbezorgdheid heeft doorgebracht. Het is een genot in stille oogenblikken te denken aan onze nederige woonsteê van weleer. Spr. gaat hierna na, hoe of het oordeel is, dat gewoonlijk over onze stad wordt geveld, hoe hier wordt gesproken. Doch dit is, volgens spr., afbre kende cntiek. En waarom dit? Omdat men het goede niet ziet en niet zien wil, dat er in onze stad is. In een degelijk betoog stelt spr. in liet licht, hoe hier de toestand was in de jaren I80O-I88O, het werk der St. Vincentus-Veree niging, hoe het uiterlijk aanzien in de laatste jaren is verbeterd. Onze stad echter kan nog meer bloeien daar voor is echter noodig de medewerking vooral der jongelingen die de toekomst in handen hebben. Spr. gaat alsnu uitvoerig na, welke de wijze is om tot dat doel te geraken, hierbij aanhalende eenige artikeltjes getiteld«Uw plicht, jong- mensch" en «Een woord tot de R. K. Jongelui." Echter, aldus gaat spr. voort, de boog kan niet altijd gespannen zijn en daarom beveelt spr. ook'de sport aan. Echter waarschuwt spr. hier ten sterkste tegen overdrijving; want ook dat wordt sterk een beletsel voor de ontwikkeling der slui merende liefde zoowel voor het groote liefdegebod tot God als tot onze stad. Bij niet over drijving zelfs is de sport een zegen, omdat tegen woordig veel wetenschap wordt vereischt en ont wikkelen van lichaam en geest gelijken tred moeten houden. Als een laatste daad van gebrek aan liefde tot de stad onzer inwoning geeft spr. aan net doen van inkoopen in een naburige stad. Nadat spr. tegen dit euvel ten sterkste heeft geprotesteerd en eene degelijke aansporing heeft gegeven, toch zooveel mogelijk dit kwaad te keeren, spreekt hij den wensch uit dat de Schiedammers zich op dit punt mogen bekeeren en hunne in koopen voortaan in Schiedam mogen doen tot voordeel hunner mede-stadgenooten,_en sluit spr. zijne interessante lezing. Nadat spr. eenige vragen heeft beantwoord en de voorz. een hartelijk woord van dank namens de vergadering tot den heer Smit heeft gesproken> sluit hij de vergadering met den Christelijken groet. Den 1 On Mei e.k. hoopt D, de Winter don dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als metselaar in dienst der gemeente trad. Giste r-m iddag is een Leidenaar met zijn rijwiel in de Tuinlaan tegen een boom aangereden omdat hij voor een kind wilde uit wijken. Het rijwiel viel met den berijder in de sloot. Gisteren heeft een baldadige jongen alhier een wagen beschadigd, zoodat die tegen het trottoir sloeg, de as daarbij verbogen en de voorzijde beschadigd werd. Gister-avond is van een handwa gen aan den Singel, waarvan de bestuurder zich even verwijderd .had, het bovenste gedeelte van een petroleumstel gestolen. Een onderzoek wordt te dezer zake ingesteld. Giste r-a vond is van een wagen van den vrachtrijder Van Gelder op de Koemarkt de as losgeloopen, tengevolge waarvan de as op de brug viel en beschadigd werd. In de gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting heeft de uitspraak plaats gehad in de volgende zaak: Hoogier beroep van de N.V. Distilleerderij van J. J. M. Wzn., Ie Schiedam, tegen dei uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, hou dende bevestiging dier beslissing van de Rijksver zekeringsbank, voorzoover daarbij hare onderne ming wegens uitoefening van het bedrijf van kistenmaker met krachtwerktuig is ingedeeld in klasse 33 met toewijzing van gevarencijfer 36. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. UIT O VERSCHUD. Door den plaatsvervangend district-veearts, A. J. van Velzen, uit Schiedam, is onder een kop pel runderen van 7 stuks bij C. van der Does alhier mond- en klauwzeer geconstateerd. UIT SCHIPLUIDEN. Hedenavond 7 uur vergadert de raad. Aan de orde is1. Vaststelling der notulen van de ver gadering van 25 April 1911; 2. mede te deden stukken; 3. verzoek om subsidie voor te hou wen ambachtsschool v(oor Delft en omstreken. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam, 1 Woensdag 3 Mei. 8i/2 u. S. O. V.' Alg. Leden vergadering der S. O. V. Rotterdam. 1 Vrijdag 5 Mei. 71/2 u. Groote Kerk. Chr. Zang- ver. „Excelsior", Johannes-Passion. Ongelukken. Op den straatweg Halfweg. Haarlem is het 6-jarige zoontje van den veehouder N. dooi de elect,rische tram aangereden. Het knaapje werd per tram naar het gasthuis te Haarlem overgebracht, waar het is overleden. - Gisterennacht is in de mijn „Oranje Nassau 1 te Heerlen, da mijnwerker Duisens, van Hoens- broek, van een ladder gevallen en van een hoogte van 60 meier neergestort. Hij werd verpletterd opgenomen en laat vrouw en kinderen na. De vergiftiging in de Nieuwe Meer. De instructie in de vergiftigingszaak in de Nieuwe Moer wordt bijkans eiken dag voortgezet. Merk waardig is, dat blijkbaar zoo velen, die belang- rijke aanwijzingen in deze zaak zouden kunnen geven zich door omstandigheden daarvan laten terughouden. (Haarl. Dbld.) «een eerewijn. Bij de plechtige opening van het nieuwe politiebureau te Enschedé, zeide de burgemeester, de heer Edo Beig'sma, aan Jvet slot zijnet' toespraak ,-Bij een plechtigheid als deze, gaat meestal de eerewijn rond. Deze traditie wordt niet gevolgd, al ware het alken, omdat het voorbeeld van de uiterste ma tigheid op doz» plaats plicht is, want dit kan f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2