Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Donderdag 4 Mei 1911. No. 10009. feuilleton Buitenlimdseli Nieuws. De man in 't grijs. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dageigks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voo? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- 8trast 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëNf Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1-0 regels ƒ0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal bererceua, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk advertteren werden uiterst bib lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Officieele berichten. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen op sollicitanten naar de betrekking van 2den Brugwachter. Sollicitatiestukken in te zenden bij den Burge meester voor 10 Mei a s. Zij met wie persoonlijke kennismaking gewenscht wordt, zullen worden opgeroepen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen op sollicitanten naar de betrekking van klerk bij de Arbeidsbeurs, op eene bezoldiging van f 100.per jaar. Sollicitatiestukken in te zenden bij den Burge meester voor 10 Mei a.s. Zij met wie persoonlijke kennismaking gewenscht wordt, zullen worden opgeroepen. PORTUGAL. Een telegram uit Lissabon aan de «Daily News" meldt, dat thans definitief is besloten de nieuwe Portugeesche vloot in Engeland te doen bouwen. De commissie van onderzoek, uit marine-officieren samengesteld, heeft de aanbiedingen der Fransche, Italiaansche, Duitsche en Amerikaansche werven van de hand gewezen, en die van verschillende Engelsche firma's aangenomen. Het totaal der bestellingen beloopt 30 millioen pond sterling, in jaarlijksche termijnen van 600.000 p.st. te voldoen- OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer FraDs Jozef vertrok gistermiddag te 2 u. 45 min. van Weenen naar Boedapest. heeft van den tegenwoordigen toestand, toegeeft dat bet arbitrageverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Engeland, een stap is naar den alge- meenen vrede. Verder verklaarde hij, dat de Vereenigde Staten niet verlangen hun grondbezit uit te breiden. Ook zou de bevolking de regee ring niet toestaan nieuw grondbezit te bezetten. De «Daily Telegraph" weet mede te deelen, dat liet nieuwe arbitrage-verdrag tusschen Enge land en Amerika weliswaar nog niet in de eerst volgende weken zal worden onderteekend, maar dat de tekst der overeenkomst reeds is vastge steld. Alle geschillen, die niet langs diploma- tieken weg kunnen worden opgelost, zullen aan de uitspraak van het Haagsche Hof onderworpen worden. De clausule der vitale interessen en der nationale eer en onafhankelijkheid is niet in het verdrag opgenomen. Het verdrag wordt voor een termijn van 5 jaar gesloten. MAROKKO. Een telegram uit Fez, gedateerd 26 April, meldt, dat de mehalla van Brémond onder algemeene geestdrift de hoofdstad binnentrok na een hard nekkig gevecht, dat vier dagen duurde. In de stad zelf is de orde en het vertrouwen in de regeering hersteld, maar buiten de muren heerscht nog vol komen anarchie. JAPAN. Volgens de «Kölnische Zeitung" maakt de Kroonprinses van Japan, die typhus heeft gehad, het veel beter. De typhus is overwonnen, maar de nieren zijn niet geheel in orde. HAITI. Een dépêche uit Santo Domingo meldt, dat de regeering van Haïti haren gezant te Washington opdroeg, een akte op te stellen, en te ondertee kenen, waarbij het bestaande grensgeschil met de Vereenigde Staten aan arbitrage wordt onder worpen. De kwestie zal waarschijnlijk voor het Hof van Arbitrage te s-Gravenhage worden ge braeht. AMERIKA. Taft opende gister te Baltimore het derde na tionale vredescongres. Hij zeide, dat al wie begrip 64) «Zou het mogeljjk zijn, dat niets anders hem hierheen voert, dan de onweerstaanbare trek van den misdadiger, die als het ware naar de plaats getrokken wordt, waar hij zijn misdaad bedreef dacht Hempel, die nu ver achter moest blijven, daar hier op het open terrein, door geenerlei struikgewas onderbroken, de onbekende al spoedig zou bemerken, dat men hem vervolgde Toen de vreemdeling het huis der weduwe had bereikt, bleef hij een oogenblik staan, om dan met te meer haast verder te gaan. Nu scheen plotseling alle vermoeienis van hem geweken te zijn. Met groote, driftige stappen ver volgde hij zijnen weg. Omtrent het doel van deze zonderlinge wande ling bestond er bij Silas geen twijfel meer. Dit pad leidde nergens anders heen, dan naar het park van Grauenegg. Maar wat drommel wilde die geheimzinnige vent daar doen Het laatste gedeelte liep tamelijk steil opwaarts en was, zooals reeds gezegd is, erg verwaarloosd en dicht begroeid. Silas kon derhalve zonder vrees voojr ontdekking weer iets dichter bij zijn man CHINA. Volgens berichten aan de «New-York Herald" is de oproerige beweging te Kanton thans over geslagen naar Kwangsi en Fokien Fa-tsjan staat in vlammen. De opstandelingen die deze stad met een aanzienlijke macht aangrepen, werden teruggeslagen, maar eerst nadat zij geheel en al hun vernielingswerk volbracht hadden. Sans-sjai en Weichon hadden het ook hard te verantwoor den en de belangrijke marktplaats Lotsjang, in het district Sjoenhai, werd eveneens aangevallen. Overal bleef de overheid echter den toestand meester, daar het den revolutionairen blijkbaar aan een krachtige leiding ontbreekt. Alle telegra fische verbindingen zijn in het opstandige gebied afgesneden, zoodat berichten daaruit schaarsch zijn. De meeste muiters waren als Europeanen gekleede Chineezen met afgesneden staarten. Twee Amerikaansche kanonneerbooten, vier En gelsche, twee ransche en een Duitsche waken voor de veiligheid van Sjamsai, dat reeds, door Chineesche troepen is bezet, en voor die van de Europeesche kolonie te Sja-mien. Een draadbericht uit Marseille meldt, dat de paketboot «Imerethie" gister-avond 7 u 30 naar Casablanca is vertrokken, niet 33 officieren en 1300 soldaten van verschillende wapenen en een belangrijke hoeveelheid oorlogsmaterieel. De Londensche bladen melden, dat het ont werp van de admiraliteit met betrekking tot de vestiging te Grimsby van een reserve van 300 visschers als bemanning voor een kleine vloot die belast zou zijn met verzamelen van de mijnen die in tijd van oorlog in de Noordzee gelegd worden, niet tot uitvoering is kunnen komen. Slechts elf mannen lieten zich voor dit werk inschrijven. De visschers zyn ontevreden over de voorwaarden die voor dezen dienst worden gesteld. De heer Ribareith, nationalist, heeft tot den president van den Servischen ministerraad een interpellatie gericht ter zake van het bezoek van koning Peter aan keizer Frans Jozef. De inter pellatie zal vermoedelijk eerst later behandeld worden. Uit St. Petersburg wordt officieel gemeld, dat sedert 19 April in St. Petersburg gevallen van acute maag-darm-ziekte zijn voorgekomen, doch de cholera bacteriologisch niet is aangetoond. Wegens de moeilijkheid der diagnose bij deze ziekten werden echter dezelfde voorzorgsmaat regelen genomen als bij cholera, daar het moge lijk is, dat de epidemie opnieuw het hoofd zal opsteken. Uit Nowotscherkask wordt gemeld, dat bij een mijnwerker in het Taganrog-district een geval van cholera bacteriologisch is vastgesteld. Ene ver Todd, de statistische secretaris van de \rijhandelsunie, schrijft, dat het Amerikaan- Statistische Uittreksel over 1907 een beteren maatstaf geeft ter vergelijking van de werkmans- loonen in de Vereenigde Staten met die in Enge land, aangezien het over werklieden in allerlei vakken loopt, dan de statistiek, onlangs door het Engelsche departement van handel uitgegeven, vermits deze immers slechts drie bedrijven om vatte, waarin de loonen hoog zijn. Dat uittreksel geeft aan, dat de statistiek loopt over 216,262 werkplaatsen en fabrieken en 5,470,321 werklieden. Gezamenlijk verdienden die in 1905 2,611,540,532 dollar, hetgeen neerkomt op ieder gemiddeld 477 dollar in het jaar, 38 sh. 2 d. in de week. Dan neemt Todd de cijfers, dezer dagen door minister Tennant in het Lagerhuis genoemd, toen hij zeide, dat er, om al de 7,300,000 aibeidersin Engeland, in de statistiek van het departement van handel ingeschreven, een weekloon van 30 shilling te verzekeren, wekelijks 1,700,000 zou noodig wezen60 pet. verdiende nl. minder. Hieruit becijfert Todd, dat die 7,300,000 arbeiders ieder gemiddeld meer dan 25 sh. 4 d in de week hebben. De Engelsche loonen staan dus tot de Ameri kaansche als 100 tot minder dan 150, in plaats van 100 tot 232, gelijk het departement, overeen komstig de Amerikaansche statistiek over drie bedrijven, vaststelde. Aangezien nu redeneert Todd verder de prijs van voedingswaren in Engeland tot dien in Amerika opgegeven wordt als 100 tot 138, volgt er uit, dat de loonen in de twee landen ongeveer gelijk staan. En dan is hierbij nog als maatstaf genomen, wat de voeding in Amerika zou kosten, als de arbeider er at gelijk de Engelschman doet. Was de Amerikaan sche standaard van voeding aangenomen, de ver gelijking zou, volgens Todd, waarschijnlijk ten gunste van de Engelsche loonen uitvallen. en zijn gemalin. Een vrij talrijke, steeds aan groeiende menigte bleef voor het paleis de terug komst afwachten. De trein, waarmede de hooge gasten kwamen, had 4 minuten vertraging. De achterste wagon werd afgehaakt en naar liet eerste perron ge- rieden. Na een hartelijke begroeting reden H. M. de Koningin en de hertogin in het eerste rijtuig, ■en in het tweede rijtuig, met twee schimmels bespannen, de Prins en de hertog paleiswaarts. Een zeer talrijk publiek juichte bet Koninklijk en het hertogelijk echtpaar hartelijk toe. Kon. bezoek aan Amsterdam. Die koninklijke trein, waarmede H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik Vrijdag a.s. naar Amsterdam gaan, zal bestaan uit 5 wagens. Hij vertrekt 's namiddags te 6 u. 22 min. van Het Loo; aankomst te Amsterdam 7 u. 45 min. Ver trek van Amsterdam 11 u. 45 min.; aankomst aan liet paleis Het Loo 1 u. 8 min. Begrafenis van den vorst van Scliaumburg-Lippe. Heden vertrekt baron Taets van Amerongen, oppeikamerheer van H. M. de Koningin, naar Bueckeburg, om Hare Majesteit te vertegenwoor digen bij de begrafenis van den vorst van Scliaum burg-Lippe. De kapitein-luitenant ter zee jhr. Hooft Graaf land vertegenwoordigt bij deze begrafenis Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Trekhonden. Naar aanleiding van adressen van belangheb benden is bij de regeering in overweging een bepaling om de schouderhoogte van trekhonden, welke van 1 September a.s. af 60 centimeter zou de moeten bedragen, bij wijze van overgangs maatregel terug te brengen tot 50 centimeter, welke laatste hoogte wellicht voor onder de kar gespannen honden defintief zal worden vastgesteld. Mijnongeluk te Hoensbroek. Het Tweede Kamerlid voor Sittard, de heer Beckers, heeft naar de «Tel." bericht, tot minister Tnlma schriftelijk de vraag gericht, volledige in lichtingen te verstrekken betreffende het mijnon geluk op de staatsmijn Emma. komen en hoorde weldra diens hijgende adem haling voor zich. Nu werd het struikgewas iets minder dicht en men zag de grens van het park voor zich met de daarop staande boomgroepen, die als zwarte vreeselijke reuzen tegen de nachtlucht afstaken. Links ging het rechtstreeks naar de achterzijde van het kasteel, waarbij men eenige bijgebouwen voorbij moest. De vreemdeling vermeed dezen weg. keerde zich eerst rechts, liep in een grooten bocht om de ge bouwen heen en naderde toen met haastige, zachte schreden den rechter uitersten zijvleugel. Daar bevonden zich, behalve eeriige ledig staande logeerkamers, alleen de vertrekken van gravin Renate en van haren verdwenen echtgenoot jzraaf Demeter. In een der kamers van de gravin brandde nog licht. Het was elf uur in den nacht. Alle overige vensters waren donker, uitgezonderd dat, hetwelk voerde naar het slaapvertrek van comtesse Rita, doch dit was gelegen in den linker zijvleugel. De man in t grijs scheen goed op de hoogte te zijn van de plaatselijke gesteldheid. Zonder te aarzelen stapte hij, het kiezelpad vermijdend, tot Hak onder het raam der gravin, bukte zich, raapte eenige steentjes op en wierp die met groote be hendigheid naar boven tegen de ruiten. i as Hempel, die door een jasmijnstruik gedekt, slechts op weinige passen van hem afstond, °Poew°nden en met ingehouden adem, naar de dingen, die komen zouden. Van bet Hof Om halt-vier gisternamiddag zijn H. M. de Koningin ion Z. K. H. do Prims in open rijtuig door de Paleislaan naar het station Apeldoorn gereden ter ontvangst van hertog Joh,an Albrecht van Mocklenburg-Schwerin, regent van Branswijk, Er verliepen slechts weinige minuten, of het bovenvenster werd geopend en in het helder ver lichte kozijn verscheen de gestalte der gravin, die luisterend zich ver buiten het raam boog en met hare blikken de duisternis trachtte te doorboren. De man beneden deed een stap naar voren en maakte een eigenaardig sissend geluid. Hempel zag, dat de gravin plots een gebaar van schrik maakte. Toen zeide de man beneden zacht, doch in de stilte van den nacht duidelijk ver neembaar «Renate 1" Onmiddellijk verdween de gestalte der gravin boven aan 't venster en er heerschte eenige oogen- blikken een doodsche stilte, totdat beneden een klein zijpoortje openging en de gravin gejaagd naar buiten trad. Zij droeg denzelfden wijden, zijden mantel, dien zij aanhad, toen zij het huis van juflrouw Backer betrad, en een kleine dievenlantaarn in de hand. De man in 't grijs ksvam haar haastig tegemoet. «Mijn God, jij... waar kom je vandaan hoorde Hempel haar zeggen. Hij legde den vinger op zijn mond en wees zwijgend naar den achtergrond van 't park, waarop beiden,, zonder een woord te wisselen, die richting insloegen. Ongeveer driehonderd passen verderop was een kleine eendenvijver, aan welks oever zich een soort tuinhuisje bevond 's Zomers dronk men daar vaak thee, in 't najaar diende het den jagers als schuilplaats bij de eendenjacht. Daarheen ging de gravin met den vreemdeling. Eleetrische Centrale in N.-Brabant. Thans reizen eenige heeren van een tweede Duitsch consortium de provincie Noord-Brabant af om het terrein te bestudeeren en na te gaan in hoeverre zij kunnen concurreeren met dat, waar over wij vóór eenige tijd berichtten en dat reeds een schrijven betreffende de voorwaarden van concessie aan een veertigtal gemeenten zond. R.-K. Kiesvereenigingen. Aan de aangesloten kiesvereenigingen bij den Prov. Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Zuid- Holland, is een voorloopige agenda rondgezonden De vele boomen en struiken, alsmede de gras perken daaronder, die alle gedruisch dempten, maakten het Hempel zeer gemakkelijk, dicht bij hen te blijven. J Hij kon nochtans van hun zacht gefluister niets verstaan. Eerst toen de gravin de deur van het tuinhuisje openmaakte, hoorde hij haar iets luider zeggen: Waarom deed je mij geen tijding toe komen En de vreemdeling antwoordde«Hoe kon ik dat? Het was een jacht zonder wedergade tot Napels toe. Telkenmale dacht ik hem te pakken te krijgen, maar door het schot had hij mij zoo toegetakeld, dat ik mij amper op de been kon houden. Op het schip kon ik hem niet volgen, want zooveel geld bad ik niet bij mij... Toen dacht ik binnen twee dagen hier te zijn, maar op de terugreis kwam ik in Venetië ziek te liggen... en van uit het hospitaal durfde ik het niet te wagen je te schrijven... ze zouden daar alles gelezen heb ben... ik kon trouwens wel begrijpen, hoe het hier gesteld was. Inmiddels dobbert de schurk reeds in volle zee 't is om er krankzinnig van te worden «En wat wil je nu doen «Natuurlijk hem achterna gaan Verschaf mii geld. Ik houd mij inmiddels in een der logeer kamers verborgen en over vier riacren 0?c .Neptunus" afvaart, moet ik in Napelf zijn..." flEordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1