Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Donderdag 1 Juni a s. een bezoek aan de gemeente Wieringen te brengen. Hofrouw. He opper-ceremonieraeester maakt bekend, dat het Hof', ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van twee weken, ingaande op Zater dag 6 Mei, wegens het overlijden van Z. D. H. Albert George Vorst van Schaumburg-Lippe. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de gistermiddag gehouden buitengewone vergadering van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, heeft de haer Sweerts de Landas Wy- borgh zijn waardigheid van Commissaris der Koningin aanvaard met een toespraak, waarin hij een woord van eerbiedige erkentelijkheid wijdde aan de Koningin en de Regeering en voorts een woord van «weemoedige hulde" aan de nagedach tenis van zijn voorganger. De Commissaris gaf een opsomming van het voornaamste dat onder Patijn's elf-jarig bestuur was tot stand gekomen op 't gebied van waterstaat, publieke werken, krankzinnigen wezen, vakonderwijs. In hetgeen tot stand werd gebracht waren Patijn's leiding en krachtige medewerking machtige factoren. Groote inspanning en toewijding zijn noodig om het verlies dat de provincie in den overleden Commissaris onderging, te vergoeden. Op aller hartelijke samenwerking en voorlichting deed de Commissaris een beroep. Het oudste lid der Staten, mr. Kerstens, be antwoordde de toespraak van den Commissaris, met een zeer hartelijk woord van hulde aan de nagedachtenis van mr. Patijn en een zeer wel willend welkomstwoord tot den nieuwen titularis, wiens antecedenten volkomen vertrouwen wettigen op zijn kundig en onpartijdig beleid. In aar aanleiding van de ingekomen kennisge ving van den heer Krap, omtrent zijn benoeming tot lid der Rekenkamer, sprak de Voorzitter een woord van gelukwensching die gepaard gaat met een dankbare herinnering aan hetgeen de heer Krap als lid dier Staten en vooral als lid van het College van Gedeputeerde Staten heeft gednan. Voorts bracht de Voorzitter hulde aan de na gedachtenis van wijlen het lid der Staten, den heer Vreeburg. De nieuwbenoemde leden, de heeren Van Ry, Scheer en Van Waay, werden toegelaten na beëdiging. Aan de orde kwam vervolgens de verkiezing van een lid der Eerste Kamer. Tot leden der commissie van stemopneming worden door den voorzitter benoemd baron van Heemstra, Korte- weg, Nolet en Woltjer. Gekozen wordt tot lid der der Eerste Kamer mr. L. W. C. van den Berg, burgemeester van Delft, met 5! stemmen tegen 23 op de heer A. Plate, oud-lid van de Tweede Kamervoorts was één stem nitgebracht op mr. S. van Houten, oud minister van binnenlandsche zaken en ééne stem op mr. A. R, Zimmerman, burgemeester van Rotterdam. Daarop wordt overgegaan tot verkiezing van een lid van Ged. Staten, ter vervanging van den heer Krap, Gekozen" wordt de heer Vegtel, met 40 stemmen tegen 24 op mr. C. P. Zaay, 1 op mr. P. E. Briet, 1 op L. P. v. d. Blink, 1 op A. Hogenboom, 2 op H. ;de Wilde, 2 blanco en 1 van onwaarde. De voorzitter wenscht den heer Vegtel geluk met de hem ten deel gevallen onderscheiding en vraagt of hij de benoeming aanvaardt. De heer Vegtel dankt de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaart de benoeming aan te nemen. ontwerp tot nadere aanvulling en wijziging van de Land weer wet. Onderscheiding. De heer H. Eras v. Dijk, te Tilburg, heefï van Z. H. den Paus de onderscheiding ontvangen van Commandeur in de orde van Gregorius den Grooten. Ned. tuinbouwraad. Het »N. v. d. D." verneemt, dat mr. J. C. de Marez Oyens, voorzitter van den Nederlandschen luinbouwraad, voornemens is zijn functie neder te leggen. H. Ch. Vegtel. Het gister benoemde lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland, de heer II. Ch. Vegtel, is een der jongste leden van de Provinciale Staten. Hij heeft niettemin reeds sedert 1902 zitting voor Middel- harnis. Oorspronkelijk is hij opgeleid voor het burge meestersambt en bezit de akte M. O. en Staats wetenschap en het diploma voor gemeente-secre taris. Sedert 1898 in Den Haag gevestigd als assura deur, voert hij de directie van een paar bekende verzekeringsmaatschappijen. Eenige keeren kwamen zijn partijgenooten met hem uit als candidaat voor de Tweede Kamer, het eerst (in 1901) te Brielle, het laatst (ten vo- rigen jare), in Rotterdam V. Sedert 1903 is de heer Vegtel lid van den Ge meenteraad van Den Haag. Vlissingen - Folkestone. Als een prachtig begin voor de maatschappij «Zeeland" kan worden gemeld, dat het getal rei zigers dat gedurende de drie eerste reizen van Vlissingen naar Folkestone overstak, het buiten gewoon cijfer van 774 bedroeg. Schout-bij-nacht Snethlage. Naar de »Tel." verneemt, heefd de schout-bij nacht, directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, J. B. Snethlage, het voornemen, tegen '1 Aug. a.s. ontslag uit den zeedienst te nemen. Toen heden-morgen de jongen naar Rotterdam was vervoerd, bleek daar, dat de jongen gister avond van zijn patroon een gulden had wegge nomen en versnoept. DIT KETHEL EN SPALAND. Onder het vee van den landbouwer v. d. Berg, wonende in den Kethelpolder nabij het Huis te Riviere, is vermoedelijk mond- en klauwzeer uit gebroken. Heden-ochtend is hiervan bij de betrok ken autoriteiten aangifte gedaan. DIT OVERSCHIE. Hedennacht is een jong paard, toebehoorende aan de Wed. v. d. Berg, aan den Hoorweg, uit de weide gestolen. Een oud paard heeft men er voor in de plaats in de weide achtergelaten. DIT VLAARDINGEN. B. en W. van Vlaardingen geven den Raad in overweging althans voorloopig niet toe te treden als lid van de vereeniging van Nederlandsche ge meenten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Mei 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.6 te Ilorta. Laagste barometerstand 751.5 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige westelijke tot noordwestelijken wind, half- bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koeler. Reddingsboeien. Vanwege «Gemeentewerken" is gister een kastje met reddingboei en dreg geplaatst nabij de Koe- marktbrug. Hedenochtend is een dergelijk kastje geplaatst aan de Lange Haven bij de Appelmarktbrug. Het ligt in het voornemen ook een kastje met boei en dreg bij de Ooievaarsbrug aan te brengen. De boei en dreg, die aan het z.g. schreihuisje op het Hoofd hingen, zijn onlangs reeds in een kastje opgehangen. Wij vernemen voorts, dat een dreg is beschik baar gesteld voor de pont over de buitenhaven en over de Noordvest. Deze uitstekende voorzorgsmaatregelen zijn al leszins te prijzen. DIT SCHIPLUIDEN. Woensdag-avond vergaderde de Raad der ge meente. Afwezig waren de heeren Dr. Folmer en J. Stellings. De notulen werden goegekeurd. Mededeeling werd gedaan van een bij den Raad ingekomen stuk van Ged. Staten, van den volgenden inhoud «Wij hebben de oer Uwen Raad mede te dee- len, dat uit een onderzook naar aanleiding van een door alle leden onderteekend adres aan den Commissaris der Koningin, door ons ingesteld, gebleken is, dat de gelden voor zegelkosten door particuliere of andere gemeente terugbetaald in de gemeentekas zijn teruggestort, zij het ook, dat de wijze van boeking niet regelmatig was, en voorts, dat deze boeking sedert 1 Januari 1911 naar de voorschriften plaars heeft. De pest in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch-Indië, dd. 3 dezer, be treffende pestgevallen op Java «Afdeeling Malang: twee koortsgevallen van «negen-en-twintig en dertig April bleken pest te «zijn en vijf koortsgevallen van eergisteren (1 Mei) «eveneens. «Gisteren (2 Mei) zes-en-twintig gevallen, waar sonder twee longenpest; vijftien dooden. Van de «pestlijders van vorige dagen zijn er nog twaalf «overleden. «Te Kediri eergisteren (1 Mei) geen gevallen «gisteren een geval dat doodelijk was. «Pestvaccine is naar Kediri gezonden." i De gouverneur-generaal heeft gister nog het volgende aan het departement van koloniën ge seind Afdeeling Malang 2 koortsgevallen op 1 dezer bleken pest te zyn. Gisteren (3 Mei) 13 gevallen, waaronder 1 longpest. 9 dooden. Van de pestlij ders van vorige dagen zijn er nog 10 overleden. Te Pasoeroean op 30 April 1 geval, dat doodelijk was. Voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Te Soerabaja 1 geval. Te Kediri geen gevallen. Ministerieel bezoek. De minister van Waterstaat, mr. Regout, bracht gister met den administrateur, hoofd der afdeeling Spoorwegen, mr. dr. G van der Meulen, en de directeuren der Hollandsche-Electrische Spoor wegmaatschappij een bezoek aan de in aanleg zijnde spoorweg werken in de Haarlemmermeer. Landweerwet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets- Gemeenferaads verkiezing. In een gisteren avond gehouden ledenvergadering van de Vrijz.-Dem. kiesvereeniging «Schiedam" werd, na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, een bespreking gehouden over de voorloo- pige candidaatstelling voor leden van den Ge meenteraad bij de a.s. raadsverkiezing. Het resultaat dezer bespreking was, dat de heeren J. H. van Westendorp J. Dz., D. Ris Jz. (aftr. leden) en de heer A. Cool Mz. reeds in deze vergadering als candidaten geproclameerd werden terwijl, nadat meerdere voorloopige candidaten werden genoemd, een definitief stellen nog werd aangehouden tot een volgende vergadering. DoorBurgemeester en Wethouders is tot le brugwachter van de Koemarktbrug bevorderd de 2e brugwachter van de brug aan de Varkenssluis A. Kuining en zulks in verband met een overplaatsing van den len brugwachter N. M. van Wassenaar van de Koemarktbrug naar de Buitensluis als 2e brug- en sluiswachter aldaar. Door een Belg die zich hier in de gemeente had gevestigd om werk te zoeken, werd aangifte bij de politie gedaan, dat van zijn bagage, die hij naar hier had verzonden, een colbert costuum werd vermist, vermoedelijk onder de reis ontvreemd was uit een koffer die was opengebroken. Een onderzoek wordt ingesteld. Gister-avond laat vervoegde zich een 13-jarige jongen aan het politiebureau, die beweerde hier voor zijn patroon te Rotterdam een rekening betaald te hebben en nu vrij vervoer naar Rotterdam verzocht, daar hij geen cent op zak had. Daar de jongen geen rekening kon toonen en ook niet den persoon kon opgeven, wien hij de reke ning betaald had, kwamen zijne opgaven wat verdacht voor. DIT DELFT. De pas gestichte vereeniging van Ambachts- onderwijs is van plan een school te stichten in de onmiddellijke nabijheid van het te bouwen station der Westlandsche Trammaatschappij, op dat ook de inwoners uit het Westland er van kunnen profiteeren. Het resultaat van den verkoop van de Wel dadigheidsbloem," alhier is, dat f192.60 in de kas van de Centrale Vereeniging is gestort en f877.40 aan de afd. Delft en Omstreken van «Het Groene Kruis" is afgedragen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Vrijdag 5 Mei. 7i/2 u. Groote Kerk. Chr. Zang- ver. „Excelsior", Johannes-Passion. In zijn rang hersteld. Een onderofficier bij het le regiment vestingartillerie, die als com mandant der kazernewacht 's morgens vroeg zijn ronde makend in de keuken een bord soep had ge geten, werd voor dit feit gedegradeerd. Het Hoog Militair Gerechtshof, waartoe de ge strafte zich gewend had, heeft thans, naar de «Avpt", meldt, den tot soldaat verlaagde in zijn rang van sergeant hersteld. Het blad hoopt, dat de klager geen nadeel moge ondervinden van zijn vrijpostigheid om recht te zoeken, en dat overeenkomstig art. 17 der »Regtspleging bij de landmagt" welk artikel gemeenlijk een doode letter «aan hem het ge leden ongelijk behoorlijk gebeterd worde". In het hoekje, waar de slagen vallen. De heer L., te Loosduinen, viel op den strandweg door het breken van de voorvork van zijn fiets, met zooveel kracht tegen den grond, dat zijn kunstgebit hem in de keel en het ge hemelte drong. De dokter achtte overbrenging naar hetüaagsche ziekenhuis noodig. Op weg daarheen werd het rijtuig door de stoomtram aangereden en onbruikbaar gemaakt, terwijl het paard deerlijk werd verwond. Te voet moesten toen de patient en zijn ge leiders verder. en in klemmen zijn ze nog moeilijkers te bemach tigen. Jagers en jachtopzieners bezigen allerlei listen, om Reintje in de klemmen te lokken of ander schot te krijgen, doch meestal toont de vos zich slimmer dan zijne belagers. Tengevolge van het veelvuldig voorkomen dezer wilddieven klagen de jagers over vermindering van wild, vooral van konijnen. Dit zal dan ook niemand verwonderen, als men weet, dat een vossenfamilie, gewoonlijk bestaande uit de twee ouden en vier, vijf of zes jongen, per dag niet minder dan tien h twaalf konijnen buit maakt, behalve de kippen, welke de vossen hier of daar nog weghalen. De buit wordt echter niet dadelijk verorberd, doch in de met holen (pijpen) ondermijnde aarde, somwijlen wel ter oppervlakte van 200 vierk. M. opgeborgen. Het gebeurt dan ook niet zelden, dat uit deze holen, wanneer de vossen verjaagd of gevangen zijn, na eenige dagen een vieze lucht naar buiten dringt, afkomstig van de zich in de holen bevindende konijnen, kippen, enz., waarbij het ontbindingsproces reeds aangevangen is. Meermalen is opgemerkt, dat de oude vossen, zoolang hun jongen de holen nog niet verlaten, uren ver op roof uitgaan. Een wellicht nog weinig gekende eigenaardige hoedanigheid van Reintje is, dat hij, wanneer hem den sprong op een stuk wild mislukt, dezen nog eens herhaalt. Bereikt hij 'bij den tweeden sprong de plaats, waar het gevluchte wild gezeten heeft, dan laat hij, zyn snuit in de hoogte houdend, een jankend gehuil hooren, om vervolgens weer in het dichte hout- of struikgewas te verdwijnen. Voor eenige jaren geraakte te Hom een oude vos met een voorpoot in een klem. Hij nam even wel met de klem aan zijn poot de vlucht. Het volgende jaar werd hij geschoten op een drijf jacht hij had toen slechts drie pooten. De vierde, waarmee hij in de klem gezeten had, had hij, om zich van de klem te bevrijden, zich zelf afgebeten. Ongelukken. Men meldt uit Oosterend (Texel). Gisternacht is de visschersknecht G. Visser, van de schuit T X 150, schipper P. Burgen, over boord geslagen en verdronken. Hij laat een vrouw en een jong kind achter. Op den weg van Prinsenhage naar Ginneken moest Woensdagnamiddag de automobiel van den heer K. te Rotterdam, een met groote boomen beladen koets passeeren. Het paard schrikte echter en daardoor kwam de koets dwars over den weg te staan, en belemmerde de auto in zijn passage. Door uit te wijken, reed deze met een flinke vaart tegen een langs den weg staanden boom, waardoor de beide inzittenden er uit geslingerd werden. Eén van de twee heeren had een been gebroken en werd binnengebracht in het hotel Boschhekde andere kwam er met een paar schrammen af, terwijl de auto zelf ook nogal beschadigd werd. Ratten. Aan den Langendijk ondervindt men tegenwoordig weer veel last van ratten. Op het dooden ervan zijn premiën gesteld. Gedurende da maand April werden er alleen te Noordscharwoude 952 ingeleverd. Stakingsrelletjes te 's Bosch. Se dert eenige weken zijn op bijna alle borstelfa- brieken te 's Hertogenbosch, de arbeiders uitge sloten, wegens een door de werklieden op touw gezette loonactie. Nu is een «onderkruiper" in het werk geko men, hetgeen in de arbeiderskringen verontwaar diging opwekte. Het gevolg was dan ook, dat de «onderkruiper" bij het eindigen zijner dagtaak, door een 1000 personen werd opgewacht en uit gejouwd. De politie moest handelend optreden. Onder de herriemakers was geon enkele uitge- slotene. Vossen. Men schrijft aan de »N. R. Ct." In de omstreken van Roermond komen thans weer vele vossen voor. Te Horn, Linne, St. Odi- liënberg en Maasbracht werden er reeds eenige met geweer en klem buitgemaakt. Het zijn even wel veelal de jongen, welke gevangen worden de oudere zijn. bijna niet onder schot te krijgen' Verbrand. Men schrijft d.d. 2 dezer uit Drunen aan de «Maasbode" Doordat de oude ongelukkige G. v. N. een lamp, die voor zijn bed stond, omver wierp, ontstond biand in het bed Van N. kreeg zulke ernstige brandwonden, dat hij spoedig aan de gevolgen daarvan overleed. De brand zelf werd spoedig gebluscht. Geheimzinnige verdwijning. Groote ongerustheid heerscht te Brussel over het lot van een drietal jonge meisjes, die uit heur ouderlijk huis spoorloos zijn verdwenen. Een harer is reeds sedert 29 April zoekde tweede ging 30 April II. een oom te Vilvorde be zoeken en keerde met de tram van halfzeven naar Brussel terug. Van dat oogenblik af is men het spoor bijster. De derde is eveneens al eenige da gen zoek. De politie heeft de signalementen dezer drie meisjes respectievelijk 13, 15 en 21 jaar oud in alle richtingen doen verspreiden. Een s p ion n a g e-z a a k. Te Keulen is een P ranpaise Thirion geheeten gearesteerd onder ver denking zich aan spionnage te hebben schuldig gemaakt. Als leerares in talen kwam zij in de deftigste kringen van Keulen. Vermoed wordt dat zij pogingen in het werk stelde om in het bezit te komen van een mobilisatieplan betreffende de stelling Wesel. Het Wolff-telegraafagentschap verneemt over deze aangelegenheid nog nader: Mejuffrouw Ihiiion bestrijdt beslist, dat zij een officier in haar netten zou hebben willen lokken. Wel had zij een relatie met een luitenaut, maar met dezen wilde zij m het huwelijk treden. Zij beweert nu, dat zij hem eens op de proef wilde stellen en daarom gevraagd had naar het mobili satieplan. Wanneer een soldaat in die dingen standvastig hlijft, zeide zij, dan is hij ook pp ander gebied een man van karakter. De zaak zal worden behandeld door het Reichsgericht te Leipzig. Een pikante bijzonderheid Mejuffrouw Thirion moet zij het dan in verwijderden graad familie zijn van den Franschen premier Monis. Raillooze trams in Duitschland. Met groote aandacht volgen de belanghebbenden de resultaten van de raillooze trams in Heilbronn en Ludwigsburg. Een dergelijke vervoermiddel naar 't tijdschrift «Gemeentebelangen" aan «Kommunale Praxis" ontleent, heeft inderdaad toekomst overal, waar electrische stroom in vol-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2