Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Maandag 8 Mei 1911. l\o. 10012. Baitenlandsch Nieuws. FEUILLETON Verspreide berichten. Binnenland. De man in 't grijs. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dageljjka, uitgezonderd Zon- en Feestdagen en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en' per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 12 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- strast 50 en bn alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50, BELGIS. In een artikel, betreffende de nalatenschap van Leopold II, publiceert „Le fteuple" den tekst van een onbekend testament van Leopold II, hetwelk luidt „Ik heb van mijn vader en mijne moeder 15 millioen francs geërfd, welke ik nalaat aan mijn kinderen, die het bedrag onder elkaar moeten veirdeelen. „Tengevolge mijner functies, en wegens het Vertrouwen, dat verschillende personen i,n mij1 stelden, zijn mij op sommige tijdstippen groote gel do cd ragen in handen gekomen, zonder mij evenwel toe te behooren. „Ik bezit niets meer en niets anders dan de hierboven vermelde 15 millioen". Gedaan te Laeken, op 18 October 1909. PORTUGAL. Be „Biario Popüpular" van Lissabon verzekert dat de bizondere commissie, die belast was met het uitbrengten van een rapport over het ontwerp- grondwet van Braga, den voorzitter der vooïioo- pigte' regeering, het niet eens is kunnen worden ein de beraadslaging zal hervattien. Sommigen wil len een parlementaire republiek als in Frankrijk, anderen zien hun ideaal in die VereenigdJe Sta ten. Braga is voor een president, die voor dten tijd van 5 jaar' door die Kamer wordt gekozen ien die niet herkiesbaar is. die troepenbewegingen in verband staa,n met een spanning tusschen China en Japan. De Japanseho pers namelijk is zeer verstoord over het feit, dat China zich vierbonden beeft geen nieuwe lieening fe zullen sluiten zonder het internationale syndicaat daarin te kennen en dat een Belg tot financieel adviseur benoemd is, die in connectie met Amerika,anstóhe kapitalisten staat. Een der te Tokio verschijnende bladen verklaart zelfs, dat de benadeeling der Japansche belangten door Ja pan als casus belli zal worden beschouwd. PRIJS DER ADTERTENTISNj Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiënvanl—6 regels ƒ0.92; elke regel daarboven 15 cent iJrtemaal plaatsen wordt tweemaal berekend Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adre*t«eren worden uiterst bil Ifjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. MAROKKO. De Fransche minister van Buitenlandsche Za ken verklaarde in den ministerraad, dat volgens berichten van den consul te Fiez, de stad geheel is ingesloten. De sultan dringt er op a,a,n, dat er hulptroepen zullen gezonden worden. De troe pen van Meynier zullen hun tocht voortzetten. MEXICO. Een telegram uit El Paso meldt, dat de wapen stilstand eergistenniddag eindigde. Onmiddellijk naderden de voorposten dier opstandelingen dich ter tot Jaurez, als ware men van plan, nog dien dag een aanval te doen. Madero vork laan.te ech ter, dat, hoewel hij niet toes temt in een verlen ging van don wapenstilstand, hij toch niet nog Juarez zal aanvallen. CHINA. Lit C haxbin komt bericht, dat de gespannen verhouding' tusschen Rusland en China zeer ver minderd is; de anti-Russische agitatie in Mand. sjoerije neemt af tengevolge van door de regee- ring te Pekinig genomen maatregelen. De Chi- neezen concentneonen desniettegenstaande in de hoofdplaatsen en langs de spoorwegten nog steeds belangrijke contingenten modern bewapende troe pen, terwijl ook de bevolking der dorpen van wapens wordt voorzien. De Russische „Nowoje Wremja" meent, dat Het paleis van Graaf Dessemffy te Zas- s'an, jdjat in 1400 gebouwd werd, is Vrijdag met dje onwaardeerbare kunstschatten die het be vatte, tot den grond afgebrand. In het jaar 1821 woonde Tsaar Alexander I, in 1849 Grootvorst Konstantijn, in 1852 en 1871 Keizer Frans Jo sef in bet thans afgebrande paleis. De .prefect van het Aube-departement is afgezet. De regeering verwijt hom, dat hij; aan de wijnbouwers verlof voor manifestation heeft gegeven, welke tot zeer betreurenswaardige ge beurtenissen hebben geleid. De nieuwe prefect heeft nauwkeurige instructies gekregen, volgens wielke bij met strikte inacht neming der wet, de rust in bet departement moet herstellen. Te Straatsburg is in tegenwoordigheid van den keizer, den groothertog en do groothertogin van Baden en den rijkskanselier Zaterdag het door prof. Manzei ontworpen standbeeld van kei zier Wilhelm don Grooten plechtig onthuld. Volgens de „Lokal Anzeiger" wordt in Rus sische hofkringen spoedig het bezoek van den Oost&nrijkschien troonopvolger verwacht. De Berliner «Lokal-Anzeiger" meldt, dat het observatorium van Potsdam in den nacht van den 4n Mei en gedurende twee uren twee hevige aardschokken heeft waargenomen, waarvan het het uitgangspunt in het gebied van Kanchatka schijnt gelegen. Een draadbericht uit Constantinopel meldt, dat de gouverneur van Salonica aan de minister van Binnenlandsche heeft geseind dat kolonel Sad - dik zou vermoord zijn, indien hij te Salonica bleef en dat de vali van Monastic telegrafisch deed weten, dat Saddik zou worden omgebracht, in dien hij in laatstbedoelde stad kwam. Audiëntie te Amsterdam. De chef van het Mitaire Huis en de grootmees ter van het Huis van Hare Majesteit de Koningin maken bekend, dat Hare Majesteit de Koningin in het paleis te Amsterdam audiëntie zal ver- leenen op Dinsdag 6 Juni, des namiddags te 2 uur aan officieren en militaire autoriteiten des namiddags te half-vijf aan de volgende civiele autoriteitende leden van het consulaire corps, de commissarissen der Koningin, geweste lijke besturen, burgemeesters en gemeentelijke besturen op Woensdag 7 Juni, des voormiddags te half- elf aan de overige civiele autoriteiten en aan de rijks-, gemeentelijke en kerkelijke commission des namiddags te half-twee aan de particuliere com missiën op Donderdag 8 Juni, des voormiddags tehalf- elf aan particulieren. De lijsten, welke van Maandag 8 dezer af ter ter inschrijving voor deze audiënties ten paleize te Amsterdam zullen gereed liggen, zullen worden gesloten op Woensdag 24 dezer, des middags te 4 uur. Prins Hendrik- Naar wij vernemen, zal Z. K. H Prins Hendrik in het begin van Juni niet alleen een bezoek brengen aan het eiland Urk, maar zal dit bezoek zich uitstrekken over Texel, Wieringen, Urk en Schokland, waarvoor als data zijn vastgesteld i 2 en 3 Juni aanst. Dit bezoek staat in verband met de bezichti ging van het reddingmateriaal op die eilanden. (N. Ct.) 67) Nuwas het de beurt aan Lenke, om verbaasd 6 »Ja, maar hoor eens, beste vrind, dat gaat maar zóö niet... wat denk je dan wel g Maar Hempel hoorde hem niet meer Hii was naar zijn kamertje teruggehold, had zijn hoed gegrepen en stoof Lenke voorbij, terwyl hij den jongen tot zich wenkte. y J aen Vooruit Max nu met den looppas naar het station, willen wij den trem nog halen. Adieu baas Lenke 1" En weg was hij, niet den jongen achter zich. Het telegram, dat Silas van Kockstein uit Ve netië had ontvangen, was daar gisteren te twee uur 's namiddags aan 't station opgegeven en luidde »Man in 't grijs gevonden, zit hem op de hielen. Heeft zooeven kaartje naar Graz geno men. Komen daar in de vroegte aan. Ik zend verdere berichten door agenten mondeling. Kockstein." XVIII. Hempel was nog altoos verbluft, toen hij ziin woning in de Attemsgasse betrad. Nu begreep hij er werkelijk geen jota meer van Wie was nu deze man in 'tgrijs'' De graaf was in Grauenegg. Morgan dobberde in volle zee wie was nu deze derde sis er reeds iemand hier geweest vroeg Silas aan Kata, zoodra hij binnen de deur was. Zij zeide kortaf sneen." Hij v'iel op een stoel neer en wischte met zijn zakdoek het voorhoofd af. Het was om gek te worden I Kockstein kon toch onmogelijk zoo be slist telegrafeeren als er maar enkel sprake was van vermoeden. Hij kende zijn manier van doen Kockstein was bezonnen en nauwgezet. Hij was ook sluw en schrander. Het was niet aan te nemen, dat hij zich door toevallige uiterlijkheden zou hebben laten foppen. De man moest door omstandigheden en wezen hem tot de overtuiging gebracht hebben, dat hij de gezochte was. Maar wie kon Hij dan in 's hemels naam zijn len slotte gaf Silas het denken op. Hjj trad in trnri T00n'{arner> waar, in een vooruitspringend g ee e, een aantal vogelkooien stonden, die zijn m„rigen bev?tten- Jawel, Kata had hen van Spnrfi10!? r101 gevoerd- Hempel haalde ver- de voirnbia« t6S met VOei' te voorschijnen begon de vogeltjes te verzorgen, waarbij hii ziin best deed, om zijne gedachten uitsluitend tot deze Hofberichten. Reuter seint uit Brussel De «Etoile Beige" kondigt als zeker aan, dat Koningin Wilhelmina in de tweede helft van Juli a.s. het Belgische Koningspaar zal bezoeken. Pensioen H. IJ. S. M. De groepsvertegenwoordigers H. IJ. S. M. van de groepen van het personeel, betrokken bij de nieuw voorgestelde pensioenregeling, zijn uitge- noodigd op Dinsdag a.s. deze aangelegenheid met den Raad van Administratie te behandelen. In een algemeene vergadering, te houden Zon dag 14 Mei te Amsterdam, zal daarna de uitslag dezer bespreking aan de belanghebbenden worden medegedeeld en nader besproken worden. (N. R. Ct.) Werkliedenreglement Den Haag. Bij den Haagschen gemeenteraad is thans inge komen het ontwerp gewijzigd werkliedenreglement. De voornaamste punten, waarin het ontwerp verandering brengt zijn Erkenning van vereenigingen uit het personeel, bij bespreking van dienstbelangen (thans krijgen afgevaardigden van vereenigingen gelegenheid de belangen der leden bij het hoofd van dienst voor te staan)geneeskundige keuring vóór de aan stelling tot tijdelijk werkman geneeskundige con- tróle bij ziekte en bij ongeschiktheid voor verdere dienstvervulling; hooger beroep van uitspraken van controleerende geneeskundigen ter zake van de al of niet geschiktheid van verdere dienstver vulling vermindering van den normalen arbeids duur (voor afwisselende dag- en nachtdienst ten hoogste 60 uur per week, thans ten hoogste 10 uur per etmaalvoor alle andere werklieden 10 uur en Zaterdags 8 uur, thans rep. 11 en 9uur); vermeerdering van het getal vrije Zondagen, die niet onmiddellijk door een nachtdienst worden voorafgegaan (van 13 op 17) verhooging van het loon-minimtim betaling van het werk op feest dagen niet tevens Zondagen verricht door hen, die voor afwisselenden dag- en nachtdienst zijn aangenomen; uitbreiding der termijnen voor toekenning van ziekengeld bij gewone gevallen van ziekte of ongeschiktheid tot werken, tenge volge van een ongeval in den dienst; straffen wegens kleine vergrijpen en ernstige vergrijpen scheidsgerecht. De vermeerdering van kosten zal voor dit jaar f 140,000 bedragen. Tegen de Tarief wet. In een te Rotterdam gehouden vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Grossiers in groote Uurwerken, is de volgende motie met al gemeene stemmen aangenomen De Yereeniging van Nederlandsche Grossiers in Groote Uurwerken, van oordeel dat de voorge stelde verhooging der invoerrechten een groot na deel zou opleveren voor den engroshandel, in het bijzonder, besluit a. zich te wenden tot de Staten-Generaal, met verzoek gezegd ontwerp niet aan te nemen voor zoover het betreft artikelen welke niet in Neder land worden vervaardigd en waarbij derhalve van een bescherming der Nederlandsche industrie geen sprake kan zijn, b. een oproep te richten tot, en zich in ver binding te stellen met alle grossiers en vereeni gingen in Nederland die hetzelfde doel beoogen, ten einde gezamelijk een actie tegen dit ontwerp in het leven te roepen. bezigheid te beperken. Hij werd in deze onschuldige bezigheid gestoord door den schellen klank der electrische bel. Als geëlectriseerd hief Hempel het hoofd open trad vol verwachting naar het midden der kamer. Ah - eindelijk een boodschap van Kockstein Kata deed de deur open. «Daar is 'n heer 1" meldde zij laconiek, maar alvorens Hempel iets konde antwoorden, trad de aangediende Kata voorbij en de kamer in en sloot de deur voorzichtig achter zich. Silas Hempel stond als in een steenen beeld veranderd midden in 't vertrek sprakeloos den binnengekomene aan te staren. De man in 't grijs 1 Het was een groote, gezette figuur met bleek, baardeloos gelaat, dat wel niet fijn besneden was, maar daarentegen een des te grooter energieke uitdrukking bezat. Zijn kleeding, oorspronkelijk van fijne stof, was nu afgedragen. Alles aan den man, tot aan zijn hoofdhaar toe, was grijs. Zelfs de oogen, die een helderen, schranderen blik be zaten, waren grijs. Er lag in zijn optreden iets zelfbewusts. Nu wendde hij zich met een korte, beleefde buiging tot Hempel. «Mijn naam is Harry Morgan, chef van de firma Mulbury en Co. te Sydney; ik kom tot u, mijnheer Hempel, voor een zeer delicate zaak..." Dus het was de Australiër, dien Hempel in volle zee waande. Silas was nog altijd niet in staat een woord uit te brengon. Deze man demoordenaar kwam Oatwerp-Militiewet. De Haagsche correspondent van De Standaard" schrijft In aansluiting aan wat «De Rott reeds meldde inzake de openbare behandeling zan de ontwerp- Militiewet in de Tweede Kamer, verneem ik van goed ingeliehte zijde, dat, naar alle waarschijn lijkheid, het voorloopig verslag eerst 25 Mei of iets later verschijnen zal. Dit schijnt voor een deel daarin zijn oorzaak te vinden, dat men in de commissie van rapporteurs niet eenstemmig was over de noodzakelijkheid, om den arbeid dei- commissie zoo snel ten einde te doen loopen als mogelijk geweest ware, indien men zich de moeite getroost had, om er speciaal voor van elders over te komen. Dat die eenstemmigheid ontbrak, wordt daardoor verklaard, dat men sterk in twijfel trok, of resp. onmogelijk achtte, dat - het wets ontwerp vóór de zomervacantie in openbare behan deling zou kunnen komen. Ik verneem verder, dat in het Y. V. zeer veel vragen voorkomen, welke hetzij ze af of niet bela grijk zijn in ieder geval, naar men verwacht, een tijd- roovende opstelling van de Memorie van Antwoord zullen veroorzaken, zoodat deze wel niet zoo spoe dig gereed zal zijn als men in normale omstan digheden van den snelwerkenden minister van vrijwillig tot hem 1 Was hij dan krankzinnig De heer Morgan zette een ietwat verwonderd gezicht. i j ken toch, hoop ik, niet aan het verkeerde adres gekomen U is toch immers Silas Hempel, de detective, die het geval Walker onderzoekt Nu kwam er weder leven in Hempel. «Die ben ik,1' gaf hij koel ten antwoord. «Mac ik vragen, wat u bier..." «Ik kom voor diezelfde zaak. De overledene was mijn schoonzuster, mevrouw Mary Morgan..." «Ik dacht, dat zij Backer heette riep Siïas verwonderd. «Zoo heette haar eerste man. Zij kwam met hem te Sydney. Hij trad met mijn broeder Fred in connectie en beiden namen de firma Mulbury en compagnie over, die toen juist geliquideerd had. Die firma is tegenwoordig een der aanzien lijkste in Sydney. Toen de lieer Backer stierf, kwam ik als deelgenoot in de zaak. Kort daarop trouwde mijn broeder met mevrouw Backer, die eene even schoone, als ontwikkelde dame was. Na zijn dood, nu tien jaar geleden, keerde mijn schoonzuster Mary naar hare geboorteplaats teruc. En daarmede kóm ik aan het eigenlijke doel van mijn bezoek. Alvorens ik echter voortga, moet ik u doen opmerken, dat mijne mededeelingen voor loopig van zuiver vertrouwelijken aard zijn Het zal van uwen raad alleen afhangen, of ik u'latei- verlof geef, daarvan openlijk gebruik te maken Mag ik derhalve op uw stilzwijgendheid rekenen (Wordt vervolgd^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1