Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Oorlog zou kunnen verwachten, Neemt men nu daarbij nog in aanmerking, dat. naar mij verze kerd wordt, de Kamer heel weinig geneigd is om een goed deel van haar zomervacantie op te offeren, dan kan men zelf nagaan, hoe de kansen voor een spoedige openbare behandeling thans staan. Tegen het debietrecht: Zaterdagavond werd te Utrecht, een goed ge slaagde openbare vergadering gehouden, uitgaande van den Internationalen Sigaren- en Tabakbe- werkersbond en de Federatie van Sigarenmakers, waarin de heeren Eichelsheim en Van den Berg het woord voerden, tegen het debietrecht op tabak als zijnde een ramp voor de daarin werken de arbeiders. Verder keurden zij de houding af van de hoofdbesturen der Christelijke organisaties die niet aan de aktie tegen het wetsontwerp wil den deelnemen, doch pogen zouden het verbeterd te krijgen. Gedistilleerd - vervoer. In zijne Memorie van Antwoord omtrent het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent het vervoer, den uitslag en den inslag van gedis tilleerd, verklaart den minister van Financiën, dat hij zich niet in staat acht alleen door scherpere controle aan de grenzen de smokkelarij te keeren, tenzij men zijne toevlucht zou willen nemen tot het, onafgebroken dag en nacht, en op alle pun ten, bewaken van de grens. Toeneming van onrust en gewelddadigheden door de voorgestelde scherpere bepalingen, acht de minister onwaarschijnlijk. De pest op Java. Een regeeringstelegram van 6 Mei betreffende de pestgevallen op Java meldt: In de afdeeling Malang kwamen gisteren (5 dezer) voor zestien gevallen, waaronder twee lon- genpest, en zeven dooden. Van de pestlijders van vorige dagen overleden er nog negen, waaronder één longenpest. Te Kediri geen gevallen. Te Sitoebondo een verdacht geval, dat vrij zeker pest is. De patiënt is herstellende. Dr. De Vogel is derwaarts geweest en heeft maatregelen genomen. De Verzekeringswetten. Naar men verneemt, is Zaterdag het wetsont werp betreffende de invaliditeits- en ou lerdoms- bij de Tweede Kamer ingediend'. verzekering seint Hr. Ms. Gelderland te Tandzjer. De correspondent van de „Küln. Ztg.' d.d. 5 dezer uit Tandzjer: „De sedert eenige dagen hier ligjgtemde Neder- Ianctsche kruiser „Gelderland" onderneemt mor gen een reis naar de Marokkaanschc kustplaatsen. De Nederlandsche gezant van Rappard, die ter cere van de officieren van de „Gelderland" ver schillende feestelijkheden heeft aangericht, zal aan boord van den kruiser de Marokkaansche kust bezoeken. Deze reis geeft vooral op het tegen woordige oojgenblik den Fbafischen aanleiding tot commentaren." Paleis-Raadhuis-kwestie te Amsterdam. Naar men verneemt, zullen B. en W. den raad in overweging geven, alvorens omtrent de voor ziening in de behoefte aan een nieuw stadhuis definitieve voorstellen te doen, zich toit den mi nister van binnenlandsche zaken te Wenden, met de vraag of de regeering voornemens of bereid is, mede te werken tot de stichting van oen nieuw koninklijk paleis te Amsterdam. Prins Hendrik naar de Rubber-tentoonstelling. Z. K. H. Prins Hendrik' heeft door middel van den Nederlandschen Consul-generaal te Lon den zijn. voornemen te kennen gegeven, op1 27 Juni die Internationale Rubber-tentoonstelling in de Royal Agricultural Hall te zullen bezoeken. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verdicht in den morgen van 8 Mei 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.5 te Riga. Laagste barometerstand 743.4 te Seydisfjord, Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen oostelijken tot noordoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer zelfde temperatuur. Prijsuitdeeling St. Josephs-Patronaat. De plechtige prijsuitdeeling in het St. Josephs- Patronaat, op het beschermfeest van den grooten patroonheilige gister-avond gehouden, bracht een zeer verscheiden publiek in de Bonsdsgehoorzaal te zamen. Met den hoogeerw. Deken, den zeer- eerw. pastoor Verhoeven en de weleerw. paters van het patronaat waren nog andere geestelijken der parochiën, patronaatsheeren, onderwijzers ouders der leerlingen en andere belangstellenden vereenigd. Nadat de jongens met het zingen van het pa tronaatslied de plechtiheid hadden ingezet, betrad de zeereerw. pastoor Verhoeven, hoofdbestuurder van het patronaat, den katheder, allereerst allen welkom heetend op dezen feestavond, waarop de bewijzen van trouw en ijver aan de leerlingen die 't verdiend hadden, zouden worden uitgereikt. De groote opkomst, de bijzondere belangstelling het patronaat betoond, zou zeker een voldoe ning zijn, voor hen die de prijzen verdienden. Uit het jaarverslag, dat mede zou worden uitgebracht, zou blijken waar het geld gebleven was, dat de ijverige dames-zelatricen met zooveel opoffering moeite en zorg hebben bijeengebracht. Dat zou zeker aanleiding geven haar met te meer liefde te ontvangen, als zij een offertje voor het patro naat komen vragen. Moge 't ook leiden tot het zoo mogelijk nog meer betoonen van ijver en liefde ter bevordsring van dit goede werk tot welzijn der jeugd van het patronaat. Daarna werd door don heer Adr. Zoetmulder Josz., bij afwezigheid van den secretaris, die ver hinderd was, het jaarverslag uitgebracht. Uit het verslag blijkt, dat den 12n September 1910 de nieuwe cursus begon met 82 leerlingen, welk aantal, in den loop van liet jaar met 19 verminderd, weer word aangevuld met 21 nieuwe 'eerlingen, zoodat thans het totale aantal bedraagt 84. Vooral echter de slechte opkomst der nieuwe leden gaf aanleiding tot het groot aantal verzuimenhet verzuim bedroeg 20%. Velen schijnen niet te begrijpen, dat het patronaat niet is een gelegenheid om te spelen, maar om te leeren. Den ouders wordt vooral op 't hart gedrukt toe te zien of het patronaatboekje 's avonds van den stempel van den dag is voorzien. 15 leerlingen verzuimden in 't geheel niethun brengt spr. daarvoor van deze plaats zijne geluk- wenschen. De patronaatsheeren bezoeken om hun beurten 's Zondagsavond de jongens in hun gezellig bijeenzijnkunnen zij hen aan ee»e betrekking helpen, dan doen zij dit volgaarne. Dit jaar werd voor 't eerst voor de jongens van het patronaat eene retraite gegeven door den weleerw. pater Biesta geleid en door bijna alle jongens in de beste gesteldheid bijgewoond. Met genoegen zullen velen zich ook den ouderen- avond herinneren door de oudersin grooten getale bijgewoond. De weleerw. pater Kooien, moderator, trad wegens vertrek uit de gemeente als bestuurslid af. Hem dankend voor zijne toewijding, wordt ook hulde gebracht aan zijn opvolger, den weleerw. pater Hubers, die door zijne minzaamheid reeds spoedig de harten der jongens heeft gewonnen. Ook aan het onderwijzend personeel wordt hulde gebracht, vooral aan den heer D. Flapper, die iederen Zondag-avond bij de jongens te vinden is. Dank wordt gebracht voor den zoo gewaardeer- den steun der eerw. geestelijkheid en der eerw. Broeders. Op hun steun en medewerking wordt bij voortduring gerekend. Na vooral ook nog een woord van oprechten dank te hebben gebracht aan de volijverige zela- tricen, die moeite noch tijd ontzien om het goede werk te bevorderen, besluit het verslag met den wensch dat het R. K. Patronaat nog vele jaren moge groeien en bloeien. Daarna werd ook het financieel verslag uitge bracht, waaruit bleek, dat, dank zij ook een klein legaat in den loop van het jaar voor 't eerst ont vangen, de financieele toestand niet ongunstig mag genoemd worden. Door den heer H. Bertels werd daarna het verslag van de Spaarbank uitgebracht, waaruit blijkt, dat van de 84 leerlingen 61 geregeld sparen. Er werd totaal ingelegd f234.11, uitbetaald fl25.!4> aan rente werd f 11.34 bijgeschreven. De weleerw. pater Fennell, moderator, daarna het hoofdmoment van den avond, de prijsuitdee- inleidend, wees er op, dat de prijzen dit jaar niet minder in aantal waren, maar zij moesten dezen keer vooral verdiend worden door goeden ijver en trouwe opkomst. Zij zijn volkomen billijk en eerlijk toegekend in overleg met de onderwijzers en moderatoren. Mod. begrijpt, dat er eenige jongens ontevreden zullen zijn, maar vertrouwt, dat de ouders daarin niet zullen mee spreken. Op onderwijs, vlijt, vorderingen en op komst wordt vooral gelet; zij die geen prijsver- dienden, hebben dit aan zich-zelven te wijten. \ooral de derde afdeeling verdient daarbij een pluimpje. Mod. stelt nog eens in 't licht, dat noodzakelijke verhindering met voorkennis der ouders niet als verzuim wordt aangemerkt, wekt ook zijnerzijds de ouders op steeds het dagstem- peltje op de boekjes na te gaan en besluit met dc beste wenschen voor den bloei van het patro naat te uiten. Nadat daarna de prijzen, meerendeels gereed schappen op verzoek der jongens naar hun vak berekend voor het Godsdienstonderricht gods dienstige boeken waren uitgereikt, bracht pas toor Verhoeven ten slotte een woord van lof en dank allereerst vóór het verslag, door den plaats vervanger van den secretaris zoo schitterend sa mengesteld, vervolgens aan de zelatricen, haar dankend voor haar toewijding en haar tot vol hardenden ijver aansporend. Een woord van bij zonderen dank bracht hoofdbestuurder ook aan onderwijzers voor de toewijding waarmee zij hun lessen hebben gegeven, aan de paters moderatoren en de patronaatsheeren voor den ijver en de toewij ding door hen allen betoond, ten slotte ook nog een ernstig beroep doende op de medewerking der ouders voor het getrouw bijwonen der lessen en den wensch uitsprekend dat door aller goeden ijver en trouwe opkomst het aantal prijzen het volgend jaar veel grooter nog zal zijn dan 't dit maal is geweest. Toen de leerlingen, die de verschillende ver slagen en toespraken met het zingen van een geestig liedje hadden afgewisseld, ten slotte weer het patronaatslied hadden gezon gen, liep hiermee de prijsuitdeeling, die ouderen, zoowel als jongeren genoegen gaf, ten einde. Zangvereenlging',„St. Cecilia." Wij vernemen, dat de Zangvereeniging »,St. Cecilia-', onderafdeeling van den Ned. R. K. Volks bond afd. Schiedam, van den heer F. J. Smit ten geschenke heeft gekregen het toonwerk »Die beiden Stirgen" van Hegar. Deze zangvereeniging zal aanst. Zondag 14 Mei op het Encycliekfeest uitvoeren »Ilpt lied van den Arbeid," een compositie van den heer J. P. J. Wierts, welke zij van den heer P. M. J. A. Lagerwey ten geschenke kreeg. Als tweede num mer zal worden gezongen »De Almachtige" van W. J. Reyniers. De zangvereeniging zal dus ruimschoots het hare bijdagen tot de feestviering ter gelegenheid van den gedenkdag der uitvaardiging van de Encycliek »Rerum Novarum," welke wegens de twintigjarige herdenking ditmaal met meer dan gewone feestelijkheid zal worden gevierd. Z a t e r d a g-m iddag geraakte de vyf- jarige Maartje van 't Hof, doordat zij op de Koemarkt, door een handwagen waarvan de besturende jongen haar niet gezien had, werd aangereden, met haar beentje bekneld tusschen het verhoogde voetpad en een wiel, waarbij haar knietje bezeerd werd. Nadat het kind in het brugwachtershuisje was verbonden, werd 't naar huis gebracht. Z a t e r d a g-a vond 10£ ure werd door de politie aangehouden de 30-jarige J. de K. en de 33-jarige J. S., waarvan de laatste een zak droeg, wier inhoud uit moutwijn bleek te bestaan. Beide personen werden in bewaring gesteld. Bij onder zoek bleek, dat de moutwijn vermoedelijk gesto len was uit het beste vat in de branderij van den heer T. J. M. Meijer aan de Westerkade. De beide aangehoudenen zijn gisteravond, na opgemaakt proces-verbaal, weer op vrije voeten gesteld. Gister-avond werd door de politie aangehouden zekere R., wonende alhier, die in dronkenschap bezig was, in de Groenelaan een schutting te vernielen. Bedoelde persoon werd heden morgen na ver hoor weer vrij gelaten. Giste r-m orgen is door een motor fiets komende uit de richting van Overschie, op den Overschieschen weg nabij het Kommiezen- huisje aangereden de heer Amoureus, bediende in de apotheek van de firma Gouka aan de Hoog straat alhier. De heer Amoureus, die eenige meters ver door de fiets werd medegesleurd, brak daarbij een been en bekwam nog andere verwondingen. Hij moest in het Ziekenhuis worden opgenomen. Zaterda g-n amiddag werd op de Hoogstraat zekere juffrouw W. door een fietsrij der aangereden, waardoor zij viel en een der beenen bezeerde, zoodat zij na eerst ergens binnen e zijn gebracht, naar huis moest worden geleid. HIT KETHEL EN SPALAND. De alhier gestationeerde rijks veldwachter A. Ad miraal BraUr is bevorderd tot brigadier-titulair. uitgereikt, gevolgd wor- ÜIT HOEK-VAN-HOLLAND. Alhier is een bijeenkomst gehouden, welke door een vijfligtal inwoners dezer plaats bezocht werd. t Doel van de bijeenkomst was de bespreking van n das ting miss tanden alhier. Vele ingezetenen achten zich te hooig aangeslagen, waarbij nog komt, dat van de opbrengst der plaatselijke be lasting nagenoeg niets voor verbetering en onder houd van Hoek van Holland wordt besteed, en deze bijna geheel ton bate-van het dorp 'sGra- venzande wordt aangewend. Tengevolgb daarvan wilde men in verzet komen en bleven er reeds velen nalatig om de belasting over bet afgteloopOn jaar te betalen, zoodat er dezer' dagen niet min der dan 130 dwangbevelen werden welke nog door een 400-tal zouden dien. Een der aanwezigen, die door d'o vergadering \u\rd uitgenoodigd om die leiding daarvan op zich te nemen, ontried ten sterkste den belasting- pliehligen, te volharden bij hun voornemen, niet te. betalen, aangezien door massale weigering1 eten te sterke revolutionaire houding zou worden aan genomen. waardoor men niets zou bereiken, en waardoor alleen d:c goedje naam van de burgers zou geschaad worden. Zij; die zich te hoog aan geslagen rekenen, hadden daartegen verziet bo booien aan te tóekienen bij1 den gemeenteraad en zoo nooddg' bij Ged. Staten in benoiap' kunnen komen. Heeft men zulks nagelaten, dan is er geen redres mogelijk, en heeft men bet wel gte- daan, dan moet mem in afwachting van de eind uitspraak toch beginnen met het bedrag1 van den aanslag te voldoen. 1 etc aanwezigen achtten zich ook voor het dienstjaar 1911 wederom te hoog aangeslagen. Daarom werld er een commissie benoemd, bij welke men zich zal kunnen vervoegen, indien rnc-n gegronde redenen meent te kunnen aan voeren voor verzot telgen den aanslag, en die dan d;e belastingplichtigen zal bijstaan om langs wettigen weg vermindering van den aansLag te verkrijgen. Ook werd beslaten am, indien met 1 Januari 1912 de Hoek van Holland nog niet van 'sGra- veinzande mocht worden afgescheiden, krachtig te gaan aigeoPon ten einde tot een mleer billijke b.elastingverhouding i,n, de beide doelen der ge nreen te te geraken. UIT ROTTERDAM. In den Toerijstuin, te. Rotterdam, staat een huis, dat sedert jaren bewoond is geweest door verdachte gezelschappen. Trok de een er uit dan kwam de ander er weder in. Nadat een week of zes geleden daar weder een bomoving liaid plaats gehad, werd een po litieagent voor de deur geplaatst,- om de be woners lot verhuizen te dwingen. Daarin had den zij echter geen zin, maar evenmin om huur tq betalen. Thans heeft de huisbaas alle deuren en ramen uit het huis laten nemen en hangen hier en daar lappen voor de gaten. Overdag is nu de politiepost ingetrokken, doch daar de bewoners nog geen plan hebben het huis te verlaten, staat deze er des nachts nog voor. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Maandag 8 Mei. 8i/2 u. R. K. Middenst. -vereen. »De Hanze". Jaarvergadering. Woensdag 10 Mei. 8 u. Bondsgebouw R. K. Esperantisten-Yereeniging Lezing C. Colas in het Fransch en Esperanto. Rotterdam, Woensdag 10 Mei. 8 u. Nutszaal. Concert Mies Penning en Maurits Frank. Ongelukken. Bij een ongeval in, het artil- leriepiark aan het Kanaal te 's Gravenihage, is eten milicien ernstig verwond, tijdens het ver plaatsen van een stuk geschut. Hij werd op het terrein verbonden door eten officier van. gezond heid en vervolgens naar het militair hospitaal vervoerd, waar hij overleden is. Te Scherpenisse is een 66-jarige vrouw over een dorpel gevallen ©n aan die gevolgen overle den. Men meldt uit 's-Gra.venhage d.d. 6 Mei: Aan den Noord- West-Binnensingel had he denmiddag omstreeks halftwaalf een treurig on geval plaats. Een zes-jarig knaapje liep in dit vooral op genoemd uur van den dag, zeer druk stadsgedeelte, met ander© kinderen te tollen. Bij zijn spel niet lettende op een aanrijdende elec- trische tram, liep het kind zijn tol voortslaande, tegen de tram aan en geraakte er onder, met bet droevig gevolg, dat de knaap, ondanks alle pogingen van den wagenbestuurder, de wielen over het lichaam kreeg en dood van onder het tramrijluig werd te voorschijn gehaald. Door d,e zorg van de politie werd hielt lijkje naar de woning van de ouders aan de Zorg- vlktstraat gebracht. Zaterdagnamiddag had de le luit. der infan terie, WB. C. v. T., gedetacheerd bij de Nor- maajschietsehool te 's-Gravenhage, in de Java- straat het ongeluk van zijn rijwiel te vallen met het noodlottig gevolg, dat hij bewusteloos en in ernstige toestand in de kliniek van het Roode Kruis aan da Jan van Nassaustraat werd bin nengebracht. Van hier werd hij: vervoerd naar het Militair Hospitaal aan den Flirweelen Burgwal, waar werd geconstateerd, dat de bij den val bekomen ver wondingen inderdaad van hoogst ernstigen aard zijn. Men meldt uit Steenwijk, d.d. 6 Mei: Een treurig ongeluk had hier hedenavond plaats. Die ruim 80-jarige Kalsbeek, 's middags uit de Knijpe (Fr.) naar hier overgekomen, om zijn laatste levensdagen ten huizie van zijn zoon alhier te slijten, viel enkele uren na aankomst van de trap, met het noodlottig gevolg, dat hij, eer nog de dokter ter plaatse was, den laatsten adem uitblies. i Oosters. In April zijn uit Zeeland 3.574.300 oesters verzonden,* tegen 2.750.000 in dezelfde maand van 1910. De voornaamste afnemer was Engeland, waarheen 1.447.500 stuks verzonden werden, f i Hert gevangen. Bij Harderwijk (Fr.) heeft de arbeider V. een hert gevangen. Het dier liep in tien veenput, V. sprong ook te water, pakte het, beest bij de horens en kwam er mee op het droge. 1 i Ernstige mishandeling. Na, afloop van een schoolfeest te Drouwen (Drente) heeft een ernstige mishandeling plaats gehad. De jongeling P. Scholten, aldaar, is zoodanig met een paal op het hoofd geslagen, dat tnen voor het behoud van zijn leven vreest. De dm der ia bekend geworden, die, te Ruinerveen wo nende, in arrest is genomen. Moord b ij K oekange. In verband met dén driCiVoudigen moord te Koekangerveld (Dr.), op 3 September 1909, hebben gisteren de veldwach- leirs Kragt en Pool aangehouden J. W., den va der van den vermoorden 16-jarigen schaapherder. Heden is hij weder in vrijheid gesteld'. brandstichting? De brigade, comni a ndan t te Beek (L.) heeft Woensdag te MoorVeld-Geullé een onderzoek ingesteld naar de oolrzaak van den grooten brand aldaar, waarbij de hofstede van den wethouder Pesch, de daaraan grenzende wo ning van Baamen en de coöperatieve boterfabriek m de asch werden gelegd. In «ienzelfdeu pacht 1 t I fa J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2