Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. de Amour,, hebben aangevallen en met geweer schoten bestookt een Russische stoomboot, die naar Blagovostchouk ging. Er zijn verscheidene gekwetsten. Voortaan zullen kanonneerbooten de stoombooten begeleiden. De „New Vork Herald" meldt, dat die Russische en de .Tojiansche regeering1 het eens zijn gewor den over de maatregelen, die genomen worden, wanneer China voortgaal de belangen van heide landen in Manl.sjoerije te schaden. Er wordt thans nog beraadslaagd over-de nood zakelijkheid ont andere landen in te lichten ove:r do gevolgtrekkingen, die men heeft gemaakt. Het is waarschijnlijk, dat de Russische minis ter van oorlog met zijn collega te Tokio overleg zal komen plegen. Carnegie ontving uit handen van President Taft con door do gezamenlijke Ametikaansche republieken gestichte gouden medaille. Carnegie gaf wederom 100.000 dollars voor het pan-Ameri kaansche paleis te Washington. Van het Loo. Men meldt van 'tLoo: Zondagmiddag te half drie reed Prinses Juliana vergezeld van hare Hofdame en mis Marting uit, opgewacht door een zeer talrijke menigte, die voor het Paleis geschaard stond. Het Koninklijke echtpaar en hunne gasten, de regent van Brunswijk en gemalin, reden Zondag middag te drie uur uit in den nieuwen auto van H. M. de Koningin. Er werd een rit gemaakt door de Koningslaan, over Uddel, Elspeet en Wics- sel terug. Door een chauffeur van de Spijkerfa- briek werd de auto bestuurd. De nieuwe auto reed bijna onhoorbaar over den weg. Eerste Kamer. Hoogst waarschijnlijk zal de Eerste Kamer in den loop van de volgende week behandelen de wetsontwerpen betrekkelijk de zedeloosheid en tot wijziging der successiebelasting. Tweede Kamer. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de Militiewet vergaderde gister den geheelen dag. Engelsche landbouwkundigen in Nederland. Gisteren hebben 53 van de in ons land ver toevende Engelsche landbouwkundigen een bezoek gebracht aan Boskoop, waar zij twee boederijen bezichtigd hebben. 's Middags hebben zij een bezoek gebracht aan de tuinbouwschool den proeftuin en de kweekerij van de firma Koster en Co. onderleiding van den heer C. K. Claassen. In, met Engelsche en Hol- landsche vlaggen versierde wagens, zijn de gasten om 4 uur in de richting van Gouda vertrokken. Hr. Ms. ^Gelderland" te Tandzjer. Naar aanleiding van het bericht aan de »Köln. Ztg.," dat het bezoek door H. Ms. gezant te Tand zjer aan boord van den kruiser Gelderland" aan eenige Marokkaansche havens te brengen, den Franschen aanleiding zou geven tot commentaren, zegt het Haagsche Correspondentiebureau van be voegde zijde te vernemen, dat dit bezoek, dat uitsluitend ten doel heeft den gezant persoonlijk in staat te stellen de handelstoestanden in de Marokkaansche kustplaatsen met eigen oogen waar te nemen, reeds sedert langen tijd is voorbereid. Ten overvloede heeft de gezant er zich vóór zijn vertrek van vergewist dat bij het Fransche ge zantschap te Tandzjer omtrent de zuiver eommer- ciëele bedoeling der reis geenerlei twijfel bestaat. Herstel van drankzuchtigen. De Vereeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen heeft aan een commissie op gedragen een nader onderzoek in te stellen naar de beste wijze van behandeling van drankzuchti gen en in het bijzonder naar de inrichting van de consultatie-bureaux en naar de vraag of onder sommige omstandigheden verplichte opneming van drankzuchtigen in gesloten asyls nevens opneming van lijders aan alcoholisme in sanatoria noodig is en zoo ja, welke wettelijke regelingen daarvoor alsdan te treffen. Aan het rapport dier commissie, die was samen gesteld uit de heeren J. van Deventer Szn., voor zitter jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, dr. P. Wieringa, mr. J. W. Belinfante* dr. G. J. E. Ruysch, secretaris, en L. Philips, adj.-secretaris, ontleenen wij het volgende Ten opzichte van de hier te lande geldende regeling verdeelt de commissie de drankzuchtigen in 3 klassen, t. w., krankzinnige drankzuchtigen (deze groep kan de commissie buiten beschou wing laten), drankzuchtigen, die als plegers van strafbare feiten gedetineerd zijn in gevangenissen en in Rijkswerkinrichtingen en de drankzuchti gen, .die aangewezen zijn op het particulier ini tiatief. Bij de tweede groep spreekt de commissie als haar oordeel uit, dat gevangenis en rijkswerkin richting voor deze personen niet deugen. De vervanging van de rijkswerkinrichting voor deze groep van personen door een sanatorium of een asyl voor drankzuchtigen achten de leden der commissie eenparig wenschelijk. De commissie heeft ook onder de oogen gezien de vraag, welke maatregelen van wettelijken aard genomen behooren te worden ten aanzien van de groote groep van drankzuchtigen, die thans uit sluitend zijn aangewezen op het particulier ini tiatief. Er zijn op het oogenblik tal van drankzuchti- gen, die een kwaad vormen voor zichzelf, voor hun huisgezien en voor de maatschappij. Voor zoover deze lieden niet voor overreding vatbaar zijn, moet de mogelijkheid open staan in het be lang van hun herstel dwang op hen toe te passen. Deze jdwang moet echter zoodanig geregeld worden, dat de noodige waarborgen worden gesteld tegen willekeurige vrijheidsberooving. Ten einde deze waarborgen te verkrijgen, overwoog de com missie eene regeling als in de krankzinnigenwet reecis bestaat en gelijk die voor alcoholisten ook te vinden is in de wetten der Zwitsersche kan tons. Een en ander bezwaar levert moeilijkheden op verbonden aan de opneming van behoeftige pa tiënten. Vaak zijn noch patiënten, noch familiele den van patiënten in staat daarvoor de noodige gelden bijeen te brengen. Dat de Staat in dat opzicht steun heeft te ver. leenen, acht de commissie rationeel, in aanmerking nemende, dat de kosten der verpleging van alco- holissen, die in rijkswerkinrichtingen zijn opge nomen, geheel ten laste van den Staat komen. Uit den aard zal het overweging verdienen, dat ieder drankzuchtige naar de mate zijner frnan- cieele draagkracht bijdrage in de kosten zijner verpleging. Invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp van wet tot jverzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom" is thans in druk verschenen. Het ontwerp bevat 394 artikelen, en berust op den verzekeringsplicht Ieder werkman moet verzekerd zijn voor een rente in geval van invaliditeit en na het bereiken van den z e v e n t i g-jarigen leeftijd, voor zoo ver hij niet bij de wet van den verzekeringsplicht is uitgezonderd. De verplichte verzekering brengt mee een recht op weezenrente voor kinderen beneden 13 jaar. Naast de verplichte verzekering bestaat gelegenheid tot vrijwillige aansluiting. Wie onder den verzekeringsplicht valt kan daar nevens zich vrijwillig verzekeren. Werkman zaj zijn, volgens het ontwerp, ieder die den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt en in loondienst arbeid verricht binnen het Rijk tegen een loon van niet meer dan 1200 gulden per jaar. De premiën worden betaald door de verzekerden en door de werkgevers van de verzekeringsplich- tigen. Gedurende 75 jaar zal het rijk 8.^ millioen bijdragen. De verzekeringsplichtigen worden naar het loon ingedeeld m vijf loonklassen, met premies van 20 ets, tot 48 ets per week. De verzekerde, die invalide is, heeft, wanneer hij 150 premiën in rekening kan doen brengen, recht op invaliditeitsrente, bij blijvende invalidi- teitsrente bij blijvende invaliditeit en tijdelijke invaliditeit van een half jaar onafgebroken. Voor recht op ouderdomsrente moeten 1248 premiën in rekening kunnen gebracht worden. Over elke week wordt ééne premie geheven. De premie wordt betaald, hetzij door het plak ken van rentezegels op een rentekaart, hetzij in geld aan den Raad van Arbeid. De uitvoering van de wet zal worden opgedra gen aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank, aan Verzekeringsraden en de Raden van arbeid. Prins Hendrikfonds. Naar wij vernemen bedraagt de netto-opbrengst van de weldadigheiduitvoering in den Stadsschouw burg te Amsterdam Vrijdagavond gegeven ten bate van het Prins Hendriksfonds ongeveer f 8000 (Centr.) „De Hanze." Verschenen is het eerste nummer van »De Haarlemsche Hanze", het officieel orgaan van »De Hanze", bond van R. K. vereenigingen van den handeldrjjvenden en industriëelen Middenstand in het bisdom Haarlem. Het wordt uitgegeven bij de firma T. C. B. C. ten Hagen te's-Gravenhage Redacteur is de heer J. F. M. Gudel te Alkmaar De pest in Indië. Volgens te Rotterdam ontvangen particuliere berichten is de haven van Soerabaja voorloopig door de regeering voor uitvoer gesloten. De houding der Vrfl liberalen in 1913. Naar wij vernemen, zal op 't congres van den vrij-liberalen bond, dat waarschijnlijk in Juni zal gehouden worden, ook de houding van dezen bond bij de periodieke Tweede Kamer-verkiezing in 1913 besproken worden. Kamerverkiezing Roermond. De minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende, dat, ten gevolge van het aanvaarden door mr. F. J. Bolsius van de betrekking van president van de arrondissements-rechtbank te Roermond, in het kiesdistrict Roermoend een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft be paald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Vrijdag 26 Mei e.k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 8 Juli d.a.v., de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 16 Juni d. a. v. Het standbeeld van Peter den Groote. Reuter seint uit St. Petersburg De Tsaar heeft gister op Tsarskoje Selo een deputatie uit Zaandam ontvangen, die hem kwam bedanken voor het standbeeld van Petelr den Groote en hem een model van het Tsaar Peter- huisje te Zaandam aanbood. Nederl. scheepsbouw. Reuter seint uit Santiago .(Chili) Uit goede bron wordt gemeld, dat het contract voor twee nieuwe onderzeeërs naar Nederland is vergeven. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Mei 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.6 te Riga. Laagste barometerstand 757.4 te Biarritz. Verwachting tot den volgenden dagzwakke, fot matigen noordoostelyken tot oostelijken wind, ichtbewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. Programma van de Uitvoering door het Stedelyk Muziekkorps op Woensdag 10 Mei, 's namiddags 8 uur, op de Groote Markt te geven. 1. Marsch aus der Oper Carmen, G. Bizet. 2. Duitsche Kaiser-Overture, Herm. Necke. 3. Frühlingstraüme Walzer, Th. Farbbach. 4. Potpouri aus der Feldprediger, C. Millöcker. 5. Finale 4ten Actesaiis Undine Op von A. Lortzing. - 6. Marsch. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente is bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 Mei a. s., des namiddags 2 uur. „De Hanze.'' De jaarvergadering van de R. K. Middenstands- vereeniging »De Hanze", gister-avond in de boven zaal van het Bondsgebouw gehouden, werd op de gebruikelijke wijze, met den Christelijken groet, geopend door den voorzitter, den heer G. L. Kamp, die, allen welkom heetend, allereerst zijn spijt uitdrukte over de aanvankelijk geringe opkomst ter vergadering. In het afgeloopen jaar waren niet zooveel zaken behandeld als in het vorige men had meer aandacht aan de propaganda gewijd en enkele bekende middenstandskampioenen daartoe als sprekers doen optreden. De Hanze- bond was intusschen volijverig werkzaam en hare werkzaamheid kwam ook aan de plaatselijke afdeelingen ten goede. De handelscursus en de glasverzekering hadden goed succes en ook andere zaken werden met vruchtbaar gevolg behandeld. Voor de behandeling der agenda had spr. eene mededeeling van persoonlijken aard te doen. Door omstandigheden daartoe gedrongen, ziet hij zich genoopt zich niet meer voor het voorzitterschap beschikbaar te stellen, wijl zijn eigen zaken hem niet toelaten den noodigen tijd daaraan te geven. De notulen werden daarna gelezen en goedge keurd behoudens een enkele opmerking in zake het eigen orgaan van den Hanze-bond in het bisdom, die de voorzitter meende dat door het verslag van de Centrale vergadering voldoende zou beantwoord worden," er bijvoegend dat voor de kwestie van het verplicht abonnement a 50 cent wellicht een middel ter overbrugging zou gevon den worden. Nadat voorz. nog had aanbevolen de levensver zekering en de credietbank, waar van nog te weinig gebruik wordt gemaakt, was het woord aan den secretaris, den heer C. C. Steens, tot het uitbrengen van het derde jaarverslag. Dat verslag kon getuigen van een geregelden vooruitgang in 't algemeen en ook op den voor uitgang van de afzonderlijke onderafdeelingen wijzen. Het ledental nam toe van 82 tot 90, de hospitantleden van 5 tot 12. De aftredende bestuurs leden, de heeren K. G. Brugger en P. Groenen- daal, werden in de jaarvergadering herkozen. In 1910 hadden 8 bestuurs- en 2 algemeene vergaderingen plaats. Op 21 November werd eene lezing gehouden door de heeren dr. Nouwens en J. C. Meuwsen, die ook voor belangstellenden niet- leden toegankelijk was. De afd. Onderlinge Glasverzekering bloeide. Het aantal deelnemers steeg van 40 tot 62, het verzekerd aantal panden van 61 tot 101. Het verslag van de afd. Handelscursus vermeldt de bijzonderheden reeds aan het officieel verslag voor de gemeente ontleend. Het Incasso-bureau, in Maart geopend, ontving tei incasseering fl332.78£ waarvan als onin baar gebleken afging f 655.39J zoodat in 1910 behandeld is f 677.39. Daarvan werdgeïncasseerd f 187.99^, in afbetaling ontvangen f29.95, terug genomen f6.50, samen f!44.44£, zoodat 31 Dec. 1910 nog te innen was f532.94£. De ontvangsten bedroegen f24.79, de uitgaven f22.71; het saldo was dus f2.08. De Credietbank en de Instelling tot uitkeering bij overlijden zijn nog te kort in werking om daarvan eenig verslag te geven, al is ook door de leden der afdeeling daarvan reeds gebruik gemaakt. De centrale vergaderingen en de algemeene jaarvergadering van de »Hanze" in het bisdom Haarlem werd bijgewoond door de heeren, die daarvan verslag uitbrachten. De opkomst ter vergadering door de leden was ook in 1910 bevredigend. Inzonderheid van den zeereerw. pastoor Ver hoeve mocht ook dit jaar de vereeniging zeer veel belangstelling en medewerking ondervinden, Een ziektefonds is bij het hoofdbestuur in be werking en kan bij totstandkoming velen leden to1 uitkomst zijn. Nadat de voorzitter den secretaris dank had gebracht voor zijn schoon verslag, werd door den penningmeester, den heer J. W. J. van Alphen, het financieel verslag uitgebracht. Daaruit bleek dat de inkomsten bedroegemf 232.17^, de uitgaven f279.05, zoodat er een nadeelig saldo is van f 46 88. De rekening, door de heeren Van dei- Meer en Zoetmulder nagezien en accoord bevonden zijnde, werd daarna de penningmeester onder dank gedechargeerd. Toen daarop de heer Van Alphen het verslag van de Centrale Raadsvergadering had uitgebracht, verklaarde de voorzitter, dat ook het bestuur 't aanvankelijk over het denkbeeld van het eigen orgaan voor het bisdom Haarlem niet eens was maar na nog een en ander te hebben gehoord was zoowel het bestunr als de geestelijke adviseur overtuigd, dat er geen anderen weg open stond. De geestelijke adviseur, pastoer Verhoeven getuigde, in aansluiting op deze mededeeling, dat hij aanvankelijk ook sterk tegen de oprichting van een eigen orgaan was geweest, maar allengs was hy tot de overtuiging gekomen dat 't niet anders konde commissie van redactie in den Bosch, die volledige volmacht voor het bestaande middenstandsorgaan bleek te hebben, is voor eene oplossing van de katholieke organisatie in den neutralen bond en daar kunnen wij niet met medegaan; wij willen op ons eigen blijven, onze eigen belangen behartigen, overtuigd dat wij ook als handelsmenschen, mannen van zaken, in alles katholiek blijven. Rector Stroomer, de algemeene adviseur van de nHanze" in ons bisdom, heeft nog getracht met het Bondsbestuur tot eenheid te komenmaar dat is niet gelukt, gebonden als dat bestuur is door de volmacht aan bedoelde commissie van redactie. Zoo zijn wij dan onzen eigen weg moeten gaan en adv..houdt zich over tuigd, dat het eigen orgaan bestaan kan, dat 't langzamerhand ook den steun zal krijgen van de organisaties in de andere bisdommen en aldus het orgaan van de algemeene organisatie zal worden- De voorzitter dankte den eerw. adviseur vpor zijne toelichting en wekte ook zijnerzijds allen op het eigen orgaan te steunen dat, door circa 1700 Hanze-leden gelezen, een voldoende bestaan moest kunnen vinden. Den heer Van Alphen dankte voorz. voor zijn schoon verslag, daaarbij den wensch uitsprekend dat hij nog lang de functiën zou blijven vervullen die hem nu zijn toever trouwd. Na de heeren verifieurs der rekening zijn dank te hebben gebracht, stelde de voorzitter nu aan de orde de verkiezing voor het bestuur, door de periodieke aftreding van de bestuursleden, de heeren J. J. Exler, J. W. J. van Alphen en G. L. Kamp, noodig geworden De heer Van Alphen spoorde daarbij allen nog aan, de mededeeling van den voorzitter niet al te ernstig op te nemen, daar hij zich ten slotte, vertrouwde hij, nog wel voor de functie ter beschikking zou willen stellen. De uitslag der stemming was, daf werden uit gebracht op de heeren Exler 20, Van Alphen 21 en Kamp 13 stemmen. De heer Van Alphen ver klaarde zijne benoeming aan te nemende heer Exler, niet aanwezig, zou er mede in kennis worden gesteldde heer Kamp verklaarde de beslissing over de aanvaarding te willen aanhouden tot de eerstvolgende bestuursvergadering. Daarna was aan de orde de verkiezing van een afgevaardigde voor den Centralen Raad wegens periodieke aftreding van den heer J. W. J. van Alphen. De heer Van Alphen, met 19 stemmen herbenoemd, verklaarde die benoeming aan te nemen. De als bestuurslid der afd. glasverzekering periodiek aftredende heer A. D. Scholte, mede herbenoemd, verklaarde eveneens die benoeming te aanvaarden. De voorzitter gaf daarna in bedenking eene propaganda-commissie te vormen om te trachten nieuwe leden voor deze Hanze-afdeeling aan te werven. Als leden dier commissie verklaarde zich aanvankelijk bereid toe te treden hei bestuurslid, de heer P. Groenendaal, en de heeren A. D- Scholte en A. Kamp. Op initiatief van den geestelijken adviseur werd hun de volmach^ gegeven nieuwe leden te assumeeren. Na rijpe overweging had men besloten de namen der leden van de commissie van advies voor de credietbank, in een bestuursvergadering geïnstal leerd, niet publiek te maken. Voor het bekomen van crediet zal men zich rechtstreeks tot de Bank te Delft moeten wenden. De heer Snijders, belast met de directie van het Incassobureau, kon dit om vele andere werk zaamheden, niet meer waarnemen. In zijne plaats heeft zich wel de heer J. W. Stevens met die directie wiHen belasten. Het hoofdbestuur had aangedrongen op het houden van eene vergadering,waarin het de- bietrecht op tabak zou besproken wordenhet afdeelingsbestuur heeft gemeend dat in een meer uitgebreide vergadering met een spreker te moeten doen, waaraan ook belanghebbenden buiten de vergadering zullen kunnen deelnemen, die alsdan bun bezwaren kunnen doen kennen. Het bestuurslid, de heer Van Alphen, besprak daarna nog een dreigende verhooging der contri butie, maar hij meende, dat vooralsnog niet tot dit paardemiddel moest worden overgegaan, maar wilde, naast de propaganda-commissie, ieder lid toi propagandist promoveeren en allen de ver plichting doen op zich nemen, vóór 1 Augustus elk een nieuw lid aan te brengen. Aldus zou niet alleen het ledental uitgebreid, maar ook het prestige der vereeniging verhoogd worden en dus de vereeniging met te meer vrucht werkzaam kunnen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2