Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. De geestelijke adviseur juichtte 't toe,„dat de aftredende bestuursleden allen waren herkozen. Den tijd dat hij met dit bestuur werkzaam is geweest, kon hij 't niet anders dan den hoogsten lof geven. De aftredenden bestuursleden hebben zijn volle sympathie. Onder hunne leiding en bemoeiing zal zeker deze Hanze-afdeeling in bloei toenemen. De voorzitter getuige, dat de aftredenden dien lof niet gezocht hadden, maar dien uit zoo'n mond wel moesten aannemen. Driejaren heeft het bestuur ipet den geestelijken adviseur nu de zaken behandeld en de belangen der leden op royale, onpartijdige wijze behandeld. Was de be strijding in het begin groot, de sympathie is aan het bestuur niet onthouden. Den leden dankend voor het vertrouwen waarmee zij het bestuur gesteund hebben, getuigt voorz. persoonlijk dat hij steeds met veel pleizier aan het bestuur heeft deel genomen, hij dat bestuur lief kreeg en 't hem daarom leed deed er van te moeten scheiden, intusschen de beslissing omtrent zijne herverkie zing nog aanhoudend. Ten slotte allen aansporend op flinke wijze het ledental uit te breiden, zoodat alle katholieke middenstanders lid worden, en den zegen Gods op het werk der vereeniging inroe pend, sloot de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet. Propagandaclub »St. Paulus". Het volgend verslag wordt ons welwillend ter plaatsing gezonden In de bovenzaal van het Bondsgebouw hield bovengenoemde vereeniging haar aangekondigde propaganda-vergadering, die uiterst matig was bezocht en vereerd met het bezoek van den hoog- eerw. heer deken Coppens. Nadat de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet had geopend, en den heer Putters als spreker had welkom geheeten en het betreurde dat zoo.weinigen aan den oproep van »St. Paulus" hadden gehoor gegeven, gaf hij het woord aan den secretaris van »St. Paulus", den heer A. van Dongen, tot het uitbrengen van een verslag der wèrkzaamheden der Propaganda-club over het tijdvak 16 October 191015 April 1911. Uit dit verslag stippen wij aan, dat »St. Paulus" telde op 15 October j.l. 11 leden en 9 adspirant- leden, en op 15 April j.l. 17 leden en 6 adspirant- leden. Het aantal abonnementen op couranten en tijdschriften steeg tot 336 Chr. Acties, 165 op de ^Voorhoede" en 85 op de H. Familie. Buiten de »Volks banier" bezorgen St. Paulus' leden nu we kelijks 586 couranten. Het aantal verkochte boe ken bereikte het respectabel getal van 17287) tegen 15942 in het vorig halfjaar, een vermeerde ring aldus van 1345 stuks. Het aantal gratis ver spreide boeken, enz. bereikte het getal van 13137 tegen in het vorige halfjaar 12412 stuks, hetwelk een vermeerdering dus geeft van 725 stuks. In het geheel verspreidde »St. Paulus" dus aan goede lectuur 30424 stuks tegen het vorig halfjaar 28354 stuks. Voorwaar cijfers die gezien mogen wor den. Met een warm opwekkend woord tot steun van »St. Paulus", door toetreding ook tot de club, eindigde de heer v. Dongen zijn verslag. De voorzitter dankte den secretaris voor dit uit- gebracht verslag en gaf alsnu het woord aan den heer J. F. Putters, voorzitter van ^Katholiek Le ven". Spr. begint met te verklaren, dat men niet te veel van hem moet verwachten; hij zal zijn best doen het door hem gekozen onderwerp zoo goed mogelijk te behandelen. Eerst schetst spr. den in druk, dien het devies van den N. R. K. Volksbond op ons moet maken, een indruk, die grootscher en geweldiger wordt bij het overwegen van ieder deel van deze wapenspreuk »Voor God en Kerk; Vorstin en Land" op zich zelf. Spr. behandelt dan het eerste deel van het de vies voor God. Hij doet den aanwezigen zien, hoe heel de Schepping heen wijst naar een Schepper deze is God. Hij wijst er op, dat al die bloemen, die wateren, die bergen en dalen, die rijke vogel wereld, die duizenden en millioenen dieren in, op en - boven de aarde door God den. mensch ge schonken werd, om hem de grootheid en de schoonheid en de liefde van God steeds voor oogen te doen houden. En daarom begrijpt spreker niet hoe er kunnen zijn, die volmaakt met het geloof kunnen breken. Met een ongelukkige Franschen priester de Lamennais, eerst apostel, daarna apos taat der H. Kerk, wijst spr. ook op de onverschil ligheid in zake den godsdienst van zoovele Katho lieken, een onverschilligheid die spreker veel ge vaarlijker acht voor de Kerk dan den haat der anti-clericalen. Met een warm opwekkend woord tot de leden van »St. Paulus in het bijzonder, eindigde spr. dit eerste deel zijner inleiding. Bij de behandeling van dit gedeelte van het devies, hetwelk doelt op de H. Kerk, gaf spr. een kort historisch overzicht van wat de H. Kerk in den loop der eeuwen ook heeft moeten lijden, maar ook dat zij gejubeld heeft bij die duizenden heiligverklaringen, bij het zien leven het echte katholieke leven door vorsten, regeeringen en volken in de M. E., en ook bij den troost, dien de H. Vader ook thans ondervindt van zoovele duizenden en duizenden Katholieken. De strijd tegen de H. Kerk openbaart zich in onzen lijd vooral op onderwijsgebied. De vijanden willen het kind Van de Moeder scheiden, willen geven aan het kind een godsdienstlooze opvoeding, hetwelk de liberalen en socialisten hier te lande wel niet zoo ronduit bekennen als hun Belgische partijgenoo- *en, maar laten wij er steeds van overtuigd zijn, dat hun middelen dezelfde zijn. Daarom moeten de Katholieken, moeten de leden van »St. Paulus,' hiertegen den strijd aanbieden. »St. Paulus" vooral door verspreiding van goede, degelijke, gezonde lectuur op dit punt vooral, dan werken wij mede aan den goeden strijd, dan ook strijden wij naast, voor God ook voor zijne Bruid, de H. Kerk. Het Bondsdevies bevat ook het woord Vorstin. Wij hebben onze vorstin lief, omdat zij is de draagster van het hoogste gezag in deze landen, en alle gezag van God komt. Het is dus plicht haar als Koningin te dienen en te eerbiedigen. En de lasterlijke aanstijgingen, dat wij niet oprecht zijn in onze Oranjeliefde, wijzen wij met verach ting terug. Nog altijd blijven waar de woorden van onzen grooten Alberdingk Thijm »De Konin gin heeft trouwe onderdanen, maar trouwer dan de Katholieken heeft Zij deze niet." Wij zouden niet oprecht zijn in onze Oranjeliefde, maar van welke zijde kwamen de krachtigste protesten tegen de bekende beleediging van Troelstra in ons parlement aan de Koningin aangedaan Het was van katholieke zijde. De leden van »St. Paulus" moeten dan ook blijven trouwe onderdanen van onze Koningin, hetwelk zij als Katholieken ook degelijk verplicht zijn.'Maar het is ook de plicht van »St. Paulus" om dien eerbied en die liefde voor de Koningin bij de Katholieken te doen be waren, door verspreiding van boeken en brochu res, waarin vooral gewezen wordt op het gezag en op den oorsprong van alle gezag, op God Ten slotte komt spr. tot het laatste gedeelte van het devies, op het vaderland. Vaderlandsliefde, men moet er tegenwoordig niet veel van zeggen, of men wordt schouderophalend aanhoord en be groet. Vooral mag men geen woord spreken over de z.g. kustverdediging. Men noemt het een schan de, dat een Christelijke regeering daar voor kan zijn. Maar vraagt spr. wat moeten wij doen, ons fand verdedigen of niet Het laatste is beslist het goedkoopste, do«h dan moeten wij ook niet bang zijn de gevolgen daarvan, b.v. annexatie door een of andere groote mogendheid, te dragen. De ge schiedenis spreekt alleen over deze kwestie boek- deelen. Maar wij kunnen ook onze vaderlands liefde toonen, door te zorgen, dat wij behouden een echt Christelijke regeering met een Christe lijke meerderheid in onze beide Kamers. Wij moeten er voor zorgen, dat de Christelijke geest doortrekke de geheele wetenschap en kunst, onze rechtspraak, ons onderwijs. Dan handelen wij als ware Katholieken, dan handelen wij volgens het devies, dat in 't bijzonder wel den N. R. K. Volksbond toebehoort, maar dat in het algemeen ook het devies is van iedere katholieke vereeni ging, van iederen Katholiek. Na deze inleiding nam de voorzitter het woord, dankte den heer Putters voor zijne mooie lezing, en sloot daarna de vergadering met den Christelijken groet. Volksbadhuis. In de week van 30 April 6 Mei 1911 werden genomen 302 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 39 regen 21 regen 193 school s kinder a 5 ct. 31 Jongens in glasblazeryen. De Vereeniging van Glasfabrikanten in Neder land hieiett zich met een adr'es gewend tot d|e Eerste Kamer, naar aanleiding van de aanneming djoor dje Tweede Kamer van het amen.lemen!- Sdhaper c.s., om al. 6 van art. 5 te doen ver vallen, strekkende om dein nachtarbeid van jon gens in de glasblazerijen .af te schaffen. Die gevcwgen van deze Wetswijziging worden voor de flesschenindustrie, wielke in wezen af wijkt van de glasindustrie in het alg'emieen, allér- noodloltigst gienoemd. Aangevoerd wordt, diat d'e arbeid, weike zoo gemakkelijk door jongens kan geschieden, voortaan door volwassen personen verricht zal moeten worden, en dat aangezien de flesschen-fabriknge een continu bedrijf is, nacht arbeid onvermijdelijk is. Hel verdrijven van jeugdige personen uit de fabriek, in casu uit hun leerschool, staat gelijk aan het langzamerhand doen verdwijnen van den Nederlandschen ffesscihienblazer; met het leeren van het flesschenb 1 azersvak zijin ook zoovee! ja- Hen gemoeid, dat den leerlingen thans de tijd zal ontbreken het vak te kennen vóór zij hun dienstplicht zullen moeten vervullen. Aidr. vragen, te willen bevorderen dat een voor ziening, als opgenomen in art. VI (art. 5) van het gewijzigd ontwerp der Arbeidswet sub no. 6, alsnog op eenigerlei wijze tot stand kolme. B. en W. dezer gemeente hebben tijdelijk benoemd tot onderwijzeres van school A., hoofd de heer van der Poel, mej. J. S. S. Kloppers, te 'sGravenhage en wel gedurende het aan mej. M. A. Uytenbroek verleende verlof, en tot onderwijzer aan school F. hoofd de heer van Bochove, de heeren G. K. Sterk en W. Boer, zulks ter voorziening in het aan den onderwijzer J. D. van Roon verleende verlof tot herstel van gezondheid en het eerst later aanvaarden der betrekking door mej. de Viies aan deze school. bet onder een pjesiw bestuur kómen van het Entrepot. Bij de politie is terug te bekomen een klein zwarthondje (reu). Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Gister-avond laatisdoor depolitie op de Nieuwe Haven aangetroffen een 22-jarig meisje, wonende te Rotterdam, dat daar in hoogst zenuwachtigen en overspannen toestand ronddoolde. Voor haar eigen veiligheid is zij daarop per rijtuig naar hare woning te Rotterdam gevoerd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 10 Mei. 8 u. Bondsgebouw R. K. Esperantisten-Vereeniging. Lezing C. Colas iu het Fransch en Esperanto. Rotterdam. Woensdag 10 Mei. 8 u. Nutszaal. Concert Mies Penning en Maurits Frank. Diefstal van postduiven. Zaterdag avond ontdekte dr. Bom te Axel, die een collectie uitstekende postduiven bezit, dat, ,1e allerbeste uit zijn til ontvreemd waren. De inspecteur van politie Klaassen, van Terneuzen, wiens hulp door hem werd ingeroepen, kwam Zondagavond laat met den politiebond Max ter plaatse, en door middel van den hond waren dief en duiven spoe dig ontdekt. Jaloezie, dat de heer Bom steeds de eerste prijzen met zijn duiven behaalde, schijnt aanleiding tot den diefstal te zijn geweest. Doot B. en W. dezer gemeente zijn, gerekend te zijn ,iin|gfeig)aian 1 April jl., opnieuw benoemd tot boekboluder-pemnngmeester van het Algelmeen Handels-Emürcpötde heer K. T. Blorns- mla, i©n tot magazijnmeester bij die inrichting! de heer J. S. Paulssen, zulks een gevoljgt van Ontslagen. De commissaris der Koningin in Zuid Holland beeft M. d. L. ontslagen als veldwachter van Stellendam en als buitengewoon veldwachter van Goedereede en Melissant, we gens hel aannemen van een gift bij' glelegenheid detr stranding van het stoomschip „Dusseldorf". Bloedvergiftiging, De heer W., steen kolenhandelaar te Leiden, krabde een dezer dagen een puistje aan zijd gelaat stuk. Hierdoor ont stond bloedvergiftiging, tengevolge waarvan hij gisteren is overleden. Hftfthtttfrau, Gister werd hij den Hoogen Raad conclusie genomen in de zaak van den Minister van Fi nanciën tegen het ontslag van rechtsvervolging door bet Gerechtshof te 's Hertogenbosch van J. C. M., distillateur te Maastricht, in wiens distil leerderij der eerste klasse „dé Engel" een proef- kamer on eon emdeir lökonl hij' visitatie door dn kommie-zen van den accijns gesloten waren be vonden. Het ontslag van rechtsvervolging berust te op de .overweging dat art, 199 der Algemfeene Wiet, voorschrijvende dat gedurende den tijd' dat in die fabrieken, trafieken of werkplaatsen gewerkt wioirtit, de toegang tot dezelve voor de ambtenaren onbelemmerd zal moeten wezen, geenszins eisc'ht dat alle lokalen tot een distillerderij1 beboerende, open moeten staan bij! visitatie door- de ambtena ren. Daartegen voerde de bel as ting-adm i ni s t ral ie nu aan, dat de toegang tot de fabriek omvat den toegang tot alle deelem daarvan. Advocaat-generaal Was van oordeel, dat het recht van visitatie van de ambtenaren niet insluit, dat. alios wat men wil zien, open moet zijn, maar aileen dat. zij gerechtigd moeiten zijn om de fabriek binnen te treden en vervolgens be voegd zijn om openstelling der lokalen te eiscbén. Mitsdien werd tot verwerping geconcludeerd. De pest in Indië. Hij het Departement van Koloniën is heden het navolgende telegram van den gouverneur- generaal ontvangen: In de afdeeling Malamg gisteren 7 Mei 21 ge vallen, waarvan 8 doodelijk. Van de pestlijders van vorige dagen 6 over leden. Onder de koortslijders eergisteren 6 Mei 6 pestlijders. Te Kediri. Soerabaja, Sitobondo géén nieuwe gevallen. 1 Het geval te Bandoeng is vermoedelijk ontstaan door overbrenging en besmetting uit Soerabaja, daarom heb ik aangedrongen op strenge maatre gelen te Soerabaja, Te Kassukulo beperking reizigersverkeer per bpeor en invoering instituut van toezicht. Uit Mexico. ELPASO, (via New York) 9 Mei. Later ver klaarde Madera dat hij' niet onmiddellijk Juarez zou aanvallen. De jnsui'genten hebben een der buitenwijken van Juarez bezet. Men zag vele lij ken van manschappen van het federale leger in ide straten liggen. NEW YORK, 9 Mei, Een telegram, gisteravond om 5 uur 15 minuten uit Elpaso verzonden, miejldt, dat de geheele legertnacht der insurgenten het vuur opende tegen Juarez. EL PASO (via New-York), 8 Mei. Rebellen zijn Juarez binnengedrongen tot aan de arena voor de stierengevechten. Er werd hevig gevoch ten en aan bedde zijdén werd artillerie gebruikt. De opstandelingen behieerschen de beide brug gen die naar de Veteenigde Staten leidien. De strijd tuurt voort. Later telegram. Op Arnerikaansch gebied schij nen vier lieden gedood en negen gewond te zijn. De opstandelingen zijin in het bezit van alle dauanehuizen op een na en van allo brug gen. De straten van Juarez moeten vol liggen mot dooien en gewonden. Madero heeft verklaard, dat deze vechtende rebellen de gegeven bevelen hebben geschonden. Geboren: 6 Mei. Cornelia, d. v. M. Ligthart en A. Schots, Nieuwsticht. 7. Arie, z. v. J. Verboom en W. Koudstaal, Mariastraat. Pie- tertje Barbare, d. v. L. Hagestein en J. v. Kampen. Hendrik Cornelis, z. v. P. J. Weeda en A. Kramer, Rozenb. plein. Overleden: 6 Mei. Jacobus Johannes Ver- hoev, oud 1 j. en 5 mnd., Zalmstraat. Cornelia Elisabeth Winkelman, oud 20j. en 3 mnd., Hoofdstraat. 7. Johannes Petrus Weber, oud 4j. en 2 mnd., Heerenstraat. Johannes llen- dricus Sluyters, oud 4 weken, Raam.Anna Elizabeth Verschuur, oud 75 j., echtgenoot van S. Molenbroek, Kreupelstraat. BEURS VAN SCHIEDAM, 9 Mei 1911. Officieele noteering van de Commissie uit da Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwjjm 5 Mei. 6 Mei. I 8 Mei. 9 Mei. f6i/a 61/2 f f 6i/t f 61/2 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. - Namena de Commisaie voor de noteering B. A. J. JSITTKAMPF, Bond van Distillateurs 1 1 p r 0 e t. 8 Mei. 9.y* 13'/, 15— 1.10. 9 Mei. 9tya 13'/, 15- 1.30. M 0 u t w ij n Je n e v e r Amsterdam sche Spoeling: Stemming op hedem: willig. PARIJS, 6 Mei. Spiritus kalmper hectoliter per Mei fr. 62.25 betaald, per Juni, fr. 62.75 dito, per Juli/Aug. fr. 63.25 a 63.50, per 4 laatste md. fr. 49.25 a 49.50, per 3 md. van Oct. fr. 46.50 a 46.75, per 4 eerste md. fr. 47.25 a 47.50. NEWrYORK, Mais Western; in loco 8 Mei 593/.6 Mei 60.—. CHICAGO. Mai s Mei Juli Sept. Dec. 8 Mei. 52V8 5l3/4 52i/a 503/4 6 Mei. 533/4 52ya 53i/8 51i/8 Rogge prijsh. Loco 8 Mei. 110 6 Mei. HO ROTTERDAM, 9 Mei. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 32 paarden, veulen, ezel, 1377 magere en 639 vette runderen, 188 vette en <maskalve ren, 906 nuchtere kalveren 2 schapen of lam meren, - varkens, 245 biggen, 2 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt Vette runderen le kw. 82 a 84 ct2e kw. 74 ct., 3e kw. 68 ct., ossen le kw. 80 a 82, 2e kw. 72, 3e kw. 66 ct., stieren le kw. 68 a 70,2e kw. 65, 3e kw. 60 ct., kalveren le kw. 110, 2e kw. 100, 3e kw. 85 a Melkkoeien f160 a f300, kalfkoeien f200 a f330, stieren f160 a f350, pinken f 70 a f115, graskalveren f 12 a f19, vaarzen flOO a f165 biggen f10 a f20, slachtpaarden f60 a f110, nuchtere kalveren f6 a f 10, fokkalveren f f hitten f afwerkpaarden f80 a f140. Botermarkt. Op de botermarkt waren aangevoerd42/16 ton en 140/8 ton; 212 stukken van K.G. De prijzen waren als volgt: le kw. f52.2e kw. f 49.3de kw. f46.Voor stukken van 4 K.G., werd 69i/2 a 72ya ct. betaald. Eierenveiling. Aangevoerd werden 104350 stuks eieren, kip peneieren f3.15 f 4.40 eendeneieren f3.80 a f4.55, ganzeneieren f9.50 èf 10.— kal1'oeneieren f7.k f9.per honderd stuks. ROTTERDAM, 8 Mei. i Bui tenlandsch e g ranen, De markt was heden vast gestemd, vooral rogge ging tot hooge prijzen om. Rogge per 2100 kg. Loco 74/75 Helena van f 158 tot f 163, stoomende f 162loco 72/5 Bul gaar f 153, stoomende f 155loco 72/73 Peters burger f 157. G e r s t per 2000 kg. Loco 59/60 Azoff-Zwarte Zee f 138 stoomende f 13 loco 61/62 Marinonel f 139, stoomend f 139. Haver per 100 kg. Loco 56/ Koningsberger f 7.40, loco 50/51 Libau f 7.15loco 49/50 Donau f 6.90, loco 49/50 Koningsberger f 7. Boekweit per 2100 kg. f 175. Boekweitgrutten per 2100 kg. f 225. Mais per 2000 kg. Loco gedroogde mixed f 130 leco Sailgrade mixed f 123, stoomende f 125 loco Odessa f 125, stoomende f 128; stoomende Donau-Galfox f28 stoomende grove Novorossisk f129; stoomende Donau-Cinquantine f133. Beurs yan Amsterdam. Dinsdag 9 Mei. Steels 74'/*AtehisonsllODen- Carren vers 29'/8; Eries 31kansas gew. 333/4; Roc- ky's 295/aSouth Pac. 1135/tSouth Rails 263/4 j Unions 1766/sWabash Gr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 151'/,; Handehn. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cultKrapoh Langk. A.—Medan - N. Asahan 60-R'd Deli 401 Kon. Petr. 456— Enim 218— Perlak Sumpal 172'/»; Z. Perlak Prolongatie 3.— «i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 3