Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Woensdag 10 Mei 1911. No. 10014. Officieele berichten. Kennisgeving. Battenkadsch Nieuws. FEUILLETON. De man in 't grijs. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent, Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 60 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADTERTENTIëNi Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels ƒ0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt ttceemaai beretenü. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaideljjjk advertfteren worden uiterst hit l§ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en Andere Inkomsten no. 10 dezer gemeente, over het dienstjaar 1910/11, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 9 Mei 1911 executoir verklaard, op heden aan den ont- vangei der directe belastingen alhier, ter invor dering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. AANGIFTE voor het BEVOLKINGSREGISTER. Het GEMEENTEBESTUUR van Schiedam herinnert de ingezetenen aan hunne verplichting om steeds tijdig aangifte te doen voor het bevol kingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan lo. wanneer men de Gemeente gaat ver laten alsdan moet een getuigschrift van woonplaats verandering (verhuisbiljet) worden gevraagd en meegenomen naar de Gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen één maand te worden ingeleverd 2o. wanneer men zich in de Gemeente ves tigt alsdan moet men overleggen een getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuisbiljet/, afge geven in de vorige woonplaats 3o. wanneer men binnen de Gemeente van woning verandert; alsdan is het hoofd van een huisgezin verplicht aangifte te doen, doch tevens wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, b.v. wan neer iemand komt inwonen en ook wanneer dienst- en werkboden komen of vertrekken. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met HECHTENIS of GELDBOETE. Voor zooveel noodig wordt medegedeeld dat het Bureau van het Bevolkingsregister gevestigd is Schoolstraat 12 (voormalig Kantongerechtsgebouw) en geopend is van des voormiddags 8^ tot des namiddags 4^ uur. BELGIS. President Fallières is ,om 2 u. 34 gistermiddag te Brussel aangekomen, ,om een bezoek te bren gen aan het Belgische hof. Da President werd bij het verlaten van den trein ontvangen door den Kolning1, de bofdigni- tairissem en de civiele en militaire autoriteiten. Er werden hartelijke beigroeüngte'n gewisseld. Een 69) Aan de blijde, hoopvolle verwachting neemt natuur ijk, behalve de graaf, niemand warmer aandeel dan gravin Sydow, die haar ook naar Graz vergezelt. Het afgelegen Grauenegg, waar men moeilijk geneeskundige hulp kon bekomen, wordt door de dames m in 't begin van Juli ver laten. In haar gezelschap bevindt zich alleen Hanna Kögler, de kamenier van gravin Renate Een zuster van deze Hanna heeftte Graz eenige •kamers voor welgestelde dames, die voor hare ziekten in de stad genezing zoeken. Daar neemt ook de gravin intrek met hare zuster, die haar niet wil verlaten. Een zeldzaam toeval bestiei t het zóó, dat eenige dagen te voren de jonge vrouw van den Graue- negger rentmeester Backer eveneens in dit pen sion haar intrek heeft genomen. Die twee vrouwen kennen elkander ter nauwer- nood, wat bij het karakter der gravin maar al te zeer te begrypen is. Maar van haren echtgenoot weet de gravin, dat de rentmeester Backer zich schuldig gemaakt heeft aan verscheidene onregel matigheden in zijn betrekking, en zal worden pntsla^en. Met het oog op de jonge vrouw wil compagnie infanterie met muziek en een vaandel bracht de eerbewijzen. De President inspecteerde diq eerecompagnie, terwijl de muziek dei Marseil laise speelde, die daarna door schoolkinderen word gezongen. Do stoet werd bij het verlaten van het sta tionsgebouw met 51 kanonschoten begroet en begaf zich, omgeven door groene gidsen naar het paleis tusschen de troepen door, die lajngs den weig waren opgesteld en die eerbewijzen brachten. De Koning bevond zich met den President in het eerste rijtuig. De Koningin is ongesteld en daar om niet bij do ontvangst tegenwoordig. De stad was met talrijke Belgische en Fran- scho vlaggen versierd. De stoet weïtd langs den geheelcn weg door oen enorme menigte toege juicht. i De ontvangst van president Fallières dfroieg liet karakter van grootsche (Ovatie. Nauwelijks had die President de eerecompagnie geïnspecteerd pf in het staf ion zelf weerklonken geestdriftige toe juichingen. Maar de hartelijkheid van de ont vangst bleek in vollen omvang aan den toegang van hel station, toen een oorverdooveiule hulde- betooging; losbarstte. Er werd tolt' in bet oneindige geroepen: Leve Fallières, leve Frankrijk, leve de Republiek. Hel geroep der menigte was nu en dan krachtiger da,n het geluid van de geschut- salvo's en van de muziek, die de Marseillaise speeldie. Op de balcons, aan de ramen en op de daken wuifden dichte groepen menstihen met zakdoeken en hoeden en het rijtuig van den Pre sident was dikwijls reeds lang verdwenen, als de menigte in het voorbijgaan van officieren' van hel militaire huis des Konings aanleiding vond om opnieuw in toejuichingen los te bar sten. Fallières antwoordde voortdurend' stralend en glimlachend op dè toejuichingen van het publiek, waarvan een gedeelte, niettegenstaande den orde dienst over het gebeele Rogierplein, met het rijt tuig wist mede ,te loopen. Nooit heeft het Binisselschte volk een vreemd staatshoofd zoo geestdriftig ontvangen. Aan het galafeestmaal heeft koning Albert de volgende tafelrede gehouden Het is voor mij een waarachtig geluk u he- dien welkom te heeten in mijn hoofdlstad en u dank t.e zeggen voor die wartne ontvangst, die mijl te Parijs is bereid'. De sympathieke betoogingen dier bewolking zullen u onmiddellijk bij uw aan komst hebben overtuigd van de oprechtheid der gevoeiens, die het Belgische volk voor het roem rijke Frankrijk koestert. Ik maak mij tot een getrouw tolk van de woorden, die hier op aller lippen zijn, en het is mij! lief om tegenover u leen keer te meer te kunnen getuigen van de allerlevendigtete vriend- stehap, die do Belgen gievoelen voor het ridder lijke land, waarvan gij de regeering belichaamt De Belgische regeering ziet in uw aanwezig heid een nieuw bewijs voor dè hartelijke betrek kingen, die gegrond zijn op; wèdea'zijdsehe achting, men daarmede nog wachten. Juffrouw Back er krijgt een flinken zoon, maar geraakt zelve aan den rand des grafs. Maar het zoo vurig en smachtend gehoopte kind van de gravin is een meisje 1 De teleurstelling en wanhoop der gravin is grenzeloos. En in hare krankzinnige opgewonden heid komt zij op het denkbeeld om het kind van juffrouw Backer, die toch gaat sterven, als haar eigen .uit te geven. Gewoon, om haren wil met ijzer geweld door te drijven, regelt zij zelve alles, smoort alle bedenking, deinst voor niets terug. Josepha Kögler wordt door geld omgekocht. Eveline von Sydow zal het kind van gravin Re nate, de kleine Rita, tot zich nemen. Zij zal op reis gaan en het kind later, ails zij terugkomt, als haar eigen uitgeven, want de gravin bezit toch nog zooveel moederliefde, dat zij haar kind later op den duur om zich heen wil hebben, zij het dan ook als pleegdochter. Misschien broeide zij destijds reeds het sluwe plan uit, dat deze vreemde, ondergeschoven erfgenaam eens met hare dochter moest trouwen, om op die wijze Rita aan het erfdeel barer voorouders te helpen, waarop zij volgens de wet geen recht had. De jonge moeder van het knaapje maakt be zwaren, daar zij haar kind niet wil afstaan. Maar men brengt haar de onregelmatigheden van haren man onder het oog, dreigt hem aan te zullen v agen, te ontslaan, en zoo voorts en ten leste, julh'ouw Backer gelooft immers, dat zij gaat ster ven... Haar beniind kind zou een schitterende op onophoudelijke ideeën wisseling en op han delsbelangen en zij heeft het recht te hopten, dat beide landen door pen gelijk verlangen, be zield zijn om in de oecohotaiscibe behoeften door vriendschappelijke overeenkomsten te voorzien. De Koning eindigt met de Koningin te ver- ontschuidigeu, die ongesteld is en heft zijn glas op ter eere van den President der Republiek, die een zoo schoon voorbeeld gaf van een le ven, dat geheel gewijd is aan arbeid en de hoog ste Belangen van het land. Nit zijn wemsoben voor het herstel van de Koningin te hebben uitgesproken, zeidc président Fallières: Ik ben diep geroeid door de zoo hartelijke woorden, die Uwe Majesteit tot mij heeft gericht olm de gevoelens van het Belgische volk voor Frankrijk weer te geven; het is mij buitengewoon «aangenaam er de welsprekende verklaring in te vinden van de toejuichingen, die de moedige be volking van de hoofdstad den President der Re publiek heeft toegezonden. Het is mij dan ook op mijn beurt een gnoiot genoegen do innigte en oprechte sympathie uit 4e; spreken, die Frankrijk en de Fpanschè regee ring voor België en de Belgische vorsten ge voelen. Mijh bezoek is niet alleen een plicht van hooge hoffelijkheid, het is de uiting van de prijs die mijn land stelt op de vriendschap van het uwe. Frankrijk volgt met evenveel belangstelling' als bewondering de snelle en schitterende ontwik keling van uw jong volk. Frankrijk heeft het zien gen oren worden, opgroeien en krachtig worden- onder groot© moeilijkheden in alle takken van de menschelijke werkzaamheid. België heeft zich in de rij der volkeren een belangrijke plaats verworven en wij gaven den wensch te kennen, dat onze beide volkeren tot steeds grooiter over eenstemming geraken in den strijd der ©economi sche belangen. Ik lief mijn glas op; op Uwe Majesteit, op de Koningin, op den groeienden voorspoed en op de onvergankelijke toekomst yan het koninklijk gezin van België. DUITSCHLANÏ). Het compromis, dat in de kwestie van de grondwet, voor Elzas-Lotharingten tusschen de regeering en de partijen, die voor de grondwet zijn, tot stand is gekomen, laat de Eerste Kanier in hoofdzaak zooals de regeering oorspronkelijk heeft voorgesteld, schrijft ,de „Lokal-Anzeiger". D:a regeering is het centrum tegtemoet gekomen door toe te staan, dat de plaatsvervangers van de bisschoppen dezen, wanneer zijl vacantie heb- hen, in de Eerste Kamer kunnen vervangen. De vertegenwoordiger van die .Universiteit zal door 'het geheelie docenten-coMegte gekozen worden. De Eerste Kamer kan de begrooting slechts in haar geheel verwerpen of aannemenin geval van conflict tusschen de beide Kamers, kan de rè- georiug sclia tl; is (promessen ui tgeven ,om aa n de toekomst te gemoet gaan. Genoeg, eindelijk geeft zij hare toestemming. Maar zij was niet te ver geefs zoovele jaren gouvernante bij aanzienlijke families... zij weet, dat geluk en aanzien niet al toos hand in hand gaan. Haar hart hangt aan den jongen. Zou men hem ook liefhebben, hem inderdaad de moeder vervangen Men belooft het haar met dure eeden, en nu eerst geeft zij toe. Zij sterft nochtans niet, maar wordt tegen alle verwachting in en tot ergernis van gravin Renate gezond. Nu blijft er niet anders over dan baai en haren man een vermogen aan te bieden, wanneer zij er in toestemmen Europa voor altijd te verlaten. Want dat gevoelt de gravin maar al te zeerom ten minste eenigszins gerust te kun nen zijn, moeten deze deelgenooten van het ge heim van het tooneel verdwijnen- Maar nu komt 't moederhart in juffrouw Backer in opstand. Zij heeft haar kind afgestaan, om het een schitterende toekomst te bezorgen, goed. Maar zij wil het ook gelukkig zien. Zij kent den dwamg en de huichelarij der aristocratische huizen. Zij zweert eerst dan te zwijgen en Europa te verlaten, wanneer men haar schriftelijk het recht toekent, haar kind weer tot zich te nemen, zoo dra zij er van overtuigd is, dat het zich niet gélukkig gevoelt. Gravin Renate verzet zich natuurlijk met hand en tand tegen dezen eisch, moet echter ten slotte verplichtingen van de landskas te kunnen vol doen. Aan «1e vrij-conservalieven is beloofd, dit hun voorstel betreffend® de regeling van taai en godsdienslaa n gelegenheden in dè grondwet op genomen zal worden. De 23 kiesdistricten, waar over de commissie met de rijksregeering zal over leggen, zullen verdeeld worden in onderdisIrieten voor ietdeten afgevaardigde afzonderlijk. De afba kening dezer ondeuxlisiriclen zal vook de.n eersten keer aan den bondsraad worden overgelaten. Kies gerechtigd zijn rijksonderdanen, die hun domi cilie drie jaar jn Elzas-Lothaxingen hebben, en bewijzen kunnen, dat zij een jaa,r in $e plaats hunner inwoning zijn gevestigd. Over liet meer-' voudig ki esrech t is men het nog niet eens, om dat de vrijzinnigen weigeren, twee stemmen meer voor een zekere categorie kiezers toe te staan. Men" hoopt echter- ook in deze kwestie tot een schikking te komen, door kiezers, die ouder zijn dan 40 jaar, een tweede stem te geven. In bet algemeen hebben de partijen gegronde hoop, dat deze schikking aanvaard zal worden zoowel in de commissie als in den Rijksdag zelf. PORTUGAL. Aanhoudend gaan er geruchten van de anti- republikeinsche gezindheid in Lourenfo Marques. Zij blijken een grond van waarheid te bevatten, want de regeering zond er reeds politietroepen heen. Handelshuizen in Angola klagen, dat de inboorlingen oproerig worden en zij vreezen een uitbreiding der oproerige beweging. SERVlë. Do Servische Regeering heeft bij de Skoeptsjiua een wetsontwerp ingediend op de apanage van dei punten van net Koninklijk Huis. Volgens dit ontwerp Krijgt, de kroonprins tot zijn eventueel© troonsbestijging oen jaargeld van 120.000 Dinar, prins George en prinses Helène krijgen ieder levenslang 60.000 dinar jaarlijks. MAROKKO. De „Heraldo" verneemt uit TanJzjer, dat vol gens een radiogram uit Rabat ongeveer 1000 Marokkanen gistermorgen het kamp van gene raal Moinier hebben aangevallen, maar met z ware verliezen zijn teruggeslagen. CHINA. De »Times" verneemt uit Peking, dat een kei zerlijk besluit den Grooten Raad, den rijkssecre taris, de grondwettige commissie voor hervor mingen en de twee eeuwenoude, geheel verouderde ministeries afgeschaft. Er wordt een ministerie ingesteld, waarvan prins Tjing voorzitter is en dat nog twee onder-voorzitters telt. Het keizerlijk be sluit stelt mede een geheimen raad ir. De meeste nieuwe ministers zijn Mantsjoes, waaruit blijkt dat de overheersching der Mantsjoes voortduurt. Dei Russische „Börsenzeitung" veTueemt van, Japansche diplomatieke zijde, dat de Russische toegeven en een akte onderteekenen, welke uit drukkelijk juffrouw Backer als de ware moeder van Herbert von Grauenegg aanwijst. liet dochtertje van Renate wordt opgevoed als comtesse Sydow en reeds destijds waren de ouders vast besloten, dat Herbert slechts het middel zou zijn tot het doel, dat wil zeggen, dat door een huwelijk met hem de kleine Rita eens den naam en rijkdom derGrauensteins in handen zou krijgen. De majoor te Graz in dien tijd nog slechts eenvoudig eerste luitenant kreeg evenwel lucht van deze geschiedenismisschien praatten de dienstboden er onder elkaar over of vermoedden zij iets. Wellicht ook trok het zijn aandacht, dat kort daarop te Grauenegg heel het dienstpersoneel met uitzondering van Hanna -werd ontslagen en door een ander vervangen. Daarbij kwam dat sedert dien tijd juffrouw Biickers karakter ten eenenmale veranderde. Kortom, op zekeren dag zeide hij na een hevig tooneel met zijn schoon zuster deze vlak in 't gezicht, dat zij eene kome diante en misdadigster was, die zich schuldig had gemaakt aan het onderschuiven van een kind. Vandaar de doodelijke haat, dien zij hem steeds heeft toegedragen. De gravin Sydow kon die zaak niet verkroppen. Zij wordt zwaarmoedig, vermijdt Renate, ook toen dat niet meer noodig was. Twee jaren daarna stierf zij. Het geheim was voor hare teere, reine ziel te zwaar. ÖEorcff vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1