Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Donderdag II Mei 1911. No. 10015. BuUenUuidscli Nieuws. FEUILLETON. De man in 't grijs. Binnenland. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en j>er week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.— per kwar taal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaalde 1 ijk adverteeren worden uiterst bi 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. Hot bezoek van den Duitschen Kroonprins, ver neemt de „Köln. Zeitung" uit St. Petersburg, zal teen intiem karakter dragen. De Kroonprins zal voornamelijk in Tsarskoje Sela zijn en mis schien voor een lunch op de Duitsche. ambas sade! naar St. Petersburg komen. In Tsarskoje Sela zal oen parade van het garnizoen gehou den worden Van het verdere pxogbaimma is op do Buitsclie ambassade nog niets bekend. Men hecht geen politieke beteekenis aan het bezoek. Stolypin heeft gister in de Diouma d:e inter pellaties over de invoering van de seimstwo's in de: Westelijke gouvernementen beantwoord. De zaal was overvol, evenals die loges. Het geheele ministerie on tal van leien van hot corps diplomatique! waren aanwezig. Stolypin verklaarde, dat de regeering drie we gen openstonden. Zij had het ontWebp opnieuw in de Doeina kunnen indienen. Dit echter zou een zeer ongewone demonstratie tegen den1 Rijks raad zijn geweest. In de twjeede plaats had zij den Rijksraad kunnen ontbinden, hetgeen geen practisebe beteekenis zou hebben gehad, en ten- Slotte stond het uitzonderingsrecht tja haren dien ste, zij: heeft er dan ook gebruik van gemaakt. De semstwo's zijn noodig voor de verdediging der rechten van de Russische bevolking. Van een minder welwillende behandeling van niet- Russen is geen sprake. Had de regeering het ontwerp weer in de Doema ingediend, dan zou ziji de verantwoorde lijkheid op deze hebben geschoven. Zooals zij nu heeft gehandeld, hieeft zijf zelf de verantwoor delijkheid op zich genomen eh heeft zij' tevens de grondslagen van haar Russische politiek g!es red. (Toejuichingen aan de rechterzijde.) FRANKRIJK. Naar uit Parijs wordt gemeld zou de rappor teur van de commissie van financiën uit de Ka mer, bij het verifieeren van de door het ministe rie van Landbouw gedane uitgaven over de jaren '1907, 1908 en 1909 talrijke onregelmatigheden hebben ondekt. Het zou o. a. gebleken zijn, dat de voor de bevordering van veeteelt en landbouw bestemde bedragen gedeeltelijk hun doel hebben gemist en dat er, evenals in het ministerie van buitenlandsche zaken, hoogere bedragen dan wer kelijk zijn uitgegeven, werden verrekend. De verduisterde bedragen zouden ongeveer een mil- lioen francs bedragen. De afdeelingschef van het departement van landbouw, Cabaret, verklaarde, dat bij zijn weten geen werkelijke onregelmatigheden hadden plaats gehad. Alleen het reisgeld, dat aan de ambte naren wordt verstrekt, zou waarschijnlijk slechts aanleiding tot kritiek kunnen geven. MAROKKO. Op 4 Mei uit Fes verzonden brieven melden, dat de Beni Mtris de stad hebben aangevallen, maar zijn afge&agen met verlies van 80 dooien. Het garnizoen had, 30 dooden. BELGIS. De koningin verzocht den koning aan president Fallières te willen mededeelen, dat zij, ondanks haar slechten gezondheidstoestand en het advies van den dokter, ondanks de groote inspanning, welke het haar zou kosten, zeer gaarne den president bij zich zou willen ontvangen. President Fallières ging daarop gister naar de koningin, die hem nogmaals dankte voor de attentie haar bij haar reis naar Parijs bewezen. Gisteravond bood de minister van Buitenland sche Zaken president Fallières een groot diner aan, gevolgd door een receptie. De stad was schitterend verlicht en de avond werd besloten door een fakkeloptocht van militairen. In hunne op het stadhuis gehouden redevoeringen wezen president Fallières en de burgemeester van Brus sel op de hartelijke verstandhouding (entente affectueuse) en de vriendschap, die beide landen zoo nauw verbinden. 70) H,aarf no,ot stie/f, ook kort daarop, uit verdnet wegens haren dood. Nu had gravin Re- nate althans Rita geheel voor zich alléén. Dit kmd was het een,ge schepsel, dat de gravin ooit heeft bemind. Voor dit kind zou zij bereid zijn alles te doen. Ook Josepha Kögler sterft aan een besmetting, welke zij kort daarna heeft opgedaan Alles gaat dus voor de gravin zoo voorspoedig mogelyk. Nu komt op zekeren dag de verdwenen juffrouw Backer terug en koopt het alleenstaande huis. Verlangen en moederliefde dreven haar naar haar geboorteplaats terug. Ook wil zij zich persoonlijk yan het geluk haars zoons, die nu ongeveer twaalf jaar is, overtuigen. Op Grauenegg is men natuurlijk hevig ver schrikt, neemt echter eerst geenerlei notitie van vrouw, die zich van haren kant volkomen 'Udelijk gedraagt. Daarin komt echter nu ongeveer een jaar geleden verandering. -"^gelukkigerwijs wordt door een kleine hart- geschiedenis van Herbert het met zooveel moeite tot stand gebrachte werk van gravin Renate be- freigd met gevaar. De jonge Grauenstein knoopt MEXICO. Bui lenla nldsche belanghebbende financiers, schrijft de „Morning Leader", doen tei Washington hun invloed gelden, om de regeeiiug tot tusschen- beide komen in Mexico te, bewegen. Amerik.aa.n- sehe mijnexploitanten, land agenten enz. steunen lilen daarin, door schrikwekkende beschrijvingen van den toestand in Mexico te geven, iets waarin ook bijzondere berichtgevers uitmunten, al moe tien ze veelal 's avonds herroepen, wat ze 's mor gens hebben g'eseinid. President Taft echter zal niet af te brengen zijn van zijn besluit, om een politiek van mees terlijke werkeloosheid te voeren. De troepen van de Vereenigde Staten zijn in Texas en Arizona en palrouilleeren de grens af. Zij: zijn daar noo dig en zullen er blijven. Zelfs wanneer president Taft een voorwendsel noodig had oin hen over de giens te zendien, hefgteen niet het geval is, zou hij: dat nieit kunnen doen zonder toestemming van heit Congres en het Congres, al zal het mis schien de wenstehelijkhleid van bemiddelend op- treden der Vereenigde Staten overwegen of tot zulk optreden besluiten, wil van verovering van Mexico niet® weten. Het leger van de Viefreenigde Staten is niet in staat een dergelijke veroverjngl te beproeven. De opstandelingen beschikken over 19,000 man, de Mexicaansche regeering beeft 24,000 man op de been. De Arnerikaansche troepen, die op Mexi- caansch gïrondglebied doordringen, zouden opstan delingen en regèerings troepen eensgezind tegen over zich vinden en dus met 43,000 man te doen hebben. Het leger van do Veréenigdie Staten telt 80,000 man in heit geheel, waarvan 17,000 zich buiten de landgrenzen bevinden, 20,000 voor de kusiverdediging' noodig zijn, 5000 voor hospitaal- en andere diensten gebruikt worden. Voor bet veld leger zijn 29,000 man beschikbaar, ein van deze 29,000 man zijn er ongeveer 18,500 aan de grens bijeengebracht. Om de 43,000 man Mexi caansche troepen te bestrijden zouden ten minste 60,000 man noodig zijn en zeker niet minder dan 60,000 om de verbindingen met de operatie basis te bewaken. Mexico heeft een oppervlakte van 747,000 vierkante mijl en is 19 maal gröoter dan Cuba. Mochten de Vereenigde Staten wer kelijk tot een inval in Mexico overgaan, dan zou aver het geheele land de guerilla-oorlog gevoerd moeten worden en zij zouden voior een taak komen te staan, die geen mindere eischietn zou stellen, dan de Boerenoorlog aan Engeland. Taft, het Congres en de generale staf weten waar zij1 aan toe zijn en hoezeer zij' ook getart zullen worden, van gewapende inmenging zal geen sprake zijn. Naar de „New York Herald" uit dé stad Mexico verneemt, is ook in den staat Oaxaca, die tot dusver rustig was gebleven, opstand uitgebroken. De stad Oaxaca is aangevallen door het volk, omdat president Diaz zijn neef Felix Diaz tot gouverneur van dén Staat heieft benoemd in plaats van Benito Juarez, die zeer populair is. Men is te Washington zeer ongerust over het feit, dat Mader.o zoo min als Diaz den toestand ook maar eenigszins meester is. Blijkens een telegram uit Douglas hebben de regeerinigis troepen Agua, Priëta ontruimd en zijin ma het Zuiden opgerukt. Juarez is thans door de opstandelingen in genomen. gin van militaire toebereidselen. Van haren kant is de regeering te Peking ijverig werkzaam ge weest voor de versterking van Mantsjoenje, et- nieuwe versterkte plaatsen vormende en de be staande garnizoenen versterkend. Een telegram uit Kirin te Peking ontvangen meldt, dat een hevige brand de helft van de stad, nog meerendeels samengesteld uit houten huizen, heeft verwoest. Er zijn vele dooden. Het bedrag der geleden schade is verbazend hoog. De tele grafische gemeenschap is verbroken. Eerste Kamer. Het uur van bijeenkomst van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, op aanstaanden Dinsdag, is niet 2 uur, zooals gemeld werd, maar kwart vóór 2 uur. verkeering aan met de houtvestersdochter en wil van Rita niets meer weten. Zij trouwens ook niets van hem, maar dit vermoedde de gravin destijds nog niet. Zij oefent nu pressie uit op den zoon, die al sterker wordt en het leven op. 't kasteel onaange naam maakt. Deze verwenscht het heele majoraat en droomt slechts van geluk aan Lores zijde zijne moeder, die als »j»ffrouw Walker" alles met een scherp oog gadeslaat en van hare vertrouwe ling Hanna Kögler omtrent een en ander inlich ting ontvangt, stelt zich nu in verbinding met de gravin en verlangt, dat men haren zoon gelukkig laat worden of dat zij anders van heur recht gebruik zal maken. Er ontbrandt een verbitterende strijd tusschen beide vrouwen, om het geluk harer kinderen. Wanneer de gravin er in toestemt, dat Herbert trouwt met Lore, dan maakt zij haar eigen kind daardoor tot gravin Habenichts; stemt zij niet toe, dan dreigt juffrouw Walker de geheele mis daad bekend te zullen maken. D,® Sraaf wordt er bijgehaald. Hij biedt juffrouw yvalker geld. Maar deze is zelf rijk. Zij wil niets, aan Herbert gelukkig zien, en daar blijft zii met ijzeren hardnekkigheid op aandringen. ïnOelyk begrijpt de gravin, dat zij tot eiken f papieren moet hebben, welke van de erraat ''te Herbert getuigen. Zij weet den graaf over te halen, die papieren te stelen of ze der vrouw metgevveld te ontrukken. Heb ik tot hiertoe het by t juiste einde, mynheer Morgan De eerste kamer van het burgerlijk ge. rechtshof van de Seine heeft gisteren bij verstek veroordeeld prinses Louise van België, om te be talen 7.718 francs aan mej. Marie Crozet, modiste te Parijs. Een vriendelijke aanmaning, gevolgd door eene sommatie per deurwaarder, waren zonder gevolg gebleven. Een draadbericht uit Bremen meldt, dat de de beambten van de tramwegen gisteren het werk hebben gestaakt. Volgens de Londensche »Pall Mall Gazette" zou lord C.chef van een groot handelshuis in Londen, van een der directeuren van zijn huis in Mexico een telegram hebben ontvangen, meldend dat de vrede geteekend is De „Neue Freie Presse" beweert, dat te Bielgi'ado ernstige plannen wonlcn gemaakt voor een huwelijk van den Siervischen Kroonprins met een Russische prinses, hoewel het bericht in officieele kringen zieOr stellig wordt tegengespro ken. De Kroonprins gaat dit najaar naar St. Pe tersburg. Naar telegrammen uit Peking te St. Peters burg ontvangen, melden, beschouwt de Chineesche pers de reis van den Russischen minister van oorlog naar het verre Oosten (Japan) als het be- De Duitsche keizer te Vlissingen. Men meldt uit Vlissingen Het keizerlijk Duitsche jacht »Hohenzollern" is gistermorgen in de haven aangekomen. De aan komst vaii den keizer is officieel bepaald op Zon dagmorgen te 10.11, Dadelijk na aankomst ver trekt de sHohenzollern". Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs lo. de heeren Van Wijnbergen, Drucker, Van Sasse van Ysselt, Van Lennep en Limburg over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek om trent de verbintenis uit onrechtmatige daad, enz. 2o. de heeren Kooien, Roodhuyzen, Van Dedem, Heemskerk en Teenstra over de wetsontwerpen houdende bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels, wijziging van de Merkenwet, verhooging en aanvulling van de begrooting voor Landbouw enz. voor 1911 (diverse onderwerpen), wijziging van de Beroepswet enz., en verhooging van de Vestingbegrooting voor 1910 (regslarisatie). Gouverneur van Suriname, Naar de »N. R. Ct." verneemt, is de kapitein ter zee W. D. H. baron van Asbeck, commandant en directeur van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, bestemd te worden be noemd tot gouverneur van Suriname. Morgan sprong op. »Alle respect voor uw speurtalent, mijnheer Ilempelde arme Mary heeft mij juist zoo die gebeurtenissen afgeschilderd." Silas Hempel knikte voldaan bij zich-zelven. »Goed. Tot aan dit punt was alles mij duidelijk. Maar nu loopen de draden verward dooreen. Met logische consequentie wees alles wel is waar den graaf als den dader aan, maar toch klopte een en ander niet. Ten eerste beschouwde ik het als een onmogelijke ongerijmdheid, dat juffrouw Walker, - ik wil haar voorloopig zoo blijven noemen haar geheim met de daarop betrekking hebbende zoo gewichtige papieren vrijwillig aan een derde zou toevertrouwen, Ik moest derhalve wel aanne men, dat de bezitter van die papieren haar moor denaar was in het onderhavige geval dus u 1 Ten tweede werd de graaf mij afgeschilderd als een onbeduidend man met een bekrompen verstand, maar met een bijzonder sterk ontwik keld, aristocratisch eergevoel, die geheel onder de pantoflel zijner vrouw stond. Van zoo iemand kon men haast niet die daad veronderstellen Daarbij kwam zijn verdwijnen en het kort ver schil van tijd tusschen uw en zijn eventueel be zoek, Om half zeven hoorde vrouw Brandeis u nog met juffrouw Walker spreken, om zeven uur gingt gij door Grünau en om half acht viel het schot, dat den graaf verwondde. Hij moet u dus als het ware op den voet gevolgd zijnwan neer derhalve moest hij dan den moord gepleegd Bezoek aan garnizoenen. De minister van Oorlog, vergezeld van zijnen adjudant, den kapitein van den generalen staf de Quay, zal in deze week bezoekenheden de le gerplaats van Oldebroek, Vrijdag het garnizoen te Deventer en Zaterdag het garnizoen te Kampen. Bij het bezoek aan Oldebroek zal de minister vergezeld worden door den commandan' van het veldleger, generaal De Meester. Ned. Roode Kruis. Tusschen het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis en de Nederl. vereemging voor Roode hebben Juffrouw Walker had nog niet gesou peerd, toen zij vermoord werd, de moord moet dus onmiddellijk na uw vertrek hebben plaats gehad. liet denkbeeld, dat de graaf de moordenaar was, heeft zich herhaaldelijk aan mij opgedrongen, maar ik heb het telkens weer verworpen uit redenen van psychologie en waarschijnlijkheid. Ik zie, dat ik nog zeer veel moet leeren. Wilt u nu zoo vriendelijk zijn, mijnheer Morgan, om de keten van feiten voort te schakelen, daar waar ik ben blijven steken?" »Met alle pleizier. Veel er van moet natuurlijk nog combinatie blijven." XIX. »U heeft de gebeurtenissen in den geest gevolgd tot aan het tijdstip, waarop het tot ernstige on- eenigheden kwam tusschen mijn schoonzuster en de Grauensteins. Mary heeft slechts mjj daarvan in 't kort op de hoogte gesteld. Zij vertelde mij, dat de gravin dikwijls bij haar kwam, onder voorwendsel het zieke kind van een dagloonster daar in de buurt te bezoeken. Van lieverlede begon Mary te begrijpen, dat alleen het verlan gen, de papieren in 't bezit te krijgen, haar daar toe bewoog." Waarin bestaan die papieren eigenlijk? Is het enkel dat document, hetwelk betrekking heeft od Herberts afstamming?" QfiLordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1