Btafls- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kruishonden is eene regeling getroffen betreffende hunne onderlinge verhouding, waarbij laatstge noemde vereeniging rechtstreeks staat onder het hoofdcomité en zicht verbindt ten allen tijde hare honden ter 'beschikking te stellen van het hoofdcomité. Killinger. Door militairen per sloep aan boord ge bracht, is Killinger 19 April per ss. »Prins Mau- rits" naar Nederland vertrokken. (De West-) Invoerrechten op graan. Bij het Centraal-comité tot bestrijding van in voerrechten op graanproducten is de mededeeling ontvangen, dat op het congres van de Millers Na tional Federation te Chicago de volgende resolutie is aangenomen Het congres enz., overwegende, dat in de tariefwet in Nederland wordt voorgesteld, een invoerrecht op meel van 16 cent per 100 Kg,, overwegende, dat dit invoerrecht elke mogelijk heid tot export van Amerikaansch meel naar Hol land zal uitschakelen. overwegende, dat een zoodanig invoerrecht, in aanmerking nemond het overwicht van Ameri kaansch meel in dit land, als kenmerkend moet worden beschouwd bezien in het licht der edelmoedige handelwijze ten opzichte van Hollandsche bloembollen, in onze laatste (Ameri- kaansche) tariefwet, besluit, ingeval bovengenoemd voorgesteld tarief op Amerikaansch meel zal worden goedgekeurd, bij het Congres ten krachtigste aan te dringen op aanneming van een wet, waarin een invoerrecht wordt vastgesteld op bloembollen en andere bol gewassen van 100% boven het Dingley-tarief. Tentoonstelling te Dordrecht in 1912. Men meldt ons d.d. 9 Mei uit Dordrecht: Er heeft zich hier ter stede een vereeniging gevormd onder den naam van »Tentoonstelling- Dordrecht en Omstreken", welke bedoelt in 1912 een groote 2 a 3 maanden durende tentoonstelling te houden. Deze vereeniging hield gisteravond in hotel Ponsen een openbare vergadering, waartoe velen waren uitgenoodigd en waaraan velen ge hoor hadden gegeven. De voorzitter, de heer H, de Graaf, deelde mede, hoe in 1909 bij gelegenheid der Amster- damsche Middenstandstentoonstelling, 't denk beeld ontstaan was, iets dergelijks hier te doen. En die plannen hebben allengs vasteren vorm aangenomen, al zal er niet van een middenstands tentoonstelling sprake zijn. Het zal er een zijn van handel, industrie, nijverheid, scheepsbouw, 'andbouw, onderwijs, verkeerswezen enz. enz. te Dordrecht en omliggende dorpen-De burgemeester van Dordrecht en ook die van omliggende ge meenten zijn het plan sympathiek gezind. Toen het zoover was, dat een begrooting was gemaakt, bleken verschillende heeren van naam gereid een commissie te vormen voor 't waarborgfonds. Dit zal f25.000 groot zijn, verdeeld in aandeelen van ten minsie f250. Bezitters dier aandeelen genieten natuurlijk voordeelen en zullen 50 van de eventueele winst te verdeelen krijgen. Naast deze waarborgfondscommissie komt een financieele com missie, welke weer de coutróle heeft over het administratief gedeelte, dat weer aan mannen van bekenden naam zal worden toevertrouwd. Het gemeentebestuur heeft zich heel tegemoet komend hetoond. Vermoedelijk zal een ruim ter rein aan de Oranjelaan voor de expositie beschik baar gesteld worden. Op deze vergadering werden reeds tal van com missies benoemd. Het staat er dus op 'toogenblik heel goed bij. De kans op slagen kan haast niet meer betwijfeld worden. 1912 kan in dit geval een druk jaar worden voor de »ouwe Merwestad", herinnerende aan 1897. zoek - naar Peking geroepen werd en daar ge- gelukte het hem, zijn regeering te bewegen, ge noegen te nemen met het artikel, als het in een nota werd vastgelegd. Het traktaat, dat vier maanden na de uitwis seling der ratificatie in werking treedt, geeft China het recht consuls aan te stellen in elke havenplaats. gaan. B. en W. stellen zich Voof alsdan aan dien Raad verdere mededeelingen en c.q. voor stellen te doen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 11 Mei 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.2 te Haperanda. Laagste barometerstand 754.8 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dagzwakke; tot matigen wind, in oostelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, meest droog weer, met kans op onweer, zelfde temperatuur. Instructies personeel Algemeen Handels- Entrepot. Naaj aanleiding van art. 7 van het Algemeen Reglement voor het Algemeen Handels-Entrepot, hebben B. en W. den Raad ter vaststelling; aan geboden de instructies voor den boekhouder-pen ningmeester, den magazijnmeester en den secre taris van de Commissie dier inrichting. Wfjziging en aanvulling verordening op Archief in verband met in bruikleen-verkrjjging Oud-Rechterlijk Archief. Met hot oog op de a.s. plaatsing van het rechterlijk archief in het archief der Gemeente wordt het door den Minister van Binnealandsehe Zaken noodiig geacht, dat in de regeling van den dienst aan dat archief ©enige wijziging en aanvulling world t aangebracht. Daartoe hebben B. en W. het ontwerp opge maakt, dot zij den Raad thans ter vaststelling voordragen. Wijziging diverse verordeningen invordering heffingen, in verband art. lllbis Gemeentewet. Door de vaststelling van de verordening' ex art. 114bis der Gemeentewet waarbij administra tieve voorschriften zijn gesteld' omtrent de in ning otn verantwoording van onderscheidene in komsten, beboeren dergelijke voorsöhirftetn, waar zij in de, verordeningen op de invordering der betrokken heffingen voorkomen, te worden ge schrapt. Diensvolgens hebben B. en W. den Raa:d een ontvverp-bosluit voorgedragen, waarin die wijzi gingen zijn opgenomen. B. en W. moeten opmerken, dat daarbij: wordt voorgesteld het kraangeld geheel te doen ver vallen, omdat de kraan niet meer wordt gébruikt bedienend personeel is ook niet meer aanwe zig en in de verordeningen op de heffing' en invordering van het marktgeld te schrappen wat nqg betrekking heeft op die kartnis of jaarmarkt, dj© is afgeschaft. Nederland en China. Over het tot stand komen van de overeenkomst, regelende de toelating van Chineesche consuls in Indië, kunnen we nog het volgende meedeelen. Dadelijk nadat de consulaire conventie tusschen Nederland en Japan gesloten was, deed China po gingen, om onze regeering tot het sluiten van een gelijk tractaat te bewegen maar aanvankelijk zonder succes. De tegenwoordige regeering ver klaarde zich er evenwel, in 1908, toe genegen, op voorwaarde dat eerst het Nederlandsch onder schap in Indië geregeld zou zijnen toen dit bij de wet van 1910 geschied was, werden de onder handelingen krachtig doorgezet. Omtrent één punt kon men het echtar niet eens worden. Nederland wilde als slotartikel de bepaling, thans in de nota's opgenomen, dat voor de toe passing van deze overeenkomst mogelijke twijfel omtrent de vraag of eenige persoon Nederlandsch dan wel Chineesch onderdaan is, beslist zou wor den overeenkomstig de in Nederlandsche koloniën en bezittingen geldende wetten. China verzette zich bier hardnekkig tegen. Nu was formeel deze bepaling natuurlijk onnoo- dig, maar onze regeering, die de mogelijkheid voorzag dat een Chineesch consul de belangen van een Nederlandsch onderdaan, die voor de Chineesche wet nog Chinees was, toch zou gaan behartigen, wilde, voelende dat China bet tot stand komen van de wet van 1910 met leede oogen gezien had, eventueele moeilijkheden cou peeren en hield daarom aan het artikel vast. Ten slotte schenen de onderhandelingen op dit punt te zullen afstuiten, waarop de Chineesche gezant, de heer Loe, misschien op eigen ver- Onderwas aan sprankgebrekkigen. Etonigen tijd geleden wendde zich tat B. en W. Mej. D. Zeverihuijzen, sprahkleerares te Rotter- d'arn mét het vera,oek ,om a,an spraakgebrekkige leerlingen dier opiemhare lagte-re scholen spraak onderwijs te mogen geven. Alvorens op dit ver zoek ingegaan wend, achtte het College het ge- wenacht te lOnderzioeken of er spraakgébrokkige leieriingën ,op onze sfcholcn gevolncten werden en zoo ja, hoeveel. Dit onderzoek ingesteld op de scholen Ch. in overleg met de betrokken hoof dton en me', behulp van Mej. Zevenhuijzen, bracht aan het licht dat niet minder dan 72 leielrlingén moer of minder erntsige spraakgebreken hadden (stotteren, stamelen, lispellen enz.) De hoofden van genoemde scholen mieenden na dit onderzoek, dat het alleszins gewenscht w|a|s daarin verbe tering te brengen en juichten het toe een proef te nemen met het geven van spraakonderWij!s aan deze kinderen. Nadat ook bet advies van den heter Districtsschoolopziener hierover was inge wonnen hetwelk gunstig luidde hebben B. en W. besloten aan Mej. Zevenhuijzen te berichten dat het College tot het nemen v.an een proef alleszins bereid was. Daar het niet gewenscht is om de leedinglen voor dit onder richt gedurende den gteiwionen schooltijd aan het onderwijs langer te onttrekken dan strikt noo- dïg is, werd een regeling getroffen bij! welke gedurende 12 uren per week dit spraakonderwijs gegeven wordt en wiel op alte dagen van 11—12 uur en Woensdag1- en Zaterdag-middag van 25 uur. In verhand hiermede konden B. en W. niet all© spraakgebrekkigen van deze proef lal en pro file,eren, doch slechts een achttiental welke, ver deeld in clubjes van 6, gedurende 4 urén per week onderwijs zullen ontvangen. Van elk der scholen CÏ1 volgen gemiidÜell)d 3 llejerlingen deze lessen, welke gegeven worth n in die Gymnastiek zaal van School C aan de Lang© Nieuwstraat. De ouders dor betrokken leerlingen zijn in dezen door de hoofden gekend en hebben alle giaarne hun toestemming tot het verstrekken van dit ondierwijs aan hunne kinderen gegeven. Deze proef, welke géén of slechts zeer geringe onkosten medebrengt, zal gedurtende circa 6 maanden worden gehouden. Na afloop van dien termijn zal worden nagegaan of het gegeven on- dcnicht vrucht heeft gedragen en of er termen aanwezig zijn in pLoze lichting veddter voort te Schied. R. K. Esperantisten-Vereeniging „Ni laboru kaj esperu De vergadering van de Schied. R. K. Esperantis ten Vereeniging, waarin de heer Cl. Colas, van Parijs, redacteur van »1' Esperantiste Catholique" een rede in het Fransch over Esperanto zou hou den, was buiten verwachting druk bezocht door een groot aantal dames zoowel als heeren, waar onder ook enkele eerw. heeren geestelijken en eerw. Broeders werden opgemerkt. De voorzitter, -de heer P. Heilker, deed, alvo rens een enkel woord te spreken, mededeeling van een schrijven van den Burgemeester, den heer Honnerlage Grete, waarin hij verklaarde, door het samenvallen van deze gelegenheid met andere vergaderingen op Woensdag, onmogelijk te kun nen komen, intusscheu de vereeniging het beste succes op haar streven toewenschend. Voorz. heette verder allen hartelijk welkom, in 't bijzonder de dames en heeren, die eenig cachet aan deze ver gadering geven, den geachten spreker, den heer Colas, den wethouder, den heer Lagerwey, den heer Niesten, voorzitter der Rotterdamsche af- deeling, den eerw. adviseur, pater Poodt, en de eerw. Broeders. Voorz. stelde verder in 't licht, dat Esperanto aan de meesten van het gehoor volkomen vreemd was en 't daarom te meer nut kon hebben met de nieuwe kunsttaal kennis te maken. De heer Colas, daarna het woord verkrijgend en bij voorkeur van de bestuuistafel sprekend, bracht eerst zijn hartegroet aan het katholieke Schiedam, den burgemeester en vice-burgemeester den heer Lagerwey, het bestuur van Esperanto en de Kath. Soc. Actie en ook den vertegen woordiger van het katholieke dagblad van Schie dam. Daarna betoogde spr., dat men eerst de kwestie van de nieuwe taal moest bestudeeren, alvorens zich voor of tegen te verklaren. Men bedenke hierbij allereerst, dat 't hier niet gaat om een algemeene wereldtaal, die door iedereen wordt ge sproken, maar om een algemeene hulptaal. Niet eerst heden komt die kwestie aan de orde. Mon tesquieu zag reeds het belang van een algemeene hulptaal in en, gezien de enorme uitbreiding die de gemeenschapsmiddelen in onzen tijd hebben verkregen, is die behoefte aan een algemeene hulptaal thans nog tienmaal grooter dan in den tijd van Montesquieu. De uitbreiding van de ge meenschapsmiddelen betreft toch niet alleen de materieele behoeften, maar ook de hoogere ideëen het internationale leven vraagt een orgaan, een tweede taal, waarin 't zich kan uiten. Maar dan rijst de kwestie, welke taal te kiezen de Franschman hoort zijn taal prijzen, maar de Engelschman wil haar niet aannemen en acht de zijne meer verspreid en de Duitscher wjjst op zijn eigen sprake. Buitendien biedt elk der bestaande levende talen vele moeilijkbeden voor het gebruik buiten het land. Men wijst op de algemeene taal der algemeene Kerk, het Latijn, maar ook die taal biedt als doode taal vele moei lijkheden en complicaties en leent zich niet tot het uitdrukken der moderne denkbeelden die in haar levenstijd niet bestonden. Zoo stonden dan allengs verschillende mannen op die beproefde een hulptaal samen te stellen, allereerst Polak, die de zijne »de blauwe" noemde, maar zij was niet »parlablef', toen de nog levende pastoor Schleier, die het Volapak uitvond, maar ook die taal bleek niet levensvatbaar, tot ten slotte dr. Zamenhof, de Poolsche taaireus, het Esperanto uitvond, dat op de meest eenvoudige wijze blijkt samengesteld. Uit de wortels van meerdere levende talen vormde hij de woorden die de meest internationale beteekenis hebben, vormde hij zelfstandige en bijvoegelijke naam woorden en wist, met vermijding van ongeregelde werkwoorden, het tegenwoordige, het verleden en de toekomst op de meest eenvoudige wijze uit te drukken. Zoo kan men als men den wortel heeft tal van andere woorden vormen en is bijv.patro, vader, patrino, moeder, fratro, broeder, fratrino, zuster. Spr. deed door het weergeven van het Wees gegroet" in het Esperanto hooren hoe ge makkelijk de uitspraak van die taal is en hoe licht ze door allen is te leeren. Alle denkbeelden kunnen in die taal uitgedrukt woiden, zoowel de meest prozaïsche als de hoogst dichterlijke. Vandaar de verbazende opgang die deze taal reeds in betrekkelijk korten tijd ge maakt heeft. Ontelbaar zijn reeds hare beoefe naars en in meer dan 2000 vereenigingen wordt reeds voor hare verspreiding propaganda gemaakt. In alle wereldstreken wordt zij reeds gesproken en zoowel religieuse als sociale zaken worden in die taal behandeld. Dank aan die taal heeft spr. reeds Spanje, Holland en Amerika kunnen berei ken, waar hij onlangs geruirnen tijd heeft ver toefd. Door dit gemakkelijk middel om zich aan elkaar te kunnen doen begrijpen, heelt spr. met menschen van verschillende nationaliteit kunnen verkeeren. Voor de voortplanting der menscheiijke ge dachten acht spr. deze hulptaal even noodzake lijk als de drukpers. Vooral ook waar de vijan den der Kerk van dit gemeenschapsmiddel gebruik maken om hun verderfelijke denkbeelden te ver spreiden, moeten wij dat benutten om liet gods dienstig leven te bevorderen; ook hierin moeten wij, evenals de vijanden der Kerk, onze solidari teit toonen om zielen voor Jezus Christus te win nen. De eenheid van de Katholieken aller landen wordt door internationale congressen van katho lieke esperantisten zeker sterk'bevorderd. Dit gaf spr. aan het slot van dit eerste deel zijner lezing zeker alleszins aanleiding te wijzen op het internatio naal congres van katholieke esperantisten in Augus tus, met goedkeuring van Z. D. Hw. mgr. Callier, bisschop van Haarlem, in den Haag te houden, dat belooft zeer indrukwekkend te worden. Spr. meende hiermee voorhands de hoofdtrekken van Esperanto uiteengezet te hebben, de verwachting uitsprekend, dat 't een groote toekomst heeft, te meer waar die verwachting door den Vader aller geloovigen, Z. H. Paus Pius X zelf, uitgesproken is. In antwoord aan den heer Verhoeve, die vroeg of deze kunsttaal niet het bezwaar oplevert, dat zij niet groeit uit het volk, niet meeleeft het leven der volkeren en betwijfelde of zij aldus, als iedere levende taal, nieuwe denkbeelden en nieuwe woorden zou vormen, verzekerde de heer Colas, dat deze algemeene hulptaal de internationale idee zou versterken, die deze moeilijkheid zou oplossen. De voorzitter der Rotterdamsche afdeeling, de heer Niesten die er eergisteren getuige van was, dat er slechts een 20-tal niet-esperantisten in de zaal van »Tivoli" waren, betuigde zijne tevreden heid over deze volle zaal en wenschte de Schie- damsche afdeeling daarmee geluk. Den heer Van Heusden antwoordde de heer Colas, dat Esperanto ook als commercieele taal reeds goede diensten bewees en in 't algemeen het internationaal verkeer vergemakkelijkt. Na de pauze gaf spr. met behulp van de lan taarn door de Eerw. Broeders bediend, een reeks van lichtbeelden, meerendeels reproducties van internationale congressen van Esperanto in ver schillende staden en van de meest bekende voor mannen van Esperanto en hen die met hen samenwerkten. Ten slotte uitte spr. den wensch, dat het ge sprokene er toe zou leiden, alle vurige esperan tisten zouden worden. De voorzitter bracht ten slotte den zoo onder houdenden spreker dank voor zijne leerrijke rede, vertrouwende dat zoowel het eerste als het tweede gedeelte zoo goed door nagenoeg allen zou ver staan zijn, dat het Fransch niet behoefde ver taald te worden, dankte ook de Eerw. Broeders voor hunne welwillende medewerking, en na ook welgemeenden dank te hebben gebracht voor de groote opkomst, sloot hij de opgewekte vergade ring met den Christelijken groet. Naar wij met genoegen vernemen, hebben zich na de vergadering nog vele nieuwe leden voor de Schied. R. K. Esperantisten-Vereeniging aangemeld* N. V. Van Devemter's Glasfabrieken, Schiedam—Delft. Naar men verneemt, is bij de gister gehouden inschrijving op 350 aandeelen ad f 1000 van bo vengenoemde maatschappij het aangeboden bedrag ruim volteekend. Voor de betrekking van brug- wachter in deze gemeente hebben zich by het gemeentebestuur aangemeld 106 sollicitanten, voor klerk by de Gem. Arbeidsbeurs 10. Aan de christelijke school aan de Broersvest (hoofd de heer A. J. Dekker) alhier is tot onderwijzeres benoemd mej. F. Bongers, alhier. Bij de politie is te bevragen een kortharige, zwarte hond met witte borst (reu). Binnen 2 X '24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Heden-morgen 9 ure kantelde bij het omslaan van den hoek van de Hoogstraat en de Groote Markt een met een paard bespannen melkwagen, doordat het wiel er afliep. Ongelukken hadden niet plaats. Nadat het wiel weer aan den wagen bevestigd was, kon de voer man verder rijden. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Vrijdag 12 Mei. 8 u. Doele. Rotte's Mannenkoor. Concert. Zaterdag 13 Mei. 6A u. Gr. Schouwburg. Ope ningsvoorstelling Maifestspiele. Walküre. De moord te 'sGravenhage. Nader meldt men Het staat vast, dat men hier te doen heeft met geweldpleging. De houding, waarin het lijk van Murad Bey gevonden is, sluit uit de gedachte aan een ongeluk of zelfmoord. Immers, het lichaam lag gekleed in slaapgewaad, terzijde van het bed, op de knieën, met het hoofd op den grond, ba dende in bloed uit een steekwond in de zijde en een diepe wond in het hoofd, zeer waarschijnlijk toegebracht met een puntig toeloopenden hamer, welke naast het lyk lag. Dit voorwerp was volgens zeggen van iemand •Be in dienst van den verslagene is geweest, an ders altijd in het benedenhuis geborgen. In de achter-kamer, waar het lijk gister-ochtend gevonden werd, staan drie beddendat van den winkelhouder en die van ziju twee bedienden. De eene was een Hollander, die in de vorige week zijn dienstbetrekking had verlaten en die gister-ochtend de misdaad ter kennis van de po-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2