Dagblad mor Schiedam en Omstreken, Jaargang Maandag 15 Mei 1911. No. 10018 Officieele berichten. Kennisgeving. Bnitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. De man in 't grijs. Verspreide berichte ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bi 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. KIEZERSLIJST. De Burgemeester van Schiedam, Gezien art. 33, 2de lid der Kieswet, Brengt ter openbare kennis, dat de beslissing van het gemeentebestuur op de ingediende ver zoeken om verbetering der vastgestelde kiezerslijst, op de Secretarie der gemeente, afdeeling Bevol king (Schoolstraat 12), voor ieder ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld is. Schiedam, den 15den Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. RUSLAND. Daar tweederden van de leden dejr Rijlksdoema het antwoord van Stolypin op de interpellatie over het onwettig gebruik van hlet Tedht der noodverordening onbevredigend hebben verklaard, is volgens art. 60 der Rijksdoema-statuten, de president van den Rijksraad verplicht, het resul taat der stemming1 aan den Tsaar mede te dce- len. Hoe pijnlijk dit ook voor Stolypin is, neemt men -toch aan, dat v-oor het oogenblik geen crisis dreigt. Inmiddels noemt d;e pers de jongste zit ting van de Rijk'sdoema, een moreele nederlaag van den premier. Het woord van! den afgtevaar- ddgde Maklakow„Hier staan twee verschillende wereldbeschouwingen, twee verschillend© Rus land's lijnrecht tegenover elkander", is reeds een politiek Schlagwo-rt geworden. Over het algemeen verkrijgt men den indruk, dat Stolypin meer en meer in zijn hoog© positie vereenzaamt. Ook schijnen invloedrijke kringen aan hlet hof, die Stolypin nog in de Maartcrisis steunden, zidh van hem af te wenden. ENGELAND. Bij de beraadslagingen in het Lagerhuis over de begtr-ooting van financiën, had sir Fre derick Banbury een voorstel ingediend, tot ver mindering van het inkomen van den kanselier der schatkist. Dit is de gewone weg, zoo het schijnt, om een minister te interpelleeren. Sir Frederick beschuldigde dan ook, dies gevraagd, den minister van Financiën van ontduiking! der „acts of parlement" en v-an achterhouding van voor het aflossingsf-ondiS bestemde gteilden. Het block, djat inderdaad sommige spoorwegtna at sc'hap- pijen te iaat hunine belasting hadden betaald, zooda.t die1 opbrengst daarvan, in plaats van voor het aflossingsfondis bestemd te worden, op het nieuwe budget gebracht Werd. De minister tracht te zich te verontschuldigen, door de schuld ge deeltelijk op een hooggeplaatst ambtenaar te wer pen, en door de tengevolge der verwerping van 73) SLOT. Hij bemint Lore Steinbrech meer dan ooit en is besloten, ten einde haar te verkrijgen, zijn erfrecht over te dragen op zijn neef Walter. Wanneer hij zulks nog niet gedaan heeft, dan is de ziekte van comtesse Sydow daarvan de oorzaak, waardoor alle andere dingen naar den achtergrond geschoven zijn." Morgan stond op. .VoortreffelijkDan woidt alles opgelost in den geest als Mary dat gaaine wilde. De jonge man zal er zeker niets tegen hebben, met zijne vrouw naar Sydney te vei huizen, ten einde het onvermijdelijk gebabbel hier te ontgaan." Ook Hempel stond op. Ja zeide hij met een diepen zucht van verlichting ,,en zoo zou dan de laatste schakel in mijn ketting zijn ingelascht. Wij behoeven nu nóCT enkel maar den rechter van instructie ons materiaal ter hand te stellen. Mag ik u beleefd verzoeken, mij daarheen te vergezel len „Dat spreekt van zelf! hot budget in 1909 ontstane verwarring. Het gold hier natuurlijk slechts een loutere partij-manoeu- vne. Blij! de eindstemming kpeeg de regeerinig 214 stemmen, terwijl 149 unionisten tegen stemden. BELGIS. - Wanneer de onvermoeibare advocaat Jas- par zijn pleidooi ten gunste van prinses Louiste van België is begonnen, weet tlians, z-oo lang lijkt het geleden, niemand meer nauwkeurig. Maar zieker js het, dat. hij nog steeds niet aan het eind van zijn betoog is. Vrijdagmiddag trachtte hij aan te too-non, dat de Belgische staat, geen recht heeft, om de aanspraken van zijn cliënte Op de nalatenschap van Leopold II te bestrijden, -en wees er nogmaals op, dat de staat hoegenaamd geen document zou kunnen overleggten, waaruit da beweerde verduisteringen van Leopold II zou den blijken. Integendeel zijn alle Kongio-miilioe- nein, die de koning bij de annexatie van den Kongo door België aan het moederland heeft overgedragen, buitengewoon nauwkeurig in den acte-n omschreven. In den loop dar volgende wleek verwacht metn, dat Ja-spar uitgepraat zal zijin an komen de advo caten van de tegenpartij, in casu de Belgische staat, aan hei woord. ITALIë. In een hoofdartikel schrijft de „Osservatore Romano" dat de Ita-liaansche Katholieken niet da nationale eenheid van hat vaderland ver werpen, dez-e ook niet belasteren en ha,ar niet in gevaar gebracht willen zien, en dat zij be reid zijin ha,air te verdedigen, doch dat zij1 enkel in het belang der nationale eenheid van het vaderland, en va,n zijin onafhankelijkheid ook de werkelijke vrijheid en onafhankelijkheid der Kerk ein van den Paus wienschen en dat men daarover onderhandde met gerechtigheid en billijkheid." MAROKKO. Volgens een bericht door de '^Exchange Tele graph" te Londen uit Tanger ontvangen, heeft het gevecht tusschen de Fransche colonne-Brulard en de Azemmour-stammen, dat verleden week bij El Knitza plaats had, ruim twee dagen geduurd. Het gelukte den rebellen, verscheidene honder den trekossen, 475 kameelen en 56 muildieren te veroveren. Den tweeden dag van het gevecht slaagden zij er in, den Franschen nogmaals 713 kameelen, beladen met amunitie en proviand, af te nemen, en bovendien de krijgskas, die op twee andere kameelen geladen was In de Fransche telegrammen nu wordt wel melding gemaakt van deze gevechten, maar niet van de zware materieele verliezen, die er mee ge paard gingen. Te Fez schijnt de toestand kalm te zijn, was dat althans een paar weken geleden. In parti culiere brieven, door Engelsche dames te Fez aan Londensche bloedverwanten gericht, en die op 30 April gedateerd zijn, heet het, dat over het alge meen de orde in de hoofdstad niet verstoord is XX. Na drie dagen lang bewusteloos te zijn ge weest, sloeg Rita von Sydow voor de eerste maal hare oogen op, keek verbijsterd om zich heen en sloot ze toen weer terstond. Er weerspiegelde zich eene groote onrust in hare trekken, als prakkezeerde ze ergens over zonder er het einde van te kunnen vinden. Zij was immers toch op Grauenegg? In hare kamer? Hoe kwam dan Walters moeder aan haar bed Of was zij het misschien niet Een fijne, smalle hand streek zachtjes liefko zend over haar gelaat. „Rita - lieveling ben je wakker Nu sloeg de zieke hare oogen wijd open. Die stem „Tante Sybille, u hier? Hoe komt dat?.- Waar is dan..." Rita keek vreesachtig om zich heen. Toen boog Sybille von Grauenstein met innige teederheid zich over haar heen en fluisterde „Uwe moeder?... Die is ziek... Rita laat me voorloopig hare plaats bij u bekleeden." Rita richtte zich verschrikt op. „U weet het dus O God 1" Wederom streek die fijne hand liefkoozend over haar gelaat. „Wind je niet op, kindliefl Tracht nog een poosje te slapen. Over een uur komt Walter en hoopt zijn verloofde sterker te zien dan gister." Als een gehoorzaam kind dook Rita weder in geworden. Het graan is goedkoop en in groote hoeveelheden voorradig. De Europeanen hebben, aldus de briefschrijfsters, niets te vreezen. MEXICO. Een telegram uit Juarez meldt, dat in de gele deren der opstandelingen muiterij! is uitgebroken. Made.ro zou gevang'eui zijn gezet, en de voor loop ig'e regeering gedwongen af te treden. Een ooge-nblik dreigde het leger der opstandelingen in Jua-rez uiteen te zullen spatten. Nader wordt 'gemeld De oproerige beweging ontstond toen Or-ozeo, een va,n de aanvoerders der opstandelingen, eiseih- te, dat aan zijin haveloo-ze soldaten voedsel' en geld verstrekt zou Worden. Toen Madero ver klaarde hieraan niet te kunnen voldoen, hebben Orozeo's volgelingen de votoïioopige regeering af gezet. Madero wist dez-e echter twjeé uur later weer atan het betwind te brengen door te beloven, onmiddellijk in 'de behoeften der soldaten te zul len voorzien. Daarna zijn de ontevredenen heen gegaan. Volgens berichten van de Mexicaansche grens is Canaraea 'door de rageeringstroepen ontruimd, die om, 3 u. nm. met slaande trom en vliegende vaandels de stad hebben verlaten. De stad is eerst na langdurige onderhandelingen aan de op standelingen overgegeven. Een draadbericht uit New-York meldt, dat generaal Navarro, dien de Mexicaansche insurgen- ten wilden vermoorden, door Madero zelf naar den oever der rivier geleid is. Madero gaf hem zijn paard, opdat hij ongedeerd de Rio Grande zou kunnen overkomen en zich op Amerikaansch gebied in veiligheid stellen. De Spaansche Kamer heeft het ontwerp betreffende den verplichten militairen dienst goed gekeurd, dat reeds in den Senaat was aangenomen. De Grieksche Kamer van afgevaardigden heeft gisteren een besluit genomen, waarbij de Raad van State wordt hersteld. Aan de katholieke Universiteit van Tokio (een instelling der paters Jesuïetem) zijn twee tot dusverre in Amerika wonend© leden dezer ordie benoemd tot hoogleer aar, pater Hillig, een Duitscher, professor in de natuurwetenschappen, en pater Gettelmann, een Amerikaan, professor in d'e wijsbegeerte, beiden werkzaam aan het S. J-oannes Betehmans -College te TolediO; in den staat Ohio. Patel Hillig1 geldt als een autoriteit op het gebied der sterrenkunde en der geologie. De jongste zoons van den keizer van Japan zul len de colleges dezer beid© paters volgen. Aangaande de onlusten te Johannesburg seint Reuter nader: Er zijn nog uitgebreide voorzichtigheidsmaat regelen genomen naar aanleiding van de staking en vooral met het oog op de mijnwerkers, die op Zaterdagmiddag bij troepen tegtelijk in de stad plegen te komen en van wie de stakers hulp ver wachten. de kussens terug. Zij voelde zich inderdaad gelukkigen in haar arm hoofdje woelden zulke vreemde gedachten woest dooreen. Herbert, Walter, gravin Renate neen, moederI Ach, slapen wilde zij, slapen Gravin Sybille trad op hare teenen naar de zijkamer, waar de majoor onbeweeglijk aan het raam stond te staren naar het Grünauer dal beneden, dat daar zich heerlijk opendeed in stralenden zonnenglans. Toen zijne vrouw binnentrad, keerde hij zich schielijk om. „Kijk nu toch eens hier Sybille is het niet als het ware paradijs? Daar ginds onder de linden heb ik als kleine jongen leeren rijden en beneden in 'tdal, wat heb ik daar niet geravot met de Grünauer schooljongens't Is dwaas, dat weet ik wel. maar ik voel mij te moede, alsof ik daar eiken boom, eik huis in het bijzonder moest groeten, als een goeden, ouden kameraad... en nu te denken, dat ik binnen deze dierbare wanden, waar ik jong en levenslustig geweest ben, mijn oude dagen mag eindigen.met jou, trouwe, beste vriendin... 't is inderdaad dwaas van me, Sybille, maar waarachtig ik zou kunnen huilen, als een kind „Zijn stem trilde en hij streek met de hand over zijne oogen. „Hoe gaat het met Rita?" „Zij slaapt. De koorts is geweken. Maar Hein- rich als zij wakker wordt en vraagt? Ach Zaterdagmiddag hebben de stakers een poging gedaan om storm te loepen op de electrisc-ne centrale, maar een cordon politieagenten wist hen te weren, totdat er versterking kwam. Daarna beeft Je politie gechargeerd en een aantal per sonen in hechtenis genomen. D© stakers hebben in dein1 namiddag een tweed© poging gedaan om de centrale tie bestormen. Zij werden uiteengedreven door die politie, die met steen-cn, aardappelen en groenteafval werd be smeten. Er hadden veel arrestaties plaats. De stedelijke gevangenis is vol, de gevangenen wonden in het fort ondergebracht. De overheid heeft nekend gemaakt, dat vergaderingen in de open lucht verboden zijn en dat de strafbepalin gen van de Transvaalsche wet van 1894 weer van kracht zijn. BianAiiltBd, Het bezoek van president Fallières. Men meldt uit Parijis, dat, behoudens nadere wijzigingen, welke nog zouden kunnen voort spruiten uit bezwaren, in verband met voldoen den diepgang van het vaarwater, het voorne men hes laat, het Fransche (eskader, dat in be gin Juli den president der Fransche republiek, dien heer Fallières, naar Amsterdam zal over brengen, saam te stellen uit de pantserschepen „Edgard", „Qu,ine,t" etn „La yiarseillaisse", be nevens twee torpedobooten. De ramp op de injjn »Emma". Naar de „N. L. K." verneemt, is door den minister van L., N. en H., den heer Talma, aan die directie dor Staatsmijnen in Limburg bericht gezonden, dat Hare Majesteit, naar aanleiding van hetgeen Haar is gerapporteerd over de uit nemende, van moed en toewijding blijk gevend© bonding van het betrokken personeel der Staats mijnen, bij het droevig ongeval op 26 April jl., den minister heeft opgedragen ter kennis van h©l personeel van de Staatsmijnen in Limburg te brengen, dat Hare Majesteit, in hetgeen Haar is medegedeeld, aanleiding vindt Hare hoog© waar deering uit te spreken van de toewijding en den persoonlijken moed, .betoond bij de redding1 van Men gewonde, bij. 't ernstig ongeluk op 26 April jl. Om aan die opdracht te voldoen, heeft de minister de tusschenkomist ingeroepen van de d-irectie, die, getroffen door dit blijk van Ko ninklijke- belangstelling, zich gehaast heeft de gevoelens van Hare Majesteit aan het perso neel te vertolken en hiervan en van hare dank baarheid aan den minister kennis te geven. R. K. weldadigheidsbloempje. Het „Centr," deelt mede, dat er plannen jn voorbereiding zijn bij de vereenigi van R.-K. herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kin deren, om met afgevaardigden uit de verschil lende steden, wa,ar de vereeniging afdeelingen be zit, een dag, liefst een katholieken feestdag, te het arme, beklagenswaardige kind! Hoe zal ik het haar aan 't verstand brengen, dat hare ouders.. „Je moogt haar niemendal zeggen. Laat Wal ter |dat doen! Wanneer zjj hem hartelijk lief heeft en ik geloof, dat zij hem bemint dan zal zijne liefde haar daarover heenhelpen. En wij zullen de plaats harer ouders innemen." Gravin Sybille knikte. „Ik was haar van het eerste oogenblik, dat ik haar zag, van ganscher harte genegen Zoo zeer, Heinrich, geloof me, dat ik nu haast zou wenschen, dat alles gebleven ware, zooals het was..." „Gekheid! En onze Walter dan? Je benteen slechte moeder, SybilleGod weet, dat ik ziels medelijden heb met Demeter, maar op slot van rekening moet ieder boeten voor hetgeen hij zelf heeft misdreven. De hoofdzaak is, dat de waarheid zegepraalt „Maar tot welk een prijs Zij zuchtte en ook het gelaat van den majoor versomberde. Hij dacht aan zijn broeder, die nu achter slot en grendel zat, alsmede zijn vrouw, en aan de ontzaggelijke opschudding, welke het proces in geheel het land te voorschijn zou roepen. Ja, hetgeen het lot hem en den zijnen in den schoot geworpen had, was met moeite en duur gekocht. „Waar is mijnheer Morgan?" vroeg de gravin na een poos.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1