Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Vrijdag 19 Mei 1911. l\o. 10022. Officieele berichten. Kennisgeving. Boitenlandsch Nieuws. Yerspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland» duitschland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent°en'per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Han dels ad v er te n ti n van 1-6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de Directie der „Nederlandsche Ketting- fabriek" en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot uitbreiding dier fabriek aan de Willemtkade no. 23/25, kadaster Sectie L no. 1822. Schiedam, 19 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V SICKENGA De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland, Gelet op art. 9 van het Provinciaal Reglement ter bevordering der veefokkerij Maken bekend dat bij de in Maart en April dezes jaars ge houden stierenkeuringen wegens hunne uitsteken de hoedanigheden zijn bekroond met Provinciale en Rijkspremiën tot bedragen hieronder gemeld de stieren van de volgende eigenaren (vermeld op den staat ter gebruikelijke plaatsen aangeplakt). dat de stieren, waarvoor Provinciale premiën zijn verleend, met de letters Z.H. op den rechterhoorn zijn gebrand en de stieren waarvoor Rijkspremiën zijn verleend met het letters R.S. op den linker hoorn dat de houders van gepremieerde stieren ver plicht zijn lo. desverlangd hunne stieren vóór te brengen ter Centrale Stierenkeuring te Rotterdam; 2o. hunne stieren tot 1 September 1911 be schikbaar te stellen binnen het district, waarin zij bekroond zijn, tegen een dekgeld van ten hoogste f2.50, en daarbij minstens 50 verschillen de koeien ter dekking toe te laten 3o. Spronglijsten, die door de Commissie gratis Worden verstrekt, nauwkeurig ingevuld, bij te houden, en deze tusschen 1 en 16 September a. s. lr> te zenden bij den Secretaris der Commissie (den heer H. C. WALDECK te Loosduinen); 4o. aan houders van koeien, door hunne stie ren besprongen, desgevraagd verklaringen af te geven, dat het bespringen werkelijk heeft plaats gehad 5o. desgevraagd eerie schiftelijke verklaring af te leggen, dat zij ten aanzien van die stieren die gezondheidsmaatregelen zullen toepassen, welke door de Commissie worden noodig geacht; een en ander op straffe van niet-uitbetaling der toegekende premie. 's-Gravenhage, 2 Mei 1911. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SWEERTS, Voorzitter. F. TAVENRAAF, Griffier. Het rapport van den heer Charles Blanc, lid van den Conseil d'Etat, betreffende de voordracht tot herziening van het decreet van December 1908, dat de productie van het Champagnegebied deli- miteert, is gereed. De afdeeling Openbare Wer ken van den Raad van State vergaderde gister voormiddag, om er kennis van te nemen. PORTUGAL. »Le Peuple" te Brussel verzekert uit betrouw bare bron te weten, dat een uitgebreide royalis tische samenzwering tegen de Portugeesche Re publiek wordt voorbereid. De samenzweerders willen zeker van hun zaak zijn en trachten" geld bijeen te krijgen, om de kosten te bestrijden van een militaire expeditie, die te Porto het land za) binnentrekken. De expeditie zal uit Vigo ver trekken. De samenzweerders hebben medeplichtigen on der het garnizoen van Porto. Een vertegenwoor diger van een groep financiers, die reed 5 millioen frcs. heeft bijeengebracht, bevindt zich op het oogenblik te Brussel, waar hij financieele kringen peilt. Hij biedt, voor het geval dat de samen zweerders de overwinning zouden behalen, mijn en spoorwegconcessies in Portugal aan. PERZIë. Naar uit Teheran gemeld wordt, heeft de door het Britsche consulaat te Schiras aan een poli - tieken vluchteling verleende bescherming, onder de bevolking groote ontroering gewekt. De me nigte hield in de omgeving van het consulaat demonstraties. Voor een aanval is men echter niet bevreesd, daar het consulaat over een wacht van veertig man Indische troepen en over machi negeweren beschikt. RUSLAND. De Doema hield gister een geheime zitting be treffende de aangevraagde credieten voor de ver sterking der kustforten. Een besluit werd aangenomen, waarbij een crediet van 943.000 roebel ter beschikking werd gesteld van de Maatschappij van Handel en Scheep vaart ten behoeve van een regelmatigen stoom vaartdienst op de Middellandsche Zee. Het schijnt, dat men in parlementaire kringen meer hoop begint te koesteren voor de herziening der grondwet voor Elzas-Lotharin-en De regeering heeft achter de schermen hard gewerkt, om de commissieleden voor het wets ontwerp te winnen. Heden worden de zittingen *an de Rijksdagcommissie hervat en met m°eer vertrouwen ziet men de resultaten tegemoet FRANKRIJK. De gemeenteraad van Sedan, gelegen in het departement der Ardennen, dat behoort tot het gebied van Champagne, heeft met algemeene stem- ^en besloten, ontslag te nemen, indien voor het einde der volgende week de troepen te Epernay, te. A.V en te Reims niet naar hun garnizoenen zyn teruggekeerd. et strafgerecht te Reims, heeft heden 23 deel nemers aan de onlusten te Epernay en te Ay veroordeeld tot gevangenisstraflen, varieerende tus schen 14 dagen en 18 maanden. MAROKKO. Op het ministerie van Oorlog is bericht ont vangen, dat een Fransche verkenningspatrouille door een troep Marokkanen is aangevallen. Vol gens het bericht sneuvelde een kapitein en werd een luitenant gewond. Bovendien zijn er 10 min deren gesneuveld of gewond. De vijand werd teruggedreven. De Parijsche bladen bevatten voorts een dépêche uit Rabat, volgens welke de colonne Builard 16 dezer een contingent Beni Hassans ontmoette. Na een hevig gevecht werden de rebellen verstrooid. De Franschen verloren drie gewonden. In den Duitschen Rijksdag viel gisteren, onmid dellijk na de opening, een tooneeltje voor, ten gevol ge waarvan de zitting eenige minuten onderbroken werd. Een eenvoudig gekleede vrouw, die reeds bij de eerste woorden van den voorzitter geroepen had: «Harder, harder, alsjeblieft?", schreeuwde toen de rapporteur Mugdan, die vervolgens het woord nam, toe: »Die vent moet harder spreken Menschen met zoo een piepstem, zijn niet in den' Rijksdag te gebruiken". Onder de hand maakte zij veel misbaar, groette verscheidene afgevaar digden in de zaal en sprak zij op luiden toon met haar geburen Toen. de president gelast had, de rustveistoorster van de tribune te verwijderen, weigerde deze de met de uitvoering van dit bevel belaste beambte te volgen. Ook naar de directeur van het bureau wilde zij niet luisteren, zoodat den zaaldienaaren niets anders restte, dan de vrouw met geweld naar buiten te slepen. De vrouw sloeg om zich heen als een krankzinnige en deed het huis weerklinken van haar geril. Slechts met moeite slaagde men er in, haar van de tribune naar de gang te sleuren, vauwaar haar gekrijsch nog in de zaal te hooien was. Eerst toen dr. Muijder weer de tribune beklommen had en de talrijke nieuwsgierigen naar hunne respec tieve plaatsen waren teruggekeerd, kon de blijk baar hyper-hysterische vrouw tot klamte gebracht worden door een paar vriendelijke woorden. Paris Journal" weet te berichten, dat in welingelichte kringen te Berlijn wordt verklaard, dat de Duitsche keizer koning George van Enge- and heeft uitgenoodigd den prins van Wales voor den duur van eenige maanden naar Duitsch- an te zenden, opdat hij meer intien in kennis o.no met zijn neven, des keizers zonen. Mocht deze uitnoodiging worden aangenomen, dan zou de prins in den herfst naar Potsdam gaan. De Russische consul te Sjanghai, heeft het gerucht tegengesproken, als zouden Rusland en Japan thans onderhandelen over een offensief en defensief verbond, met het doel, hunne weder- zijdsche belangen in Mantsjoerije te verzekeren. Hij legde er den nadruk op, dat Ruslands poli tiek uitsluitend ten doel heeft, den status quo te handhaven en de vriendschappelijke relaties met China en Japan te bewaren. Naar aan de »Köln. Volksztg." uit Rome geseind wordt, heeft Z, H. de Paus den aartsbis schop van Toledo, kardinaal Aguirre, benoemd tot Pauselijk legaat op het Eucharistisch Congres te Madrid. De Bulgaarsche staatscourant bevat een oekase, bepalende, dat de voltallige Sobranje 22 Juni a. s. zal samenkomen, om de in de Bulgaar sche grondwet aan te brengen wijzigingen te bespreken. Volgens een te New-Castle ontvangen telegram is het begin der aangekondigde algemeene zeeliedenstaking vastgesteld op 29 Mei. Het is echter moeilijk een officieele bevestiging van dit bericht te erlangen. Op een buitengewoon druk bezochte verga dering van arbeiders in de ijzerfabrieken, Dins dagavond te Berlijn gehouden, werd besloten, de concessies der patroons van de hand te wijzen, en Woensdagmorgen niet aan den arbeid te gaan. In tien fabrieken staken thans over de 2000 arbeiders. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 18 Mei. De Eerste Kamer neemt het ontwerp tot wijzi ging van de Successiewet in besprek, waarover de heer Van Nierop eenige opmerkingen maakt. Het ontwerp, zegt hij, voldoet niet aan een belastingwet, voortgesproken uit den nood van de schatkist. Hij meent dat er meer uit de successiebelasting moest worden verkregen, ook omdat nu naar verhouding te veel uit verterings belastingen wordt gebeurd. Hij verdedigt de be lasting bij vererving is de rechte lijn. Hij heeft ook geen bezwaar tegen de progressie. De mi nister is in de vrijstellingen te vergegaan. Het ontwerp had ook de schenkingen en de uitkeerin- gen krachtens levensverzekering moeten treffen, liet ontwerp is aan spr. zeer tegengevallen. Hij hoopt dat de wet spoedig weer zal worden her zien. De heer De Marez Oyens betuigt zijne in stemming met de nieuwe regeling der belasting bij vererving in de rechte lijn, De belasting is verzacht. Spr. zet uiteen, waarom hij niet is tegen belasting bij vererving in in de rechte lijn. Spr. begrijpt niet waarom uit de geheele succes siebelasting niet wat meer gehaald wordt. Aan het denkbeeld van rechten van overgang had moeten vastgehouden zijn. De successiewet zal spoedig opnieuw aan de oide komen, en daartoe heeft deze minister den weg gewezen positief door invoering der progres sie, negatief door te weinig uit de successiebe lasting te halen. De heer Havelaar is tegenstander van be lasting bij vererving in de rechte lijn. Ware de belasting er niet, hij zou tegen de invoering stemmeu. Thans berust hij erin. Spr. bestrijdt de rede van den heer Oyens. voor zoover deze heeft verdedigd, dat uit de succesie-belasting meer moest worden gehaald. Spr. zal voor het ont werp stemmen, al heeft hij zeer ernstig bezwaar tegen de voorgestelde progressie. De heer Van Leeuwen schaart zich aan de zijde van den heer Van Nierop. Hij betreurt dat er zoo weinig uit de wijziging zal voortkomen! en vooral dat de minister zooveel geld prijs heeft gegeven, door verminderde belasting in de rechte lijn. De afschaffing van de rechten van overgang keurt spr. goed. Spr. zet zijne denkbeelden om trent successiebelasting nader uiteen. De Minister van Financiën beantwoordt de sprekers. Hij verdedigt zich tegen het ver wijt van den heer Van Nierop, dat hij te veel wil verkrijgen uit indirecte belastingen. Bij de directe belastingen is de grens van heffing spoe dig bereikt. Spr. zet nader zijne beweegredenen voor zijn voorstel uiteen. De rechte lijn mocht met zwaarder worden belast. In totaal blijft deze hefffng, zooals zij was. Echter zijn de kleine boedels ontlast, omdat de kinderen tot de kapi taalsvorming der ouders medewerkten. In de zij linie is de minister niet hooger gegaan dan 20 pet., zich willende wachten voor een percentage, neerkomend op onteigening. Het departement van koloniën kreeg een ont werp op belasting op levenszekeringen voor Indië met een berg bezwaren van den Raad van State terug. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, en de vergadering wordt ver daagd tot nadere bijeenroeping. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 18 Mei. De Tweede Kamer heeft de beraadslaging over de interpellatie-Troelstra (over het vereenigings- recht van spoorwegambtenaren,) voortgezel." Aan het woord was de heer Roodhuyzen, die verklaart, dat s ministers standpunt, in De cember ten aanzien van de vakvereenigin" van spoorwegambtenaren blootgelegd, hetzelfde" was, als dat van de Liberale Unie. Tegen 's ministers rede van gisteren heeft spr. enkele bezwaren die hij nader ontwikkelt De heer Vliegen spreekt over de Ziekenkas bij de fabriek van minister Regout. Verder ver dedigt hij de redactie van »Het Volk" tegen een aanval van den minister. Ten slotte betoogt hij tegenover den heer Treub, dat de arbeiders goed weten, wat de klassenstrijd is. De Minister van Waterstaat ant woordt nog kortelijks de sprekers. Hij zal over wegen, of het scheidsgerecht permanent is te maken. De minister wil gaarne gezonde vakver enigingen eenige keeren per jaar gelegenheid geven met hem in overleg te treden, btaat de vereenigmg op het standpunt van den klassenstrijd dan is dit geen reden het overleg af te breken. Doch met de Nederl. Vereenig. van spoorweg ambtenaren is vruchtbaar overleg onmogelijk. De heer lroelstra dupliceert. De redeneering van mr. Treub noemt hij niet logisch. Spr. treedt vervolgens in een uitvoerige beschouwing over het begrip klassenstrijd in ver band met het doel der vakorganisatie. Hij wil geenszins aan de ambtenaren principieel het sta kingsrecht ontnemen, maar erkent, dat daarvan in de praktijk slechts spaarzaam gebruik zal moeten worden gemaakt. In de kringen der Ne derl. Vereeniging denkt echter sinds 1903 nie mand aan staking. Wil men aan die vereenigino- haar bestaansrecht ontnemen, dan bereikt men sabotage. De interpellatie wordt gesloten. Na de pauze komt aan de orde een pensi oenreclame. Een conclusie van de meerder heid der commissie van onderzoek om den minister te verzoeken, adressant (den milicien-korporaal v. d. Berg) alsnog voor pensioen in aanmerking te brengen, wordt aangenomen met 36 tegen 22 stemmen. Vervolgens wordt behandeld een motie van den heer TerLaan betreffende het stelsel van periodieke verhooging bij de salarisregeling der a m btenaren, w erkzaam aan de departe menten van algemeen bestuur. De heer TerLaan, zijn motie toelichtende, zegt, dat de bedoeling is, het stelsel van perio dieke verhoogingen, dat thans geldt voor de kler ken, de schrijvers en de bedienden, uit te breiden tot de hoogere ambtenaren. Dat eischt de billijk heid. Met lotsverbetering heeft dit niets uit te staan. Tegen de kosten van dit stelsel is «tioor niemand, noch uit de Kamer, noch van de re- geeringstafel, bezwaar gemaakt. Het stelsel strekt alleen tot het tegengaan van willekeur en belet, dat hielelikkers en kruipers worden voortgetrokken' De heer Pa tij n zegt, dat het zijn s7 uld niet is, doch de schuld van de politieke crisis, die aan het kabinet-De Meester een einde maakte, at de periodieke traktementsverhooging zoo lan°" is uit gesteld. Spreker gaat met de motie mede. Hij heeft er geen bezwaar tegen de zaak thans af te doen. Aan opzettelijke willekeur bij bevordering gelooft hij met, maar wel is er thans groote on gelijkheid en onzekerheid in vooruitzichten, die bitterheid kweekt. De heer Van Nis pen (Nijmegen) bestrijdt de motie, die o.a. z i. praejudicieert op de voor stellen van de staatscommissie, betreffende het onderzoek naar de Departements toestanden. De Minister van Binnenlandsche L a k e n betoogte, dat deze motie geheel een zaak van de Kamer is. De Regeering kan in afwachting van het rapport van de bovenbedoelde staatscom missie met geen voorstel komen. De Minister laat daarom de beslissing over de motie aan de Kamer over, met dit voorbehoud alleen, dat, bij aanne ming der motie, de Regeering, alvorens een voor stel in te dienen, eerst het advies van de staats commissie zal afwachten. Na korte replieken werd de stemming over de motie op heden bepaald, in den loop van den dag. De vergadering werd hierop tot heden (Vrijdag) verdaagd. Prins Hendrik naar Urk. Men meldt ons uit Urk d.d. 18 Mei Naar aanleiding van het heugelijke feit, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden ons eiland waardig gekeurd heeft tot een bezoek, kunnen wij mededeelen, dat bijzondere zorgen worden besteed door 't gemeentebestuur, opdat de opt-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1