Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Kolaniën besloten is, verderen diracten steun aan de planters te ontbonden ten beboeve van do bacove-oultuur voor export, besloot de Uni ted Fruit Company te Boston om na voldoend onderzoek ten opzichte van die maxktwaardig'- heid van. grootere hoeveel holen van de Conglo- bacove, zelf voorschotten te verstrekken voor da cultuur van deze soort. Op grond van proef nemingen met kleine hoeveelheden Congo-baco- ve geloofde de Fruit Company aan dp verkoop baarheid van daze soort. Troffwens was deze maatschappij indertijd bereid, zich contractueel te verbinden om de Conigosoort tot denzielfdan prijs op te koopen als de Gros Michel. Nu de gelegenheid haar geboden werd, besloot de Fruit Company echter, om alvorens zelve de cultuur té financieren, eerst een paar grootere verschepingen van Congo-bacoven te doen plaats hebben, om op de hoogte te komen van de verkoopbaarheid dezer soort Blijkens het thans door ons ontvangen draad- bericht heeft de United Fruit Company na die proefneming besloten dia Congotbacoven niet op te koopen. Prinses Juliana. Men meldt ons uit Apeldoorn Gistermiddag bracht mevrouw Van Citters, eebtgenoote van den commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, een bezoek per auto met hare kinderen bij H. M. de Koningin, vermoede lijk om de prinses gelegenheid te geven met an dere kinderen nader kennis te maken en te spe len. W. Merkelbach. f In het St. Elizabeth-Gasthuis te Leiden is gisteren overleden de heer W. Merkelbach, lid van de Eerste Kamer voor Noord-Brabant. De overledene, een groot industrieel, was te Breda woonachtig en bereikte den leeftijd van 75 jaar Door hem werd de meelfabriek Merkelbach Co. te Moerdijk opgericht. Sedert vele jaren was hij lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, totdat hij op 5 Mei 1890 gekozen werd als lid van de Eerste Kamer. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en Commandeur in de orde van Gregorius den Groote. De Nederlandsche missie te Rome. Gisteravond werd in het quirinaal, ter eere van de Nederlandsche missie, een diner aangeboden waaraan deelnamen de minister van Buitenland- sche Zaken, de San Guiliano, de Nederlandsche gezant en eenige hofdignitarissen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Mei 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.1 te Horta. Laagste barometerstand 741.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, westelijke tot zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, met kans op onweer, warmer. Veertigjarig Professiefeest. De eerw. Zuster Maria Raymunda in de wereld mej. Koelman, geboren te Rotterdam priorin van het St. Jozefs-Gesticht aan de Tuin- ]aan alhier, herdacht gisteren onder vele bljjken van belangstelling den dag waarop zij voor veer tig jaren hare religieuze gelofte in de Congregatie van de II. Catharina van Senen der Orde van den H. Dominicus heeft afgelegd. De herdenking van die veertig jaren in religieuse gehoorzaamheid en opofferende naasteliefde door gebracht, begon, als gewoonlijk, met een plechtige dankstonde in de gestichtskapel. De weleerw. pater Knippenburg, waarnemend rector, droeg aan het feestelijk versierde altaar het H. Misoffer op, waaronder het koor der eerw, Zusters op werkelijk verdienstelijke wijze de liturgische ge zangen in vereeniging met den offerenden priester uitvoerde en zij, in eene innige vereeniging met haren Hemelschen Bruidegom, haren innigen dank brachten voor de weldaden in den loop dier jaren aan hare jubileerende overste bewezen. De receptie door de geachte jubilaresse op den gebruikelijken tijd gehouden was druk bezocht. Mèt den hoogeerw. Deken kwamen ook de andere zeereerw. pastoors en verdere eerw. heeren gees telijken dezer stad benevens taf van katholieke ingezetenen van hunne welmeenende belangstelling blijk geven. Ook in stoffelijken vorm werd die belangstelling betoond door het vereeren van verschillende geschenken voor de kapel, zooals velum, antipendium, kunstbloemen enz., die van de veelzijdige deelneming in dit veertigjarig professiefeest getuigden. De eerw. Zusters vierden verder in een huiselijk feest met hare jubilee- rende overste dezen bijzonderen gedenkdag. Dat de eerw. Zuster Maria Raymunda, die na hare professie in verschillende plaatsen o.a. te Nijmegen werkzaam nu reeds sedert tal van jaren het gesticht aan de Tuinlaan beheert, hier nog vele gelukkige jaren in haren religieuzen staat moge beleven, zullen voorzeker velen met ons wenschen. Zilveren Jubilé. Den 25n Mei a.s. hoopt de heer G. Oosterholt den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij de firma H. Jansen Sc Co. alhier als jongste bediende in dienst kwam. De heer Oosterholt is thans procuratiehouder. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie gummiband, staf ijzer, jongensjas, zwarte vrouwen zak, patroon van een kindermouw, schrift, sleutel. Bij de volgende personen portemon. met rozen krans, v. Steijn, Broersveld 59 wit hondje, teef, Verhoekx, Puttershoeksche str. 3zilv. armband, Graven, Singel 482portemon, met eenig geld, wed. Bocage, K. Haven 44hondenhalsband, Col- ügnon, Maasstr 19R. K. kerkboekje, v. Stave, Rozenburgsche str. 27kinderzak met inhoud, Ekris, Polderstr 42; port. met eenig geld, Reij- gersberg, Hoogstr. 131 damesceintuur, v. d. Berg, N. Haven, 1639front, Willemse, Dam 39 bruine hondenhalsband, Meulstee, Groeneweegje 17 bril in étui, Gerlag, Puttersh. str. 44. Zaterdag nacht trapte een kaste lein, om reden hij buiten zijne woning was ge sloten, om binnen te komen, de deur daarvan stuk. Zekere P. M., wonende alhier, be klaagde zich gister-middag bij de politie, dat hij in de Lange Kerkstraat, terwijl hij zijn vrouw opwachtte, door zijn zwager was geslagen en getrapt. Ileden-morgen is door de politie aangehouden de 29-jarige H. v. P., verdacht van diefstal van koper uit eene branderij. Het koper is in beslag genomen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Engelsche, Oostenrykschc, Duitsche en Schiedamsche Branders. Mijnheer de Redacteur Met belangstelling heb ik het stuk van X ge lezen in uw geacht blad'van Vrijdag 11. Herziening onzer accijnswetgevitig is strikt noodig voor de Schiedamsche branderij-industrie. Onbegrijpelijk is het dat deze nog niet is geko men, ondanks de pogingen die daartoe reeds zijn in het werk gesteld. Dat alles was zeker nog niet doeltreffend genoeg, men schijnt nog harder te moeten aankloppen, alvorens men gehoor krijgt Laat ons daarom nog eens een flinke poging wagen, desnoods bij de Tweede Kamer. Maar er is helaas nog meer te doen. Behalve herziening der Wet is herziening van ons-zelven noodig. Is het wenschelijk om te blijven voortgaan om elkander het bestaan onmogelijk te maken door verschillende producten, zooals moutwijn en gist tot te lage prijzen te verkoopen Heeft een Brander het recht granen te denatu- reeren en dan hetgeen hij verkrijgt tot lager, prijs te verkoopen als de granen aan waarde vertegen woordigde De spoeling is op voldoenden prijs, maar de moutwijn en de gist kosten deze niet bijna het dubbele als thans aan de Schiedamsche beurs er voor betaald wordt Engeland heeft een vergoeding bij uitvoer en een hoog invoerrecht op gedistilleerd. Duitschland heelt een zeer hoog invoerrecht op gedistilleerd en gist, bovendien een Verein van spiritusfabrikanten. Oostenrijk heeft te Praag een Spiritus Kartel van Boheemsche branderijen met een maatschap pelijk kapitaal van 300.000 Kronen. Schiedam heeft zooveel hoofden zooveel zinnen. Dat eendracht macht maakt schijnt maar niet te worden begrepen, en toch is Schiedam er niet boven verheven, en zullen de belanghebbenden zich moeten aan een sluiten, wanneer zij aan den ondragelijken toestand een einde willen maken. Om daartoe te geraken en de Schiedamsche Branders op te wekken tot het beleggen van een bijeenkomst is het d»el van dit schrijven. Een Brander. Mijnheer de Redacteur. Eindelijk zoo dacht ik toen mij het inge zonden stuk in handen kwam van X., die ander maal een poging waagde om belangstelling te wekken voor het onderwerp ^hinderlijke en be lemmerende bepalingen der Nederlandsche accijns wetgeving". Ik geloof, dat allen het er over eens zijn dat herziening onzer wetgeving gewenscht is, maar dan mogen wij vragen waar blijft dan toch het wetsvoorstel Ik stel deze vraag, omdat óf de Regeering öf de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schie dam aan het werk moet, desnoods moeten de Branders zelf zich wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, om het beoogde doel te be reiken, en te zorgen, dat eindelijk een voorstel van wet aanhanging worde gemaakt. Waar ik het dus met X. volkomen eens ben, dat er iets moet worden gedaan, zoo hoop ik dat ons spoedig het bericht zal bereiken dat de Branders tot eene bijeenkomst worden uitgenoodigd om daar hunne belangen opnieuw te bespreken, misschien kan het voorstel tot heffen van invoer rechten zich daar bizonder goed bij aanpassen. Met dank voor de plaatsing. Bram. De Bookmakers. Naar men verneemt, is het thans zeker, dat binnenkort meerdere eigenaars van bookmakerskantoren te Middelburg en Vlis smgen hunne zaken naar Zwitserland en wel naar Bazel zullen verplaatsen. Poging tot moord en zelfmoord. Zaterdagmiddag tegen halfvier heeft in den trein no. 48 op het kruispunt Beugen Nijmegen een heer een dame door een revolverschot doo- delijk gewond. De trein had 14 min. vertraging. Nader meldt men De man, die den moordaanslag pleegde, is een stukadoorsbaas uit 's-Gravenhagede dame heeft het laatst te Londen gewoond en kreeg slechts een schrampschot. Hij heeft het wapen, na het schot op de dame gelost te hebben, op zichzelf gericht en schoot zich door den slaap. Aan de gevolgen is hij over leden. Onmiddellijk na aankomst van den trein te Nij megen is de dame verbonden. Het lijk werd overgebracht naar de gemeentelijk begraafplaats. Een liefdeshistorie moet de oorzaak zijn. Betaalkasten voor trams. Bij trams, omnibussen en dergelijke verkeersmiddelen met eenvoudige tarieven en uniformen prijzen, ontgaat men gaarne de uitgifte van plaatsbewijzen, waar door een beduidende besparing aan bedrijfsonkos ten wordt verkregen. Op Amerikaansche trams is bijna uitsluitend in gebruik het systeem van zelfwerkende cassa's, zonder uitgifte van plaats bewijzen en zonder dat het geld door een con ducteur wordt ingezameld. Ook in Europa kwam dit systeem in gebruik door middel van betaalkasten, die in iederen wagen zijn aangebracht. Bij invoering van betaal kasten is in kleinere bedrijven een conducteur overbodig, de wagenbestuurder ziet toe op de be taling van den vrachtprijs en let op het in- en uitstappen der passagiers. In eiken wagen bevinden zich twee betaal kasten, die aan de balconzijde zijn aangebracht, zoodanig, dat het apparaat in de nabijheid van den bestuurder in gebruik is, terwijl dat, aan den anderen kant van den wagen, gesloten is. De toestellen bestaan uit een sterke, ijzeren kast, welke aan den wagen is bevestigd, en uit een ijzeren, stevig gesloten betaalkas, die in de omgevende kast ingezet en uitgenomen kan wor den. In de nabijheid van den wagenbestuurder is een spiegel aangebracht die hem in staat stelt, de fn- en uitstappende passagiers waar te nemen, zonder zijn plaats te behoeven verlaten of zich om te draaien. Komt een passagier in den wagen, dan gaat deze naar de betaalkast, en laat, na het deksel boven de inwerpopening te hebben opge licht, het geld op een telklepvallen. De be stuurder ziet door zijn spiegel in den wagen, en let er op, of de ingeworpen munten overeenstem men met het aantal binnengekomen passagiers. Heeft een passagier geen kleingeld, dan legt hij een grooter geldstuk op een wisselbord, en door een beweging van een hefboom door den wagen bestuurder wordt een pakje kleingeld automatisch op" het wisselbord geschoven. Bij de verschillende systeemen van betaalkasten moesten in het bijzonder de sluitingen van de verzarnelkastdeksels verbeterd worden. Bij de nieuwere uitvoeringen zijn alle gebreken over wonnen en een groot aantal trams, niet alleen in Amerika, doch ook in Europa zijn van deze betaalkasten voorzien. Met het toenemend verkeer werd in Amerika van het gebruik van betaalkasten gedurende eenigen tijd afgezien en werden zij vervangen door een systeem met controleklokken en conduc teurs. Sedert een paar jaren krijgt echter het sy steem der betaalkasten weder de overhand. Hierbij gaat het er echter niet om, een bedrijf'te hebben, waarbij conduteurs overbodig zijn, doch om de wagens zoodanig in te richten, dat de wagenbe stuurder vlak bij de betaalkast staat en tevens in de nabijheid van de in- resp. uitgang, zoodat een afdoende contróle verzekerd is. De vergiftiging te Limmen. De cor respondent van d!e „Tel." te Alkmaar schrijft over de vergiftiging te Limmen nog: Dinsdag 9 Mei heeft e;en 15-jarig dochtertje van Van der Peet de bam, die de vergiftiging van een 25-t.aJ bruiloftsgasten veroorzaakte, in een ko peren ketel gekookt,: Aam deskundige handen was dit juist niet toevertrouwd. Een goed vuurtje was onder den ketel aangemaakt, maar toen de ham gereed was, werd deze niet uit het vet genomen, maar is daarin blijven staan. Nog dén- zelfden dag heeft Va;n deir Peet hét vleesch aan gesneden cn, niet gleiwienid aan lekkere hapjes, deed hij zich hieraan nogal te goed. Vooral heeft hij v,eel van dein buitenkant gebruikt. Zékere D. Swart, een landbouwer, hielp hem eenige oogen- blikfcen en gébruikte ook iets, maar de smaak vond biji niet bijkonder aangenaam. Den volgenden gëfvoeldle hij zich ongesteld tijdens de mis Na do kerk was ook Van dér Peet onwel. Toch ë'ing' hij nog mee naar de nieuwe waning1 dér pasgehuwden op Nooid-Bakkum. Lang is hij hier niet gebleven, want vrij spoe dig viel hij bewusteloos neer en zijn overbren ging naar z'n wening aan den Achterweg te Limmen had op advies van den kapelaan direct plaats. Medische hulp werd ingeroepen en de man werd nog' denzelfden avond bediend. Het feest ging door en bij! dien maaltijd aten velen van de ham. Voor menigeen was vleesch een versnapering en zelfs waren er onder dé gas ten, die zich niet éénmaal pér jaar de weelde kunnen veroorloven vleesch op tafel te zetten. In den nacht, die volgde, vertoonden zich hij de gasten verschijnselen zooals bij Van dteir Peet. Diei ontlasting' wees op kopervergiftiging. Van de ongleveér 30 gasten wérden 25 ongesteld en den nacht na de bruiloft moest bij; den bruidegom, Jan Kraakman, worden gewaakt. Langzamerhand herstelden zij, die slechts een matig gebruik van de ham hadden gemaakt, maar wie er meer van haddien genoten, bleven lang in levensgevaar ver- keeren. Een weduwe te Uitgeest werd bediend cin aan meerdere lijders werden de laatste II.H. sacramenten toegediend, Vele geruchten doen de ronde, het een al ern stiger dan het andere, doch o.i. kan hier alleen sprake: zijn van onvoorzichtigheid. De justitie te Alkmaar heeft zich met het geval bemoeid. Te Limmen wordt het onderzoek geleid door den -burgemeester en den veldwachter. Hier is de bewuste Koperen ketel in beslag genomen. Te Bakkum is ook de politie in het igfevai gemoeid. Het overschot van de ham, dat in den grond was verstopt, is opgegraven. De patiënten worden behandeld door de dok toren va,n Beuningen van Helsdingen, te Limmen, Hoekstra, te Hciloo, Schioionhoff, te Castricum e;n Visser, te Egmond-Binnen. Ook doktoren te Uitgeest en Assendielft hebben patiënten in beban- deling. Van zekeren P. Mooy, gehuwd en vader van negen kinderen, die met veel moeite in de be hoef ten der zijnen voorziet, is die toestand nog zeer ernstig. 't Is te hopen, dat de andere slachtoffers allen geheel mogen herstellen, maar voor sommigen is het levensgevaar niet geweken. R. K. Esperant o-beweging. Wij lezen in »Le XXième Siècle" van 18 Mei 1.1, Ziehier een document dat boekdeelen spreekt over de jacht door de Russische autoriteiten thans ondernomen op al wat katholiek is In het Russische blad »Svjet" (»Licht" 1) ver dediger van de zuiverste autocratische leer, leest men een artikel van 14/27 April 1911, getiteld: iOnder 't masker van Esperanto" van dezen inhoud »In den nacht van 10/23 op 1124 April (de eerste data zijn volgens den Russischen kalender) heeft de politie huiszoeking gedaan bij eenige leden van den Russischen Esperantistenbond. Bij den heer N. P. Evstiferieff, den heer en mejuffr. Zike, de dames A. N. Frapeznikova, V. T. Bura- banova en K. N. Konsiankovska. „Men heeft aan het station van St. Petersburg gearresteerd mej. Burabanova, een studente aan de hoogeschool voor boschcultuur Dingelstadt en den heer en mevr. Watterkampf. »Bij deze gelegenheid heeft de politie tevens een huiszoeking ingesteld aan den zetel van den Esperantistenbond (Nevski 106) en de hand ge legd op de bondsarchieven. »Reeds eenigen tijd tevoren was een gemeen teraadslid van Egorjevsk, de heer Zjénin, behoo- rende tot den godsdienst der oud-orthodoxen, ge vangen genomen en in staat van vervolging ge steld op grond van art. 129. »De heer Zjenin wordt beschuldigd te hebben gebruik gemaakt van zijn gezag als raadslid om het plan van vereeniging (der Keiken onder Rome) te verwezenlijken van den Jezuïet Wiercinski, tegen vvien het Russische gouvernement het ban vonnis heeft uitgesproken. »De heer Zjenin wordt hoofdzakelijk beschuldigd, verleden jaar in Maart naar Parijs te zijn gegaan, onder het »valsche voorwendsel van een esperan tisten-congres te gaan bijwonen, terwiji hij naar een katholiek congres ging, om te werken voor de hereeniging der oud-orthodoxen met de Room- sche Kerk. V Men weet, dat een der voornaamste doeleinden van de katholieke esperantobeweging is, de her eeniging der christene Kerken onder Rome. Ziehier nu, hoe deze beweging ten bate van ons Geloof en onze Kerk reeds haar martelaren heeft. De heer Nikifor Dmitrjevic Zjenin was ook van plan het tweede internationale Katholieken-con gres, dat in Augustus van dit jaar door de Inter nationale Kath.-Esperantisten-Unie te 's-Graven hage zal belegd worden, te komen bijwonen. Men zal hem daar echter niet zien. In de ge vangenis zal hij bidden voor 't welslagen van onzen arbeid. Laten wij bidden voor hem, dat God hem sterken moge in zijn lijden. Aardbeving in Marokko. Gister werd een vrij hevige en langdurige aardbeving te Me- liila waargenomen. Te Alhucemos had hetzelfde verschijnsel plaats. Een hoogoven in de lucht gevlo gen. Een telegram aan de slntransigeant" uit Nancy meldtTengevolge van de ontploffing van een gasbuis, is gistermorgen 6.10 te Joeuf een hoogoven in de lucht gevlogen. Bij de ramp kwa men 6 menschen om en kregen er 20 ernstige brandwonden. Overstroomingen op Martinique. Uit Fort de France wordt gemeld Tengevolge van hevige stortregens is Fort de France onder- geloopen. Groote boschbranden in Japan. Uit Tokio wordt geseind Groote boschbrandan woe den in de provincie Hokkaido. Verscheidene dor pen zijn verwoest. De bevolking en de soldaten bestrijden het vuur. Diefstal van ge wichtige documen ten. Men meldt uit Duinkerken aan »Paris- (Huit«n verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word n ze niet geplaatst wordt de kopv niet teruggegeven. VS 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2