Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. adj. van den Prins, Baron Van Asbeck, adj. van H. M. de Koningin, jhr. W. Six en H. de Booij, leden van de N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaat schappij, jhr. J. A. van Steijn, houtvester bij het Staatsboschbeheer, Jac. P. Thijsse, secretaris van de vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, en een der leden van het plaatselijk bestuur der N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaatschappij. Ge noemde heeren zullen op den 2en Juni Z. K. H. vergezellen bij een tocht over het eiland, die te 7 uur 's morgens zal aanvangen. Men rijdt dan over het dorp Den Hoorn naar de Staatsbosschen en vandaar naar Koog, waar oefeningen met het vuurpijltoestel enz. gehouden zullen worden. Vervolgens wordt een bezoek ge bracht aan «De Nederlanden'' en aan »De Muij", het keurig vogelbroedterrein in de duinen, om daarna te gaan naar het reddingstation voor Eier- land, waar volledige oefeningen met de redding middelen gehouden zullen worden. Vandaar gaat het naar de Cocksdorp, waar de lunch gebruikt zal worden ten huize van den heer Jacob Buijs, broeder van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Daarna wordt de rit vervolgt door den polder Eierland, met zijn vele bouwakkers en talrijke hoeven, en door den polder Waal-en-Burg, waar op de vele hooilanden duizenden vogelnesten te vinden zijn. Afgestapt wordt bij »De Staart", eigendom van de Vereeniging tot Behoup van Natuurmonumen ten, waar het wemelt en krijscht van kokmeeu wen en allerhande moeras- en weidevogels, en waar men in enkele oogenblikken honderden nes ten met eieren en vele jonge vogels kan waarne- Franschen gezant hun deelneming en leedwezen betuigd met het aan de Fransche regeerings- personen overkomen ongeluk. Mercurius. In de te Rotterdam gehouden vergadering van het bestuur van den Nat. Bood van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius, zijln de fumctiën al dus- verdeeldR. Winkel, Dien Haag, voorzitter; L. A. Luyten, Helmond, vice-voorzitter; W. A. de Vroom, Rotterdam, penningmeester; M. E.sser, Gouda,, 2e penning'meesterJ. F. Vogel, Rotter dam, secretaris, en J. Roetert, Tiel, 2e secretaris. Een vacante Hoogleeraarsstoel. Naar wij vernemen zou voor het bezetten van den leerstoel in het Recht, aan de Utrechtsche Universiteit, vacant geworden door het overlijden van prof. mr. Hamaker, zijn aangezocht de oud minister van Justitie, mr. Nelissen, maar zou deze niet bereid zijn zich voor het ambt beschikbaar te stellen. (Centr.) Kolonel Van Asbeck. Men seint uit Nieuwediep aan het »HbId." De kapitein ter zee W. D. H. baron van As beck heeft het voornemen met ingang van 12 Juni ontheffing te vragen van zijn betrekking als commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine. men. Dan nog wordt gereden naar de dorpen Waal en Oosterend, om te ongeveer 6 uur n.m. weder te Den Burg kunnen zijn. Hier wordt dan aan Z. K. H. en de overige leden van het hooge gezelschap in Hotel Texel" een diner aangeboden door het bestuur der ge meente, waaraan tevens genoodigd zijn de heer G. J. O. li. Dikkers, lid de Prov. Staten van Noord-Holland, de leden van den gemeenteraad en gemeente-secretaris. Des avonds zal het Texel Fanfarecorps in de nabijheid van «Hotel Texel" eenige muzieknum mers ten beste geven. Den volgenden dag, te 8 uur v.m. vertrekt de Prins weder naar Oudeschild, om vandaar af te varen naar Urk. Dit zal geschieden met een tor pedoboot, aan boord waarvan Z. K. H gebracht zal worden met «De Brandaris", de nieuwe red dingboot voor Terschelling. Moge goed weder al deze plannen naar vvensch doen slagen, dan zullen onze hooge gasten zeker een goeden indruk verkrijgen van het mooie eiland dat nog maar bij zoo weinigen als een heerlijk oord bekend is. (Tel.) Telefoon te Amsterdam. De directeur der gemeentetelefoon te Amster dam, de heer J S. Theunissen, heeft op grond van gezondheidsredenen ontslag gevraagd uit den gemeentedienst. B. en W. stellen den raad voor, dat ontslag, met ingang op een nader door hen te bepalen datum, eervol te verleenen. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteravond de voorstelling van Die Meistersinger, gegeven door de Wagner-vereeniging in den Stadsschouwburg te Amsterdam, bijgewoond. Omstreeks zes uur aan het Centraal-station aangekomen, reed H. M. in het rijtuig van den burgemeester onmiddellijk naar het Leidscheplein H. M. bleef tot het einde der voorstelling te half twaalf en keerde te 11.41 per extra trein naar de residentie terug. Militiewet De commissie van rapporteurs der Tweede Ka mer voor het ontwterp-MilitieWet kwam gister avond bijeen tot vaststelling van het voorloopig verslag. waarvan de verschijning tegen het einde dezer week verwacht wordt. Provinciale Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid-Holland. Do algemeene jaarvergadering1 zal plaats heb ben op Zondag 28 Mei a.s., des nam. 21/4 uur, in het Zuid-Hollamdsch koffiehuis (zaal 4) te 's-Gravenhage. Soldjjwet 1909. In verband met de vele verzoeken omtrent de oplossing van vermeende onjuiste toepassing van de soldij wet 1909 zijn, volgens de N. R. Ct., thans bij het departement vau oorlog in voor bereiding een nieuwe traktementsregeling vooi de onderofficieren, een nieuw voorschrift omtrent eischen geschiktheid en een nieuwe regeling om trent de bevordering voor onderofficieren. De Bakkerswet. Men meldt uit Den Haag, aan de »Tel.": Uit zeer betrouwbare bron verneem ik, dat de anti-revolutionnaire Kamerclub met 20 tegen 2 stemmen heeft besloten, vóór het in het ontwerp- Bakkerswet opgenomen verbod voor de bakkers patroons, om op bepaalde uren in eigen bakkerij te werken, te zullen stemmen. Tegenstemmers waren de heeren dr. A. Kuyper en F. H. de Monté Verloren. Laatsgenoemde, hoe wel mèt dr. Kuyper van oordeel, dat dit verbod te zeer indruischte tegen liet anti-revolutionnair beginsel en meer in de richting van staatssocia lisme ging, verklaarde zich aan het meerder heidsbesluit te onderwerpen. Het ongeluk te Parys. Men meldt uit 's-Gravenhage: De minister van Buitenlandsche Zaken en ver schillende buitenlandsche gezanten hebben den Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Gistermiddag hield de algemeene bond van R. K. kiesvereenigingen in Nederland zijn jaar- lijksche vergadering in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. Ten één ure opende de voorzitter, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, de bijeenkomst, heette de aanwezigen welkom en herinnerde 0 a. aan het succes van den stembusstrijd van 4909 speciaal aan het eerste punt van het toenmalige R. K. program van actie voortwerking aan de sociale wetgeving, welk punt voor een deel in vervulling is gegaan. Spreker noemde in dit verband de wetsontwerpen van minister Talma en brengt dien minister hulde. Hij sprak de verwachting uit, dat aan het eind der komende twee jaren de ver zekeringswetten in het Staatsblad zullen staan. De verdere punten van het program van 1909 financieele regeling, administratieve rechtspraak en gelijkstelling openbaar en bijzonder onderwijs staan gunstig om in vervulling te gaan. Dit alles is te danken aan de samenwerking in de coalitie. De voorzitter hoopte dat de nieuwe voorzitter in 1913 ook voor die punten op succes mag wijzen. Na goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede,dataanwezigzijn 40kiesvereenigingen, en dat bericht van verhindering is ingekomen van dr. Nolens en jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer. Voorts is ingekomen een schrijven van den bond van burgerlijke ambtenaren met verzoek om steun aan de urgentieverklaring hunner rechtspositie. Besloten werd hierop te antwoorden dat de kath. partij daarover zal beslissen, als zij meent, dat daar de tijd voor is aangebroken. De rekening van den penningmeester, mr. J. N. J. E. Thijssen, gaf als inkomste f52908, uitgaven f18834, alzoo een batig saldo van f34074. Nadat de bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden, werd hem dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer. Aan de orde was nu de verkiezing van be- stuui sleden wegens periodieke aftreding van de heeren mr. Max van Dam (N.-Brabant), onder voorzitter; rnr. J. N. J. E. Thijssen (N.-Holland II), penningmeestermr. dr. D. A. P. N. Kooien (Utrecht), voorzitter A. M. J. E. A. baron van Lamsweerde (Gelderland I), le secretarisjhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer (Gelderland III); mr. A. J. Vos de Wael (Overijsel), 2e secretaris en dr. H. W. Takkenberg (Groningen), van wie, volgens art. 9, al 3 van het reglement, alleen jhr. van Nispen herkiesbaar is. B 0 de grav en vraagt dit punt aan te houden tot de Statuten zijn herzien. Katwijk vindt, dat de bestuursleden gekozen kunnen worden tot plaatsverv. en omgekeerd. De voorzitter is tegen aanhouding. De meening van Katwijk is, zoo zet spr. uiteen, tegen den geest der Statuten en ook tegen art. 9 al. 3. De voorzitter is dus tegen de meenieg van Kat wijk, dat nu het oordeel der vergadering vraagt over de meening Katwijk. Den Haag II en Gouda pleiten voor de meening Katwijk. W ij k-b ij-D uurstede pleit voor het be houd van het tegenwoordig bestuur. De meening-Katwijk wordt ten slotte afgewezen met 56 tegen 41 stemmen. Het bestuurslid mr. O. van Nispen tot Sevenaer stelt daarop voor, de verkiezing thans een jaar uit te stellen, opdat men intus- schen in de gelegenheid zal zijn, een voorstel tot Statutenwijziging in te dienen. De voorzitter verklaart zich daartegen. Het voorstel wordt echter met 104 tegen 13 stemmen aangenomen, zoodat de geheele verkie zing daardoor vervalt. Daarna kwamen in behandeling het voorstel- Alkmaar, luidende »De centrale Kiesvereeniging in het district Alkmaar stelt aan den Bond van R. K. Kiesver- vereenigingen in Nederland voor: over te gaan tot het stichten van een weerstandskas, onder leiding van het Hoofdbestuur." A 1 k ra a a r verdedigt dit voorstel. Bij de vorige algemeene verkiezingen voor de iweede Kamer is gebleken, dat enkele kiesver eenigingen goen voldoende propaganda konden voeren voor hun candidaat door financieele on macht. Ditzelfde zal zich ongetwijfeld weder voor doen bij den aanstaanden stembusstrijd in 1913 Om nu te voorkomen, dat ook slechts één district voor de rechterzijde zal Verloren gaan door ge brek aan kasmiddelen, meent de Centrale te Alk maar, dat het noodig is zoodra mogelijk een kas te vormen. Voor de vorming van die kas kan dienen een bijdrage uit de bondskas. Indien mogelijk ook een verplichte bijdrage der aangesloten vereenigingen en voorts vrijwillige bijdragen. Deventer is niet zoodadelijk voor die kas. Het somt bezwaren opde groote moeilijkheid is de verdeeling, maar de hoofdbezwaar is de verplichte bijdrage. Den Haag III is eveneens tegen ver plichte bijdrage. Het bestuur is niet tegen het voorstel Alk maar zooals dit op de agenda staat, maar heeft wel bezwaar tegen de verplichte bijdrage. De inning is bezwaarlijk, de verdeeling moeilijk. Het zou bevendien tegen art. 15 der Statuten zijn, waarin de bijdrage wordt vastgesteld. Deze kan dus zonder wijziging der Statuten niet worden verhoogd. Hilversum en de penningmeester zijn tegen een weerstandskas. vooral uit vrees voor verslapping der actie van sommige vereeni gingen. De penningmeester verwacht bovendien van vrijwillige bijdragen niet veel en waarschuwt tegen groote verwachtingen in deze. Ook de secretaris, baron van Lanswee r- d e, voorziet vele moeilijkheden uit een officieele weerstandskas, ook in verband met de verant woording van het bestuur. Na eenige bespreking verklaart het bestuur zich voor, onder deze reserve, dat het bestuur hier voor geen verantwoording schuldig is en gespro ken wordt van verkiezingskas. Onder deze reserve wordt het voorstel aangenomen, alleen Hilver sum en Haarlem tegen. In behandeling komt daarop een voorstel Be verwijk luidende »De Algemeene Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Nederland besluitbij gewichtige vraag stukken het gevoelen van de aangesloten R. K. Kiesvereenigingen in te winnen." In de toelichting zet B e v e r w ij k uiteen, dat dit voorstel te Beverwijk met algemeene stemmen aangenomen, dient, om te verkrijgen, dat het bestuur van den Algemeenen Bond en de Katholieke Kamerclub beter op de hoog te blijven van den geest in het Kath. kiezerscorps en de band tusschen kiezers en ge kozenen worde versterkt. Een voordeel is ook, dat die vraagstukken dan in de aangesloten kiesvereenigingen kunnen wor den behandeld. Gouda is tegen het voorstel, daar elk geval op zich zeil moet worden beschouwd, ter beoor deeling van het bestuur. Dit geschiedt reeds, maar moet geen verplichting worden. K a t w ij k ziet veel nut in het voorstel, mits dit alleen bedoelt het bevorderen van besprekin gen in de aangesloten vereenigingen, zonder ver plichtingen voor het bestuur. Het bestuur acht het voorstel in strijd met goede constitutioneele begrippen, daar het gevaar zal ontstaan, dat op de Kamerleden een druk wordt gelegd, om over bepaalde punten een bepaald oor deel te hebben. De Voorzitter brengt het doel van den bond in herinnering, dat bestaat in het optreden bij de periodieke verkiezingen, dan met een kort program van actie te komen en enkele gewich tige vraagstukken in de aangesloten vereenigingen ter bespreking voor te leggen, zooals reeds ge beurt. Uitbreiding daarvan is tegen de bedoeling der Statuten. Den Haag II stelt voor het zoo te wijzigen, dat alleen onderwerpen ter behandeling worden aangewezen, die door het bestuur geschikt geacht worden. Het bestuur blijft evenwel tegen het voorstel en geeft in overweging het in te trekken. Dit geschiedt. Gorinchem had de volgende motie ingediend «De Algemeene Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Nederland acht het wenschelijk lo. dat onze kiezers meer ingelicht worden over den aard en den historischen ontwikkelings gang onzer politiek voor zoover deze naast en tegenover die der andere partijen staat, opdat deze inlichtingen mogen strekken tot leiddraad voor het stellen van eigen candidaten; 2o. dat de Secretarissen der aangesloten Kies vereenigingen. indien R. K. kiezers uit hun dis trict verhuizen naar plaatsen, waar een R. K. Kiesvereeniging is gevestigd, dit doen weten aan den betrokken Secretaris Deze motie wordt door Gorinchem uitvoe rig toegelicht en verdedigd. Onderrichting der kiezers zal de samenwerking der reehtsche par tijen zeer bevorderen, daar onwetendheid aan leiding geeft tot verkeerde opvattingen en twis ten. Ben Daag II wil deze motie aangevuld zien met de toezegging van een lijst van secretarissen als noodig ter» uitvoering van het tweede deel. Deventer stelt een amendement voor n.l. de woorden achter leiddraad te veranderen in »Bij het stellen en steunen van candidaten", en geelt in overweging het tweede deel in te trek ken als zijnde niet voor uitvoering vatbaar, wat de meening is van verschillende afgevaardigden. ben Haag III en II meenen, dat het eerste deel niet op deze vergadering thuis hoort, welke ineemng het bestuur deelt. Het tweede deel acht n oStuur onmogelijk en voor de aanvulling van Den Llaag II, verwijst het bestuur naar den Fius- almanak. Het bestunr geeft voorts in overweging de motie in te trekken. Het tweede deel wordt daarop ingetrokken, het eeï\j 1 n°® nac'ei' toegelicht ent gehandhaafd. Nadat de voorzittter heeft gewezen op onze pers, die hij aanbeveelt, wordt het eerste deel nader ontwikkeld en aanbevolen door Deven ter, doch ten slotte verworpen met 4 stemmen voor. Ten slotte kwam in behandeling de volgende motie van Leiden »De Algemeene Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Nederland besluit aan het bestuur te vei zoeken in den vervolge bij de voorstellen, door aangesloten Kiesvereenigingen gedaan, een kort praeadvies op den beschrijvingsbrief te voegen." Deze motie wordt door den voorsteller wensche- lyk geacht ter bekorting der discussies. Het be stuur meent een praeadvies in strijd met zijn taak en acht het niet in het belang der vergade ring, dat het bestuur van te voren zijn meening geeft daar dit kleineering inhoudt van de aange sloten vereenigingen deze niet vrij doet uitspreken. Na verdediging van Leiden en pertinente be strijding van den voorzitter, wordt de motie aangenomen met 48 tegen 41 stemmen. Den Haag II en Breda wenden nog po gingen aan om eventueele statuten wijziging in een buite'ngewonen vergadering vóór Mei 1912 aan de orde te stellen. De voorziter vindt dit niet wenschelijk, waarmede de vergadering zich vereenigt. Met een dankwoord wordt de bijeenkomst door den voorztter gesloten te kwart voor vijf uur. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 22 Mei. Nadat de intrekking van het wetsontwerp tot het aangaan van een 4 pets. staatsleening ter kennis van de leden is gebracht, komen de alg. beschouwingen over de Steenhouwerswet aan de orde. De heer Pastoors betuigt zijn tevredenheid met dit wetsontwerp als proeve van partieele wet geving, die beter is dan regeling van alle bedrij ven in één wet. Spr. noemt als bezwaar tegen deze wet het niet verbieden van de bewerking van voor de gezondheid schadelijke steensoorten, met name zandsteen. Na op de bijzondere ge vaarlijkheid van deze steensoort gewezen te heb ben, dringt spr. aan op de opneming van het door hem gewenschte verbod in deze wet. De heer Helsdingeu verklaart, dat zijn fi actie met het ontwerp is ingenomen zij wenscht echter verder te gaan. Partieele wetgeving keuren de socialisten goed voor dit exceptioneel gevaarlijk bedrijf, dat anders te lang ongeregeld zou blijven door te wachten op een algemeene *wet. De keu ring acht spr. te verdedigendeze vindt ook plaats in het mijnreglement, is dus geen novum. Zij is hier eveens noodzakelijk. Het bezwaar, dat het ontwerp de vrije beroeps keuze aanrandt, voelt spr. niet. Het is hier een exceptioneel geval en bovendien is de vrije beroeps keuze voor den arbeider in de practijk iets denk beeldigs. Spr. betoogs zulks onder interrupties van de heeren Roodhuizen en Tydeman. Het is slechts de keuring van jeugdige arbeiders om toegelaten te worden, die spr. goedkeurt; hij vraagt het nut van het voorschrift, dat de vol wassen arbeider zich jaarlijks kan laten keuren. Moet een niet goedgekeurd arbeider er uitscheiden en van honger sterven, zoolang de beroepsziekte met als bedrijfsongeval aangemerkt wordt Eerst als de Minister belooft beroepsziekten en bedrijfs ongevallen gelijk te stellen bij een wijziging van de Ongevallenwet, kan men de keuring van vol wassenen hier regelen. Spr. zet uiteen, waarom hij hier evenmin ver plichte keuring zou wenschen. Het verbod van stukwerk voor sommige arbei ders juicht spr. toe. Zal de minister de beperkte werktijden in het steenhouwersbedrijf kunnen handhaven bij de tegenwoordige redactie van artikel 1 Hierdoor toch zullen werklieden, van wie geen steenhou- werskaart gevergd wordt, toch steenhouwersar- beid kunnen verrichten. Spr. verwondert zich over het gemis van een verbod om zandsteen te werken. Spr. bepleit eindelijk invoering van den acht- urigen werdag voor de volwassenen en van den zesurigen werkdag voor de jongeren in het steen houwersvak. De heer Tydeman wraakt dit soort wetge ving, dat de vrijheid van het bedrijf aantast en alle verantwoordelijkheidsbesef ontneemt aan werk gever en arbeider. Spr 's hoofdbezwaar is gericht tegen het verbod van steenhouwersarbeid van staatswege, zijnde dit inbreuk op de vrijheid van beroepskeuze. De heer De Kan ter sloot zich, wat het ver bod van toelating tot het bedrijf betreft, geheel bij den heer Tydeman aan. De heer De Visser achtte, in tegenstelling met het gevoelen van den heer Helsdingen, de keuring, alvorens tot het steenhouwersbedrijf te kunnen worden toegelaten, wel degelijk een nieuw beginsel in de wet en betoogde dat een vergelij king met een soortgelijke bepaling t. a. van mijn en caisson-arbeid niet opgaat, omdat voor laatst bedoelde bedrijven de keuring steunt op een maat- iegel van bestuur en bij het onderhavige ontwerp de keuring op de wet komt te steunen. Liever had spreker derhalve gezien dat de minister door Verscherping van de arbeidswet en verbetering der veiligheidswet ware gekomen tot keering van het kwaad dat hier te bestrijden valt Spreker zal zeer bezwaarlijk voor het ontwerp kunnen stemmen, van hetwelk hij 0. a. vooruitziet, (en wel door den zeer korten arbeidsduur wplke er in vastgesteld wordt) dat het steenhouwersbedrijf, dat in ons land toch al niet meer met groot suc ces beoefend wordt, vooral voor de kleine bedrij ven onmogelijk zal worden gemaakt Als uitgangspunt van het ontwerp had spr. daarom liever willen gekozen zien het beschermen van den minderjarige tegen de gevaren van het bedrijf, in plaats van een zelfstandig meerderjarig persoon van staatswege het recht te ontzeggen in eenig bedrijf werkzaam te worden. De heer De Klerk drong op dit oogenblik nog niet zoo aan op verbod van het bewerken van zandsteen, willende hij, vooral met het oog op den niet zeer bloeienden toestand van het bedrijf, eerst eens de werking van de wet af wachten. Tegen de keuring van jongens op 14-jarigen leeftijd had spr. geen bezwaar, wel tegen her keuring op lateren leeftijd. Heden voortzetting. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Mei 1914, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.0 te Horta. Laagste- barometerstand 731.9 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen, westelijken tot zuidwestelijken wind, veranderlijke bewolking, mogelijk regen, met kans op onweer, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. De leden van dien gemeenteraad zijn tot het houden eener apenbare vergadering bijeengeroe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2