Stad*- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Bezoek van de Koningin aan het Belgische hof. Het «Hbl van Antwerpen" schrijft: Er is reeds gemeld, dat het inzicht bestaat in hoogere kringen, de ontvangst van koningin Wil- helmina, te Brussel, minstens zooveel luister en praal bij te zetten als het geval was bij de aan komst van keizer Wilhelm en president Fallières. Hierbij wordt aangemerkt dat het bezoek van koning Albrecht en koningin Elisabeth aan Ne- derland's vorstin te Amsterdam bijna in familie kring geschiedde, wat er dan ook de hartelijkheid van verhoogde. Te Brussel heeft men, zoo verneemt de Vlaam- sche Gazet, andere bedoelingen. Men gaat hier, naar wij vernemen, van de ge legenheid gebruik maken, om de welgemeende vriendschappelijke gevoelens van België tegenever Nederlanden te luchten, te bewijzen, dat, zoo Amsterdam bij de ontvangst van het Belgisch vorstelijk paar bewezen heeft dat oude veeten vergeten waren en gedempt de bron van twist, Brussel niet ten achter wil staan in het betuigen zijner sympathie aan het Nederlandsche volk, in den persoon van den loot van Oranje. Uit de ontvangst en het onthaal der Nederlan- sche vorsten in België's hoofdstad zal blijken, dat zoo staatkundig beleid het samengaan en de ver standhouding tusschen de twee broedervolkeren nog in den weg staat, de volksmassa aan dezen oever van den Moerdijk voor de zaak is gewon nen en het tot zijne hoogste betrachting behoort, van woorden tot daden te zien overgaan. De pest in Indië. De gouverneur-generaal heeft gisteren (23 Mei) nog het volgende aan het Departement van Ko loniën geseind »Afdeeling Malang49 dezer nog een geval ge constateerd. Zaterdag (20 Mei) zestien gevallen, waarvan acht dooden. Van de lijders vorige da gen overleden er zeventien dezer nog vijf en Za terdag geen. De laatste dagen is de pest in het district Penanggoengan afnemend en in het dis- strict Karanglo stationnair. SoerabajaZaterdag (20 Mei) een geval. Kedireeen verdacht geval en een sterfgeval. Vervolg op mijn telegram van 18 dezer te Djokjakarta was het microscopisch onderzoek ne gatief. De gevangenis te Soerabaja wordt ontruimd en de gevangenen worden grootendeels naar het eiland Onrust overgebracht. Een nader telegram van den Landvoogd, d.d. gisteren (23 Mei), luidt als volgt: «In de afdeeling Malang zijn sinds het begin der epidemie vier Europeanen aangetast, waar van twee overleden, allen kinderen. Gisteren (22 Mei) zeventien gevallen, waarvan elf dooden. Drie ziektegevallen op eergisteren bleken pest te zijn. Van de lijders van vorige dagen overleden er nog zes. Soerabaja en Kedirigeen gevallen. Madioen een verdacht sterfgeval." B. K, Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen. Zondag jl. werd het terrein te Groesbeek be zocht door het dagelijksch bestuur der vereeniging en de bouwcommissie vergezeld van den genees heer-directeur dr. E. W. Jongmans en den archi tect Ed. Cuijpers. Vooraf waren in de uitgestrekte dennenbosschen een drietal plaatsen aangewezen, die naar het oordeel der beide laatstgenoemde heeren het gun stigst gelegen waren voor den bouw van het Sa natorium ten opzichte der ligging van den Groes- beeksehen weg en van de spoorweglijnen en in verband met de windrichting en de mogelijkheid tot algeheele ondervanging van den Noorden wind. Met algemeene stemmen werd daarop door prof. S. J. van Swaay en de vele uit alle oorden van ons land saamgestroomde doktoren eene plek ge kozen, als zijnde de plek bij uitnemendheid ge schikt in alle opzichten. Wij leeken, niet kunnende oordeelen over me disch te stellen eischen, kwamen in verrukking over de prachtige ligging van dit terreineen heerlijk, afwisselend vergezicht biedende aan allen die in de lighallen genezing zullen komen zoeken voor hunne kwaal. Ten slotte werden de plannen voor den bouw nader bestudeerd en besproken onder de bekwame 'eiding van evengenoemden architect. Het geheel belooft een sieraad van bouwkunde te worden. De voorgevelbreedte zal niet minder dan 480 a 490 meter bedragen. Rechts en links van den hoofdingang, toegang verleenende tot den geneeskundigen en administratieven dienst, verrij zen de paviljoenen voor vrouwen, meisjes, mannen en jongens, elk met afzonderlijke ingangen. Bij opening van het sanatorium zullen onmid- delijk 2e en 3e klas patiënten liefderijke opname vinden. Het zal bediend worden door eerw. Zusters van den H. Carolus Borromeus uit Maasstricht en ruim te bieden tot verpleging van 460 patiënten, indien geheel voltooid. Einde van dit jaar verwacht men een en ander geheel onder dak te hebben Daartoe is echter zeker nog ontzaglijk veel fi- nancieele steun noodig. Groot en klein, rijk en mindervermogende in Nederland, waar ook woonachtig, drage in 4914 eens overvloedig nog bij. Hemelvaartsdag is een dag stemmend tot lief- Wie geven het voorbeeld en wie volgen Voor wie niet weet waar zijne gift af te dragen» zij herinnerd dat de heer F. Th. Everard, Singel Amsterdam, algemeen penningmeester is. De doyen ran het consulaire corps te Amsterdam. Tot dusver is als doyen van het consulaire corps te Amsterdam steeds de consul-generaal opgetre den, die volgens den datum van zijn exequateur de oudste was. De heer R. Lehmann, consul- generaal van Griekenland, is diensvolgens baron Rosenthal na diens overlijden als doyen opgevolgd. Om redenen van persoonlijken aard heeft hij zich echter indertijd teruggetrokken, en de heer De Peterson, consul-generaal van Rusland, die na hem de oudste consul-generaal was, heeft tijdelijk in zijn plaats het doyennaat waargenomen. Het feit, dat de heer De Peterson beroepsconsul was, deed niets ter zake. Door het vertrek van den heer De Peterson is er vanzelf een einde gekomen aan de tijdelijke waarneming der functie, en zoo is dus de consul- generaal van Griekenland thans rechtens doyen van het consulaire corps. Hij heeft daarvan offi cieel kennis gegeven aan zijn collega's en de be voegde autoriteiten. Al deze autoriteiten hebben hem in zijn nieuwe waardigheid erkend, de be- roepsconculs na overleg met hun superieuren, de gezanten van hun landen te 's Gravenhage. Slechts de vertegewoordigers van twee landen hebben nog geen antwoord gezonden. (Tel.) Bacove-cultuur in Suriname. Onze correspondent te Paramaribo seint ons nader, dat de United Fruit Company de beslissing omtrent het opkoopen der Kongo-bacoven alsnog heeft uitgesteld tot 30 Juni. (N. R. Crt.) Zorgvliet te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, zullen de gronden van de maatschappij Zorgvliet dezer dagen in handen over gaan van een combinatie, die het park voor villa- bouw wil exploiteeren en wel op de wijze, zooals de heer Berlage bij het Uitbreidingsplan heeft aangegeven. In verband hiermee zal deze nieuwe maatschappij bij het gemeentebestuur er op aan dringen, de uitvoering van dit plan zooveel mo gelijk te willen bespoedigen. Wet op de bedryfsziekte. In de gister gehouden zitting van de Tweede Kamer deelde minister Talma mede, dat hij bin nenkort een ontwerp, regelende de bedrijfsziekte, hoopt in te dienen. W. Merkelbach. f Het stoffelijk overschot van het lid der eerste Kamer W. Merkelbach is gisteravond te half-zeven uit Leiden met den trein naar Breda vervoerd. Vijfde Bredasche Katholiekendag. Z. D. H. Mgr. P. Leijbem, Bisschop van Breda, heeft het beschermheerschap aanvaard van den 5en Bredaschen Katholiekendag, die op 3 S'ep- tetrhber to Breda zal wonden gehouden. Tot bet eere-comité zijn voorts toegtetredein de hoogwaardige heeren Mgr. P. Hopmans, vicaris- gleneraal, en F. P. L. Flooren, deken van Breda, en de hoogedelgestrenge heeren mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, «ie leden der Eerste Kamier mr. Jac. W. van den Biesen en W. Mer kelbach, (1) der Tweedie Kamer jh!r. I. B. D. van den Bereh van Heemstede, W. C. J. Pas- stoors, A. C. A. van Vu uren, P. F. Fray tier, L. D. J. L. de> Ram, der Gedeputeerde Staten C. L. Bressers, H. W. J. Mol, mr. M. P. M. van Dam, mr. L. A. N. Gemits, J. A. van Rompu, eh de hoogedelachtbare heer mr. E. P. van Lanschot, burgemeester van Breda. (1) intusschien overleden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Mei 4911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.5 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 757.1 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidwestelijken tot zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, met geringe kans op onweer, warmer. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare1 vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 30 Mei 1911, n.m. ten 2 uur, staan de volgende voorstellen: 1. Benoeming van s'tembureaux voor de a.s. periodieke verkiezingen voor dien Gemeenteraad. 2. Benoeming van een stembureau ter verkie zing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken. 3. Benoeming van een gedelegeerd lid ter toe voeging aa,n bet Bestuur van de Vereeniging Schie- damsch Valksbadhuis. 4. Voorstel om den heer M. Martens, hoMJ van school E, als zoodanig over te plaatsen naar school G. I 5. Voorstel Van Burgemeester en Wethouders tot verhooging der jaarwedde van den leeraar aan de Burgeravondschool J. P. L. Roder. 6. Önüverp-Bfisluiten (Modellen B C) tqt wijziging der Gem een te-bcg r oo ting. 7. Vaststelling van het kohier no( 6 der 'plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910/1911. 8. Behandeling der bez waa rsch rif ion tegen den aanslag in het vergunningsrecht. 9. Adressen van het Bestuur der Departemen tale Bewaarscholen en dier Christelijke Bewaar school om wederom de jaarlijksche subsidie vol gens daaromtrent bestaande verordening te mogen ontvangen met advies van Burgemeester en Wet houders. 10. Rekening over 1910 van het Algemeen Handels Entrepot en het pakhuis „De Neder- landen", 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der instructie voor den kassier der Gasfabriek en Drinkwaterleiding. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van verschillende verordenin gen op de invordering en heffing van belastingen in verband met de vastgestelde verordening; voort vloeiende uit art. 114bis der Gemeentewet, betref fende onderscheidene ontvangsten buiten de be drijven, inriohting'en of instellingen met afzon derlijk beheer. 13. Voorstel van Burgemeester e!n Wethouders tot opnieuw vaststelling gewijzigd van den legger der wegen en voetpaden. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot. het verleenem van een crediet ten behoeve van de rioieering der van S male vel tst raat. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening voor het Bur- geilijK Armbestuur en van de instructie voor den Secretaris-Penningmeester van d'at Armbestuur. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening der verordening voor de Financieel© Commissie. Diamanten Priesterfeest. In aansluiting bij hetgeen wij onlangs omtrent het zestigjarig priesterjubilé van den zeereerw. pater De Groot, rustend priester in de pastorie der St. Janskerk aan de Hoogstraat alhier, meldden, kunnen wij nog het volgende mededeelen Dit diamanten priesterjubilé zal morgen (Hemel vaartsdag) zoo plechtig mogelijk worden gevierd als de hooge leeftijd van den jubilaris, die reeds zijn negentigsten jaar is ingetreden, dat toelaat. De hooggeachte jubilaris zal ten 8 ure het H. Misoffer, als gewoonlijk, opdragen. Onder deze stille H. Mis zullen door het koorgezelschap der kerk eenige gezangen worden uitgevoerd. Ten half elf zal dan de Hoogmis op plechtige wijze worden opgedragen. De jubileerende priester zal die plechtigheid in het priesterkoor bijwonen. De hoogeerw. pater Huysmans, provinciaal der Dominicanen-orde, en de zeereerw. zeergel. pater J. V. de Groot, professor aan de universiteit te Amsterdam, zullen komen deelnemen aan het zoo zeldzaam feest van den jubileerenden oud-pastoor, die ten 42i/j ure in de pastorie receptie zal houden. Hopen wij, dat 't den waardigen, devoten pries ter gegeven zal zijn, dit diamanten feest, een unicum in het katholieke Schiedam, in voldoende gezondheid te vieren I De 49-jarige jongen, die gisteren werd aangehouden in het bezit van een zak met ijzer dat hij wilde verkoopen, heeft bekend dat ijzer te hebben weggenomen uit een bak staande aan den Rotterdamschen dijk ter plaatse van de Hooge Boom en. Na verhoor is de jongen gister-avond weer op vrije voeten gesteld. Gister-middag is de zwerver M. v, D., verdacht van diefstal van een rijwiel bij den rijwielhandelaar Jordaans, aan de Markt alhier; naar het Huis van Bewaring te Rotterdam over gebracht. Gister-middag is de 44-jarige losse werkman A. Verhoev, wonende Zalmstraat 28, aan twee teenen van den linkervoet verwond, door dat, toen hij een stuk ijzer op een handwagen wilde laden, dat ijzer viel en op zijn voet terecht kwam. Na verbonden te zijn, is de man naar huis ge bracht. Heden-ochtend zijn door de politie aangehouden twee minderjarige jongens B. de G. en G. A. P., beiden wonende alhier, die te zamen en in vereeniging van een pand aan de Lange Nieuwstraat een looden afvoerbuis hadden weg genomen en die aan een opkooper trachtten te ver koopen. De jongens zijn in bewaring gesteld en proces verbaal is tegen hen opgemaakt. UIT ROTTERDAM. Met acht man is de politie, aan wie die besur- veiillcering der Zandstraat en omgeving te Rot terdam is opgedragen, versterkt van des avonds 8 tot des morgéns 5 uur. Maandagavond is deze maatregel i,n .werking getreden. Beoogd wordt om het berooven van bezoekers van deze wijk tegén te gaan. Het zijln voornamelijk zeelieden, die medegelokt worden in hén geheel onbekende huizen en gangetjes .en daar in handen vallen van een publiek, dat deel uitmaakt van de onder sta lagen der maatschappij. Bijna geen nacht gaat voorbij of eenige lieden woirdien er uitge schud, (N. R. Ct.) UIT DELFT, Te Delft is eene hoeveelheid van 6000 groote straatkeien van de stedelijke w<erf gestolen. Ze kere schipper v. d. M. moet die vracht hebben gevaren. De teenen werden te Rijnsburg ver kocht. Naar deze schipper wordt allereerst gezocht. Eerste H. Communie. De Eerste H. Communie van de kinderen dei- kleinste leermg heeft heden in onze stad volgens de bepalingen van bet Pauselijk Decreet in zake den leeftijd der kinderen die tot de Eerste H. Communie worden toegelaten, in de drie kerken gelijktijdig plaats gehad. De kleinsten van hen die op de catechismusbanken plaats nemen, de lammeren, van 's Heeren kudde, mochten heden tot den H. Liefdedisch naderenhet liefdevol bevel door den Heiland tot zijne apostelen gericht slaat de kinderen tot Mij komen," werd aan deze kleinen voltrokken. Ten 8 ure waren zij onder geleide van eerw. Broeders en Zusters in de drie kerken vereenigd en naderden zij onder de H. Mis door de zeer eerw. pastoors opgedragen, tot de H. Tafel des Heeren. De stichtende godsvrucht waarmee die kleintjes over t geheel aan de hoogheilige han deling deelnamen, viel bijzonder op. Trouwens, niets werd verzuimd om hen daartoe op te wek ken. Het welsprekend woord der zeereerw. pas toors de heerlijke gezangen waarin de hooge beteekenis van deze Eersten Communiegang,werd vertolkt, doordof voor de kinderen gezongen; de tredende gebeden, waarin de eerw. geestelijken der jeugdige schare voorgingen alles werkte samen om die godsvrucht op te voeren tot de hoogte die voor den leeftijd dier kinderen mogeljjk is. 't Was een aandoenlijk, treffend schouwspel, dat in de verte deed denken aan dien glorievollen intocht in Jeruzalem, waarbij de kinderen met palmen in de hand den Heiland omstuwden «Hosanna den Zoon van DavidGezegend Hij die komt in den Naam des Heeren I" Waar heden aldus de kinderen der kleinste leering tot de Eerste H. Communie werden toe gelaten, naderden in de groote parochie der O. L. Vrouw Visitatiekerk 250 kinderen tot de H. Tafel des Heeren, terwijl in de St. Janskerk aan de Lange Haven 84 en in de kerk O. L. Vrouw van den A. H. Rozenkrans, aan den Singel, 440 kin deren aan den H. Liefdedisch aanzaten. Aldus werden 474 kinderen dor drie parochiën tot de Eerste H. Communie toegelaten. Hiermee hebben nu alle kinderen van de ver schillende leeringen voor zoover zij daartoe in de termen vielen aan hun paaschplicht voldaan. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Donderdag 25 Mei. 2i/a u. S. V. V. Voetbal wedstrijd. Woensdags 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Dinsdag 30 Mei. 2 u. Gemeenteraad. Rotterdam. Woensdag 24 Mei. 71/2 u. Gr. Schouwburg. Mai- fastspiele. Don Juan. Valsch geld. Ook te Rotterdam worden in de laatste dagen evenals te Amsterdam valsche rijksdaalders, guldens en kwartjes bij de politie gedeponeerd, welke door verschillende winkeliers, wisselkantoren enz. ontvangen werden. Er ont breekt niets aan, ook het randschrift niet en zijn zoo zuiver gemaakt, dat ze ook aan de bijbank der Nederlandsche Bank niet op het eerste ge zicht herkend werden. Alle nasporingen bleven tot nu toe vruchteloos. Men vermoedt, dat de bende valsche munters zich te Amsterdam ophoudt en van daaruit het geld over het land verspreid wordt. Eene erge botsing heeft gistermorgen, te 8 uur, plaats gehad op de buurttramlijn Luik Racour. Twee treinen botsten op elkaar. Elf personen zijn gekwetst, waarvan twee zeer ernstig. (H. v. A.) Tegen de trusts. De Engelsche bladen bevatten nog eenige bijzonderheden over de door de regeering der Vereenigde Staten ingestelde rechtsvervolging tegen de z.g. houttrust, de Eas tern States Retail Lumber Dealers Association, die haar hoofdzetel te New-York heeft. De ver volging geschiedt ook ditmaal op grond van over treding van de Sherman anti-trust wet, doordat de onderneming op onbehoorlijke en «onredelijke" wijze den handel zou hebben belemmerd. In de aanklacht worden allerlei ernstige beschuldigingen tegen de maatschappij uitgebracht. Bouwonder nemers en over het algemeen alle verbruikers van hout zouden geheel aan de willekeur zijn overge leverd van de trust, die op allerlei lakenswaardi ge manieren zijn afnemers de wet weet te zetten. De correspondent van de «Times" geeft toe, dat de prijzen van hout tot een buitensporige hoogte zijn opgevoerd. White pine kost meer dan ma honiehout een paar jaar geleden kostte en andere gewone houtsoorten zijn verdubbeld en zelfs ver drievoudigd in prijs. De handelaren wijten de stijging aan de toenemende schaarschte van het hout.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2