BiiUenl&&ésch Nieuws. Verspreide berichten. Bifinenluid. worpen regeling voor hen, die zich vrijwillig op geven voor de officiersopleiding al te bezwarend, en zal zij in sommige opzichten ook onbillijk werken. W erkdiensten. Van het wetsontwerp schijnt een der hoofdbe ginselen, dat van elke lichting een zeker aantal manschappen, ten hoogste '1500 zullen worden aangewezen, als militaire werkers om gedurende een diensttijd van 141/g maand schier uitsluitend te wor den belast met werkdiensten. Tegenover een aantal leden, die zich ingenomen verklaarden met dit denkbeeld, stonden er vele, die daartegen zeer ernstige bezwaren hadden, in ieder geval tegen de wijze waarop de regeering zich de uitwerking van het denkbeeld heeft gedacht en waarbij men zich een klassescheiding voorstelde die, evenals de vrijstelling der kostwinners, volgens verschillende leden, onmogelijk geacht kon worden van dezen tijd te zijn. Tot oplossing van deze kwestie werden ver schillende denkbeelden geopperd. Dat in het stelsel van den minister ook na de invoering van de militaire werkers een blijvend gedeelte noodzakelijk is, had vele leden teleurge steld, die daartegen overwegend bezwaar hebben, en het betreurden, dat de minister zich niet heeft aangesloten bij de meening van zijn ambtsvoor ganger en deze twistappel niet buiten het wets ontwerp heeft gehouden. Op de bekende gronden werd de handhaving van het blijvend gedeelte bestreden, doch daar entegen door anderen de noodzakelijkheid betoogd, om steeds manschappen onder de hand te hebben èn met het oog op de buitenlandsche verwikke lingen, èn voor onlusten binnenlands. Deswege zal een regeling, betreffende de opkomst van ver lofgangers of landweermannen nimmer kunnen worden opgeheven. Terwijl met betrekking tot de dekking der mobilisatie er alle reden is, over de waarde van de landweer als instrument tot het afweren van den vijand pessimistisch te denken. Tegen de gelegenheid, welke zal bestaan om zich door plaatsvervanging te onttrekken aan den dienst bij het blijvend gedeelte, hadden vele leden groot bezwaar. Zoo min als het remplagantstelsel, past deze plaatsvervanging in ons leger. Deze werd echter door andere leden verdedigd. Met het remplagantenstelsel kan deze plaatsvervanging niet vergeleken worden. Zij tempert ongetwijfeld de lasten van den persoonlijken dienstplicht, maar op zichzelf kan dat geen bezwaar ontmoeten. Bo vendien biedt zij een aan velen zeer welkome ge legenheid om iets extra's te verdienen. Men zag met in, waarom dit zou moeten belet worden. W e e r b e 1 'a s t i n g. In eene nota van den heer Middelberg, stelt deze de vraag of nog reeds in het voor- liggend wetsontwerp voor de openbare behande ling een bepaling zou kunnen worden opgenomen, waarin het beginsel eener weerbelasting vervat is. Misschien zegt de heer Middelberg heeft het zijn nut, deze zaak bij de verdere behandeling dezer Militiewet niet ter loops te behandelen, maar een weerbelasting geheel onafhankelijk van deze Militiewet toegezegd te krijgen. Van het antwoord des ministers hieromtrent zal afhangen, of de heer Middelberg een voorstel zal doen, om het oordeel der Kamer uit te lokken ten opzichte der principieele vraag of het invoeren eener weer belasting wenschelijk is. RUSLAND. Blijkens door de Porte ontvangon betrichteti zou Rusland apin andere groots mogendheden ge vraagd hebben, zich aan te sluiten bij den bij de Porie naar aanleiding van Montenegro gedanen stap. Allen hebben pcbter geweigerd. DUITSCHLAND. De Rijksdag nam gister de ontwerpen van de Grond- en Kieswet voor Elzas-Lotharingen defi nitief jn derde lezing, aan met 211 tegen 93 stem men en 7 blanco's. BELGIS. In dei Belgische Kamer kw;am gister in behan- de provisoire begrooting' over da eerste 3 maanden. De ge heel e linkerzijde verklaarde nu niet aan de discussiën te willen deelnemen, om dat ier reeds vijf maanden begonnen waren toen men do ,oude begrooting, nogmaals in stemming bracht ten einde tijd te krijgen voor de behan deling van ld e nieuwe schoolwet, dd|e door die ignojote meerderheid ,van liet land afgekeurd W[Ordt. De linkerzijde verliet ^in-blöc de zaai. De Kamer nam de voorloopige begroeting, voor 3 maanden met algempene stemmen aan; alleen 85 afgevaardigden van rechts waren aanwezig'. aan het publiek te Terhergeh, «1 de ongdjooflijpee dwalingen', tegenstrijdigheden, onwaarschijnlij'khei- den en onwaarheden, door het O. M. aangeno men, om de beschuldiging van spionnage te kun nen volhouden. Na een korte beraadslaging wierrl niettemin be sloten, de zaak met gtesloten dieuren te behan delen. De uitspraak zal in het "openbaar plaats hebben. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Een particulier telegram uit Woenen ontvan gen, dat intussdhien onder groot voorbehoud wordt medegedeeld,, meldt, dat men uit goede brom ver noemt, dat de gtezonldlheddlstoicstanid van keizer Frans Joz,ef zorgWekkend is. Verschillende bladen in Praag1 en Weenen die chepze tijding uitdeden, wierden geconfisceerd. Officieel wordt bericht, dat de gezondheids toestand van keizer Frans Jozef uitstekend is. Vr ij stelling van kostwinners. De groote uitbreiding, welke de minister aan de bepalingen, betreffende vrijstelling van kost winners, door onder dien term te begrijpen wiens verblijf onder de wapenen een tekort aan inkom sten zou doen ontstaan in het gezin, waartoe hij behoort of waarin hij is opgenomen of wel bij hem aanverwante personen, ontmoette groot be zwaar, uit een oogpunt van legerbelang wegens het niet benutten van zoovele personen voor de landsverdediging en omdat zulk een regeling in strijd zou zijn met de ontwikkeling van ons leger- stelsel, in de richting van den algemeenen dienst plicht en vooral met het beginsel van gelijkheid der burgers voor de wet. Ook vreesde men demo raliseerende werking van deze bepaling. Over het algemeen hadden de tegenstanders van de voorgestelde bepaling geen bezwaar tegen de thans in de wet voorkomende mogelijkheid om aan economisch zwakkeren op hun verzoek vrij stelling van den dienst te verleenen en zelfs zou den zij met een uitbreiding van het aantal, in den geest als in het ontwerp-Cool werd voorge staan, kunnen mede gaan, doch hun bezwaar gold vooral, dat hier aan de vrijstelling het karakter van uitsluiting van den dienst wordt gegeven en de dienstplichtige geplaatst wordt voor de keuze, óf niet mede te werken aan de verdediging van het vaderland, óf bijv. een moeder aan de bedee ling prijs te geven. Andere leden, die zich met het voorstel wel konden vereenigen, lieten alle licht vallen op de groote gebreken van het vergoedingsstelsel en op de kostbaarheid daarvan, en sommigen meenden dat met de vrijstelling der kostwinners geheel moet worden gebroken met het stelsel der ver goedingen. Verscheidene leden wenschten, dat het beginsel, ook de ingezetenen, die niet-Nederlanders zijn, tot den dienst bij de militie te verplichten, bij deze gelegenheid werd prijs gegeven waartegen over opgemerkt werd, dat dan de regeeringen van andere staten zich door niets meer zouden weerhouden gevoelen om Nederlanders den dienstplicht in die staten op te leggen. Sommigen waren teleurgesteld, dat de regoe- ring thans een tweeden, zeer belangrijken stap doet in de richting in 1901 ingeslagen, door voor te stellen, dat ook zij niet voor de militie zullen worden ingeschreven, wier ouders in de koloniën wonen, terwijl anderen dit voorstel met voldoe ning hadden gezien. De vrijstelling wegens broederdienst oordeelden enkelen leden niet voldoende gegrond en zij wenschten die reden van vrijstelling uit de wet te lichten, terwijl anderen verklaarden niet gaarne daartoe te zullen medewerken. Er waren leden, die de vrijstelling wegens het bekleeden van, of opgeleid worden tot een geestelijk of godsdienstig- menschlievend ambt, geheel wenschen af te schaf fen, waartegenover anderen waarschuwend wezen op de moeilijkheden in 1901 hieromtrent gewezen. FRANKRIJK. D ,e begrafenisplechtigheid v-a-n minister Berteaux De begrafenis van den op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen minister van Oorlog Ber teaux, had gister plaats. De toeloop was ont zaglijk ien het weer zeer schoon. Op heit ooigienblik, dat de lijkstoet aan het einde der Avenue du Bois die Boulogne gekomen was, brak een individu door het militaire cordon en Isnelde naar don. affuit, waarop, de lijkkist geplaatst Iwas. Eer men het kon verhinderen, wierp hij' zijn hoofddeksel tuisschen die kransen die de lijkkist bedekten. Hij; werd onmiddellijk door een wachter Van hef Bois do Boulogne gearresteerd en naar de naastbijzijittde politiepost gebracht. Hij verklaarde Ohaxles Gourion te heeten, 21 jaar oud, van beroep stalknecht en zonder vaste woonplaats te zijn. Hij; weigerde beweegredenen voor zijn daad op te geven, Zooals in de wanidielgdngen van het par lement reeds voorzien werd, heeft Monis als op volger van Berteaux een generaal in actlieven dienst genomen. Na een vruohtelooze poging om den ondervoorzitter van den hoogjen krijgsraad, generaal Nucelle, te bewegen de portefeuille van oorlog te aanvaarden, is de keus gevallen op ge neraal Goiran, commandant van het zesde le gercorps te Chalons-Sur-Marne, die er in toer stemde Berteaux' opv-olgier te worden. Heit is ongetwijfeld Monis zelf, diej de benoe ming Van, Goiran gewild heeft; aanleiding er toe vond hij waarschijnlijk in de gebeurtenissen in Marokko. De benoeming van Goiran wordt in parlemen taire kringen als een verzwakking van het minis terie beschouwd. De radico-socialisten, die door minister Berteaux in het kabinet-Monis vertegen woordigd waren, zullen het den minister-president niet gemakkelijk vergeven, dat hij een candidaat buiten hun groep gekozen heeft. In de post van civiel ondcr-secïtetaris van bet ministerie van oorlog zal later voorzien worden. Gister begon voor de 11e kamer der correc- tioneele rechtbank in het Seine-departement de behandeling der spionnage-zuak aan bet ministerie van Buitenlandsche Zakein. De beschuldigden zijn de 27-jarige leerling-consul Rouet, de 63-ja,rige journalist en correspondent van een Engelsch dagblad, Bernard Maimon, een Tuirksche jood, die, tot 't Protestantisme overging, en de G2-ja- rigje heer Palier, gewezen secretaris van Maimon. Zoodra de formaliteiten tot vaststelling d'er identiteit der beklaagden hadden plaats gehad, verzocht het 0. M., dat men in geheime zitting- zou overgaan, daar de documenten, waarover gehandeld z,ou worden, de veiligheid van den staat raakten. De verdediging protesteerde tegen dezen eisch', en vroeg openbaarheid der debatten, daar de geïncrimineerde stukken reed's gepubliceerd zijn. Verder betoogde de verdediging, dat een open bare behandeling de publieke opinie gerust zou stellen en bewijizien, dat die zoogenaamde spion- nagie-delicten feitelijk slechts indiscreties van geen belang zijn. De geheime zitting aldus ging de verdediger voort moet slechts dienen, om MAROKKO. De »Petit Parisien" geeft een lang verhaal over den intocht der Franschen in Fez. Het officieuze blad schrijft o.m.»De troepen verwachtten stel lig, dat zij in het gebergte van Trats zouden worden aangevallen, want daar hadden de op standelingen talrijke troepen geconcentreerd. Eenige kanonschoten waren echter voldoende om de rebellen te verdrijven en terwijl de mannen op de vlucht gingen, trokken de Fransche troepen in versnelden marsch naar Fez. Spoedig stonden zij onder de muren der hoofdstad, waar de grond bezaaid was met lijken van menschen en dieren. Het was een afschuwelijk schouwspel, daar de slachtoffers te zien liggen van de gevechten, die een maand lang om Fez werden geleverd... De muziek speelde de »Marseillaise," en in de stad beantwoordde men dit lied met gejuich en gewuif met doeken en vlaggen. De troepen ver zamelden zich te Daz Debibeg, waar zij een kamp betrokken. Luitenant Mardin kwam generaal Moi- nier met de militaire zending tegemoet. Ondertusschen trokken de consulair-agent Bois- set en de correspondenten van de verschillende bladen de stad binnen, waar de winkels versierd werden en men vroolijk feest vierde. De sultan ontving Boisset en de journalisten, den volgenden dag ook generaal Moinier met zijn staf. Aan een van deze journalisten, een vertegen woordiger van de »Echo de Paris," zou Moelai Hafid verklaard hebben, dat het beslist noodzake lijk was, dat de Fransche troepen den omtrek van Fez zuiverden, want de opstandelingen be vinden zich nog altijd vlak bij Fez. De »Figaro" dringt dan ook aan om nog verder zuidwaarts n.l tot Sefroe door te dringen. De Tangersche correspondent van de »Daily Telegraph, heeft uit welingelichte bron vernomen, dat de Franschen niet langer dan zes weken in de Marokkaansche hoofdstad zullen blijven. De hoofdmacht zal dan, na met Moelai Hafid de noodige maatregelen tot herstel van de orde in Marokko getroffen te hebben, Fez verlaten en er slechts een kleine bezetting achterlaten. Onder de bedoelde maatregelen is ook het schenken van algemeene amnestie. JAPAN. Dei „Associated Press" meldt uit Tokio, dat in halfambtelijke kringen verklaard wordt, dat Japan bereid is, onderhandelingen met de Ver- cenigde Staten aan te knoopen over een algemeen arbiiragjeyerdbag en de daartoe strekkende voor- stellen te doen, voor 't geval de Japansche re- geering wordt uitgenoodijgd haar wil in deze ken baar te maken. - Volgens liet voorlonpig resultaat van do jongste volkstelling' hebben Engeland en Wales 36.075.269 inwioners tegen 32.527.843 in 1901. De bevolking van Groot-Londen bedraagt thans 7.252,963 tegen 6.518.402 in 1901. Bij, de Rijfesdoemfa is door 69 afgevaardigden aan den minister van Buitenlandsche Zaken de vraag' gericht, welk standpunt de minister in neemt jn zake de ontwikkeling van bet zeerecht en het principe van de onaantastbaarheid van particulier eigendom op zee in tijd van oorlog. Bovendien wordt gevfaagd, welke maatregelen de minister denkt te nemen, om door het slui ten van verdragen de Russische belangen te be hartigen. Gisteravond zou te Berlijn de staking] intre den van de gëorgnniseerife bakkers en banketbak- kc-rsgezdlen. E,r zijn vier grootte vergaderingen gehouden waarbij tot algemeene staking besloten werd. Alle brood- en banketbakkers van Berlijn en twee-en-denig voorsteden, die de loonbepalingeti, gesteld door de commissie ter regeling; der lno- nen, niet toegetreden zijn, zullen geboycott en zonder personeel gesteld wordlen. De uitspraak van de arbitragecommissie werd verworpen. Men verwacht, dat Dinsdag a.s. die sociaal democratische partij verschillende groote verga, deringen bijeen zal roepen. Tot nog, toe heeft deze partij geen stelling genomen in de algemeene broodbakkersstaking. MEXICO. Een Reutertelegram brengt reeds de tijding dat president Diaz thans definitief is afgetreden. Omtrent den dag van eergisteren ontving de ^Frankfurter Ztg." uit New-York de volgende berichten. De hoofdstad van Mexico was geheel in handen van het gepeupel, dat den vorigen nacht voort durend al joelende door de straten trok. President Diaz werd in zijn door troepen om geven paleis ingesloten en had alles in gereedheid doen brengen voor een vlucht naar Vera Cruz en vandaar op een gereedliggend Duitsch schip. Men vreesde echter, dat Diaz op weg naar Vera Cruz den opstandelingen wel in handen vallen zou, daar dezen bijna het geheele gebied tusschen Mexico- Dity en de kust in handen hadden. Woensdag kwam het tot ongeregeldheden op de tribunes van het Huis van Afgevaardigden, toen aange kondigd werd, dat Diaz aftreden niet voor Don derdag plaats hebben zou. De van de publieke tribune verdreven menigte trok door de straten onder het geroepLeve Ma- dero, weg met Diaz 1 Onderweg sloten zich drom men nieuwsgierigen bij de betoogers aan en voor het Presidentspaleis kwam het tot een geregeld gevecht met de daar opgestelde troepenmacht en politie. Er werden verschillende salvo's gelost en het aantal dooden wordt op 7 a 20, dat der ge wonden op 50 geschat. Door een zwaren regenbui werden de betoogers weldra verdreven, maar te middernacht, toen het wederom droog was geworden, verzamelde de betoogers zich nogmaals en kwam het ook toen tot oproerige tooneelen. Te Tehuantepee, te Guadalajara en te Zacatecas moeten, naar Reuter reeds seinde, eveneens straat gevechten hebben plaats gehad, Figueroa marcheerde met een groote strijdmacht op de hoofdstad aan. Het is alleszins begrijpelijk, dat de zwaar zieke Diaz onder deze omstandigheden den moed heeft verloren en heden is afgetreden. De la Barra legde gister den eeld als voor- loiopig president af. Hij zal tot de a.s. verkiezingen in zijn ambt blijven. 1 Het bezoek van President Fallières. Er is thans beslist, dat Hr. Ms. oorlogsschip „Gelderland" tijdens het aanstaand bezoek van den president der Fransche Republiek niet in de haven van Amsterdam zal zijn, meldt het „N v d. D." De president zal door Prins Hendrik met de statige Koningssloep van boord worden afgehaald en gebracht naar den eersten steiger bewesten de steigers van den W.-Ind. Maildienst. Deze steiger wordt keurig versierd en in gereedheid gebracht voor de ontvangst van den president, die daar zal worden ontvangen door H. M. de Koningin. Er bestaan plannen voor een schitterende illu minatie van het gebouw aan den Kop van de Handelskade en van de schepen op het IJ. Een dreigend verlies. Een ernstig verlies dreigt de Leidsche Univer siteit. De hoogleeraar in de Chineesche taal en letterkunde J. J. M. de Groot en zijn medewerker in Gentraal-Aziatische studiën, de privaat-docent dr. J. Marquart, zijn door de Pruisische regeering aangezocht naar Berlijn te komen, meldt de „N, B. Ct. In verband hiermede heeft een referen daris, als afgevaardigde der regeering, Leidon bezocht. De heer de Groot, die dezer dagen voor korten tijd naar Amerika vertrekt, heeft nog geen beslissing genomen, doch de waarschijnlijkheid, dat Leiden deze beide geleerden zal moeten mis sen, is bijzonder groot. Electrisclie verlichting voor Utrecht. In de gistermiddag' gehouden raadszitting' te Utrecht weid besloten een door de licht bedrijfs directeur en samengesteld plan tot verlichting van een beperkt gedeelte der binnenstad, door B. en W. aan den raad: overgelegd, oogeublikkelijk te doen uitvoeren, m,et dien verstande, dat de Lij'nmarkt leJectrisch verlicht zal worden. Die kosten van dit plan bedragen f 10.000 voor den aanleg en f 3500 voor jaariijlksohe exploi tatiekosten. Pest op Java. Mr. Van Geuns, de hoofdredacteur van het „Soerabajasch Handelsblad", seinde gisteren aan de „N. R. Ct.", dat de besmetverklaring van Soerabaja door de pest is ingetrokken. De redactie teekent hierbij aan: Om een kring niet langer als hesmet te doen beschouwen is het, volgens de conventie van Parijs, noodig, dat van overheidswege vastge steld worde: le. dat er noch sterfgevallen noch nieuwe ge vallen van pest zijn voorgekomen gedurende vijf op de afzondering, den dood of de genezing van den laats ten pestlijder volgende dagen; 2e. dat alle ontsmettingsmaatregelen zijn toe gepast, en dat de maatregelen tegen de ratten ten uitvoer zijn gelegd. Mr. D. Fock. Het vertrek van den Gouverneur van Suriname, Mr. D. Fock naar Nederland, is, naar de „Sur." verneemt, bepaald op 28 Juni per ss. „Prins Frederik Hendrik." J •■^a-WHao

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2