Stads* ea Gewestelijk Nieuws. Van het Loo. Heden werd ten paleize Het Loo verwacht een missie ter officieele mededeeling aan H. M. de Koningin van de troonsverwisseling in Schaum- burgLippe. De missie zou heden-namiddag te 1 u. 57 min. per sneltrein aan het station. Apeldoorn aankomen. Te hare eere wordt er een gala maaltijd gegeven, die zal worden opgeluisterd door de stafmuziek van Arnhem. Tweedo Kamer. In de; Tweede Kamer heeft gister de voorzitter medegedeeld dat over enkele dagen zal inkomen een wetsontwerp tot wijziging der ongevallenwet en dat in verhand daarmede h;et wetsontwerp to! dekking van het tekort der Rijksverzekeringsbank aan het slot der .agenda geplaatst is. Ouderdoms- ea Invaliditeits verzekering. De voorzitter der Tweede Kamer heeft gister benoemd in de commissie van voorbereiding van het wetsontwerp op de ouderdoms- en invaliditeits verzekering tot leden de hoeren Goeman Borge- sius, Nolens, De Visser, Schaper en Van Vliet en tot plaatsvervangende leden de heeren Patijn, Kooien, Van Idsinga, Duijs en De Vlugt. Tariefwet. Do voorzitter der Tweiede Kamer heeft gister benoemd tot leden der commissie van voorbe reiding in zake de nieuwe tariefwet de heeren Do Beaufort, Ilubreriht, Treat), Van Vu uren, Koo ien, De Geer en Middel berg en tot plaatsver vangende leden d'e heeren De Kantor, Jannink, Vliegen, De Wijckeisloot, Van Bost, Van Lennep en De Monté Verloren. De nieuwe burgemeester van Den Haag. Die nieuwe burgemeester van Den Haag, jhr. nu. van Karnebeek, wordt hoofd van deze gemeente tevens zijn geboortestad op 37- jari|giein leeftijd. Na het volbrengen zijner academische studiën, was hij voor niet langen tijd bij de Haagsen© balie als .advocaat ingeschreven om weldra over te» gaan in de ambtelijke loopbaan van den Rijks dienst als adjunct-Commies aan het Departement van Koloniën, bij welk Ministerie hij werkzaam bleef als commies, hoofdcommies en vanaf Fe bruari 1908 fot heden als referendaris, chef der afdeeling Justitie, Qnderw'ijs, eeredienst en nij verheid. In dtie betrekkingen word meermalen van zijn bekwaamheden partij getrokken voor andere dien sten. Zoo maakte hij in 1899 als secretaris bij het bureau der Vredesconferentie al de werkzaam heden en vergaderingen van dat wereldcongres mede, zoodat hem bij de 2e Vredesconferentie in 1907, dus o,p 33-jarig;e<n leeftijd, de belangrijke functie van adjunct-gedelegeerde van Nederland weid toevertrouwd, een taak, waarvan de ook in het internationaal en volkenrecht bedreven jongeman zich, gelijk bekend is, met talent heeft gekweten. Door zijn studiën en kennis van de koloniale aangelegenheden werd hem ook een plaats in h,et bestuur van het Intern. Koloniaal Instituut waar dig gekeurd en notg' laatstelijk nam hij aan het congres van deze instelling in Duitsohland deel. De nieuwbenoemde burgemeester wordt ook geroemd als een man van groot© werkkracht en buitengewone werklust, welke 't hem gemak kelijk zullen maken zich in te werken in die gewichtige gemeen te-aangelegen heden, die voor taan aan zijn leiding zullen zijn toevertrouwd. Aan het Huis van II. M. de Koningin is jhr. Van Karnebeek sedert verleden jaar verbonden ais kamerheer in buitengewonen dienst na vooraf daarbij als kamerjonker te zijn toegevoegd ge weest. Hij is gehuwd met freule Van Wasstenaer van Rosande;, dochter van baron Van Wassenaer van Roeande, Christel.-bistorisch lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal Hoewel de nieuwbenoemde burgemeester zich niet op staatkundig gebied bewoog!, wordt hij echter gekenschetst als een man van gematigd liberale beginselen, tevens warm voelende voor het Kerkgenootschap, waartoe hij behoort. Zijn verdiensten ten behoeve der Vredescon- ferentiën werden door eenige buitenlandsche mo gendheden erkend door bet verleenen van ver schillende vreemde ordeteekenen. Pest op Java. Regeeringsteleg'ram 29 Mei. Afdeeling1 MalangTwee ziektegevallen op 26 dezer bleken pest, 27 dezer 15 gevallen, waar van 5 dooden; 28 dezer 19 gevallen, waarvan 9 dooden. Vain de lijders van vorige dagen over leden eergisteren nog 4, gisteren nog; 7. De desa Banjal, een pesthaard in het district Penanglgoen- gan, .wordt verbrand. Soerabaja: Eergisteren en gisteren geen ge vallen. Kediri26 dezer een geval, dat doodelijk was en eergisteren geen. MadioenGeen gevallen. Plattelandsgraanbandelaren. Eergistermiddag werd in Hotel Coomajm, te Rotterdam, een vergdadering gehouden van Plat telands Graanhandelaren, welke geleid werd door den neer J. v. d. Linden Czn. uit Aalsmeer. Jja voorlezing der notulen der vroeger reeds gehouden vergadering, lichtte de voorzitter 't doei van deze vergadering toe. Allen die de presentielijst getieékend hadden, traden nu als lefden ,io,e. De voorzitter wees er voorts op dat tegelij kertijd net plan gevormd werd een vereeniging van plattelands graanhandelaren te vormen, ook een vereeniging De Rotterdamsche Korenbeurs gevestigd werd, welke hetzelfde doel scheen te beoogen. Daarom werd een vergadering van deze laatste vereenilging Joor afgevaardigden dezer zijds bijgewoond om te overwegen of niet aan sluiting bij de vereeniging! kon plaats hebben. De heer S. van Wijk, als afgevaardigde rap port uitbrengende, verklaarde, dat ook de Rot terdamsche Korenbeurs beoogt een uniforme re geling op de beurs, waar nu de usances voor verschillende particuliere personen den hoofd toon voeren ten nadeel,e van anderen, geheel hetzelfde wat. deze vereeniging beoogt en daar om is zijn persoonlijk Oordeel, dat het beter is in plaats van twee vereenigingen, één ver eeniging te vormen. Nadat door den voorzitter nog enkele inlich tingen waren gegeven, waarbij vooral op den voorgrond werd gesteld, dat, zoolwel de belang-en van dien handel in buitenlandiscbe granen, als die van den binnenlandschen handel behartigd zouden warden, gaf ook de heer Croockewit, voorzitter van De Rotterdamsche Korenbeurs, in lichtingen omtrent het doel dier vereeniging, het welk voornamelijk beoogt, het verkrijgen van een behoorlijke regeling der condities, nok van tie arbitrage enz. Hij wees er op, diat, wanneer tot aansluiting door deize vereeniging besloten werd, dit niet als vereeniging, doch individueel zou moeten plaats hebben. Dit gaf .aanleiding tot eeni'g debat da,ar men van oordeel was, dat bet hier niet gold een voudige toetreding als leden tot de Rotterdam sche, Korenbeurs, ma,ar opheffing! van beidé ver eenigingen en stichting van eene nieuwe. Dit bleek dan ook werkelijk h;et resultaat te zullen zijn. Do voorloopige besturen dier beide vereenigin gen zullen de ontworpen statuten overwegen en later zal een ontwerp in de vergadering worden gebracht. Pen laatste bleek niemand tegen voorloopige aansluiting. Bij d,e rondvraag deelde de heer Ambrosius mede, dat er ook een molenaarsvereeniging be staat welke hetzelfde beoogt en vroeg, of liet niet gewénscht was ook met deze samen te werken. De voorzitter achtte het beter' zich voor bet o,ogenblik er toe te bepalen de thans aanhangige zaak in het reine te brengen. Nadat ook anderen nog inlichtingen- hadden gevraagd en enkele punten ter sprake gebracht w,erd de vergadering gesloten. Yoor Eer en Deugd. In de onlangs plaats gehad hebbende vergade ring van het Hoofdbestuur der Vereeniging «Voor Eer en Deugd" zijn de volgende besluiten genomen. Vooreerst is in de plaats van den weleerw. zeergel. heer J. Hilgers, die als secretaris van het hoofdbestuur, wegens de drukke bezigheden aan zijn nieuwen werkkring verbonden zijn ont slag had genomen, als secretaris benoemd de weleerw. zeergel. heer J. Bemelmans, leeraar te Rolduc. Vervolgens is door het hoofdbestuur besloten, te beginnen met 1 October 1911, in brochurevorm uit te geven een tweemaandelijksch orgaan voor de mannenafdeeling, terwijl het thans bestaande orgaan, in denzelfden vorm, tegen denzelfden prijs, en om de 4 maanden verschijnend, uitsluitend zal ingericht worden voor de jongelingenafdeel ing. Het nieuwe orgaan voor mannen zal zich niet beperken tot de bestrijding van zedelooze lecteuur en uitstallingen, maar zal ook ten doel hebben de bestrijding van de zedeloosheid in 't algmeen. Het zal dus vooreerst dienen als band tusschen de verschillende afdeelingen maar tevens ook een propagandistisch karakter dragen, en daarom ook verkrijgbaar gesteld worden voor niet-leden der vereeniging. De redactie van beide bladen is opgedragen aan de Z.E.-P.P. Redemptoristen Kranenburg, Mol en Stoks. Om een band te leggen tusschen genoemden redacteur en het hoofdbestuur werd art. 6 der stat. gewijzigd, op welke wijziging de goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop van Roermond is verkregen in dien zin, dat een der leden van de redactie deel zal uitmaken van het hoofdbestuur. Door den H. E. P. Pro vinciaal is daartoe aangewezen en door het hoofd bestuur de zeereerw. pater Kronenburg. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat deze uitbreiding van het orgaan zal medewerken tot meerderen bloei van de Vereeniging, en vraagt dringend door het ne men van persoonlijk abonnement en door het aanwerven van abonnementen deze onderneming te steunen, om zoodoende nog verdere uitbreiding mogelijk te maken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ;n den morgen van 31 Mei 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut té de Bildt. Hoogste barometerstand 774.8 te Bodo. Laagste barometerstand 757.3 te Nice Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke tot noordoostelijken wind, half tot zwaarbewolkt, meest droog weer, met kans op onweer, iets koeler. Zilveren Jubilé. Den ln Juni 1896 geopend, zal de zaak in ge distilleerd van de firma Jansen Wouterlood. Groote Markt 35 alhier, morgen (Donderdag) 25 jaar bestaan hebben. Al dien tijd is de heer M. F. Groenhorst in bedoelde zaak werkzaam geweest, zoodat hij morgen mede zijn zilveren jubilé hoopt te vieren. Nat. Muziek-Con cours. Aan het Nationaal Muziek-Concours (geheel in gericht volgens de eischen der Ned. Fed. van Harmonie en Fanfare-gezelschappen, dat aanst. Maandag, Tweeden Pinksterdag te Barendrecht wordt gehouden, zal door het Muziekgezelschap Oefening baart Kunst", dir., de heer H. van Gent, alhier, worden deelgenomen en wel in de eerste afdeelingFanfare. De slotrepetitie zal gehouden worden in den tuin der S. O, V. op aanst. Zondag, Eersten Pinksterdag, des namiddags 1 uur. Gister-avond is door de politie aangehouden de 34-jarige zwerver P. A. H. S gesignaleerd voor een boete van f5, subsidiair 3 dagen hechtenis. De man is heden morgen naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht tot het on dergaan zijner straf. Gister-middag 4 uur had de 13-j a r i- ge J. Mulder, wonende Warande, het ongeluk zich te kwetsen aan den haak van den handwa gen van de firma Roelants aan de Lange Haven. De middenvinger van de rechterhand werd daarbij over de geheele lengte opengehaald. De jongen moest zich naar een dokter begeven om den gekwetsten vinger te doen verbinden. UIT OVERSCHIE. Gister-avond ruim 10 uur is er door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in eenige in aan bouw zijnde panden, staande in de Schans, onder Overschie. De huizen, die daar reeds langen tijd half afgebouwd staan, behooren toe aan den aan nemer v. K., uit Rotterdam. Het houtwerk werd spoedig door het vuur aangetast en van twee panden verbrandde al het binnenwerk. Door spuit 3 van den Kleiweg met een slang op de pomp en een ander op de waterleiding en door spuit 1 uit Overschie, eveneens met een slang op de pomp werd het vuur binnen twee uur tijds gebluscht, onder toezicht van den brandmeester van 3, A. Meijer. De stoomspuit uit Overschie was ook uitge rukt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Rotterdam. Woensdag 31 Mei. 6 u. Gr. Schouwburg. Mai- festspiele. »Die Meistersinger von Nürnberg. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op.Dinsdag 80 Mei 1911, des namiddags 2 uur. (Slot) Interpellati eD e Bruin. De Voorzitter deelde thans mede, dat de heer De Bruin, naar aanleiding van de oproepin- pingen, a voor een leeraar in wiskunde en Ne- derlandsch voor de Burgeravondschool, h voor een leeraar voor de Ambachtsschool voor S. en O. schriftelijk verzocht had aan het College van B. en W. de volgende vragen te mogen stellen 1. Achten B. en W. het overeenkomstig de goede gebruiken, dat het bestuur eener particu liere vereeniging de benoeming tot eene gemeen telijke betrekking in uitzicht kan stellen. 2. Is de combinatie dezer beide betrekkingen bedoeld als een onderhandsche subsidie 1 3 Wordt door het combineeren de keuze voor een leeraar voor de de B. A. S. niet beperkt, daar diegenen die niet voor eene benoeming aan de Ambachtsschool in aanmerking wenschen te ko men (onderwijzers e. d.), thans voor de Burger Avondschool ook uitgesloten worden. De Voorzitter zegt, dat de wethouder van van onderwijs, de heer Goslinga, de vrager zal beantwoorden, maar wil de heer De Bruin ze ook toelichten De heer De Bruin meent, dat de vragen uit zich-zelf duidelijk genoeg zijn. De wethouder van onderwijs, de heer Gos- 1 a g a, de vragen nu beantwoordend, zegt, dat tegen de beantwoording van de eerste vraag een formeel bezwaar bestaat. Wel zijn B. en W. ge houden van hun eigen daden rekening en verant woording te doen, maar van hen kan niet gevergd worden, dat zij zich verantwoorden voor de daden van het bestuur eener particuliere inrichting. Zij zijn met competent daarover inlichtingen te verschaf fen of een oordeel uit te spreken. Overigens meenen ook z ij, dat de advertentie van het be stuur van de Ambachtsschool niet gelukkig gesteld isde bedoeling is alleen dat hij die door den Raad benoemd wordt voor de B. A. S., ook be noemd zal worden voor de Ambachtsschoolvan uitzicht geven op eene benoeming door den Raad is geen sprake. Wat de vraag betreft, of de combinatie van beide betrekkingen ook bedoeld is als eene onder handsche subsidie, antwoordt weth., dat de com binatie alleen geschied is in het onderwijsbelang. Iemand die tot leeraar aan de B. A. S. benoemd wordt, moet toch tot levensdoel hebben, eene theo retische grondslag te leggen voor de vakopleiding. De inspecteur van liet vakonderwijs gaat dan ook geheel met de combinatie mede en acht ze in 't belang van het onderwijs. Ten aanzien van de derde vraag, kan weth. antwoorden, dat de keuze door deze combinatie niet beperkt wordt, maar integendeel zeer veel ruimer is geworden. Het aantal sollicitanten be draagt thans 18 en daaronder bevinden er zich die akte hebben niet alleen voor lager, maar ook voor middelbaar onderwijsde keuze is dus be paald uitgebreid. Merkt men op, dat er toch sollicitanten zijn, die niet voor eene benoeming tot leeraar aan de Ambachtsschool wenschen in aanmerking te komen, dan verklaart weth., dat er ook zijn, die wèl voor eene benoeming bij de Ambachtsschool, maar niet aan de Burger-Avond school wenschen in aanmerking te komen en hier alleen op het onderwijsbelang is gelet De Voorzitter vraagt, of de heer De Bruin door dit antwoord voldaan is. De heer De Bruin zegt: niet heelemaal. Hij behoudt zich voor nog enkele opmerkingen te maken. Hij is dankbaar dat hij de vragen heeft mogen stellen, hoewel de wijze waarop hij die gericht heeft, niet juist. Maar dankt hij B. en W. voor hunne tegemoetkomende houding, hij meent toch ook wel een klein beetje dankbaar heid verdient te hebben, dat de vragen schrifte lijk gesteld en voor de Raadszitting dus bekend waren. Dankbaar moet hij dus bekennen, dat het be rin van het antwoord niet zoo'n sterken indruk op hem gemaakt heeft. Het formeel bezwaar scheen hem een zwakheid; maar 't verheugt hem toch, dat de weth. daar over heen gestapt is en wel geantwoord heeft. Hij had de vraag ook anders kunnen stellen. De oproeping, zoowel van B. en W. als van het bestuur der Ambachtsschool, acht hij eene onhandigheid, die, naar hij meent, niet zou hebben plaats gehad als de wethouder van onderwijs niet in het bestuur der Ambachts school zitting had gehad. Een dergelijke combi natie acht hij dan ook te veroordeelen en hij dringt op scheiding aan zij die hier oogenblikkelijk zitten, hangen af van de gril van het noodlot, zij zijn niet alleen onderworpen aan de uitspraak van het stembureau, maar zij zijn ook sterfelijk daarom acht spr. combinatie niet gewenscht. Ook wat de wethouder in antwoord op de vraag in zake de onderhandsche subsidie heeft aange voerd, heeft spr. niet voldaan. Hij is beslist niet tegen de Ambachtsschoolde bevordering van het vakonderwijs maakt zelfs een deel uit van het program zijner partij; maar hij meent, dat men de kwestie van de subsidie zuiver moeten houden het salaris aan de Ambachtsschool is ontzettend laag en de bezoldiging aan de Burger-Avondschool moet hier blijkbaar als aanvulling dienen. Het antwoord ten aanzien van de derde vraag acht hij zeer zwak men kan toch niet ontkennen, dat hier menschen worden uitgesloten, onderwij zers, die ook wel begeerig naar zoo'n baantje zijn, o.a. werd een hoofd van een school genoemd, die zeer geschikt voor bedoelde betrekking werd ge acht, doch die aldus wordt buitengesloten. Aan het advies van den inspecteur van het Ambachtsonder wijs acht spr. niet zooveel gewicht. Die inspecteur heeft ook bij de oprichting van de school een advies gegeven, dat niet door den besten uitslag is gevolgd. Hoewel spr. niet vol daan is, zal hij geen motie voorstellen, wel wetend wat er van de uitvoering komt; maar een com binatie, zooals hier is geschied, van openbaar en particulier belang, bljjft hd afkeuren. De wethouder, de heer Goslinga, maakte zich geen illusie den heer De Bruin te hebben voldaan dat is niet voor hem weggelegd. Waar ter zake van de vraag in tweede instan tie is aangetoond, dat bier een groot onderwijs belang bevorderd is, maakt de heer De Bruin er zich al heel gemakkelijk af door die combinatie toch verkeerd te blijven achten en aan het advies van den inspecteur van het vakonderwijs, een erkende autoriteit op dat gebied, geen waarde te hechten. Het formeel bezwaar ten aanzien der eerste vraag door den vorigen spreker een zwakheid genoemd, berust op de Gemeentewet, die het College niet verantwoordelijk stelt voor de daden van het bestuur eener particuliere instelling. Wat de combinatie betreft, ze is niet zonder voorbeeld de heer Linschoten is leeraar aan Burger-Avond school en Ambachtschool beiden en de heer Ger- hardt, directeur, der A.B.S. is benoemd tot leeraar aan de B.A.S. Weth. wijst er nog op, dat het bestuur der Ambachtschool zeer nauw in den persoon van zijn voorzitter en gedelegeerd lid met het college verbonden is, dat B.A.S. en A.B.S. zeer nauw samenhangen en de combinatie toch zou zijn voorgedragen, ook al was weth. geen bestuurslid. Wat de kwestie van de onderhandsche subsidie betreft, zegt weth. dat die hier niet in 't spel is; 't hier eenvoudig de eene hand die de andere wascht: wij profiteeren aan de B.A.S. van de meerdere bekwaamheid en betere geschiktheid van hen, die ook voor het ambachtsonderwijs vaardig zijn. De betrokken besturen hebben hier gelet op de belangen van het onderwijs niet op de belangen van enkele onderwijzers. Weth is er ook voor, die onderwijzers aan bijbetrekkingen bij het onderwijs te helpen; maar nummer een staat hier de belangen van het onderwijs; weth. kan er dan ook niet toe komen, de bedoelde com binatie af te keuren, maar blijft in het belang van het onderwijs op die combinatie aandringen. De heer De Bruin zegt, dat in de verklaring dat de eene hand hier de andere moest wasschen, de erkenning ligt dat die eene hand iets vuil was waar de bezoldiging aan de Ambachtsschool te laag is, voor de eischen die men stelt, moet de salarieering voor de Burger-Avondschool eene aanvulling zijn. Toch wil spr. bedoelde inrichting helpen; maar hij komt er tegen op, het subsidie stelsel daartoe te misbruiken. Wanneer wefh. zegt, dat hij zich niet vleidde spr. te bevredigen, merkt hij op, dat hij hem werkelijk meermalen bevredigd heeft; maar hij komt op tegen de wijze van weerlegging: 't gaat hier niet om een technische kwestie, maar zuiver en alleen om de combinatie en daarover meent spr. een oordeel te kunnen vellen, zelfs tegenover den inspecteur. Ten slotte wijst hij nog op de gelijkluidende redactie van de beide advertentiën van het Gemeentebestuur en van het Ambachts- schoolbestuur en zegt, dat hier geen toeval in 't spel is, maar beide opzettelijk aldus gelijklui dend zijn gesteld. De wethouder, de heer Goslinga zegt, wat het laatste betreft, dat daaraan is toe te schrijven, bedoelde clausule klakkeloos is overgeschreven. De combinatie komt overigens niet allereerst van B. en W. maar van hetbestuur der Ambachts school, dat eene benoeming voor de B.A.S. in uit zicht stelt. Merkte de vorige spreker op, dat hij aaq

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2