Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De gemeenteraad van Montreal heeft beslo ten, de kroning van koning Gteorge ©n koningin Marie niet op de gebruikelijke manier te vielen. Het gejd, dat bij diergelijke gelegenheden aan vuur- werk en verlichting besteed wordt, zal nu dienen om miel kiwriehl ingen te sub&iidieeren, opdat die voortaan aan zieke armen in ruimer mate vrij melk zullen kunnen geven. Eerste Kamer. Men meldt uit 's Gravenhage De Eerste Kamer zal in afdeeling bijeenkomen en is voornemens in de laatste dagen der week de nog aanhangige wetontwerpen, o.a. betreffende dè Berner Conventie en de landbouwschool te Deventer af te doen, terzij minister Talma in de Tweede Kamer mocht wezen. De R(jks-In kom.sten belasting. Het door ons overgenomen bericht uit De Tijd als zou het ontwerp-inkomstenbelasting bij den Raad van State zijn ingekomen, is naar wij met stelligheid kunnen verzekeren, geheel onjuist. (Vad.) Prins Hendrik naar Londen. Z. K. H. de Prins komt a s. Zondagmorgen aan het Maasstation te Rotterdam aan, ten einde da delijk over te gaan aan boord van Hr. Ms pant serschip «Gelderland", dat den Prins als vertegen woordiger van de koningin bij de kroningsplech tigheid te Londen, met graaf Van Bylandt, opperhofmaarschalk, en de andere leden van Hr- M.s Huis, die den Prins op die zending toegevoegd zijn, naar Engeland over brengt. Het oorlogsvaartuig blijft tot 28 dezer, den datum van den Prins, te Sheerness liggen. Het oorlogsvaartuig x>Heemskerck" zal voor Ne derland bij de vlootrevue te Spithead aanwezig zijn. De pest op Java. Een regeeringsbericht, d.d. 12 Juni, betreffende de pest op Java, luidt: Afdeeling Malang: Eergisteren (10 dezer) 9 gevallen, waarvan 4 dooden. Gisteren (11 dezer) 2 gevallen, die doodelijk waren. Van de lijders van vorige dagen overleden er respec tievelijk nog 1 en 3. Soerabaja, Kederi en Madioen: Geen gevallen. De dagberichten betreflende Madioen wor den gestaakt Mr. MV. J. v. Weid ren baron Rengers. Het Eerste Kamerlid voor Friesland, mr. W. J. van Weideren baron Rengers, herdenkt den 15en Juni den dag, waarop hij vóór 50 jaar pro moveerde. Algemeene vergadering van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren zal gehouden worden op Dinsdag 15 Augustus 1911, des voormiddags ten 9 ure, in de zaal van de vereeniging «de Harmonie" te Leeuwarden. Ó.a. zal behandeld worden lo. Voorstel van het bestuur, om een salaris-enquête te houden en de te verkrijgen gegevens geregeld te doen bij houden. 2o. Motie i.z. vergelijkende examens bij de gemeente administratie. 3o. Bespreking aktie voor eene wettelijke regeling van de pensionnee- ring van gemeente-ambtenaren en van hunne weduwen en weezen. Gemeenteraad. Openbare Vergadering van den Raad der Ge meente Schiedam op Dinsdag 20 Juni 1911, des namiddags 2 uur. Vaststelling der notulen van de vergadering van die van 30 Mei d.a.v. 16 Mei j.l. en verda ging van Ingekomen stukken. Mededeelingen. 1. Benoeming van een leeraar in Geschiedenis en tijdelijke leeraren in de Engelsche taal en letterkunde en in Wiskunde en rechtlijnig teeke nen, allen aan de Hoogere Burgerschool; 2. Benoeming van een klerk aan de Arbeids beurs. Door de Commissie voor de Arbeidsbeurs worden in alphabetische volgorde aanbevolen D. van Katwijk, H. Leenderts en.P. van der Most, allen alhier. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om den heer J. A. van der Poel, Hoofd van school H, over te plaatsen als Hoofd van school E. 4. Verzoek van den heer Ch. Phielix om eer vol ontslag als onderwijzer aan school G, met gunstig advies van B. en W. 5. Voorstel van B en W. tot aanvaarding van een legaat van wijlen den heer J. E. H. Poelcke aan deze gemeente vermaakt ten behoeve der al gemeene armen zonder onderscheid van godsdienst 6. Voorstel van B. en W. om hen te machti gen tot verpachting voor 5 jaar van het jacht- recht behalve van de lange jacht op de gronden dezer Gemeente. 7. Rekening over 1910 van het Grondbedrijf met advies der Financieele Commissie; 8. Rekening over 1910 van de Ambachtsschool met advies der Financieele Commissie; 9. Rekening over 1910 van de vereeniging «Volkshuisvesting" met advies der Financieele Commissie 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld aan de O. L. Scholen met uitgebreid leerplan ter tege moetkoming aan de bezwaren van den Minister van Binnenlandsche Zaken tegen de wijzigings verordening van 25 April j.l. 11 Voorstel van B. en W. tot opnieuwverhu- ring voor den tijd van 5 jaar aan de N. V. Stea- rina Kaarsenfabriek «Apollo" van grond aan de Voorhavenkade met advies van B. en W. 12. Verzoeken van S. C. van Waalwijk van Doorn q. q. on* hem te verkoopen twee stukken grond aan de Nassau- en een stuk aan de Prins- Mauritsstraat met advies van B. en W. val geen letsel bekomenzij werd ongedeerd weder uit de ruïne te Voorschijn gebracht. UIT DELFT. De R. K. bouwvereeniging St. Hypolitus alhier op welker verzoek aan den raad, om een renteloos voorschot van f236.000 voor den bouw van 95 arbeiderswoningen, B. en W. een in hooge mate ongunstig praeadvies hebben uitgebracht, waarin de opzet van het plan veel te kostbaar en de balans geflatteerd werd genoemd heeft thans tot de leden van den raad een schrijven gericht, waarin de uiteenzetting van B. en W. wordt weersproken. De vereeniging deelt nog mede, dat zij haar stamkapitaal vergrootte van 12300 tot f12 000, en dringt dan aan op inwil liging van haar verzoek. Te Dieren, waar hij voor herstel van ge zondheid verbleef, is Maandagavond betrekkelijk plotseling overleden de heer P. Goudappel, die sedert 1905 lid was van den gemeenteraad. Hij behoorde tot de a.r partij en bewoog zich bij voorkeur op het gebied van het onderwijs. UIT SCHIPLUIDEN. De verschillende ambachtslieden van het dorp hadden zich beklaagd - zoo meldt men dat de rekeningen over het afgeloopen jaar niet werden uit betaald. Men zocht de schuld hiervan bij den burge meester. De oorzaak is, dat er geen geld genoeg in kas was. B. en W. verzochten nu den ge meente-ontvanger, tot het uitzenden van waar schuwingen aan de belastingbetalers over te gaan, welk verzoek werd beantwoord met de mededee- ling dat de ontvanger de waarschuwingen zou gereed maken als het hem goed dacht. Nederlandsche Juristen vereeniging. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Juristen vereeniging is in 1895 een overzicht verschenen van de Handelingen dier vereeniging. Van dat geschrift is gisteren eene vermeerderde uitgave verschenen, loopende over de veertig ja ren van het bestaan der vereeniging en bewerkt voor den adjunct-secretaris, mr. J. C. van Kem pen. Het overzicht van de genomen beslissingen is chronologisch gerangschikt. Daarbij vindt men aangeteekend de namen der praeadviseurs en de bladzijden der Handelingen, waarde praeadviezen en de beraadslagingen te vinden zijn. Aan dat over zicht zijn dan twee registers, toegevoegd, een al- phabetisch en een systematisch register, waarin naar het overzicht verwezen wordt. Voorts zijn thans in het werk ook opgenomen en gaan aan het overzicht vooraf alpha betische naamlijsten van de oprichters, de be stuursleden en de praeadviseurs. Het geheel is een handig boekje, dat het zoeken in de belangrijke verzameling van praeadviezen en debatten zeer zal vergemakkelijken. (N. R. Crt.) Aanvaarding legaat Poelcke. B. en W. zeggen ineen schrijven aan den Raad Door den heer J. E. H. Poelcke overleden te Rotterdam den 20 Juli 1873 is bij oiografisch testament onder meer gemaakt de volgende be schikking «7. Aan de Algemeene Armen der Stad Schie dam, een som van f 10000.Nederlandsch, vrij van successie en andere rechten, met de bepaling, dat de renten dezer door Burgemeester en Wet houders in Nederlandsche Staatspapieren te be leggen som. jaarlijks doer de zorgen van genoemd collegie, zullen worden gebruikt ten behoeve en profijte van alle armen der genoemde gemeente, zonder onderscheid van godsdienst, zulks echter onder bezwaar van fidëi-commis de residuo ten behoeve zijner weduwe Mevrouw Ch. E Ceur- vorst. Genoemde weduwe is 6 Juni 1910 overleden Blijkens de rekening en verantwoording door den executeur-testamentair in hare nalatenschap afgelegd zal het legaat bedragen netto f 2924. Terwijl wij de te dezer zake ontvangen stukken hierbij voor U ter lezing leggen, hebben wij de eer U voor te stellen te besluiten tot aanvaarding van het legaat en daartoe te nemen het besluit in ontwerp hierbij aangeboden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw Telfnr. 244. Geopend alle werkdagen. Gevraagde Arbeidskrachten. UIT ROTTERDAM. Men seint uit Rotterdam In pand no. 15 aan het Haringvliet, door een smalle steeg gescheiden van de Engelsche kerk, brak gisterenavond te 9 uur een felle brand uit. Sedert kort is aldaar gevestigd de zakkenhandel der firma Van 't Sant en Olie. De pakhuisruim- te, zolder en vliering zijn vol met zakken en gonje, bestemd voor het vervaardigen van zakken tevens bevinden zich daar de naaimachines. Uit ramen en dak sloegen met kracht de vlam men, terwijl eveneens gevaar liep het belendende pand van den kaashandelaar O H. W. Heusdens, dat onder eenzelfde dak gebouwd is als het zak- kenpakhuis. Met 5 sectiespuiten en een stoomspuit werd de brand bestreden. Van af de magirusladder moes ten de stralen der stoomspuit in het brandende pand gericht worden, waardoor het fraaie woon huis van den heer Heusdens geheel doorweekt werd van bluschwater. De enkele verdieping, benevens de zolder van het zakkenpakhuis, brandde geheel uit. Om half- elf was men den brand geheel meester. Assurantie dekt de aanzienlijke schade. De Engelsche kerk bekwam geen noemenswaar dige schade. Met de verdere blussching ging nog een groot deel van den nacht gemoeid. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van '14 Juni 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.6 te Stornoway. Laagste barometerstand 750.5 te Breslau. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige noordelijke tot noordoostelijken wind, ge- gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, war mer. Boekdrukker (halfw1.) Br ood bakfc e ir? j ongen Cistillateiursjoingen. Fkfischenbeteener. Metaaldraaiers. Sigaren makersj onge'ns Söho en makers jongen Smidsjongens. Smoutzetter. Vuurwerker (bekw.) V uurw erker (halfw.) Dagdienst bode P. G. (bovqn 18 jaar). Aangeboden Arbeidskrachten. Brandersknechts. Cartonmagew'erker. Distilla teurskn ech t Expeditieknecht. F1 es s chensior teerder Gistbaas. Grofhankwerker. Kuiper (halfw.) Koetsier. Nachtwaker. Opperlieden. Pakhuisknecht. Pattens toomer. Plaatwerker. Sigaremsorfceerder. Sjouwers. Stukadoor. Schippersknecht. Loopknecht. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Gister-ochtend is in een pand aan het Wilhelminaplein, huis van koop met recht van wederinkoop van den heer I. J. Levie, de schoorsteen ineengestort, waarhij de juffrouw, die de zaak beheert, onder het puin bedolven werd. Gelukkig heeft bedoelde juffrouw bij dat onge- Kamer van Koophandel en Fabrieken. III. Vetmesterijen Veehandel. Hoofdzakelijk tengevolge van goede vraag voor het buitenland, vooral Zwitserland, waren de prij zen van het vette vee bevredigend. De resultaten van de vetmesterij en den veehandel kunnen dan ook als gunstig beschouwd worden. De schapenhouderij gaf geen voordeel wegens de ongunstige verhouding tusschen de prijzen der magere en die der vette dieren. Ook dit jaar ondervonden de weilanden en de veldgewassen der nadeeligen invloed van de scha delijke dampen der glasindustrie. Kleinhandel. Ondanks de slechte financieele resultaten van het brandersbedrijf en de mindere bedrijvigheid in de bouwvakken, was de omzet in de verschil lende vakken niet minder dan 't vorig jaar. De handelaren in wintergoederen en wollen manu facturen en het kleermakersvak hadden niet veel omzet door de weinige koude in de eerste win terperiode. Over het algemeen echter geen ern stige klachten over vermindering of achteruitgang vernomen. Het grootste euvel voor den winkelier te dezer stede is het koopen in het naburige Rotterdam. Vei beterde middelen van vervoer mogen al aan sommige plaatsen welvaart brengen, van Schiedam kan dit, althans wat de neringdoenden aangaat, met worden getuigd. De electrische tram is voor de Schiedammers een welkome gelegenheid om het hier verdiende geld elder te besteden. Indien 'edere inwoner zijn standgenooten wat meer wilde begunstigen, dat had men hier zeker een bloeien- den winkelstand, die de concurrentie met onze naburen glansrijk kon doorstaan. HOOFDSTUK IV. Inrichtingen in verband met N ij ver heid, Handel en Scheepvaart. Tram Rotterda m-Schiedam. Op de lijn RotterdamSchiedam (lijn 8) van de Rotterdamsche Electrische Tramwegmaat schappij werden in 1910 vervoerd 3.016.368 rei zigers met een totale opbrengst van f202.052.98. Schiedam sche Tramwegmaat schap p ij. Blijkens haar verslag over 1910 blijven de ont vangsten dezer Mij. nog steeds beneden iedere billijke verwachting. Voorts bleek het haar, dat het vraagstuk der bespanning van een tram bij een dergelijk klein bedrijf als het hare zeer moei lijk is op te lossen, zoodat zij besloot zich daar over in verbinding te stellen met de R. T. M. in de hoop met deze voor het leveren der bespan ning en eventueel voor de exploitatie van hare tram, onder eigen verantwoordelijkheid, tot eene overeenkomst te kunnen geraken. Over eene wij ziging van de exploitatie in dezen zin, heeft zij zich verstaan met de H. IJ S. M., die zich ook met de door haar ontwikkelde denkbeelden kon vereenigen. Correspondentschap der Neder landsche Bank. De verwisseling bij het correspondentschap der Nederlandsche Bank bedroeg in het boekjaar 1 April 1910— uit. Maart 1911 van bankbiljetten tegen bankbiljetten f3.388.240 specie -2.211.680 bankbiljetten -2.?04,570 Er is voor een bedrag van f630.000.— aan specie van buiten ingevoerd.. Poster ij en. Ontvangen werden 496 782 brieven, 462.982 briefkaarten, 815.568 drukwerken en 10.296 monsters. Verzonden werden 12.543 aangeteekende stuk ken, terwijl er 16.437 werden ontvangen, waar onder 2.577 met aangegeven geldswaarde tot een bedrag van f782.967.14. Ter invordering werden aangeboden 46.005 kwitanties tot een bedrag van f 1.020.994.23, waarvan er 5.435 tot een bedrag van f 136.570.545 onbetaald terug kwamen. Het aantal verzonden postpakketten bedroeg 77.300 waaronder 92 stuks met aangegeven waarde tot een bedrag van f7.882.92, en°168l stuks met verrekening tot een bedrag van f3.078.53°. Bovendien werden naar het buiten land verzonden 2067 pakketten. Gedeponeerd werden 30.237 postwissels tot een bedrag van f 422.828 75'. Uitbetaald werden 45.103 postwissels tot een bedrag van f 1.015.907.16. De inlagen in de Rijkspostspaarbank waren 7.197 in getal en beliepen f 182.269.29', de terugbeta lingen waren 3430 in getal en beliepen f 187.036.82- Het aantal stortingen voor de Rijksverzeke ringsbank beliep 915 tot een bedrag van f 49.642 99. De gedane gedane uitkeeringen voor de Rijks verzekeringsbank waren 9141 tot een bedrag van f45.349.07. Het gebruik van postzegels was tot een bedrag ven f 729.07°, dat van frankeerzegels, briefkaarten enz. tot een bedrag van f85.942.87, en dat van plakzegels f2.130. Het bedrag der geheele jaarrekering was f2.238 802.66, tegen f2.193.387.98 in 1909. Telegraaf en Telephoon. Vergeleken met 1909, nam het telegraafverkeer toe met 658 telegrammen. Behandeld werden 43689 telegrammen, waar van verzonden 19342, ontvangen 24014, opgeno men en verder geseind 333. Het telefoonverkeer ging vooruit met 13751 gesprekken. Er waren 60553 interlocale en internationale gesprekken, waarvan 22771 uitgaande en 37782 inkomende. (Voor de berekening van het aantal gesprekken werden die, welke langer dan 3 mi nuten duurden, tot enkelvoudige van 3 minuten herleid). Voor de spoedige afwikkeling van het telefoon verkeer werd een 4de verbinding met Amsterdam en een 6de verbinding met het Centraal-bureau in dienst gesteld. Op 23 November 1910 werd het nieuwe tele graaf en telefoonkantoor in dienst genomen. Vanaf 23 December 1910 werd een verlaagd tarief van f0.20 voor een gewoon interlocaal ge sprek en van f 0.65 voor een dringend interlocaal gesprek ingevoerd in het verkeer tusschen Schie dam en de volgende plaatsen Barendrecht, Ber- kel, Bleiswijk, Bolnes, Delft, Geervliet, Hekelingen, Kethel, Kralingsche Veer, Krimpen a/d IJssebde Lier, Maasdijk, Maasland, Maassluis, Nieuw-Beij- erland, Nieuwesluis, Heenvliet, Oud-Beijerland, Overschie, Pernis, Piershil, Poortugaal, Pijnacker] Rotterdam, Rozenburg, Schipluiden, Vlaardingen! Wateringen en IJsselmonde. Nederlandsche Bell-Telephoon- Maatschappij. Het aantal aansluitingen aan het plaatselijk Telephoon net der Nederlandsche Bell-Telephoon- Maatschappij te Schiedam bedroeg op 1 Januari 1911 326 tegen 290 op 1 Januari 1910. en wel: ten behoeve van gebonneerden .293 aansl. ten behoeve v. d. Gemeente v. Schiedam 22 aansl. ten behoeve van publieke spreekcellen 3 aansl. ten behoeve van dienstverbindingen 8 aansl. lotaal .326 aansl. Het telephoonnet werd iu voortdurend goeden staat van onderhoud gehouden. Het aantal verbindingen op het Centraal-Bu- reau klom in het jaar 1910 tot gemiddeld 14000 per week. In het stationsgebouw der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij werd een publiek station gevestigd. Het gebruik, dat van de 3 stations wordt ge maakt, blijft bevredigend. Corporatiën vangraanmeters- wegers, van kolenmeters-wegers e n h e t S t.-A ntoniusgilde. Het werk der graanwegers blijft, helaas, voort durend verminderen. Slechts ééne lading graan, bestaande uit 361.190 K.G. gerst en 92.475 K.G.'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2