De internationale zecMcnstaiiiijt. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ■voornaamste Engelsche scheepsbouwfirma's en ook door andere firma's op het vasteland van Europa ramingen opgegeven. «De «Evening Standard" vertrouwt, dat de bouw aan eene Engelsche firma zal worden ge gund, wijl de Chileensche regeering op spoedige aflevering is gesteld. De »Vossische Zeitung" vernam uit Chinee- sche bron eenige bijzonderheden betreffende den opstand in Kanton. De opstand zou in elf zuidelijke provinciën zijn voorbereid en van Kanton zou daartoe het sein worden gegeven. Men weet, dat volgens de officieele Chineesche berichten de opstand moet zijn onderdrukt. Hoe daarbij werd te werk gegaan blijkt uit de vol gende mededeeling aan de «Vossische' «Onder de in hechtenis genomen lieden bevon den zich ook honderden van 11 tot 13 jaar. Dezen werden zoo goed als de anderen ter dood veroor deeld en onthoofd." Keizer Wilhelm heeft een telegram gezonden aan den Oberprasident van de provincie Oost- Pruisen, naar aanleiding van het feit, dat Oost- Pruisische paarden op de internationale concours- hippique te Londen met 2e, 3e en 4e prijzen zijn onderscheiden. De Keizer wijst op het interna tionale succes van de Pruisische paardenfokkerij, dat door bijna niemaud is voorzien en dat ineens haar positie in de wereld heeft verzekerd. Toen de Duitsche Kroonprins zich gister voormiddag te Berlijn per auto naar den Rijks kanselier wilde begeven, reed de automobiel te Charlottenburg tegen een trottoirband. Het rech- ter-achterwiel van de auto brak. De Kroonprins werd niet gewond en zette zijn tocht in een auto voort. De Kroonprins van Servië blijft op de door reis naar Londen eenige dagen te Parijs. Hij zal president Fallières bezoeken en dezen een brief van zijn vader en de Kara-Georgewitsorde over handigen. Verdre vindt hij er den Kroonprins van Montonegro en reist met dezen verder. Te Genua is de Italiaansche gepantserde kruiser »Agoedat" aangekomen, die uit de Krim het stoffelijk overschot van de beide Italiaansche generaals Alexandra Lamarmora en Rodolfo di Montevecchio gehaald heeft. In den Krim-oorlog waren beide generaals, waarvan de eerste, een bloedverwant van den opperbevelhebber Alfonso Lamarmora, die door de stichting van de elite-troep der Bersaglieri beroemd geworden is, gevallen en op het kerkhof van Kamara bijgezet. Na 56 jaar besloot Italië hun lijken terug te halen. Een groot aantal anti-militaristischepamflet- zijn in Spanje verspreid in de kazernen van de voornaamste plaatsen, waar garnizoen ligt, met name in Madrid, Bilbao en Sevilla. Verschillende anarchistische dagbladbureaux worden verdacht deze pamfletten gedrukt te hebben. De gouverneur van Sevilla heeft een telegram van Canalejas ontvangen, die hem aanmaant krach tige maatregelen te nemen om anti-vaderlandsche propaganda tegen te gaan. Verschillende arres taties zijn reeds gedaan, en een stapel opruiende lectuur, die van Parijs kwam, is in beslag geno men. De Miners Federation heeft te Londen een vergadering gehouden ten einde de staking der mijnwerkers in Zuid Wales nader te bespreken en te overwegen welke maatregelen ten aanzien van deze staking dienden te worden genomen. De mijnwerkersbond heeft met 465,000 tegen 137,000 stemmen (uitsluitend stemmen van de mijnwer kers in Zuid-Wales) besloten elke verantwoorde lijkheid van het voorduren van de staking aan de Cambrianmijnen af te wijzen. Dit beteekent, dat de Bond voortaan geen stakingsondersteuning meer zal betalen en de stakers in Zuid-Wales zullen dus de 3000 p. st., die hun wekelijks door den Bond als ondersteuning werden uitgekeerd, moeten missen. Het besluit was te verwachten nu de mijnwerkers in Zuid-Wales hadden gewei gerd de vredesvoorwaarden, overeengekomen tus- schen de mijnbesturen en den Bond, te aanvaar den. Wil men dus nu in Zuid-Wales den strijd voortzetten, dan zal men dat op eigen risco moe ten doende kameraden uit andere deelen des lands willen met dezen strijd niets meer te maken hebben. De «Times" maakt de opmerking, dat de mijnwerkersbond zich bij dit besluit zeker niet overhaast heeft. Want ondanks het verzet der arbeiders in Zuid-Wales tegen de besluiten van de Bondsmeerderheid is tot dusver nog steeds onder steuning gegevennu pas is 'begrepen, dat dit anarchisme in de vakbeweging niet langer mocht voortduren. reiding bij de Nederlanders in Brussel orn de Ne- derlandsche kolonie waardig te doen deelen^in de vreugde bij het bezoek van Koningin Wilhelmina. Uit Brussel meldt men nader De datum van den feestmaaltijd, dien de Nederlandsche Kamer van koophandel alhier ter gelegenheid van het a.s. bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan het Belgische hof zal aanrichten, is bepaald op 27 Juli. Ziehier een volledige lijst der genoodigden de Nederlandsche gezant en gezantschapssecretaris in België, de Nederlandsche consuls hier te lande, de Belgische ministers van buitenlandsche zaken en van nijverheid, de generaal-commandant der 4de divisie, de gouverneur van Brabant, de burge meester en wethouders van Brussel, de presidenten der buitenlandsche Kamers van koophandel in België, de voorzitters der Nederlandsche Kamers van koophandel te Londen, Parijs, Dusseldorp, Smyrna en New-York, de voorzitters der Kamers van koophandel te Amsterdam en Rotterdam, de voorzitter en de secretaris van de Maatschappij van nijverheid, de voorzitters der Nederlandsche vereenigingen te Brussel gevestigd en de verte genwoordigers der pers van beide landen. De Nederlandsche Vereeniging van Weldadig heid te Brussel heeft besloten, ook voor hare be deelden het verblijf van H. M. een feest te doen zijn, en reeds ontving zij vele giften om gedu rende die dagen aan de Nederlandsche armen te Brussel een flink maal te kunnen aanbieden. Vele andere plannen hangen nog in de lucht, maar één zaak is zeker, de Nederlandsche kolonie zal zich in die voor haar zoo gedenkwaardige dagen niet onbetuigd laten en op waardige wijze onzen naam in den vreemde omhoog te houden. De pest op Java. Een regeeringstelegram d.d eergisteren luidt «Afdeeling MalangGisteren vier .gevallen, waarvan drie dooden. Van lijders van vorige da gen overleden nog vier. Soerabaja en Kediri: Geen gevallen. Twee sterfgevallen te Kediri op 9 dezer bleken pest te zijn geweest'" Gemeenteraad. Ter aanvulling van punt 1 der agenda voor de Raadsvergadering op Dinsdag 20 dezer te houden, liggen thans ter visie de volgende aanbevelingen voor de benoeming van leeraren aan de Hoogere Burgerschool a. voor een leeraar in Geschiedenis, waarop geplaatst zijn de heeren1. Dr. J. Gunnink te Kampen, 2. P. Hans Szn te Roermond. b. voor een tijdelijk leeraar (cursus 1911/1912) in Wiskunde en rechtlijnig teekenen, waarop ge plaatst zijn de heeren 1. W. Oosterbaan te Venlo, 2. A. Hoitsma te Roermond. c. voor een tijdelijk leeraar (cursus 1911/1912) in Engelsche taal en letterkunde waarop geplaatst zijn: 1. de heer J. H. Schutt, te Groningen, 2. mej A. M. Knottenbelt, te Baarn. Programma van de uitvoering op Vrijdag den 16 Juni, des namiddags ten 8 ure op de Markt. 1. In die Feme Marsch, J. G. He ringen. 2. Fest. Ouv., Aug. Richter. 3. l'A- mitié durable Walzer, C. K. L. Burgdorffer. - 4. Fant. Faust, Gounod. 5. Intermezzo Caval- leria, T. Mascagny. - 6. Marsch. Bij een twist gistermorgen sloeg een persoon de 14 jarige Th. Bronsgeest wonende Zijlstraat 12, zoodanig op den linkerarm met een schop, dat de arm is gebroken en door dr- Ris is verbonden geworden. TeLeidenisgeslaagdvoorheteind- examen voor den Indisehen administratieven dienst de heer L. J. C. Beukers, alhier. Gisteren zijn niet minder dan zes aangiften gedaan van mond- en klauwzeer onder het vee. Verkeer met vliegtuigen. De minister van waterstaat heeft een ontwerp van wet tot voorloopige regeling van het verkeer met vliegtuigen om advies gezonden naar de overige departementen, die daarbij betrokken zijn. Het bezoek van president Fallières. Reuter seint uit Brest dd. 14 dezer Heden arriveerde hier te Brest de gepantserde kruiser Edgar Quinet" om toebereidselen te ma ken met het oog op den aanstaanden tocht van president Fallières naar Holland. De divisie, welke den president op de reis zal vergezellen, staat onder commando van admiraal Aubert en bestaat uit de kruisers «Edgar Quinet," «Marseillaise" en de torpedojagers «Glaive" en »BrauIe-Bas." Bij de eergisteren te Amsterdam gehouden examens voor verloskundige is o m. ge slaagd mej, J, M. van Amerom, van hier. Bij Kon. besluit van 13 dezerzijn o. m. benoemd tot lid der commissie aan welke in 1911 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 123 der Hoogeronder- wijswet: dr. W. J. Steenhuis, leeraar aan de gemeente hoogere burgerschool te Schiedam J. van der Bruyn, oud-leeraar aan de gemeente hoogere burgerschool te Schiedam, wonende te 's-Gravenhage. Dr. Yinkestegn. Donderdag, 15 dezer, was het een kwarteeuw geleden zijn, dat dr. C. J. Vinkesteijn, inspecteur der gymnasia te 's Gravenhage, aan de Universi teit te Leiden tot dr. in de klassieke letteren met lof promoveerde op een proefschrift, getiteld»De viris illustribus urbis Romae." Wegens uitstedig- heid van den jubilaris is deze herinnenngs-datum zonder feestelijk karakter voorbijgegaan. Vervroegde Beurstgd. Het bestuur der Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam bericht, dat ingevolge be sluit van de algemeene vergadering van 8 Juni j.l. op de Zaterdagen 17 en 24 Juni en 2, 9, 16, 23, 30 September beurs zal worden gehouden van 11£ tot 124 uur. De Koningin te Brussel. Men seint uit Brussel aan de »N. R. Ct." In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel is besloten, een feestmaaltijd te houden gedurende de dagen van het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina alhier. Daartoe zullen wor den uitgenoodigd behalve de officieele Nederland sche personen hier te lande, de voornaamste ver tegenwoordigers van handel en nijverheid, zoowel in Nederland als in den vreemde, de Belgische ministers van buitenlandsche zaken en van nij verheid, provinciale en stedelijke autoriteiten, ver tegenwoordigers van Nederlandsche vereenigingen in België en van de pers van beide landen. Dit veelbelovende plan, waarvan het initiatief de werkzame Kamer te Brussel tot eer strekt, is het eerste van een reeks feestplannen in voorbe- Bakkerswet. In parlementaire kringen gelooft men niet, dat de Tweede Kamer voor het reces de behandeling der Bakkerswet zal hervatten. De agenda der werkzaamheden wordt echter aangevuld met een groot aantal ontwerpen, van niet ingrijpenden spoedeischenden aard. Ontwerp-Tariefwet. Het plan bestaat de vier laatste dagen dezer maand te bestemmen voor het onderzoek van het ontwerp-tariefwet in de afdeelingen der Tweede Kamer. Voorzitter Alg. Rekenkamer. Tot voorzitter van de Algemeene Rekenkamer is bij Koninklijk besluit van 14 Juni j.l. benoemd mr. Th. Ph. baron Mackay. Van het Loo. Het tuinfeest ten Paleize Het Loo is bepaald op den 30sten Juni aanstaande. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Juni 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.1 te Munchen. Laagste barometerstand 756.2 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, met kans op onweer, warmer. UIT ROTTERDAM De gemeenteraad besloot gisteren tot het bou wen van een tweede buitengewone school voor lager onderwijs voor zwakzinnige kinderen. Ook werd zonder discussie bij acclamatie aan genomen het voorstel tot parkaanleg enz. op Ro zenburg, volgens 't laatste plan waarvan de kosten begroot worden op f616.779.91, voor aankoop der terreinen Vredehof f40.800 en voor straataanleg f34.800. Het voorstel tot doortrekking van de Admira liteitskade, werd nog aangehouden ten gevolge van aanneming van een amendement om een ander amendement in handen van B. en W. te stellen ter fine van praeadvies Bij de behandeling van het voorstel tot vast stelling eener nieuwe verordening op de heffing van leges werd een tweetal amendementeu van den heer v. Aalten aangenomen tot strekking hebbende om het abonnement voor het gemeen teblad en de verzameling gedrukte stukken op zoo laag mogelijken prijs te bepalen en wel het het le op fl en het 2e op f4. Een amendement om ook de kiezerslijsten tegen den prijs van slechts f 1 verkrijgbaar te stellen werd verworpen. B. en W. hadden voorgesteld voor het gemeen teblad f2, voor de gedrukte stukken f10 en voor de kiezerslijsten f5." Een brutale diefstal heeft in de Stieltjes straat te Rotterdam plaats gehad. Daar heeft men op klaarlichten dag met een koevoet een spooi wagen, die voor loods 20 op den openbaren weg stond, opengebroken. Uit den spoorwagen zijn gestolen drie blokken tin, ieder wegende 51. 8 kilogram, en een gezamenlijke waarde van ruim f 300 vertegenwoordigende. UIT DELFT. De Delfsche politie heeft aangehouden schipper J- v- d. M., die verdacht wordt onlangs van de stadswerf te Delft 6000 straatkeien gestolen en bovendien een schuit verduisterd te hebben. »N. R. Ct." In Amsterdam. Naar de^ Mij. «Nederland" mededeelt, heeft zij reeds 25 man, gedeeltelijk van haar eigen volk, gedeeltelijk van buiten, aangemonsterd voor de «Koningin Wilhelmina". De maatschappij is voor nemens een harer loodsen tot verblijfplaats in te richten voor werkwilligen, opdat dezen niet door stakers zullen worden lastig gevallen. De bemanning van het ss. «Celebes" der Mij. «Nederland" heeft zich na afmonstering bij de stakers gevoegd. Toen de maatschappij hun n. m. verzocht te willen monsteren voor de «Konin- gin Wilhelmina", hebben zij dit eenparig gewei gerd. waarop allen ontslag kregen. Gister hielden de stakers een drukbezochte Ver gadering in het gebouw d' Geelvinck. Het re sultaat der besprekingen bleef geheim. Waar schijnlijk zal spoedig een openbare vergadering worden gehouden. Ter Amsterdamsche beurze had het »Hbld." gisterenmiddag een onderhoud met een Amster- damschen reeder. Deze schreef het uitbreken van het conflict in de Amsterdamsche haven aan het drijven der bestuurders toe. De zeelieden zelf heb ben na de jongste verbeteringen in hun positie in het algemeen zeker te weinig te klagen, dan dat zij voor de inwilliging van wenseheu van on dergeschikten aard het risico van staken zouden willen loopen. De zegsman van het blad bleek van het fiasco der beweging overtuigd. Het zwaartepunt ligt bij de maildiensten 'en deze zullen in staat zijn hun schepen op tijd zee te doen kiezen. Of een vracht boot eenig oponthoud heeft, is een zaak van veel minder beteekenis. Uit Amsterdam wordt ons heden gemeld Van werkliedenzijde deelt men oris mede, dat zoo goed als de geheele bemanning van de «Maas- stroom" van de Hollandsche stoombootmaatschappij geweigerd heeft te monsteren. Wat de «Koningin Wilhelmina" betreft, zouden de aangernonsterden grootendeels uit Javanen bestaan. Hedenmorgen heeft de z.g. slymploeg van de Kon. Holl. Lloyd, ongeveer 20 man, den arbeid neergelegd. Van de gisteren hier binnengeloopen schepen de «Alster en de «Themis' heeft de bemanning zich bij de stakers aangesloten. Er heerscht gisting onder de bootwerkers. In Rotterdam. Voor de Engelsche schepen is te Rotterdam de staking van meer beteekenis dan voor de Hol landsche, die met Rotterdamsche zeelieden be mand worden. Voor het ss. «Republic", dat gisteren gemon sterd zou worden, meldde zich een enkele aan. Intusschen beginnen de Engelsche reeders toe te geven. Gisteren is aan verschillende kapitein machtiging verleend om de gages van 3 pd. st. 10 sh. te brengen op 5 pd. st. Met volledige bemanning zijn vannacht ver trokken de stoomschepen «Iberia" en «Louise". De reeders te Rotterdam, schijnen een afwach tende houding aan te nemen. Op het Engelsch consulaat te Rotterdam meld den zich geen Engelsche zeelieden aan om te monsteren op de stoomschepen. Op het ss. «Zijldijk" der Holland—Amerikalijn en de Javaboot «Willis" ontbraken resp. 11 en20 man. Enkele Engelsche kapiteins ontvingen tele grafisch machtiging om'de gage van 3 pond 10 sh. te verhoogen tot 5 pond. Enkele ledige Engelsche schepen zijn zonder equipage met goedkeuring van het stakingscomité naar hun vaste havens met runners vertrokken. le Rotterdam heeft de Nederlandsche Zeemans- vereeniging «Volharding" een manifest aan de burgerij verspreid, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de redenen voor de staking Daarin wordt meegedeeld, dat door de vereeni ging is gevraagd le. Een algemeene loonsverhooging van f5 per maand. 2e. Voor week- en beurtbooten kostgeld, in plaats van voeding, a 80 cent per dag. (Dit be staat nu reeds op vele weekbooten, doch enkele tegen 75 cent per dag.) 3e. Een billijke regeling van arbeidstijd en over werk. Geantwoord is echter door de reeders, dat er voor hen geen termen bestonden, de gestelde eischen in te willigen. Men seint ons heden uit Rotterdam Be bemanning van de «Tabarian" door de Rott. Lloyd daartoe aangezocht heeft geweigerd te mon- steien. Ook voor de «Willis" werd geweigerd, zoodat de bemanning van deze boot incompleet is. Voor de Holland-Amerikalijn wordt niet ge monsterd. Er heerscht spanning met het oog op het binnenkomen van de «Potsdam." Op ver schillende booten wordt niet gewerkt. Men spreekt van een 20-tal. V 1 i s s i n g e n. Fe Vlissingen is tot heden van de internatio nale zeeliedenstaking niets te bemerken. Zaandam. Ie Zaandam is tot Donderdagavond van de zeeliedenstaking niets te bespeuren. De kapitein van één der Zweedsche booten heeft politietoezicht verzocht, omdat hij vreesde voor desertie. In IJmuiden. Van het ss. «Beijerland" van de scheepvaarten steenkolen Mij te Rotterdam, te IJmuiden in lossing hebben 4 matrozen, 3 stokers en een donkeyman gestaakt. Pogingen om hier of in de omstreken hulpper soneel te doen monsteren, mislukten. IN HET BUITENLAND. Engeland. Reuter seinde gister uit Londen Volgens een telegram uit Leith, hebben de be manningen van drie stoomschepen, behoorende aan de firma Gilmour, die gisteravond van Rot terdam aankwamen, alsook de bemanning van een ander stoomschip, dat uit Hamburg arriveerde, hun dienstopzegging ingediend. De secretaris van den plaatselijken bond heeft verklaard, dat drie honderd werkboekjes werden teruggegeven. De reeders daar ter plaatse beschouwen de staking slechts als een klucht. In het scheepsbedrijf te Hull had geen enkele storing plaats. De zeelieden aldaar hadden ook op een monster-meeting het voornemen te kennen gegeven zich bij de staking aan te sluiten. Slechts vier man van een schip der Wilson-lijn weiger-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2