Se Internationale zeelietataiii. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Staten begaven zich heden naar Venray ter bijwoning van de opening van het krankzinnigen gesticht aldaar. Gemeente-archiefdepöt te Amsterdam. Den 28sten April 1909 besloot de gemeente raad B en W. te machtigen tot het, zoo door verbouwen ais door bijbouwen, doen inrichten van het voormalig raadhuis van Nieuwer-Amstel tot Genaeente-archiefdepot, en werd voor dit doel f81.500 beschikbaar gesteld, in welk bedrag de kosten van nieuw mobilair en van verhuizen niet zijn inbegrepen. In verband met architectonische bezwaren is thans door den dienst der Publieke Werken een nader plan opgemaakt, waarvan de uitvoering ongeveer f12.000 meer zal vorderen dan de uit voering van het avant-project. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Juni 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.9 te Horta. Laagste barometerstand 749.0 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen zuidoostelijken, tot zuidwestelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen onweersbuien, zelfde temperatuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering, ditmaal opge luisterd door de uitvoering van de harmome- afdeeling «St. Amkrosius," werd gister-middag 124 ure onder voorzitterschap van den heer T. J. tt. Mouwens, gehouden. Na goedkeuring van de notulen der vorige ver gadering deed de voorzitter de volgende mede- deelmgen Sedert de laatste algemeene vergadering zijn een aantal nieuwe leden tot de Bondsafdeehng toegetreden, terwijl enkele oude leden haar heb ben verlaten. Gok moest de afdeeling door overlijden missen tiet Bondslid J. G. Hosman, die in aller gebed werd aanbevolen. Voorz. sprak een hartelijk woord van welkom tot de nieuwe leden, hopende dat zij steeds trouwe, ijverige leden der Bondsaf- deeling zouden blijven. Het nieuwe Destuurslid, de heer C. W. de Groot, vierde zijn zilveren bruiloft. Ook aan het Bondslid WL. Llgers was hetzelfde geluk beschoren. Voorz. paarde aan deze mededeeling den wensch dat zij in goede gezondheid en voorspoed nog vele jaren voor hun huisgezin zouden gespaard blijven en daarbij steeds ijverige Bondsleden zouden blijven. De bestuursfunctiën zijn na de laatstgehouden bestuurskeuze als volgt verdeeld: Voorzitter is gebleven de heer 'f. J. H. Mouwenstweede voorzitter de heer J. H. den Boereerste secre taris de heer A A. Marrevee tweede secretaris de heer T. H. Hickendorteerste penningmeester de heer H. H. Voorwald tweede penninmeester de heer Th Groenendaal, terwijl de ijverige be stuursleden de functie van commissaris vervullen. Daarna moest de voorzitter kennis geven, dat de pogingen om verbetering in den financieelen toestad te brengen, doordat de aandeelhouders met minder rente zoudèn tevreden zijn, totnogtoe viijwel mislukt zijn: men kon geen hooger resul taat bereiken dan een vermindering der rente, door toezegging van enkelen, met f27 of f29, zoodat men met kan zeggen dat de pogingen lot verbetering van den financieelen toestand ge slaagd zijn. (Uit het daarop gevolgd debat bleek, dat die pogingen per circulaire waren aange wend). in antwoord op de opmerkingen die naar aan leiding van deze mededeeling werden gemaakt, verklaarde de voorzitter verder nog, dat een ver gadering van aandeelhouders een onbegonnen werk was, daar die door meerdere plaatsen verspreid zyn en er slechts een klein gedeelte in deze stad wordt gevonden; op het denkbeeld van conversie kon niet worden ingegaan, omdat dit eene aflos sing van de oude leening zou insluiten. Naast het denkbeeld van rentevermmdering kan slechts de idee van vrijwillige bijdragen of een zeer be zwaarlijk eontributie-verhoeging verbetering in den financieelen toestand brengen. Op het be heer kan niets worden gevonden, daar dit zoo zuinig is, dat 't absoluut op den duur niet zoo kan blijven. Verder deelde de voorzitter met 't oog op het hierbij betrokken vraagstuk der vakorganisatie nog mede, dat eene gecombineerde vergadering was gehouden van het Centraal Bestuur van den Ned. JEi. K. Volksbond, met het bestuur dezer afdeeling, het centraal bureau voor vakorganisatie en de besturen der vakafdeelingen. In die verga dering is de toestand ernstig onder de oogen ge zien. Ten volle bleek het afdeelingsbestuur bereid bij gunstig resultaat van het denkbeeld van rente- vermindering de vakafdeelingen financieel te steunen. De wensch van de besturen der vak afdeelingen dat zij weder in het afdeelingsbestuur zouden vertegenwoordigd zijn, kon echter niet ingewilligd worden, omdat bedoelde bestuursleden, wettig uit het bestuur gevallen, daarin slechts weder zouden kunnen gebracht worden langs den reglemeutairen wegdoor hen bij eene eerstvol gende bestuurskeuze cifndidaat te stellen Tot slot van de verdere discussie, waarbij de voorzitter der Bondsspaarbank, de heer J. H. Fre- denks, nog beslist weersprak, dat hier de Bonds spaarbank hulp zou kunnen brengen, wijl dit een geheel op zich-zelf staand lichaam is, waarvan de inleggers ook veelal niet-Bondsleden zijn, deelde de voorzitter nog het volgende mede In de eerst volgende bestuursvergadering zal de zaak nog eens besproken worden en overwogen worden welke maatregelen zullen worden genomen, o.a. of wel licht ondanks alles toch een vergadering van aan deelhouders zal worden opgeroepen. De voorzitter deelde aaa het eind der vergade ring nog mede, dat in de aanstaande Centrale Raadsvergadering zeer belangrijke zaken aan de orde zijn. De heer Alb. van der Kallen zal in die vergadering eene lezing houden over de Ziekte en Radenwet en aldus verschillende punten nader toelichten, die aan het oordeel der Centrale Raads vergadering ouderworpen zijn. Maar opdat de betrokken personen van hier beter beslagen ten ijs zouden komen, acht voorz. 't beter, dat hier vooraf het onderwerp besproken worde in eene vergadering van bedoelde Centrale Raadsleden, het bestuur van het Ondersteuningsfonds en van hen die verder in het onderwerp belang stellen. Voorz. stelt zich voor, bedoelde vergadering de volgende week, bijv. Woensdag, te houden. Ten slotte gaf de voorzitter nog kennis, dat tot afgevaardigde naar het plaatselijk comité der Kath. Soc. Actie was gekozen het bestuurslid de heer J. H. den Boer, die ook tot secretaris was benoemd, zoodat met den voorzitter (de heer Mouwens) en de secretaris dit comité nu weer geheel in actie is. De vergadering werd daarna gesloten, zooals zij geopend was: met gemeenschappelijk gebed. Door het harmonie-orkest «St. Ambrosius" werd tijdens de vergadering uitgevoerd Le Concours d'Anderlecht van L. Langlois; La Créole, ouver ture van L. J. Baudonck Carillon Joyeux van Albert Adroit (beide laatstgenoemde concoursnum mers) en ten slotte het zoo opwekkende Ohé Ohé Hopla van Aug. Bosc, welke nummers een dank baar applaus oogstten, Prins Hendrik. Na met de Staatsspoor van het Loo Zondag avond aan het Maasstation te Rotterdam aange komen te zijn, begaf Z. K. H. de Prins der Neder landen zich aan boord van Hr. Ms. pantserschip «Gelderland," dat hem als afgevaardigde van H. M. de Koningin voor de kroningsfeesten naar Enge land zou overbrengen. Omstreeks half negen stoomde het trotsche zeekasteel voorbij onze haven. De heer Van Tol, van het café «De Maas" salueerde met de vlag, waarop van boord werd terug gesalueerd. Ook Z. K. H. de Prins, staande op de commandobrug, bracht het saluut. Er was veel belangstelling op het Hoofd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: Witte zak met inhoud, kap zak, hondenriem, sleutel. Terug te bekomen bijl de volgende adressen: Medaillon met ketting, Ammendorffer, Breed st) aat 48; houten blok haak, Doelmeijer, Zwaan- steeg 4; sleutel, Zfagwijn, Ouddorpisfche straat 1; fietspomp, Sterrenburg, Singel 498; idem, Plooij, Buitenhavenweg 70; kanarie, Mondeis, 2e Tuim- singel 22; gouden dames ringetje, v. d. Roer, Breedst raat 10; werkkiel, 'lettelaar, Piet. Hein- sltaat 29; badmuts en handdoek, Wiechern, Pr. Mauiitsstxaat 6; sleutel, v. PLaterink, Pultcrs- hoekschestraat 61koralen armband met gou den slot, Schreij, N. Haven 1638; zilveren broche1, Mcnke, L. ons Genoegen 78; baret v. d. Lee; Hagastraat 5; handdoek, Brokkeling, Westmolen- straat 51. f Gemeenteraadsverkiezing. Do Chr. Hist. Kiesvereeniiging vergadert Dins dag 20 Juni ter vaststelling van hare gedragslijn bij de a.s. verkiezing voor den gemeenteraad. H. A. V. Bank te Schiedam. Hiet voigend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden: In de Zaterdag gehouden Algemeene Vergade- - ring van Aandeelhouders werd door de directie verslag uitgebracht over het boekjaar 1910, de balans- ein winstrekening goedgekeurd en het di vidend bepaald op 50/0 (1909 60/0). De aan de beurt van aftreding zijnde commis saris, de heer A. C. van Wielingen, directeur dei- In- ein export Mij. „Amsterdam" te Amsterdam word herkozen. j Aan het verslag is het volgende ontleend tan het kapitaal ad 1.000.000 zijn geplaatst 600 aandeel en a flOOO waarop 10 0/0 gestort. In 1910 wieirden geen nieuwe aandeden uitge geven. In de afdeeling Levensverzekering werd, na aftrek van royementen een vooruitgang bereikt van f 415.202.60. Het verzekert bedrag is daardoor gestegen tot f3.622.091.69. Aan premies werd ontvangen f 128.326.16, zijnde f I6.I91.6O1/2 meer dan in 1909. Wegens overlijden wferd uitgtekeerd f 16.441.89, terwijl aan lijfrente betaald werd f6556.52. Uit het rapport van den wiskundigen adviseur dr. W. Bouwman blijkt, dat de verhouding tus- schen de werkelijke ein verwachte uitkeeringen evenats vorige jaren wederom gunstig wak. In (de afdeeli ng Ongevallen, Arbeids- contracten We tt el ijk e A a n s p r a-k-e-l-ij-k- heidsverzekering, wenl aan premiën ont vangen, na aftrek van betaalde restitutie, f 126.106.68i/2, zijnde f 12504.411/2 meer dan in het vorig jaar. Er kwamen 621 ongevallen voor, waarvan 14 den dood, 24 gedeeltelijke blijvende invaliditeit en 583 tijdelijke ongeschiktheid tot werken ten gevolge hadden. I Da totale schadevergoeding bedroeg f 48.588.771/2, waarin réassuradeuren participeerden met f 16.426.371/2. De reserve Levensverzekering steeg tot f267.811.85, en die voor Ongevallenverzekering tot f23.957.18, terwijl bovendien voor loopende schade werd gereserveerd f5437.79. Er is belegd in hypotheken f 143.600, effecten f 129.591.98. Deposito f 10.110, beleening op po lissen en effecten f 13.364.25. Onroerende goe deren (kantoorgebouw) f 15000. De waardeering der effecten geschiedde naar den koers van 31 Deo. '10. Het geleden koersverlies ad f 1305.59 werd af geschreven. Bei balans en winstrekening werden weder ge verifieerd door den accountant, W. Kreukniet te Rotterdam. j' De agent derde klas Van der Lee, die zich gister-avond per 10 uur per rijwiel naar het politiebureau begaf, had het ongeluk in de Brouwersstraat te vallen, waardoor hij zich zoo danig bezeerde, dat hij zich naar huis moest be geven en onder geneeskundige behandeling stellen. Zaterdag namiddag om 6 ureviel de 7-jarige A. van Doren, wonende Heerenstraat, in de Schie, doch werd. gelukkig nog op 't uiter ste oogenblik gered door den 17-jarigen H. Janse> wonende Broersveld, die er geheel gekleed bij sprong. De knaap was reeds naar het midden gedreven en begon reeds te zinken. Z a t e r d a g-n amiddag om 4ure werd door den politiedokter verbonden de 21-jarige kuiper G. G, wonende alhier, die zich in de kuiperij waar, hij werkzaam was, met het scherp van den dissel, dat van den steel afsprong, in de linkerhand verwondde. De heer-S. v an der Schou w van hier 's aan de universiteit te Utrecht bevorderd tot arts. Zaterdag-avond half twaalf werd van de Hoogstraat door de politie naar de wacht gebracht de 14-jarige H. S., die daar straatschen derij bedreef door met een stuk hondenbrood, dat hij van een wagen afnam, rond te slaan. Na opgemaakt proces-verbaal werd de knaap heen gezonden. UIT KETHEL EN SPALAND. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed Zaterdag uitspraak in de volgende zaak D. v. O koopman te Delft, wegens beleediging van een politieagent te Kethel en Spaland door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Dit vonnis werd bevestigd. UIT VLAARDINGEN. De christ.-hist. kiesvereeniging «Groen van Prinsterer" zal bij de aanstaande raadsverkiezing de aftredende leden, de heeren M. Versteve, H. de Bordes, A. de Haan en J. W. Maassen, candi- daat stellen. UIT ROTTERDAM. Onteigening. Bij da Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp tot verklaring van het .algemeen nut der ont eigening van eigendommen, noodig voor het ver- b re eden van de Rechter Rotttekadie en van Kats- hoek te Rotterdam. 1 Da R etóh ter- R ottek ad©, tusschen het Noordplein e;n het Strooveer, te Rotterdam, W|0ff!d;t door een rij huizen en erven, benevens door eeriige ver spreid liggende erven, alliei aan het water gelegen op meerdere plaatsen belangrijk versmald. Naar het oordeel van het gemeentebestuur vordert liet. toenemend verkeer, dat die kade geheel op do volle breedte wordt gebracht. Dat gemeentebestuur acht helt voorts dringend noodig, dat de slechts 8a 9 M. breedte: Kats- boejk tol. 15 M. worde verbreed. Tot gemelde dioeleihdien heieft de gemeente Rot terdam zich bereids den eigendom van eenige perceelen verzekerd. Om het bezit van de overige daartoe veredschte perceelen te verwerven, zou de raad dier gemeente' gaarne machtiging tot onteigening erlangen. Twee eigenaren van pereeden aan de Rech ter Rottekade maakten bezwaar tegen de ont eigening, omdat het gehiis van, die perceelen aan het water voor Irun bedrijf groote en blijvende kosten zou veroorzaken. Dat bezwaar zal, naar het gemeentebestuur opmerkte, door vergoeding van te lijden schade zijn op te heffen en geldt niet hiet .onteigenings plan zelf. Door een anderen eigenaar wordt aan- gedrongen ,op vergoeding van groote kasten, en kele jaren geleden voor herbouwin'g' gemaakt. Op grond van ©en en ainider zijn er naar de meening van den minister van Bin'nenlandsche Zakien voldoende termen om: aan 't verlangen van dien Rottenlamsciien raajd te voldoen. In het pakhuis van de stuwadoorsfirma P. van Koeveren Co. aan de Olivier van Noord straat no. 8 alhier, heeft gisterennamiddag de ertswerker G. V., tijdens de uitbetaling van het werkvolk, een revolverschot gelost op den voor man P. L. Tegen dien voorman had de ertswerker een wrok opgevat, omdat hij hem zijn ontslag uit zijn werk, dat hem aangezegd is, wijt. De kogel drong den voorman in den hals, maar degenees- heei, die hulp verleende, acht zijn toestand voor- loopig niet levensgevaarlijk. De ertswerker, die door de politie uit het pak huis is gehaald, heeft bekend het schot gelost te hebben. Hij is op het bureau aan de Nassaukade opgesloten. Een gisternacht is in de Boompjes te Rot terdam een aanslag gepleegd op S. Look, aan- monsteraar van schepelingen. Hij werd verdacht van volk aan te werven voor onderkruipersdien sten. Hij werd niet geraakt. De daders wisten te ontkomen. Amsterdam. Omstreeks tien uur arriveerde Zaterdagavond met den Duitschen trein aan 't Centraal station, alhier, een transport vreemdelingen, in hoofdzaak Russen en Negers, bestemd voor de Koninklijke Stoombootmaatschappij. Naar gebleken is, lag het stoomschip «Pollux" eergisteravond om zeven uur gereed tot vertrek. Een sleepboot was in het Westerdok van 't Cen traalstation gebracht en daarheen werden de bui tenlanders onder geleide der havenpolitie gebracht. Een en ander lokte veel publiek. Naar het bestuur van den Algemeenen Zee mansbond mededeelde, was de bond door een tele gram uit Hamburg van de komst dezer werkwil ligen verwittigd. Het bestuur had zich dan ook naar 't station begeven en bracht de vreemdelingen op de hoogte van den stand van zaken met het gevolg dat, gelijk men ons van werkliedenzijde verzekerde, het meerendeel der buitenlanders weigerde zich aan boord te begeven. Het bondsbestuur deelde verder mede, dat de politie een uitval naar verzamelde stakers had gedaan, waarbij één arbeider gewond werd. De «Alster" een boot varend op Hamburg en toebehoorend aan een Rotterdamsche maatschappij doch tijdelijk hier voor anker liggend, is Zater dagavond vertrokken. Ook de «Maasstroom" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij, koos Zaterdagavond zee. Nader verneemt men, dat van de vijftien vreemdelingen, die met den Duitschen trein waren meegekomen, acht naar de loods van de Konink lijke Stoomboot-mpij. zijn gebracht, terwijl zeven door de stakers werden meegenomen. Onder die zeven waren twee Siberiërs, een Afrikaan en een Zweed. Een der stakers kreeg by de botsing met de politie een klap met den sabel op het hoofd zoo dat hij in het politie-bureau moest worden ver bonden, een ander werd gearresteerd. IJ m u i d e n. Voor het toezicht aan de sluizen te lJmuiden en het handhaven der orde aldaar, en het voor komen van desertie, is een detachement rijks veldwachters gerequireerd. Bel g i De toestand is onveranderd, schrijft het Han delsblad van Antwerpen; 't is te zeggen dat voor wat de haven van Antwerpen betreft, niet de minste uitbreiding is waar te nemen. Reuter seint uit Antwerpen De Finland van da Red Star Line is om 2 n. precies vertrokken. Een vierde van d© bemanning is vervangen. Die Bemanning van de Gothland van dezelfde maatschappij, die hier- vanmorgen was aangeko men, weigerde opnieuw te monsteren. De ree- derij verzekert, dat de staters onmiddellijk zijn vervangen. I Renter seint uit Antwerpen: De Loch Torridor, die naar Londen vertrokken was, is weer in de haven teruggekeerd. De be manning eisciht f 3 loonsverhooging. De verhuur ders van slaapsteden zijn naar den burgemeester gegaan, om te protesteeren tegien de beweringen der huurbazen als zouden zij het scheepsvolk uit buiten. De „Antwerpsche NieuWe Gazet" schrijft: In arbeiderskringen is men zeer ontevreden over 'de houding der zeemansbonden uit Duitsch- land. De Duitschers hebben niet alleen geweigerd zich bij de staking aan te sluiten, zegt men, maar zij hebben zelfs niet gepoogd om te beletten dat er plaatsvervangers uit hun land naar Antwerpen zouden gezonden worden. Men verwijt den Duit schers, dat zij ziclh door den Internationalen Zee- vaartoond, die aan de Diuitsclhe reeders hevel ge geven heeft om de loonen der Duitsch© matrozen te verhoogen, om den tuin hebben laten leiden. Deze verhooging van loon werd toegestaan om des te gemakkelijker in Duitschland plaatsver vanger-; voor de stakers te kunnen vinden. In heit algemeen verwachten de stakende zee lieden dat de dokkers door de uitbreiding der beweging ten slotte zulten verplicht zijn, ook aan de staking deel te nemen, en dat die zaak dan spoedig een oplossing zal krijgen. Het scheepsvolk is zeer verbitterd tegen de aanbrengers van plaats vervangers, die in alle landen mannen irachten aan te werven, die nog nooit op zee geweest zijn. Bij het vertrek van de Sharistan had een klein incident plaats. Dat schip had onze haven ver- laten zonder het vereischte aantal stokers aan boord. Ter reede van Austruweel werden deze stokers aan boord gebracht. Toen de bediende van net Engelsch consulaat, die de Sharistan tot achter den hoek vergezeld had, met een Griek- schen hulp-stoker te Antwerpen terugkwam, werd liij aan'de kaai door een staker aangesproken. Deze ging dein Griekschen staker te lijf, wien hij be schuldigde de hand' geleend fce hebben aan do aanwerving der „gelen" voor de Sharistan. Een politieagent stelde een einde aan het gevecht en de staker werd naar het havencommissariaat ge bracht. Engelland. I I Re „Times" begint nu tooh minder optimis- tisch over den toestand te denten en schrijft dat de staking op duidelijk waarneembare wjjize aan kracht heeft gewonnen. Maar de beweging moet nog veel aan omvang toenemen, voordat men kan zeggen hoe groot de ma,cht is, waarover beide par%h Leedlikken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2