Sta ten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. landbouwers in Engeland. Reuter seint gisteren uit Londen Vijf-en-zestig leden van den Ned. Maatschappij van Landbouw bezochten gister, op uitnoodiging van den Koning, Sandringham. Zij werden over de Koninklijke hoeven geleid, en de Engelsche leider stelde bij het aanbieden van-de thee, uit naam van den Koning, de gezondheid in van H. M. Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prin ses Juliana. De landbouwers zonden den Koning een tele gram, om hem voor zijn goede wenschen te danken. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, dd. 28 dezer, betreflende pestgevallen op Java Afdeeling Malang: 2 gevallen, waaronder geen dooden. Van de lijders van vorige dagen overle den er 3. De besmetverklaring van Kediri is gisteren, 27 dezer, opgeheven. Van de besmetverklaring van Kediri werd indertijd melding gemaakt in het Indisch telegram van 27 April jl., opgenomen in de Staatscourant van 28 April 1911 no. 99. Hooge Raad. De Tweede Kamer heeft gister de voordrachten opgemaakt ter benoeming van twee raadsheeren in den Hoogen Raad. Als no. 1 komen op die voordrachten voor mr. A P. L. Nelissen en mr. C. O. Segers. Telefonische gemeenschap Amsterdam—Parijs. Wij vernemen, dat, gedurende het bezoek van President Fallières, uitsluitend ten behoeve van den president een rechtstreeksche telefonische gemeenschap tusschen Amsterdam en Parijs ge opend is, waarvan dag en nacht gebruik kan wor den gemaakt. Dat de gemeenschap met Parijs voor het pu bliek ondanks het feit dat de proefgesprekken goede resultaten gaven niet eerder geopend is, is naar ons werd medegedeeld, te wijten aan de tegenwerking van België. De hofmaarschalk jhr. Boreel, die zich gisteren in het Doelen-Hotel bevond, had met het Elysee een proefgesprek, dat uitnemend slaagde. (Tel.) President Fallières. Voor de hier en daar vernomen verwachting dat, tengevolge van de kabinets-wisseling in Frankrijk, wijziging zou kunnen komen in het voornemen van President -Fallières, om zich, bij zijn bezoek aan ons land door den Franschen minister van buitenlandsche zaken te doen ver gezellen, behoeft, volgens ingewonnen inlichtingen geen aanleiding te bestaan, omdat het in Frank rijk een vaststaand gebruik is, dat het hoofd van den staat nimmer zich officieel naar het buiten land begeeft zonder door den minister van buiten landsche zaken te zijn vergezeld. Op dien grond reeds kan, behouden natuurlijk allerlaatste onvoorzien omstandigheden, minister De Selves, de opvolger van minister Cruppi, hier te lande verwacht worden met den President. Door de handhaving van den heer Herbette, 's ministers kabinetschef, komt nu ook geen ver dere wijziging in het den president vergezellende gevolg, welks samenstelling eenige weken geleden reeds werd medegedeeld. A.s. Zaterdag wordt te 's Gravenhage verwacht ridder De Stuers, Hr. Ms gezant te Parijs, ten einde tijdens het verblijf van den president der Fransche republiek hier te lande aanwezig te zijn en deel uit te maken van het gevolg, dat den heer Fallières op zijne bezoeken en bij de feesten be geleid. s H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins komen a.s. Dinsdagnamiddag per trein van 2 u. 54 min- van het Loo te Amsterdam aan en zullen zich van het station onmiddellijk begeven naar de plaats, waar president Fallières aan wal stapt, om met den President naar het paleis op den Dam te rijden. Daar de koninklijke rijtuigen Woensdag in de residentie ter beschikking moeten zijn, zullen de Koningin en de Prins met den President, Woens dagavond uit den Haag tegen middernacht in de hoofdstad terugkomen, in auto's naar het paleis teruggebracht worden. De ontvangst van den President der Fransche republiek door den gemeenteraad der residentie zal plaats hebben Woensdagnamiddag kwartier over vier in de conversatiezaal van het Kurhaus Daar zullen de raadsleden aan het Fransche staats hoofd worden voorgesteld, en zal de waarnemende burgemeester, wethouder Jansen, tot den heer Fal lières een toespraak houden. Commissaris der Koningin in Si oord-IIolland. Naar wij thans vernemen, is er groote kans dat mr. G. van Tienhoven, commissaris der Koningin in Noord-Holland, die dezer dagen bij H. M. de Koningin zijn ontslag zal indien, zal worden op gevolgd als zoodanig door jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, thans burgemeester van Haarlem. (Msb.) TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 29 Juni. Het derde vraagpunt betreffende de ziektever zekering, nl. of het wenschelijk is Raden van Arbeid in te stellen, belast met de taak om mede te werken tot de uitoefening van wetten, den arbeid rakende, wordt door den heer N o 1 e n s, namens de Comm. van Voorbereiding ingetrokken, na de gisteren door minister Talma afgelegde verklaring, dat hij de taak der Raden van Arbeid wil beperken tot de arbeidersverzekering. Hoewel de heer Van Idsinga het woord verlangt voor het derde vraagpunt, dat door den voorzitter vervallen is verklaard, komt het tweede vraagpunt thans aan de orde (is het wen schelijk de ziekteverzekering uitsluitend te doen plaats hebben bij van overheidswege in te stellen organen De heer Nolens deelt mede, dat de Comm. van Voorbereiding er over gedacht heeft ook dit vraagpunt in te trekken. Daarna replieken. Daarbij dringt de heer D u y s aan op uitstel van het debat over het gewijzigd plan van den Min. ten aanzien van de toelating van de particuliere kassen. Aan het nieuwe plan kleven bezwaren en het is niet dadelijk in zijn volle consequentie te overzien. Spr. wijst op de koersverandering van den Min., die hij bedenkelijk acht. Dadelijke beslissing acht spr. ongewenscht. Hij verdedigt zich tegen het verwijt de particuliere fondsen te hebben gemin acht en beantwoordt de opmerkingen van den heer Treub ten aanzien van simulanten en het Werkliedenverbond. De heer De Visser pleit op empirische gron den in zijn repliek de mogelijkheid van de toela ting van particuliere kassen bij verplichte zieken- verzekering. De wetgever mag al het nuttige dat particulieren in deze tot stand brachten niet vernietigen. Ook spr. meent, dat 's ministers nieuw denk beeld niet aanstonds beoordeeld kan worden. Spr. ziet er al eenige groote voordeelen in en hoopt, dat hij voor de uitvoering van dat plan voor het ontwerp zal kunnen stemmen. De heer T y d e m a n betwist, dat bij een on gewijzigde redactie van dit vraagpunt over het nieuwe plan van den Min. kan worden beraad slaagd. Spr. kan nu het nieuwe stelsel niet be- oordeelen. Met het vraagpunt wordt de keus gelaten tusschen overheidsmonopolie in het fonds wezen en vrijheid voor de particuliere kassen meer kan niet beslist worden bij een stemming over dit vraagpunt. L'e heer Treub kan ook de frontverandering van den Min. niet overzien. Hij wijst op het groot verschil in 's ministers rede bij het begin en het slot. Spr. ziet door het nieuwe stelsel eenige belangrijke voordeelen verloren gaan, zoo|niet alle. De heer Van Idsinga verklaart zich tegen de verplichte verzekering ook bij 's ministers ge wijzigd plan. De heer P a t ij n zal met zijn fractie het tweede vraagpunt ontkennend beantwoorden. De heer Schaper zegt, dat niemand het nieuwe stelsel van den minister kan overzien. Het vraagpunt zal bevestigend door zijn partij worden beantwoord. De heer De S a v o r n i n L o h m a n zal dit ook doen. De minister van landbouw, nijver- heid en handel (de heer Talma) verdedigt een gewijzigd plan en de wijze waarop hij dit toelichtte voor de leden der Comm. van Voorbe reiding. Na repliek van den heer Schaper wordt het tweede vraagpunt met 54 tegen 13 stemmen ont kennend beantwoord. Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat heden de heer Brummelkamp een voorstel zal doen om de Bakkerswet nog aan de agenda toe te voe gen. Een ander lid zal voorts voorstellen om het afdeelingsondërzoek betreffende het invaliditeits- en ouderdomsverzekeringsontwerp op een nader te bepalen dag in September te doen plaats heb ben. Vacatures-Hooge Raad. Aan de orde was hierna het opmaken van twee voordrachten ter vervulling van vacatures in den Hoogen Raad. Voor de vacature-Pleyte werd bij eerste stem ming eerste candidaat Mr. G. O. Segers, president van de Arrond.-Rechtbank te Utrecht. Voor de vacature-Karsten werd buiten de aan beveling van den Hoogen Raad om benoemd tot eersten candidaat de oud-minister van Justitie Nelissen met 38 stemmen tegen 24 stemmen op Mr. Hesse. Bij de volgende stemmingen werden telkens een groot aantal blanco biljetten uitgebracht, waardoor de stemmingen ongeldig werden, zoodat de voor zitter dreigde de zitting te zullen sluiten, als het aantal blanco biljetten nog eenmaal boven zeker getal bleef. Toen dat vlak daarop inderdaad weer gebeurde, sloot de voorzitter de vergadering, maar op voor stel van den heer L o h m an werd met algemeen- ne stemmen (61) besloten, de zitting weer te doen incident terug te komen, wel zeggen dat hij vol strekt toen niet bedoelde den heer Loeff persoon lijk iets onaangenaams te zeggen. Zou spreker geneigd zijn tegenover de rechterzijde zijn woor den van toen ook eenigszins nader toe te lichten, hij doet het niet, zoolang de heer Lohman daar zit, die nu durft critiseeren het peil der Kamer, en zijn parlementaire teleurstelling heeft doen blijken over den toon der Kamer, maar die nooit anders gedaan heeft dan insinuaties te slingeren naar de linkerzijde en nog niet zoo lang geleden bij de behandeling van een oorlogsaangelegenheid, allen die niet door dun en dik met hem meegin gen voor ^lammelingen" uitmaakte. Verder zou spreker maar niet op de zaak ingaan. De Minister van Financiën laat de verdere beslissing van het amendement-Schaper aan de Kamer over. Het geldt hier niet zoo zeer terugwerkende kracht, maar 't gaat er om te be letten dat gedistilleerd, dat eenmaal uitgevoerd is, later weer ingevoerd wordt als vruchten op bran dewijn, waardoor minder invoerrecht behoeft be taald te worden en waardoor dus gefraudeerd wordt. De heer Loeff meent, dat de Minister niet te beslissen heeft of het land benadeeld heeft. Daarvoor is een andere macht aangewezen. De heer Goeman Borgesiusbetoogde,dat het niet alleen leden der rechterzijde zijn, die meenen dat de Minister hier, geheel te goeder trouw, zich vergist heeft en menschen onder de wet wil brengen en straffen, die er niet onder be- hooren. In Nederland bestaat recht, óók voor smokke laars, óók voor moordenaars als het bewijs van schuld niet geleverd is, moeten zij vrij uit gaan. Daarom behoort de heer Schaper óók te erken nen dat hij te goeder trouw dwaalt en hoopt spreker in ieder geval dat het amendement-Scha per met algemeene stemmen zou worden verwor pen. De heer Schaper handhaaft zijn amendement, dat verworpen wordt met 50 tegen 7 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot heden. het maken van een brugwachtershuisje nabij de Appelmarktbrug. En verdere voorstellen en mededeelingen. De zeeliedenstaking. Met de bemanning van het heden hier aange komen sssHolmside" zijn geen moeilijkheden te vreezen. De reeders van dit schip hebben dezer dagen de gevraagde loonsverhooging van 1 per maand toegestaan. Zilveren jubilé. De matrassenmaker A. Woensdregt herdacht gisteren den dag waarop hij voor 25 jaren, toen als jongen, op de matrassenmakerij van de firma Gebr. Beausar in dienst trad. In zijne feestelijk getooide werkplaats werd hij reeds vroegtijdig door zijne collega's hartelijk gelukwenscht. Daarna werd hij ten 12 ure in het bijzijn van het per soneel op zeer waardeerende wijze toegesproken door den patroon, die hen als bewijs van waar deering een geschenk in couvert aanbood. Het personeel schonk den jubilaris een fauteuil, waarna hem nog andere huldeblijken werden vereerd. Nadat allen feestelijk waren onthaald, werd den jubilaris gelegenheid gegeven verder in huiselijker, kring het jubilé te vieren. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Juni 4911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.2 te Horta. Laagste barometerstand 744.5 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dag krachtige tot matigen, westelijken tot zuidwestelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regen buien, later warmer. voortgaan. De nominatie zal echter eerst heden-ochtend verder worden opgemaakt. Er heerschte veel opwinding in de Kamer. Besloten wordt het wetsontwerp betreffende dekking van het te kort der Rijksverzekerings bank van de agenda af te voeren. Alsnu kwam weder aan de orde het wetsont werp, houdende nadere bepalingen met betrek king tot de belasting bij invoer verschuldigd van gedistilleerd en vruchten. Eigenlijk zou slechts aan de orde zijn hernieuw de stemming van het amendement-Schaper, be- oogende de terugwerkende kracht, welke door overneming door Minister Kolkman van het amendement-Loeff uit de wet was komen te ver vallen, weder in het ontwerp te herstellen, doch op voorstel van den heer Lohman werd het de bat over dit amendement-Schaper weer heropend. De heer Lohman bestreed die terugwerkende kracht, waar het hier een strafbepaling geldt. Men zou dan gaan vorvolgen voor een feit, dat bij het plegen niet strafbaar was. Vervolgens kwam spreker nader breedvoerig terug op de beschuldiging van den heer Schaper, alsof de rechterzijde belasting-ontduiking in de hand zou werken Hij kwam tegen die beschul diging op. Spreker zou dit niet gedaan hebben als de beschuldiging tegen hem persoonlijk ware uitgebracht, en zulks omdat meermalen gebleken is dat het peil der debatten in deze Kamer niet meer zoo hoog staat als vroeger, maar waar door de woorden van den heer Schaper de geheele rechterzijde getroffen wordt, verdedigde hij haar tegen de insinuatie. De heer Scha per wilde, nu de heer Lohmaa den slechten smaak heeft gehad, op het vorige Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 4 Juli 1911 's middags 2 uur. Vaststelling der notulen van de raadsvergade ring van 30 Mei j.l, en verdaging van die der vergadering van 20 Juni d. a. v. Mededeelingen. Ingekomen Stukken. Agenda. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot definitieve aanstelling van de leeraren aan de Hoogere Burgerschool, W. F. Gisolf, J. M. Hille- nius en J. Keuning en verlenging van de tijde lijke benoeming van de leeraren N. J. A. Rolda- nus voor scheikunde en mr. S. J. Blaupot ten Cate voor Staatshuishoudkunde. Benoeming van een hoofd van school H. Voorgedragen worden in alphabetische volgorde de heerenlo. C. J. Magielse te Rotterdam; 2o. G. Van der Most te Schiedam 3o. C. Ruiter te Schiedam. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangende leden van de Commissie van Onderzoek, bedoeld in art. 21 van het Werliedenreglement. Naar aanleiding van art. 22 zijn door de Ka mers van Arbeid aanbevolen a. voor 2 leden de heeren A. Godschalk, W. M. Kloppers, A. P. T. Swartjes en J. Van 't Zelfde b. voor 2 plaatsvervangende leden de heeren W. Boender, Th. H. Hickendorf, J. Van der Most en J. Van Pelt. Voorstel van Burgemeesters en Wethouders tot verhooging der jaarwedde van den onderwijzer S. Houtman, overeenkomstig de Verordening. Voorstel van het raadslid den heer P. De Bruin tot wijziging der verordening regelende de uit gifte in erfpacht van gronden der Gemeente (G e- meentebld no. 17) van 1906, met advies van Burgemeester en Wethouders Voorstel van Burgemeester en Wethouders 'lo. tot het zenden van een adres aan de 2e Kamer om aan te dringen op aanneming van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, strekkende om de buitengemeenten te doen bij dragen in de kosten van elders gevestigde hoogere burgerscholen door leerlingen uit die gemeente ten bezocht; en 2o. andere gemeenten, die geacht moeten wor den hetzelfde belang te hebben op te wekken tot adhaesiebetuiging of zending van een zelfstandig adres van gelijke strekking. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een reglement op de Gemeente lijke Arbeidsbeurs. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen eener nieuwe verordening op het gebruik van het archief en de bibliotheek der Gemeente. Voorstel van Burgemeester en Wethouders be treffende een verbeterden waterafvoer van het gedeelte der Gemeente begrensd door de Buiten haven, den Rotterdamschen dijk, den Groenendijk en de Bakkershaven. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot Door den heer L. A. Schoppenhauer» steenkolenhandelaar te 's Gravenhage, is een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen de gemeente Schiedam, tot een bedrag van f 24.75, op grond van geleden schade, als gevolg van. het zonder voorafgegane behoorlijke kennisgeving versperren van het vaarwater aan de St. Anna Zusterstraat. Gister-nacht i s e e n s c h u i t g el aden met hardsteen in de gracht langs de St. Anna Zusterstraat voor de steenhouwerij aldaar gezon ken. Gistermorgen vroeg is men begonnen met de steenen zooveel mogelijk op te visschen en in den middag is de schuit behoorende aan M. M. Kloos boven water gebracht en leeggemaakt. Door H. Wessel, wonende Groene laan, werd eergisteravond bij de politie aangifte gedaan, dat tweë koperen gewichten uit zijn winkel waren ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Tusschen twee families wonende aan den Noordvestsingel ontstond eergisteravond twist, waarbij de man uit het eene gezin de vrouw en de dochter uit de ander familie met .een stok sloeg. De vrouw, ernstig aan het hoofd verwond, moest zich, na voorloopig door den magazijnmeester van de nabijgelegen glasfabriek te zijn verbonden, onder geneeskundige behandeling stellen. De doch ter bekwam slechts een paar builen op het hoofd. De straatmaker P. Laroy werd eer gisteravond omstreeks zes ure, terwijl hij op de Nieuwe Haven aan het werk was, door een hand wagen aangereden. De man werd aan handen en aangezicht gekwetst en klaagde bovendien over pijn in het been. Gisterochtend moest hij dientengevolge het werk neerleggen. In de politiewacht aan de Hoofd- straat is gister-namiddag voorloopig verbonden een tweejarig jongetje, dat aan de kin verwond was door het vallen op den rand van het trottoir. Gister-namiddag voer in deSchie de motorboot sMaike" tegen een overhaalpont, waardoor dat vaartuig zonk. Later gelicht, bleek de pont slechts weinig beschadigd te zijn. UIT KETHEL EN SPALAND. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school, alhier, is benoemd de heer H. Vink, tijdelijk on derwijzer te Maasdam, met ingang van 1 Juli a.s. Bij enkele candidaatstelling zijn herkozen tot leden van den Gemeenteraad de heeren P. J v. Lindt en J. Olsthoorn. UIT ROTTERDAM. In het Casino Variété te Rotterdam, waar in de laatste dagen worstelwedstrijden worden ge houden, zijn eergisteravond de worstelaars Van Riel (Hollander) en Marcus (Deen) bij den aan vang van de tweede ronde handgemeen geraakt. De een wilde den ander over een balustrade werpen, totdat eensklaps van Riel den Deen op nam en over het orkest heen in de stalles slin gerde. De muziek nam in de haast de vlucht. Het publiek koos partij voor den Deen, die weder op het tooneel gekomen, het publiek toesprak en mededeelde, dat hij van verdere deelneming afzag. Het publiek vereerde hem bloemen. Op het tooneel was tijdens de worsteling groote schade aangericht. Het publiek, dat de schuld van het conflict aan het verkeerd optreden van den scheidsrechter toeschreef, schoolde na afloop op straat samen, om dezen af te wachten doch de politie maakte ruim baan. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 4 Juli 2 u. Gemeenteraad. Woensdags 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2