President Fallières in ons land. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Residentiebode mededeelt, besloten een adres te zenden aan den minister van landbouw, handel en nijverheid, waarbij wordt verzocht, «het daarheen te willen leiden, dat onder de overigens met ver langen tegemoet geziene ziekteverzekeringswetten Het particuliere initiatief in deze niet worde uit geschakeld, doch onder van regeeringswege te stellen voorwaarden ook de ziekenfondsen door requestranten opgericht, hun bestaansreden zullen blijven behouden en aan hen plaats in de van wege Uwe Excellentie te verdedigen wetsontwer pen moge worden ingeruimd." Standbeeld Willem III. Generaal-majoor de Bas heeft gisteren als pen ningmeester van het Zuidhollandsch comité voor de oprichting van een standbeeld voor den koning stadhouder Wdlem III, bij den algemeenen pen ningmeester, mr. G. van Tienhoven, te Haarlem, een bedrag van ruim f 10,000 gestort als provin - ciale bijdrage, waaronder mede begrepen is een bedrag van ruim f 3200, door den heer H. Ch. Vegtel als penningmeester van het plaatselijk co mité in Den Haag, bij het gewestelijk comité gestort. Deze stortingen zijn het gevolg van de onlangs door het gewestelijk comité en plaatselijk comité genomen besluiten, om, zij liet onder pro test tegen de plaats, waar het standbeeld zal ver rijzen, tot het afdragen der gelden over te gaan. Thans zijn de bijdragen van alle provinciën bij het hoofdcomité binnengekomen, en is de oprich ting van het standbeeld te Breda verzekerd. Mr. J. Sickenga. Te Leeuwarden is in den ouderdom van 65 jaar overleden mr. J. Sickenga, kantonrechter aldaar en sedert 1902 lid der Eerste Kamer. De overledene was van 1888 tot 1901 lid dei- Gedeputeerde Staten van Friesland, in welke qualiteit hij een belangrijk aandeel gehad heeft in de kwesties van de verveningen, de gemeente- financiën, de tramwegen en de belastingverorde ningen. Mr. Sickenga behoorde tot de liberale partij Hij was ridder in de orde van de Nederlandschen Leeuw. De hertog en hertogin yan Saksen-Coburg- Gotha. Na hun bezoek van gisteren aan Amsterdam zijn de hertog en hertogin van Saksen-Coburg- Gotha per automobiel van uit Amersfoort naar het Loo gegaan om een bezoek te brengen aan de Koninklijke familie. Zij keerden te 7 uur per automobiel ten paleize Soestdijk terug. HET VERTREK UIT FRANKRIJK. Reuter seinde gister Uit Parijs President Fallières is met de Selves, den mi nister van- buitenlandsche zaken, om 2 u. 55 naar Duinkerken vertrokken, om van daar verder te reizen naar Nederland. Reuter seint uit Duinkerken De trein van den President der Republiek is hier om 6 u. 44 aangekomen. De President is aan boord van een torpedoboot gegaan, die hem naai de «Edgar Quinet" heeft gebracht. DE AANKOMST TE IJMUIDEN. Van onzen specialen correspondent. IJmuiden, 4 Juli. 'n Groote bedrijvigheid en belangstelling heersch te er dezen morgen in IJmuiden en Velsen, 'n belangstelling die zich met het oog op de komst van het Fransche eskader met den president der Fransche Republiek volkomen verklaren liet. Voorts vertoefden hier een zestal torpedobooten en de 2 torpedojagers «Wolf" en «Fret" die rustig te wachten lagen tot dat het Fransche eskader in zicht zou komen. Toen inderdaad het Fransche eskader om 10 uur werd gesignaleerd stoomden deze acht vaartuigen, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse A. J. Breda Kleinenberg, de Fransche schepen tegemoet. Deze zijn de «Edgar Quinet," aan boord waar van zich de heer Fallières bevindt, de «Marseil- laise," beide pantserkruisers, en de twee torpedo jagers «Glaive" en «Braniebas." De «Edgar Quinet" en. de «Marseillaise" staan onder commando van resp. de kapiteins ter zee Guépratte en De la Roche Kerandraon. Bovendien bevindt zich op eerstgenoemden bodem de eska dercommandant, vice-admiraal Aubert. De «Edgar Quinet" is een der nieuwste en grootste pantser kruisers der Fransche Marine. De bemanning telt 738 man. De equipage van de «Marseillaise" bestaat uit 600 koppen. De «Glaive" en «Braniebas" staan onder bevel van de luitenants ter zee Tadie en Petit. Zoodra de Fransche oorlogsbodems op ongeveer 300 M. van de kust verwijderd waren, begon de «Marseillaise" haar saluut aan ons land. Een-en- twintig schoten donderden over het water en brachten het saluut van den Fransohen gast. Het fort te IJmuiden beantwoordde eveneens met 21 schoten deze beleefdheid. Om ongeveer 11 uur kwamen de schepen bin nen, waarna een aanvang werd gemaakt met het schutten. De «Edgar Quinet" en de beide Fransche torpedojagers werden door de groote sluizen ge schut, terwijl de Marseillaise" en de Nederland- sche torpedojagers door de nieuwe sluizen binnen kwamen en de zes Nederlandsche torpedobooten door de oude sluizen werden geschut. De «Gelderland," die te IJmuiden gestationeerd blijft, salueerde met 35 schoten de vlag van den President. In het binnenkanaal vereenigden zich weer de Hollandsche en Fransche schepen, waarna om ruim twaalf uur naar Amsterdam werd opgestoomd. Van de Vereeniging «Onze Vloot" lag te Velsen een boot met leden dezer vereeniging, die de voorbijstoomende schepen luide begroetten. DE ONTVANGST TB AMSTERDAM. Van onzen Amsterdamschen correspondentJ Amsterdam, 4 Juli. Als deze regelen onder de oogen der lezers komen, heeft de ontvangst van President Fallières door H. M. de Koningin in de hoofdstad des lands plaats gehad. Het is behalve de officieele ver welkoming door onze Landsvrouwe, tevens geweest een warme, enthousiaste begroeting, welke de bevolking het hoofd der Fransche Republiek heden-middag heeft bereid. En geen wonder, de vertegenwoordiger van het land, aan welks hoofd eenmaal een man stond, voor wiens krachtige wil en machtigen arm schier alle naties van Europa moesten bukken, is als bevriend staatshoofd en gast naar Holland gekomen. Reeds geruimen tijd van te voren wachtten vanmiddag duizenden belangstellende op den Dam, het plein, waarop reeds zoovele historische oogen- blikken zijn gadegeslagen, op het Damrak, den grooten breeden toegangsweg naar het Station en op de De Ruyterkade de dingen af, die zouden gebeuren. Amsterdam had weer, zooals altijd bij vorste- stelijke bezoeken, toilet gemaakt. Vroolijk wap perden de vlaggen van de openbare gebouwen en uit tal van woningen. Nog pas hebben de Amsterdammers gelegen heid gehad de Koninklijke Familie toe te juichen, maar thans brengt het bezoek van een vreemd staatshoofd wat meer afwisseling in de gewoonheid, zouden wij haast zeggen, der Koninklijke bezoe ken en daarom was er ook wat meer toilet ge maakt, nu het een vreemden gast gold. Vanavond toch zal op den Dam het beeld van 1830 met een schitterende illuminatie omringd zijn zal het Beursgebouw pralen in den lichtglans van dui zenden electrische gloeilampjes, zullen het gebouw van den Algemeenen dienst op de Handelskade en de schepen der Fransche en Nederlandsche eskaders getooid zijn met lijnen van gloeiend licht, terwijl op het Damrak gloeiletters R. F. en W. luister aan het geheel zijllen bijzetten. Wij kunnen zeggen Amsterdam heeft extra toilet ge maakt. En reeds hedenmiddag deed zich de invloed van deze maatregelen gelden: de feeststemming zat er al in, wel een bewijs hoe men meeleeft met de komst van den heer Fallières. Op het Stationsplein waren eveneens velen aanwezig om de aankomst van H. M. de Koningin en Z K. H. den Prins af te wachten. Omstreeks 7 minuten voor drieën dreunden de eerste kanonschoten, ten teeken dat de Koninklijke trein het Centraal-station naderde. De autoritei ten, die in de met planten en bloemen versierde Koninklijke wachtkamer de Hooge Bezoekers wachtten, begaven zich naar het perron. Onder hen waren eenige van den Raad van Administratie der H. IJ S. M. den heer H. R. Krapels, chef van het Centraal station. Juist op den aangegeven tijd 2 minuten voor drie, stoomde de trein het station binnen en wel dra trad H. M. de Koningin naar buiten en op den burgemeester der hoofdstad Jhr. Mr. A. Roëll toe, om zich na de begroeting naar den ontvangst salon te begeven. Na een kort vertoef begaven de Vorstelijke Personen de Prins was reeds per auto aangekomen zich met de leden van het gevolg, naar de gereedstaande rijtuigen. Nauwe lijks vertoonden zich de Koningin en de Prins op het Stationsplein, of luide toeju chingen weer klonken alom handenwuivend en dankend naar alle zijden, dankte Hare Majesteit voor het spon tane gejuich. Direct nadat allen in den stoet hadden plaats genomen, zette deze zich in bewe ging naar de De Ruyterkade (Dokkummersteiger) welke steiger na enkele minuten werd bereikt. Ook op de De Ruyterkade vielen ons Koninklijk Echtpaar luide begroetingen ten deel, van de ve len die zich gedeeltelijk op de kade en in de on middellijke nabijheid een plaatsje in de volte hadden weten te veroveren. Op een groot gedeelte was deze kade, ter hoogte van den Dokkummersteiger, afgezet, zoodat er ruimte over was, om de galarijtuigen te doen keeren. Op den steiger was een smaakvol en sierlijk ingericht Koepelvormig paviljoen verrezen, waar toe aan de zijde van de De Ruyterkade door een eveneens fraai opgerichte poort toegang verkregen werd. Hierin dit Paviljoen, wachtte II. M. de Konin gin met de hofautoriteiten, hoogwaardigheidsbe- kleeders en verdere autoriteiten, de aankomst van President Fallières af. Op den steiger was tevens een matrozeneere- wacht ter sterkte van 100 man aangetreden on der commando van den luitenant ter zee le klasse, A. ten Broeke Hoekstra, terwijl daarentegenover de Marinekapel uit den Helder was opgesteld. Zoodra de Fransche schepen, van IJmuiden ko mend, het IJ opstoomden begon het saluut der Hollandsche oorlogsschepen «Heemskerck", «Kor- tenaar" en sEvertsen" voor President Fallières- Dof-dreunend rolden de 35 schoten van elk van deze bodems over de IJ-watervlakte. Nadat de schepen behoorende tot het Fransche eskader, in het oostelijk havengebied de bestem den ligplaatsen hadden ingenomen, begaf Prins Hendrik zich met de sierlijke koningssloep naar de «Edgar Quinet" aan boord van welke oorlogs schip de Hooge Gast zich bevond, ten einde hem af te halen en naar het Paviljoen over te bren gen. De Koningssloep werd geroeid door een 20 tal matrozen en stond onder commando van den lui tenant ter zee 2e klasse C. Rühl. Inmiddels deden de schepen van de Hollandsche en Fransche eskaders elk drie en dertig schoten losbranden,-als saluut voor Prins Hendrik. Zoodra deze sloep aan de «Edgar Quinetaankwam, ging President Fallières daarin over, terwijl de vlag van den President aan stuurboord van de sloep geheschen werd. Zoowel bij de afvaart van de Koninklijke sloep als bij den terugkeer met den President en den Prins moest het vaarwater van die sloep, geheel vrij blijven en moesten de geregelden diensten, aan die sloep met de volgbooten en stoombarkas- sen voor het gevolg alle ruimte geven en die sloep en booten in geen geval voorbij varen, of de rook der schoorsteenen of benzine-dampen daarover doen waaien. Voorts was het verboden met die sloepen mede te varen op korteren af stand dan 200 Meter, daar achter, of den Dok kummersteiger binnen dien afstand te naderen, tot na het vertrek der hofrijtuigen. Bij het teruggaan deden weer de kannonnen der grijze oorlogsbodems zich hooren elk schip salueerde met 35 schoten de sloep. Niet zoodra was de President aan het Paviljoen aan land gestapt, of daar klonk de «Marseillaise" opwekkend en begeesterend. De ontvangst door de Koningin was allerharte lijkst. Door H. M. de Koningin en de President, die vergezeld was door den Minister van Buitenland sche Zaken, De Selves, werden de gevolgen aan elkaar voorgesteld. Bij deze ontvangst waren tevens tegenwoordig de aan den President gedu- renden zijn verblijf hier te lande toegevoegde eere adjudanten vice-admiraal Jhr. Roëll, oud-minister van Marine; Kolonel graaf Schimmelpenninck adjudant der Koningin en den len luitenant dei- jagers Ruys, als ook de Hollandsche gezant te Parijs, Ridder de Stuers. Door den President werd de eerewacht geïn specteerd, waarna in de gereedstaande rijtuigen werd plaats genomen. Donderende toejuichingen weerklonken aller- wegede President, een goedhartige oude heer> groette minzaam terug. Ook H. M. en de Prins, die in de bijvalsbetuigingen deelden beantwoord den de hoera's. Langs de brug over de Oostelijke Doorvaart, onder het Oostelijk viaduct en langs Stationsplein De intocht van den grijzen President kenmerkte zich langs den geheelen weg door een spontane huldebetuiging. Ook het Damplein, waar de eerewacht voor het Paleis was opgesteld en de Marseillaise zich deed hooren, daverde van de hoezee's. Op het Y had inmiddels de begroeting der oorlogsschepen plaats. De «Jacob van Heems- keck" bracht met 15 schoten een saluut aan den commandant van het Fransche eskader, vice-ad miraal Aubert, die zich aan boord bevindt van de «Edgar Quinet". De «Marseillaise" beant woordde dit saluut met 15 schoten, waarna deze bodem met 13 schoten de «Jacob van Heemskerck" waarvan de schout-bij-nachtsvlag woei, ging begroeten. De Heemskerck beantwoordde dit saluut weer met 13 schoten. J Om kwart voor vijven reed de president met H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins uit om na een korte rijtoer het Stadhuis te bereiken. Hier heeft in de Raadszaal de offic'eele ontvangst namens het gemeentebestuur plaats. Deze zaal was kwistig met bloemen en verschillende planten versierd, terwijl de toegang metroode draperieën, afgezet met gouden franje, was getooid. Ook de vestibule en den breeden gang van de peristyle op de binnenplaats naar de vestibule leidend was met palmen getooid. In de Raadszaal, waar de leden van den ge meenteraad aanwezig zijn, zal de burgemeester den heer Fallières toespreken, welke toespraak door den president zal worden beantwoord. Na de terugkeer op het Paleis volgt heden avond het galadiner, terwijl na afloop daarvan een boottocht gemaakt zal worden ter bezichtiging der illuminatie. Op den Dam is het beeld geheel met groen en bloemen versierd, terwijl de op het balcon van het Paleis geplaatste boompjes waarin oranje appels de grijze eentonigheid van het groote ge bouw eenigszins breken. Ook het gebouw van de Groote Club prijkt met eene versiering. Volksbadhuis. In de week van 25 Juni1 Juli 1911 werden genomen 299 baden. 1ste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 35 regen 20 regen 199 school - kinder a 5 ct. 27 Gedurende de maand nomen 1390 baden. lste kl. kuipbaden 97 regen s 102 V Juni 1911 werden ge* 2de kl. kuipbaden 165 regen s 882 school kinder a 5 ct. 144 S O. V. De jaarlijksche zomervermakelijkheden in de S. O. V. zullen plaats hebben op Zondag 9 Juli, Maandag 10 Juli, Dinsdag 11 Juli en Donderdag 13 Juli. Verordening archief. Door B. en W. is, onder intrekking van het vorig ontwerp, een nieuwe ontwerp-verordening op het gebruik van het Archief en de Bibliotheek der gemeente, bij den Raad ingediend. opmerking, in de Raadszitting van 16 Mei De '1. gemaakt door den heer Mr. Von Briel Sasse, heeft aan B. en W. aanleiding gegeven duidelijk te doen uitkomen, dat alleen inzage geweigerd kan worden van stukken uit het nieuw-Archief (d. i. na 1851.) Arbeidsbeurs. B. en W. hebben, naar aanleiding van een door de Comm. van Toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs gedaan voorstel, een ontwerp van een reglement voor die Beurs bij den Raad inge: diend. Program ma van deuitvoering, door het Stedelijk Muziekkorps, op Woensdag 5 Juli, 's namiddags 8 ure op de Markt te geven. 1- Banier Marsch, H. H. von Leuten. 2. Ouv- Prinz Methuzalem, J. Straus. 3. Walzer Früh. lings Kinder, E. Waldteufel. 4. Potpourri Dur und mol, A. Schreiner. 5. La Czarina mazur ka Russe, L. Ganne. 6. Marsch. Door Burgmeester en Wethouders werd gisteren-namiddag ten Raadhuize aanbe steed het leveren en plaatsen van 54 stuks buiten-jaloeziën ten behoeve van de in aanbouw zijnde school aan den Singel. De inschrijvingen moesten tweeledig zijn Ct- met gebruik van Schiedamsche werklieden en b. hiervoor vrij blijvend. Ingekomen waren 6 biljetten, waarvan één als ongezegeld welke ter zijde werd gelegd. Senf Co., te 's-Hage, voor b f1099; C. de Klerck, te Rotterdam, voor a f 1100den Brin- ker en v. d. Bos, Schiedam, voor a f1352 en voor b f 1292Gebr. J. en P. A. de Roo, te Delft, voor b f1290; A. Wensvoort, te Schiedam, voor b f'1636. De gunning is aangehouden. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 775,6 te Lahague. Laagste barometerstand 748.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag zwakke veranderlijke wind, meest üchtbewolkt, droog weer, warmer. UIT OVERSCHIE. Verschrikkelijk drama te Overschie. Overschie is heden geheel onder den indruk van eer verschrikkelijk drama, hetwelk zich jjeeft afgespeeld ten huize van den gemeentelijken nacht waker en afslager Spitters, aan die Lucht no. 199. Zaterdag-ochtend omstreeks 7 uur heelt Spit- t-ers tijdens een hevig© twist mat zijn ongeveer 70-jarige vrouw deze met zijn vuist de hersenen ingeslagen. De oude vrouw, die reeds tal van jaren met haar man in onmin leefde, is vanaf Zaterdag ochtend tot hedenochtend bewusteloos gebleven. Slechts nu en dan kwam ze heel even bij kennis en stamelde dan, dat haar man haar geslagen had. D.r. C. van Schouwen, die vanaf Zaterdag de vrouw geneeskundig behandelde, zag reeds da delijk den ernst van den toestand in en gaf aan diein burgemeester, hoofd der politie, van een en ander kennis. Aanvankelijk vond de burgemeester nog geen termen om S. te arre-stoeren. Hedenochtend om 4 uur is echter de oude vrouw overleden. Onmiddellijk werd Spitters ge vangen genomen en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. De doktoren C. van Schouwen en Donkersloot, beiden te Overschie, kwamen hedenochtend in de woning, waar het drama zich had afgespeeld, om een onderzoek in te stelten, daarbij waren zij vergezeld van den burgemeester. Nadat telegrafisch aan de justitie te Rotterdam was bericht gezonden van den moord, gelastte de juslitie de overbrenging van het lijk voor her sectieonderzoek naar het Stedelijk Zieken huis, aan den Coolsingel te Rotterdam. Om 11 uur is het lijk van vrouw! Spitters, na gekist tc zijin, per lijkwagen naar Rotterdam ver voerd. In den namiddag zou heden daar het lijk wor den geschouwd. Zooals te begrijlpen is, is de geboete buurt waar Spitters woonde ten zeerste verontwaardigd over de laaghartige misdaad. i v en Damrak werd de Dam bereikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2