Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste™Jaargang. Vrijdag 7 Juli 1911. No. 10060. Officieele berichten. Kennisgeving. Belt«ria»dseh Nieuws. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauRoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 9den dezer in deze gemeente plaats gehad hebbende stemmingen voor de verkiezing van negen Leden van den Gemeenteraadop de secretarie der gemeente ter inzage zijn nederge- legd, en dat afschriften daarvan aan het raadhuis zijn aangeplakt. &Er is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7den Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. LUIK, L.S. MAROKKO. De «Figaro" geeft thans eenige onthullingen over de motieven van het optreden van Duitschland, welke indien zij waar mochten blijken, de zaak in een eenigszins zonderling licht stellen. Volgens het Fransche blad zou namelijk de be zetting van Agadir een gevolg zijn van het geheime SpaanschFransche tractaat, dat Delcassé destijds achter den rug zijner collega 's met de Spaansche Republiek heeft gesloten en waarover 'n den laatsten tijd nog al eens gesproken is, naar aanleiding der jongste Spaansche actie in het Noorden van Marokko. In dit geheime tractaat zou volgens de Figaro, Marokko eenvoudig zijn verdeeld in «invloeds- sfeeren". En de aan Spanje toegewezen invloeds sfeer omvat geheel Noord-Marokko, Larrache, El Ksar en Tanger met het achterland, alsmede het gansche Rif tot aan de grenzen van Fransch- Oran. Maar dat is nog niet alles. Aan Spanje wordt bovendien nog een enclave toegend in het meest zuidelijke gedeelte van de Atlantische kust in de huurt van Ifni. Dit punt ligt niet ver van Aga dir. Ifni is een bocht niet ver van Nun, en de afstand tusschen Ifni en Agadir bedraagt slechts ruim 100 kilometer. Deze Spaansche invloedszöne, waarvan niemand tot dusver 't bestaan vermoedde, ligt derhalve vlak bij de thans door Duitschland hegeerde haven van Agadir. Wanneer de Duit- schers zich dus. in Agadir installeeren, zullen zij daar dus de naburen de Spanjaarden worden, ingeval het dezen laatsten in het hoofd mocht komen, ook dit gedeelte van hun invloedssfeer te gaan srealiseeren". Wanneer men dit alles bedenkt, dan zullen vele punten die thans nog duister schijnen, worden opgehelderd. «Het is zeker, dat in den laatsten tijd zeer nauwe betrekkingen tusschen Berlijn en Madrid hestonden. Maar het contact is wellicht nog inni ger geweest, dan men kon vermoeden. Men ziet dat het geen ioeval is, dat de Duitschers juist Agadir hebben uitgekozen voor hun actie. Alles schijnt er op te wijzen, dat zij in dezen in over- eenstemming met een andere Mogendheid han delen". Sommige Fransche bladen laten zich uit Berlijn Seinen, dat de prijs welke Duitschland zou eischen v°or de verklaring dat het Frankrijk in Marokko v°ortaan met rust zal laten, daarin bestaan zal dat Frankrijk aan Duitschland een stuk van Fransch Congo afstaat ten behoeve van de Duitsche kolonie Kameroen. De «Daily News" heeft uit Parijs bericht over een nieuwe Marokkoconferentie, welk plan echter l'eeds herhaaldelijk is tegengesproken. De «Times' Verneemt uit Berlijn, dat de Engelsche regeering daar heeft laten weten, dat zij in deze kwestie gekend wil zijn. De «Times" schrijft dan verder een hoofdartikel, Waaraan we het volgende ontleenen Er is voor ons slechts één houding mogelijk. De «zuiver preventieve en tijdelijke" maatregel, dien Duitschland noodig heeft geoordeeld te ne- Iïlen. schept inderdaad een geheel nieuwen toe stand in Marokko, maar een toestand, waarin we boeten voortgaan geleid te worden door dezelfde beginselen en de overwegingen, waarop onze handelwijze tot dusver was gebaseerd. Wij moeten, natuurlijk, naar de letter en den geest handelen volgens de verplichtingen, die ons verdrag met Frankrijk ons oplegt en geheel zooals onze eigen eer en onze vriendschap voor dat land eischt. Wij moeten er tegelijk voor zorgen, dat onze belangen in Marokko beschermd worden belangen, die zoowel in economisch als politiek opzicht oneindig veel grooter zijn dan die van Duitschland. Het is niet onze gewoonte ons eens gegeven woord in te trekken of toe te laten, dat andere mogend heden groote belangen regelen, die ons raken, in onderhandelingen, die achter onzen rug worden gevoerd. Wanneer Duitschland bepaalde voorstel len voor onderhandelingen heeft, dan is er geen de minste reden, waarom wij of onze Fransche vrienden zouden weigeren erop in te gaan. Maar wij zullen zeer stellig ons recht opeischen om deel te nemen aan onderhandelingen, die de Ma- rokkaansche kwestie willen regelen. In een inter nationale aangelegenheid, waarbij we ten zeerste zijn betrokken, kunnen geen eischen worden toegelaten en geen compensaties worden toege staan zonder dat wij erin zijn gehoord en het goed hebben gevonden. Het denkbeeld, dat eenige fantasierijke Duitsche geesten heeft bezield, nml. dat de kwestie zeer gemakkelijk en aangenaam besproken zou kunnen worden door Frankrijk en Spanje onder presidium van Duitschland, moet eens en voor al de wereld uit. Wij hebben zekere afspraken met Frankrijk gemaakt. Die gaan Frankrijk en ons dan ook alleen aan en geen andere mogendheid krijgt er rechten door. Asquith heeft gister in het Engelsche Lagerhuis een korte verklaring afgelegd over Marokko. De jongste gebeurtenissen, zeide hij, hebben tusschen de mogendheden, die het meeste bij Marokko be trokken zijn, onderhandelingen gaande gemaakt. Bij dezen staat van zaken kan ik weinig zeggen van de onderhandelingen, die thans gevoerd wor den. Maar ik wensch, dat men goed zal begrijpen) dat naar de meening van de Engelsche regeering in Marokko een nieuwe toestand is ontstaan, die het mogelijk maakt, dat in de toekomst Engelsche belangen meer onmiddellijk getroffen zullen wor den dan tot dusver het geval is geweest. Wij vertrouwenj dat de diplomatieke beraadslaging tot een oplossing zal leiden en voor zoover we erbij betrokken zullen zijn, zullen we de vereischte zorg toonen voor bescherming van de Engelsche be langen en voor het naleven van de verplichtingen, die uit ons verdrag met Frankrijk voortvloeien, welke verplichtingen het Lagerhuis welbekend zijn. (Luide toejuichingen Heden (Vrijdagmiddag, zal te Parijs minister raad gehouden worden, waaraan De Selves zal deelnemen. Na afloop van den ministerraad zal een mededeeling aan de pers gedaan worden, aldus luidden gister de officieele berichten. RUSLAND. De St. Petersburgsche correspondent 'van het «Berliner Tageblatt" seint: In het district lroizk, in het gouvernement Orenburg, is een hevige hongersnood uitgebroken. Door de vreeselijke droogte zijn korenvelden en weiden verdord. Het vee begint te verhongeren. Onder de Kirgiezenkozakkken is een paniek uit gebroken, daar zij geen hulp krijgen. Koren weegt tegen goud op. frankrijk. In de Kamer is artikel la van de kiesrecht hervorming aan de orde. Dit artikel bepaalt, dat iedeie lijst recht zal hebben op evenveel afge vaardigden als zij in stemmen het quotient haalt van het aantal kiezenden, gedeeld voor het aantal afgevaardigden dat gekozen moet worden. Ver scheiden afgevaardigden willen dit artikel weer naar de commissie verwezen zien, anderen zijn er tegen. Caillaux wil de beraadslaging uitgesteld zien en behoudt zich voor een tekst mede te brengen, wanneer de discussie weer geopend wordt. Uitstel der beraadslaging wordt echter met 303 tegen 251 stemmen verworpen. Van een amendement, dat voorstelt dat ieder departement een kiesdistrict zal vormen en twee wanneer het aantal te kiezen afgevaardigden meer dan zeven bedraagt, wordt het eerste gedeelte aangenomen met opsteken der handen en het tweede met 331 tegen 329 stemmen. Daarna gaat de vergadering uiteen. PORTUGAL. Men gaat voort met het zenden van troepen naar het Noorden, waar in de buurt van Minho monarchistische samenzweerders in hechtenis zijn genomen. SPANJE. Een rechter van instructie is belast met het op maken van den inventaris van de in beslag genomen spoorwagons met munitie ten behoeve van de Portugeeschen monarchisten. Tot den inventaris behoorden o. a. vier kannon nen van 8 centimeter en 1032 M'annlichter gewe ren, alles met de noodige ammunitie. MONTENEGRO. Officieel wordt medegedeeld dat Montenegro be sloten heeft de voorgenomen dadelijke mobilisatie op te schorten. HAITI. Blijkens een door de «Herald" te New-York ontvangen telegram uit Puerto Plata is de pre sident van Haïti met zijn ministers en driedui zend man escorte-troepen, alsmede een convooi met ammunitie en geld voor het loskoopen van de troepen, die door rebellen zijn gevangen ge nomen, te Fort Liberté aangekomen. De toestand is ernstig. De opstandelingen heb ben Froy in bezit, en, naar men gelooft, ook Las Cahobas. (Las Cahobas is een stad op Haïti, 35 mijlen ten N.-O. van Port au-Prince. De bevol king bedraagt ongeveer 120.000 zielen). De tele grafische verbinding te Cap Haitien, Fort Liberté en andere plaatsen is verbroken en de rebellen zijn dicht bij Cap Haitien gelegerd. PARAGUAY. De president der republiek, kolonel Jara, werd, naar een telegram uit Buenos-Aires meldt door een samenzwering tot aftreden gedwongen. Jara wordt nu in een artilleriekazerne gevangen ge houden. De president van den Senaat heeft de regeering overgenomen. De gewezen president heeft zich door zijn alle perken te buitengaand, dictoriaal optreden onmogelijk gemaakt. MEXICO. De tijdelijke president van Mexico, Francisco de la Barra heeft op den dag van aanvaarding van zijn ambt een lang manifest doen verschij nen. Hij doet daarin, met het oog op de moeilijke omstandigheden, waarin zich de republiek bevindt een beroep op de loyauteit zijner landgenooten. Hij belooft nauwkeurig de wetten te zullen hand haven, in het bijzonder de kieswetten, waar, zooals men weet nog al vreemd mee omge sprongen werd, een van de groote grieven der opstandelingen. Voorts verklaart de la Barra, dat hij, ofschoon de wet op de niet-herkiesbaarheid nog niet is aangenomen, zich bij de a s. verkie zingen onder geen voorwaarde candidaat zal laten stellen voor het presidentschap of het vice-presi- dentschap, maar dat hij zich in het particuliere leven zal terugtrekken. «Na de woelige tijden, zoo eindigt het manifest waarin ik den staatsman ben opgevolgd, die zijn land een lang tijdperk van roem heeft geschonken, zullen de rustige geluk kige dagen komen, waarin de Republiek, vastbe raden, zonder aarzelen, voorwaarts gaan zal op den weg van den waren vooruitgang, waarbij zij met methode en beleid een krachtige en wijze democratie zal in praktijk brengen." Wat de toekomst voor Mexico nog rooskleurig maakt, is dat de financiën bij het aftreden van Limantour, die ze gedurende achttien jaren mees terlijk had beheerd, in zeer goeden staat bleken te verkeeren. Ondanks de groote uitgaven der laatste maanden, laat hij zijn opvolger na onge veer zestig en een half millioen piasters, die de reserve van de schatkist vormen. De helft daar van ligt in baar goud in de safes van de schat kist de rest is in Mexicaansche en buitenlandsche banken belegd. Dit geld zal wel zeer noodig zijn, daar een crisis tengevolge van den slechten oogst en het bijna volkomen stil liggen van handel en industrie wel onvermijdelijk zal zijn. De bacoveiLCultuur iu Suriname. Naar wij vernemen is door het departement van Koloniën aan belanghebbenden bij de Suri- naamsche bacovencultuur medegedeeld, dat van de United Fruit Company telegrafisch bericht ontvangen is, dat zij zal voortgaan met het op- koopen van de in de kolonie gewonnen bacoven, zonder evenwel fiinancieelen steun aan de plan ters te verleenen. De winkelweek te Haarlem. Wij hebben reeds de aandacht gevestigd op de zoogenaamde winkelweek, die dezer dagen te Haarlem is georganiseerd ter gelegenheid van den aldaar gehouden 134e algemeene vergadering van de Maatschappij van Nijverheid. Welnu deze is geslaagd. Niet minder dan 250 winkeliers hebben het belang ingezien, de vaderlandsche nijverheid naar voren te brengen en zich daarvoor moeite en kosten getroost; ook het publiek heeft zijn aan dacht geslagen op hetgeen in dit opzicht de win kels aanboden. Eiken dag en vooral des avonds verdrong men zich bij de uitstallingen, waaraan zeer veel zorg is besteed, zoodat men geneigd was te denken aan een étalagewedstrijd. Bijna overal heeft goede smaak zich gepaard aan zorg zoo goed mogelijk voor den dag te ko men en merkwaardig is het op te merken, hoe verwonderd men was, dat een aantal artikelen van Nederlandschen oorsprong bleken, die men altijd had gehouden voor buitenlandsch fabrikaat. Bij sommige werd men van de wijs gebracht door etiquetten met opschriften in de Fransche of Engelsche taal. Van sigaren, zuivelproducten, chocolade en confiseurslekkernijen is het genoegzaam bekend, dat Nederland op dat gebied genoemd mag wor den dat ten opzichte van de kunstnijverheid en edelsmeedkunst ons land onder de eerste behoort, js gebleken op internationale tentoonstellingen. Delftsche slaolie en Hollandsche wijn is ook al bekend, doch dat de fabrieken van Regout in Maastricht zulk fijn glaswerk en zóó mooi aarde werk kunnen leveren, had men zich niet voor gesteld dat in ons land geëmailleerd keukengerei wordt vervaardigd, dat de katoendrukkerij zoo hoog staat, dat de fabricage van dassen, van pa- rapluies en parasols hoofdzakelijk een Nederlandsche tak van industrie is en dat hier te lande de grootste en sterkste Perry koffers worden gemaakt wisten slechts weinigen. Het heeft een uitnemenden indruk gemaakt, dat Haarlems burgemeester en mevrouw Boreel, van Hoogelanden zelf een wandeling door de winkelstraten hebben gemaakt en hier en daar de winkels hebben bezocht. Ziekteverzekering. Mr. Aalberse schrijft in het „K. S. W.": Toen de Engelsche minister Lloyd George zijn wetsontwerp betreffende de verplichte ziektever zekering had ingediend, konden onze liberale kran ten niet uitgepraat raken over het enthousiaste onthaal, dat zijn wetsvoorstel zelfs bij de oppo sitie 'gevonden had. „Zie je, dat is nu pas 'n Minister, die 't wetgeven verstaat! Vergelijk daar nu eens mee de kritiek, die op de wetsontwer pen van onzen minister Talma wordt uitgeoefend 1 Welk een figuur maken wij dan 1" Ja, welk een figuur 1 Dochaan wie de schuld? Aan minister, Talma, ofaan onze oppositie, die niet zoo hoog staat, om ook 't goede in den arbeid van den politieken tegenstander openlijk te duiven waardeeren? Frappant is ook dit: het Engelsche enthou siasme over George's wetsontwerp vond luide weerklank in onze liberale pers. Maar wat be merken wij nu hier van de hevige oppositie, die thans in Engeland opkomt juist tegen de regeling, welke George voorstelt, en dat vooral op een punt, waar men juist de grootste ver wijten tot minister Talma heeft gericht: de ziekte-behandeling. Zoowel de dokters als de Friendly societies blij ken hoogst ontevreden, „The Catholic Times" van 16 Juni een blad, dat zeer met minister George ingenomen is zegt dan ook: „Gelijkwenschen kwamen tot hem van alle kan ten. Voor een tijd waren de politieke scheidings lijnen uitgewischt. Conservatieven waren even hartelijk als de liberalen en de arbeiders-afge vaardigden in hu,n Venvolkoming van het wetëönt-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1