President Fallières in ons land. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraadsverkiezing. Gemengd Nieuws. werpMaar langzaam kwam de kritiek op. Eerst keel voorzichtig. Dan luider hiqr, dan weer daar. Dan een krachtiger toon. En nu is 't een lawaai van alle kanten." Minister Lloyd George erkende dat zelf in zijn geestige, op 10 Juni te Birmingham gehouden, redevoering. Hij zeide o.a. „Men heeft mij gewaarschuwd, dat er heeren, die het doktersbbroep uitoefenen, aanwezig zijn. Ik weet, dat er ook heeren zijn, die de friendly societies vertegenwoordigen. Ik hoop, dat ze niet aan denzelfden kant der zaal zitten. Er is al heel wat over getwist, hoeveel er zal moeten be taald worden. Op 't oogenblik zal ik daarvoer niet spreken. Ik heb twee uren met de medische heeren gediscussieerd, gisteren. Ik geloof niet, dat er zoo iets geweest is sinds de dagen, dat Danël trad in de leeuwenkuilGij moet be denken, dat deze discussie over wat betaald moet worden, :al oud is. Ik heb haar niet geschapen. Ik !kan niet zeggen, dat ik veel sympathie heb voor dit getwist in de ziekenkamer. Het is on aangenaam en zal velen onbetamelijk voorkomen. Voorloopig 'ben ik de Buffer-staat. De doktoren zeggen mij1, dat 6 shilling's niet genoeg is, en zo slaan me tegen den eenen kant van mijn hoofd. De Friendly societies zeggen: hoe durft gij zooveel geven? en ik krijg een andoren slag tegen den anderen kant van mijn hoofd, en onder wijl kan ik de afstraffing slechts ondergaan met de christelijke zachtmoedigheid, welke den poli ticus eigen pleegt te zijn." „The Catholic Times" erkent, dat er wel een en ander iri 't wetsontwerp zal moeten veranderd worden, en dat er overal vergaderingen worden gehouden van doktoren, waaruit blijkt, dat deze hun medewerking aan de uitvoering der wet, hjijft ze ongewijzigd, zullen onthouden. Wat blijkt dus? Dat men in Engeland dezelfde bezwaren onder vindt, als hier, maar dat de Engelsche oppositie hoog genoeg staat, om den minister toch te hul digen. Mr. J. Sickenga. Gisteren is het stoffelijk overschot van den heer mr. J. Sickenga van Leeuwarden naar Wolvega overgebracht en daar ter aarde besteld. Aan het station te Leeuwarden waren naar de L. C. meldt o.a. aanwezig de commissaris der Koningin, en de griffier der Staten van Friesland, leden van Gedeputeerden, van de Provinciale Sta ten, van de rechterlijke colleges te Leeuwarden, vertegenwoordigers van het departement der maat schappij tot Nut van 't Algemeen, enz. Een groote schare van vrienden en belangstel lenden woonde de plechtigheid te Wolvega bij. Onder de aanwezigen bevonden zich ds. de Buck uit Leeuwarden, de Eerste Kamerleden R. Bloem bergen uit Leeuwarden en P. Laan uit Wormer- veer, de heeren mr. H. Binnerts, vice-president ,van, mr. A. Maclaine Pont, advocaat-generaal bij en mr. W. Kolff en mr. L. D. W. Losecaat Ver meer, Raadsheeren in het gerechtshof te Leeu warden, mr. J. A. Hingst, vice-president der Leeuwarder rechtbank en mr. N. Hofstee, griffier van het Leeuwarder kantongerecht, allen uit Leeu warden jhr. F. S. Op Ten Noort, inspecteur van de Drankwet te Oosterbeek en vele anderen. Ds. de Buck hield een rede en bracht in herin nering wat mr. Sickenga als mensch voor zijn gezin en voor zeer veel anderen was geweest. Daarna voerde mr. F. Sickenga, uit Dordrecht, het woord. Hij deed uitkomen wat de familie van den overledene in dezen verliest. Namens eenige leden der Eerste Kamer werd een krans op het graf gelegd. Op gelijke wijze huldigden de Nederlandsche Tramweg-Maatschap pij en vele anderen de nagedachtenis van den sympathieken man. Een zoon van de overledene, mr. J. Sickenga uit Harlingen, bedankte namens de familie voor de bewijzen van deelneming en hulde, zijn vader gebracht. TB AMSTERDAM. (DONDERDAG.) Na het déjeuner aan boord van den sQuinet" gebruikte de President met de beide Koninginnen en Haar gevolg, onder de zonnetent op het ach terdek, de koffie en ten slotte werd het schip bezichtigd. De President geleidde de Koningin, minister de Selves de Koningin-Moeder. De bemanning defileerde voor de hooge be zoekers. Te half namen de Koninginnen afscheid van de »Quinet", om zich voor de thee te begeven naar de sHeemskerck', spoedig gevolgd door den President, die hier aan H.H. M.M. en den Prins een tegenbezoek kwam brengen. Te half zes keerde de President naar de nQui net" terug, weldra gevolgd door Prins Hendrik, die, na nog eenige oogenblikken op den Franschen bodem te hebben vertoefd, in de Koningssloep naar het Paviljoen geroeid werd, om vandaar per auto zich naar het station te geven, ter op wachting van H.H. M.M. Ten 6 ure verschenen dezen aldaar voor den tot vertrek gereedstaanden extra-trein, waarheen Zij werden uitgeleid door den burgemeester, mili taire autoriteiten en vertegenwoordigers van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij. Z. K. H. Prins Hendrik is kort daarna per auto naar het Loo vertrokken. Om 7 u. 13 is H. M. de Koningin gisteravond aan het station Het Loo aangekomen, waar de burgemeester van Apeldoorn en een talrijke schare van belangstellenden ter begroeting aanwezig waren. H. M. onderhield zich een oogenblik met den burgemeester en vertelde hem, dat het in Amsterdam prachtig geweest was. Vervolgens begaf Zij zich met haar gevolg in groot gala te voet naar het paleis Reeds bij het paleishek zag de Koningin voor een van de ramen Prinses Juliana, die haar Moeder toewuifde. Over [iet grasperk spoedde H. M. zich, nadat zij van haar gevolg afscheid genomen had, met een hof dame naar het paleis, naar de Prinses. H. M. de Koningin-Moeder is gisteravond om half zeven ten paleize Soestdijk teruggekeerd. Te kwart voor zeven uur lichtte het Fransche eskader het anker om naar IJmuiden op te stoo- men, daarheen uitgeleide gedaan door de twee torpedojagers en de vier torpedobooten der Ned. Marine. Dit vertrek bood de groote menigte die aan de IJboorden stond een opgewekt schouwspel. Van alle schepen donderde het gesehut, ook uit de batterij aan de Houthaven, en de joelende be manning der Fransche schepen vermengde zich met het jubelend afscheid der Amsterdamsche bevolking. Een intiem afscheidsmaal heeft gisteravond de Fransche en Nederlandsche journalisten in den huize Zomerdijk Bussink samengebracht, onder voorzitterschap van den heer Tersteeg. De toasten aan de rijk versierde tafel werden ingezet door den tafelvoorzitter, die op den Pre sident der Fransche Republiek dronk. De heer Sermet beantwoordde dit door op de Koninklijke Familie te drinken. Een gloedvolle rede op de Fransche journalistiek hield de heer IJ. Louis Israels, die ten slotte aan de pas door H. M de Koningin geridderde Fransche journa listen de insignes uitreikte, nl. aan de heeren Sermes (Petit Parisien) en Barbier (Agence Ha- vas) het officierskruis van de Oranje-Nassau-Orde en aan de heeren Ponsard (Temps), Combe (Jour nal des Dèbats), Bourdon (Figaro) en Henry (Petit Journal) het ridderkruis dier orde. Deze attentie werd namens de Fransche regee ring beantwoord door den heer Sermet, die mede deelde, dat President Fallières de heeren mr. L. J. Plemp van Duiveland, mr. H. Louis Israels en H. Tersteeg benoemd heeft tot ridders van het Le gioen van Eer. Eenige andere dronken, o.a. van den heer Lunke en mevr. Haver, die de gezondheid dronken van de aanwezige dames en van de vrouwen der aan wezige journalisten, wisselden de aangename tafelkout af. De «Parijsche Temps" spreekt in een hoofdar tikel uit hoe diep getroffen men in Frankrijk is door de uitermate hartelijke ontvangst van Pre sident Fallières en door al de aangename woorden van hoogschatting en sympathie, die alle Neder landsche bladen voor Frankrijk uitgesproken hebben. Het blad zegt verder Frankrijk is geens zins verwonderd, dat het edele volk van Nederland, in volstrekte politieke vrijheid en zonder zich aan eenig systeem te binden, zijn rechtmatige belangen verdedigen wil, maar het is diep getroffen door het nationaal élan, waarmee Frankrijk's eersten magistraat is begroet. Er is geen twijfel aan of dit élan, dat beiden landen aangenaam is, komt ook der Europeesche rust ten goede, door aan Europa een Nederland te toonen, dat meester is van zijn bestemming en een noodzakelijke factor voor een duurzame orde, waarbij Nederlands waakzaam patriotisme een kostbare waarborg is. De correspondent van de Temps vermeldt het betreurenswaardige incident aan den speciaal door de Illustration naar Nederland gezonden redacteur overkomen. Hij zegt scherpIn Den Haag was de ordedienst uitstekend en wat de journalisten betreft, zij konden met de hun verstrekte kaarten door de versperringen gaan, zonder, als te Am sterdam, blootgesteld te zijn aan de slagen van den commissaris van politie. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Valentia. Laagste barometerstand 757.1 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag zwakke wind uit westelijke richtingen, lichtbewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, zelfde tempe ratuur. Landweer. Wij herinneren er belanghebbenden bij deze aan, dat de landweerplichtigen van alle wapens van de lichting 1904, die voorkomen in het ver lofgangers-register dezer gemeente en in den loop van dit jaar aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de Landweer, op Vrij dag 14 Juli a.s. in het gebouw »de St. Joris Doele" alhier de hun van Rijkswege verstrekte wapenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding- en uitrustingstukken, reglementen en dienstvoorschrif ten moeten inleveren Zij, wier geslachtsnamen beginnen met de let ters A. tot en met L., des voormiddags te 9.30 uur, en Zij, wier geslachtsnamen beginnen met de letters M. tot en met Z., des voormiddags te 11 uur. Bij die inlevering kunnen de verlofgangers in burgerkleeding, dan wel in uniformkleedirg ver schijnen in het laatste geval zijn zij voorzien van de noodige burgerkleedingstukken, om daarin gekleed weder huiswaarts te keeren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in deze gemeente aangeplakte kennisgevingen. UITSLAG der Donderdag gehouden stem ming ter verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad in Kiesdistrict I (Raadhuis). Aantal kiezers871 Uitgebrachte stemmen655 Van onwaarde15 Geldige stemmen640 Volstrekte meerderheid321 J. HINKELAAR,, (S D.A.P.) 106 W. VAN DER HOEK, (S.D.A.P.) 149 Mr. M. J. C. M. KAVELAARS, (R.K.) 389 P. M. J. A. LAGERWEIJ, (R. K. aftr.) 419 J. VAN DEN TEMPEL, (N. H. K.) 127 Gekozende heeren KAVELAARS en LAGERWEIJ. UITSLAG der gister gehouden stemming ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad. Kiesdistrict II. Stemdistr. I, II, Tot. Aantal kiezers699 528 1227 Uitgebrachte stemmen 539 415 954 Van onwaarde3 5 8 Geldige stemmen 536 410 946 Volstrekte meerderheid 474 Mr. J. C. VON BRIEL SASSE (A. R. aftr.) 300 217 517 J. DINKELAAR, (S.D.A.P.). 109 103 212 P. VAN ECK, (S.D.A.P.). 87 83 170 H. ERKELENS, (S.D.A.P.) 90 85 175 T. S.GOSLINGA,(A.R. aftr.) 285 208 493 W. v. d. HOEK, (S.D.A.P.) 124 100 224 A. J. SCHREUDER, (C. H.) 227 180 407 J. SPRUIJT, (Lib) 122 74 196 J. v. d. TEMPEL, (N.H.K.) 68 45 113 J. H. v. WESTENDORP J.Dz. (Lib. aftr). 213 132 345 B. VAN DER ZEE, (N.H.K.) 74 46 120 Gekozende heeren Mr. J. C. VON BRIEL SASSE en T. S. GOSLINGA. Herstemming: tusschen de heeren J. DINKELAAR, W. VAN DER HOEK, A. J. SCHREUDER en J. H. VAN WESTENDORP. UITSLAG der gister gehouden stemming ter verkiezing Yan drie leden van den Gemeenteraad. Kiesdistrict III. Stemdistr. 1. II. Tot. Aantal kiezers745 936 1681 Uitgebrachte stemmen 557 656 1213 Van onwaarde8" 7 15 Geldige stemmen 549 649 1198 Volstrekte meerderheid 600 R. J. G. BAKHOVEN, (Lib.) 118 70 188 J. DINKELAAR, (S.D.A.P.). 132 254 386 H. ERKELENS, (S.D.A.P.) 110 204 314 W. C. GERLACH. (Lib.). 116 67 183 J. H. M. DE GRAAFF, (C.H.) 257 280 537 W. v. d. HOEK, (S.D.A.P.) 130 203 383 W. v. d. LAAN (N. H. K.) 31 82 113 D. RIS Jz. (Lib. aftr.). .169 145 314 Herstemmingtusschen de heeren B. J. G. BAKHOVEN, J. DINKELAAR, II. ERKELENS, J. H. M. DE GRAAFF, W. VAN DER HOEK en D. RIS Jz. De uitslag. De uitslag der verkiezing van negen leden van den gemeenteraad in de drie kiesdistricten onzer stad geeft zeker alle reden tot tevredenheid voor de christelijke partijen, die zich ook bij deze ver kiezing weer zoo trouw hebben gehouden aan het onderling overleg en zich zoo dapper hebben ge weerd. In district I werden onze beide katho lieke candidaten aanstonds gekozenin district II verkregen de beide antirevolutionaire candidaten mede de volstrekte meerderheid, zoodat reeds vier van de zes gestelde christelijke candidaten geko zen zijn, terwijl de beide nog overige candidaten der christelijke partijen met goede kans in de beide buitendistricten onzer stad in herstemming komen. Behalve dit onmiddellijk succes geven ook de verschillende stemmencijfers alle reden tot ver heugenis. In alle districten behaalden de chris telijke candidaten de hoogstste stemmencijfers. Van de gekozen katholieke candidaten in I kreeg de heer Lagerwey een kleine 109de heer mr. Kavelaars nog bijna 70 stemmen boven de vol strekte meerderheid, terwijl de antirevolutionaire gekozenen in II gemiddeld toch nog een 30 stem men boven de volstrekte meerderheid haalden. Hooger cijfers behaalden zelfs in I de katholieke candidaten, zelfs nu er een 60-tal kiezers in I minder zijn, dan in 1909, dan in laatstbedoeld jaar hunne toen gekozen medestanders verkregen. In district II, waar een 30-tal kiezers minder zijn dan in 1900, waren de christelijke candidaten ook nu de meest begunstigde hunner tegenstanders ver voor. Zoo ook in III, waar de christelijke candidaat, met 537 stemmen aan het hoofd der lijst staande, nog een goede 60 stemmen voor de volstrekte meerderheid te kort kwam. Over het geheel blijkt, dat de zoogenaamde uiterste, consequente partijen zich het meest in de gunst der kiezers verheugen. Het weifelend liberalisme met zijne nog zoo uiteenloopige schakeeringen, valt blijkbaar niet in den smaak der consequente massa. Overigens deden zich ook bij deze ver kiezing weder de vreemdste combinaties o.a. van christelijken met socialisten kennen. Een woord van lof behoort hier zeker te wor den gegeven aan hen die het zwaarwichtig ver- kiezingswerk met zooveel moeite en zorg hebben geleid en dezen alleszins bevredigenden uitslag heb ben bewerkt. De volijverige propagandisten der verschillende partijen vooral hebben zich in woord en schrift dapper geweerd hun vooral behoort voor een groot deel het bevredigend succes te worden geweten. Deze verkiezing leert ook wat de zorgvuldige voorbereiding van het ver- kiezingswerk, ook lang voor de dagen van den verkiezingsstrijd zijn aangebroken,vermag. -Wordt die actie flink doorgezet, dan zijn de beide buitendis tricten, die resp. 273 en 468 kiezers nog niet ter stembus zagen komen, in I bleven er nog 216 kiezers weg beslist voor de vereenigde christelijke partijen te winnen. Vatten wij onzen indruk van deze verkiezing te zamen, dan blijkt, dat de christelijke partijen voorloopig behielden wat ze hadden, de socialisten nog niets wonnen en 't den vrijzinnigen niet ge lukte zelfs een enkele hunner candidaten bij eerste stemming verkozen te zien. Dan leert ons ook deze verkiezing weer, dat in Schiedam de zege steeds verblijft aan de christelijke partijen, mits zij elkaar eerlijk en loyaal steunen en ge trouw blijven. Moge die wetenschap onze christe lijke kiezers sterken voor den komenden nieuwen strijd, waarvan wij het beste gevolg verhopen 1 »St. Ambrosius'' bekroond. Met genoegen vernemen wij, dat het harmonie orkest »St. Ambrosius," onderafdeeling van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, in de eerste afdeeling harmonie van het te Rijs wijk gehouden concours van fanfare- en harmo niegezelschappen, gisteren, met de twee verplichte nummers fantaisie Carillon joyeux van Adroit, en de ouverture La Créole van Beaudonck, den derden prijs heeft behaald. Esperantisten. Maandag-avond hield de Schiedamsche R. K. Esperantisten-Vereeniging hare tweede jaarverga dering. Uit het verslag over het afgeloopen ver- eenigingsjaar bleek dat het ledental, vooral in den laatsten tijd, goed was vooruitgegaan. In 't bij zonder heeft hiertoe bijgedragen de lezing van den heer Claudius Colas tijdens de openbare vergade ring in Mei gehouden. De Esperanto-cursus onder leiding van den heer P. Heilker, werd met ijver gevolgd. Omstreeks half September zal een nieuwen cursus geopend worden. Tot afgevaardigde voor de jaarvergadering van den Ned. R. K. Esp. Bond, 13 Augustus den dag voor het Katholiken Con gres in Den Haag, te houden werd benoemd de heer P. Heilker. Door de Schiedamsche Afdeeling va» ïNeder- landa Katoliko" zal ter behandeling op genoemde vergadering een voorstel worden ingediend be treffende het beschikbaar stellen van sprekers tot het houden van lezingen in Nederlandsch of in Esperanto. Van de aftredende bestuursleden werden her kozen de heeren P. Heilker voorz., Fr. Marrevee le secr. en H. Groenendaal penn.terwijl in plaats van de heeren Fr. Niiring er W.. Stevens, die voor een herbenoeming bedankten, werden gekozen de heeren Th. Niiring en P. van der Toorn. Tijdens de vergadering bracht de voorz. een woord van dank aan allen, die de vereeniging financieel of op andere wijze steunden en wekte de leden op tot ijverige propaganda voor de Katli. Esp. beweging. Van morgen half negen is in de Dwarsstraat het paard gespannen voor een wagen geladen met steenen, bestuurd door B. Looman, door het breken van het lemoen, op hol geslagen. Het paard werd eerst gegrepen aan de Hoofdstraat voor de distilleerderij ïMoskou." Het hollende dier had geen ongelukken ver oorzaakt, maar had zelf een paar verwondingen aan de pooten bekomen door het slaan van den zwengel. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedant. Vrijdag 7 Juli 8 u. Bondsgebouw. Spoedeischende Vergadering R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde." Woensdags 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Ongeluk. Men meldt uit Amersfoort Gisterenavond 10 uur werd de groenten venter Riksen, die met een handwagen zonder licht den weg Amersfoort—Soesterberg afreed, bij een bocht door een auto in volle vaart gegrepen en ter aarde geslingerd. Riksen, die harthoorend was, scheen het sig naal niet gehoord te hebben en wilde op het moment dat de auto naderde juist den weg over-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2