Be internationale zeelieflenstating. Stads- en Gewestelijk Nieuws. bij gestreefd wordt naar ondervanging van de be zwaren, welke de tegenwoordig organisatie van dien dienst aankleven en de bij de bestrijding der epizoötieën van mond- en klauwzeer telkens aan den dag treden. Het ontwerp is reeds zoover gevorderd, dat daarover binnenkort het advies van deskundige en belanghebbende personen kan worden inge wonnen. Jhr. Mr. Dr. R. de Marees van Swinderen. De minister van Buitenlandsche Zaken, viert den 9den dezer een zilveren jubilé. Het is name lijk op dien dag 25 jaren geleden, dat ZExc. aan de Groninger Universiteit promoveerde tot doctor in de Staatswetenschap, na verdediging van een dissertatie over »Het Suez-kanaal", en tot doctor in de Rechtswetenschap, na verdediging van sstellingen". Direct na zijne promotie begon de heer Van Swinderen zijn politieke loopbaan aan het Minis terie van Buitenlandsche Zaken. Na zijn diploma tieke examens was hij verbonden als secretaris aan de legatie te Berlijn, te Petersburg, te Rome te Washington, was voorts minister-resident te Bucharest, daarna te Washington, en werd daarna door H. M. de Koningin benoemd tot minister van Buitenlandsche Zaken. (sStand.") Koelie-onlusten ter Sumatra's Oostkust. De correspondent van het »Hbl." te Batavia, seinde dd. gisteren De Chineesche koelies op de onderneming Limua Manis trokken na een vergeefschen aanslag op een adsistent naar Medan op. Zij werden tegengehouden door een controleur v.-n Tebing Tinggi, die aan de hem vergezellende gewapende politie last gaf te vuren. Er vielen twee dooden en drie gewonden, ter wijl 74 lieden in hechtenis genomen werden. Het »Hbl." teekent hierbij aan: De onderneming Limau Manis is eene particu liere landbouw-onderneming en behoort aan de Act. Gesellsch, Limau Manus Kautschuk Plantage. Het land is bestemd voor de cultuur van tabak en caoutchouc. Nadat ten vorigen jare herhaaldelijk van Su matra's Oostkust berichten van aanslagen op ad- sistenten waren ontvangen, wijzende op een min der goeden geest onder de koelies aldaar, scheen laatstelijk verbetering te zijn gekomen in den toestand. Het bericht, dat wij nu óntvangen, wijst er op, dat men toch nog steeds ter Sumatra's Oostkust op rustverstoring moet zijn voorbereid. De voorzitter der Tweede Kamer. De heer mr. F. graaf van By landt, voorzitter der Tweed© Kamer, is voor epnigien tijd naar Hongarije vertrokken. Uitvoering Vissclierijwet. De ïLokal Anzeiger" verneemt uit Embden, dat de burgemeester van Finsterwolde met een boot met politie de Dollard is opgevaren om op grond van de nieuwe Hollandsche visscherijwet het vischtuig van de Pruisische wadden in beslag te nemen. Daar het om bestaan van deze visschers gaat, is men bang voor ernstige botsingen. De visschers hebben bij de rechtbank te Wien een klacht ingediend, dat de bepalingen van de Ne» derlandsche wet op hen niet toepasselijk zoude zijn. Pest op Java. Onze correspondent te Batavia seint: Dr. De Vogel is te Batavia teruggekeerd. In een gesprek met iemand van het Bataviaasch Nieuwsblad heeft hij verklaard, dat zijn taak ge ëindigd is. Het is zeker, dat de pest tot Malang beperkt zal blijven. Het grootste gevaar is, vol gens dr. De Vogel, thans geweken men mag verwachten dat men in het Malangsche spoedig de ziekte geheel meester zal zijn, doch dit mag geen reden zijn om de voorzorgsmaatregelen min der streng toe te passen. (N. R. Crt.) geopend, bracht allereerst met een enkel woord in herinnering den bevredigenden uitslag van de Raadsverkiezing in district I en II en wees daar na op het gewicht der aanstaande herstemmingen. Het bestuur had gemeend, na rijp beraad aan de vergadering te moeten voorstellen staande voor het onvermijdelijk geval, waarin de uitslag der verkiezingen ons heeft geplaatst voor district II met alle kracht den candidaat der christelijke partijen, den heer A. J. S c h r e u d e r, te steu nen, en daarnaast aan den kiezers den raad te geven, voor de tweede te bezetten plaats den heer J. H. van Van Westendorp J.Dzn. te stemmen. Even zoo meende het bestuur te moeten voorstellen, voor District III, naast het blijvend steunen van den candidaat der christelijke partijen, den heer J. P. II. de Graaf f, de kiezers te moeten raden hun stem ook op de heeren R. J. G. Bakhoven en D. Ris Jzn. uit te brengen. Over dit voorstel ontstond nog eenige discussie, waarbij nog door meerderen in 't licht werd ge steld, dat men noodgedwongen tot dezen maat regel overging. Een voorstel om over de beide districten gesplitst te stemmen, werd vooral aan de bestuurstafel ondoelmatig geacht en ten slotte dan ook ingetrokken. Met de gedachte die in de vergadering de overhand had, voegde men zich vervolgens naar het onvermijdelijk geval en ver- eenigde men zich zonder stemming met het be stuursvoorstel. Door den heer Th. de Boer, secretaris der Pro- pagandaclub. werd vervolgens verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit hare volijverige werkzaamheid bleek, maar ook de behoefte, dat zij nog meer leden zou vinden vooral onder de jongelieden uit den gegoeden stand en steeds ijverige trouwe deelnemers zou tellen. De voorzitter der Propagandaclub, de heer J. H. Frederiks, dikte die passage van het verslag nog wat aan en sprak mede de beste wenschen uit zoowel voor het verdienstvol werk der propa gandaclub als voor het actief leven der kiesver- ceniging. Daarna sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijzemet den christelijken groet. Na het sluiten der vergadering bracht de heer P. M. J. A. Lagerwey, wiens komst in de vergade ring met applaus was begroet, den propagandiste^ nog even blijvend, hulde en dank voor hunne vol ijverige werkzaamheid, ook bij deze verkiezing weer zoo duidelijk gebleken, waarop de heer J. H. Frederiks nog een kort welmeenend weder woord tot den wethouder richtte. Pels, C. J. Rondberg, L. M. v. Rossen, C. Schaap, A. Schaberg, F. J. v. d. Schalk, J. S taleman, P. Steutonbeak, J. L. Westhoevc. Niet bevorderd werden 5 leerlingen. Van de 3e tot de 4e klasse: Sc. Aa. de Bats, J. Biesheuvel, Aa. La. Blommendaal, Pa. Ca. van Deventer, J. L. Geele-n, G. Ch. Geel en, A. Gorzieman, J. J. v. Heijst, Aa. Ga. Koper, Tha. Eth. Krijger, A. M. A. Lammerse, Aa, de Lange, Oa. Leis, Ma. Lindeijër, II. Mak, L. Mould ijk, P. K. van M-eurs, C. W. Moerman, J. Pols, Ma. Ma. Poot, W. Punt, E. H. Ris, B. Rosmalen, H. Schouten, A. Tuijn, Ca. Ja, Aa. Vegter, Aa. Ca. Ja. Velgter, W. M. Verboom. Niet bevorderd werden, 6 leerlingen (één door voortdurende ongesteldheid). t Van de 4e tot de 5e klasse: .Tc. Aa. de Baan, C. K. van Beaumont, C. v. d. Blink, E. Bode, M. Dirkzwager, Aa. de Groot, C. M. Hoogenboom, I. Ingelse, L. Kramers, C. M. de Kroes, Je. Eu. Mak, Ma. van M-eurs, H. G. v. d. Mole-n, Ja. Ea Ee, Noreinburg, A. Oosthoek, D. Oranje, A. de Regt, P. C. Schepp, J. P. Spruijt, J. \V. M. Stevens, Ja. van Too-r, C. J. Vischer, L. v. Vlaar- dingen. Niet bevorderd werden 10 leerlingen (twee door voortdurende ongesteldheid.) De Herstemming. Men meldt ons het volgende: De Christ. Hist. Unie, afd. Schiedam, heeft in haar gisteravond gehouden ledenvergadering met algemeene stemmen besloten, in de districten II en III resp. de candidaturen van de heeren A. J. Schreuder en J. H. M. de Graaff te hand haven, en in de genoemde districten voor de overige zetels de candidaturen der vrijzinnigen te steunen. Nader vernemen wij nog In de vergadering van de antirevolutionaire kiesvereeniging sNederland en Oranje", gisteravond gehouden, werd besloten om de verkiezing van de christelijke candidaten, de heeren Schreuder in district II en De Graaff in district III, krachtig te steunen, en bovendien aan te bevelen in district II den aftredenden heer Van Westendorp en in district III de heeren Bakhoven en Ris. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in__den morgen van 8 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 te Valentia. Laagste barometerstand 760.1 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag zwakke veranderlijke wind, meest lichtbewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. De Burgemeester. De Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, verliet heden voor een veertien dagen met zijn gezin de gemeente, om zijn vacantietijd buiten door te brengen. De oudste wethouder, de heer P. M. J. A. Lagerwey, is, volgens de bepalingen der Ge meentewet, met de waarneming van het ambt tijdens zjjne afwezigheid belast. „Recht, Plicht en Orde". De vergadering van de R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde," gisteravond in de boven zaal van het Bondsgebouw gehouden en meer nog dan de vorige door de leden bezocht, bleek hoofd zakelijk belegd met 't oog op de aanstaande her stemmingen. De voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, na de vergadering met den christelijken groet te hebben Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie Ceintuur, gewicht. Terug te bekomen aan de volgende adressen Portemonaie met medaille, Witberg, Nieuwe buurt 19; zwart gladh. hondje, De Ronde Villa straat 59 gouden medaillon, wed. Kolff, Broers- veld 60bov.R. K. kerkboekje, Jans, Dwarsstraat 18; bankbiljet, v. d. Touw, Kreupelstraat 39; heipaal, Verhoeckx, Buitenh. weg 86; nikkelen heerenhorloge, Stooker, Warande 6postduif, gemerkt, v. d. Bil, Oude Kerkhof 1 gouden ring, wed. Jeup, Grofbaan 3512dameshandschoenen, Ossenforth, Villastraat 43leesboek, a. h. Post kantoor koralen ketting, Visser, Nassaustraat 8 zilveren kruis, Schoof, L. Kerkstraat 28porte monaie met eenig geld, v. 't Zelfde, Rhoonsche straat 17 idem, Pappers, KI. Baan 10; 2 linnen frontjes, v. d. Most, Spuistraat 4; kuiken Romeijn, Schie 104. Tuinfeest üranjevereeniging. Naar men ons mededeelt., zal de Oranje ver- eeniging ook ditmaal op 2 Augustus ter gele- genheid van den verjaardag vain H. M. de Ko ningin-Moeder voor hare leden een avondfeest in den tuin der S. O. V. organiseeren. Aangezien de Ver,eeniging dit jaar haar vijfjarig bestaan herdenkt zo© zal het feest luisterrijker dan eenig jaar te vo.rem gevierd worden. Den ganschen avond zal tussehen de muziek en zangnummers opgaand vuurwerk, waaronder verschillende nieuwe soorten van vuurpijlen, don derslagen etc. ontstoken worden. Het slot vuur. werk zal alles wat op dit gebied in vorige jaren door de Vöreeniging haren leden werd aange boden, verre overtreffen. Behalve de verlichting van tuin en laan door honderden lampions, zal de muziektempel door duizenden vetpotjes schit terend geïllumineerd en in pen zie© van licht herschapen worden. Voorts zal telken male het terrein benga.alsch worden verlicht. De welwillende medewerking van het harmo niegezelschap .,S,t. Ambrosiius", de zangvereeni- ging „Polyhymnia", het dubbel mannenkwartet „Onder Ons" em den solist Jan van Rijsselberg is toegezegd, zoodat voor afwisseling' in het pro. grarnma meer dan ooit werd zorggedraglen. Men verzoekt ons tevens er dje aandacht op te willen vestigen, dat, in verband mat de meer dere uitgaven van hot feest» (o.m. moet voor den tuin meer dan het dubbele aan huur wordlen betaald), het comité zich genoodzaakt, heeft ge zien, eenige wijziging in de entree-regeling te moeten aanbrengen. Waar o.m. vorige japen een bewijs van lidmaatschap der Oranjevereeniging recht gaf cp vrij entree voor den houder en één zijner vrouwelijke huisgenootien, zoo moet thans zij het. Wan oo,k tegen een zeer verlaagd tarief, worden betaald. Voor verdere bijzonderheden dien aangaande leize men de aanplakbiljetten. Bloemencorso. Behalve verschillende andere feestelijkheden zal de Oranjevereeniging, ter gelegenheid der ver- jaaidag van II. M. de Koningin op 31 Augustus a.s., ook houden een bloemencorso voor rijwielen, waarvoor verschillende prijzen zullen worden uit geloofd. De stoet zal des voormiddags en des namiddags uittrekken en zooveel mogelijk alle deelen der gemeente bezoeken. Naar het comité verzekerde, belooft dit corso iets schoons te worden en een groote attractie voor den feestdag. Binnen enkele dagen verschijnt het prospectus en hopen wij daar nog nader op terug te komen. Diemer (aftr. a.-r.) 1943; Stolk (snc.) 1709Tuin- stra(christ.-hist.) 1697 Mooyman (Roomsch-Kath. 1663; Van Stapele (soc.) 1646. District II: uitgebracht 6352 stemmen tussehen de heeren Minderop (Roomsch-Kath.) 2633 Van Schelven (a.-r.) 2622; Spiekman (aftr. soc.) 2008; Van Dorp (aftr. lib.) 1879; Knothnerus (aftr. lib.) 1673Helsdingen (soc.) 1599. District IIIuitgebracht 2986 stemmen tussehen de heeren Droogleever Fortuyn (aftr. lib.) 1310 Dutilh (aftr. lib.) 1279; Schenkenberg van Mierop (aftr. lib.) 1253; Kuijk (christ.-hist.) 1248; Van der Molen (anti-rev.) 1248; Kaptein (soc.) 248. District IV: uitgebracht 6733 stemmen tussehen de heeren Van Rooij (Roomsch-Kath.) 2613 Verheul (aftr. lib.) 2135; Muller (aftr. lib.) 2115; Ter Laan (soc.) 1547. District V uitgebracht 3831 stemmen tussehen de heeren Van Aalten (aftr. vrijz.-dem.) 1441 Van Winkel (Roomsch-Kath.) 1419; Iloijer (aftr. hb.) 1418; Kros (anti-rev.) 1402; Robertson (aftr. lib.) 1236; Ter Laan (soc.) 929. DIT DELFT. De uitslag van de stemming voor de verkie zing van 8 lellen va,n den gemeenteraad luidt als volgt District I. Twee vacatures. Geldige stemmen 1024. H. P. Bok, (lib. aftr.) 265, J. C. Flieha (a,r. aft,.) 516, C. C. Sohildt, (s.-d.), 368, zoo dat gekozen is de heer J. C. Fliehe. Herstemming tussehen de beide anderen. District II. Drie vacatures. Geldige stemmen 1201. L. Denhoed, (a.-r. aftr.) 654, C. A. Kra- naar, (hb.) 330, J. Menhuis (lib. aftr.) 378, A. Scherpenisse (s.-d.) 309, C. J. M. A. Straman, (r-'k. aftr.) 594, zoodat gekozen is de heer L. Dienhoed. Herstemming tussehen de pverigen. District III. Drie vacatures. Geldige stemmen 1022, S. P. Baarts (s.-d.) 382. prof. M. D van Bliom, (Jib.) 298, M. Meijers, (vrij lib., aftr. door rechts gesteld), 441, II. L. M. van de Sejjp, (r.-k. aftr.) 407, R. Th. Verbeek, (lib.) 300, zoo dal herstemming tussehen alle candidaten moet plaats hebben. De herstemming vindt plaats 18 Juli. f G istermiddag heeft aan het stembureau iemand getracht tweemaal te stemmen. Toen hij zijn briefje op het Raadhuis in de stembus had gedaan, bfigaf hij zich naar de secretarie om een nieuwe oproepingskaart te vragen. Deze verkreeg hij natuurlijk. Hij begaf zich hiermede wederom naar het stembureau. Dat dit strafbaar was ge steld, beweerde de man aldaar niet te weten. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 2-4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Jubilé. Den 18n Juli a.s. zal 't 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. Eijsberg bij de gemeente-water- leiding in dienst trad. H. B. S. Bevordering aan de Hoogere Burgerschool van de le tot de 2e klasse: M. A. van Abshoven, C. H. van Arwrom. L. C. Blankstein, S. C. Bron wasser, A. Bijloo, Ma. Esit. v. d. Heijden, P. v. d. Hoek, S. Hoogerwerf, P. G. Houtman, L. W. Ingelse, M. Katan, G. A. v. d. Knaap, J. J. Kooijman, C. Kramers, Aa. Sc. de Kroes, II. Landheer, M. Leis, Ee. Lodder, E. J. de Maarj S. P. B. Mariens, H. P. W. Paling, A. Poot, P. J. A. de Ridder, P. Schaberg, Ja. Eth. Schnel- lef, L. Sedkles, J. Timmers, J. Verhagen, Niet bevorderd werden 7 leielrlingen. Van de 2e tot de 3e klasse: J. W. van Aalst, F. Algie, J. B. Berck, P. L. v. d. Blink, II. Bok horst, B. Bouman, Ila. Wa. v. d. Brink, P. Bub- herman, C, A. M. v. d. Burg, Ca. Ca. van En gelen, A. den Engelse, A. de Groot, J. Haasnoot, C. M. IIage, E. Hilletn, J. M. v. d. Hoeven, M. A. v. d. Hoeven, J. G. Jacobs, H. J. Knock, J. J. Koop-er, R. J. v. Leersum, T. Lodder,C. R. Merkus, J. N. Mos, J. v. Noortwijk, Sa. Ja. Gouden bruiloft. Den JOn Juli a.s. hopen Corn. Dries en Antonia Diiks, wonende Korte Haven 26, hun 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Te herdenken schrij ven wij opzettelijk want van vieren zal wel geen sprake zijn. De oudjes verkeeren, naar men ons meedeelt, in behoeftige omstandigheden en zouden al blij zijn als hun een bord goed warm eten werd voorgezet. Dat onder deze omstandigheden een gouden bruiloft wordt beleefd, is zeker wel pijnlijk te vernemen voor zoovelen, die het voorrecht hadden een huwelijksfeest te beleven of dit voorrecht eerlang hopen te smaken. Daarom wekken wij allen die iets voor hun armen medemensch ge voelen, op, het gouden echtpaar in de komende bruidsdagen" een bewijs \'an hunne medelijdende deelneming te geven. Wellicht schijnt er dan toch nog voor deze arme oudjes een enkel zonnestraalt je op den gouden huwelijksdag. DIT ROTTERDAM. Alleen in district IV werd P. van Rossem (ehr.-hist.) herkozen. Verder is voor alle zetels herstemming. District I: uitgebracht 5332 stemmen tussehen de heeijen Spiekman (aftredend soc.-dem.), 2234 Amsterdam. Naar aanleiding van de straatgevechten, die in den nacht vain Woensdag opj Donderdag pp Kattenburg plaats gehad hebben, heeft het plaat selijk ar beide rs.secretariaat gisteravond ver. gadering gtehoudein. Besloten werd te trachten in samenwerking met den Amst. Besltuurdersbond maatregelen te beramen, waardoor de Amster- damsche arbeiders uiting kunnen geven aan hun verontwaardiging over de bloedige troebelen. Om- trent den aard der maatregelen, die eventueel genomen zullen worden, kan nog niets worden, gezegd, alvorens de samensp-reking heeft plaats gehad, waarin ook overwogen zat worden, pp een of andere wijze tegen het optreden der po litie en militaire macht te manifesteeren. In tussehen vernemen wij-, dat bij een deel der vakmannen veel gevoeld wordt voor een alge meen© werkstaking als protest. Te kwart over een vannacht was opi de Oos telijke eilanden, zoowel! als in heit Westen der stad nabij de Houthaven alles volkomen rustig. Engeland. Uit Londien wordt gemeld: le Manchester is het kalm. Men wacht op den afloop van de conferentie, die doplr partijen wordt gehouden over regeling van het geschil. Er heb ben zich heden geen onlusten voorgedaan, maar het verkeer blijft stilstaan. D-e troepen blijven de bruggen o-ver het kanaal bezet houden. Met de pas aangekomen 200 uit York, zijn thans 2000 jnan politie te Manchester. De kustreederis te Glasgow hebben de bemid deling van den minister van handel afgewezen, omdat, naar zij zeggten, de kwestie uitsluitend loopt over de erkenning van de bonden van zeelieden, aangezien de loongeschihen zijn bij1- gelegd. De meelfabrikanten te Liverpool hebben heden besloten, de meelprijzen verder t© veriioogen. Reuter seint uit Lpnden De bootwerkers hebben in de haVen van Lon den het werk hervat in afwachting van do con ferentie die Maandag door vertegenwoordigers van beide partijen zal worden gehouden. i rJe' toestand te Glasgow wordt wat de bootwer kers betreft aanhoudend beter. Er zijn echter geen teekenen, die erop wijzen, dat de matrozen en de stokers weer aan het werk zullen gaan. Beilgi Reuter seint uit Antwerpen: j De stakers weigeren te monsteren, zoolang de nieuwe voorwaarden niet in de monsterrol zijn opgenomen. Zij weigeren de lootten van de Red Star Line te aanvaarden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2