De internationale zeelieienstalini. Zaterdag 8 Juli 1911 Telefoon no, 85. TWEEDE BLAD. In onze Vroedschap. FE U IL LETCÏN. De Erfenis. Kerknieuws. Sport. Fin. en Econ. Mededeel iuijRii. No. 10061. Erfpachtsregeling. Adresbewe ging. Waterafvoer. Brug wachtershuisje. De Raadszitting op 11. Dinsdag, die aanvankelijk scheen te moeten worden uitgesteld door de ver moedelijke afwezigheid van een aantal leden, is en slotte toch doorgegaan. Bij de herhaalde 1ScUssie, die de verschillende onderwerpen uit- okten, is zij, in tegenstelling met hare voor- Bigster, nog tot een vrij langdurige zitting uit- gedeid't was vier ure toen de voorzitter het stereotiepe sluitingswoord sprak, ook nu den leden verzoekende »nog even te blijven". De agenda telde ditmaal niet vele punten; maar de verschillende onderwerpen, die aan het eind te behandelen stonden, deden wel eene nog lang uage discussie voorzien. Na de afdoening van verschillende benoemingen, waarbij 't zeker goed deed op te merken, dat de Raad weer een Schie dammer, de heer O. Ruiter, benoemde tot hoofd van school H. (Warande), die door de verplaatsing van den heer Van der Poel hoofdeloos werd, en n°g een enkel ander minder beduidend onderwerp, vdgde al aanstonds het erfpachtszaakje van vroede De Bruin. Onze roode vroede, die aan den voor bond van de groote raadsverkiezing meer dan °°it voor de tribune sprak, kon zich natuurlijk toet het afwijzend preadvies niet vereenigen. Hij Vroeg aanhouding van zijn voorstel, om zich in middels nader van de meening van B. en W. op de hoogte te stellen. Voor de zoo logische rede nering van den heer Wittkampf, dat hier geen vasten regel voor erfpachtsuitgifte is te stellen, maar dat in ieder geval op zich zelf moet beoor deeld worden of erfpacht of verkoop de voorkeur verdient, bleek vroede De Bruin niet vatbaar te Zljm Hij vond intusschen voor zijn uitstel-voorstel lngang bij de beide met het voorstel meest ge moeide wethouders, zoodat de meerderheid van den Raad, die 't wel in eens had willen afmaken, n°g uitstel van executie verleende. Nadat aldus dit voorstel voorloopig was afge daan, vond onze roode vroede weer een nieuw onderwerp voor een tribune-pleidooi in het College voorstel tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer, in zake het bekende wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op het Mid delbaar Onderwijs. Deze tribune-spreker herinnerde aan zijn fameus voorstel om de Regeering te verzoeken, onderwijs, politie en armenzorg tot ontlasting der gemeente voor hare rekening te nemen. Zeer terecht wees de wethouder, de heer Doslinga, die in deze zitting een huidewoord van den heer Wittkampf in ontvangst had te nemen v°or zijne logische uiteenzetting dezer kwestie tegenover het betoog van het sDagblad van Ne derland", er op dat 't geheel iets anders was van de ^egeering dit kleine beetje (I) te vragen dan op een bijzonder punt hare aandacht te vestigen, ^ijn collega, de wethouder van financiën, de heer Dagerwey, beantwoordde den heer Ris ter zake van Zljne opmerking omtrent de forensenkwestie, dat de Regeering beoogt door een R ij k s-inkomsten- Belasting in den nood der gemeenten te voorzien. Dok te dezer zake blijft het College steeds diligent, z°°dat 't niet verzuimt er naar te streven wat m ge 1 ij k is, te bereiken. In die richting voort- Bind, zal ons Dag. Bestuur zeker meer verkrijgen dan 't zou bereiken door den onmogelijken weg door den rooden vroede gewezen, te betreden. Toen het reglement voor de Arbeidsbeurs was Vastgesteld ook al niet zonder enkele opmer kingen van vroede De Bruin, die toch verkreeg dat een exemplaar in het lokaal zou worden °Pgehangen kwam een verbeterde waterafvoer Van het gedeelte der gemeente, begrensd door de Duitenhaven, den Rotterdamschen dijk, den Groe nendijk en de Bakkershaven, door B. en W. Voorgesteld, de aandacht onzer vroeden vragen. I Bleek dat het College dit voorstel handhaafde, °ndanks de bedenkingen der Gezondheidscom missie, die opmerkte, dat langs dien weg de Bui Naar het Duitsch van Willy Ruppel. 1) Dn öen halfdonkeren corridor van het rechts- b°uw wachtten voor kamer no. 63 een aantal juenschen, mannen en vrouwen in donkere eeding, allen een geelachtig, officieel er uit- papier in de hand, allen met dezelfde tdrukking van lang, vermoeiend wachten op hi J=ez*cDten. Het papier dat ze in de hand eiden en waarop telkens een blik werd ge- orpen, was een 0pr0eping om tegenwoordig te Jn bij de opening van het testament van den verleden rentenier Heinrich Adolf Bernhard. De groep van opgeroepen familieleden was uit J er verschillende elementen samengesteld. Op eene bank zat breed en gewichtig de vrouw n den architect Lorbach. Zij was in 't zwart, et git-garneering Ze hield de oogen een wei- rg dicht geknepen en maakte gebruik van een anggesteelde „face-a-main," waardoor zij de menschen aanzag. Zij was de voornaamste bloedverwante. Weet u, lieve nicht, zei ze tot de vrouw *an professor Kassner, op één na de voornaam ste verwante, die naast haar op de bank zat, tenhaven weer te meer een open riool zou worden. Terecht zei de wethouder van gemeentewerken, dat al onze havens open riolen zijn. Maar uit zijne mededeelingen bleek de meer dan ergerlijke toestand, die in zake van afvoer van water en fsecaliën daar ter plaatse bestaat. In deze volkrijke industriewijk, waar weldra een nieuwe industrie met een 200-tal arbeiders zich vestigt (De Kuiper), behoort zeker een betere waterafvoer te worden verkregen. Als wij ooit het nieuwe brugwachtersbuisje voor de Appelmarkt te zien krijgen, dan behoort 't zeker het bekende rijmpje van het »lang gewacht te vertoonenalleen zou men dan de passage »stil gezwegen" er uit moeten lichten; want gezwe gen is er over dit simpel huisje zeker niet, aller minst in deze Raadszitting, waar onze vroeden'er zeker een drie kwartier aan hebben gewijd.'t Was ook zoo'n mooi dingetje, dat de wethouder van gemeentewerken ter plaatse van de vroegere kraan aan de Lange Haven wilde neerzetten, heelemaal niet de haven ontsierend en daarenboven nog van een privaat en een openbaar urinoir ten dienste der kerkgangers voorzien. Maar er kwam een adres van Havenbewoners het Raadslid, de heer Wittkampf die nabij de vroegere kraan woont^ was er natuurlijk ook bij die vroegen dat zij niet tegen het lieve huisje zouden behoeven aan te kijken, maar het vrij uitzicht over de haven behouden. De heer Wittkampf was natuurlijk hun woordvoerder en hij was dit met alle recht want al erkende hij ruiterlijk eenige zelfzucht, hij was toch in goed gezelschap, waar hij niet alleen den wensch der bewoners vertolkte, maar ook het belang der wandelaar bepleitte. Inderdaad, ieder die vanaf de Beursbrug op onze schoone aloude Lange Haven blikt, zooals die zich vooral in dezen tijd in de omlijsting van levend groen vertoont, zal moeten erkennen, dat het fraaie uit zicht door zoo'n huisje merkelijk zou gebroken worden. Dat een geboren Schiedammer meer voor die schoonheid gevoelt dan de heer Van Westendorp, die zich als vreemdeling hier aardig heeft inge burgerd, is wel te begrijpen; maar dat gaf hem dan toch geen reden zich zoo apodictisch aan te stellen door in deze zitting met zooveel woorden te zeggen je kunt er zooveel over praten als je wilt, je overtuigt me toch niet; ik doe 't toch niet anders. Te minder was daartoe reden, wijl een lid der commissie van gemeentewerken, de bouw kundige, de heer Van der Velden, getuigde, dat 't wel anders kon, dat 't niet zooveel verschil in kosten maakt, of het huisje aan deze of aan gene zijde van de Lange Haven wordt gebouw en ook daar wel de noodige bijkomende gemakken kun nen worden aangebracht. Maar de wethouder van gemeentewerken was voor alle logische redeneering doof, ook voor de zoo logische opmerking van den heer mr. von Briel Sasse, dat het behoud van het typisch schoon der stad wel enkele guldens meer waard is. Hij maakte zich zelfs boos, maakte van de eerlijke bekentenis van den heer Wittkampf een minder ruiterlijk gebruik en was blijkbaar ook verstoord door de pertinente verklaring van den wethouder, den heer Lagerwey, dat ook in het College te dezer zake geen eenstemmigheid heerschte en ook h ij uit schoonheidsgevoel tegen de bedoelde plaats van het huisje opkwam, omdat hij door en door Schiedammer is. Merkwaardig was 't dat bij de stemming, die tegen- zoowel als medestanders van den heer Van Westendorp evenzeer aan de zijde van den wet houder vond, de heer Ris voor de bezwaren der adressanten pleitte en tegen het uitstel-voorstel stemde. Dergelijke inconsequentiën worden echter in onzen gemeenteraad meer gezien. Met dat al zien de brugwachters van de Ap- pelmarktbrug vooreerst nog niet hun huisje. Onze verwachting dat er in de eerstvolgende Raadszitting nog wel een woordje over zou vallen, is zeker alleszins bewaarheid. Vertrouwen we intusschen, dat de wethouder van gemeentewer ken, wiens voortvarende ijver over het geheel te en zag vriendelijk glimlachend langs de magere eveneens in 't zwart gestoken figuur ik ben hoofdzakelijk gekomen uit eerbied voor de na gedachtenis van neef Heinrich. Niet omdat ik iets verwacht. Zij maakte een spitsen mond, glimlachte over het idee, alsof zij,de vrouw van een voornamen bouwkundige, hier gekomen was in de hoop op een erfenisje. Ik begrijp, antwoordde nicht Kassner zoe telijk; 'tzou ook mij niet in het hoofd ge komen zijn hier te komen, als ik had kunnen denken, dat men mij er op aanzien zou, dat ik er aan dacht iets te erven. O, neen, ik vind eenvoudig, dat 'tzoo hoort. Ja, daar heeft u gelijk in, nicht, bevestigde mevrouw Lorbach. Dan glimlachten de dames heel vriendelijk tegen elkaar, en de vrouw van den architect riep een jongmensch, die een eindje verder tegen den muur geleund stond, een krant lezend. Otto, kom "eens hier 1 De geroepene, een groote, lichtblonde jonge heer, in zwarte gekleede jas, en paarse das, nam zijn glimmenden hoogen hoed af en boog voor de professorsvrduw. Deze reikte hem de hand en zei vriendelijk Ik zou u heusch niet herkend hebben, doctor. U is al zoo lang weg geweest. Ja, mevrouw, ik woon te Charlottenburg. Op dit oogenblik kwam van het trapportaal een jong meisje, heel licht blond en mager, met een lang, smal gezicht, veel gelijkend op de prijzen is, niet het apodictisch standpunt thans door hem ingenomen, zal handhaven, dat hij ook aan de bezwaren van zoovelen, ook van hen, wien hier zelfzucht geheel vreemd is, zal willen tegemoet komen en een ander onderwerp, gebaseerd op de oude plaats, in gemeentewerken zal willen doen uitwerken. Dan wordt het schoonheidsgevoel van stadgenoot noch vreemdeling op de Lange Haven beleedigd en krijgen de brugwachters hun huisje. Met dezen hartewensch scheidden voorzeker velen onzer vroeden, ook enkelen wien het zwaard van het ostracisme boven het hoofd hangt en zich de vraag stellen of zij een volgende maal opnieuw zullen zetelen nog in het volle vertrouwen der rechtende kiezers. Uil Amsterdam werd gister nog gemeld' D'e nacht; is op Kattenburg rustig voorbijge gaan. Tegen den morgen vertoonden zich! op straat in dei omgeving van de Czaar Peterstraat en het Marinderspledn, waar de toegangen tot de Handelskade zijn gelegen, kleine troepjes sta kers, blijkbaar met de bedoeling, die werkwilli gen, die zouden trachten gehoor te geven pan den oproep van de groote stoionrvaairtmaatschap- Jfijen, tegen te houden of door hun houding schrik in te boezemen. Er maakten zich echter slechts enkelen op, en dezen werden beschermd door zooveel politie en militairen, dat de stakers Van (ailte motet afzagen. Allen liepen op aan maning van de politie door of begaven zich in hun woning, vaak reeds biji het naderen van agenten of militairen, zonder ©en aanmaning af te: wachten. De bewaking van liiet kwartier bleef vandaag op dezelfde wijiz© geregeld als gisteren; alleen is de blokkade va,n bet kantoor van den Zee mansbond opgelhfeven, zoadat de bestuurders vrije lijk in en uit kunnen gaan. Het getal werkwilligen was dus1, naar hier boven werd aangestipt, niet groot. Bij de stoom vaartmaatschappij' Nederland meldden zich zes böiotwierkers aan; bij; de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij dei reefsgasten, voorlieden en sor teerders, maar nog niet de kraan gasten en nog geen bootwerkers, en bij de andietle reederijeiii is de aanmelding naar rata. De oproep der groote maatschappijen heeft dus geen uitwerking gehad, terwijl anderzijds het getal' stakers nog is uit gebreid met de bootwerkers, werkzaam voor de particuliere patroons. Deze staking betreft voor- namelijk de boutbooten, welke in da Houthaven lossen, en de kolenbooten der particuliere fir ma's (op die1 van de maatschappijen lag het werk al stil), liggende aan de Rietlanden. In de Houthaven liggen thans stil: het Noor- scho, stooinstelhip „Konig Alf", geladen met bont en steen; het Engelsdhe stoomschip; „Craie For", een zaadboot, de stoomboot „Londen", met bout, bet Russische stoomschip „Russia", een hout boot, en het Deensche stoomschip „Gallia", even eens met. hout. Het laatste was echter reeds nagenoeg leeg ©n zaj' spoedig vertrekken of js reeds vertrokken. Volgens een officieel© opgave bedraagt het. ge tal stakers 100, maar van de zijd© der werk lieden wordt beweerd, dat die; nieuwe staking in totaal zal omvatten 800 a 900 man. De Houthaven wiordt vooralsnog door de po litie bewaakt, maar in hCt politiebureau Spaarn- dammerstraat is voor alle zekerheid e|en militaire post gevestigd. Heit, tramverkeer op Kattenburg was beden her steld Van de eenig'e boot, die beden binnenliep, de „Achilte", van de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij, heeft bet volk (de matrozen dus) zich hij die stakers gevoegd. Het telegram, dat ons' gisteren doof ©en! van de bestuursleden van den Zeeliedeinbond getoond werd en waarin wordt gemeld, dat 200 zooge naamde onderkruipers in aantocht waren, heeft moeder. O, daar komt Frieda I riep mevrouw Kassner. Frieda begroette mevrouw Lorbach en boog het vlasblonde hoofd een weinig voor doctor Lorbach, die weer boog als op scharnieren. Intusschen richtte mevrouw Lorbach haar kijkglas op de twee mannen en een vrouw, die op een bank schuin tegenover haar zaten. Beide mannen waren zeer eenvoudig gekleed in zwart pak, ouderwetsche liggende boorden met gewone zwarte dassen. Zij draaiden verlegen de hooge hoeden door hun handen. Ze zagen er. uit als brave, hard werkende burgerlui, die een meer als een ambachtsman, met een grijzen baard, gebogen schouders en grove handen, die rustten op den knop van een enorme parapluie. De an dere, dik en rond, met zwaren, afhangenden knevel en een glad kaal hoofd maakten den indruk van een kleinen winkelier of zoo iets. De vrouw naast hem zat stijf' en rechtop in haar eenvoudige japon van zwarte wollen stof. Haar gezicht was gerimpeld door zorg. Toen de professorsvrouw merkte, dat haar nicht die menschen opnam, legde zij uit: Dat zijn ook familieleden. De eene, met den vollen baard is Richard Winter, die heeft een galanteriewinkeltje of zoo iets Die vrouw is hun zuster, een weduwe. Ik heb natuurlijk nooit met hen omgegaan. Vindt u niet, dat we hen moeten aanspre ken vroeg mevrouw Lorbach. Och ja, misschien wel. 'tls toch altijd --- aldus weid ons heden op het kantoor va,n den hond meegedeeld - v©el te Haat zijn be- stemming bereikt. Het was gistermiddag om 12 uur te Rotterdam aangeboden en om 6 uur 's avonds kreeg de afzender van het telegraaf kantoor een schrijven, waarin hem werd mee gedeeld, dat van het hoofdkantoor die kennis geving was ontvangen, dat bet bewuste telegram inkt was afgeleverd ingevolge het artikel1 dejr Telegraaf- en Telefoonwiot, voïgtens hetwelk te legrammen, welker inhoud strijdig' is met d-e goede zeden of de openbar© orde, ni-et mogen worden verz-onden. Later is bet telegram toch aan den geadresseerde gezonden, maar het had toen zijn doel gemist. D-e toestand van de gewonden is volgens1 infer- malie gunstig. Ook die van den bootwerker Hom- ma, voor wiens leven men vreesde. Z. D. H. Mgr. Drehmanns, Bisschop van Roer mond, heeft benoemd tot pastoor Susteren den Weleerw. heer L. P. H. J. Tijssen, tot passtoor te Belfeld den Weleerw. heer J. W. Hermensen tot kapelaan te Panningen den Weleerw. heerH. J. J. Terstappen. De Europeesche rondvlucht. De verschillende étapes werden aldus ge wonnen le étape Parijs—Luik Vidart2e étape Luik - Spa v.v.Védrines; 3e étape Luik—Soesterberg Gibert4e étape SoesterbergBrusselBeaumont 5e étape Brussel RoubaixVédrines. 6e étape Roubaix—Calaisdezelfde7e étape Calais Londen: dezelfde; 8e étape Londen—Calaisde zelfde en 9e étape Calais ParijsVidart. Védrines won dus niet minder dan 5 étapes, Vidart 2, Beaumont en Gibert ieder 1. Védrines had tijdens de 3e étape 'n malheur met z'n mo tor in de buurt van Maastricht, waardoor hij bij na 18 uur verloor, doordat hij naar Luik moest terugkeeren om een nieuwe machine te vinden. Verrept, een der deelnemers, stond toen z'n Morane-eendekker af. Van de 37 vliegers, die officieel uit Parijs ver trokken, hebben ten slotte 9 (6 één- en 3 twee dekkers) geheel volgens de reglementaire bepalin gen het circuit volbracht. Barra, Tabuteau en Védrines zijn weliswaar nog in de laatste étape onderweg, doch zij worden ieder oogenblik te Pa rijs verwacht. Faillissement Van Eyk. Wij vernemen nog, dat de Steenkolenhandel Mpij. v/h. Veldhuizen, nog een vordering heeftop de firma wed. P. van Eyk Zonen wegens over name van een post aandeelen, waarop nog slechts f50.000 is afbetaald. De faillietverklaring der firma is bereids uitge sproken met benoeming van den heer mr. M. van Regteren Altena tot curator. Eveneens zijn de leden der firma D. van Eyk, C. J. van Eyk, te Amsterdam, J. van Eyk te Haarlem, P. van Eyk te Hilversum en Jan Valk Jr. te Den Haag in staat van faillissement verklaard. Nader vernemen wij nog Verschillende firma's hebben gisteren nog fond sen afgeleverd tegen chèque's, die niet gehono reerd werdei» De verontwaardiging was dan ook gister ter beurze groot. Een firma vloog er dien tengevolge in voor f 12.000, andere voor kleinere bedragen. Ook moeten fondsen afgeleverd zijn, waarvoor later geen betaling was te verkrijgen, daar toen werd medegedeeld, dat de betalingen gestaakt waren. De beide oudste firmanten, die zich heden in België zouden bevinden voor regeling hunner zaken aldaar, zijn tot nu toe nog niet terugge keerd. (»Tel.") familie... aarzelde mevrouw Kassner. Dan rezen beide dames op en gingen naar de familieleden, die bij de nadering der elegante dames onhandig en eerbiedig gingen opstaan en 'n beetje stuursch den groet beantwoordden. De neven Winter, nietwaar? vroeg me vrouw Lorbach heel beminnelijk, beiden de hand reikenden dat is nicht... uw naam ben ik vergeten. Juffrouw Kroner, zei de weduwe verlegen en legde haar knokige werkhand bescheiden in de fijn geschoeide van de deftige dame. Mevrouw Kassner mompelde ook iets en gaf handjes. U is ook hier gekomen zei mevrouw Lor bach. Ja, wij zijn ook gekomen, antwoordde Heinrich Winter. Wij hebben niet gedacht, dat we iets zouden erven, voegde juffrouw Kroner er haastig bij, en beide dames bevestigden -- Wij natuurlijk ook niet! Is het u altijd naar wensch gegaan informeerde de dikke dame verder. Ja, dank u. U ook Daarmee was het gesprek uitbeide dames knikten en keerden weer naar haar bank te rug. (Wordt vervolgd). i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5