Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Kerknieuws. over Amersfoort, Utrecht (aankomst 9.22, vertrek 9.25) en Den Bosch naar Brussel aankomst al daar 1 uur n.m. De extra-trein, waarmede H. M. de Koningin op 28 dezer weder de terugreis doet, vertrekt te 3 uur n.m. van Brussel, komt te 6 u. 40 min. n.m. te Utrecht aan, vertrekt van daar 6 u. 43 min. en zal te 7 u. 52 min. te 't Loo-Paleis aan komen. Reuter seint uit Brassel De Koning heeft voor den dienst bij Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik aangewezen baron de Favereau, ondervoorzitter van den Senaat, ge neraal graaf van der Stegen de Putte en kolonel Dussin. Eerste Kamerverkiezing Groningen. Gisteren kozen de Prov. Statiën van Groningen tot l'id der Eerste Kamer den hieetr J. B. S. W'esterdijk, lid van Ged. Staten van Groningen, met 26 stemmen, na herstemming met G. Zij'ma, oud-lid der Tweede Kamer, met 15 steinimen. De heer Westerdijk bepft de aanneming in be raad genomen. Opening Veldzicht." Prins Hendrik zal den 24 Juli het geheel ver bouwde en gereorganiseerde Rijksopvoedingsge sticht «Veldzicht" te Avereest openen, in tegen woordigheid van den minister van Justitie en eenige hoofdambtenaren van zijn departement. De minister zal een toespraak houden welke door den Prins zal worden beantwoord. Vooraf zal een dejeuner plaats hebben. Een circulaire. Naar aanleiding van een dezer dagen bekend geworden circulaire van den inspecteur der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Breda aan het personeel, betreffende het bij voor keur in dienst nemen van ongehuwde mannen of huisvaders zonder kinderen, heeft, zoo meldt Het Centr., de afgevaardigde der Tweede Kamer voor Beverwijk, de heer Passtoors, enkele vragen ge richt aan den minister van waterstaat. W est-AustraliëNederland. In een onderhoud gisteren voormiddag in het Bureau voor Handefsinliehtingen met d;e-n heer SemmenS van Cïaremont (West-Australië) wiens reis naar Nederland in de Austral isiche pers breedvoerig werd besproken, vestigde genoemde heer de aandacht op: de behoeft» aan direct stoomvaartverkeer tusslchen Java, en Freemamie en de bevordering der NedeKiandseh-Australische zaketibeiangenDe beer Stemmens is sedert jaren in West-Australië d© pionier voor deze belangen. Gemeenteraadsverkiezingen. 's-GRAVENHAGE. Kiesdistrict I (periodiekeaf treding). Uitgebracht 6001 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid 3001, Mr. J. Ankerman 1918, J. Rlteeker 2588, A. Harms 2071, J. H. de Kleer 2134, K. ter Laan 3198, W. B. van Liefland 1835, J. C. Oldenhoom 2548, M. van Raalte 1258, mr. L. N. Roodanburg 1354, M. A. D. H. Schaltekamp 1739 mr. M. W. F. Treub 1694, N. de Voogd 604, J. H. Waxneke 1265, zoodat ge kozen is de heer Ter Laan, en herstemming moet plaats hebben tussltihen de beteren Anker- man, Rfeeker, Harms, De Kleeir, Van Liefland, Oldenhoom, Schalekamp' en Treub. Kiesdistrict I (vacaturo-Vegteï). Uitgebracht 5749 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2875. S. Otteirspoor 2130, dir. K. H. Romhouls 1824, M. van Steenbergen 1785, zoodtat herstem ming moet pl&ats hebben tusischen de he,eren CMters poor en Rombouts. Kiesdistrict II. Periodiek© aftreding. Uit- gebrachte geldige stemmen 5616. Volstrekte meer derheid 2809 L. M. Barnet Lyon 1613, J. J. L. Bionrdretz 1911, W. Djreas 1339, A. Dijkstra 1300, mr. J. JE. A. Lisman 2934, H. J. Martrjn Jr. 687, J. G. Oideinboom 1827, L. Otterspoor 1292, G. F. Schmit 1006, J. J. Verbuig 2678, A. C. A. van Vuuren 2240. J. G. van da Vijver 1371, H. de Wilde 2840 stemmen, zoodat gekozen zijn Lisman en De Wilde. Herstemming tusiste'hen d© beteren Verburg, Van Vuuren, Bourdrez, Oldenhoom Barnet, Lyon en Van de, Vijver. Kiesdistrict 3. (Periodieke aftreding.) Uitge brachte geldige stemmen 5343. Volstrekte meer- dorheid 2672, J. J. van den Bergh 1645, P. J. van der Burgh 2922, A. Dijkstra 452, C. F. G. Eyketen 345, A. Hoogenraad 3975, J. C. Jansen 3338. D. A. J. KelsSfer 2867, K. ter Laan 1078, S. Otterspoor 526, R. A. van Sandick 3120, G. F. Schmit 375, mr. A. O. H. Teü'legen 1572, zoodat gekozen zijn de hoeren v. d. Burgh, Hoogenraad, Jansen, Kassier en Van Sandick. (Vacature-dr. Mouton). Uitgebrachte geldige stemmen 5201. Volstrekte meerdierhiead 2601, M. M. Ou vee Jr. 2859, W. Droes 401, J. C. Jager 311, J. R. Snoedc Henkomans 1624, zoodat ge kozen is de heer Couyee. Het bezoek van President Fallières. De correspondent van de »N. R. Crt." te Parijs seint De Selves, de minister van buitenlandsche zaken, uitte zich gister in de Kamercouloirs tegenover Kamerleden, die hem spraken, roet zeer groote ingenomenheid over de allerhartelijkste en geest driftige ontvangst die aan het Fransche staatshoofd in Nederland is ten deel gevallen. gfFransche journalisten brachten helaas andere indrukken mede. Allen zonder uitzondering, die ik sprak, zeiden, dat hun nimmer een zoo belee- digende en brutale behandeling ten deel gevallen was, als door den hoofdcommissaris van polit;e te Amsterdam. De werking van het arbeid-contract. Het op de bondsvergadering van het Ned. Werkliedenverbond «Patrimonium" uitgebrachte rapport betreflende het onderzoek naar de wer king van de Wet op het Arbeidscontract is in druk verschenen. De conclusies waartoe de rapporteur, de heer F. Noordhof, kwam, zijn, dat bij de regeering aangedrongen worde lo. op het nemen van maatregelen tegen mis bruiken bij het vorderen van schadevergoeding door de werkgevers van hunne arbeiders 2o. om verbindend te stellen de voor den ar beider gunstige bepalingen in de artt. 1638c en 1638d B. W. 3o. om art. 1638 w B. W. in dier voege te wijzigen, dat van de bepalingen in dit artikel ver vat, niet bij reglement of overeenkomst mag wor den afgeweken 4o. om aan het eerste lid van art. 1639 i B. W toe te voegen de woorden «en niet korter dan één week" en het tweede lid van dit artikel in dien zin te wijzigen, dat de termijn van opzeg- ging bij reglement of overeenkomst niet korter gesteld mag worden dan in het eerste lid is aan gegeven 5o. op vereenvoudiging der arbeidsprocedure en invloed van mannen uit het bedrijfsleven op den gang dezer procedure. (St) Nederlandsche J ournalistenkring. De Nederlandsche Journalistenkring heeft Zon dag in het Hotel De Witte Brug, te Scheveningen hare jaarlijksehe algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Doorman, had mede gedeeld, dat hij zijn ambt wegens een minder gunstigen gezondsheidstoestand ter beschikking van de vereeniging stellen moest. Tot zijn opvolger werd met nagenoeg algemeene stemmen benoemd de heer mr. L. J. Plemp van Duiveland, hoofdredacteur van de «Nieuwe Cou rant". koorts werd in een viertal periodieke vacatures voorzien, zoodat het bestuur thans bestaat uit de heeren mr. L. J. Plemp van Duiveland, te 's Gra- venhage, voorzitter Henri Dekking, te Rotterdam, secretaris jhr. A. W. G. van Riemsdijk, te Haar lem A. Voogd, te Rotterdam A. C. C. van Duyl, te Amsterdam mr. G. Keiler, te Amsterdam D. Hans, te 's-GravenhageM. A. Sipman, te Arnhem, en A. G. Biemond, te Zutphen. Onder zeer warme en algemeene instemming Aan de druk bezochte vergadering werd de heer J. Doorman tot eerelid van den Kring benoemd. Bij de rondvraag werd door één der leden het gebeurde te Amsterdam, bij het bezoek van pre sident Fallières, ter sprake gebracht. De houding van den hoofdcommissaris van politie te Amster dam, tegenover de Fransche journalisten werd zeer scherp gelaakt en met instemming werd vernomen, dat de Vereeniging van Amsterdamsche journalisten er naar streeft, eene volkomen vol doening aan de beleedigden te verschaffen. Zonder stemming werd de volgende motie aan genomen «De Nederlandsche Journalistenkring, in zijn algemeene vergadering van 9 Juli 1911, betuigt de Fransche collega's zijn levendig leedwezen over het ook in Nederland gelukkig exceptioneele en onwellevend optreden van den hoofdcommis saris van politie te Amsterdam tegenover de col lega's, ter gelegenheid van het bezoek van presi dent Fallières aan de hoofdstad van Nederland." Deze motie zal worden gezonden aan de «As sociation de la Presse", te Parijs. Uitvoering Visscherywet. Men meldt uit Finsterwold aan de »N. R. Crt." Het bericht in de «Lokal Anzeiger" over het optreden van den burgemeester dezer gemeente tegen Pruisische vissehers op de Dollard, is on juist. De tocht, waarbij burgemeester zich liet vergezellen door twee politiemannen, had niet ten doel vischtuig van Pruisische vissehers op Prui sisch wad in beslag te nemen, doch om bedoelde vissehers de bepalingen der nieuwe visscherijwet mede te deelen, hetgeen geschied is door middel van briefjes. Wij kunnen mededeelen, dat bedoelde Pruisi sche vissehers van Ditzum, Ditzumerverlaat, Po- chem enz. hunne schuttingen voor de botvangst, fuiken, enz. reeds van Nederlandsch gebied heb ben verwijderd. Een dertigtal vissehers zijn in hun bestaan getroffen. Sommigen hunner hebben reeds moeite gedaan een woning te huren in deze gemeente of in Beerta. Op de Pruisische wadden met hun geringe oppervlakte is zeer weinig gelegenheid voor de uitoefening van het visschersbedrijfvandaar dat altijd door zeer vele Oost-Friesche vissehers op Nederlandsch gebied werd gevischt, waartegen door vissehers te Statenzijl en te Finsterwolde verleden voorjaar klachten werden ingediend. Voor onze vissehers zou het van belang zijn, als zich alhier Oost-Friesche vissehers gingen ves tigen. Want op het gebied der buitenvisscherij is hier niet de minste vooruitgang. Onze vissehers doen als hun vaders en grootvaders deden. De Pruisische vissehers zijn met den tijd meegegaan en hebben daardoor een zeer ruim bestaan, terwijl onze vissehers weinig meer verdienen dan een veldarbeider. Ook het houden van eenden, soms in zeer groot aantal, die in hoofdzaak gevoed worden met visch- afval, geeft een niet onbelangrijke vermeerdering van inkomsten aan den Oost-Frieschen visscher. Kleine, garnalen, enz. worden verkocht om te wor den gedroogd en verwerkt tot voeder voor pluim gedierte, honden enz. De Finsterwolder vissehers laten hun afval als kleine garnalen enz. achter den zeedijk en trekken daarvan al zoo niet het minste voordeel. De grens in de Dollard tusschen ons land en Pruisen wordt aangegeven door zware stukken zerk, en loopt ongeveer van Statenzijl recht op Emden aan. Aan de oostzijde dier stukken zerk staat een H. (Hanover), aan de westzijde een N. (Nederland) gebeiteld. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar- waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.2 te Stornoway. Laagste barometerstand 761.7 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, noordelijke wind, half tot lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. De Raadsverkiezing. De heeren mr. J. C. von Briél Sasse, T. S. Goslinga en P. M. J. A. Lagerwey, als aftredende leden van den Raad herkozen, en de heer mr. M. J. C. M. Kavelaars, als nieuw lid gekozen, hebben allen hunne benoeming aangenomen. Het Kinderfeest in den Tuin. De kinderfeesten in den Officierentuin, door uitgezocht weer begunstigd, zijn gister-middag voortgezet met de spelen voor de oudere kinderen. Het balanceerspel was voor de meisjes van 10—13 jaar een zeer gewild amusement en de jongens van 10 13 jaar vermaakten zich uitstekend in den wedloop met hindernissen koddig was 't te zien, hoe zij door bodemlooze tonnen, onder zeilen enz. doorkropen, om 't eerst de eindpaal te berei ken. De meisjes boven de 13 jaar vonden een leerzaam, nuttig vermaak in het versieren van stroohoeden met levende bloemen, waarbij zij hare vaardigheid konden toonen om de liefelijke spruiten uit f lora's hof op de meest smaakvolle wijze aan de vrouwelijke hoofddeksels te bevesti gen. De oudere jongens vermaakten zich in- tusschen in de kegelbaan, waar de ballen wel niet altijd even fortuinlijk rolden, maar toch nog goede spelers aan 't werk bleken te zijn. Omstreeks 7 uur liep de tuin leeg en schaarde zich de jeugdige feestgenootjes met de oudere geleidsters voor het poduim in de groote zaal, waar de voorstelling van het specialiteiten gezelschap Werrina's ensembleeen aanvang nam. Komische voordrachten wisselden hier af met stoutmoedige evolutiën aan het zwevende rek verrassende toeren van jongleurs en acroba ten en van een equilibrist op losstaande ladders werden gevarieerd met piston-solo en komische duretten. Het jonge volkje vermaakte zich bij dit alles uitstekend en deed de feestelijke stemming door luid applaus of in koor meezingen herhaal delijk blijken. Het bestuur der Officieren-Vereeniging heeft, door deze kinderfeesten ondanks de ongunstige financieele omstandigheden toch te geven, getoond, dat took de kinderen voor het lidmaatschap der ouders zooveel mogelijk geven wil. Moge 't bij zijne volhardende pogingen om onze plaats van uitspanning en vermaak in stand te houden, die medewerking ondervinden waarop 't alleszins recht heeft. Mond- en klauwzeer. Sedert die vorig© opgaaf is wieder een aangifte ingekomen van mond- en k'lhuwzeer. Bij' 16 vete- houders is het vee reeds hersteld. Zeis-en-Veertig aangiften zijn tot op. heden inge komen. Door B. en W. dezer gemeente is het werk 'twelk de vorige week werd aanbesteed, n 1.de levering van 54 stuks buiten jaloezieën ten dienste van de in aanbouw zijnde nieuwe school aan den Singel, gegund aan den heer C. de Klerk te Rotterdam vóór de door hem inge- schteven som van f 1100, met verplichting van gebruikmaking van een gedeelte Schiedamsche werklieden. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Een binnengekomen bark is gistermiddag om (5 uur 45) met stijven noordenwind op de Noor- derpiei geloopen. Sleepbooten gaan ter assistentie. De boerderij van J. Zeelenberg, aan den Maasdijk bij Hoek van Holland, is tot den grond afgebrand. Verzekering dekt de schade. Oorzaak vermoedelijk hooibroei. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Donderdag 8 u. Off'.-Ver. Tooneelspel «De kleine Lord." Rotterdam. Woensdag 12 Juli. 8 u. Doele-concert Rotte's Mannenkoor. Donderdag 13 Juli. 8J u. Sociëteit Harmonie. 3de Zomer-concert, Kon. Mil. Kapel van het Reg. Gr. en J., onder leiding van den heer N. A. Bouwman. Verkiezingskiekje. In den trant van den vSchoobneester''. Verkiezing in 't land, 'n Buitenkansje voor elke krant. Verkiezing voor den Raad, 'n Genot voor eiken Socicraat. Weken te voren Worden de roode candidaten geschoren, Geen minuut wordt verloren Ze worden geprepareerd En hun lesje geleerd. Gescholden wordt op den liberaal Maar veel feller op den clericaal. En in het schrijven en spreken zijn die Edelachtbaren in den dop Plotseling prima meesters gebleken. (Houd je hoedje maar op Toch liep er een gerucht Als zou die roode wijsheid, thans gelucht, Slechts met één pen zijn geschreven Zoodat die candidaten er onnoozel aan zijn gebleven.] De namen zijn er dan eerlijk bijgegeven. Nu, wat komt het er op aan, Wie dat karwei heeft gedaan Al wie liet tot Soci heeft gebracht, Heeft immers de wijsheid in pacht Reclame is een goede zaak En men zag met vermaak De Rooden een trompetter engageeren Om de menschen politieke wijsjes te leeren. Die trompetter was niet verlegen met zijn roode kleur,] Maar stak zijn hand uit aan ied're deur. Edoch al waren zijn tonen lang niet malsch, Het instrument klonk den kiezers al te valsch. Ze smeten met een boos gezicht De deur voor zijn neus dicht. En gaven hun stem aan de coalitie (Alweer verknoeide ammunitie.) Zoo heeft die sinjeur Met zijn vuurroede kleur Alleen voor partijgenooten geschetterd, En voor de anderen te vergeefs getrompetterd. Toch heeft hij niet voor niemendal geblazen, Want die zelfbewuste bazen vonden die wijsjes bijzonder mooi. (Hun smaak is ook van bijzonder allooi.) Een meeting in de Open lucht, Werd aangekondigd met groot gerucht. Een boerenerf in 't avonduur, Met varkenshok en wagenschuur Moest dienen voor het grootsch idee. (Pas op, en lach er toch niet mee.) Driekleurig was de spreker daar, En hij beloofde, dat is waar «Als men nu al de Rooden koos, Dan ging de armoe in de doos". Maar daags daarna was rood geen troef Wat keken alle rooden stroef 't Klonk tot aan d'oevers van de Schie Mundus vult niet decipi 1 M. Een woordje aan onze middenstanders. In de «Roode Trompetter" wordt ook om uw stemmen gebedeld. Wanneer de sociaal-demo craten gekozen worden dan is er kans voor U op vermindering van den belastingdruk. Welk een d waasheid hier aan te gelooven. Immers het zijn niet de mannen die de belastingen heffen die een aanslag doen op uw beurs maar zij die de uit gaven voteeren Nu houdt de heer De Bruin, en met hem alle socialisten in staten en raden, er de gewoonte op na om altijd erg te sputteren tegen de belastingen, maar als er uitgaven te doen zijn dan is hij er als de kippen bij om daar aan mee te doen. Zoo stemde hij zonder blikken of blozen voor een nieuw ziekenhuis dat volgens de begrooting fl 250.000 zou kosten zonder den grond en later nog eens voor een plan van fl 150.000 zonder den grond. En dat terwijl iedereen toch kan nagaan dat een dergelijke uitgave voor onze gemeentekas veel te zwaar is. Nu wil de heer De Bruin en met hem de «Roode Trompetter" de belastingen verlagen voordemin- gegoeden en deze verhoogen voor de rijken. Mooie staatjes worden gegeven. Maar behalve dat deze leugenachtig zijn (menschen met f 12.— per week inkomen betalen in 't, algemeen niet f6.be lasting: als ze drie kinderen hebben, zijn ze reeds vrij) wordt er verzuimd bij te zeggen dat de groote verzwaring van belastingdruk voor de rijken deze natuurlijk de gemeente uit zal drijven. De voorbeelden zijn er nu reeds van. Zou het in uw belang zijn, middenstanders, het meest koopkrachtig publiek nog meer naar Den Haag en Scheveningen te verjagen Immers neen I Want behalve dat gij hem dan niets meer leveren kunt ziet gij ook nog uw belastingbiljet verhoogd daar de belasting die niet meer betaald wordt door hen die weggaan, moet opgebracht worden door hen die niet weg kunnen gaan en dat zyt gij. Hebt gij niet gelezen van de smeek bede der Amsterdamsche winkeliers aan hun Raad om toch de belastingen te verlagen want dat hun klanten bij hoopen de stad uittrekken Moet het hier ook zoo worden Neen I Welnu stemt dan in geen geval rood. Met dank voor de plaatsing, Een middenstander. Men meldt uit Boeg Jon aan d© „N. K." Na eten ongesteldheid van een paar maanden, overfeed plotseling, voorzien van dte genademid delen onzer mooter de H. Kerk, onze beminde herder, de ZeeirEerw. heer Theodoor Jews ten. Z.Eenv. weird geboren te BieiesjeT den 22en Fe. (Fuitan verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al wordan ze niet geplaatstwordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2