voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Vrijdag 14 Juli 1911. No. 10066. feuilleton. Bruidsmeisje. Officieel© berichten, Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlaadsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Bit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.—per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per re<ml. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, brengt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de vol gende berichten ter kennis van belanghebbenden bij de scheepvaart Schietoefening van het fort Harsseus. Reede van Texel. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 18 en zoo noodig ook op 49 Juli a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Ilarssens. Er zal gevuurd worden met kanon nen van zwaar kaliber (30 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 900Ó M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede ge kleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór, en op den dag der schietoefening, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het ge bouw van den vischafslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgtrood-witte vlag be- teekent Noord, wit-zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. Aan de W. grens moeten schepen, om zooveel hogelijk buiten den onveiligen sector te blijven, met beO. de lijn: haven Nieuwediep-Oudeschild komen en in het Malzwin varende, zoo Z.lijk mo gelijk houden. (Zie »Ned. krt." Nos. 201, 212.) Schietoefeningen in de Stelling van den Helder. Volgens mededeeling als voren zullen van 18 Juli' tot en met 7 Augustus a.s. schietoefeningen gehouden worden van verschillende verdedigings werken in de stelling van den Helder a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee on- veilig is tusschen de ware richtingen ZW. en N W. (90°), tot op 8000 M. van het fort; b' van het werk Kaaphoofd, waarbij onveilig gemaakt wordt een sector tusschen de ware rich tingen NW. en NNO. (67°) ot tusschen de ware r,cbtingen West en Noord (90°), tot op 4500 M. Van het werk c' van het fort Erfprins, waarbij het onveilige terrein ligt tusschen de ware richtingen West en NNI}. (112°), tot op hoogstens 9000 M. van het fort. He onveilige sector zal voor elk fort worden aangegeven door bakens, op het fort of op de zeewering geplaatst en wel voor Kijkduin door een stel bakens voorzien Van een ronde schijf; voor Kaaphoofd door een stel bakens, voorzien van een driehoek voor Erfprins door twee stel bakens, waarvan een, voorzien van 2 dwarslatten, de O.lijke grens en één voorzien van 1 dwarslat de W.lijke grens ingeeft. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van en lichttoren van Kijkduin of van het fort Kijk- tnn en van de betrokken verdedigingswerken een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de da gen, dat gevuurd wordt een waarschuwingsbord geplaatst worden op het terrein van den ge meentelijken vischafslag te Nieuwediep. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verleend om uit den onvei ligen sector te komen. (Zie »N. krt." No. 201.) Schietoefeningen van hot Fort IJmuiden. Volgens mededeeling als voren zal op 15 of zoo noodig ook op 22 Juli a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het tort en begrensd aan de N. zijde door een lijn vanaf het fort in de ware richting NNW. en aan de Z.zijde door hetNoor- derhoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.lijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als top- teeken. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst aan den ingang der Visschershaven. Ter voorkoming van gevaar en om spoedig de vrije vaart te kunnen herstellen, wordt ieder dringend uitgenoodigd het onveilige zeegedeelte te vermijden. Uitvarende schepen moeten daartoe van af den kop der pieren 2 zm. WZW. koersen of desgewenscht Z lijker aanhouden, en eeist daarna om de Noord gaan binnenkomende sche pen moeten in omgekeerden zin handelen. (Zie »Ned. krt." Nos. 222, 226.) Schiedam, 14 Juli 1911. De Burgemeester van Schiedam, LAGERWEIJ, W.B. als men weet, is de 14de Juli de verjaardag van den val der Bastille, het Fransche nationale feest. De voorgenomen manifestatie, waarvan het brandpunt de Santé-gevangenis zal zijn, waar verscheidene syndicalisten en ook Hervé, directeur der n>Guerre Sociale," opgesloten zitten, had ten doel een protest tegen de ïrepublikeinsche Bas tille." Daar, in weerwil van het gouvernementeel Verbod, de manifestatie toch zal plaats hebben, zal de dag van heden wel niet zonder botsingen afloopen. De regeering heeft een vrij aanzienlijke troepenmacht, voornamelijk cavalleristen, te Parijs samengetrokken en die reeds nu opgesteld langs den weg. door de manifestanten te volgen. De bouwvakstaking, die zich sedert gisteren heeft Uitgebreid, zal een aanzienlijk contingent betoogers leveren. Vrij, naar 't Duitsch van Else Franken.) 2) bin" h P^°^seKng schoot nu werkelijk een warme naar baar gezicht, zoodat zij zich van n spiegel afwendde.. h*®ttie" Jaar was ziJ geweest, toen had zij Gncr ;eeren kennen bij haar zangleeraarFelix en "eete bij' een jonge man, die zijn stem dpirf21-"3 muzikaal temperament eerst had ont stof toen ^9. ree(^s gepromoveerd was. Die Lem was slechts toereikend voor de concert- Wmaai' wat wist die man te maken van «ueren - elk was een gebeurtenis I «ij had veel behagen geschept in haar meisjes- ^m; want ze ontmoetten elkaar dikwijls in gezelschappen. Schalksheid en goedheid la°- in yne oogen; bij 't zingen kregen die iets vizion- laus. Geheel vooraan had zij gezeten op een poneert, toen hij „Dichterliebe" zong, haar vlak alleen °°Sen ziende' als deed hij' llet voor haai' Haar vader hield van muziek; dikwijls gin- pn ze naar concerten: Maar over „muzikanten" iad de generaal zeer ouderwetsche begrippen. e kon het anders 1 En hij had maar één Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de flrma üuiser De Koning en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten eener koperslagerij, lood- en zink- werkery, in het pand aan den Buitenhavenweg no. 140, kadaster Sectie L. no. 142. Schiedam, 13 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld De president van den ministerraad heeft een manifestatie, dooi de socialisten en syndicalisten aangekondigd voor heden, 14 Juli, verboden. Zoo- dochter. Malwine sprong op en liep opgewonden door de kamer. Destijds had haar hart zoo onverstandig, zoo razend jong geklopt. Zij had zich op haar bed gewoipen, t hoofd in de kussens gedrukt, bevend, lachend, weenend. Willenbruch s Hexenlied had hij gedeclameerd en hij had haar ziel meege sleept m alle hoogheid en alle afgronden der tragiek. Op zekeien dag was zij dan in papa's kamer geroepen. Het onmogelijke was geschied. Doctor Iritz Ungei had om de hand gevraagd van de bekoorlijke Malwine, de jonkvrouw van 18 zo mers. Haai vadei had heel ernstig in het verrukte meisjesgezicht geblikt en gezegd Die meneer is van zeer fatsoenlijke familie; hij heeft eemg fortuin. Ja Vader I Je zoudt veel alleen moeten blijven, kind, of veel van stad tot stad trekken, een groot deel van tjaar. Zoo'n kunstenaar zingt zijn program vele malen in een seizoen. Nerveus zijn zulke artisten, Mal we, zeer verwend en veel- eischend; hun vrouw blijft altijd op den ach tergrond. Vader, zouden dat geen praatjes zijn De menschen babbelen zoo veel over zulke kunste naars vroeg zij met kleine stem Met praatjes zou ik je toch niet bedroefd hebben, had vader gezegd- hij zelf heeft 't MAROKKO. »Het ongemakkelijke Spanje", zet de »Berl. Lok. Anz." boven een commentaar van uit Parijs afkomstige berichten, waarin geweeklaagd wordt over het arrogante optreden der Spanjaarden in Marokko. Ongemakkelijk hier op te vatten als onhandelbaar, ruw, bruusk. Zich hoegenaamd niet bekommerend om het opgewonden gebarenspel, waarmede de Franschen hun optreden in Noord-Westelijk Marokko bege leiden, nestelen de Spanjolen zich hoe langer hoe vaster te Larrasch zoowel als te Elksas. Dit is op zich zelf reeds erg genoeg, maar nog meer wrevel wordt te Parijs verwekt door het fut, dat zij bij die manoeuvre ook voor de Ma- rokkaansche overheid niet meer eerbied aan den dag leggen, dan precies door de omstandigheden geboden is, en vooral het doen van den Spaan- schen opperbevelhebber, die door zijn niets ont ziende sla-er-maar-op-methode, is opgevallen, schijnt in Parijs alles behalve met een welgeval lig oog te worden beschouwd. De laatste truc der Spanjaarden is de volgende Volgens berichten uit Elksas, namen zij een deserteur van de Sjerifiaansche troepen in de po litiemacht van Larrache op, en kochten den man rijn dienstpaard af, dat hem natuurlijk niet toebe hoorde. Daar nu de politie te Larrache uit de kas van den sultan wordt bezoldigd, heeft deze handelwijze der Spanjaarden bij de Franschen zoowel als bij de Marokkanen groote verontwaar diging gewekt. Tevergeefs deed de Fransche luitenant Thirier, commandant der troepen van het Maghzen, moeite om de kwestie alsnog te schikken. De Spaansche overste Sylvestre gaat onverdroten voort, het ge duld der Marokkanen op een zware proef le stellen. Waartoe deze gevaarlijke handelswijze kan lei den en reeds geleid heeft, blijke hieruit, dat thans bekend wordt, dat de soldaten van het Maghzen hebben willen schieten op de Spaansche patrouil les, die, zooals een paar dagen geleden bericht werd, de Loukkos overtrokken en het kamp bij Bouznak tot op geweerschot-afstand naderden. Men vreest zeer, de woedende soldaten ten slotte niet meer te kunnen weerhouden, evenmin mij meegedeeld, eerlijk en zakelijk. Hij had 't ook kunnen verzwijgen. Daarom houd ik hem voor een man van eer, en leg de beslissing in jou handen... Malwine zat weer voor den spiegel. Het was nachtstil in het behagelijk verwarmde vertrek de electrische luchter verspreide helder licht! Zoet, een weinig wee, geurden de rozen van haar bruidmeisjesbouquet. Dicht gesloten zijden gordijnen hielden den winternacht buiten de kleine pendule sloeg drie. Neen zij had niet den moed gehad, de 18- jange generaalsdochter. Zij had hem misschien een groot offer kunnen brengen in de opwinding van het oogenblik maar dat... neen... daar over zet een meisje zich niet zoo gemakkelijk heen. Stom had zij het hoofd geschud en haai vader de hand gekust. De generaal had later tot zijn vrouw gezegd„Zij heeft zich prachtig be- heerschtMalwine had 't gehoord, daar toe vallig de deur open was. Een paar dagen geleden had Malwine van Wuifingen haar zanger voor 'teerst weer gehoord al de jaren was zij hem uit den weg gegaan wie roept gaarne de spoken van verbloeiende jeugdgevoelens op Ze had hem dadelijk herkend, ofschoon hij corpulent geworden was en nu een vollen baard droeg Zijn stem was reeds niet meer volmaakt vlekkelooshij moest die forceeren bij krachtige passages en de hooge noten zong hij met kop- als de bewoners der stad, die hevig verontwaar digd zijn, dat de Spanjaarden alle moskeeën bin nendringen. Volgens de laatste berichten zal de kruiser »Panther" Tenerilfe verlaten om de terugreis te aanvaarden. In zijn plaats zal het thans in de wateren van Duitsch Zuidwest-Afrika gestation- neerde oorlogsschip »Elber" den post- en tele- giaafdienst van den voor Agadir liggenden kruiser »Berlin tijdelijk overnemen, ingeval deze soms andere havens mocht aandoen tot het innemen van kolen. Uit Teneriffe wordt geseind De sPanther" vertrok gisteravond zonder de formaliteiten in acht te nemen, die in gebruik zijn als een schip met onbekende bestemming ver trekt. De Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat sinds Duitschland een schip naar Agadir zond, de publieke opinie in Spanje aandachtig de onderhandelingen tusschen Cam bon en von Kiderlen Wachter volgt. Ook de Spaansche regeering volgt deze aangelegenheid met alle be langstelling die zij verdient, met het doel de rechten en belangen van Spanje te beschermen. De minister verklaarde ten slotte, dat de Fransche pers alle incidenten tusschen Franschen en Span jaarden in Marokko in een verkeerd daglicht stelt. De Spaansche regeering zal haar plicht doen. Over het tweede onderhoud tusschen Cambon en Kiderlen verneemt de »Matin" het volgende Ditmaal werd niet op het verleden teruggekomen. Het onderhoud was dan ook zeer hoffelijk, zelfs hartelijk. Gezamenlijk werd de toestand onder zocht de onderhandelingen betraden reeds een actiever pad. Men kan zeggen, dat zij bijna zeker een gunstig resultaat zullen hebben. Het zal ech ter nog een tiental dagen duren, eer men tot de eigenlijke kwestie der mogelijk te verleenen com pensaties zal komen. Eenmaal zoover, zal de periode van marchandeeren volgen. De »Times" verneemt uit Washington, dat het niet waar is, dat Amerika aan Duitschland heeft verwittigd, dat het de bezetting van Agadir scha delijk voor Amerikr's belangen acht. Maar, volgens den »Times"-man, moet hieruit niet worden af geleid, dat Amerika onder alle omstandigheden onzijdig zou blijven, als Daitschland te Agadir een kolenstation vestigde. Velen meenen, dat dat in strijd zou komen met de Monroe-leer, wanneer eenmaal het Panamakanaal voltooid is I Amerika zou zooveel te eer aanleiding hebben om er zich mee te bemoeien, aangezien vele Amerikanen blijven gelooven, dat Duitschland eerzuchtige plannen in Zuid-Amerika heeft. TURKIJê. Uit Konstantinopel meldt men aan de »Lokal-An- zeiger": De gezant Sahdredain seint hierheen, dat de Russische gezant in Cettinje den Koning van Montenegro op zeer krachtige wijze voorgehouden heeft, dat hij de Malissoren niet verder helpen moet, daar Montenegro anders niet op eenigen verderen steun van Rusland rekenen kan. Dit stem, maar heel handig, zoodat de meesten mets merkten. Tot slot van den liederavond kwam .Dichter' !iede dat ,,vas nog altijd zijn clou blijkbaar had hij daaraan al die jaren gevijld en geschaafd. Zijn tremolando in „Ich grolle nicht" kwam er gekunsteld opera-achtig uit. Zijn naam trok meer dan ooit, hij had een geweldig succes. Alleen freule Malwine von Wuifingen was koel gebleven - zij glimlachte een heel klein beetje sceptisch. Als zij zich heel haar leven lang, als kleine tiawant, had moeten draaien om die zon, om die geleende kunstO, papa was heel verstandig geweest. Malwine schrikte op uit haar droomerij en verviel dadelijk weer in een andere; eigenlijk was toch haar geheele leven tot dusver achter de beschutting van zijden gordijnen daarheen gevloeid. Opvoeding en erfelijken aanleg waren de beschermende machten geweest, die haal ver gehouden hadden van alle catastrofen-• ook van de gelukzaligen. Malwine verhief zich in haar slanke hoogte Zij dacht enkel nogzoo ontstaan de schoonê zielen, die zich in 't kleine geheel aan anderen geven wijl zij voor zich-zelven te mat en te subtiel zijn in de eischen. n te Zij lag leeds onder de dekens en draaide het- nooit ^laSd1 wil?6" l00p1harer gedachten afsloot nooit biuid willen worden, enkel bruidsmeisje. EINDE. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1