Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. optreden van Rusland maakt in Konstantinopel een uitstekenden indruk. De «Morning Post" verneemt uit Konstantino pel, dat Turksche regeenng uit Skoetari weer be richt heeft gekregen, dat Montenegrijnsch ofifcier, zich onder de Albaneesche opstandelingen bevin den en onlangs opnieuw Turksche troepen hebben aangevallen. De «Times" verneemt uit Cettinje, dat, volgens gerucht, Edhem pasja gearresteerd en naar Ipek is overgebracht om daar voor den krijgsraad te verschijnen wegens de mislukking van zijn po gingen om de Albneezen te onderwerpen. VENEZUELA. Naar de »Times" uit Washington verneemt, zijn er geen betrouwbare berichten aangaande Castro. De Venezolaansche regeering heeft aan de Ameri- kaansche geseind, dat zij niet weet, waar Castro zich bevindt, en ook niet of hij wel in Venezuela is teruggekeerd. Uit New-York meldt men aan de »Lokal-An- zeiger" De Amerikaansche gezant in Caracas bericht, dat men geen spoor van Castro's aanwezigheid heeft kunnen ontdekken. De tijding, dat hij zou zijn geland, wordt daarom betwijfeld. Naar men verneemt, hebben de besprekingen te Londen over de vernieuwing van de Trans atlantische Scheepvaartpool tot nu toe nog niet tot een resultaat geleid. Er zijn, gelijk wij dezer dagen hebben medegedeeld, commissies benoemd, om de wenschen en het standpunt der verschil lende maatschappijen nader te onderzoeken, maar de wenschen liggen zoo ver uiteen (in het bijzon der, naar het schijnt, wat aangaat het aandeel dat de Engelsche maatschappijen aan vervoer van vastelands-passagiers zullen hebben), dat men vreest niet tot overeenstemming te zullen kunnen komen In scheepvaartkringen raakt men beducht voor het uitbreken van een tarievenoorlog. Men verneemt, hebben de vastelands-maat schappijen reeds sedert geruimen tijd erop ge rekend, dat het tot een tarievenstrijd zou komen, en daarvoor bijzondere reserven (een strijdkas) aangelegd. Aan de sLokal-Anzeiger" meldt men uit KonstantinopelDe moordenaar van Seki bei, Ahmet bei, heeft bekend, dat hij den moord op aanstichting van Nazim bei, den broeder van den afgevaardigde Derwisj bei, gepleegd heeft. Toen men hem vroeg wat de aanleiding tot de daad geweest was, zeide hij «Dat is toch duidelijk genoeg 1" EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag '13 Juli. Het Eedswetje wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Het eerste ontwerp, dat aanleiding geeft tot debat, is het wetsontwerp nopens het merken van kaas, afkomstig van aangeslotenen bij een kaascon- trölestation, dat onder rijkstoezicht staat. De heer De J o.n g geeft een historisch over zicht van de kaasindustrie. Hij acht de voorge stelde controle door rijksmerken onnoodig gevaar lijk, onbillijk en soms onuitvoerbaar. De heer Michiels van Kessenich vreest van een kaasmerk voor volvette kaas geen be lemmering van den handel in mindere soorten. In het buitenland voldoet dit controlestelsel en spr. zal voor het ontwerp stemmen. De minister van landbouw, n ij ver heid en handel (de heer Talma) verdedigt zijn ontwerp tegen den heer De Jong, die daar na repliceert. Na dupliek van den minister wordt het wetsontwerp aangenomen met 32 tegen 6 stem- Bij het wetsontwerp tot reorganisatie van het landbouwonderwijs pleit de heer Tjarda van Starken- borgh voor de splitsing van de Landbouwschool in een middelbare Nederlandsche school te Gro ningen en een middelbare koloniale school te De venter. Spr. meent, dat in dit ontwerp niets be slist wordt over het hooger landbouwonderwijs. Een hoogere landbouwschool is noodig voor we tenschappelijke studie naast de praktische opleiding te Wageningen. De universiteiten kunnen in dit opzicht veel doen bij uitbreiding van materiaal en personeel. De heer Woltjer heeft bezwaren tegen het ontwerp. Er is geen systeem in. Ten aanzien van het hooger landbouwonderwijs wil spr., dat theorie en praktijk zullen samengaan De minister wil komen tot een hoogere landbouw school te Wageningen, al beweert men het tegen deel. Spr. wijst echter op het onvast karakter, dat door het ontwerp aan de school te Wageningen zal worden gegeven, waardoor de totstandkoming van een hoogeschool in den waren zin des woords zal worden tegengehouden bij landbouwonderwijs. Spr. wil dit onderwijs onder het departement van Binnenlandsche Zaken zien. Spr. twijfelt aan de geschiktheid van de Wageningsche school om tot hooge school te worden vervormd. Spr acht het bedenkelijk de eerste gelden te voteeren voor een Wageningsche Hoogeschool, die bij geen enkele organisatie aansluit. Spr. had aansluiting ge- wenscht bij het rapport der Ineenschakelings- commissie. De heer üojes wenscht hooger landbouwon derwijs aan een onzer universiteiten. De heer Van der Does de Willebois is vóór het ontwerp, doch los van nadere plannen tot regeling van het landbouwonderwijs. De minister van landbouw verdedigt het ontwerp, dat zich volkomen aansluit bij den feitelijken toestand. Na korte replieken wordt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van het wetsontwerp hou dende bepalingen tot wering en bestrijding van ziekten van cultuur gewassen en van voor cultuurgewassen schadelijke dieren ontwikkelde de heer Verheijen eenige be zwaren, voornamelijk dit dat te veel werd over gelaten aan regeling bij bestuursmaatregel. Voorts vreesde spr. schade voor den wildstand en als zoodanig voor de jacht, omdat deze maatregel niet alleen genomen wordt voor schadelijke in secten, maar ook op voor den landbouw schadelijk gedierte, waaronder ook wild. En nu zou het wel een kunnen gebeuren, in een jaar dat er een mooien wildstand is bevelen tot uitroering worden uitgevaardigd door op jaohtgebied niet deskundige ambtenaren. De heer Van P a 11 a n d t, die met het ont werp meeging, had niettemin als grief, dat, als de wet tot uitvoering komt meer zal worden gelet op het belang van den grondgebruiker dan op dat van den grondeigenaar. De Minister van Landbouw, N ij v e r- h e i d en Handel het ontwerp verdedigende, betoogde dat met overlating van de uitvoering in casu niets nieuws gebeurt. Wat betreft de vrees voor nadeel van den wildstand, deze deelt de minister niet. Indien bij de maatreglen tot uit roeiing van schadelijk wild te ver gegaan zou worden, zal men wel niet in gebreke blijven, van alle kanten hierop te wijzen. De minister geeft thans ook de bevoegdheid tot het dooden van schadelijk wild. De minister deelde nog mede dat in voorberei ding is een ontwerp-Boschwet. Het wetsontwerp wordt z. h. s. goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag. Indië te Londen. De Nederlandsche commissie voor de rubber tentoonstelling te Londen bood gisteravond in Metropole-hotel aan een gezelschap, bestaande uit vertegenwoordigers van Nederland, Engeland, Bel gië en Amerika, een feestmaal aan. Generaal Van Heutsz, de oud gouverneur-generaal, zat mede aan. Consul-generaal Maas presideerde den tafel en stelde aan het eind van den maaltijd een toast in op Koning George en Koningin Wilhelmina, en op de zoo welgeslaagde tentoonstelling. In verschillende toasten werd de Nederlandsche af- deeling geprezen en inzonderheid lofgebracht aan den ijver van de heeren Zwart, Tromp de Haas en Von Hemert voor de zoo volledige expositie van de rubber-cultuur in de Nederlandsche ko loniën. De heer Hammond, vertegenwoordiger van de Anglo-Dutch Company, verklaarde dat de buiten- landsche geldbeleggers, gaarne zouden samen werken met de Nederlandsch-Indische regeering en afstand doen van de souvereine rechten op de door hen verworven ondernemingen. Veel hulde werd ook gebracht aan het verlichte bestuur van generaal Van Heutz, die daarop ant woordde, dat hij eenvoudig zijn plicht gedaan had, door naar alle kanten gelegenheid te ver schaffen om mee te helpen aan de ontwikkeling van ons schoon Insulinde. Hij dankte de buiten- landsche geldmannen, voor hun in die richting werkende energie. Gemeentelijke reinigingsdienst. Gisteren werd te Scheveningen in een der zalen van het Kurhaus de jaarlijksche vergadering gehouden van de Vereeniging van Directeuren van Gemeentelijke Reinigingsdiensten in Nederland. De voorzitter, de heer M. A. v. d. Perk, opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de leden. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter aan alles wat dit jaar in verschillende ge meenten voor .de reiniging is gedaan en hij sprak den wensch uit, dat ook in het volgend jaar weer vooruitgang te constateeren zal zijn. Vervolgens bracht de secretaris, de heer G. A. de Mouyé, het jaarverslag uit. Uit het verslag van den penningmeester, den heer V. de Groot, bleek, dat de kas sluit meteen batig saldo van f302.06. In de namiddagzitting was als onderwerp aan de orde de bereiding van zwavelzure ammoniak uit faecaliënreferent de heer A. de Groot c.i., directeur der Stadsreiniging te Amsterdam. De ammoniakfabricatie is in zijn laatste levensjaren en 't belang, vooral voor Amsterdam, een voor bijgaand Met het oog echter op den afvoer der faecaliën voor kleinere plaatsen is de fabricage van meer belang. Derhalve is de behandeling er van voor hen van groot nut. Spr. treedt in eene historische ontwikkeling van de verwerking van faecaliën. Na dit geschiedkundig overzicht gaf spr. een gedetailleerde beschrijving van deze fabriekmatige bereiding, hierbij verschillende kaarten bezigende W aanschouwelijke voorstelling van de bezinking, de kalkzetting en de distilleering en van de ap paraten daartoe in gebruik, door welke bewerking ten slotte het ammoniakale zout wordt verkregen dat na uitdekking de zwavelzure ammoniak levert, welke vervolgens verpakt en afgeleverd wordt. Vervolgens stond spr. stil bij de capaciteit der installatiën, om een beeld te geven van de uitge breidheid van het bedrijf. Bij een en ander deed spr. uitkomen, dat eene behoorlijke afwerking der faecaliën ook van zeer groot belang is voor de bereiding van ammoniak jn de gasfabrieken, die daaruit de grootste winst maken voor het gasbedrijf. Met het oog op de vraag, welke in de laatste jaren in grootere en kleinere gemeenten aan de orde is, omtrent de verbetering van de vuilver- wijdering, komt spr. tot de conclusie, dat zeer aan te bevelen is een combinatie van de vuilver branding, vooral met het oog op de stoomvorming met de bereiding uit faecaliën van zwavelzure ammoniak. Dit is 't hoofddoel na spr.'s beschou wing en hij geeft dit stelsel in ernstige overwe ging, vooral voor kleinere gemeenten. Van de gelegenheid om den referent inlichtin gen te vragen, wordt door eenige aanwezigen ge bruik gemaakt, voornamelijk in verband met het loonend blijven van 't bedrijf tegenover de veran deringen, welke de rioolstelsels ondergaan en de wijze van opruiming der faecale stoffen enz. Hierna volgde eenig debat. Leiden. De uitslag van de herstemming voor den ge meenteraad is als volgt District I. Aantal kiezers 1969. Uitgebrachte geldige stemmen 1376. Hiervan verkregen de heeren K. H. Korff (lib). 762 en Lourens Bosch (c.-h.) 614 stemmen, zoodat gekozen is de heer Korff. District II. Aantal kiezers 2349. Uitgebrachte geldige stemmen 1633. Hiervan verkregen de heerenS. de Boer Azn (aftr. lib.) 906J. Roem (aftr. lib) 980 dr. H. J. Zwiers (aftr. u.-l.) 946 L. A. Werner (c.-h.) 610; J. Karstens (a.-r.) 632 en mr. A. F. L. M. Tepe (r.-k.) 590 stemmen, zoodat herkozen zijn de heeren de Boer, Roem en Zwiers. District III. Aantal kiezers 1726. Uitgebrachte geldige stemmen 1271. Hiervan verkregen de heeren J. A. M. A. Grondhout (lib.) 511 mr. L. M. J. H. Kerstens (aftr, r.-k., wethouder) 556 J. Botermans (v.-d.) 663 en mr. P J. M. Aal- berse (r.k.. aftr.) 646 stemmen, zoodat gekozen is de heer Botermans en herkozen mr. Aalberse. Door dezen uitslag is de verhouding in den raad, die was van links tot rechts als 14 17, veranderd in een van 15 16. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.9 te Malinhead. Laagste barometerstand 754.5 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwak ke tot matigen noordwestelijken wind, half tot lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer, koeler. De «Holmside." Een telegram uit New Castle, d.d. heden, meldt Het s s. sHolmside," kapt. John. J. Reed, 12 Juli met steenkolen van New-Castle naar Schiedam vertrokken, is door een sleepboot op zee aange troffen met gebroken krukas. De ïHolmside" werd heden-nacht te New-Castle binnen gesleept. Na de reparatie zal het schip weer naar Schie dam vertrekken. De herstemming. Men deelt aan de S. Ct. mede In de eergister-avond gehouden vergadering van het Protestantsch Kiescomité werd besloten bij de herstemming zich van aanbeveling te onthou den. De vergadering was voldaan over den uitslag der stemming, daar, al was voor 't oogenblik geen succes verkregen, het aantal uitgebrachte stemmen aanleiding gaf om hoopvol tijd en gelegenheid af te wachten. Schouwburg Officieren-Vereeniging. Deze bekende aanduiding voor tooneelvoorstel- lingen welke indertijd in onze stad een goeden klank hadden, werd in de laatste jaren bijna niet meer gezien. Het bestuur der Officieren-Vereeni- ging had ook dat nummer van het program moeten schrappen, omdat die voorstellingen, bij het geringe ledental, niet die waardeering vonden, welke zij voor hare instandhouding behoefden. Thans heeft het bestuur der S. O. V., der traditie getrouw, althans tot slot der zomervermakelijk- heden nog weer eens een tooneelvoorstelling doen geven. Door «Ons Tooneel-ensemble," (directieJoh. Langenaken, AmstQjdam) werd gisteravond gege ven «De kleine lord," het bekende tooneelspel in drie bedrijven uit het Engelsch van Burnett. Zoo- als velen weten, is de kleine lord, de kleinzoon vai» een Engelsch arristocraat, die achtereenvol gens zijne drie zonen op onderscheidene wijze heeft verloren. Hem rest nog slechts het kind van zijn jongsten zoon, die onder den bescheiden naam van Cedric Errol met zijne moeder, eene Ameri kaansche, weduwe geworden, door het overlijden van graaf van Dorincourts overgebleven zoon, te New-York vertoeft. De oude graaf, ziek en me lancholiek geworden, wenscht het eenige hem overgebleven familielid bij zich te ziendoch hij kon zich niet over de «mésalliance" van zijn zoon heen zet'.enhij wenscht het kind te zien, doch de moeder niet te ontvangenslechts op behoor lijken afstand van het kasteel zal zij in de nabij heid van haar kind mogen wonen. Indien zin wordt sir Havisham, 's graven secretaris, met eene zending naar Amerika belast. De moeder stemt in het verzoek en de voorwaarden toe in 't belang van haar kind. De kleine lord, die zich reeds geheel ingeburgerd heeft in de democratische gebruiken van zijn geboorteland, vertrekt met zijne moeder en de secretaris naar Engeland en komt op het kasteel van den ouden graaf van Dorincourt. Maar er draagt eene mededingster opMinne Timpton beweert, dat alleen h aar zoon, gewonnen in het huwelijk met 'sgraven oudsten zoon, de toekomstige graaf van Dorincourt is zij toont de noodige papieren en vraagt recht. Doch de bru tale mededingster wordt ontmaskerd, hare bewij zen valsch bevonden en haar onrecht aangetoond. De vermoedelijke vergelijking van het brutaal karakter dezer vrouw met het bescheiden optre den van de moeder van den kleinen lord triom feert ten slotte over 's graven aristocratische weerbarstigheid. Ook de moeder van den kleinzoon, die in weinig tijds 's grootvaders hart heeft veroverd, wordt op het kasteel ontvangen en de familie leeft daar voortaan te zamen in ongestoord geluk. De verschillende treffende scènes van dit waar lijk verdienstelijk tooneelspel, vooral de roerende laatste afspraak met moeder, voor het geval zij niet meer met haren zoon zal samenwonen kwamen door het voortreffelijk spel der artisten wel tot hun recht. Voor hen, die hier vroeger, bij de op voering van hetzelfde stuk, Bouwmeester in de rol van graaf van Dorincourt hebben gezien, zal wel niet de gelegenheid ontbroken hebben, ver gelijkingen te maken. Maar naast het spel van den leider, den heer Joh. Langenaken, die als graaf van Dorincourt wel voldeed, behoort vooral ook het voortreffelijk spel van mej. Anna Lange naken, die de moeder van den kleinen lord zeer mooi uitbeeldde, geroemd te worden, evenals het lieve kinderlijk spel van den kleinen lord zelf, die door de jongejuffrouw Greta Schoonenberg verdien stelijk werd vertolkt. De overige personen, die een meer ondergeschikte rol in het stuk vervulden, o.a. de heer Marcel Berkmans, die den leuken kruidenier mr. Hobs voorstelde, die zelfs met vriend Dick (schoenpoetser) naar Engeland kwam, vervulden hun rol vol toewijding en werkten allen samen tot het waarlijk schoon geheel. Als nastukje werd gegeven «Goddank, de tafel is gedekt", blijspel in één bedrijf van Benedix, een stukje louter pour rire, dat vlug, coulant werd afgespeeld. Na afloop van de tooneelvoorstelling deelde de heer D. Ris Jzn., voorzitter van het bestuur der S. O. Vmede, dat waar de toestand der vereeniging nu 35 jaren bestaande en eertijds eene bloeiende corporatie met 1200 leden van dien aard was, dat zelfs de kinderspelen wellicht niet meer konden gegeven worden, er zich een damescomité heeft gevormd, om door aanwinning van nieuwe leden der vereeniging nieuw leven in te storten. Wordt dit nieuwe leven verkregen, dan zullende oude goede gebruiken in eere blijven en hopen wij het Amsterdamsch Tooneel-ensemble, dat nu zoo wel voldeed, hier ook weer te zien. De vergadering betuigde hare algeheele in stemming met dit ernstig slotwoord en scheidde daarna in opgewekte stemming. Programma van het Concert op Vrijdag 14 Juli 1911, des avonds te 8 uur, door Schiedainsch Mannenkoor Orpheus, directeur de heer Georg Rijken, en het Stedelijk Muziekkorps directeur de heer C. K. L. Burgdorffer. lste Afdeeling 1. Einzug der Gladiatoren, Marsch, Jul Fucik. 2. Concert-Ouverture, Carl Hause. - 3. L'amitié Durable, Wals, C. K. L. Burgdorffer. 4. Salve Regina, Fr. Schu bert. - 5. Warum, C. C. A. de Vliegh. - 6. Innsbrück, Hugo Jüngst. -- 7. Sandmannchefl» Ernst Schmidt. 2de Afdeeling: 8. Frühlingsmorgen, Fr. Abt. - 9. Waldesrauschen, Fr. Ullrich. - 10. Matro zenlied, (Fragment uit „De Vliegende Hollander") Richard Hol. 11. Potpourri sur l'Opera Trou- vère, Verdi. 12. II Borgomastro di Schiedam, (Solo voor Tenorhoorn), Laura Rossi. 13. Marsch. De nummers 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10 Zang. Door B. en W. is de jacht op de gemeentegronden gegund aan den heer J. Beukers voor fill. zijnde de hoogste inschrijvingssom. De vacantiekamer der Rotter- damsche rechtbank heeft gisteren gehomologeerd het accoord van 25 °0, door A. Schiphorst, graan handelaar te Schiedam, zijn crediteuren aange boden. Van nacht trof de politie op het Emmaplein een varken aan. Aangezien werd begrepen waar het dier van daan kwam, werd 't naar de werf aan den Rotterdamschen dijk, waar 't thuis behoorde, gedreven. Vannacht om 3 uur werd opge merkt, dat twee personen, die met een handwa gen aan den Rotterdamschen dijk in de richting van Rotterdam gingen, van dien dijk een grijs konijn opnamen dat op een werf aldaar thuis- behoorde, in een zak deden en mede namen. Een onderzoek wordt ingesteld. H e d e n-m orgen moest een spoeling- haler, die te veel gedronken had en gevaar voor zich-zelven en anderen opleverde, van zijn schouw genomen en ter ontnuchtering in bewaring gesteld Worden. UIT VLAARDINGEN. Te dezer stede is overleden de heer P. H. van Abshoven uit Schiedam herkomstig reeder en koopman alhier, lid van de commissie van toezicht op de gemeentelijke zeevischhal en be stuurslid van verschillende particuliere vereeni- gingen. Hij bereikte den leeftijd van 53 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2