Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. plduive, niet alleen hot vaorgeöfchiteven debiet- register moet bijhouden, doch ook verplicht wordt tot liet invoeren van een nauwkeurige en volt ledige persoonlijke hoelklhiouiding. De uitoefening van toezicht en contröPei zal een leger van ambtenaren noodig maken on de opbrengst grootendeells verslinden, zonder dat fraude en ontduiking zijn te voorkomen. Dat dit voor -den eerlijken handel nog een nadeel te meer is en dat het ooik aan 'die moraliteit niet ten. goede komt, spreekt vanzelf. Hoe de minister zich kan voorstellen, dat' hij deze wH kan uitvoeren met het bestaande piersoneell der belastingen en zonder deskundige ambtenaren en beambten, is allen vakmenschein eien raadsel. Trou wens, alle artikelen, handeltendJe over de uitvoe ring, bewijzen duidelijk de incompetentie van 's ministers .advisteiufs. Artikel' 35 bepaalt, dat vervoer van tabak in eene hoeveelheid van meer dan één half kilo gram truto, niet mag geschieden dan met dui delijk zichtbare vermelding, buiten "op de em ballage, van het woord „tabak" en, onmiddel lijk daaronder van dm na;am en de woonplaats van den afzender en van den geadresseerde en dat bij algemeenen maatregel van bestuur voorschrif ten worden gegeven omtrent die. verdere inrich ting van dat opschrift. 1 Dat wordt dan hij verkoop van 100 sigaren en r/o ivil'o tabak telkens een beele administra tie. Dat kost in drukke zaken den patroon een bediende. Hoe zaken met een uitgebreide bui- tencliëntèle dat klaar moeten spellen op markt dagen', wanneer in enketo ,u:ren een paar hon derd of meer van die hoeveiellheden moeten wor den af getoverd, is mij niet duidelijk. De prae-adviseur behandelt ook de strafbepa lingen en keurt de strenge bepalingen af. Hij' zegt o.a. „De feiten, strafbaar volgens deze wet, wor den beschouwd als misdrijven (art. 47). Het ver zuim een proefordertje van misschien 100 siga ren m bet register in te boeken, of het afleveren van die hoeveelheid' zonder het vereischte op schrift, stempelt den vergeetachtige tot overtre der, paridon..tot misdadiger. Deze feiten zuilen strafbaar zijn m.et een boetie van f500, zegg'e en schrijve vijf honderd gulden. Stel u voor, dat eer. lastige buitenlander u een half uur of langer ophoudt, u alles laat uitpakken en tien, twintig kistjes laat openbreken zonder dat hij een kleur vindt, die licht of mooi genoeg is. Da een is te groot, de ander tie kltaiin, een derde te donker, w'eer een ander te dik of te dun, enz. enz. Dn alls hij. eindelijk iets naar zijn ga ding vindt, neemt hij 3 of 4 sigaren. Zal het ooit één Nederlander bij te brengen zijn, dat hij een misdaad pleegt als hij dien man één, twee of drie cent per sigaar meier laat betalen dan den vastgestöldön prijs? 'Ook dit feit wordt gedreigd met qene straf van f 500 boete. Zijn tijdens het pfegtem' van eene overtreding nog geein twee jaren ver'.ou- pcm sedert eene vroegere verooiideeling, dan kan zelfs gevangenisstraf worden opgtelegid en k in hij van de uitoefening van zijn beroep worden ont zet. (Art. 41.)" - Ten slotte betoogt de pracadviseur dat de belastingen ook ten opzichtte van den export van nadec-ligten invloed zullen zijn en komt tot deze condusiën 1. Speciale belastingten op bepaalde lakken van handel of industrie zijln onbillijk, omdat zij offers opleggen aan slechts ,een beperkt ge deelte der bevolking'; en met het oog op de onafwijsbare gevolgen niet in het belang van den middenstand. f 2 Het debietrec'ht op' tabak zal1 het' bedrijf der betrokken winkeliers belemmeren ein gelde lijk be nadoelen zoowel direct, door het althans voor een aanzienlijk deel eigenlijk te hunnen teste somen der belasting als indirect door lei. het verminderde debiiet. 1 2e. de groote concurrentie van de zijde van fabrikanten en grossiers, die, tergemotetkoming van hun omzetverlies eigen winkels zullien ves tigen 'i 3e. als gevolg van de omstandigheid, dat eten deel der consumenten zich rechtstreeks bij den producent zal voorzien. 3. Het verdient aanbeveling, da,t de Midden standsbond er Bij er g eer in g en volksvertegenwoor diging op aanldringe het wietsontWerp tot hef fing van eten dtebiotrecht op tabak met toet oog èn op zijn strekking, èn op zijln stolsel, èn om de uitwerking daarvan, niet te verheffen tot we,t. in het paleis, 's Middags ontvangst op het stad huis, met muzikaal feest en défilé der schoolkin deren, waarna op het kasteel, te Laeken, gedineerd wordt. De avond wordt met een avondfeest in het park te Brussel, gesloten. 28 Juli: Rijtoer door de omstreken en dejeu ner met de Hollandsche legatie. Te drie uur vertrekken de hooge bezoekers. Reuter seint uit Brussel Volgens de sChronique" zal Koningin Wilhel- mina, gedurende haar bezoek, gehoor verleenen aan het bureau van de Belgische afdeeling van de Hollandsch-Belgische commissie. De heeren zullen aan H. M. een ruiker orchideeën overhan digen, die gewikkeld is in een zeer fraaien zak doek van Brusselsche kant. Mr. Fock. De afgetreden gouverneur van Suriname, mr, Fock, heeft zich te New-York ingescheept aan boord van het stoomschip Potsdam der Holland- Amerka-lijn, dat in 't laatst van deze week of het begin van de volgende week hier wordt verwacht. Nederland en Engeland. Een Reuter-telegram uit Londen meldt Ashley stelde gister in het Lagerhuis de vraag, of de minister van buitenlandsche zaken het eens is met de beslissing van de rechtbank van Neder- landsch-Guyana, dat het handelsscheepvaartverdrag tusschen Engeland en Nederland (bepalende, dat de schepen van beide landen over en weer toe gang hebben tot alle havens van beide partijen) niet van toepassing is op de koloniën van beide landen. Mc Kinnon Wood, zeide, dat bij de ratificatie van het verdrag door beide partijen uitdrukkelijk is verklaard, dat het niet zou gelden voor de ko loniën. In later gesloten verdragen of later uit gelegde verklaringen komt niets voor, dat hierin verandering brengt. De beslissing van de recht bank van Nederlandsch-Guyana schijnt dus volko men in orde te zijn. De loonen der Rijks werklieden. Naar wij vernemen, zal binnen enkele dagen het rapport aan den minister van Oorlog worden uitgebracht door de looncommissies, destijds door den Minister benoemd, tot onderzoek der loonen aan de constructiewerkplaatsen te Delft en de (Tijd.) inrichtingen aan de Hem brug. Nederlandsche schepen gestraft, Reuter seint uit Perth De gezagvoerders van de beide Nederlandsche schoeners, die op 30 Mei door een Australisch oorlogsschip zijn opgebracht, wegens het visschen binnen 3 mijlen van de kust, zijn veroordeeld tot zware boeten of bij afwezigheid tot in beslagne ming hunner schepen wegens smokkelarij. Minister De Waal Malefljt te 's-Gravenhage. De minister van Koloniën wordt Zaterdag van verlof te 's-Gravenhage terugverwacht. Houtrust. Naar de ïN. Ct." verneemt, is aan de gemeente 's-Gravenhage het nog overige gedeelte van de gronden, bekend onder den naam Houtrust, ter grootte van ongeveer 60 hectaren, door de tegen woordige eigenaars aangeboden voor de som van f2.50 de M2. De koopsom zou derhalve millioen gulden bedragen. Aan de gemeente is tot 15 Augustus bedenktijd gelaten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 764.3 te Coruna. Laagste barometerstand 754.5 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen zuidwestelijken tot westelijken wind) zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 25 Juli 1911, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. H. M. de Koningin te Brussel. Reuter seint uit Brussel d.d. 17 Juli. Het programma voor het bezoek van H. M. de Koningin aan Brussel, is als volgt vastgesteld 26 J u 1 i, 12j uur Aankomst van de Koningin en den Prins der Nederlanden aan het Gare du Nord, waar Zij door den Koning, waarschijnlijk vergezeld van de Koningin, ontvangen worden. Men zal hun dezelfde eerbewijzen betoonen als president Fallières en keizer Wilhelm. Vervolgens zal een déjeuner in intiemen kring in het paleis worden gehouden, waarna de ontvangst van het corps diplomatique en een groot gala-diner plaats hebben. 27 Juli. Ontvangst van de Hollandsche kolonie, te Brussel, rijtoer door de omstreken en dejeuner De oude St. Janskerk. Sedert geruimen tijd is men bezig in de Groote- of St. Janskerk aan de Markt verschillende merk waardige overblijfselen uit lang vervlogen eeuwen te restaureeren. Op de eerste plaats mag wel vermeld worden, dat eenige jaren geleden de eiken preekstoel die voorde Reformatie in de kerk stond, onder handen genomen en is nu, geheel geres taureerd zijnde, als een pronkjuweel van middel- eeuwsch snijwerk daar zeer de aandacht trekt. Op het middenpaneel is de Goede Herder ge beeldhouwd en in de overige paneelen de vier Evangelisten, Verleden jaar kwam de restauratie van het merkwaardige eiken doophek gereed. Ook dit werk is met veel zorg uitgevoerd en zal, bij een bezoek door vreemdelingen aan de kerk, zeer zeker met belangstelling worden bezichtigd. Op het oogenblik is men bezig met de restau ratie der kerkenraadsbanken. Deze banken moe ten, evenals met het gereedgekomen werk is ge schied, van een dikke laag roodbruine verf wor den ontdaan, opnieuw bijgewerkt worden en dan weer volgens den oorspronkelijken stijl in elkan der worden gezet. Hoewel men van vóór de Reformatie in de kerk aanwezige koorbanken in het ruwe hier en daar enkele banken en hekken in elkaar getim merd heeft, getuige de afscheiding tusschen het middenschip en het koor, is het snijwerk op zich zelf de moeite van het restaureeren over waard. Bij het ophoogen van de vloeren zijn verleden jaar onder de kleinere vierkante blauwe tegels twee oude grafsteenen te voorschijn gebracht, welke thans voorloopig aan den kant van het Oude Kerkhof tegen den muur geplaatst later weer op den beganen grond zullen worden inge metseld. Het orgel, een kunstig instrument uit de 16e en 17e eeuw, wil men nu ook laten restaureeren. Volgens deskundigen moet het orgel die restau ratie alleszins waard zijn. Volksbadhuis. In de week van 9 15 Juli 1911 werden genomen 311 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 44 regen 24 regen 193 school kinder a 5 ct. 32 Winterdienst 1911/12. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de boekhandelaren firma Gebr. Van Cleef te 's-Gravenhage, tot een beperk aantal exemplaren verkrijgbaar zijn ge- gesteld de ontwerpen voor de winterdienstregeling 1911/12, aangeboden door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Holl. IJz. Spoorweg-Mij., tegen betaling van respectievelijk f0.32i/a en f0.12i/2 per exemplaar en van even- tueele portokosten. Voorts wordt een exemplaar van die ontwerpen ter kennisneming door belanghebbenden r.eder- gelegd op de griffiën der onderscheidene provin ciën en ter secretarie van verschillende gemeenten, waarbij Schiedam echter weer ontbreekt. Eventueele opmerkingen betreffende die dienst- regelingsontwerpen moeten, ten einde vóór de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, rechtstreeks inge zonden worden vóór of op 1 Aug. aan het Depar tement van Waterstaat. deren, den ijver vermenigvuldigen, de kennis vervolmaken en St. Ambrosius' leden steeds vrucht baar samenwerken tot heil van ons allen, tot veraangenaming van het leven Aan zijn liarte- lijken gelukwensch verbond voorz. ten slotte een geestdriftvolleve St. Ambrosius (fanfares). De voorzitter van sSt. Ambrosius", de heer Theod. L. Wielemans, kon niet nalaten op de eerste plaats dank te brengen voor de attentie van het afdeelingsbestuur en voor de hartelijke woorden ook namens dat bestuur gesproken. Voorz, verzekerde, dat de leden van „St. Ambrosius" de kunst, een sieraad en een genot voor den mensch, steeds zouden trachten te beoefenen en er naar zouden streven een sieraad te zijn voor den katholieken Volksbond en voor heel Schiedam. Met medewerking ook van het bestuur der Bonds- afdeeling hoopte het harmonie-orkest nieuwe lauweren te oogsten. »St. Ambrosius" hoopte steeds te zijn en te blijven wat t'nu reeds zoolang in de Bondsafdeeling is. Daarna verwijderde zich het afdeelingsbestuur, doch bleven de leden van »St. Ambrosius" nog lang met tal van belangstellenden bijeen, menigen vz-oolijken marsch of aardige potpourri alsnog ten beste gevend. Gister-avond 6 uur zijn aan de glasfabriek »De Schie" twee jongens al vechten de tot bij een buis geraakt. De 13-jarige J Bijl, wonende aan den Rotterdamschen dijk, bekwam daarbij brand- en snij wonden. De knaap werd door den geneesheer Elzevier Dom verbonden. „St. Ambrosius'' bekroond. Het harmonie-orkest »St. Ambrosius", onderafd. van den Ned. R, K. Volksbond, afd. Schiedam, heeft gister-avond den prijs, onlangs bij den wed strijd van harmonie- en fanfaregezelschappen te Rijswijk gewonnen, op plechtige wijze afgehaald. De secretaris der vereeniging, de heer Fr. Heg- gelman, had zich daartoe naar Rijswijk begeven en gister-avond omstreeks 8 ure werd de prijs aan het station in ontvangst genomen, waarheen zich de leden van het orkest met het vaandel begeven hadden. Met een drietal fanfares werd het nieuwe eereteeken begroet en daarna gevoegd bij de vele andere die reeds het korpsvaandel sieren. Terwijl de leden van het orkest weder feest- tonen deden hooren, ging men daarna, omstuwd door een groote menigte, langs Singel, Emma- plein, Breersvest, Hoogstraat, over de Appelmarkt en langs de Lange Haven naar het Bondsgebouw, waar men met volle muziek de geopende gehoor zaal binnen ging. Nadat het orkest, dat reeds de marschen Le concours d'Anderlecht van L. Langlois en Le chef de corps van V. Bury ten gehoore had ge bracht, nog eenige feesttonen had doen hooren, nam de heer T. J. R. Mouwens, voorzitter der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, die met eenige andere bestuursleden aanwezig was, het podium bestijgend, het woord. Hij getuigde, dat bestuur en leden der Schiedamsche Bondsaf deeling niet groote verheugenis kennis hadden genomen van het winnen van een nieuwen prijs door j>St. Ambrosius", welk feit in en buiten den Bond bijzondere belangstelling had gewekt. Na tuurlijk heeft »St. Ambrosius" dien prijs feestelijk ingehaaldhet winnen van een prijs strekt toch tot aanmoediging. Voorz., sprekend namens het afdeelingsbestuur niet alleen, maar ook in naam van alle Bondsleden, verklaart dat allen deelen in de vreugde die St. Ambrosius' leden bezielt en wenscht hun allen, in 't bijzonder ook het bestuur en den directeur, met den behaalden prijs hartelijk geluk Dat het afdeelingsbestuur en alle leden in de vreugde van het korps deelen, behoeft niet te verwonderen immers zij allen stellen op hoogen pi ijs de kunstuiting, die hunne vergaderingen en feesten opluistert en zij paren aan hun geluk wensch de hoop, dat »St. Ambrosius" nog tul- looze prijzen in wedstrijden zal mogen behalen. Is het thans verkregen succes voornamelijk en op de eerste plaats aan ijverige studie te danken, aan de kennis en bekwaamheid van den Directeur (den heer J. F. M. Smits) behoort toch ook een woord van lof te worden gebracht, immers hoe stera een leger ook zij, als 't niet een bekwamen generaal aan zijn hoofd heeft, zal 't niet ter over winning gaan. Toch kan men ook onder een bekwamen generaal niet altijd overwinnen er zal ook wel eens een teleurstelling komen maar daardoor moet men zich niet laten ontmoedigen, integendeel tot grooter ijver worden aangespoord. Moge dan de behaalde prijs den roem vermeer- AUENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Eenvei m i s te s tudent. De 23-jarige Deut sche student J. van der Oh., uit Rotterdam, die sedert 8 Juli vermist werd, bevindt zich, vol gens Zaterdag bij de familie ontvangen bericht, in het ziekenhuis te 's-Gravenhage, waar hij' ver pleegd woelt.. Hij! was dezer dagen in de Sche ven ingsebe duimen gevonden en daarheen ge bracht. Sedert 8 dagen verkeerde de familie in de grootste ongerustheid. Een honderdjarige Zondag 30 Juli a.s. hoopt eene ingezetene van 's-Gravenhage den ouderdom van honderd jaren te bereiken. Dit voorrecht zal dan beschoren zijn aan de Wed. Jansen, geboren Van Vugt, wonende aan de Ko ningin Emmakade aldaar. En met recht mag het voor deze dame een voorrecht heeten, want zij geniet nog een goede gezondheid. Zij is helder van hoofd, leest nog vrij veel en kan ook nog goed leesbaar een brief schrijven. Ook haar gehoor is tamelijk goed, zoodat men vrij gemakkelijk met haar spreken kan. Zij kan zich nog goed verschillende gebeurtenissen uit haar leven herin neren. Over het algemeen is zij zeer opgewekt, en, gevoelt zij zich al eens een enkelen dag wat minder goed, zij erkent heel dankbaar het groote voorrecht dat zij op haar hoogen leeftijd nog zoo kras is. Zij houdt zich o.a. ook nog geregeld met een handwerkje bezig. De ontvluchte boeven. Nader meldt men uit 's Hertogenbosch Van uit de slaapzaal waar de vier uitbrekers met ongeveer twintig personen te bed lagen, zijn ze door een gang tot aan een hek gekomen. Dit hebben ze geopend en zijn toen naar den zolder geklommen. Vandaar zijn ze naar de reserve-ziekenzaal gegaan, waar juist geen patiënten lagen en dus niemand aan wezig was. Aan den voorkant hebben ze toen twee dunne spijlers van een raam geforceerd. Een er van werd totaal uitgebroken, terwijl zij door het ombuigen van een tweede voldoende ruimte kregen om zich door te wringen. Toen kwamen ze op het dak aan den voorgevel van het gebouw en gingen door de dakgoot tot aan de fabriek der firma Lutkie en Cranenburg, alwaar ze zich langs een gootpijp op het daaronder gelegen platte dak lieten zakken. Hierover liepen zij het gebouw rond en kwamen toen aan de achterzijde der gevangenis. Deze is bijzonder gunstig gelegen, omdat het er zeer rustig is. Met behulp van een touw zijn de uitbrekers over de vier meter hoogen muur heen geklommen en waren toen in vrijheid. Ze ontdeden zich toen van hun klompen, jas en das en zijn er in hun blauwe boezeroen en werkbroek en op hun sokken vandoor gegaan. Ten einde een zoo groot mogelijken voorsprong te krijgen, hebben de uitbrekers door middel van 'n po en eenige opgerolde kledingstukken er den schijn aan gegeven, dat hun bedden beslapen waren. Door deze misleiding werd 's morgens om zeven uur, bij het ontwaken pas geconstateerd, dat de bewuste vier gevangenen uitgebroken waren. Omstreeks elf uur Zaterdag moet de ontvluch ting geschied zijn. De uitbrekers hadden een prachtigen voorsprong, hetgeen oorzaak is, dat men tot nu toe nog geen spoor van hen ontdekt heeft. Het onderzoek in en om het gevangenisgebouw heeft uitgemaakt, dat het personeel geen schuld treft, doch dat de ontvluchting in hoofdzaak is te wijten aan het wegnemen der militaire gevange- niswacht, waarop reeds destijds den minister is gewezen en aan den slechten toestand van 't ge bouw. Er werd elk kwartier gesurveilleerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2