De i Mini. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Om 10 uur zal dien dag in de Kathedraal door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht eene Pontificale H. Mis worden opgedragen, waarbij de Ridders zullen tegenwoordig zijn. Na afloop zul len zij een bezoek brengen aan het nieuwe St. Antonius-Gasthuis, waarna zij om één uur als gasten van den Aartsbisschop de lunch zullen ge bruiken in het Bisschoppelijk Paleis. Om 3 uur zal de algemeene vergadering plaats hebben en om 6 uur de Riddermaaltijd, waaraan zal worden deelgenomen door Z. K. H. den Prins der Neder landen. Erfenissen uit Zuid-Afrika. De Minister van Buitenlandsche Zaken geeft kennis, dat aan zijn Departement (afd. Pol. Zaken) ter inzage ligt een exemplaar der «Zuid-Afrikaan- sche Unie-Staatscourant" van 23 Mei, bevattende lijsten van a. onopgeëischte gelden, uitstaande in de boe ken van de Weeskamer, Transvaal b. onopgeëischte gelden, gedeponeerd in de Weeskamer, krachtens sectie 11 van de Admini stratie van Boedels, Proklamatie (Verbeterende) Ordonnantie, Transvaal, en c. onafgehaalde gelden, Voogdijfonds, Oranje Vrijstaat. («St. Ct.") Erfpacht-commissie te Amsterdam. De commissie tot herziening der erfpachtsvoor waarden is eindelijk met haar arbeid gereed en tot overeenstemming gekomen aangaande de voor te stellen wijzigingen in het bestaande contract. Hoofdpunten van het nieuwe stelsel zijn erfpacht in eersten termijn, gedurende 75 jaar, met stil- zwijgenden voortduur ad infinitem echter met herziening van den canon na die eerste 75 jaar telkens om de 50 jaar. Deze herziening is te ge schieden door deskundigen. De gemeente heeft het recht van tusschentijdsche opzegging, ten behoeve van de stichting van werken van open baar nut gelijk thans maar ook indien zij dit acht in het belang der volkshuisvesting, in den ruimsten zin de erfpachter, indien hij geen ge noegen neemt met de wijziging der bepalingen, waartoe de gemeente zich het recht voorbehoudt in welke gevallen de waarde van den opstal, door deskundigen te schatten, wordt vergoed. Voorts zijn in de nieuwe overeenkomst de bezwa ren van juridieken aard, bij overgang en in ver band met het verstrekken van hypotheek, onder vangen. Hoewel ook is voorgesteld het kweeken van een reservefonds is dit losgemaakt van de belangen des erfpachters, gelijk in een vroeger ontwerp tot wijziging was voorgesteld. De Pauw en Bakkershagen. Naar wij vernemen zullen de landgoederen De Pauw en Bakkershagen als villapark geëxploiteerd worden door een combinatie welke in nauwe be trekking staat met de Mij. Groot Hasebroek. (»N. Crt.") Generaal Botha. In het Doelenhotel te Amsterdam is voor een kort verblijf daar ter stede afgestapt generaal Botha, vergezeld van kolonel J. J. Byron. (Tel.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.9 te Parijs. Laagste barometerstand 756.9 te Horta. Verwachting tot den volgenden dagzwakke veranderlijke wind afnemende bewolking, waar schijnlijk droog weer, warmer. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw Telfnx. 244. Geioptend alle werkdagen. Gevraagde Arbeidskrachten. Behanger (halfw.) Behangersjongen. Construe tiew erkef. Kuiper. Kurkensnijder (halfw.) Distillaten rsjomgen. Loopjongen voor winkel. Schoenmakers jongen. Sigarenmakers j angjehs. Smidsjongens. Smoutzfclielr (halfw.) Vuurwerker (bekw.) Vuurwerker (halfw.) Aangeboden Arbeidskrachten. Brandersknechts. Cartonnagew erker. Da stilla teu rsk nec'h te. Expeditieknecht. Gistbaas. Grofhank werker. Ka ntoorbedieinden. Koetsier. Loopknecht. Nachtwaker. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Opperlieden. Pakhuisknecht. Pattens toomer. Sigarenmaker. Siga rensorteerder. Sjouwers. Stukadoor. Schippersknecht. Timmerlieden. Rijksnormaallessen. Bij Ministerieele beschikking van 15 Juli 11. zijn bij de Rijksnormaallessen te Schiedam, met ingang van I Sept. e.kbenoemd tot directeur de heer M. Martens en tot onderwijzer de heer \V. F. Gisolf, leeraar aan de Hoogere Burger school alhier. Nooduitlaat op de Schie. Voor den Raad van State, afd. geschillen van bestuur, werd gisteren behandeld het beroep van het bestuur der gemeente Schiedam tegen het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland d.d. 16 Januari 1911, waarbij aan genoemde gemeente voorwaardelijk vergunning werd verleend om bij het werk voor de rioolbemaling van het Singel kwartier, vereenigd met de binnenstad door plaat sing van een gasgemaal in de nabijheid van het bestaande, op de Schie loozende stoomgemaal, met eene uitloozing in de buitenhaven, een nooduit laat te maken op de Schie. Over deze zaak werd verslag uitgebracht door staatsraad M. Willinge, die o.a. rapporteerde, dat de over het beroep geraadpleegde autoriteiten van den waterstaat adviseerden alsnog ter gemoetko- ming aan eenige bezwaren van Schiedam wijziging te brengen in de door Ged. Staten gestelde voor waarden, terwijl Ged. Staten nader gehoord op een enkel punt ook geen bezwaar bleken te heb ben tegen wijziging van de voorwaarden. De gemachtigde van het gemeentebestuur van Schiedam, de heer Van Luik, bestreed nog de rapporten van den waterstaat en van Gedep. Staten en betoogde daarbij, dat de voorwaarde, waartegen Schiedam in hoofdzaak bezwaar heeft, nl. die betreffende de omstandigheden, waarin van den nooduitlaat gebruik zou mogen gemaakt worden, niet mag worden opgelegd, in verband met den eisch der wet, dat de voorwaar den alleen mogen strekken ter bescherming van die belangen om welke het vereischte vergunning is gesteld. Ten onrechte zou volgens spr. in deze door het hoogheemraadschap van Schieland ge vreesd worden, dat verzwaring van den boezem door het gebruik van den nooduitlaat zou ontstaan» Schiedam bracht een groote verbetering in den afvoer van rioovuil. Spr. hoopte, dat de gemeente van regeeringswege steun zou ondervinden en dat de vergunning haar mocht worden gegeven, zooals ze is gevraagd. Mr. J. H. Telders, advocaat te 's-Gravenhage als gemachtigde van het hoogheemraadschap Schieland optredende, wees op het groote belang dat dit waterschap heeft bij het niet verontrei nigen van den boezem. En indien nu de gemeente Schiedam de vergunning verkreeg, zooals zij ze hebben wil, dan zou, meende pl. het hoogheem schap aan de willekeur van Schiedam zijn over geleverd. En hiertegen moest zijnerzijds met kracht worden opgekomen. Wat verschillende ondergeschikte punten betreft, had Schieland geen bezwaar tegen de wijziging der voorwaarden. De Koninklijke beslissing volgt later. Onderwgs. Op de voordracht ter benoeming van twee onderwijzers aan school G. (hoofd de heer J. van der Hout) zijn geplaatst I. voor de vacature—Ruiter no. 1. G. van der Most, onderwijzer te Schie dam no. 2. G. den Hertog, onderwijzer te Bunnik no. 3. J. Schothorst, onderwijzer te Bolnes; II. voor de vacature Phielix no. 1. G. den Hertog, onderwijzer te Bunnik no. 2. J. Schothorst,-onderwijzer te Bolnes, no. 3. J. A. van Houte, onderwijzer te Groede. „Vriendenkring". Op de laatst gehouden algemeene vergadering van de Tooneelvereeniging «Vriendenkring" is besloten het 45-jarig bestaan der vereeniging feestelijk te vieren en wel met het houden eener stedelijke voordrachten- en nationale voor drachten- en duetten-wedstrijd, het een en ander met zeer uitgebreid plan. De inschrijving voor dezen stedelijken wed strijd is van af heden tot en met 15 Aug. a s. geopend. Inschrijvingen worden ingewacht hij den secretaris, den heer C. Janse, Koemarkt 2, alwaar verdere inlichtingen te bekomen zijn. Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tram- wegpersoneel. Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Door de atdeeling Schiedam en Omstreken werd op jl. Dinsdag des avonds ten 8 ure hare gewone maandvergadering gehouden in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Tegenwoordig was de hoogeerw. heer Deken H. J. II. Coppens, geestelijk adviseur. Na gebruikelijke opening door den voorzitten den heer J. J. Kempeneers, en vaststelling der notulen van de vorige vergadering, deed de pen ningmeester W. Broeren rekening en verant woording van zijn gevoerd beheer over het boek jaar 4910/14, welke rekening bereids door de aangewezen commissie van verifieurs was nage zien, en die bij monde van het lid J. D. Geeratz de accoordbevinding deswege rapporteerde, met dank aan den penningmeester voor zijn richtig beheer. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger voor den Raad van afgevaardigden op Zondag 6 Aug. e.k. te Nijmegen werden benoemd de leden M. A. A. Vol en H. J. Geeratz. Achtereenvolgens werden alsnu de daar te behandelen punten besproken en de gedragslijn dezer afdeeling in deze vast gesteld. Was ingekomen Van het hoofbestuur van «St. Raphaël" een 3-tal exemplaren van de statuten en huishoudelijk reglement van het Bureau voor da R. K. Vakorganisatie. Van de klachten-commissie eene nadere missive in zake het tot dc directie gerichte verzoek om het personeel langs de lijn weer in de gelegen heid te willen stellen voor het pachten van een strookje grasgrond. In verband met de door de Directie der H. S. M. toegezegde verbetering omtrent het aanbrengen van treden en handgrepen aan de nieuw te bou wen goederenwagens, werd besloten tot verzending der ontworpen nadere missive, houdende verzoek om, op de bij schrijven van 25 Februari j.l. aan gevoerde gronden, ook aan de goederenwagens, die geleidelijk ter reparatie op de werkplaatsen worden gebracht, die zoo nuttige en gewenschte verbetering aan te brengen, vooral met het oog op de veiligheid van het betrokken personeel. Omtrent de bezwaren en grieven door meerdere leden ter sprake gebracht, werd besloten deze, na ingesteld onderzoek, op de eerstvolgende ver gadering te behandelen, welke zal gehouden wor den in de tweede helft van Augustus op nader te bepalen dag. Hedjen vertrok van de brigade Schiedam en Maassluis van hier een detachement rijksveldwachters naar Amsterdam- Van nacht is door depolitieeen Rus-Fin die verdwaald bleek, wijl hij geen geld en geen onderkomen had, op het politiebureau onder dak verschaft. Heden-morgen is de man naar Rotterdam voort geholpen en aldus in staat gesteld zijn schip we der op te zoeken. Te Maastricht slaagde gisteren voor het .eindexamen Hoogerte Burgerschool met 5-jarigen cursus o.a. onze stadgenoot de lijeer H. P. C. M. Jansen vain de H. B. S. te RoÜduo. Voor het (eindexamen Handelsschool mot vier jarigen cursus dier zelfde inrichting, afgenomen onder toezicht van de accountants de hoerein W. Kreukniet ,en J. Verroe.n, is gteslaagd onze stadgenoot de heer L. W. J. C. Jansen. UIT HOKK-VAN-HOLLAND. Men meldt uit Hoek van Holland dd. 49 Juli Bij het zwemmen tusschen de pieren en den Waterweg is heden-namiddag de 47-jarige E. op 't H. verdronken. Hoewel spoedig door eenige burgers op het droge gebracht, kon dr. Rijken slechts den dood constateeren. UIT ROTTERDAM. Aankomst ran het Circus Charles. Men meldt ons: Met reusachtige extra-treinen arriveert het Circus Charles Zaterdag 's morgens 6 uur te Rot terdam. OpdeVeemarkt zal direct na aankomst met het bouwen begonnen worden. Dit wonderwerk dat 150 eigen, daarvoor afgerichte arbeiders van het circus in nauwelijks vijf uren volbrengen, is een zoo interessant schouwspel, dat overal honder den toeschouwers lokte. De «Dierentuin" van het circus wordt om 12 uur 's middags naar de reeds opslagen stallingen overgebracht. De glansrijke openingsvoorstelling heeft op den dag van aan komst dus Zaterdag precies 7£ uur 's avonds plaats. Het programma, waarmee Circus Charles beginnen zal, is het rijkste en voornaamste van den tegen- woordigen t'jd, eveneens is het het meest afwis- wisselende. Wij verzoeken de annonce van heden nauwkeurig te lezen. 'Op een iwlerkwillige geschoten. Gisternacht .omstreeks half-'twkalf werd de werk willige stoker, H. Luiken, wonend© in die Ferdi nand Bolstraat, terwijl hij met zijn zwager en een neefje va,n „Flloria," huiswaarts keierde, in de Gerard Doustraat bij d© 1© Sweefinckstraat, door een drietal personen aangevallen, die hem reeds van de Utrechtschestraat af gevolgd (hadden. Een der mannen gaf hem ieeln hevigen slag ver moedelijk met ©en boksbeugel, tegen het achter hoofd en wierp hem voorover bjp den grond. Terwijl de zwager om hulp riep, werden er twee schoten gelost, vermoedelijk door de heide an deren, althans door een van hen, van wie- een ooggetuige gezien heeft, dat hij een revolver op dein werkwillig© richtte en deze afschoot. Op het hulpgeroep van den zwager kwamen onmiddellijk voorbijgangers e!n politiemannen toe gesneld, waarop de drie aanvallers de vlucht namen. Hef duurde echter niet lang', of de politie had een man gegrepen, die zich ,op verdachte wijze achter een telefoonpaal verscholen hielld en een oogenbïik later werd een ander gearresteerd, die in. een winkel' een glas water stond te drinken en blijkbaar hevig opgewonden was. Op den tweeden gearresteerde, de stakende zeeman, J. J K., werd, toen hij aan het poli- tie-bureau gefouilleerd werd, een revolver ge vonden, geladen met vijf patronen, waarmede etebter niet gevuurd bleek te zijn. De jeierste, die aangehouden werd, de 33-ja rige stakende zeeman Y. V, had ge'on revol ver hij zich. Echter werd Hater in den nacht door een tram conducteur een revolver aan het politiebureau, Ferdinand Bolstraat, gebracht, die in een gang naast zijn woning, in de Jacob van Campenstraat tusschen Sweellnckistraat en Van der Heltstraat, was neergeworpen, ©n waarop slechts vier scho ten bleken te zitten, zoodat er blijkbaar een schot gelost was. 1 In d© straat werd ook een boksijzer gevon den. Tegen beide gearresteerden bestaat ernstige ver denking. Verschillende getuigen hebben verklaard, dat Vos twee schoten op zijn slachtoffer heeft gelost. De derde aanvaller is nog niet gearresteerd. De aangevallene heeft (en slotte geen (letsel gekregen. Hij woonde vroeger op Kattenburg, doch is naar de Ferdinand Bolstraat verhuisd, omdat zijn vrouw op Kattenburg het lbven zoo zuur werd gemaakt. Het politierapport meldt over het geval het volgende Als verdacht van het schieten op een. werk willige in de Sweelinckstraat zijn twee perso nen (zeelieden) aan bet bureau Ferdinand Bol straat gebracht. Op een van hen werd een ge laden revolver bevonden, terwijl de ander zijn revolver had weggeworpen, welke later door een burger werd gedeponeerd, zijnde in de gang van zijne woning gevonden. De werkwillige werd niet getroffen. Een derde persoon wist te ontkomen. De winkeliers en de staking. «De Nieuwe Courant" schrijft Ten minste even beklagenswaardig als het lot der werkwilligen, die door wilde benden onder de handen der gewapende macht uitgehaald en mis handeld worden, is dat van de Amsterdamsche winkeliers die van hun clientèle in de oproerige volkswijken moeten lev.en. Deze ongelukkige nijveren staan aan de schan delijkste afpersing bloot. Het bootwerkers-comité laat hun eerst bij algemeene dagorder weten, dat men bij hen geld en levensmiddelen zal komen bedelen en dat degenen die tegenover de collec tanten «de burgerlijke beleefdheidniet in acht nemen een «burgerlijk" overblijfsel, waarop deze socialistische heeren jegens zichzelf nog eeni- gen prijs schijnen te stellen zullen worden aangeplakt. Nadat deze brandschatting tweeduizend gulden had opgebracht, werd besloten een meer doeltref- fenden weg te kiezen. Men zal nu aan de win keliers bij circulaire om een bijdrage verzoeken zij hebben mede te deelen wanneer deze kan worden afgehaald. Bijna alle winkeliers zoo wordt bericht hebben bij het ophalen met den wagen hun bij drage gegeven. Geen wonder. Weigering beteekent ernstig gevaar voor eigen veiligheid en die van het gezin, voor winkel, huis en have en niet het minst, voor de zaak. De boycot dreigt hen, zoo zij niet gewillig bijdragenen deze blijft niet tot den stakingsduur beperkt. Nog lang na het einde der staking zullen weigerachtigen de gevolgen blijven ondervindenhun standje zal verloopen hun met de stakers bevriende concurrenten zullen hen verdringen zij zullen tot den bedelstaf wor den gebracht. Men ziet hier dus het bedroevende verschijnsel, dat lieden, die met de storing in het maatschap pelijk verkeer niets te maken hebben, op de meest despotische wijze worden geprest om die storing te helpen doen voortduren. Zij zouden niets liever wenschen, dan dat er aan de staking zoo spoedig mogelyk een einde kwam. Immers, daar de verdiensten van een groot deel hunner klanten hebben opgehouden, zien zij zich gedwongen dezen, willen zij ze be houden, een langdurig crediet te verleenen met ernstige risico. Zij lijden dus rechtstreeks schade door de staking. En nn komt men hun waarlijk nog een tienden penning opleggen, om die staking aan den gang te helpen houden Op de krachtdadige bescherming van deze be narde lieden, die geen «organisatie" te hunner verdediging en weerloos staan tegenover het des potisme eener bende, die zichzelf met de macht van belastingheffing heeft bekleed, mag de over heid zeker wel bovenal bedacht zijn. Wij lazen nog niet, dat het «ophalen met den wagen" aan de winkels door de bevoegde macht was verbo den. Toch is zulk een verbod zeer goed te handha ven. Bij het aantal politieagenten, marechaussees, veldwachters en militairen, dat zich op 't oogen bïik in Amsterdam bevindt, is het beletten |met den sterken arm van dergelijke bedelpartijen zeker even goed mogelijk al in normalen tijd het ver hinderen eener ongeoorloofde collecte. De winkeliers die aan afdreiging blootstaan, ver- keeren in een toestand van voortdurende vrees. Zij moeten gevoelen, dat de bescherming, die hun als rustige burgers toekent, iets beteekent en dat zij niet bij de eerste de beste verstoring der maat schappelijke orde overgeleverd zijn aan de wille keur van een nieuw «gezag", dat zich in de plaats stelt van het wettige. De stakers hebben den schrik erin gebracht. Mishandelingen van werkwilligen, door gerucht nog vergroot en vermenigvuldigd, zijn inderdaad alleszins geschikt om een man, die werken wil, tot het beslut te brengen het nog maar eens aan te zien. Na een periode van erop-los-schieten, schijnt de militaire macht thans onder het consigne n i e t-schieten te staan. Maar de winkeliers verkeeren in bijna nog el lendiger toestand. De maatregelen van overheids wege om hen te beschermen in lijf en goed kun nen niet streng en energiek genoeg zijn. Een proclamatie. Naar het »N. v. N.', verneemt, zal door den burgemeester bij openbare kennisgeving een pro clamatie worden uitgevaardigd, waarbij hij in verband met de oploopjes, die in den laatstentijd des avonds hebben plaats gevonden, tot de inge?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2