Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. De Financier. 34ste Jaarlaag. Zaterdag 22 Juli 1911. No. 10073. HATIOHALS MILITIE. Officieele berichten. Kennisgeving. Baitenlindsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bladen en een Zondagsblad. bestaat uit twee Geïllustreerd De Burgemeester van Schiedam, Gezien art. 24 der Militie wet 4901 Brengt bij deze ter openbare kennis dat het inschrijvingsregister der Nationale Mili tie voor de lichting van 1912, en eene daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, van heden, gedurende acht dagen, op de gemeentesecretarie, afdeeling Militie (Schoolstraat 12), voor elk ter lezing is nedergelegd en dat tegen bovengenoemd register en naamlijst, binnen voormelden termijn, door zijne tusschen- komst, bezwaar kan worden ingebracht bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie. De bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd, ongezegeld verzoekschrift, onderteekend door hem of haar die ze inbrengt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22sten Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W. B. NOORWEGEN. Binnenkort zullen elf Duitsche torpedobooten de Noorweegsche wateren bezoeken en o. a. eenige dagen voor de havenstad Drammen verblijven. Hoewel voor dit bezoek op de gebiuikelyke wijze de toestemming van den Noorweegschen Minister van Marine is gevraagd en deze toe stemming ook verkregen is, heeft het plan in Noorwegen in velerlei kringen ontstemming ge wekt. En een gepensionneerden marine-Officier van hoogen rang en van groot gezag in marine zaken, de heer Egeberg, heeft zich tot tolk dezer ontstemming gemaakt in een artikel in »Morgen- bladet", waarin hij, na uiteengezet te hebben, dat Drammen een strategisch punt van groote betee- kenis is, den Minister de vraag stelt, of hij met al te welwillend is ten opzichte van dergelijke bezoeken van buitenlandsche oorlogsschepen. De Minister zou hebben verklaard, dat hij de ver gunning ditmaal aan de Duitsche torpedovloot niet kon weigeren, omdat eenzelfde verlof kort te voren aan een Fransch oorlogsschip was ge geven. Hij zou echter het hand overhand toe nemen der bezoeken van buitenlandsche oorlogs schepen hebben betreurd. PORTUGAL. Het verbond van vakvefeeinigingtein tte Oporto heeft heden besilioten, een algemee'nie staking in Boeiende Roman. (Naar het Fransch.) 2) Na deze overweging zweeg Emmanuel, drong zich tegen zijn moeder aan en liet het hoofd op haar schoot rusten. Mauri ts is eerzuchtig" merkte Marchand op. «Nauwelijks is hij advocaat, hetgeen reeds mooi is voor zijn leeftijd, of hij droomt erover, een misdadiger voor het Hof van Assisen te ver dedigen." «Zijn vader heeft hem geen fortuin gelaten," hernam Celine, „en daar hij een bezonnen jon gen is, ziet hij in dat hij moet beginnen, eerder naam te maken dan anderen. Ik hoop dan ook dat hij den verlangden moordenaar spoedig in handen moge krijgen." «Of een van moord beschuldigden onschuldige, wiens zaak te mogen verdedigen toch heel wat belangwekkender zijn zou." „Hebt gij over den vader van Maurits, den heer Belcoq, sinds diens verdwijning ooit nog iets vernomen," „Neen", antwoordde Marchand, „nooit meer Ik heb u den inhoud meegedeeld van zijn laat- sten brief aan Maurits, waarin hij uit Bordeaux alle, bedrijven en verkeersmiddelen uit te roe pen. Tc Coimbra duren de ong'ereg'eSdhedein Van de studenten voort. In botsingen met bat' volk zijn er eakelten gewond. MAROKKO. Onder alle mogelijke voorbehoud wordt d.d. 20 luli uit Alkmaar bericht, dat een I ransch officier is gearresteerd en geslagen door een Spaanschen wachtpost. De man zou daarna zijn beleedigd door kolonel Sylvestre, alvorens in vrijheid te zijn gesteld. Men meldt d.d. 20 Juli de volgende bizonder- heden over het incident, dat een Fransche officier, luitenant Ahirier, instructeur van de Marokkaan- sche troepen, die te Doermal gelegerd zijn, is overkomen Ahirier begaf zich naar de stad, om te spreken over de chèque, die noodig was voor de betaling van de troepen. Hij werd tegenge houden bij Gue Loekdocs door een Spaanschen post, die hem wilde dwingen van zijn paard te stijgen. Toen hij weigerde, werd hij omringd door een piket cavalerie en een sectie infanterie, die hem met het plat van den sabel sloegen. Ook werden geweren op hem aangelegd. Daarna werd hij naar het Spaansche kamp gebracht, waar hij een uur werd opgehouden en, na door kolonel Sylvestre beleedigd te zijn, werd hij in vrijheid gesteld. De Fransche bewoners van Alkasser durven niet meer uit te gaan in de stad. Uit Madrid wordt aan de sVossische Zeitung" geseind Aan de oplossing van het geval-Boiset knoopen heden de bladen te Madrid zwaarmoedige beschouwingen vast, daar volgens hun inzicht Spanje in internationale beleefdheid te ver gegaan is. De aanvallen van de Parijsche bladen tegen Spanje worden vergeten. Het tweede bataljon marine-infanterie wordt op oorlogssterkte gereed gehouden. PERZIë. Het Petersburgsche Telegraafagentschap ver neemt het volgende uit Astrabad Reizigers, die hier uit Omtsjali zijn terugge keerd, deelen mede, dat Mohammed Ali zijn leger plaats heeft opgeslagen op 15 K.M. van Astrabad. Heden zal hij zich voor de poorten van laats'ge- noemde stad vertoonen. De ex-Sjah schijnt te wachten op hulptroepen, die reeds bij Sarie staan. Hij houdt zich voorloopig bezig met het organi- seeren van de Toerkmenen-troepen, die met het uur talrijker worden en van alle kanten toestroo- men. De toevloed daarheen van inwoners uit Astrabad wordt ook voortdurend grooter. Gisteren begaf zich ook de vice-gouverneur Said i-Lasjker erheen, waarbij hem bleek, dat prins Sjoea-es- Saltané, de voormalige minister van buitenland sche zaken Saal-ed-Dowle en Moetasin oei Moelk den ex-Sjah vergezellen. Uit Teheran wordt aan de Londensche sStandard" gemeld, dat zoodra de aanstaande terugkomst van den ex-shah verwacht werd, de deze woorden schreef, welke ik mij nog zoo levendig herinner alsof ik ze hier voor mijn oogen had: „Het is thans onmogelijk dat wij elkaar terugzien, Ik vertrek, ik weet niet waar heen, maar in alle geval verweg een land in, waaruit men niet wederkeert, denkelijk naar het hart van Afrika lk verander van naam. Belcoq is dood voor u. Ik heb mij-zelven ge dood in den vuistslag op het hoofd van den zoon van Talbot." „Belcoq heeft woord gehouden" vervolgde de schrijver „Hij is vertrokken en hoogst waar schijnlijk zal hij niet meer terugkeeren. Mis schien ook zal hij weer verschijnen den dag, waarop wij hem 't minst wachten, en zóó veran derd, dat wij hem niet meer herkennen. Welk wonderlijk lot viel dezen man ten deel, die, door zijn zoon rijk te willen maken, ertoe gebracht werd, dienzelfden zoon voor de keuze te stellen öf van ellende om te komen, óf snel vermaard heid te veroveren en daardoor rijk te worden." „A!s laatste toevlucht zal hij ons altijd vin den," zei Celine. „O gewis, tenzij een zware ramp ons mocht treffen. Het leven van een letterkundige staat aan veel wisselvalligheden bloot. Voor het oogen- blik zijn wij rijk, althans onafhankelijk ik ver dien twintigduizend frank per jaar, doch wij hebben nog geen stuiver bespaard." „Omdat gij de schulden mijns vaders hebt willen betalen", zei Celine op levendige toon. „Was ik er niet toe verplicht?" staat van beleg in de stad is afgekondigd Dé regeering beschikt niet over voldoende krachten om Teheran te verdedigen. De hoofden der Batch- tian boden 5000 man hulptroepen, maar deze kunnen niet op tijd aankomen. De Brandenburger kamer van landbouw heeft besloten voor het voorjaar van 1912 met glas overdekte groente-tuinen in te richten, zooals die hoofdzakelijk in Nederland bestaan. Een afzon derlijke maatschappij werd gisteren opgericht. Een Hollandsche groententeeler van bekende re putatie zal aan het hoofd staan van deze onder neming. Vijf-en-vijftig morgen land zijn daartoe aan gekocht en 5000 MJ worden onder glas gebracht. Men is van plan er rnodeltuinen in te richten, waar de boeren gelegenheid zullen hun kennis van den tuinbouw te vermeerderen. Men hoopt op deze wijze de millioenen marken, die jaar- lijksch voor jonge groenten en vruchten naar het buitenland en speciaal naar Holland verdwijnen, in het eigen land te kunnen houden. De heer Grobben, die verschillende malen Ne derland bezocht om de intensieve groentencultuur van dat land te bestudeeren, gaf voor de kamer van landbouw uitvoerig rapport over zijn onder zoekingen. Hij zeide, dat Nederland aan de spits van kunstmatige groentencultuur staat. Men wil deze zaak zooveel mogelijk bespoedigen om in het aanstaande voorjaar reeds vruchten en groente ter markt te kunnen brengen. --- Het Russische ministerie van oorlóg heeft bij de<n ministerraad een voorster ingediend om een crediet van 100.000 roebel1 te verleenen ten einde een constructie-prijs uit te' loven voor die lichtschepen, die in Rusland gebouwd worden, en voldoen aan de eiscihjein, doo'r het ministerie van pori'og gesteld. Dezer dagen hebben de Orangisten te Belfast weer eens op ergerlijke wijze huisgehouden. Bij hun jaarlijksch feest moesten het de katholieken opnieuw ontgelden. Reeds des voormiddags tijdens den optocht was het te zien dat de katholieken haters iets slechts in hun schild voerden. Zij droegen groote zakken vol steenen op hun rug. De vensters van de huizen van verschillende aan zienlijke katholieken werden met steenen inge worpen en verscheidene gebouwen, waaronder een brouwerij, werden in brand gestoken. De politie, die ongevoer 200 personen in hech tenis nam, had eveneens een regen van steenen te verduren. Onder de kreten »weg met den Paus", poogden de woestelingen de katholieke kerk binnen te dringen, maar de politie en vele katholieken verdedigden het heiligdom zoo krach tig, dat de geweldenaars moesten aftrekken. De onlusten duurden tot laat in den nacht. De Orangisten, nog altijd niet voldaan over hun afschuwelijk werk, sleepten balken en andere dee len van de vernielde huizen naar het marktplein en richtten daar een groot vuur aan. Als waan- „Geenszins! Gij huwdet mij en wel zonder bruidsgiftdit was al zeer schoon van den kan t eens romanschrijvers, zoo zeer gezocht als gij het reeds waart, U nog als gehouden te beschou wen, voor den tegenspoed uws schoonvaders in de bres te springen, zou niemand ingevallen zijn." „Kom, kom! Ik heb eenvoudig mijn plicht gedaan." „Meer dan uw plicht." 't Is mogelijkNu gebeure er wat wil. Buitendien er blijven nu van de accepten nog slechts tienduizend frank binnen 3 dagen, dus den 15n, te betalen en daarvoor heb ik het geld, dat ik morgen zal gaan ontvangen, gereed lig gen bij het Crédit Commercial. Als dit is af gedaan is, zijn alle schuldeischers voldaan en kunnen wij geld ter zijde gaan leggen om aan elk gebeurlijkheid het hoofd te bieden. „Komaan! Emmanuel," vervolgde Marchand, om het gesprek een anderen loop te geven, „'t is halftien, reeds te laat voor zoo'n kereltje van vijf jaren gij moet gaan slapen." Het kind antwoordde dat het geen slaap had, o, volstrekt niet! en deed zijn best, de oogleden, die hem ondanks hem toevielen, open te hou den. „Och, het gelukt nietde koopman in zand is gepasseerd en heeft u de oogen vol geworpen, zei Celine, terwijl zij haar zoon op den vloer zette, „ga papa omhelzen, en dan gauw naai bedje". zinnigen en dwazen dansten zij om den brand stapel. Ook uit de provincie Belfast worden ergelijke feiten gemeld. Uit München wordt aan de ïVossische Zei tung geseindIn de spionnagezaak te Hammel- burg, waarbij een Japanschen majoor betrokken is, is het onderzoek nog hangende. Het geval is echter geenszins zoo eenvoudig en onschuldig als het officieus werd voorgesteld. Het blijft volgens den tegenwoordigen stand van het onderzoek twijfelachtig of de Japansche officier, die bij den houwitser bespeurd was en naar den bevelhebber van het kamp gebracht was, inderdaad dezelfde is als de weggevluchte spion. Het is niet uitgesloten dat een tweede Japanner zich in de nabijheid van den houwitser heeft opgehouden. Een draadbericht uit Kiel meldt, dat drie matrozen van den kruiser, »Von der Thann" zijn verdronken gedurende de schietoefeningen op de Baltische Zee. De beambten van de tramwegen van Straats burg en uit den naasten omtrek der stad zijn in staking. Het bedrijf staat geheel stil. De toestand in Haiti blijft kritiek. De re geering heeft de blokkade van Saint Mare, Gonai- ves en Port Liberti geproclameerd, maar deze is niet effectief. De regeering beschikt slechts over een oorlogsschip. Uit Berlijn wordt aan den Parijschen »Temps" gemeldDe nationale partij in den Rjjksdag heeft het volgende telegram uit Mexico ontvangen Orasaba. Vijf-en-twintig familiën van Fabriea- rio, Blanco, Santo Rosa en Orisaba vragen de bescherming der Duitsche regeering tengevolge van de aanvallen waaraan de Duitschers te Puebla hebben blootgestaan (Geteekend): Per order der delegatie, Pertschy. IVde Diocesane Katholiekendag te Amsterdam. 23 October 1911. Wegens tijdelijk vertrek naar elders van Mr. L. J. W. Smit, is benoemd tot Secretaris van bet uitvoerend Comité, de heer A. M. Steins Bisschop, Prinsengracht 1025, Amsterdam. In plaats van Dr. Cl. Meuleman, zal Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, inleider zijn van de eerste afdeeling. De Afdeeïingen zijn thans definitief vastge steld als volgt: AFDEELING 1. Onderwerp: „Godsdienstzin in hét Huisgezin". Voorzitter: Mr. A. M. A. Smits, Amsterdam. Inleider: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Haarlem. Leden: J. A. Bakker, Amsterdam; Mr. A. Dor- beck, Alkmaar; F. Th. Everard, Amsterdam; Ka pelaan H. W. J. Hoosemans, Feyenoord; F. J. M. van Ogtiop, Amsterdam; S. H. Weutsink, Am sterdam, Secretaris. AFDEELING 2. I Voorzitter: A. C. A. van Vuuren, Den Haag. Maar Emmanuel klom, om te spelen, opnieuw op den divan, verschanste zich achter de kus sens, en het was gedurende eenige oogenblikje spelen, onder lachen en zoenen. Natuurlijk kwam de moeder zegevierend te voorschijn en voerde haar kleinen gevangene in de armen weg naar zijn bedje, nadat hij eerst zijn vader een nachtkus had gegeven, dien welluidenden kus met vollen mond gelijk alleen de kleintjes dien weten te geven. Marchand hervatte in afwachting van de te rugkomst zijner echtgenoote, de correctie der proeven van een artikeleen letterkundig kri tiek, bestemd voor een voornaam tijdschrift. Het was een vreemde geschiedenis, die van Belcoq, waarvan zoo even tusschen het echt paar sprake was. Op zekeren nacht vond Marchand, slapende aan den voet van den Arc-de- Triomphe, een zevenjarig jongetje, dat uit een kosthuis te Neuilly, waar hij mishandeld werd, weggeloopen, was. Marchand en twee schilders: zijn vrienden Marcel Pepin en Antony Camelot, namen hem tot kind aan en besloten den kleinen verlatene een familie terug te schenken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1