Stads- en Gewestelijk Nieuws. Inleider: Mr. P. J. M. Aalberse, Leiden. Leiden: Mr. W. Berger, Den Hang, Secretaris; Paul J. Biësta, Rotterdam; P. Bos, Hoo'rn; A. P. J. M. Smitz, Haarlem; Mr. M. M. van Velzen, Schiedam; Th. J. M. Westerw.oudt, Amsterdam. AFDEELINCt 3. Voorzitter: Jos. Th. J. Cuypers, Amsterdam. Inlleddér: Rector P. Stroomer, Amsterdam. Leden: J. C. Berger, Amsterdam; Ed. Brom, AmsterdamTh. A. Geefe, Amsterdam, Secre taris; Mr. Th. C. GonsalVeis, Den Haag; A. J. B. M. Ides, Amsterdam; St. van Schaik, Delft. Hoofdcommissaris va.n Orde: I.. J. Kortenihorst, Amsterdam. De ZeerEenv Pater Fr. Hendi'ichs S. J. zal spreker zijn op de Algemeens Vergadering. Het Uitvoerend Comité bestaat thans uit de navolgende ledenMr. E. P. F. A. van den Bo- gaert, Voorzitter; A. M. Steins Bisschop; Secre taris; J. H. M. Schmedding, Penningmeester; Mr. G. A. P. M. van dep Aa; J. N. Hendrix; Dr. C. A. L. Rademaker; W. A. Schaide van Wes trum; Dr. N. P. van Spanje; Th. Weesing. De verkiezing van den heer Kappeyne van de Coppello tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De heeren mr. K. A W. L. Hazelhoft Roelfzema, Ch. E. H. Boissevain en Dr. D. van Embden, leden der Provinciale Staten van Noord-Holland, hebben, naar het weekbl. «De Nieuwe Amsterd." meldt, tot den minister van binnenlandsche zaken een adres gericht, waarin o.m. wordt gezegd: «Op 11 Juli jongstleden is door de Provinciale Staten van Noord-Holland in hunne, toen gehou den vergadering als lid van Gedeputeerde Staten gekozen hun medelid, mr. J. Kappeijne van de Coppello, advocaat te Amsterdam, die daarop heeft verklaard, het aldus hem opgedragen ambt te aanvaarden. Tegen die benoeming en aanvaarding hebben adressanten zeer ernstige bezwaren. Deze aan u voordragende, stellen zij het bij zonderlijk op prijs, vóór alles u te verklaren, dat hunne bedenkingen allerminst gericht tegen den persoon van den gekozene, dien zij integendeel wegens zijne groote gaven een sieraad zouden achten voor het college, waarin hij aldus heeft zitting genomen, gelijk hij dat allicht zou zijn voor iedere publiek-rechtelijke betrekking, waarvan de vervulling hem mocht worden opgedragen. Der ondergeteekenden bezwaren worden echter door die hooge waardeering geenszins weggeno men. Zij zijn gegrond op de omstandigheid, dat mr. Kappeijne van de" Coppello is de advocaat der gemeente Amsterdam, of, zoo men het liever aldus wil hebben uitgedrukt, die van het bestuur dezer gemeente. Adressanten zijn van oordeel, dat deze twee ambten niet in één persoon vereenigd mogen zijn. Gesteld tochbesluiten, door het gemeentebestuur, vaak in overleg met haren daartoe aangewezen rechtsgeleerden raadsman, genomen, worden voor het college van Gedeputeerde Staten een onder werp van beoordeeling of controle, gelijk de ge meentewet en de provinciale wet dit herhaaldelijk vorderen, zoo kan van den vasten raadsman der gemeente niet worden verwacht eene zoo volkomen onbevangenheid, als voor de goede waarneming der functiën, aan het lidmaatschap van dit college verbonden, onmiskenbaar wordt gevorderd. Her haaldelijk kan en moet het voorkomen, dat het, aldus in dubbele kwaliteit werkzaam, lid van Gedeputeerde Staten, in den engen kring van het gemeentebestuur zijn oordeel reeds heeft uitge sproken over het vraagstuk, waarover hij met zijne medeleden van het hooger college nu eene meer definitieve beslissing zal hebben te nemen. Ja, het zal gebeuren, dat hij, de vaste advocaat van het gemeentebestuur, als mederechter in appèl over beslissingen van dat bestuur zal hebben te jugeeren." Op in het adres uitvoerig uiteengezette gronden, ontleend zoowel aan de taalkundige beteekenis van het woord «beambte", als aan de strekking van art. 53 der Provinciale Wet, zijn adressanten van oordeel, dat de benoeming van mr. J. Kap peijne van de Coppello tot lid van Gedeputeerde Staten, hoe verklaarbaar ook wegens zijne vele gaven, echter door de wet zeer stellig gewraakt wordt, en achten zij mitsdien zich verplicht 's ministers aandacht daarop te richten, ten einde hem te doen overwegen, of niet onder toepassing van art. 66 der Provinciale Wet eene voorstel tot vernietiging van het besluit der Provinciale Staten van Noord-Holland, waarbij deze benoeming plaats vond, door den minister aan de Koningin moet worden aangeboden. Zandvoort. Er zijn oneenigheden gerezen tusschen den inspecteur der volksgezondheid en de gezondheids commissie te Zandvoort. Deze laatste is op het spoor gekomen dat, met het oog op de commer- cieele belangen van de badplaats, van vele geval len van diphtheritis geen aangifte is gedaan, en dat de inspecteur uit overweging van die belangen nagelaten heeft, Zandvoort epidemisch besmet te doen verklaren. De gezondheidscommissie heeft Woensdagavond vergaderd, en heeft besloten tot publicatie van haar rapport, zoodat dit eerstdaags kan worden tegemoet gezien. De »N. Haarl. Crt." schrijft over deze kwestie «Slechts noode, en alleen omdat we ons ernstig er toe verplicht gevoelen, willen we een enkel woord spreken over een o. i. groot gevaar dat onze naburige badplaats Zandvoort bedreigtüf^ Sinds eenigen tijd komen daar n.l. eenige ge vallen voor van diphtheritis. De ziekte lijkt van goedaardige soort, en ernstige lijders kwamen niet voor. Doch nu doet men in Zandvoort o.i. in deze kwestie precies averechtsmen verzwijgt officieel en officieus deze ziektegevallen, men stopt ze in den doofpot, men poogt op allerlei manieren (volkomen wettig, dat zij gezegd) het bestaan der ziekte te verheimelijken Welnu, royaal en eerlijk gezegd, noemen wij dat een ernstig gevaar, èn voor de gezondheid èn voor de badplaats Zandvoort-zelve. Voor de gezondheid, omdat nu helaas onbeken den met den toestand zich de ziekte zouden op den hals kunnen halen. Maar vooraleen gevaar voor de badplaats. Want in breeden kring is de zaak al hekend velen weten dat diphtheritis-gevallen zich hebben voorgedaan in Zandvoort. Met die verheimelijking nu en stille verzwijging van den eigenlijken toe stand, kweekt men bij die zeer velen, die iets van een «besmettelijke ziekte" weten, groote on gerustheid en verstoordheid. Waarom niet loyaal en royaal gezegd «Zoo is de toestand, doch de ziekte is zéér goedaardig Nu maakt men de menschen en o. i. zeer ten onrechte naar hetgeen we vernamen on gerust en bang. Nu spreken er de conducteurs eu de badlwi en de kellners overtot argelooze badgasten en dagjesmenschen, die den schrik op't lijf krijgen.... Eerlijk gezegd we vinden dat degenen die zoo geheimzinnig de zaak behandelen, werkelijk ge vaar veroorzaken aan de badplaats 1 Het is o.i. beter, royaal den toestand onder de oogen te zien, dan zich te moeten toevertrouwen aan allerlei ongecontroleerde praatjes Een feit is, dat er eenige goedaardige ziekte gevallen in Zandvoort zich voordeden. Waarom dit niet bekend, liever dan allerlei geruchten te laten spreken Kort en goed gezegdhet gevaar voor de bad plaats zit niet in de ziekte die er voorkomt, maar o.i. wel in de manier waarop men die ziekte poogt te verheimelijken 1" Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ;n den morgen van 22 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.8 te Karlsruhe. Laagste barometerstand 748.5 te Thorshaven. Verwachting tot den volgenden dagzwakke zuidelijke tot zuidwestelijken wind, licht bewolkt droog weer, behoudens kans op onweer, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie Prot. boekje, ceintuur, gewicht. Terug te bekomen aan de volgende adressen: eenig geld in papier, wed. Jeup, Grof baan 35'8 muilkorf, Rutteman, Beijerlandsche str. 11; ro zenkrans, Groeinendaal1, Gr. Markt 7; roeiboot, gemerkt, brugwachter Stoker, Oranjebrug; por- temonn. met eenig geld, Lammers, Fabristr. 2; sleutels, Groeneweg', Groeueweegje 35. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw Telfnr. 241. Geoplend alle werkdagen. Gevraagde Arbeidskrachten. Behanger (halfw1.) B eha ng'ers j ongen Kleermaker (halfw1,) Kuiper (halfw.) Krul1! en jongen. Kurkensnijder (hjajfw1.) Loopjongen voior winkelt Metselaar. Schoenmakersjongen. Sigareinmakerejongens. Smidsjongens. Smoutzetter (halfw.) Vuurwerker (hekW.) Vuurwerker (halfw.) Aangeboden Arbeidskrachten. Brandersknechts. Cartonnagewerker. Da stifla teu rsk nech ts Expeditieknecht. Gistbaas. Grofhankwerker. Ka ntoorbedienden. Koetsier. Loopknecht. Nachtwaker. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Opperlieden. Pakhuisknecht. Pettenstoomer. Sigarenimakeri Si ga reins or teerder. Sjouwers. Stukadoor. Schippersknecht. Timmerlieden. Huishoud- en Industrieschool. Gisteren werden aan de Huishoud- en Industrie school bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse van dagschool IIB. J. v. d. Loo, KethelJ. Poortman en A. Verschoor, Maassluis; C. Jansen, Overschie A. Dekker, Pernis; S. Duit en M. Schul- ler, Rotterdam; M. Kooper, J. Papenhuijzen, N. Veth, L. v. d. Wal, SchiedamR. v. Gelder, M. Moerman, B. Noordeman, Ch. Papenhuijzen, Vlaardingen. Voorwaardelijk bevorderd werdenM. v. d. Snel, Overschie; M. v. d. Heijden en J. Timmer mans, SchiedamJ. v. Heijst, Vlaardingen. Na afloop van dezen tweejarigen cursus werden getuigschriften uitgereikt aanC. v. Dam, Over schie; A. Horstink, A. Oosthoek, M. Visser, RotterdamI.. Brand, C. Jordaans, E. v. Vliet, Schiedam. Aan één leerling kon geen getuigschrift worden uitgereikt. Bevorderd werden van de 1ste naar de 2de klasse: «Opleiding voor huishoudkundige": A. v. Beijnen, M. Pouderoijen, Rotterdam C. Kramers, J. Smits, Schiedam N. de Zeeuw, Vlaardingen. SchiedamBrielle. De Schiedamsche processie zal dit jaar weder op den gebruikelijken tijd, den laatsten Donderdag der maand Juli, naar Brielle vertrekken. Dat de processie weder in den vacantietijd uittrekt, zal 't zeker velen gemakkelijk maken daaraan deel te nemen. Velen zullen zeker opnieuw hun geloof en godsvrucht willen betuigen door een bedevaart naar de gewijde, dierbare plek, waar de Gorkumsche Martelaren, ruim drie eeuwen geleden, bloed en leven hebben gegeven voor hetzelfde geloof dat ook wij belijden. Laten wij 't op de historische plaats, waar zij 't in hun smartelijken dood te meer bezegelden, opnieuw getuigen, dat o n s en h u n geloof één is. Schiedams pelgrimsschaar brenge weder dank bare hulde aan Gorkums heldental, datdebreede schare der vaderlandsche heiligen vermeerderd heeft met negentien kloeke heldenfiguren, die 't tijdgenoot en nakomeling toeroepen «en eene heilige, katholieke en apostolische Kerk". Zoo zal de bedevaart naar Brielle eene nieuwe, krachtige openbaring zijn van het levend geloof dat in Schiedams veste sinds onheugelijke tijden pleegt te bloeien. Tuinfeest Oranjevoreeniging. Men verzoekt ons de aandacht op achterstaande advertentie der Oranje-Vereeniging te willen ves tigen, waarin de entrée-voorwaarden, afwijkende van die van vorige jaren, nader worden omschreven. Tevens deelt men ons mede, dat het Comité door de welwillende medewerking van eene te dezer plaatse bestaande vereeniging in staat ge steld werd, beter nog dan vorige jaren in de behoefte aan zitplaatsen te voorzien. De entree-kaarten zijn vanaf heden, bij de in de advertentie genoemde heeren reeds verkrijg baar, bij welke heeren men zich tevens nog als lid der Oranje-Vereeniging kan doen inschrijven. Voorts geeft het comité er kennis van, dat zij, die op den avond van het tuinfeest geen bewijs van lidmaatschap 1911 der Oranje-Vereeniging of S. O. V. kunnen toonen, onherroepelijk als niet- leden worden beschouwd en dientengevolge slechts toegang tot den tuin hebben tegen betaling van fl.entree. De warmte. De thermometer wees heden hier ter stede aan: 106 graden Fahrenheit in de zon en 80 graden in de schaduw. B ij d e examen s voo r de B e waa r school acte. A, gisteren door de gemengde com missie te 's-Gravenhiage afgenomen, zijn o.a. ge slaagd onze stadjgenooten de dames C. Scholtem en L. van Wocrkom. i Gist e r e n i s door d e politie a a n g e- houden zekere V., Verdacht dei vorige week een horloge met ketting ten huize zijner ouders ont vreemd te hebben. Het horloge was verband, doch het beleenbriefje in beslag genomen. Na verhoor is bedoelde pieirsopn weier op vrije voeten gestelid. Door de politie is gisteravond aan gehouden zekere G. v. d. M., diei nog 9 dagen heChténis moest ondergaan wiegenis hiet niet be talen van (eten bedrag van f 16 aan boeten. Heden-morgen is bedoelde persoon naar liet Huis van Be|w:aring te Rotterdam overgebracht. UIT ROTTERDAM. De herstemmingen. Bij d-e herstemming zijn van de .aftredendien gevallen d,e liberalende wethouder C. van Dorp, D. S. Knolnerus, mr. C. C. Dutilh, mr. J. H. D Schenkenburg van Mieïop, J. Verheul1 Dzn., dr. D. P. Hoyeir en H. Robertson W.Azin. Herkozen worden J. Spiekman (S. D. A. P.). Iin de distric ten I en II H. Diemer (a. r.W. J. Drooglever Forfuyn (lib)., mr. S. J. L. van Aalten (vrijz. dein.) en wethouder mr. S. Muller (lib.) Ge kozen weiden de kerkelijke, candidiaten Tuinstra, Van Mirtdeirop, Van Schelven, Kuyk, van der Mo len, van Rooy, Kras etn van Winkel. De uitstag is als volgt: District IHerkozen Diemer 3017 en Spiekman 2961 stemmen. Gekozen Tuinstra 2810, Mooy- man kreeg 2744, van Stapete 2536, Stoll'e 2577 stemmen. District IIgekozen Minderop 3083, van Schel ven 3136, Spiekman 2304; van Dorp kreeg 2136, Knottnerus 1816, Heïfediingein 1888. District III: Herkozen Droogleever Fortuyn 1526; gekozen Kuyk 1536 en van der Molen 1521Dutilh kreeg 1519, Scihenkenberg van Mior- op 136, Kapteyn 331. District IV: Heirkozein wethouder Muller 2449; gekozen dr. van Rooy 3172, Verheul kreeg 2371, T,er Laan 2133. District V: Herkozen van Aal'ten 1748; geko zen Kilos 1789, Van Wiinkeill 1756; Iloyer kreeg 1728, Robertson 1536, Ter Laan 1116 stemmen. Vóór de verkiezingen telde de Raad 6 Roomsch Katholieken, 9 Antirevolutionairen, 6 Christ.-Hi-s- torischen, 20 Liberalen, 1 Vrijz.-democraat, 3 Soe.-democraten, dus 21 Rechts en 24 Links. Na, de verkiezingen is de samenstelling aldus 9 Roomsch Katholieken, 10 Anti revolutionairen, 8 Christ.-Historisclhen, 13 Liberalen, 1 Vrijz.-de mocraat, 4 Soc.-democraten, afeoo 27 Rechts te gen 18 Links. De Rotterdarasche Raad reehtsch. De «Maasbode" schrijft o.m. Ziedaar, het resultaat van dezen in dubbelen zin heeten dag, liever nog het resultaat van een jarenlangen, onvermoeiden, harden en onverzette- ]ijken strijd. Velen nog van dit geslacht hebben het begin en den opzet van dien strijd meegemaakt, maar even velen misschien hebben in dien tijd het hoofd geschud over de vermetelheid, die het wagen dorst om te gaan morrelen aan die eer biedwaardige, liberale gestoelten, die door de vast aaneengesloten phalanx der verbonden Christelijke partijen ten slotte op één dag zijn overrompeld geworden. De Rotterdamsche Raad rechtsch 1 't Lijkt een sprookje Want als wij terugzien op de afgelegde banen onzer stadspolitiek, dan is deze omkeer, die in den aanvang langzaam maar later met verrassende snelheid voortging, eene van zóó grootsche betee kenis voor de Christelijke idéé; ééne van zóó wijdstrekkende invloed op de rechtsche partijfor matie in stad en land, dat deze triomf moeilijk in het bestek van een kort opstel onder woorden kan worden gebracht. Maar dit ééne toch dringt zich aan ieders on bevangen geest aan het eind van dezen victori- euzen dag dadelijk als een onafwijsbaar iets op, nl. de onverwoestbare kracht van een beginsel, dat, hoog als een luchter, aldoor maar voor de oogen van het volk wordt gezet. Een beginsel, dat geen compromis kent, dat stug is en blijft, en juist omdat het onderdrukt wordt, des te meer de levende klem, die het in zich sluit, overal waar het maar kan, naar buiten ziet uit de drijven. Dat beginsel nu heeft heden gezegevierd over de oppermachtige hoogheid der liberale regenten en de onduldbare overheersching van een partij, die niet wortelde in de overtuiging en het be wustzijn der burgerij, op één dag te niet gedaan. Dat deze triomf ons Christenen op heel wat arbeids moest komen te staan, stond vast. Want we hadden tegen een sterken, haast niet te keeren stroom op te roeien. In Rotterdam was het voor den liberaal het pleizierigst om te leven en te regeeren. Geen stad in heel het land, die zoo'n liberalen klank afgaf, als deze. De »N. R. Crt." schrijft over den afloop der verkiezing De dag is, gelijk wij in den aanvang zeiden, voor de vrijzinnigen bij uitstek slecht geweest. Naar de oorzaken van den ongunstigen uitslag behoeft men niet geheel te gissen. In district II b.v. is niets gedaan. Het aangekondigde controle bureau bleek zelfs gisteren te elfder ure van zijn taak te hebben afgezien. De onderlinge moeilijkheden, reeds toen de verkiezing in het zicht kwam, om het over de candidaatsstellingen eens te worden, de onvastheid in de leiding der kiesvereenigingen zonder stuur of richting, en de naijver tusschen die vereenigingen, zullen daarbij wel het hunne gedaan hebben, om den uitslag weing gunstig te doen zijn. Onder zulke omstandigheden valt wei nig kracht te ontwikkelen. Intusschen, de Raad wordt nu in meerderheid rechts wij wachten met belangstelling af, waaróm een aantal bekwame raadsleden door andere vervangen zijn, en de zeer gewaardeerde wethouder van Dorp het veld heeft moeten rui men. Kort geleden (zegt het blad verder) schreef De Nederlander Rotterdam verkeert onder de groote steden in menig opzicht in een zeer benijdenswaardige po sitie. Haar bloei is bijna spreekwoordelijk gewor den. De groote energie van het gemeentebestuur vindt dankbare waardeering bij de ingezetenen en kweekt zelfs een soort «burgerzin als in ons land tot dusver zeldzaam was, getuige de groote giften, die voor publieke doeleinden aan de stad worden aangeboden. Die toestand van bloei legt verplichtingen op, of liever, stelt eischen wil hij duurzaam zijn. Eén dier eischen is, dat men niet de beste krachten, welke aan den opbouw der stad kunnen werken, uit partijzucht ter zijde steltdat men leert de handen inéén te slaan waar het gemeentebelang dit noodig maakt. Wij zullen dus nu, na September, ontwaren, op welke wijze de verplichtingen zullen nageko men worden. Wij kunnen groote dingen tege- moetzien, en verrassingen. Mogelijk al dadelijk bij de wethouderskeuzen. Naar men verneemt, zal de heer Spiekman, die gisteren voor district I en II gekozen is, voor I bedanken. Gistermorgen is vrouw M. J. M., in een woning aan de Schavensteeg no. 14, te Rotterdam, door den werkman J. J. de V., die haar, van het werk komende, niet thuis gevonden had, met een mes in de linkerzijde van den hals gestoken. De vrouw is in het ziekenhuis verbonden en de dader op gesloten op het bureau van politie in de Paauwen- steeg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2