Zaterdag 22 Juli 1911 Telefoon no. 85. Vliegende Winkels. Binnenland. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. TWEEDE BLAD. No. 10073. Wanneter de winkelstand ergens geteisterd wordt door de plaag der zoogenaamde „Vliegende win keliers", dan is het ongetwijfeld wel in deze provincie. En tóch we wezen er reeds zoo dikwijls op wordt er zoo, weinig tegen gedaan. „Ja maar", zal mem ons antwoorden, „zoo lang de Rijkswetgever niet ingrijpt, zal men van gemeentewege niets vermogen." Toegegeven I Doch een gezamenlijke actie der vereenigingen van die benadeelde winkeliers en handelslieden, zou toch althans wei iets kun nen uithalen. Hoe dikwijls echter reeds op een dergelijk ge concerteerd optreden is aangedrongen, even dik wijls is heit achterwege gebleven hier ter stede, wegens gebrek vermoedelijk aan initiatief. Laten wij, om de zaak flink warm te houden nu eens zien, wat ten dezen in andere gemeenten geschiedt. De noornsche Kapoer van Koophandel heeft dezer dagen een belanlglwiefckénd rapport behan- deld in zake de bestrijding der bedoelde „vlie gende" en ook „drijvende" winkels. In dit rap port wordt in de eerste plaats betpeubd1, dat ongeveer de helft der Kamers slechts heeft ge antwoord op een desbetreffende circulaire der Hoornschei Kamer. En toch is deze overtuigd, dat ook in andere gemeenten dan in die; waar d 39 Kamers gezeteld zijn, die haar antwoorden inzonden, de hahldel ter plaatje inzonderheid van dei vliegende winkels groot© schade ondervindt. Althans dei Kamer van Koophandel te Gronin gen alleen is zoo gelukkig te kunnen schrijven „dat, voor zoover de Kamer bekend is, het he, doelde kwaad' zich hier niet, althans niet opval lend, voordoet". Zeier vele andere Kamers stem men daarentegen met de Hoornsche in bijl het aanheffen van de klacht over de najfeelige ge volgen, ondervonden vooral van de vliegende winkels, En dat de schade beduidend is, blijkt wel hieruit, dat veld Kamers de kwestie reeds op de agenda hebben gehad en dat verschillende Kamers de hoop hebben uitgesproken, dat het door de Hoornsche Kamer ingesteld onderzoek zal mogen leiden tot het resultaat, da,t de kw|es- tfe- wordt opgelost. Zoo ver edhter is men miet dit eerste onder zoek niet gekomen. Well is giebleken, dat ,in en kele gemeenten middelen ter bestrijding of be teugeling van het kwaad worden aangewend en waarmede min of meer succes wordt behaald. Zoo wij Alkmaar de ingezetenen aansporen niet in te gaa,n op de aanbiedingen dór vliegende winkels. m Ter Neuzen is door samenwerking van de winkeliers het euvel bestreden. Ook in Winschoten traden de winkeliers zelf op. Z„odna een verkoiop werd aangekondigd, werd een gelijke verkoop gepubliceerd door de gVv.i- mtn.ijfce winkeliers. Ieder bracht een quantum goed naar de plaats van verkoop, waardoor zoo'n enorme hoeveelheid werd bijeengebracht, dat de koppers tegen even llage prijken een veel groó- tete Keuze hadden en daardoor kochten van de vtreenigde winkeliers. Hieit gevolg hiervan is ge- wleest, dat in de laatste jaren de vliegende win kels te Winschoten niet meer worden aange troffen. In Delfzijl hielden de winkeliers op initiatief van de Handl'esvereenigimg ook z.g. tegenboel- dagen maar zonder succes. De Kamer van Zutphen, overtuigd van de na- rleebge gevolgen, ontstaan voor den middenstand van de vliegende winkels1, acht het noodig, dat, zoolang de Regeering geen wettelijke maatregelen neemt om de beroepiskoopilïeden te besc'herinen tegen dergelijke deloyale concurrentie de hande laren op eigen initiatief de zaak ter hand nemen, door middel' van Handelsvereenigingeri, :lie de publieke opinie zoodanig moeten bewerken, dat deze oneerlijke concurrentie tot de minst moge lijke, grootte wordt teruggebracht. van veel succes over dit particulier optreden ln do verschillende gemeenten is over het alge meen geen jsprake. De gerneente-wetgever kan niet handelend op treden, daar art. 147 laatste lid der Grondwet en uit. 237 der Gemeentewet voorschrijven, dat de Plaatselijke belastingen den door- en uitvoer naar un den invoer uit andere gemeenten niet mogen belemmeren. Aan de eene zijde overtuigd van het groote nadeel den handel ter plaatse toegebracht door O Vliegende winkels en aan den anderen kant er ennende, dat de gemeente-Wetgever niet bij machte is, afdoende maatregelen te nemen, wordt, volgens het rapport, door verschillende Kamers het o«st geoordeeld, de hulp van den Rijkswet- Sever in te roepen. De Kamer kwam na verschillende hesprekïri- Seo tot de conclusie lo. dat een ingrijpen van den RijksWetgever alleen gebeele oplossing Jam geven; 2o. dat ad' ,eieinig resultaat wordt bereikt, wan- fieter, gelijk in Hoorn het geval is, dergelijke verkoop ingen niet meer mogen plaats hebben in lokalen met. vergunning; 3o. dat de medewerking van bet publiek moet worden ingeroepen wanneer zij; die van buiten komen met bun goederen, een perceel' of gedeelte daarvan afhuren, om .daar hun verkooping te houden. Van den verkoop door schippers wordt de schade niet in alle gemeenten gevoeld. Het door de Hoornsche Kamer jngesteCd onderzoek leidde ten dezen opzichte tot een gunstiger resultaat. De Kamer te Amsterdam nt'. heeft een middel aangegeven, dat naar het oordeel der Hoornsche Kamer' meer bekendwording verdient. In Amsterdam nf. mogen de schippers, die artikelen ten verkoop aanvoeren, deze alleen dan op hun vaartuig verknopen, wanneer zij ligplaats nemen in bepaallde gedeelten van het openbaar gemeentewater, welkte, door Burg. en Weth. als marktplaatsen zijn aangewezen en die dan markt- geld moeten betalen. Do Kamer zal' dan ook aan den Raad der Gemeente een verzoek richten, om een derge lijke bepaling op te nemen in dei Verordening, regelende het marktWieizjen. De Siaraeesche missie. De Siameesche missie begaf zich gisternamiddag per Hollandsche Spoor naar Het Loo, om zich bij H. M. de Koningin te kwijten van de opdracht, om H. M. kennis te geven van de troonsbestijging van den koning van Siam. Heden wordt op Het Loo, ter eere van de Sia meesche missie, een galadiner gegeven. Daaraan nemen deel Phya Arbaray Varadhard. luit.-kol. Pahra Song Suradet, en Archer, gezantschapsraad. Verder zijn genoodigd baronesse Van Harden- broek, grootmeesteres, baron Sirtema van G'rove- stins, grootmeester, baron Van Pallandt Neerijnen, opperceremonienaeester, barones Rengers en baro nes Taets van Amerongen, hofdamesde kamer- heeren jhr. Van den Bosch en baron E. van Har- denbroek van Lockhorst, de adjudanten baron Van Tuyll van Serooskerke, baron Van Asbeckde ordonnansofficieren baron R. van Hardenbroek van Lockhorst, jhr. De Beaufort en baron Van Voorst tot Voorst, laatstbedoelde toegevoegd aan de mis sie de intendant Van Steiju, de opperhoutvester Tutein Nolthenius, de referendaris van het kabinet der Koningin, jhr. Stoop, en de opperhofmaar schalk, graaf Van Bylandt. Tentoonstelling van arbeidershuisraad. Door de Federatie der vijf R. K. Diocesane Werkliedenbonden, is het besluit genomen om een tentoonstelling te organiseeren van arbeiders huisraad. In het buitenland zijn sinds jaren der gelijke tentoonstellingen gehouden en met het grootste succes. De bedoeling is om een gezonde volkshuisvesting te bevorderen ook door de alge- meene aandacht te vestigen op het belang eener goede bewoning. Men zal trachten een tentoonstellingscomité samen te stellen uit deskundigen en Rijkssubsidie te verkrijgen voor dit groote plan. De tentoonstelling wordt voorloopig achtereen volgens in vijf plaatsen van ons land gehouden. (Centr.) Torpedo-booten. Naar wij vernemen, heeft de aanwezigheid van Nederlandsche torpedobooten van Zaterdag tot Maandag a.s. te Gent geen bijzonder doel. Deze plaats is eenvoudig gekozen, ditmaal, als eindpunt van een 24 uurs-proeftocht, welke die booten on dernemen, zooals vroeger wel eens Bremen of andere plaatsen zijn vastgesteld als eindpunten. Maandag keeren de vaartuigen vermoedelijk weer naar Nieuwediep terug. De nieuwe commissaris der koningin in Noord-Holland. De Stct. van gisterenavond bevat het Kon. be- sluit waarbij met 16 Sept. is benoemd tot Com missaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, mr. W. F. van Leeuwen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, dato 21 dezer, betreffende pestgevallen op Java Pestrapport betreflende de weekperiode, eindi gend 18 Juli Afdeeling Malang, 55 gevallen en evenzoo vele dooden. Kediri, 2 gevallen, waarvan de lijders beiden overleden zijn. In de vorige opgave bij te voegen 1 geval in Malang en 1 in Kediri, waarvan de lijders beiden overleden zijn. Grootboeken van de Nationale schuld. Ingediend is een wetsontwerp houdende voor schriften betreffende het beheer van de grootboe ken der nationale Schuld, daar de geldende rege ling ten eenenmale verouderd is en op tal van punten leemten vertoont. Prins Hendrik naar Harderwijk. Naar wij met zekerheid vernemen, zal Z. K. H. Prins Hendrik op Vrijdag 4 Augustus a.s. een bezoek brengen aan de gemeente Harderwijk, ter bezichtiging van de beide ijsvletten. Ook zal een bezoek worden gebracht aan het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente en aan het stadhuis. Keuringsdienst te Arnhem. Door B. en W. van Arnhem is ingediend eene verordening op den keuringsdienst van waren. In deze verordening wordt o.a. bepaald, dat aan bet hoofd van dezen dienst zal staan een directeur, op een jaarwedde van 12400—f3400, een adjunct directeur op een jaarwedde van f 1100-f1300, een of meer assissenten op een jaarwedde van f900 f1200. Vérder is ingediend een verordening op de keuring van waren, waarbij strafbaar wordt ge steld het verkoopen, in een verkooplokaal aanwe zig hebben en ten verkoop in voorraad hebben van eet- of drinkwaren, genot- of geneesmiddelen, die hetzij vervalscht, hetzij ondeugdelijk van samen stelling, hetzij tengevolge van bederf of eenige andere oorzaak in ondeugdelijken toestand ver- keeren, en andere waren, die door de aanwezig heid Van een stof, die niet noodzakelijk is om zulke waren aan hare bestemming te doen be antwoorden of op andere wijze schadelijk voor de gezondheid zijn. Voorts worden bepalingen voorgesteld betreflende het afgeven van waren (monsters), de bevoegd heden, de overtredingen, enz. Uit Lourdes schrijft men aan «De Tijd" Het «Journal de la Grotte" bevatte in zijn voor laatste nummer een officieel proces-verbaal der genezing van mej. E. Martin, te Rotterdam, een genezing, die plaats had tijdens den laatsten Hollandschen pelgrimstocht te Lourdes. Zeer ge trouw het feitenverloop medegedeeld. In het proces-verbaal wordt echter ook melding gemaakt van de bevindingen der geneesheeren, die de ge- nezene na haar terugkeer te Rotterdam bezoch ten. Dr. Boissarie, die zich voor het geval zeer interesseert, was zoo welwillend, mij in het Bureau des Constations inzage te geven van de verklaringen dezer geneesheeren, w. o. vooral die van den niet-katholieken dr. C. Kodde zeer be langrijk is. In November 1907 had dr. Kodde het volgende attest geschreven «Mejuffrouw E. Martin is lij dend aan longtuberculose. Ondanks alle zorgen en rust gaat de zieke achteruit, zoodat ik haar ongeneeslijk acht." Den 2östen Mei echter van dit jaar, vier dagen na de genezing, verklaarde hij eveneens schrifte lijk en als gevolg van «een expresselijk daartoe ingesteld onderzoek, dat mejuffrouw Martin een goede gezondheid geniet." Nog merkwaardiger is het getuigenis, den 14den Juni jl., dus twintig dagen na de genezing, afge legd door den Amsterdamschen hoogleeraar dr. Pel, die constateerde, dat de vroegere patiënte geen spoor van ziekte meer vertoonde en een volkomen goede gezondheid geniet." Met bovenstaande verklaringen klopt volkomen die van dr. Koning, dat mejuffrouw Martin vol komen genezen is. O n g e T u k k e n. Gister is nabij den vuurtoren aan heit strand te Schevenuigen aangespoeld het lijk van een jongman, genaamd De G„ en die Maandagavond jl'. bij het baden in zee is ver dronken. i Eem tienjarig kinaapje is gisteren bij' het baden in zee nabij de vuurtoren te' Schevelnin- gein verdronken. Donderdagnamiddag 3 uur was mevr. de wed. G. te' Dordrecht met nog twee dames en twee kinderen in ee!n landauer, bespannen met twee paarden een rijtoer gaan maken door het ei Iiand JJselmonde. Te half 6 op den terugweg aangekomen bij de hoeve „de Baak", een halte plaats van de stoomtram halverwege Rijsoort! en Zwijndrecht, schrikten de paarden van het geiweldjg gteflnit van de tram en sloegen op hol. Al spoedig kWam het rijtuig in botsing met een boom, tengevolge waarvan de koetsier van den bok werd geworpen en op den straatweg viel. Hij bleef echter ongeidieepd. De paarden, thans geheel onbestuurd, liepen nog een eind- weegs door, tot eensklaps het rijtuig meit alle inzittenden van den weg geraakt en onderstboven in de sloot tuimelde, de paarden met zich trek kende. Terstond snelden die koetsier1, het per soneel en passagiers van de tram en andere pefsonen te hulp en wierden de drenkelingen van onder het rijtuig uit de modder geh'a,a!!d en naar de hoeve „de Braak" gebracht, waar zij gedeeltelijk van droge kloeren werden voorzien om later in andere rijtuigen naar Dordrecht te Worden gebracht. Naar het schijnt, zijn allen er vrijwel ongedeerd afgekomen. Ook de paar den konden gered worden, terwijl' het rijtuig la ter op den kant is getrokken. Postwagen tewater. De postwagen, welke sinds jaren den dienst onderhoudt tusscben Gou- da en Schoonhoven, is Donderdagmiddag, van Schoonhoven komende; in d'e Vltet tie water ge raakt. Werklieden waren daar bezig aan het her stellen van den weg, waardoor deze zijin vast heid had verforen. De koetsier van den wagen reed stapvoets over d© gevaarlijke; plek, maar de wagen bleef aan één zijde in dan weeken grond zitten en het paard; het voertuig niet meer kunnende houden, ging toen met wagen en al de vrij' diepe Vlist in. De koetsier tin de postman konden zich nog juist door een sprong redden. Reizigers waren er toevallig niet. Met vereende krachten slaagde men er in het paard op het droge te brengen. Thans is men bezig ook den zwaren wagen op. dien kant te hijschen. De post was geheel' doorweekt en kwam door dit ongeyal met groote vertraging te Gouda aan. I f Heit is niet de eerste maal', dat op deze smalle wegen een dergelijk ongeluk geschiedt en daar- om wordt het te dringender, dat spoedig een modern vervoermiddel die plaats van dezen ver- ouderden .omnibus zal innemen. Vervoer op deze wijze wordt voor reiziigers levensgevaarlijk. Een uitvinding in portefeuillle. Men meldt uit den Helder Men zal zich herin neren, dat voor eenige dagen de pers het bericht bracht van eene belangrijke uitvinding op nautisch gebied, nl. de draadloos bestuurbare boot, uitge vonden door een Duitsch onderwijzer. Ook wij plaatsten een bericht dienaangaande, vermeldend de proeven op de Wannsee bij Berlijn genomen. Tot onze verrassing kwam ons echter dezer dagen ter oore, dat de eer dezer uitvinding niet in de eerste plaats een vreemdeling, maar een Neder lander, en nog wel een onzer plaatsgenooten, toe komt. Ons werd medegedeeld, dat de heer W. Heeroma, hoofd der school te Huisduinen (toen- dertijd onderwijzer aan school No. 4 te Den Helder) reeds 12 jaar geleden het middel uitvond om een vaartuig van den wal af door draadlooze telegrafie te besturen en deze uitvinding aan het ministerie van Marine aanbood. Wij hebben ons hierop tot den heer Heeroma gewend met verzoek om nadere inlichtingen, waarop deze zoo bereidwillig was, ons uit brieven te laten zien, dat hij werkelijk deze uitvinding in Augustus 1899 aan de Marine heeft aangeboden, doch in December van dat jaar de stukken terug ontving met het bericht, dat de Marine er geen gebruik van zou maken. Blijkbaar zag de toenmalige regeering het nut tan deze uitvinding niet in. Hoewel die kortzich tigheid van overheidswege betreurende, was de heer Heeroma te veel Nederlander, om zijn vin ding aan een vreemde mogendheid te koop aan te bieden en hield hij ze daarom rustig in zijn portefeuille. De vergiftigingszaak te Haarlem mermeer. De zaak v.an vrouw Hoogenhout, die verdacht wordt van het plegen van vergiftiging van haar man, is naaf de terechtzitting ver wezen. De verijdelde K öpenick ia de. Uit het stadie Werneuchen in die Oost-Pruisische Mark wordt een geschiedenis gemeld, die levendig her innert aan de streek van schoenmaker Voigt, en sléchts in dit opzicht van die genialen boe- venzet afwijkt, dat de instigator van het booze pljan er zeer bekaaid afkwam. 'Op net raadhuis van het genoemde stadje ver scheen dezer dagen een 35-jarig, zeer elegant heer, die uiterst zelfbewust optrad en den bur- gemeester wensebte, te spreken. Daar deze uit de staid was, werd hij' door den plaatsvervan ger van den burgervader, landeigenaar Wiese, ontvangen. De bezoeker stelde zich op arroganten toon voor. ajis hooggeplaatst regceringfibeambte, die in opdracht had, een aantal' gemeentebes turen in de streek te inspecte|eren. Zonder meer zette „Henr Rat" zich aan de burgemeesterliijke schrijf tafel, opende zijn sierlijke actentasch en begon zijn „revisie". Hij eischte categorisch van dein plaatsvervangenden burgtemeestjer overlegging' der kasboeken en van het aanwezige geldbedrag, waar op hij er zich op zijn gemak toe zette, om een protocol in optima forma op te maken. De landeigenaar luisterde intusschem kalm maar aandachtig naar dei vele wenscihen en aanmer kingen van mijnheer zijn „chef". Maar toen de zaak hem te bont werd, nam hij' zijn bezoeker behoedzaam met de eene hand in de kraag en met de andere in een meer benedenwaarts ge legen kleedingistuk en zette hem buiten de deur. De „revisor", zeer verbluft over dit snelle einde zijner- werkzaamheden zal waarschijnlijk hebben ingezien dat er tegen den reusachtigen, Herculisch gebouwden landeigenaar niets viel te beginnen; hij gaf er althans de voorkeur aan, zoo spoe- dig mogelijk te verdwijnen, evenwel niet zonder te hebben gedreigd, de hem aangedane hoon ter kennisse der bevoegde autoriteiten te zullen bren gen. Hef betreft hier zonder twijfel! een zwendelaar, die gehoopt had, door zijn zekere houding den burgemeester bang te maken, en daarbij een groote som gieijds in te palmen. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5