Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Dinsdag 1 Augustus 101J. No. 10081. m Officieele berichten. Sluiting Zwemschool. Buitenlasdscli Nieuws. De Marokkaansclie kwestie. FEUILLETON. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Frapco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. brengen ter algemeene kennis, dat de Zwemschool op Woensdag-avond den 2en Augustus a.s., vanaf 71/2 uur gesloten zal zijn. Schiedam, 1 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. De politie herinnert er aan dat het verboden en strafbaar is de wandelpaden in de Warande te berijden met een motorrijtuig, een rijwiel en andere voertuigen. De spanning waarin het verloop der Marok- kaansche kwestie geheel Europa heeft gebracht, doet eenigszins denken aan den kritieken tijd, die, nu juist 41 jaar geleden, den Fransch-Duit- schen oorlog voorafging. Toen toefde de toenma lige koning van Pruisen in de badplaats Ems en de diplomaten omzwermden hem in dit bekende gezondheidsoord. De Fransche gezant Benedetti zocht telkens tot den Pruisischen koning te naderen en hem een verklaring af te dwingen die koning Wilhelm zonder het nationaal eergevoel te na te komen, niet geven kon, tot eindelijk het historisch woord gesproken werd Sagen sie diesen herm, dass ich ihm nicht weiters mit zu theilen haben, het woord dat de teerling wierp, den oorlog deed verklaren. Thans, nu weder een ernstig internationaal conflict dreigt, vertoeft de Duitsche keizer weder ver van zijn hoofdstad. Wilhelm II is op zijne jaarlijksche noorsche reis en vertoeft thans te Swinemiinde. Reeds Zaterdag trokken de kanse lier Von Bethmann Ilollweg en de minister Von Kiderlen Wachter er heen. Maar volgens enkele Fransche bladen zou de Keizer zich van de heele Marokkaansche kwestie weinig aantrekken. Men schrijft hem de meest vredelievende bedoelingen en toeschietelijke gezindheid toe. Intusschen laten de Duitsche bladen zich deze leugen-berichten der Fransche pers zoo maar niet aanleunen. Zoo schreef nog gisteren de »Lokal Anzeiger": Opnieuw heeft de «Matin" zich sma keloos door een gefingeerd Berlijnsch diplomaat 'eugenachtige berichten laten seinen. De «Matin verhaalt, achtereenvolgens, dat de Keizer de po litiek von Kiderlen-Wachter niet steuut, dat hij zich niets van de Marokko-kwestie aantrekt en eindelijk, dat Cambon, tijdens de over Marokko gevoerde onderhandelingen, dit verwijt richten tot laatstgenoemde«Maar, Excellentie, u ver geet, dat uw souvereln zich te Kiel er over heeft uitgelaten, dat Marokko hem, mèt en zonder compensaties totaal onverschillig laat." De «Matin" zegt verder, dat de Keizer woedend is over den ommekeer, die in de openbare meening heeft plaats gehad en herr von Kiderlen Wachter geheel Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 9) ®Ik vind ze zoo even in een enveloppe gescho ven onder de deur. Niemand dan Louis Talbot neeft ze gebracht. «Daar hij vreesde ons in ver legenheid te brengen heeft hij dit middel uitge richt om zich aan onze dankbetuigingen te ont rekken, geen bewijs van ontvongst aan te nemen noch daartegen iets van waarde." »Het is een zeer kiesche handelwijze nochtans een beetje onvoorzichtig, want als een ander deze enveloppe eens opgemerkt hadde was onder de keep der deur gestoken om van de trapzijde niet uit te steken. Ik wil wel bekennen dat ik dezen nacht geruster zal slapen uan den vorigen. Morgen ochtend ga ik bij tijds ®\jn acceptatien betalen, eer ze in handen van den deurwaarder gesteld worden, vervolgens zal 'k Louis Talbot gaan bedanken voor zijn dienst vaardigheid." En hij voegde erbij *Gij ziet, vrouwtje lief, dat men nooit moet geheel verantwoordelijk stelt voor zijn verkeerde politiek. Van absolut bevoegde zijde verneemt men nog, dat het sensatie-bericht van de »Matin" volkomen onjuist is. De «Matin" en andere boulevardbladen, doen alles wat in hun vermogen is, om vijand schap te zaaien tusschen Von Kiderlen Wachter en den Keizer, hetgeen echter een onbegonnen werk is. Dergelijke leugenachtige berichten kunnen alleen de gekalmeerde Duitsche publieke opinie opnieuw ophitsen. Ook de «Germania" toont zich met het einde der politiek van »laisser faire laisser aller" wat Marokko betreft, zeer ingenomen. De nieuwe koers, de actieve, doelbewuste, buitenlandsche politiek bevalt haar opperbest en zij constateert, dat het geheele Duitsche volk deze actie met vreugde gadeslaat. «Ondanks heel veel kranige woorden van vroe ger kreeg men in kringen van het Duitsche volk den indruk dat wij in de buitenlandsche politiek zoo maar voortscharrelden, ons bedaard in den rug lieten stompen en een plantenleven leidden. Dat alles aan het adres van Von Bulow I Een Havas-nota spreekt de dagbladberichten tegen, volgens welke Duischland in ongewoon grooten getale manschappen van de oude lichtin gen zou oproepen en Frankrijk buitengewone militaire maatregelen zou nemen. ENGELAND. De grondwetscrisis is in lang nog niet bezwo ren. De «Pall Mall Gazette" meldt, dat de aan hangers van lord Halsbury voortdurend in aantal stijgen, hoewel verluidt, dat lord Landsdowne thans reeds over bijna 350 volgelingen beschikt. Er waren zooveel zgn. deelnemers op de door lord Halsbury belegde protestvergaderingen, dat de leiders besloten hebben Vrijdag twee openbare protestvergaderingen te beleggen. Lord Halsbury zal voorziter zijn van de vergadering te Chelsea, lord Selborne van die te Holborne. Het debat over de verzekeringswet is gister hervat en zal vermoedelijk heden en morgen voortgezet worden. De bespreking van de ameR- dementen op de vetowet wordt op Donderdag verwacht. PERZIë. Uit Teheran wordt aan de „Times" dat de Russische gezant tegtein die benoeming van majoor Stokeis tot chef der gendarmerie verzet 'heeft aangeteekeind. Die gezant zei de, dat deze benoeming Rusi'and zal dwingen andere maat regelen te nemen. De eerste expeditie tweeduizend man sterk tegen dein vroegeren Sjah is gistjeiTen uit Te heran vertrokken. Deze, die zicih in het Astra- badsche ophoudt, proclameerde zijn broeder tot troonopvolger, den tegenwqordigen Sjah uitslui tend, HAITI. Omtrent den ppte'tand in de Haitiaansche repu bliek seint men uit Port-au-Printe aan het „Ber liner Tageibliatt". Port-au-Prinoei is omsingeld door revolutioin ai- wanhopen en dat ondanks al de treurige voorge voelens van eergisteravond, alles zich beter schikt dan wij dorsten hopen." Den volgenden dag ging Marchand het papier bij de bank Odon Wegrow inlossen, vervolgens begaf hij zich naar den Boulevard Montparnasse. Doch hoe groot was zijn verbazing, toen de boek houder hem antwoordde «Mijnheer Louis Talbot is hier gisteravond niet teruggekomen, In den loop van den dag ontving hij ik heb dit zooeven van den onderbaas, die hem vergezelde vernomen een telegram dat hem berichte er een ongeval had plaats gehad te Nantes, waar hij een timmerwerf heeft voor den bouw eener groote fabriek. Hij vertrok onmidde- lijk naar die stad, waar hij een dag of acht zal verblijven totdat alles weer hersteld is." «Zoodat de brief mijner vrouw hem niet ter hand gesteld is «Neen. Hier is hij. Ik zal hem van avond met de correspondentie van heden verzenden, tenzij gij hem liever terug verlangen mocht." «Geef hem mij", antwoordde Marchand. «Thans zou hij nutteloos zijn." «Wat is dat nu voor een raadsel?" vroeg Mar- hand zich af toen hij thais terugkeerde. «Wie heeft die enveloppe onder mijn deur geschoven Tien duizend frank is een som. Ieder heeft ze niet in de Iade van zijn kast gereed liggen om tón, die op betrekkelijk rustige wijzie en met slechts weinig bloedvergieten hiel geheele land in bezit hebben genomen. Een Birits'che kruiser is •onderweg. De Duitsche kruisler „Bremen" zaï heden voor Port-au-Prinüe komen. Telegrammen van gisteren uit Haïti mélden, dat Lcconte, de candidaal voor bet presidentschap, het meeste kans pp s!ufctaeK heeft. Troepen rukken uit versehTfendje deelen van het to ad op Popt-au -Prince aan. Verschillende po gingen zijin gedaan om de stad in brand te ste ken, doch zij' mislluiklken tengevolge van de ver scherpte waakzaamheid der verdedigers. Presi dent Simon moet berieid zijn afstand te doen, ais mien daardoor tot overeenstemming kan ge raken. i PERU. Uit Lima Wofidt aan de „Times" gemeld, dat de président in zijn boodschap aan het Congres er op Wijst, dat de betrekkingein van Peru mat de naburige staten bevredigend zijn, behalve met Chili en Ecuador. Dit laatste weigerde de. tus- schenkomst van het Hof va;n Arbitrage in te roepen voor de regeling van e|en grensgeschil'. De president hoopt dat er nog oen .andere weg ge-vonden kan worden om in vrede het gesCh.il' te effenen. De geschi'.l-en met Chili blijven ongere geld, ondanks het aanbod' van Peru om ze door arbitrage te Haten beslechten. Geheel Zuid-Amc- rika veroordeelt de houding van Chili. De pre sident van Peru zeiide, dat hij' voort zou g;aan krijgsmateriaaï aan tie koopen. De itegteteriittg blijft vredelievend gezind, maar zaj toeh niet 'dulden, dat er een aanval' op Peru ongestraft blijft. In den omtrek van Berlijn hebben gisteren niet minder dan 13 bosebbranden gewoed, waarvan sommige slechts met groote moeite konden wor den gebluscht. De rookwolken waren mijlen in den omtrek zichtbaar. De warmte heeft gisteren direct en indirect tien slachtoffers geëischt. In de haven van Londen staken 1000 kolen sjouwers en te Manchester 3500 machinewerkers Zoowel te Londen als te Manchester wordt loons- verhooging geëischt. Een verdacht ziektegeval is te Versailles waargenomen bij een burgerlijk ingenieur, gede tacheerd bij het tweede regiment artillerie. Te Moussac bij Montauban is een ziektege val voorgekomen, dat aan cholera doet denken. Te Odessa zijn 3 gevallen van pest bacteriolo gisch vastgesteld, een in de stad en twee aan boord van het s.s. Woronesj, dat reeds bijna een maand in de haven ligt. Uit Saloniki wordt geseind: Te Ipek zijn 120, te Mitrowitza 2 gevallen van cholera voorgekomen. Te Konstantinopel zijn eergisteren 23 geval len van cholera, waarvan 3 met doodelijken afloop vastgesteld. Gisteren kwamen daar weer 19 ge vallen van cholera voor, waarvan 4 met doodelij ken afloop. On-deii' b®t inieuWe bestuur mogen de priesters in Portugal' geein bezoeken meier bréngen aan een vriend van dienst te zijn. Hebt gij", vroeg hij aan Celine, «met iemand gesproken over de moeilijkheid, waarin wij verkeerden «Neen, met niemand, behalve met Louis Tal bot in den brief, dien ik aan zijn boekhouder heb gelaten." Marchand legde haar uit hoe deze brief aan Louis door zijn onverwacht vertrek naar Nantes, niet in handen was gekomen. Hij ging naar be neden en ondervroeg de huisbowaarsters «Is er gisteren iemand naar mijn komen vra gen «Niemand" antwoordde deze vrouw. «Hebt gij opgemerkt dat iemand de trap is op geklommen, zonder iets gevraagd te hebben." «Neen! Overigens ben ik uit mijn kamertje van één tot zes uren afwezig geweest voor werkzaam heden bij gezinnen in de wijk. Te zes uren ben ik teruggekomen, ik heb gedineerd en daarna een praatje gemaakt met de huisbewaarster hier naast." «En heeft dat praatje lang geduurd «Neen, slechts een klein half uur. «Dan is het huis gisteravond goed bewaard ge weest," dacht de schrijver. «De trap weer opklimmende, zag hij op den overloop der derde verdieping, in den hoek ge vormd door den muur, een sleutel op den grond liggen. Hjj raapte hem op en, zijn vertrekken den zieken iin de hospitalten. Toen kart geleden een .zieke priester daor een der ziekenzalen kwam, meldden zich daar (dadelijk meerdere personen aan, omdat izij reeds1 langen tijd teverg.eefsch naar de sacramenten verllaugd hadden. Het is hemellscihrieiiend, zoo-als het in Portu gal met de vrijheid gés'teld is, welke men don. Katholieken laat. Te Svrojino in Moravië hebben bewoners van Duitsche herkomst een betooging gehouden tegen een vergadering van Tsjechische studenten. Het kwam tot onlusten, waarbij verschillsnde personen zijn gewond. De troepen herstelden de orde. Omtrent de ontvoering van den Duitschen professor Richter in Griekenland zijn thans eenige nadere berichten ingekomen De «Lokal-Anzeiger" heeft een telegram gekregen uit Katerina, dat uit de omgeving van Hamid-bei, den vervolger van de roovers van Richter, afkomstig is. Richter's ontvoering zou de onderneming zijn van een Grieksch politiek genootschap. Een spion van Hamid-bei beeft Richter gezien. Hij maakt het goed en men zal hem ook geen kwaad doen. Om hem los te krijgen, zal de Duitsche regeering echter flink moeten optreden in Athene. Hamid- bei betreurt het, dat de Duitsche regeering eerst verhinderd beeft, dat de roovers onmiddellijk krachtig vervolgd zijn, voor zij den tijd hadden Richter over de grenzen te brengen. Bij het ver voer heelt Richter een nacht doorgebracht bij den schoolmeester van Karikani, die met de bandieten heult. Lolios, de rooverhoofdman, was tot voor drie jaar zwijnenhoeder. Toen is hij roover van beroep geworden. Hij is in Griekenland ter dood veroordeeld, maar zijn vrienden hopen genade voor hem te krijgen, omda't hij door het vormen van benden voor de nationale zaak weer nuttig geweest is. Officieel wordt uit Duitsch Z. W. Afrika ge meld, dat, aangezien men nog in het onzekere is over het lot van de kolonne-von Frankenberg en bovendien het politiestation Koeringkoeroe en de zending te Niangana gevaar schijnen te loopen, de gouverneur besloten heeft, een expeditie van 200 man, die over een halve batterij mitrailleuses beschikt, te zenden naar het Noorden van het protectoraat. TWEEDE KAMER. Bescherming van den arbeid. Door de heeren Schaper, Duys, Helsdingen, Hugenholtz, Ter Laan, Troelstra en Vliegen is, zooals wij reeds mededeelden, een voorstel van wet ingediend, betreffende bescherming van den arbeid. In het stelsel van het ontwerp zijn in hoofdzaak de bedrijven verdeeld in dezulke, welke worden uitgeoefend in fabrieken en werkplaat sen, en de bedrijven, waarvan dit niet het geval is. Omschreven wordt, wat onder fabrieken en werkplaatsen is te verstaan. In de eerste plaats de «open of besloten ruimten" en de electrische stations bedoeld in de geldende Arbeidswet en daarenboven zijn met fabrieken en werkplaatsen gelijk gesteld kantoren, waar administratieve ar beid wordt verricht, en zwengelkeeten en vlas- binnentredende, legde hij hem op zijn bureau, zeggende «Ik zal hem dadelijk door de kinder meid aan de huisbewaarster laten afgeven." Maar hij vergat het, gehaast als hij was om Celine ver slag te geven van het verhoor dat hij de huisbewaar ster had laten ondergaan. Zij riepen al de per sonen die zij kenden, in hun gedachten terug maar Louis Talbot terzijde gesteld, bleef er geen enkele over, die iets van hun toestand wist en in staat was hun een zoodanigen dienst te bijwijzen. Eensklaps riep Celine uit: «Zou het mijnheer René Bernard niet kunnen zijn 1 De mogelijkheid bestaat," vervolgde zij op zachten toon, «dat hij, hetzij door den bankier Odon Wegrow, hetzij door zijn bediende Stephan Mor- dy te weten is gekomen dat gij in de onmoge lijkheid verkeerdet de acceptatien te betalen, en dat hij op deze wijze jegens u de verplichting voor het gegeven advies heeft willen goed maken." Marchand klom naar de vierde verdieping, en schelde herhaalde malen aan de deur van René Bernard, zonder antwoord te krijgen. «Als het onze buurman niet is, die deze enve loppe onder deur heeft geschoven," zoo was zijn besluit, «dan wordt deze geschiedenis voor mii onverklaarbaar." (W.ordt vervolgd],

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1